Waar zijn bepaalde radio-logboeken België heeft zware zorgen Herhaaldelijke protesten van Cameron WEERBERICHT Voor de gewone man is het leven echter goedkoper geworden Naar hoger plan van za ngkoren-repertoire Méér zangers dan voetballers Met een enkel woord 87ste Jaargang v'RIJDAG 14 JANUARI 1949 No. 26591 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Wittu Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Onderzoek Prestwick-ramp: Roger Francis Bulstrode, de luchtvel-- keerscontroleur van Prestwick, zeide.dat de functionaris, die belast is met de lan- dingscontröle, verantwoordelijk was voor het organiseren van de brandweer- en reddingsdienst in noodgeval. Behalve de ambulances had het vlieg veld vijf brandspuiten en een geoefende brandwacht, die permanent in dienst was. Hij gaf toe, dat degene, die met de landingscontróle belast was. het vlieg tuig op de hoogte moest houden van de weersomstandigheden, waarover „zon der een seconde te verliezen" radiotele- fonisch mededeling kon worden gedaan. De verkeerstoren kon berichten over verslechtering van het weer doorsei nen. Hij zeide, dat lynvliegtuigen on der slechtere omstandigheden op Gisteren was de heer J. de Jong, werktuigkundige van het KLM-grond personeel te Prestwick. de eerste ge tuige bij het onderzoek inzake de Prest wick-ramp. Deze deelde mede, dat hij kort na middernacht van 20 op 21 October, ter wijl er een lichte regenval was, een vliegtuig zag naderen uit de richting van landingsbaan 32, op 40 50 meter hoogte van de grond vliegend. De navigatie- en landingslichten en de lichten In de cabine waren aan. Het landingsgestel en de remklappen stonden niet uit, aldus De Jong. Het toestel vloog de gehele landingsbaan 32 langs, doch op enige afstand van het eind week het naar links af. „Toen het naar links afweek, werkten de moto ren goed, Ik kon dat zien aan de gloed achter de uitlaatpijpen. De motoren werkten cp vol gas, zoals alleen gedaan wordt, wanneer bemerkt wordt, dat te ver over de landingsbaan is heengevlo- gen. Leslie (Britse ministerie voor Lucht vaart), vroeg: „Waren de landings lichten in de laatste phase, toen het toestel binnen uw gezichtskring was, aan of uit?" Antwoord: „Voor zover ik kon zien, waren zij aan." „Nam u nog Iets waar, toen u op het vliegveld stond, nadat het toestel uit het gezicht verdwenen was?" ,.Na vijf of zes minuten gingen de lichten op de gebouwen aan en uit." De Jong vertelde daarop hoe hy na de ramp bij de vliegtuigresten kwam, en dat hij in het geheel geen log boeken of andere papieren gevonden had. Voor hem waren burgers en brandweerlieden op de plaats van de ramp geweest, doch hy dacht niet, dat iemand in het vliegtuig was ge weest daar dit nog steeds te heet was. De president: „Heeft u verkoolde overblijfselen van logboeken gezien?" De Jong: „Ik heb alleen koffers ge vonden met bagage van de passa giers. De volgende morgen zag ik een verkoold stuk van het Noord-Atlan tisch handboek bij 't staartstuk. Be halve vijf of zes halfverbrande visi tekaartjes op gezagvoerder Parmen- tier heb ik geen documenten van welke soort ook gevonden." Malcolm McDougal, beambte voor de tele-verbindingen te Prestwick certifi- eerde de signaal-log'oceken, die aan het Hof zijn voorgelegd met betrekking tot de communicatie met het vliegtuig tus sen 23.00 uur en 23.30 uur op 20 Oct. Hij verklaarde o.a., dat hij aienst had op de avond yan het ongeluk en bevel had gegeven de boeken weg te halen. Zij werden opgeborgen en later in handen gegeven van Gilbert, een. an dere vliegveldbeambte. Leslie: „Ik stel voor, dat McDougal zich er van vergewist, dat