„Landen uit vijf werelddelen sturen hun poppen-delegaties" PANDA OP DE Engelse eiermarkt moet voor ons behouden blijven Ffieuwe regeling voor de pluimveehouderij De positie der Kerk gaat in de grote stad achteruit Het grootste gedeelte der doopleden vervreemdt van kerk en geloof VAN MEVROUW MAQUISTEN Radio-programma 87ste Jaargang LEtDSCH DAGBLAD Woensdag 12 Januari 1949 Tweede Blad Nó. 26589 Onderbezetting van vele bedrijven nog niet ten einde (Speciale berichtgeving i Houders van pluimveehouderijen in ons land hebben na de oorlog eigen lijk altijd weer moeilijkheden gehad, doordat de overheidsbeslissing inzake de broed- en kuikcnregeling ieder jaar veel te laat bekend werd ge- maakL De by de pluimveehouderij betrokken organisaties hebben ge meend dit jaar dat bezwaar te moe ten ondervangen door alle hangende problemen tijdig aan de orde te stel len, de overheid op de hoogte te bren gen van wat er leeft in het vak en al ver voor het nieuwe broedseizoen hun voorstellen aan de overheid voor te 'leggen. Dit laatste is geschied in een brief van Z October 1948 aan de directeur-generaal voor de voedsel voorziening en vervolgens in een be spreking met de minister van land bouw, die op slechts enkele punten een meer concrete formulering vroeg. Het heeft niettemin tot half Decem ber moeten duren, voordat vertegen woordigers van het bedrijfsschap voor pluimvee en eieren, van de pluimvee commissie en de commissie voor klei ne bocrenvraagstukken van de Stich ting voor de Landbouw eindelijk met de overheid konden samen komen om de nieuwe voorschriften inzake de uit breiding van de pluimveestapel, de eierhandel, de afzet van eieren in binnen- en buitenland en het prijs verloop definitief vast te stellen. Helaas bracht men van overheids wege wel verschillende bezwaren in tegen de voorstellen van de -organisa ties, maar had men zelfs op dat mo ment nog geenszins een plan gereed om daarvoor in de plaats te stellen. Zo Is het bijna Kerstmis geworden voordat het bedrijf eindelijk wist waar men- zich aan te houden heeft. Het komt er nu op neer, dat er in 1949 geen 20 millioen, gelijk de orga nisaties hadden gevraagd, doch slechts ongeveer 15 millioen kuikens zullen worden uitgebroed; vergeleken met het vorige jaar is er slechte een verschil van 2 millioen. En in werkelijkheid zal dit nog geringer zijn, om niet te zeggen dat er practlsch helemaal geen verrui ming komt. Immers bij deze 15 millioen kuikens zijn ook begrepen die, welke nodig zijn voor de uitbreiding van de fok- en vermeerderingsbedryven. in verband met de zo noodzakelijke stren gere selectie. Tevens moet uit dat aan tal kuikens geput worden om dit jaar een aantal niet-specifieke pluimveehou ders aan wat kuikens te helpen voor de noodzakelijke verjonging van hun toom kippen. Wel is waar had de over heid aanvankelijk met de uitbreiding van de pluimveestapel haar instem ming betuigd, maar zij meende daar thans op terug te moeten komen, om dat niet vast staat dat de Marshallhulp In 1949 op dezelfde voet zal worden voortgezet en de vooruitzichten ten aan zien van de import van krachtvoeder, als. gevolg van onze grote schaarste aan dollars, niet gunstig zijn. Er schuilt een ernstig gevaar in het feit. dat de pluimveehouders niet voldoende kracht voeder voor hun, naar verhouding te grote aantal, dieren zouden kunnen krijgen, ook de organisaties erkennen dat Intussen zal de nog bestaande on derbezetting op vele kippenbedrijven derhalve voorlopig nog niet verdwijnen; hetgeen ook on de kostnrijs der eieren zijn invloed zal doën blijven gelden. En vooral dit laatste moet worden be- trèurd. omdat uitbreiding van "het aan tal kippen zou leiden tot prijsverlaging een dus onze concurrentiemogelijkheden In het