Nederland trotseert Veiligheidsraad Het zal zijn troepen niet terugtrekken en gevangenen niet vrijlaten WEERBERICHT Interim-regering wordt binnen een maand gevormd Vrije verkiesingen in het najaar overdracht der souvereiniteit gedurende 1950 Met een enkel woord Industrialisatie staat voor ernstige problemen 87ste Jaargang ZATERDAG 15 JANUARI 1949 No. 26592 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witto Singel l. Lelden Giro ao.: 67055 Verzamelen 1 Talryk^ijn de besprekingen, die mo- I menteel worden gevoerd. Dat duidt op I zichzelf reeds op het feit, dat er veel I te bespreken valt. Gewoonlijk mag dat niet als een te I gunstig verschijnsel worden aangemerkt I en het wil ons voorkomen, dat het mo- I menteel niet anders is. Het is de harde I noodzaak, die tot al deze besprekingen I drijft. In de koude oorlogstoestand is in we- I zen geen enkele verandering ingetreden, I ook al wordt er direct niet zoveel van I gehoord, als wel eens het geval was. De- I ze merkwaardige oorlogsvornn woedt I „koud" verder. En dit noodzaakt eenvoudig, om voort te gaan op de ingeslagen weg. Verzame- len is geblazen! Vandaar, dat te Brussel de mi- I nisters van defensie der vijf deelne- I mers aan het pact van Brussel weder- I om bijeen zijn. Vandaar, dat aan het Noord-Atlantisch pact. dat als sluitsteen voor de Westeuropese veiligheid moet dienen, met man en macht wordt ge- werkt. Vandaar, dat Scandinavië de kwestie van al of niet deelnemen aan de Westeuropese Unie met de grootste ernst onder ogen ziet. Zweden vormt blijkbaar inderdaad de afzijdige in het Scandinavische blok te gen het samengaan met West-Europa, tot iedere prijs willende handhaven het I neutraliteitssysteem, waarvan de waar- I de gelijk nihil nog zo vers in de prac- tijk is gebleken tijdens Hitler's vernie- tigingsoorlog. Of moet men deze eerst I aan den lijve hebben meegemaakt voor I en aleer men de neutraliteit prijs wil geven? Noorwegen en Denemarken zijn bereid om met het Westen samen te gaan. Zweden weigert. Toch schijnt Stockholm aan te voelen, dat het alleen staan ook geen pretje is en daarom zoekt men thans naar een compromis tussen beide standpunten. Zo ooit, dan geldt in deze I materie echter wel de stelregel: of het een of het ander. Van een compromis, dat beveiliging schenkt zal in de prac- tijk geen sprake kunnen zijn. Wanneer de oorlogsfakkel eenmaal is ontbrand, is het meest-funeste, te moe- ten wachten tot zich een of ander feit voordoet, dat tot ingrijpen dwingt. Wil I men dan inderdaad iets doen, door het I -fait accompi genoodzaakt, dan is het vrijwel te laat en heeft het meedoen ter elfder ure slechts droeve resultaten voor I belde compromis-partijen. Het is nu de tijd voor kleur-bekennen, nu alles haar- fijn is te regelen. Bovendien is de tegenpartij dan rond- uit gewaarschuwd voor gezamenlijk ver- zet bij een aanval. I In Amerika lijkt de tijd rijp om te oogsten, ook al wordt Marshall vervan- i gen door Dean Acheson. Men schijnt in gij deze wisseling werkelijk niets bijzonders te mogen zien. Slechts gezondheidsre- denen dwingen Marshall om terug te treden. Verandering in de politiek der V. St. lijkt dan ook niet te verwachten. De huidige Amerikaanse politiek aan- vaardt de garantie voor West-Europa en daarvanmoet men profiteren en alle aarzeling terzijde stellen, I Zo ooit, dan geldt voor dit ogenblik: I carpe diem of tewel pluk de dag! Juist in dat motto willen wij ook de reis van de Franse minister van buiten- landse zaken Schuman naar zijn Britse collega Bevin zien- Het boterde niet zo erg tussen beide landen, laten we dat maar gerust vastleggen. Na het Duin kerken van 1940 uit elkaar gedreven, I kon ook het Duinkerken van 