deze boeken ter beschikking zijn. Wanneer dit niet het geval is, zullen wij proberen met Gilbert in contact te komen." De president: „Allereerst moeten wij de documenten in handen krijgen." Cameron, de advocaat der K.L.M., wees er op, hoe allerongelukkigst het is dat bij een openbaar onderzoek als dit, slechts een klein aantal van de logboeken, waarop met betrekking tot dit ongeluk een beroep kan wor- j den gedaan, voor 't Hof aanwezig is. „Het maakt mijn taak, te pogen het geval te reconstrueren, ontzaglyk veel moeilijker, en ik wil met de verschul digde eerbied protesteren tegen de manier waarop de documenten wor- den geproduceerd. Niet van de zijde van het Openbaar Ministerie, doch van het ministerie van Burgerlucht vaart," zo voegde hij er aan toe. Later kwam Cameron nog tussenbeide om een „zeer ernstig protest" uit te brengen, toen hij het Hof een document overhandigde, dat, naar hij zeide. voor gelegd had moeten worden aan de 18- jarige Simpson, de meteorologische as sistent ,dle reeds eerder getuigenis af- I leede Het document, aldus zeide hij, was door de weerkundige waarnemer aan de contróle-toren gezonden Het droeg het tijdmerk 23.30 uur en was door hem ge parafeerd. Leslie zeide: ,,De storm, welke met betrekking tot het produceren van dit document is opgestoken mag wel gewe ten worden aan een nalatigheid van I nuin kant. Ik kan u verzekeren, dat het niet de bedoeling is iets achter te hou den. Wij zyn er juist zeer op gebrand alles over te leggen en ik ben bereid I toe te eeven. dat dit document aan mijn aandacht ontsnapt is." AANHOUDEND ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: I Overwegend zwaar bewolkt met aan vankelijk cp de meeste plaatsen enige I nte regen' of motregen. Mative of jachtige wind tussen West en Zuid- West. Aanhoudend zacht. 15 JANUARI. Zon op: 8.42 uur: onder: 16.58 uur. Maan op: 17.24 uur; onder: 9.44 uur (V.M.). Hoogwater te Katwyk_te 3.52 en 16.08. Jht nummer bstaat uit zes pagina's Prestwick waren geland dan op 20 Oc tober. Zy hadden met succes landin gen gemaakt op landingsbaan 32 met nog sterkere wind. Edwin Leek, luchtverkccrsambtenaar, verklaarde, dat om 23.33 er geduren de een paar seconden een verduiste ring van alle lichten van Prestwick was opgetreden. Hierop was er een bood schap van het vliegtuig gekomen, die onleesbaar was geweest. Boyden. hoofdfunctionaris van het Meteorologische Bureau van Prestwick, verklaarde o.a. dat er 23.12 een radio bericht was omgeroepen aan alle luiste rende vliegtuigen, waarin gewaarschuwd werd tegen enige verslechtering van het weer. Op een desbetreffende vraag ver klaarde Royden echter, dat de verslech tering niet van die aard was. om een noodmelding aan de Prestwick-control te zenden, volgend op de uitzending van 23.12. Er waren, aldus Royden. bepaalde in structies van het Ministerie van Lucht vaart voor het uitzenden van speciale meldingen betreffende verslechtering van het weer. Cameron vroeg daarop Simpson waarom bepaalde bijzonderhe den niet doorgegeven waren naar de verkeerstoren. Simpson zeide, dat dit niet de gewoonte was. Mcdougal toonde nog radio-logboeken waaromtrent Cameron reeds eerder een protest had laten horen. Republikeinse autoriteiten van Djokja naar Batavia ZIJ GENIETEN VOLLEDIGE BEWEGINGSVRIJHEID. Het blad „Pedoman" meldt, dat de heren Hamid Algadrie en ir Moham med Noor, twee bekende Republikeinen, Woensdag met een Nederlands vlieg tuig uit Djokja te Batavia zijn terug gekeerd. Zij genieten volledige vrijheid van beweging. Met hetzelfde vliegtuig werden naar Batavia vervoerd de heren Moh. Natsir, de Republikeinse