buitenland had kunnen ver groten. De kuikentoewijzing is inmiddels dus ook ditmaal weer veel te laat tot stand gekomen en de organisaties vrezen daar nadelige gevolgen van. Als men de broedeieren vroeg kan inleggen, dan zullen de uit deze kui kens opgroeiende jonge hennen juist in het vroege najaar reeds aan de leg zün en daardoor het meeste pio- füt opleveren, omdat de prijzen dan het hoogste zyn. Het probleem, waarmede de rege ring te kampen heeft, namelijk om in het najaar een behoorlijk kwan tum eieren voor de export te verkrij gen, wordt op deze wijze bovendien niet nader tot zijn oplossing ge bracht. De verdeling van de kuikens over de provincies geschiedt op basis van de voor-oorlogse kippenstapel. En ook in de provincies zelf worden de voor-oor logse aantallen als uitgangspunt ge nomen, zij het dat er correcties dignen te worden aangebracht o.m. in verband met de aard van de bedrijven in de diverse districten. DE KIPPENHOUDERIJ NAAR DE KLEINE BOERENBEDRIJVEN. Het is namelijk de bedoeling, dat de kippenhouderij gebracht wordt op de boerenbedrijven. In de eerste plaats op die kleinere bedrijven waar de pluim veehouderij een belangrijke bron van de bedrijfsuitkomsten moet opleveren, en dat iedere aanvrager, die zijn hoofd beroep in de landbouw heeft ten minste een toewijzing van 25 kuikens ont vangt, 'mits hij aan diverse voorwaar den voldoet. Maximum mogen er op één aanvrage van èen landbouwer 600 stuks worden toegewezen. De kuikens zijn bestemd voor eigen bedrijf en mogen dus niet in de handel worden gebracht. VOEDERTOEWIJZING. De voedertoewijzing voor kuikens zal gekoppeld worden aan het aantal toe gewezen Kuikens. Het zal een volledige kuikenvoedef zijn en wel twee en een halve kg voor de eerste 13 weken. Zo enigszins mogelijk zal t.z.t. ook voor de daarop volgende driemaanden nog een volledige overgangstoewijzing worden gegeven. De voedertoewijzing voor kippen zal thans niet meer vastgesteld kunnen worden op basis van het aantal gele verde eieren in een bepaalde periode, nu de eierdistributie en verschillende ander bepalingen inzake de eierhandel zijn afgeschaft. Er zal nu echter weer voeder worden toegewezen op basis van het op de bedrijven aanwezige aantal dieren, waarbij echter wel het aantal kippen aan een bepaald maximum wordt gebonden. Voor degenen, die kui kentoewijzingen ontvangen is dit maxi mum bepaald op 35 procent van het aantal in 1947 plus 40 procent van het aantal in 1948 toegewezen kuikens. Voor die bedrijven, die geen of slechte een geringe kuiken toewijzing in die ja ren ontvingen, maar tot heden wel voer ontvingen op basis van de geleverde eieren, zou een plotseling wegvallen van het krachtvoer midden in de' winter uiterst nadelig zijn. Bij wijze van over gang is dan ook bepaald, dat zij voor zover zij aan de laatste eieren- aanslag hebben voldaan eveneens voer kunnen krijgen voor het op hun bedrijf geregistreerde aantal dieren, evenwel met een mkximum, dat ge steld is op het aantal voor de laatste eierenaanslag berekende kippen plus 10 stuks (welke van de aanslag waren vrij gesteld) Voorlopig zal 3 kg per legkip per vier weken worden toegewezen met in-acht- neming van de bovenvermelde maxima, zulks ten einde een billijke verdeling van het krachtvoer te verkrijgen. Ove rigens zal deze voedertoewijzing eerst worden afgegeven, indien de betrokken pluimveehouder heeft voldaan aan de hem op te leggen kleine aanslag van export-eieren. De pluimveehouders die nen er ephter thans reeds ernstig re kening mede te houden, dat de toewij zing van 3 kg per kip niet het gehele jaar gehandhaafd zal kunnen worden. BRANDSTOFFENTOEWIJZING. Degenen, die geen electrische kunst moeder bezitten en zelf 100 of meer kuikens toegewezen