1947 de oude vriendschapsbanden slechts moei- zaam herstellen. Blijkbaar zal nu een 6 ernstige poging worden gedaan, om het I oud-zeer, dat beiden scheidt, uit de weg te ruimen en weer in oude vriendschap samen te gaan. De opstelling van het Ruhr-statuut opende als het ware daar- toe de gelegenheid, want zeer ver is in deze voor Frankrijk zo belangrijke ma terie aan de Franse verlangens tegemoet Eekomen. Tot ergernis en schrik der Duitsers. I En ook Italië zal mee kunnen doen, al is de wijze waarop dan nog niet al te duidelijk af te bakenen. B Zoals gezegd: verzamelen is geblazen p en ieder land, dat daarvan de juiste be- tekenis zal weten te doorgronden, zal aan deze roepstem gehoor moeten en willen geven, K Verzamelen kan het enige redmiddel g Sn tegen de dreigende agressie van I Moskou, dat van zijn werelddroom nog altijd eeen afstand blijkt te willen doen. I Slechts zo, en zo alleen zal weerstand ra Seboden kunnen worden. En ook al zal dit offers vragen, men zal de roepstem van het zelfbehoud voor de ware vry- neid hebben te volgen. Verzamelen! IR LOEFF BIJ VERKEERSONGEVAL GEDOOD. - Op de Rijksweg is ter hoogte van Overschie de 49-j. landbouwkundig in- genieur J. L. H. Loeff, wonende Wil lem de Zwijgerlaan in Den Haag, bij bet inhalen van een voor hem uit rij dende wagën met zijn auto tegen een verkeerspaal gereden. Door de schok sloeg de auto enige malen over de kop, terwijl de heer Loeff, die zelf stuurde, er uit werd geslingerd. In de loop van ae nacht is hij in het ziekenhuis Berg weg aan de bekomen verwondingen overleden. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. I P«-e Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk re- 1 gen of motregen. Matige tot krachtige ^n langs de Waddenkust mogelijk I ,.aF.de wind uit Westelyke richtingen. [Vrtf zacht. 16 JANUARI. I Zon op; 8.41 uur; onder: 16.59 uur,. I ,„*aan op: 18.57 uur; onder: 10.12 uur 'V.Mj. Hoogwater te Katwijk te 4.39 en 16 53 bur (Springtij). U7 Jan. te 5.26 en 17.41 uur). EU nummer bestaat uit tien pagina's. De Veiligheidsraad heeft gisteravond de behandeling van de Indonesische kwestie voortgezet. x Dc Nederlandse vertegenwoordiger, dr J. H. van Royen legde daarby een verklaring af, waarin hij zeide, dat do Nederlandse regering niet voorne mens is gevolg te geven aan het beroep van de Raad om de troepen terug te trekken of dc politieke gevangenen vrh te laten. Mijn regering, aldus dr Van Royen, zal „alles doen wat in haar macht licht" om in de loop van 1950 de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië over te dragen. Antwoordend op het Amerikaanse voorstel, dat de souvereiniteit zal wor den overgedragen „in een verloop van maanden en niet van jaren" zeide dr Van Royen, dat Nederland per 1 Januari 1950 de overdracht tot stand gekomen zou villen zien, doch dat het op het ogenblik onwaarschijnlijk scheen, dat het practisch mogelijk zou zijn het gehele programma in zulk een korte tijd uit te voeren. Dr Van Royen uitte krachtiger cri- tiek op cle verklaringen van sommige leden van de Raad, die, aldus zeide hij, duidelijk blijk gegeven hadden, van „vooroordeel en' onbillijkheid". De manier, waarop Nederland aan de resoluties van de Veiligheidsraad in zake dit probleem gevolg had gegeven „zou mijn land aanspraak kunnen doen maken op een evenwichtiger en billij ker waardering van zijn houding dan het ontvangen heeft", Dr Van Royen verklaarde verder, dat Nederland hoopt, dat binnen een maand een federale interim-regering in Indo nesië zal zijn ingesteld. Hij voegde er aan toe, dat terstond na. de instelling van een interim-regering voorbereidin gen zouden beginnen voor vrije alge mene verkiezingen. „Het- gekozen