minister van Voorlichting, Ratu Langi, de v.m. Republikeinse gouverneur van Celebes die als hoofd der Republikeinse missie naar de Philippijnen zou gaan en de onderchef der Republikeinse staats politie Sum ar to. Hun huidige verblijf plaats is niet bekend, aldus „Pedoman". BEZOEK AAN BALI EN LOMBOK. Tijdens een verblijf van enkele dagen in Makassar, waar zij besprekingen hielden over de rijstsltuatie zijn de di recteur van het Voedlngs Middelen Fonds, de heer Crevels, en de adviseur van de staatssecretaris van Econ. Zaken, jhr De Villeneuve, naar de rijstsurplus- gebieden van Bali en Lombok vertrok ken. (Van onze Brusselse correspondent) Er is aan het onvergetelijke, verruk kelijke schouwspel van Brussel-bij-avond nog niets veranderd. Als gij 's avonds m de straten en op de boulevards wan delt, ziet gij niet, dat het land voor nieuwe en zware zorgen staat. De caba rets met de vrolijke en gewaagde floor- shows, pin-up-girls, en Parijse chanson niers zijn rond twee uur 's nachts nog vrii behoorlijk gevuld en „Parisiana" en „Boeuf sur le toit" maken dan nog goe de zaken. Het leven is te Brussel voor de man met het vaste Inkomen zelfs een stuk goedkoper geworden De massale aan voer van Spaanse sinaasappelen heeft de prijzen van alle zuidvruchten gedrukt, eieren kosten sedert enkele dagen 2,50 frs per stuk of 50 centiem goedkoper. In de kranten verschijnt een reclame voor een prachtig Canadees vest in le der gevoerd met schapenvacht, prijs 100 gulden. Van verminderde koopkracht merk! men niets. Le loonstatistieken Wij zen er op, dat het globaal aan lonen uitbetaalde bedrag in 1948 hoger zal zijn dan in 1947. toen het 74 milliard frs. of ca. 4,5 milliard gulden, de helft van het Nederlands nationaal inkomen, bedroeg. In 1948 exporteerde de Belgische in dustrie goederen voor 74,2 milliard frs. tegen 62 milliard frs. over 1947 Het han delstekort met de USA werd terugge bracht van gemiddeld 2,2 milliard frs. per maand in 1947 tot op ca. 500 millioen frs. per maand in het afgelopen jaar. België koopt inderdaad veel broodgraan in Rusland, dat voorheen in dollars be taald diende te worden, en het expor teert vooral sinds de jongste maanden staal naar Amerika. DUITSE ARTIKELEN WEER AAN DE MARKT. In de straten van de hoofdstad glijden dagelijks meer en meer de nieuwste mo dellen Ford 1949 over de keien. In de étalages ziet men ook reeds Duitse pro ducten liggen. De precisiewerktuigen, de boortjes en vijltjes. Solingenartikelen enz. het goedkope Duitse zilverwerk ver dringt het Nederlandse. Op de vrije markt wordt de mark verhandeld tegen 4 frs-. terwijl zijn officiële koers 13 frs. ZIJ DIE KLAGEN. Maar het zijn de textielexporteurs, confectie-, schoen- en levensmiddelen fabrikanten e.a., de gemiddelde indus trieën, die klagen. Hun is de export totaal onmogelijk naar de landen met zwakke munt, ter wijl de markten met sterke munt. zoals Zwitserland, ook zoals België oververza digde markten zijn, waar de concurren tie de prijzen niet meer lonend maakt. Dat neemt niet weg, dat het werklo- zencijfer van 200.000 volledige werklo zen in België hoog is opgedreven. Met name zijn er talrijke misbruiken inzake de steunverlening. Cafébazen en winkeliers, die hun bedrijf je op naam van 'n vrouw plaatsten, gaan ook naar de „dop" zo als het steunfonds voor werklozen hier in de wandeling heet. Meisjes, die enkele maanden in een kleine fabriek werkten, schuiven nu reeds maanden aan in de rij van de da- gelijke steuntrekkenden. Volwassen ar beiders trekken 3,25 gulden per dag. Handige kerels kunnen er door het op knappen van allerlei werkjes nog even veel