krijgen, ontvangen een kolentoewijzing. Het gezamenlijk opfokken is toegestaan, doch daarqaede wordt bij de kolentoewijzing dan geen rekening gehouden. EIEREXPORT. Aangezien het zeker stellen van de export naar bepaalde gebieden (voor namelijk Engeland) een eis van de overheid was, is besloten om de pluimveehouders voor elke 4-weekse periode een lichte aanslag voor ex porteieren op te leggen (waarschijn lijk 3 a 4 eieren per kip voor de huidige periode). De pluimveehouder wordt geacht aan zijn aanslag te hebben voldaan indien hij de eieren levert aan een erkend ver zamelaar, handelaar of exporteut in ruil voor met dit aantal eieren overeen komend aantal eierexportzegels. De pluimveehouder moet deze zegels dan overleggen aan de plaatselijke bureau houder als hy voor een volgende toe- wyzing in aanmerking wil komen. Uiteraard past in dit systeem geen maximum-verbruikersprys en de stich ting alsmede de andere organisaties vertrouwen er op, dat deze dan ook binnenkort door de overheid zal wor den opgeheven, vooral als blykt dat het loslaten van de eierdistributie niet tot prijsstyging aanleiding heeft ge geven. HEFFING PER KUIKEN. Als sluitstuk op de regeling, welke be oogt om in bepaalde perioden eieren beschikbaar te hebben voor onze con tractuele exportverplichtingen aan En geland, is de vorming van een bepaald fonds noodzakelijk. Daarom is besloten, dat er een heffing op de dit jaar toe te wyzen kuikens zal moeten komen. Deze heffing zal 5 cent per kuiken be dragen en dient te worden voldaan aan de plaatseiyke bureauhouder alvorens men in bezit kan komen van de kui kenbon. Voor fok- en vermeerderingsbedryven dient betaling aan het bedrijfsschap rechtstreeks plaats te hebben. Dit fonds, dat dus dit Jaar onge veer driekwart millioen gulden groot zal kunnen worden, is bestemd om te allen tyde de met Engeland over eengekomen hoeveelheden eieren te kunnen exporteren. Het is namelijk niet denkbeeldig, dat toch in som mige gevallen aan de voor export naar Engeland bestemde eieren, welke de pluimveehouder tegen ontvangst van eier-exportzegels heefrt afgeleverd aan een handelsschakel, een andere be stemming gegeven zou worden, vooral indien het prijsverschil aanzienlijk zou zijn. Weliswaar zal de betrokken handelaar dan strafrechterlijk ver volgd worden, doch de noodzakelijk heid blijft dan om het gecontrac teerde kwantum volledig te leveren. In dat geval zal wellicht op de vrije markt het ontbrekende aantal ver kregen moeten worden tegen een ho gere prijs, waartoe dan. geput zal moeten worden uit genoemd fouds. Men gaat er hierby van uit. dat het behoud van de Engelse markt voor onze pluimveehoudery van zodanig groot be lang is. dat de genoemde maatregelen stellig verantwoord zyn. Dit standpunt, dat niet alleen door de overheid wordt ingenomen, hebben ook de vertegen woordigers van de Stichting voor de Landbouw en van het bestuur van het bedryfsschap aanvaard, Elke predikant zij evangelist In de beide laatste nummers van „In de Waagschaal" heeft ds J. J. Buskes, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, geconstateerd, dat de positie der Kerk in de grote stad, met name in Am sterdam, ontegenzeggelijk achteruit gaat. De kerkdiensten worden bepaald slecht bezocht, ook des morgens in menige dienst; er is vrijwel niet meer te constateren wat in de oorlogsjaren geconstateerd kon worden: een zeker crediet, dat aan de Kerk en haar pre diking door eigenlijk alle lagen der bevolking weer werd verleend. „Kwantitatief", aldus ds B., „gaat de kerk achteruit. Van een herkerste ning is* geen sprake. Het grootste ge deelte van de doopleden gaat voor de kerk en het geloof verloren, terwyl ook zeer velen, die belijdenis deden, na kor ter of langer tyd van kerk