18 jarige moest weer op Prestwick beoordelen Arbeid of geen arbeid voor gehuwde vrouw Waren waarschuwingslichten op drie mijl te zien „De vergeten factor" schudde de Finnen wakker WOENSDAG 12 JANUARI Het onderzoek inzake de ramp met de „Nijmegen" werd gisteren voortgezet. C. van Loon, chef-ladingmeester van de KLM op Schiphol, verklaarde, dat het tijdens het laden donker en rumoe rig was op het vliegveld. Toen Leslie 'Britse ministerie voor Burgerluchtvaart) opperde dat deze omstandigheden tot fouten zouden kun nen leiden .antwoordde Van Loon: „Niet In het laden". Leslie: „Misschien in de cijfers?" Van Loon: „Soms bestaat er een mo gelijkheid fouten in de cijfers te maken". Van Loon verklaarde, dat hij tot een half uur voor het vertrek van het vlieg tuig op enkele nakomende goederen moest wachten. Leslie: „Bent u van mening, dat wat U betreft het laden correct is geschied?" Van Loon: „Absoluut". In antwoord op een vraag van Ca meron, of hij zich ten volle bewust was van de verantwoordelijke plich ten, die hü te vervullen had, zei Van Loon: Ja. Hij voegde er aan toe, dat hij zijn plichten met betrekking tot het vliegtuig op die avond had vervuld. Cameron verklaarde hierop zeer blij te zijn die verzekering te hebben. Johannes de Jong, van de afd. route voorlichting van de KLM op Schiphol, verklaarde o.a. dat de waarschuwings lichten aan de radio-masten onklaar waren, behalve aan één mast. Deze in lichtingen waren aan gevagvoerder Par- mentier verstrekt. De heer P. van Houwelingen, navl- gatie-chef van de KLM antwoordde „Ja" op de vraag: „Stelt u vertrouwen in gegevens ,die aan kaarten van de Amerikaanse legerluchtmacht zijn ont leend?". Hij verklaarde, dat de verschil lende waarschuwingen in het routeboek waren verzameld en ingelast op grond van gemeenschappelijk overleg tussen gezagvoerder Pannen tier en gezagvoer der Malouin, chef-piloot op de route AmsterdamNew York. De heer McDonald stelde Van Hou welingen de vraag, of een kaart naar het vliegveld Prestwick was gezonden, welke, naar werd verklaard, een punt aangaf als 45 voet hoog, dat in werke lijkheid 450 hoog was. Van Houwelingen zei, dat hij er niet zeker uan was. Hij verklaarde voorts o.a., dat de Britse autoriteiten vóór December 1948 offi cieel géén landingskaarten voor Prest wick hadden uitgegeven, maar later wa ren officieel documenten gepubliceerd- Ian Havron Simpson, meterologisch assistent op het vliegveld Prestwick verklaarde, dat in de avond van 20 October tussen 23.00 en 23.30 u. (pl. t.) de waarschuwingslichten op de radio- masten op een afstand van ongeveer drie m\jl te zien waren. Hij bracht het grootste deel van dat halve uur door buiten zijn kantoor op het vliegveld, om de weersomstan digheden waar te nemen. Er was een windstoot om 22.00 uur, welke een snelheid had van 30 mijl per uur. Leslie: „Trad er een behoorlijk snelle verslechtering op, die avond na 23.00 uur?" Simpson: „Neen. Er trad in het geheel geen snelle verslechtering op". Simpson zei, dat hij, hoewel het niet zijn taak was 'te kijken naar de dage lijkse lijst van aankomsttijden van vlieg tuigen. wist, dat er die avond een grote Constellation moest aankomen. Op een vraag van Cameron, waarom hij de tijd tussen 23.00 en 23.30 uur bui ten zijn kantoor was antwoordde hij: „Het is een algemeen gebruik. Wanneer het weer zo slecht is, zijn wij de meeste tijd buiten.' Cameron: „Dus het weer w&s slecht?" Antwoord: „Ja". Cameron: „En werd slechter?" Ant woord: „Het werd in geringe mate slechter", In antwoord op andere vragen ver klaarde Simpson, dat het zijn taak was windsnelheden op tien met-er boven de grond waar te nemen. Op die dag nam hij een windvlaag van 30 mijl per uur waar om 22.20 uur en een van 23 mijl per uur om 20.30. Simpson verklaarde verder, dat hij precies 18 jaar was, toen het ongeluk gebeurde. Dit was het eerste vliegveld, waar hij praotische weerobservatie moest doen. Gedurende een maand tot vijf weken, zo zeide hij, had hij met een verantwoordelyker persoon samen dienst gedaan, nadien was hij alleen geweest. Cameron: „U bent verantwoordelijk voor de waarnemingen en