vertegenwoordigend lichaam", aldus zeide hij, „zal dan een grondwet voor de Verenigde Staten van Indonesië opstellen. Deze constitutie zal daarna aan de deelnemende staten ter goedkeuring worden voorgelegd. De in terim-regering zal ook de administra tieve organisatie van de nieuwe staat voorbereiden. Ten slotte zal een Ron detafel-conferentie worden gehouden van de vertegenwoordigers van Neder land en Indonesië ten einde een ont- werp-statuut te bespreken voor de Ne derlands-Indonesische Unie". VERKIEZINGEN ONDER TOE ZICHT DER V.N. Ten aanzien van de verkiezingen zei de dr Van Royen: „Het is de bedoeling van de Neder landse regering de waarnemers van de V. N. bü deze verkiezingen uit te nodigen. Met het oog op het feit, dat nog niet In alle gebieden algehele vrede en orde is gevestigd en voorts met het oog op de nodige administratieve en techni sche voorbereidingen zal het practisch onmogelijk zijn deze verkiezingen bin nen zes maanden te doen houden. Mijn regering zal echter al het 'mogelijke doen om de verkiezingen nog in het derde kwartaal van dit jaar te doen plaatsvinden. „Deze verklaring zal, hoop ik" aldus dr van Royen, „de Raad er van over tuigen. dat de Nederlandse regering haar uiterste best doet tot een spoedige en bevredigende oplossing van de In donesische kwestie te komen". Tevoren antwoordde dr van Royen In de 17e en 18e eeuw had het eiland Ameland een belangrijk aandeel in de Nederlandse zeevaart. Vele. Amelanders namén deel aan de walvisvaart- Aan deze tijd herinnerep de vele huizen met de zgn Commandeursgevels, die door Groenlandvaarders werden gebouwd en bewoond. Deze gevels dragen als ka rakteristieke onderscheiding 2 richels (huis rechts). Het stuurmanshuis was kenbaar aan 1 riched in de gevel. op critiek op het Nederlandse optreden ten aanzien van: 1. de beëindiging der vijandelijkhe den. 2. het vrijlaten van politieke gevan genen, 3. het verlenen van faciliteiten aan de Commissie van Goede Diensten om deze in staat te stellen rapport aan de Veiligheidsraad uit te brengen. De Nederlandse troepèn hadden thans alleen toestemming gekregen om op te treden „tegen verwarring stichtende elementen, die individueel dan wel collectief de openbare veiligheid in gevaar brengen of zich bemoeien met of belemmeringen in de weg leggen aan de bevoorrading van de bevolking met voedsel en andere essentiële zaken", aldus zeide dr van Royen. De vooraanstaande politieke leiders, die een verblijfplaats hadden aangewe zen gekregen, genoten op enkelen na volledige vrijheid van beweging, zeide hij. COMPETENTIE VAN DE RAAD WEDEROM BETWIST. Ten aanzien van dit punt voegde hij er aan toe: „Ik dring er bij alle leden van de Raad op aan zorgvuldig te be denken wat de consequenties zullen zijn, wanneer de Raad begint met zich te mengen in de vraag, of enige lid staat met of zonder goede redenen ze kere maatregelen heeft genomen om zijn binnenlandse veiligheid te waar borgen. Niet wij, doch de Raad onder mijnt aldus de gehele structuur van de V.N. door een van haar hoofdzuilen, namelijk de stelling dat de V.N, zich zullen onthouden van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een lidstaat, weg te breken. Het resultaat van een dergelijk optreden zou ramp zalig zijn, niet alleen voor de V.N., doch ook voor de veiligheid van haar leden". Dr van Royen zeide, dat het volko men normaal was, niet slechts in ge val van internationale oorlogen, doch nog meer in geval van binnenlandse onlusten of actie tegen ee ngroep of partij, de leiders wanneer zij gevangen zijn genomen, tijdelijk hun bewegings vrijheid te ontnemen. „Hoevele leiders van een politieke oppositie mogen hun vrijheid behou den, zelfs in vredestijd, in de