en geloof vervreemden". Ds B. meent, dat Amsterdam er, wat. deze dingen betreft, wel het allerslechtst voor staat van alle grote plaateen en gemeenten in ons land. De vraag is maar: hoe is hiertegen iets te doen. Ds Buskes zegt: eenvoudig hierdoor, dat elke predikant evangelist is. Hy toont dit met een voorbeeld aan: hoe in een bepaalde, nïet name genoemde wyk het persooniyk contact van de predikant velen, die niet meer ter kerke kwamen, opnieuw kerkgangers deed worden. Daarom, aldus ds Buskes, is het een grote fout, „dat wy (de predikanten n.l.) vaak ander werk doen dan het meest noodzakeiyke werk. Ik vind het een wantoestand, dat een grotestandsdominee een hele dag les geeft aan een gymnasium of H.B.S. De wijkdominee's hebben voor dat werk geen tyd, en hebben zy er wel tyd voor, dan onttrekken zU die aan het werk waartoe zy allereerst ge roepen zyn: het wykwerk. Dat dui zenden van de kerk vervreemd zyn, is voor een deel gevolg van het feit, dat' zy In jaren geen enkel persooniyk contact met de kerk hebben gehad. Hier wreekt zich een fout in de or ganisatie. Feitelyk is het zo, dat ieder doet, wat goed is in zyn ogen. Er is, ondanks alle mogelyke bepalingen, geen wezenlijk toezicht op de predikanten. Vijf jaar werk ik in Amsterdam. Er is niemand, die my contróleert, Persooniyk heb ik nog geen enkele keer van myn werk verantwoording afgelegd. OOK EEN PREDIKANT HEEFT TOEZICHT NODIG. Het is een fatale vergissing, dat pre dikanten dit toezicht niet nodig hebben. Indien zy het ergens nodig hebben, dan in Amsterdam. Want zonder de tot het uiterste doorgevoerde gedachte van de wykdominee in zyn wyk en in zyn wyk allereerst huisbezoeker, komt er van het evangelisatiewerk in Amsterdam weinig terecht, ook al beroepen wy een hele serie dominee's met byzondere op dracht". Het wil ons voorkomen, dat wat ds Buskes hier zegt van Amsterdam, ook geldt voor tal van plaatsen van ons land. Wil de Ned. Herv. Kerk haar greep op de massa niet verliezen, dan zal zyn woord ons ongetwyfeld tot na denken moeten stemmen. Voor de Kerk ligt nog een geweldig terrein braak, maar dan zal zy ook zeker haar op dracht moeten verstaan. De eerste oceaanvlieger, thans byzonder adviseur van de stafchef der Ameri kaanse luchtstrijdkrachten, overste Charles Lindbergh, brengt op het ogenblik een bezoek aan de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland. By aankomst op een vliegveld bil München wordt Lindbergh begroet door de commandant van het vliegveld, kol. Clarence T. Edwinson, Poppen-Uno in Nederland (Speciale reportage). Poppen uit vyf werelddelen stromen naar Maastricht om er deel te nemen aan de Poppen-Uno, die op 14 Jan. a.s. een aanvang zal nemen. Erkende jonge kunstenaars en krachten van de Kunstnijverheidsschool toveren de Dominikanerkcrk om tot een droom- paleis en ook Nederland zelf zal uit alle provincies haar delegaties sturen. De Internationale poppententconstel- ling (1424 Januari) ten bate van de Stichting '40'45, zal er con zyn van waarlyk grootse allure. Zy zal daarna worden voortgezet in ver schillende andere steden en overal zal de burgery getroffen worden door de schoonheid, de charme of de uit zonderlijke typering van die vele pop pen in hun nationale, historische of folkloristische klederdracht. De Maastrichtse primeur van dezs sprookjesachtige poppenconferentie heeft overal ter wereld waardering en sympathie gevonden. Men zal er pop pen aantreffen uit Nederland, België, Frankrijk. Engeland, Spanje Portugal, ltajië, Zwitserland, Denemarken, Zwe den, Noorwegen, Finland, Duitsland, Ierland. Oostenrijk, Bulgarye, Tsjeoho- Slowakije, Polen, Hongarye, Ohina, In donesië, Brits-Indië, Japan, Amerika, Argentinië, Suriname, Curasao, Cana