het uitzenden er van en het besluit, of er tussentijdse berichten moeten worden uitgezonden?" Antwoord: „Ja". Simpson zeide, dat er een boodschap uitgezonden was omtrent verslechtering van het weer, vóórdat hij om 22.00 uur in dienst kwam. Hij gaf toe, dat vlieg tuigen een aanzienlijke verandering in de weersgesteldheid „behoorlijk snel" behoorden te weten. Hij verklaarde, dat één zoeklicht was gebruikt voor het be palen van de hoogte van het wolken dek. Om ongeveer twee uur in de och tend had dit echter geweigerd. Waar schijnlijk was de peer stuk gegaan en op dat ogenblik was er geen nieuwe be schikbaar. Hij had dit via een weer kundige moeten melden aan de admi nistratie. LICHTEN DIE UIT WAREN Simpson zeide niet te weten, dat twee van de lichten op de radiomasten uit waren. Hierop werd Simpson ge vraagd: „Wilt U hiermee zeggen, dat U niet weet hoeveel lichten er op de radiomasten zün?" Antwoord: „Neen". Simpson zeide verder, dat het de ge woonte was het verst mogelijke zicht te melden. Hij kon niet mededelen wat het zicht naar het Noord-Oosten was op de nacht van het ongeluk. Vol gcns eerdere observaties was het zicht 3.900 yards. Op de vraag of het zicht minder kon zijn geweest dan 3.900 yards ant woordde Simpson dit niet te geloven. Hem stonden echter geen middelen ter beschikking dit te toetsen. Simpson verklaarde, dat hij en zijn collega's, die allen jonge mannen wa ren, verantwoordelijk waren voor het uitzenden van weervermeldingen. In vochtige nachten roept hü altijd de dienstdoende functionaris van de me teorologische dienst naar buiten. In de bewuste nacht was deze tussen 23.00 uur en 23.30 uur naar buiten gekomen. Op hem en zün collega's, ongeveer zes jonge mannen, werd „tamelyk nauwge zet toezicht" uitgeoefend door de me teorologische functionaris. De waarne mingen werden echter nooit door de dienstdoende meteoroloog getoetst. Sompson was er voldaan over dat zijn opgaven van die avond Juist waren. Het uitzenden van een bericht over verslechtering van de weersgesteldheid mocht nooit geschieden zonder de weer kundige. Nadat Simpson drie uur in de getui genbank had gestaan werd de zitting tot vandaag geschorst. Zilveren jubileum Z.H. Prov. Brandweerbond Spaak over de Ruhr DE HOUDING VAN BELGIË. De Belgische minister-president, Spaak, verklaarde tüdens een persconferentie te verwachten, dat de zesmogendheden- overeenkomst, waarbij werd besloten een internationale autoriteit de bevoegdheid van controle over het Ruhrgebied te geven „in de eerstvolgende dagen" zal worden getekend. Spaak voegde hieraan toe, dat de overeenkomst door de parlementen der betrokken landen zou moeten worden geratificeerd. De commissie voor bui tenlandse zaken van de Belgische Ka mer, waarin hij verslag had uitgebracht, ha-d als haar oordeel te kennen gege ven, dat de overeenkomst „gunstiger was uitgevallen, dan men had kunnen hopen". Spaak verklaarde voorts, dat hü tü dens zün bezoek aan Londen, dat later in deze maand ter gelegenheid van de büeenkomst der ministers van buiten landse zaken van de vyf deelgenoten van het Brusselse verdrag, zal plaats vinden, met de Britse regering het toe komstige arbeidsplan van de organisa tie voor de Europese economische sa menwerking zou bespreken. Ook zou hij te Londen voorbereidingen treffen voor de büeenkomst van de consultatieve "raad van ministers der Marshall-lan den, welke begin Februari te Parijs zal worden gehouden. Spaak bevestigde, dat België, met de volledige steun van Luxemburg, een Belg candidaat had gesteld voor de functie van permanent secretaris-gene- raal van het internationale controle rende lichaam voor het Ruhr-gebied. Hü verklaarde dat hoe ook het bezet tingsstatuut in de toekomst zou worden vastgesteld, de positie van België als bezettende mogendheid geen verande ring zou ondergaan. Hij verklaarde, dat België zou voortgaan zün huidige, be scheiden aandeel bij te dragen, hieraan toevoegend: „België zou geen enkele nieuwe verantwoordelykheid op be- s-tuurs- of financieel gebiel in deze richting op zich kunnen nemen". Ten slotte verklaarde premier Spaak nog dat, onverschillig