bij verdienen en voor het overige deel van de dag zitten ze ergens ln een klein café bij een goedkoop pintje bier met als tijdverdrijf voetbalpools en kaartspelen Nu zou België natuurlijk de verbruiks- artlkelen opnieuw onder importvergun ning kunnen plaatsen, zodat de import van deze artikelen vermindert en de eigen industrie ten minste de binnen landse markt krijgt, maar dat zou dan gaan ten nadele van de Belgische ex port, daar de door deze maatregel ge troffen landen minder francs ter be schikking zouden krijgen. Spaak heeft het zeer juist gezien, toen hij voor enkele dagen op het socialis tisch partijbureau verklaarde, dat men ook de minder prettige consequenties moet kunnen aanvaarden van een poli tiek. die de goede is gebleken. Want een zwakke munt en het behoud van rant soenering van 4 jaren na de oorlog, zoals in Engeland, zijn niet de tekenen van een geslaagd economisch systeem. Vervoering in de IJmuidensc Vissershaven. De toegang tot de Vissershaven te IJmuiien wordt verbreed. Tot dit doel is een nieuwe kademuur gebouwd voor de grote duikbootbunker, die de Duitsers daar ter plaatse opgericht hadden. Zeer waarschijnlijk zal deze bunker, die een lengte heeft van 250 meter en een diep te van 75 meter tot koelhuis en haring pakhuis worden ingericht. Dit koelhuis zal dan een van de grootste van Europa zijn. Republikeinen in interim-regering? Leiders van de Indonesische deel staten hebben in een besloten bijeen komst voorgesteld, dat vertegenwoor digers van de vroegere Republikeinse gebieden betrokken zouden worden bij de instelling van de Federale Inte rim-regering, aldus verneemt Reuter uit betrouwbare bron. Tweede Constellation op Schiphol Gisteravond om 18.30 arriveerde op Schiphol de K. L. M.-Constellation PH-TDD (Delft) uit Batavia. Het toestel had 2500 kg post aan boord. Het eerste K.L.M.-toestel van dit jaar uit Batavia op Schiphol aangekomen. Gisternacht is de K L.M.-Constellation „Eindhoven" onder commando van ge zagvoerder H. Schultz uit Batavia op Schiphol aangekomen, met aan boord 600 NIWIN-pakketten - 1010 kg post - zes passagiers en twee ba by's Dit is het eerste toestel, dat dit jaar met post uit Batavia aankwam. De tocht werd volbracht in 42 uur, waarvan 36 vlieguren. Het uitladen van de post, ongeveer 200.0C0 brieven. Speciale berichtgeving). Er is in ons land een streven het concourswezen voor zangkoren te verbeteren. Een speciaal daartoe in het leven geroepen kleine commissie is bezig met het ontwerpen van een nieuw reglement, met welke arbeid zy nog deze maand hoopt gereed te komen, zo deelde de heer G. Over- beek, voorzitter van de Ned. Bond van Gem. Zangverenigingen gister middag mee, tijdens een bespreking over het op 16 en 17 Januari en 12 en 13 Februari in Grand Theater Gooiland te houden zangfestival, ge organiseerd door genoemde vereni ging, in samenwerking met het mu- ziekraaandblad „Koor- en Kunstle ven" en het Algemeen Zangverbond in Vlaanderen. Hoewel het nog geruime tijd duren zal alvorens dit nieuwe reglement ln werking zal kunnen treden, is bij dit zangfestijn toch zoveel mogelijk reke ning gehouden- met de richtlijnen, wel ke bovengenoemde commissie zich heeft gesteld. Zo zal het niet zijn toe gestaan. dat werken van juryleden als verplichte of vrije nummers worden uitgevoerd, teneinde partijdige beoor deling te vermijden. De belangstelling voor dit zangfestival bleek zeer groot. Had men aanvankelijk gerekend op een maximum van 48 deelnemende ko ren en kwartetten en derhalve voor het "concours twee dagen vastgesteld, er schreven zich niet minder dan 92 in. zodat nog twee concoursdagen