da. Zuid-Afrika, Egypte, Palestina, Siam, Brazilië, Mexico, Azoren, IJsland, Groenland, Algiers, Schotland, Luxem burg, Vaticaanstad Van een achttal andere landen kan eveneons neg een inzending worden te gemoet gezien. Het wordt een wonderlyk, maar on getwyfeld ook 'n buitengewoon attrac tief en artistiek smaakvol geheel. Voor schoonheid gevoelige handen zyn al maandenlang In het Zuiden bezig ge weest om te zorgen dat men zelf goed voor de dag kan komen. De charmante Frangaises, de Belgische madammekes, de vurige Spaansen en de koele Eski mo's, cte lyrische Italiaansen en de walsende poppenvorstinnen uit Oosten rijk, kortom de gehele buitenlandse pop penwereld, zal kennis maken met Lim burgse typen uit de kleurryke schutte- ryen, met de reuzen Valuas en zyn viHjuw, uit Venlo. die in geen enkele folkloristische en Carnavalsoptocht ont breken. Met de draak van Beesel en met een „Mestreechter" figuur als: de beide hon- FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door AJico van Iterson. S3) Nu moet ik je nog vertellen, waar óm je het moet proberen. Je voelt je zwak en vermoeid en je hebt een vre selijke schok gehad, maar er blijft nog een prachtig stuk leven voor ons over, liefste, en ik ben niet van plan om zonder meer aan te nemen, dat je geen fut hebt om je te verweren, want het gaat niet alleen om jouw leven, maar ook om het mUne. Als je je eigen leven verspeelt, verspeel je het myne er by, voor zo ver het ten minste dan nog vaarde voor my heeft. Laten we de zaak bekijken zoals ze is. Alles in myn loven hangt er van af, of jy voor je zaak zult kunnen vechten of niet. Ik denk, dat dit wel een erg egoïstisoh standpunt is, maar als ik de vyf tig ja- rcn, die nog komen moeten, zonder jou verder moet en in onze familie wor den we wel negentig! zal er geen minuut voorby gaan, waarin ik niet beseffen zal, dat ik alles gemist heb in het leven, waarvoor ik eigeniyk be stemd was. Dan zal ik altyd het gevoel hebben, dat je my in de steek gelaten hebt, omdat je geen pit genoeg had om voor jezelf te vechten. Ik zei je al, dat dit erg persooniyk van my gezien is, maar er zyn wel eens tijden, dat ons ciet anders over blijft dan ons eigen standpunt te handhaven. Zo is het ook op het ogenblik. Van het eerste mo ment af, dat ik Je zag, heb ik gewe ten, dat ik met jou zou trouwen. Ik bedoel daar niet mee dat ik hals over kop verliefd werd op je, maar ik wist, dat het zou komen en het is ook zo ëegaan. Zulke dingen gebeuren niet als er niet werkelijk iets heel byzonders' en sterks tussen twee mensen is. Ik denk bovendien' niet, dat het alleen maar van myn kant kom. Zo gaat dat nu eenmaal niet in het leven. Zeker niet met gevoelens, zo als ik die tegen over jou koester. Dus nu begrijp je wel, dat wij een reden hebben om te veoh- ten! Toen hU begonnen was te spreken, keek zy hem aan, maar toen hy verder ging, leunde zy wat over de tafel en ten slotte sloeg zy haar handen voor haar gezicht. Toen hy uitgesproken had en zij hem weer aankeek, waren haar ogen nat van tranen. Jeff...., Ja? Je moet niet zoveel van mij hou den. Hy glimlachte togen haar. Dat helpt niets. Daar is niets meer aan te doen. Het hangt nu maar van jou af. Nu, wat denk je er van? Ik "zal myn best doen. HOOFDSTUK XXIII. De zaal was" overvol. Carey keek neer op een zee van hoofden, een zee van gezichten. De meeste keken''naar haar. Toen kreeg zy een ogenblik het gevoel, dat zy naakt voor die menigte té kyk gezet werd, zy keerde zich duizelig af, maar ze slaagde er in, rechtop en kalm te blyven. Wat er ook gebeurde, zij moest niet bang worden, zij moest niet laten merken, dat zy zich te kyk ge steld voelde. Zij had een inneriyke kracht gekregen, die haar overeind hield. Als het zo slecht met je ging, dat het