of de Belgische candidaat zou worden gekozen of niet, België in elk geval in dit lichaam ver tegenwoordigd zou zJjn. Koning Gustaaf opent Zweedse Rijksdag De negentigjarige koning Gustaaf van Zweden werd op een draagbaar naar de ingang van het Rüksdaggebouw gedra gen, toen hü gisteren de nieuwe parle mentaire zitting opende. Hij verliet het gebouw na afloop der plechtigheid op dezelfde wy'ze. Eenmaal in het gebouw, was de ko ning, ondersteund door kroonprins Gus taaf Adolf en prins Bertil, in staat naar de troon te lopen. Nadat koning Gustaaf zijn plaats op de troon welke een trede lager was geplaatst dan gewoonlyk had inge nomen, deelde hü de Rü'ksdag in de kortste openingsrede, welke hij ooit had gehouden, mede, dat de volksvertegen woordiging ingelicht zou worden om trent het verloop der besprekingen tus sen de regeringen van Zweden, Noor wegen en Denemarken over het organi seren van een gemeenschappelijke ver dediging van Scandinavië. De koning sprak met vaste stem. Toen hü uitgesproken was, kreeg hij echter een hoestbui, waardoor zün krachten afnamen en hü haast van de troon moest worden gedragen. De dienst, die na afloop van de plechtigheid in de kapel van het paleis werd gehouden, is door de koning niet bügewoond. De minister van financiën diende zijn begroting in, welke een surplus van 721.128.800 kronen vertoont. Onzekerheid over Tientsin Reeds is de val van Tientsin gemeld, doch zover schünt het toch nog niet te zijn gekomen, al neemt de dreiging iedere dag toe. Ook de geruchten over onderhandelingen over overgave houden nog aan. Nanking geeft de vernietiging der legers bü Soetsjin thans toe. Franse kamer weer bijeen IIERRIOT ALS VOORZITTER HERKOZEN. Edouard Herriot, de leider van de radicaal-socialisten, is herkozen als voorzitter van de Franse Nationale Ver gadering. Herriot verkreeg 274 stem men, de communistische leider Marcel Cachin 140. De zitting werd geopend door de tachtigjarige Cachin als oudste lid van de vergadering. Hü drong aan op een heid in Frankrijk en in de gehele we reld. .Stalin heeft herhaaldelük gezagd, dat hij niet gelooft in het gevaar van een nieuwe oorlog. Hü blijft van me ning. dat er, ondanks de verschillen in systeem en ideeën, tussen de twee grote sectoren van de wereld geen werkelijke twist bestaat noch een wrijving van groot belang. Cachin zeide verder, dat er „nog steeds sprake is van een moge lijke ontmoeting tussen Truman en Stalin." Leon Jouhaux werd herkozen tot voorzitter van de economische raad, met 81 van de 125 uitgebrachte stemmen. Gaston Monnerville, radicaal, werd met 160 tegen 46 stemmen herkozen tot voorzitter van de raad van de republiek. De communistische fractie diende een wetsvoorstel in tot wüziging van de verkiezingsregeling voor de departe mentsraden, met verzoek om spoedbe- handeling. In welingelichte regeringskringen te Parijs neemt men het als vaststaand aan, dat Cachin zün toespraak niet voorbereid heeft zonder enige „leiding" van Moskou en dat deze toespraak be schouwd kan worden als een Sovjet- russische proefballon. MILITAIRE VEILIGHEIDSRAAD VOOR WEST-DUITSLAND. Kómend weekeinde zal door Groot- Britbannië, Frankryk en de Verenigde Staten een decreet worden uitgevaar digd tot instelling van een militaire veiligheidsraad voor West-Duitsland. Deze zal hoofdzakelijk verantwoorde lijk zijn voor het verhinderen van her bewapening of andere maatregelen van een toekomstige West-Duitse regering, die de vrede in Europa in gevaar zou kunnen brengen. De raad zal nauw samenwerken met het internationale lichaam voor het Ruhrgebied. SPANJE EN DE ARABISCHE LIGA. De Spaanse gezantte Caïro heeft een bezoek gebracht aan Azzam pasja, algemeen secretaris van de Arabische Liga, om hem „de wens van de Spaan se regering kenbaar te maken haar betrekkingen met de bij de liga aan gesloten staten nauwer aan te halen." Hü heeft een nauwere samenwerking voorgesteld op cultureel gebied en met name de instelling van -bestendige con tacten tussen het cultureel comité van de liga en de Spaanse wetenschappe lijke instellingen. „VLIEGENDE WEERSTATIONS" VOOR DE LUCHTBRUG. Zes „vliegende weerstations" om gebouwde vliegende forten van 't type B17 zün gestart voor weerverken- ningsvluchten in alle drie de Berlünse luchtcorridors ten behoeve van lucht brug-piloten. Deze verkenningen zullen dag en nacht worden verricht. De vliegtuigen verzamelen gegevens over windsnelheid omstandigheden, waar onder ysafzetting mogelyk is, wolken vorming en zicht. Deze gegevens wor den per radio doorgezonden ten einde luchtbrug-piloten op de snelst moge lijke wijze inlichtingen over weersom standigheden te verschaffen. ARBEIDERS VAN AMERIKAANSE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJEN DREIGEN MET STAKING. Het Amerikaanse verbond van trans portarbeiders heeft heden bekend ge maakt, dat de arbeiders voor onder houd en bevoorrading bij de Ameri kaanse luchtvaatmaatschappijsn bü stemming besloten hebben om in sta king te gaan. Deze staking zou de Amerikaanse binnen- en buitenlandse luchtlijnen geheel stilleggen. De sta king, die wordt ghouden voor loonsver hoging. zal niet voor Maandaig begin nen. daar men het geschil eerst aan arbitrage wil onderwerpen. DE KROON VAN DE HEILIGE STEPHANUS. Een woordvoerder van het Amerik, State Department heeft verklaard, dat de regering van de Verenigde Staten op dit ogenblik geen maatregelen neemt om de kroon van de Heilige Stephanus aan de Hongaarse autoriteiten te geven. De kroon is in het bezit, van de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland en hoort toe aan de Hongaarse katholieke kerk. Er is geen sprake van dat de kroon tha.ns aan Hongarije zou worden terug gegeven, daar er, voor zover de Ver. Staten weten, in dit land geen autori teit bestaat, die het Hongaarse volk kan vertegenwoordigen". De Joodse nederzetting Eilon in West- Galilea, schitterend gelegen tussen de Libanese heuvels, - heeft niet in het eigenhjke strijdgebied gelegen, maar was meer dan twee maanden afgesneden van de rest van Israël tot de Joden Acre veroverden. Teneinde op alle eventuali teiten in dat grensgebied te zün voor bereid, houden de 500 inwoners van deze 10-jarige kolonie nauwlettend de wacht. Naarmate de zon daalt, stygt de waak zaamheid der wachtposten. Mr W. J. WOLDRINGH VAN DER HOOP SPRAK FEESTREDE UIT. De Z.H. Provinciale Brandweerbond hield gisteren zün bijzondere algemene ledenvergadering in Seinpost te Sche- veningen ter herdenking van zijn 25- jarig bestaan, onder aanwezigheid van de Gedeputeerden van Zuid-Holland, vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Brandweervereniging, de Nederlandse Ver. van Brandweercommandanten en vele zuster-organisaties. Nadat de voorzitter, mr W. J. Wol- dringh van der Hoop, burgemeester van Katwijk, de feestrede had uitgesproken en rar Schmal namens Ged. Staten van Zuid-Holland zijn gelukwensen had overgebracht, besloot de vergadering de heer mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, te benoemen tot ere-voorzitter der ver eniging en de heren E. J. Kruis en ir H. B. J. Aikema, oprichters van de bond. te benoempn tot ere-Iid Vervolgens werd het Kruis van Verdienste uitge reikt aan de heren P. de Graaff en M. C. van Keule, resp. inspecteur en secre taris van de Bond. Aan de lunch Aanvaardde mr Kesper zün benoeming tot ere-voorzitter. 's Middags werd een filmvoorstelling gegeven verzorgd door de Haagse brand weer, gevolgd door een zeer druk be zochte receptie, waarbij o.a. ook aanwe zig waren de burgemeester van Leiden. Gouda en vele ander gemeenten. Ten slotte volgde een ontvangst door het Haagse gemeentebestuur, tijdens welke de burgemeester van Den Haag de bond geluk wenste. Spr. prees de houding van de bond gedurende de bezetting en wees er op, hoe noodzakelijk het is dat er on derlinge samenwerking bestaat De voorzitter van de bond. mr Wol- dringh van der Hoop, verheugde zich er over dat Den Haag was toegetreden tot de Bond en dankte voor de nauwe samenwerking, die weer gebleken was. Besprekingen over Amerikaanse automobiel-import STAPPEN VAN ANDERE ONDERNEMINGEN? (Speciale berichtgeving In aansluiting op het ANP-berïcht, dat de Nederlandse regering het bédrag van 2.6 millioen dollar, dat