moesten worden toegevoegd, welke in Februari vallen. Het doel van dit zangfestival is het repertoire van de zangkoren op hoger plan te brengen, eensdeels door de oud-Nederlandse polyphonie te doen herleven, anderzijds door Ne derlandse volksliederen door heden daagse componisten voor meer stem men bewerkt te doen uitvoeren. Hier door wordt bereikt, dat nummers aan het repertoire worden toege voegd, welke bij de Nederlandse ko ren tot dusver vrijwel onbekend wa ren, en een nieuw uitgestrekt gebied wordt geopend. Naar de heer G. van Ravenzwaay, voorzitter van de jury, die verder wordt gevormd door Eduard Flipse en Henk Badings, zeide, doet de keuze van de vrije nummers de beste verwachtingen voor de prestaties tijdens dit zangfeest koesteren. Het blijkt, dat de dirigen ten tegenwoordig beter onderlegd zijn dan nog enkele jaren geleden, en met de steun van de verschillende vereni gingen. gaarne bereid een nieuwe koers in te slaan, waarbij de overbekende pa- radepaardjes op stal worden gezet. De 92 zangkoren, met ln totaal on geveer 3500 zangers, die naar Hilver sum zullen komen om hun prestaties te meten, vormen nog slechts een klein deel van het aantal koren en kwartet ten, dat in Nederland bestaat en dat rondweg op 7000 mag worden geschat, met in totaal 275.000 tot 300.000 zan gers. Hiermee overtreft het aantal koor zangers en zangeressen nog het aan tal voetballers, dat in Nederland be staat en dat ongeveer 250.000 be draagt. Gezien de overheidsbelang stelling, die voor deze volkssport be staat, meende de heer Overbeek, dat de overheid ook wel wat ruimer be langstelling voor deze volkszang kunst aan dc dag mocht leggen. Sub sidie, zowel van ryk, provincie, als van gemeente, achtte hy dringend gewenst. Nog enige nieuwigheidjes zullen bij het zangfestival worden toegepast. Zo zullen alle nummers op gramofoonpla- ten worden vastgelegd. Indien de jury leden eens niet tot een vergelijk zou den kunnen komen, zal de plaat ten slotte de beslissing leunneh brengen. Voorts wordt een film opgenomen, wel ke aan de koren, die door reismoeiliik- heden of andere redenen niet aan het zangfeest kunnen deelnemen, later kan worden vertoond, en welke tevens een propagandistische waarde zal hebben. BINNENLAND De enige tijd geleden door de minister van Sociale Zaken Ingestelde lnfluenza- commissle ls gisteren geïnstalleerd. Deze commissie werkt plannen uit voor een zo goed mogelijke bestrijding van eventueel optredende ernstige lnfluenza-epldemleën. Gisteravond ls ln het gemeente museum te Den Haag de door het Haags Cultureel Centrum georganiseerde ten toonstelling: „Schrijvers van nabij" ge opend. Deze expositie omvat handschriften, brieven en portretten van schrijvers uit de Beneluxlanden sedert Jacques Perk en Guido Gezelle. De Venlose politie heeft een jeugdige dievenbende gearresteerd, waarvan de oudste Jongen 17 en de Jongste 12 Jaar was. De club bestond uit vyf man en hield er in de bossen ln de omgeving van Venlo een hol op na ,dat gestoffeerd was met gestolen stoelen en bijlen. Gestolen geld was grotendeels aan snoepgoed besteed. De nieuwe IJmuidense stoomtrawler „Simon de danser" ls op de reis van Hoek van Holland naar IJmuiden op een ob stakel onder water gestoten, waarbij de trawler ernstige machlneschade heelt op gelopen. De onfortuinlijke boot ls naar Rotterdam teruggekeerd, om daar te wor den hersteld. Een nieuw Stadionspel, zoals er zijn opgevoerd tijdens de Jubileumfeesten, ls te Amsterdam ln voorbereiding voor de nieuwe Koninginnedag: Zaterdag 30 April a s. Carel Brlels zal er de leiding van hebben. BUITENLAND De aartsbisschop