niet erger meer ken, scheen er iets over je te komen, dat op moed en zelfbeheersing leek. Zy keek over de hoofden van a-1 die mensen heen en liet haar blikken rus ten op de rechter op het rocd van zijn toga, het gryze' paardenhaar in zyn pruik, het kleine, bruine, gerim pelde gezicht, dat haar deed denken aan een eekhoorn. Zy bleef staan tot de acte van be schuldiging werd voorgelezen en toen kreeg zij weer een stoel. Wilbury Fos- sett hield zUn openingstoespraak. Hy releveerde alles wat er gebeurd was in die twee Novemberweken, en in zyn mond kregen al die kleine onschuldige dingen nu een sinistere betekenis 't waren kleinigheden, die zy vergeten had, dingen, die helemaal niets te be tekenen hadden, en die heel gemakke- lyk uitgelegd zouden kunnen worden, als men haar toestond om te spreken. Maai nu vbegae hy ze bijeen, bouwde ze als het ware op tot een beschuldi ging tegen Care Silence. Al zyn intel ligentie, zyn ervaring, zijn hele ryzige, knappe persoon, zyn mooie stem, zijn vriendelyke, gemakkeiyke manieren, hadden nog slechte één doel: te bewy- zen, dat Carey Silence een moord be gaan had. Na een tijdje keek zy niet meer naar de rechter, zy keek nu neer op haar eigen handen, die gevouwen in haar schoot lagen, zy waren smal, en zon der ringen en zij leken erg wit tegen het zwart van haar rok. Nora had haar een mantel en een jurk gestuurd, met een wonderlijk, spontaan briefje, waarin zij uiteengezet had, waarom zy de kleren stuurde. Het lijkt me beter, als je in het zwart bent. Het staat al tyd' goed. Ik denk (heel veel aan je. Deze dingen heb ik zelf byna nog niet gedragen. Ik zie er vreselijk uit in de rouw en niemand draagt het tegenwoor dig, maar voor Jou -zal het nu het beste zyn. En ik geloof zeer bslist niet-, dat je het gedaan hebt. Nora. Carey keek nog altyd neer op haar handen. Gedurende al de getuigenver klaringen, de medische verklaring, de voorlezing van Honoria Maquistens testament, had zy zo gezeten. Een polit-le-getuige legde een verkla ring af over het flesje, dat de slaap tabletten had bevat. Het flesje werd ter zitting getoond. Het bevatte nu drie witte tabletjes. De getuige verklaarde het gevonden te hebben in het kastje met de glazen deur in de badkamer, die grensde aan de slaapkamer van me vrouw Maquisten, en het te hebben on derzocht op vingerafdrukken. Maar er waren geen vingerafdrukken op te vinden? Toen het gerecht zich terugtrok voor de middagpauze ging Mordaunt naar Jefferson Stewart, om hem wat moed in te spreken. Jeff was weer terug uit Amerika en zag er uit, alsof hy al die tyd niet geslapen had. Het is geen slecht begin geweest. Dat zwart staat haar uitstekend. Het kan ook geen kwaad, dat zy. haar cgen altyd neergeslagen houdt dat lijkt een beetje zedig. Ik maakte me in het begin ongerust omdat ze eerst aldoor zo naar de rechter zat te kyken. Zg 11), „Daar moet ik het myne van hebben", mompelde Panda zachtjes. „Die twee hebben vast niet veel goeds in de zin. Waarom sluipen ze anders zo verdacht over het dek, terwyl het allang donker is". Panda had geiyk. Het tweetal had vast en zeker iets te verbergen. Ze ke ken voortdurend achterom en praatten fluisterend met elkaar. Panda bedacht zich niet lang, maar ging er behoed zaam achteraan. „Ik moet zien te weten te komen, wat die in hun schild voeren", dacht hy, „maar ik mag wel oppassen, dat ze me niet in de gaten krygen. Ik moet zor gen, dat ik in de schaduw blijf". Op het achterdek, vlakby een grote sloep stond 't tweetal stil. Ze staken de koppen by elkaar en Panda brandde van nieuwsgierigheid om te horen, wat ze elkaar te vertellen hadden. Voorzichtig sloop hy naderbij. „Hé, als ik me niet vergis, is het stuurman Stomp! En die andere ken ik ook jadat is de