voor het laatste kwartaal 1948 beschikbaar was voor de aankoop van Amerikaanse automobielen, praktisch geheel heeft toegewezen aan de Nederlandse Ford en Kaiser-Frazer fabrieken, is ons bü nadere informatie gebleken, dat hier van geen deviezenbesparing sprake is. Ford en Kalser Frazer vervaardigen hun vrachtauto's in Nederland, waar door weliswaar de verkoopsprijs lager ligt dan de andere uit Amerika geïm porteerde auto's, doch de meeste van de andere importeurs doen dit even eens. Door het toewijzen van de 2,6 mil lioen dollar aan de beide genoemde fa brieken zal van een ruime keuze voor het publiek weinig sprake zün. Immers slechts twee automerken zullen in be langrijke mate op de markt kunnen worden gebracht. Wij vernamen van de zijde van de importeurs van Amerikaanse automo bielen, dat hun ondernemingen zich in belangrijke mate zullen moeten krimpen, in verband met de sterke re ducering van hun import. Er wordt zelfs gedacht over gedeelte- hjke sluiting van hun bedrijven. Het is in dit verband dan ook begrijpelük, dat de grote automobielconcerns als Gene ral Motors, Chrysler-Corporation en Studebaker deze ontwikkeling van de Nederlandse regering niet zonder meer zullen aanzien en het is dan ook te verwachten, dat deze ondernemingen in Amerika stappen zullen doen bii het State Department om de organisatoren van het Marshall-plan hierbij in te schakelen. Op het ogenblik zün besprekingen tussen importeurs van Amerikaanse automobielen en het betreffende De partement van Econ. Zaken in volle gang. Over de resultaten is nog niets bekend. BIJEENKOMST HOOFDBESTUUR C.H.U. Alg. vergadering op 20 April a^s. Het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie vergaderde te Utrecht. De "voorzitter de heer Tilanus, deed o.a. mededeling van een samenspre- king, die verschillende Hervormde ka merleden op 24 November j.l. hebben gehad met het moderamen van de Synode der Ned. Herv. Kerk. Van Chr. Hist, züde namen aan deze bespreking deel de lieren Tilanus, Beernink en De Zwaan. Besloten werd in verband met de dit jaar te houden gemeenteraadsverkie zingen geen algemeen advies te ge ten over de vraag, of al dan niet moet wor den samengewerkt met andere politieke groeperingen, doch dit aan de plaatse- lyke kiesverenigingen over te laten. Ook is besloten de algemene verga dering der Unie te houden op 20 April 1949 te Amsterdam. Op 19 April zal een voorvergadering belegd worden ter behandeling van de rapporten der agra rische, middenstands- en sociaal-econo mische commissies. Lezers schrijven Heeft de democratie in Nederland wel inhoud? De heer H. Campen, Rijnsburgerweg 14, schryft ons: Drie-en-een-half jaar lang hebben tienduizenden Indische Nederlanders (leest s.v.p. niet Indonesiërs) zowel mannen als vrouwen gezucht in Mon goolse kampen en gevangenissen (aan tal doden onder de gevangenen bij de Jappen is zeven maal zo groot als bü de Duitsers, dit als een korte, schrille illustratie wat betekent gevangene te zün van Aziaten), vernederd, getrapt omdat ze Europeanen waren, en van alles beroofd. Na Augustus 1945 werd dit wrede spel zoveel mogelük voortgezet door de Indonesiërs, be schermd en gewapend door onze be trouwbare bondgenoten, de Engelsen. Indonesiërs, ook Aziaten, die in wreed heid niets van de Jappen te leren heb ben. De eerste politionele actie van 1947 twee jaar na de capitulatie der Jap pen!) bracht enige verlichting, maar nog over de tienduizend Indische Ne derlanders verkeerden in de droevigste omstandigheden toen de tweede politio nele actie werd ingezet in 1948. Mede door de arbeid en energie van dezelfde Indische Nederlanders behoorde Neder land vóór 1940 tot de grootste mogend heden der wereld, monetair gesproken. Na 1940 was er geen geld meer, maar wel politiek en Indische Nederlanders waren en zyn maar lastig in het nieuwe programma. Want ziet de reactie op dit alles in Nederland, financieel: Drie-en-een-half jaar ellende in de Jappentyd, twee-en-veertig lange maanden derving van alle inkomsten doen een schema het licht zien voor rehabilitatie-uitkeringen in contanten aan particuliere werknemers en amb