Sovjet- Unie?" .aldus zeide dr van Royen. En wat is er gebeurd met de Nizam van Hyderabad? Dr van Royen verklaarde, dat de drie doelstellingen van de Vei ligheidsraad zover als mogelijk was, ge realiseerd waren. „Voorzeker Is dit in geen ander geval, dat voor de Raad gebracht was, laat het zijn de Griekse kwestie, de Palestijnse, die van Kasjmir of Hyderabad, gedaan in zo korte tijd en in zulk een mate", aldus zei hij. Mijn land moet ook wel opmerken, "dat sommige van de heftigste aanval len op ons zijn gedaan door de verte genwoordigers van regeringen, wier staat van dienst wat betreft het gevolg geven aan de resoluties van de raad allesbehalve vlekkeloos is", aldus dr van Royen. METEN MET TWEE MATEN Achtereenvolgens besprak dr van Royen hierna gebeurtenissen in Syrië en India, waarbij de betrokken staten een tegenovergesteld standpunt inne men, toen het henzelf betrof, dan thans in de Indonesische kwestie. Dr van Royen gaf een opsomming van beslissingen van de Veiligheids raad, welke door de Sovjet-Unie waren geïgnoreerd en verklaarde, dat „of schoon de mislukte communistische re volutie in de Republiek, georganiseerd door de Sovjet-agent Musso, door de Republiek werd gesmoord", de Sovjet- Unie thans „de republikeinse zaak weer krachtig steunt". Klaarblijkelijk beschouwt de Sovjet- Unie de Republiek nog steeds als de beste kaart om in Indonesië uit spelen. „Al deze voorbeelden tonen aan, dat met twee gewichten wordt gewo gen en met twee maten gemeten, hetgeen mfjn land, zoals elk zichzelf respecterend land, moeilijk kan aan vaarden". Dr van Royen beschuldigde ook de Amerikaanse afgevaardigde, dr Philip Jessup, van een „kennelijk gebrek aan onpartijdigheid en billijke waardering van de feiten". Antwoordend op de Amerikaanse be schuldiging, dat Nederland in gebreke is gebleven gevolg te geven aan de ver zoeken van de Veiligheidsraad het vu ren te staken en de republikeinse lei ders vrij te laten, zeide dr van Royenr „Ik daag iedereen uit enig geval 'te noe men, dat voor de Veiligheidsraad is ge bracht en waarbij gewapende conflic ten zijn betrokken, waarin zo spoed-ig en in zulk een mate aan de verzoeken van de raad gevolg is gegeven". Nederland kon niet meegaan met het voorstel de Nederlandse troepen op hun voormalige stellingen terug te trekken, zeide hij. Van- Woensdag tot en met Vrijdag is in de K.R.O.-studio te Hilversum een in ternationale radioconferentie gehouden, waaraan wordt deelgenomen door ver tegenwoordigers van radio-organisaties in België, Gr.oot-Britt-annië, Frankrijk, Luxemburg en Nederland. Doel van deze conferentie was te komen tot een inni ger samenwerking op het gebied van de omroep der vijf landen. V.l.n.r.: de heren K. A. Wright (B.BC.), G. R. Barnes. J. B. Broeksz (Vara), W. Vogt (Avro; secretaris). B. van Dijk (N.C.R.V.prof. dr J. B. Kors O.P. (K. R.O.), G. Fleischmann (N.I.R. België), G. de Muynck (N.I.R.), W. Boon UN. I. R.), en J. Lanacken (Radio Diffusion Paris). Wanneer de Nederlanders zouden moeten terugtrekken, zouden alle sa menwerkende groepen, die de extremis ten helpen bestrijden „ten prooi vallen aan repressailles van de zijde der ex tremisten-benden, die dan wederom de macht in handen zouden nemen. Ten aanzien van het voorstel, dat de raad een tijdstabel zou opstellen voor verkiezingen en de vorming van onaf hankelijke Verenigde Staten van Indo nesië .zeide dr van Royen, dat Neder land dit zou beschouwen als „een nog minder aanvaardbare inmenging in bin nenlandse aangelsgenheden. Mijn rege ring wenst ook dit programma op te stellen, zo precies mogelijk, met inbe grip van de aanwijzing van specifieke data binnen welke het zou moeten wor den uitgevoerd". HET BRITSE