van Canterbury, dr Geoffrey Fisher. heeft uiting gegeven aan de sympathie van de Engelse kerk met de R.K. kerk ln Hongarije. De commissie voor buitenlandse za ken van de Belgische Senaat heeft de zes- mogendheden-overeenkomst betreffende het Instellen van een Internationaal lichaam, dat belast zal worden met de contröle op het Rhur-gebled. met algemene stemmen toegejuicht als „een diplomatiek succes voor 'Frankrijk en zeer bevredigend voor België". Het Tsiechoslowaakse ministerie van Juslltle heeft b^k<=nd gemaakt, dat nieuwe rechters, advocaten en notarissen ln Tsj«wbo-Slowakije voortaan een examen moeten afleggen ln de marxistische en Leninistische leer. waarvoor zij moeten slagen. Margaret Allen, een 42-Jarige vroe gere conductrice, ls te Birmingham in de Strangeways-gevangenls opgehanzen. Zij is de eerste vrouw, die sinds 1936 ln Enge land naar het schavot ls gegaan. Zij werd veroordeeld wegens moord op een 68-jarige weduwe. Naar vernomen wordt, komen de ministers van defensie der landen van de Westeuropese Unie heden ln het Belgische ministerie van defensie bijeen. Amerikaan se en Canadese waarnemers zullen bij de verzadering aanwezig zijn. De ministers hlelaen eerder een verga dering in April te Londen en ln September te Parijs. De politie te Tokio heeft Glltsji Ta- keda. voormalig Japans minister van wel zijn. gearresteerd Takeda wordt er van beschuldigd een millioen yen aan steek penningen te hebben geaccepteerd om zich te verzetten tegen een wetsontwerp tot het onder staatstoezicht plaatsen van de kolenmijnen. Te Praag zhn dertien personen, die beschuldigd werden van tegen de staat gerichte activiteit, onder wie een voor malige chauffeur van de Britse ambassade, veroordeeld tot gevangenisstraffen. Het Franse algemene ambtenarenver- bond heeft medegedeeld, dat de employé's van het ministerie van wederopbqpw heden en Zaterdag een waarschuwings staking zullen hóuden van 48 uur. De staking ls bedoeld als steun aan de eisen tot - herindeling, het aanpassen der salarissen aan de kosten van het levens onderhoud en het afzien van voorgestelde vermindering van het personeel. Het Britse militaire bestuur heeft medegedeeld, dat Max Relmann. een voor aanstaand communist ln de Westelijke zones van Duitsland, 18 Januari voor een Brits militair tribunaal zal verschijnen ln verband met een rede, die. hij kortgeleden te Dusseldorf hield. De minister van binnenlandse zaken van Noordrijn -Westfalen heeft de landdag verzocht machtiging te willen verlenen tot uitbreiding van de politie van 20.000 tot 50.000 man. De Franse regering heeft op voorstel van Jules Moch besloten de verkiezingen voor de departementsraden op 20 en 27 Maart a.s. te doen houden. Gisteren vond bulten het hof van appèl, naast een regeringsgebouw in de binnenstad van Cairo een hevige explosie plaats. Een koffer met explosieve stoffen vloog de lucht ln. Hierbij werden twee personen gedood en twee-en-twintig ge wond. De aanbieding der Grotius-medaille door de Ver. voor Internationale Rechts orde aan Winston Churchill zal geschie den op 3 Februari in de „Guild Hall te Londen. Te Medan ls overleden mr Teungku Bahriun. directeur van het kabinet van de Wall Negara van Oost-Sumatra, teveüs Bewijzen van infiltratie opdrachten gevonden Een tweetal te Djokja aangetroffen documenten ls voor publicatie vrijgege ven. Zij zijn van rep. militaire Instan ties, begin Juni vorig jaar gedateerd, en betreffen de financiering van de infil traties in de.Nederlandse gebieden. Het eerste document is afkomstig van de chef-staf van de algemene reserve, ge dateerd 15 Juni 1948. ondertekend door