tenaren, waarin een echtpaar zonder kinderen b.v. gewaardeerd wordt op to taal zeven maanden loon of salaris, dat hy In Maart 1942 had. Tegenover de Nederlandse werknemers in Neder land zou men zoiets niet durven, van wegehet aantal. Nog ernstiger is de reactie anderszins: Duizenden Indische Nederlanders, die In Indië niets meer hadden (weduwen) of in Indië hun gezondheid verloren hadden door de Jappen en Indonesiërs, maar toch, in het zoveel betere klimaat van Nederland nog aan het werk kon den en wilden (en vooral door de nood moesten) gaan, mannen en vrouwen, die niet meer naar Indië terug wilden, omdat nu eenmaal, de veran derde omstandigheden, niet iedereen liggen, zy zochten en zoeken werk, zü hadden en hebben immers niets meer. Zy hoeven niet ver te gaan, advertenties wyzen hen koud terug. „Niet ouder dan 25 jaar, niet ouder dan 35 jaar". Even een fellere belichting van e.e.a.: De meest democratische gemeente van Nederland, Amsterdam, roept in de Oudejaarsbylage van- de N.R.C. sollici tanten op naar de betrekking van on- derwyzeres.maximum leeftüd 40 jaar. De rpeeste Indische Nederlanders- werkzoekenden zijn ouderEen onderwijzer, .die in Indië bij het M.O. heeft gewerkt, in het bezit is van hoofdacte en 2 bijacten, 20 Indische dienstjaren, maar 43 jaar oud, byna afgestudeerd voor meester in de rech ten, krygt op zijn schriftelijk verzoek om plaatsing by het onderwys van de gemeentelyke Inspecteur in Den Haag, een doctor, (misschien wel in de socio logie) tot antwoord: „Zelfs indien U Mr. zoudt zijn, hebben wü voor U geen plaatsingsmogelijkheid". En dat in een gemeente, die haar groei grotendeels te danken heeft aan Indische verlofgan gers en gepenslonneerden. In Leiden gaat men nog een stapje verder. „Indische onderwijzers", voegt daar de inspecteur (misschien is hü ook doctor) dezelfde man toe, „Neen, Me neer, die hebben wü liever niet, die kunnen geen orde houden". Een „oude" Indische dame van 45 jaar verzocht by de Haagse Arbeids beurs (let wel weer in Den Haag!) om bemiddeling voor enig werk. Ze vertelde, dat zij bezig was typen te leren. Grote hilariteit. Stikkend van het lachen moedigde men haar aan door haar te verzekeren, dat ze nooit enige noemens waardige snelheid meer zou kunnen krügen.,.. op haar leeftüd. Dan komt voor de vrouw het alge mene prolbleem van getrouwd zün, dat schünt voor de democratische werkge ver nog erger te zijn dan melaatsheid. „Getrouwd, neen dan kunnen wij U zeker niet gebruiken". Te oud, getrouwd en vooralIn disch. De Duitse Nazis vergasten de Joden. Een vlugge dood. Terecht heeft dat Nederland met afgrijzen vervuld. Maar de Nederlandse democraten wy'- zen de Indische Nederlanders-werkzoe kenden af met een beleefd lachje, waar- bü men een rij valse tanden ziet en meer v/at vals is....: Een, langzame dood. En ook dat is genocide. Maar de Nederlanders besteden hier- by' rustig 50 millioen per jaar aan het eten tan ü'sjes.... Het parlement onderbrak de zitting voor een voorstelling van dit toneelstuk Men schrijft ons uit Finland: Toen na de welberaamde verovering van Tsjecho-Slowaküe door de commu nisten de aandacht van de wereld zich op Finland richtte als nieuw brand punt in de ideologische stryd, zei Hert- ta Kuusinen, de communistische leid ster: „Finland moet dezelfde weg gaan als Tsjecho-Slowakye." In die rijd kwam een groep van mensen, die ge traind waren in morele herbewapening met het toneelstuk uit de industrie „De vergeten factor" dat in vele landen reeds heeft bewezen een machtig wa pen in dienst van de ware democratie te zün. Op verzoek van arbeiders-lei ders en van de directies van onderne mingen werden voor meer dan 50 be- langryke industrieën speciale voorstel lingen gegeven. Het stuk ging door de belangrijke steden en bracht versterkte samenwerking in het bedTüfsleven en een positief antwoord op de klassen- strüd. De toestand veranderde belangrük ten gevolge van de algemene verkie zingen. De communisten verloren 20% van hun zetels in het parlement. Een sociaal-democratische regering werd ge vormd, welke er op uit was een gezon de democratie op to boiiwen. Haar