STANDPUNT. Sir Alexander Cadogan (Groot-Brit- tannië) zeide, dat, terwijl Groot-Brit- tannri de verklaring van Koningin Juiiana en oe Nederlandse minister president ovei de oprichting van de Verenigde Staten van Indonesië en de overdracht 'van de macht toejuichte, ae wereld wachtte op het bewijs, dat de verantwooiaeiyke Nederlandse auto riteiten practische stappen deden om de belofte ten uitvoer te brengen of de resolutie van de Raad van 24 Decem ber uit te voeren. Er waren zekere punten waarover de Raad volledige zekerheid wenste te krijgen: de onvoorwaardelijke vrijlating van de gevangenen en het verlenen van alle mogelijke faciliteiten aan de plaat selijke bureaux van de V.N., voorzover rederlijk, om rapport uit te brengen over de ontwikkeling der gebeurtenissen. Sir Alexander gaf toe, dat algehele en onmiddellijke terugtrekking van de troepen een „zeer gevaarlijk vacuum" zou scheppen. „Dat wil niet zeggen", aldus zeide hij, „dat er niets gedaan zou moeten worden. Eens zullen de Neder landse troepen moeten terugtrekken en voorzieningen getroffen worden om de leemte op te vullen". Hij zeide het noodzakelijk te achten, dat door de Nederlandse regering, ter bereiding van de weg naar een uitein delijk© vreedzame regeling, terstond een federale interim-regering wordt gevormd, waarin verantwoordelijke ver tegenwoordigers van de Republiek, en een datum Wordt aangekondigd voor het houden van verkiezingen en de overdracht van de macht. CUBAANS VOORSTEL. Hierna kreeg de afgevaardigde van Cuba het woord. Deze diende geen re solutie in maar verklaarde zijn steun te zullen geven aan elke resolutie die de volgende punten zou bevatten: a. terugtrekking van de Nederlandse troepen achter de vroegere status quo lijnen, behalve in die gevallen waarin de Commissie van Goede Diensten zou menen dat terugtrekking gevaar zou opleveren voor verstoring van rust en orde; b. volledige vrijheid voor alle politieke gevangenen; c. een tijdschema voor de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië, waarin zou moeten worden opgenomen een datum voor algemene verkiezingen vóór 1 Juli van dit jaar. BIRMA DOET EEN BEROEP. Ambassadeur So.Nyoen (Birma) deed een beroep op Nederland „billijk en re delijk te zijn". „Te blijven beweren, dat het een zuiver binnenlandse aangele genheid betreft, zou slechts doen blij ken dat de Nederlanders ofwel onge neeslijk koppig zijn ofwel dat hun ma nier van denken hopeloos ouderwets is, of dat zij het gezamenlijke Intellect van de leden van de V.N. grotelijks hebben onderschat", zeide hij. Hij verklaarde verder: „Mijn regering is verheugd dat er enkele aanwijzingen zijn, dat de Veiligheidsraad in dit geval de militaire winst en successen, die met voorbijgaan van de orders van de Raad en in strijd met het Handvest zijn behaald, niet als voldongen feit zal accepteren". AUSTRALIË VOELT ZICH VER ANTWOORDELIJK VOOR VOORTBESTAAN DER REPUBLIEK. Na de rede van de afgevaardigde van Birma kreeg de Australiër het woord en noemde de verklaring van dr Van Royen teleurstellend en zonder nieuwe gezichtspunten. Bovendien vond hij de voorstelling van dr Van Royen over de situatie in republikeins gebied mislei dend. In dit verband verwees hij naar het rapport van de militaire waarne mers. De Veiligheidsraad, aldus de ver tegenwoordiger van Australië, draagt de verantwoordelijkheid voor het voort bestaan der Republiek. Zij dient hersteld te worden, niet alleen op papier maar wat betreft haar territorium. De Ne derlanders moeten de Raad verantwoor ding geven van hun plannen met In donesië. De door dr Van Royen ont vouwde plannen noemde hy een unila terale wilsoplegging van Nederland aan de Republiek. Hierna werd de vergadering van de Raad verdaagd tot Maandag a.s. des middags 15 uur (21 uur Nederlandse tijd) zonder dat een resolutie werd ingediend. BINNENLAND Begin Februari zal een tweede con tingent Italiaanse mijnwerkers arriveren ln de mijnstreek. Dit contingent zal wederom ongeveer 60 man sterk zijn en is eveneens afkomstig uit Noord-Italië. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp strekkende tot samen voeging van de gemeenten Maarssen en Maarsseveen. - Gistermorgen is ln de Dominicanen- kerk te Maastricht de tweede internatio nale poppententoonstelling geopend, welke de stichting 19401945 ten bate van de verzetsslachtoffers ln Nederland organi seert. - De gemengde technische commissie voor de uitvoering van het Nederlands- Belgisch cultureel accoord, onderzoekt thans te Brussel de kwestie van de gelijk stelling der diploma's. Zoals bekend, heeft Nederland officieel de^- gelijkwaardigheid van de diploma's der Belgische middelbare scholen erkend. Gistermiddag reed op de Colljnwëg ln de nabijheid van Schiphol een 3-wlellg motorrijtuig, merk ..Skoda" een voetganger aan. De voetganger, de 43-jarige aannemer S. uit Amsterdam werd op slag gedood. De Franse minister-president heeft gistermiddag de Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr C. G. W. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout ontvangen. Te Hilversum is opgericht een lan delijke gul taristen vereniging, welke de naam „Constanten Huygens" zal dragen. In het bestuur hebben bekende Neder landse musici zitting genomen, Verschenen is het voorlopig verslag van de Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot afwikkeling van de geldzulverlng, H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden zullen Maandag a.s. om 12.45 uur ln het Paleis op de Dam te Amster dam de aftredende Belgische ambassadeur de heer L. C. Nemry ln afscheidsgehoor ontvangen. BIJ de Tweede Kanier der Staten- Generaal ls Ingediend het ontwerp van wet „Bewind Indonesië in Overgangstijd. Het ontwerp is gelijkluidend met het op 18 Dec. J.l. afgekondigde Kon. Besluit B.I.O. Gistermiddag heeft de minister van O., K. en W., prof. dr F. J, Th Rutten, in het I/uxortheater te Rotterdam de opening verricht van het nationale con gres over ontspanningsleven „Film en rUpere jeugd". BUITENLAND 31 December 1948 verbleven 9.768 mannen en 581 vrouwen wegens politieke misdrijven in Belgische strafinrichtingen. Wat de berechting van de politieke delin quenten ln België betreft, is te verwach ten. dat de taak der krijgsraden einde Juli 1949 volledig zal zijn beëindigd. De taak der hogere gerechtshoven zal eerst ln de loop van 1950 een einde nemen, daar door deze Instanties nog een groot aantal zaken moet worden behandeld. De Russische militaire rechtbank te Berlijn heeft acht personen wegens „het saboteren van bevelen van het militaire Sovjetbestuur" veroordeeld tot straffen variërend van 3 tot 25 Jaar arbeidskamp. Onder de beschuldigden bevonden zich hoge ambtenaren van de provinciale rege ring van Brandenburg. Zij werGen schuldig bevonden aan verduistering en plichts verzuim. Federale beambten hebben een B-25 (Mitchell) bommenwerper ln beslag ge nomen. bemand door vier Britse onder danen, die van plan zouden zijn geweest het toestel naar Egypte te vliegen, zulks ln overtreding van het regeringsverbod op de uitvoer van wapens. De eigenaar ont kent pertinent. 