harpoenierLummel heet hy. Wat zouden die elkaar mid den in de nacht te vertellen hebben?" peinsde hy. Zonder leven te maken, kroop Panda achter de sloep, zodat hy ailes kon horen, wat er gezegd werd. wist, geloof lk, zelf niet, dat ze het deed. Nu, in ieder geval heeft hy de kans gehad om haar ogen te zien en niemand kan zeggen, dat ze niet de moeite waard zyn om naar te kijken. Er is ook Iets in die ogen van haar Een soort van tragische onschuld, zou ik haast zeggen. Ik mag geloof ik, wel zeggen, dat dat geen kwaad kan. Ten slotte zyn zelfs rechters mensen. Hy grinnikte. Sommige zyn zelfs heel erg menselyk. Raar, fnaar waar. Des middags was de eerste getuige, die gehoord werd, Molly James. Ze was vuurrood en vertelde byna onhoorbaar, hoe zij een brief gevonden had op de mat by de voordeur tussen kwart over twee en halfdrie, en dat ze die mee naar boven had genomen om aan me vrouw Maquisten te geven. Er had geen postzegel cp gezeten. Hy moest dus door de afzender zelf in de bus ge daan zyn. Zy meende, dat zy 't hand schrift v/el eens eerder gezien had. Het was helemaal recht en steil. Maar zy kon niet zeggen, wiens hand het was. Mevrouw Maquisten was heel boos ge weest en had haar teruggeroepen en naar de jonge dames en mynheer Har- land gevraagd, maar die waren alle maal uit en ze ha-d gezegd, dat ze di rect by haar moesten komen, zodra ze thuis kwamen. Het hinderde niet, wie er eerst kwam. Marten Lanthony, die sir Wilbury Forsett terzijde stond, had haar door deze verklaring heengeloodst. Nu vroeg hy: En wie kwam er het eerst thuis, juffrouw James? Met een luide snik zei Molly: Juf frouw Carey. Een lange, magere jongeman, die ad vocaat was aan de zyde van de verde diging, stond op en zei op een prettige, gewone gesprektoon: Kom, Juffrouw James, huilt u niet. Ik wilde u gaarne vragen, of mevrouw Maquisten iets méér gezegd heeft over juffrouw Silence. Molly liet haar mond openhangen en j staarde hem aan. Zy vond *hem 'n erg aardig iemand, vooral toen hy haar weer bemoedigend toelachte en heel on-officieel verder ging: Probeert u het zich eens te herinneren, wilt u? Zy vroeg u of er een van de jongedames thuis was. Zei ze het met diezelfde woorden of vroeg zy afzonderiyk naar hen? Molly poogde die vraag te ontwyken. Ze vroeg naar juffrouw Honor dat is juffrouw King. En toen vroeg zy naar juffrouw Nora Mevrouw Huil. En toen vroeg ze naar juffrouw Carey en ze waren allemaal uit. .Wordt vervolgd) derdjarige dames „Leneke" en vrouw „Magne", met het mooswief (vrouw die groenten op de markt verkoopt), het mer<k)twlef (marktvrouw), het calva- rievruike (een vrouwtje uit het Gods huis, verbonden aan het ziekenhuis Cal- variënberg), en niet te vergeten: met de „drie sjoensten" (de drie mooisten), Flup de Kooistart, Pie de Bökkem en Enslnck, typen, die in de volksmond en in de verbeelding zyn blyven voortleven wegens hun, zacht uitgedrukt, „volsla gen gebrek aan schoonheid".... Ook uit alle andere provincies van Nederland zullen er inzendingen ko men, poppen, die niet alleen de kinde ren, maar ook de volwassenen met be wondering zullen vervullen en de finan ciële steun voor de nabestaanden van onze gevallen verzetslieden hopelijk' zullen stimuleren. In Maastricht zal de Commissaris van de Koningin in Lim burg de openingsrede houden. De be roemde Maastrichter Staar en het steeds aan populariteit winnende Maastrichter mannenkoor zullen ter opluistering aan wezig zyn, evenals tal van autoriteiten uit Nederland en België. Op 24 Januari gaat de Poppen-Uno op reis om dan te trekken naar Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Groningen. Leeuwarden, Enschedé, Nij megen, Eindhoven, Tilburg, en wellicht nog twee andeie steden. KORTSTONDIGE BRAND OP HET