po litiek ondervond van meet af aan bit tere tegenstand van de züde der. ge organiseerde materialistische krachten. „De vergeten factor" werd inmiddels een_maand lang in Helsinki opgevoerd. By de première waxen zes ministers, vüf generaals, talryke vakbonds-leiders en andere vooraanstaande personen aanwezig. Aan het einde van de voor stelling sprak de minister van Verkeer en voorzitter van de transportarbeiders- bond, Peltonen, de spelers toe. Hij zei: „Gy hebt ons wakker geschud en ons de weg getoond, die wy moeten gaan in onze strijd voor de geïnspireerde de mocratie." Het parlement onderbrak de behan deling der begroting voor een speciale voorstelling in het „Theater van de arbeid", Lumnie, de voorzitter van het parlement, zei: „In dit stuk zien wij hoe de wereld er vandaag aan toe Is, maar ook hoe de wereld er zou uitzien, als zij zou worden geleid door veran derde mensen. Deze geest vanteam werk, die in ons zelf begint, moet ver der gaan naar onze gezinnen, onze sa menleving en in ons parlementaire werk." Meer dan 60% van de leden van het parlement zagen „De vergeten factor". Wat zij wil (Van onze Haagse redacteur). Het recht van de gehuwde vtouw op betaalde beroepsarbeid is nog altijd een veel aangevochten recht. De Nederlandse overheid staat op 't standpunt, dat in haar dienst dat recht alleen maar geldt voor de ge huwde vrouw boven 45 jaar die alsdan geacht wordt geen kinderen meer te zullen krygen en dan nog slechts indien er niet voldoende man- nelüke of ongehuwde vrouwelyke krachten op de arbeidsmarkt zün. Een tydelyke afwijking van dat standpunt, waardoor laatstclyk wat meer gehuwde vrouwen in overheids dienst konden zijn, zal, gelyk bekend, uiterlyk, 1 Januari 1950 eindigen. Bü de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer is deze- kwestie opnieuw ter sprake gekomen. Maar het is een kwes tie gebleven zeer tot ontevredenheid van de strü asters en stry'ders voor de rechten der vrouw. Minister Van Maar- seveen verklaarde slechts, geen bezwaar te hebben tegen een onderzoek naar 't aantal gehuwde vrouwen in overheidS' dienst, haar gezlns-financiële en socia le omstandigheden. Uit een negental landelijke vrouwen- oganisaties van alle gezindten heeft zich nu een comité gevormd tot verde diging van de vryheid yan arbeid voor de vrouw. Dit comité belegde in Den Haag en Amsterdam persconferenties, waarin het vraagstuk nog eens werd ontvouwd en alle gelegenheid tot i dachtenwisseling werd geboden. De woordivoerdsters, van wie wy noe men mevr. ir O. B. v d. Weide er mevr. A. E. J. de Vries-Bruins, de be kende arts met haar langjarige staat van dienst in de politiek en op maat schappelijk gebied, hebben weinig moei te gehad met het beantwoorden van de Vier op duizend mensen T.B.C.-lijder NIEUWE METHODE VOOR ONDERZOEK. „Van de duizend zich gezond voelen de personen hebben er vier tubercu lose, van wie twee in besmettelijke vorm," aldus dr J. K. E. Dwarshuis, voorzitter van de Stichting Fonds tot opsporing van tuberculoselijders. In 1947 zyn ongeveer 3600 Nederlandse TBC-lyders gestorven, dus gemiddeld büna tien per dag. Wil men deze ziekte bestryden, dan moet men be ginnen, de gehele bevolking te onder zoeken. Tot nu toe ging dit door mid del van doorlichting, wvat een zeer tijdrovend werk is. Tydens de oorlog is Philips in Amerika echter begon nen met een Röntgenfoto-apparaat met kleinbceldfotografie. Na de bevrijding is in het district Delft voor de TBC-bestrijding opge richt de Stichting Fotu. Nadat deze ruim f. 60.000 by elkaar had gebracht, neeft men een kleinbeeldapparaat met auto aangeschaft. Dit apparaat, dat moet worden bediend door drie perso nen, maakt Röntgenfoto's in het klein. Bij goede organisatie is het mogelyk ruim 30 personen per kwartier te on derzoeken. Bü schoolkinderen scnatte dr Dwarshuis dit aantal zelfs op 40. Na ontwikkeling werden de foto's door een art% bekeken enna drie dagen kan men reeds de uitslag komen halen. Met dit kleinbeeldapparaat gaat men nu 'net hele district Delft rond. Dezer dagen is men in Pünacker met het on derzoek begonnen. Het ligt in de be doeling