4 Naar ln Belgrado is vernomen heeft Joego-Slavië aan de V.S. 15 mlllloen ton ruw koper en lood te verkopen voor Industrie-machines. Te Brussel zijn geheel onverwachts bestuursleden der socialistische partijen der landen van de Westeuropese Unie by- een gekomen. Heden zal de Zweedse communistische partij een vredescampagne openen, „waar bij van het grootst mogeiyke aantal mid delen en strijdkrachten zal worden gebruik gemaakt en die gedurende twee maanden zal worden voortgezet". Deze campagne beeft als voornaamste doel een profest tegen het eventuele sluiten van een Inter nationaal bondgenootschap door Zweden. Rede v. d. heer T. J. Twijnstra In de eerste bestuursvergadering in 1949 heeft de voorzitter van het Ver bond van Ned. Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, een rede gehouden, waar in hij zeide. dat de economische ont wikkeling van Nederland in 1943 een vooruitgang ln vele opzichten vertoont, waarby echter aanstonds de vraag rijst in hoeverre deze vooruitgang meer schyn dan werkeiykheid ls. Het is in hoge mate verontrustend, dat wij ondanks een volledige in schakeling van alle beschikbare ar beidskrachten niet in staat zjjn, een zelfde deel van onze invoer door uit voer van Nederlandse producten te dekken als voor de oorlog het geval was. Vooral de resultaten van dc ex port naar Amerika zijn teleurstel lend. De waarde van onze uitvoer naar dit land ligt nog 30% beneden het vooroorlogse peil. Büzondere aandacht wydde spr. aan het vraagstuk der industrialisatie en met name aan de financiering daar van. Het land heeft dringend industri alisatie van node. De omstandigheden zyn echter zodanig,, dat men het niet verbazingwekkend moet vinden, dat de weerklank van de ondernemer op het beroep van de overheid maar zwak is. Ernstig zullen wjj ons moeten af vragen of de situatie niet zó gewor den is, dat een belangrijke industrië le uitbreiding nagenoeg onmogelijk is geworden, aldus spr. Er bestaat in ons land stellig genoeg initiatief, maar de plannen zullen in porte feuille bljjven, indien niet een aan- merke'ijke verbetering van h^t in dustriële klimaat wordt bereikt. Het gaat er niet orn de winst te ver groten, maar om de .mogelijkheid de winst voor het bedrijf te behouden en deze door interne financiering aan te wenden op een wyze, die de onderne mer met zyn verantwoordeiykheid in overeenstemming acht. Fiscale en andere omstandigheden hebben er toe geleid, dat de kapitaal vorming zich thans byna volkomen op het risicoloze element heeft geconcen treerd. Deze ontwikkeling is strydig met de behoeften, welke de economi sche positie van' ons land met zich brengt. Ook de institutionele belegger zal daarom aan de kapitaalverschaf fing aan het bedryfsleven aandacht moeten besteden. Na gewezen te hebben op het belang van de economische unie met België en Luxemburg en op de ongetwyfeld grote moeiiykheden. die daarby nog zyn te overwinnen, roerde spr. het Duitse probleem aan en betoogde met nadruk, dat een integrering van West- Duitsland in de Europese economie een belang is van de eerste orde voor alle landen van Europa, in de eerste plaats voor Nederland, Dat sommige Neder landse industrieën daarvan wellicht een nadelige terugslag zullen ondervinden, zal ons niet mogen weerhouden het belang in te zien van een verlevendi ging van het handelsverkeer met orzs Oostelijke naburen, aldus de heer Twynstra. ISRAËL EN EGYPTE. 'De Israëlische en Egyptische afge vaardigden, die op het eiland Rhodos wapenstilstandsbesprekingen begonnen zyn, hebben over en weer de verzeke ring gegeven, dat geen militaire offen sieven ondernomen zullen worden en dat de partijen elkanders grondgebied zullen respecteren. Men kwam tot deze afspraak, vervat in het eerste punt van de agenda der besprekingen, na een discussie van niet langer dan een kwartier. Dpze afspraak zal worden opgqnonn» in de preambule van de wapenptil» standsovereenkomst, waarover thans oa» derhaméeli wordt.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1