M.S. „DELFTDIJK". Gistermiddag brak brand uit aan boord van het ms. „Delftdyk", groot 10220 brt., toebehorende aan de Hol- land-Amerika-lyn, maar voor herstel werkzaamheden liggende op de werf Wilton-Fyenoord te Schiedam. Ec werd gemeld, dat de houten trap onder de brug, die leidde naar de messroom voor de officieren^ in vlammen stond. On- middellyk kwam de fabrieksbrandweer in actie, maar omdat men door de rook ontwikkeling de situatie niet geheel kon overzien, nam men het zekere voor het onzekere en alarmeerde ook de brand weer te Schiedam, Rotterdam en Vlaar- dingen. Allen trokken met groot mate riaal uit, maar toen zy arriveerden was het de fabrieksbrandweer reeds ge lukt tot de vuurhaard door te dringén en uitbreiding te voorkomen. Binnen een half uur was met een tiental water stralen het vuur bedwongen. De schade valt mee. De oorzaak is onbekend, VOOR DONDERDAG 13 JANUARI. Hilversum 1 (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek; 7.3U: gram.muzlck; 7.45: morgengebed en li turgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek van Mozart; 9.40: school radio; NCRV 10.00: muziek van F. X. Richter; 10.15: morgendienst onder lei ding van ds P. N. Kruyswljk; 10.45: ge wijde muziek; KRO 11.00. ziekenbezoek; 11,40; schoolradio; 12.00. Angelus; 12.03 Denlse Sternberg, plano; 12.30: weer- overzlcht; 12.33: orkest Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: Amerikaanse walsen; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14 00 Marlnlerskapel; 14.40 voor de vrouw; 15.00: muziek van Tsjal- kofskl; 15.30: NCRV-Koor; 16.00; bijbel lezing; 16.45: Rachmaninoff speelt eigen werk; 17.00: jeugdjournaal; 17.30: vocale kwartetllteratuur; 18.00: Leger des Hells; 18.15: het wederzyds begrip tussen d© bevolkingsgroepen en het communisme: 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00. nleuy6; 19.15: Ned .organisten spe'en eigen wer ken; 19.30: actueel geluld, 1945: RVD antwoordt; 20.00: nieuwsberichten; 20.05: proloog; 20 15: Scandinavische steravond; 21.30 famlllecompetltle; 22.00 gram.muzlek; 22 05: de vaart der volken; 22.25: liederen uit Valerius' Gedenck Clanck; 22.46: avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.1524.00: muziek v. Mozart. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: Zuid en Oost; 7.50: dag opening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: varia; 8.55: voor de vrouw; 9.00: planoconcert van Gershwin; 9.30: wa terstanden; 9.35: een lied gaat do we reld rond; 10.00: morgenwijding door da E. H. Blaauwendraad; 10.15: arbeidsvita minen; 10 50: voor de kleuters; 11.00: orgelconcert te Gouda; 11.45: het ge zinsleven bij de Bataks: 12.00: Metropole Orkest; 12.30: weerpraatje; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 planoduo; 13.00 nieuws; 13.15: mededelingen: 13.20: Americana; 13.50: gram.muzlck; 14.00: ln en om do tuin; 14.20: sollstenconcert; 15.00: voor zieken en gezonden; 16.00: Assortlmento; 17.00: kaleidoscoop; 17.20: over dieren; 17.30: voor modelvliegtuigbouwers; 17.35: Kwintet Johnny Meyer; 17.50: voor de Jeugd; 18.00: nieuws; 18.15, sportpraatje; 18.30: cello en plano; 19.00: radiostrip; 19.10: avondschool: 19.45: het land der onbegrensde fantasie; 20.00: nieuws; 20.05: ln het zoeklicht; 2G.15: Kamer orkest; 21.15' hoorspel „Prive-secretares- sc"; 21.55: songs of sorrow, hope and glory; 22.30. over levensverzekeringen; 22.45: Trio Pasquler, 23 00: nieuws: 23.15 c kust en te keur; 23.46—24.00: BronlB- lav Hubcrman, viool AGENDA WOENSDAG. Schouwburg: „Het Schouwspel". „Drift dozyn rode rozen". 8 uur nam. DONDERDAG. Trianon: K en O. „Fantasia". 9 1/4 uur nam. Gerecht 10: Splr. Ver. „Harmaai»", 8 uur

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5