iuit -kol. Abimanjoe en gericht tot ae vice-president. „Op grond van het operatiebevel van de legercommandant nr 1-48 en ons marsschema naar West-Java hebben wij gedurende bedoelde mars per man tien kilo rijst nodig. Onze noodstock kan fei telijk hiervoor gebruikt worden, indien de Juni-toewijzingen ineens en niet bij gedeelten kunnen worden verstrekt. „Teneinde gedurende eniee maanden verzetsacties <e kunnen voeren zonder daarbij het volk nadeel te bezorgen, verzoeken wij voorts om 4.320.000 gul den Ned. Indische courant, op grond van de berekening, dat een man per dag 3 gulden nodig heeft, of 200 kilo goud of 1.000 kilo opium, dan wel 4.000 ton sui ker als deviezen ln de bezette gebieden ten behoeve van voorzieningen van de manschappen (in rep. geld 129.600.000 roepiahs) De brief was voorzien van de aanteke ning: „Gelieve na lezing te verbranden" en droeg aLs stempelafdruk „TNI-divisie Siliwangi." JAPANNERS IN DIENST DER REPUBLIEK. De dienst Legercontacten meldt, dat te Solo zich een Japanner heeft ge meld, die behoorde tot de v.m. Repu blikeinse strijdkrachten. Hij verklaarde o.m., dat vóór de militaire actie drie groepen Japanners zich bij de T.N.I. hadden aangesloten. De eerste groep van ongeveer 200 man bevona zich in het Kedirische, de tweefe van onge veer 300 man in de omgeving van Djomban.g en de derde, bestaande uit ongeveer 100 man, hield zich op in het Sumbing-Sindorocomplex. Voorts is uit de documenten gebleken, dat er in Maart van het vorig jaar bij de T.N.I. te Zuid-Asahan 38 Japanners werk zaam waren in diverse militaire in stanties. Resolutie Federaal Overleg aangenomen Volgens het Romeinse blad Messagero ,,atl beeft, een werkman ln Rome een millioen oud-voorzitter van het Bijzonder Federaal concentratie dollar geërfd van een oom ln de V. S. 1 Overleg. 1 BESPREKINGEN VAN Dr DREES. Op de byeenkomst voor Federaal Overleg te Batavia werd gisteren met alg. st> een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt zo spoedig mogelijk langs vredelievende weg de vorming van dc vrye cn souvereinc Ver. Staten var. Indonesië te wensen. De vergadering sprak ais haar oor deel uit, dat de vorming ener Nationale Federale regering voor geheel Indonesië als beginsel noodzakelijk ls voor een overgang naar de vrije en souvereine Ver. Staten van Indonesië en dat als uitgangspunt voor de vorming van bo venbedoelde regering wordt aanvaard het besluit „Indonesië in overgangs tijd". Het is noodzakelijk, alvorens over te gaan tot vorming van bovenbedoel de nationale regering, overleg te plegen met vooraanstaande personen uit die gebieden, die nog niet georganiseerd zijn volgens artikel 5 van het besluit „Indonesië ln overgangstijd". Na afloop had een byeenkomst plaats met de Hoge Vertegen woordi- gcr van de Kroon in aanwezigheid van minister Drees en jhr Michiels van Verduynen Voorts waren aan wezig verscheidene leden van dc Voorlopige Federale regering en dc beide adviseurs van minister Drees. Zowel door de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon ais door minister president Drees werd namens de rege ring instemming betuigd met de reso lutie. De Hoge Vertegenwoordiger zegde alle medewerking toe ten eir.de het ge wenste contact te verkrijgen met de in de resolutie bedoeide personen. Over de wijze waarop dit contact tot stand zal worden gebracht zou de bijeenkomst voor Federal Overleg zich hedenoch tend beraden. Minister-president Drees bad gi te ren een informeel onderhoud met eni- bestuureleden .van de ..Progreseiev» wo a-by de huidige toe stand werd bespreken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1