het onderzoek periodiek te doen geschieden, na telkens een of an derhalf jaar, daar het anders niet aan zyn doel zou beantwoorden. Men lioopt, indien het publiek medewerkt, 70 k 80 procent aer bevolking op deze wyze te onderzoeken. KABELJAUW BINNEN DE IJMUIDER PIER. Hengelaars en zogenaamde vletvissers hebben de laatste dagen binnen de IJmuider pier aanzlenlüke vangsten kleine kabeljauw binnengehaald. Er was zelfs een vletvisser, die 150 pond van deze op het ogenblik zeer gewilde vis verschalkte. gestelde vragen en haar stelling werd door niemand aangevochten. Deze luidt, dat de beslissing over het al of niet verrichten van beroepsar beid door de gehuwde vrouw moet worden overgelaten aan haar zelf in overleg met haar man. Hier is geen plaats voor staatsinmenging. Het comité heeft, mede namens nog zes andere grote vrouwen-organisaties waardoor het 300.000 vrouwen van alle godsdienstige richting vertegen woordigt zyn zienswyze in een adres aan de ministerraad kenbaar gemaakt. Een zienswijze, die ook strookt met de jongste resoluties van de Assembled der V.N. aangaande de rechten der vrouw. Voorts zal over enige weken een geïllustreerde brochure het licht zien, waarin mevr. De Vries-Bruins het vraagstuk uiteenzet. Het ziet er naar uit, dat de Neder landse vrouw deze zaak met vastbe radenheid heeft aangepakt. En wat de vrouw wil.... SCHANDELIJKE KINDERVERWAARLOZING. Moeder liet haar baby omkomen In voormalig Hillegersberg heeft zioh een ernstig geval van verwaarlozing voorgedaan. Een moeder verzórgde haar baby, een knaapje van zes maanden, zo slecht, dat het hierdoor is overleden. De vrouw, de 29-j. C. H. U.-Den H., is gearresteerd en zal voor de officier van justitie worden geleid. Tegen de vader, de 35-j. meubelmaker J. U., is proces-verbaai opgemaakt wegens dood door schuld. Het ventje was 't 5de kind en moest 'n tijdlang in 'n ziekenhuis in 'n couveuse verpleegd worden. De vrouw hield zich, toen het kind thuis kwam, niet aan het voorgeschreven dieet van de arts. Gewassen werd het zelden, het laatst enige dagen voor Kerstmis. Evenmin werd het verschoond of werd het bedje droog en rein gehouden. De man verdiende f. 65 per week. De staat van vervuiling in huis scheen hem niet te deren. Enige dagen geleden vroeg hy zyn vrouw het kind eens te mogen zien. „Niet nodig," was het- ant woord, „het ligt rustig in de achter kamer en wordt goed verzorgd." Deze „verzorging" heeft er toe geleid, dat het kind is overleden. PRETTIGE ONTMOETING! Een inwoonster van Bornerbroek in Twen the, mej. P. L. Atenkamp, werd, toen zy 's avonds naar huis fietste, door een wielrijder aangereden. Zy viel en kwam in de berm van de weg terecht. Toen zij weer op haar fiets wilde stap pen sloeg de wielrijder haar enige ma len met een stuk yzer op het hoofd. Hy ging echter op de vlucht toen op het hulpgeroep van de juffrouw enige om wonenden kwamen toesnellen. Zy was ernstig aan het hoofd gewond en moest naar het ziekenhuis te Almelo worden overgebracht. Enige rijd later kon de man, die af komstig is uit Almelo, wordén gegre pen. Hü legde een volledige bekente nis af. BENELUX-BESPREKINGEN TE DEN HAAG. Uit Brussel wordt vernomen, dat de voorzitters van de verschillende raden van de BelgischNederlandsLuxem burgse Tollinie gisteren in Den Haag byeen zyn geweest onder voorzitter schap van de heer Hirschfeld, teneinde de laatste hand te leggen aan het ver slag over de uitvoering van de beslis singen, die de ministers op 8 Juni 1948 het „Ohateu d' Ardennes" hebben genomen. EISEN INZAKE KLEINE GRENSWIJZIGINGEN GOEDGEKEURD? Volgens Reuter heeft de werkcom- missie voor de grenscorrecties te Lon den een gedeelte der eisen tot kleine grenswyzigingen behandeld en wel de eisen van België en Luxemburg, als mede een klein gedeelte van de Neder landse eisen. De werkcommissie heeft genoemde eisen .goedgekeurd. De aanbevelingen van de commissie worden door de re geringen van Groot-Brittannië en van de Bsneluxlanden onderschreven, Over het standpunt van de Franse en Ame rikaanse weeringen is nog niets ont huld.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2