Ver. Staten willen datum voor vrije verkiezingen Kravchenko te Parijs - yer wijt Nederland trotsering der Ver. Naties Belg ië betwist bevoegdheid van V eiligheidsraad WEERBERICHT Israël dient klacht in bij Veiligheidsraad legen Engeland Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 12 JANUARI 1949 No. 26589 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. \V Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cent-s per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witto Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Indonesische hivestie wederom in Veiligheidsraad Protesten van China, Noorwegen en Rusland De Veiligheidsraad heeft gisteren Bir ma toegelaten tot de besprekingen in de Raad over de Indonesische kwestie als belanghebbende partij op grond van de verklaring van Birma, dat „zijn belan gen rechtstreeks en onmiddellijk pp het spel staan". De eerste spreker was dr Jessup (Ver. Staten), die de Nederlandse re gering; verweet de te Parijs aangeno men resolutie van de Raad niet te hebben opgevolgd cn de militaire ac ties te "hebben voortgezet „duidelijk met trotsering van de V.N.". Jessup zeide, dat de verklaring van dr Van Royen van Vrijdag jl. de Neder landse regering niet ontlast had van de beschuldiging, dat zij het Handvest van de VN. had geschonden. Het niet vrij laten van de politieke gevangenen was het duidelijkste bewijs van de Neder landse weigering de resolutie op te vol gen, aldus zeide Jessup. Hij verklaarde, dat het minste wat de raad ten aanzien van de politieke gevangenen kon aan vaarden zou zijn de toestemming naar hun residenties terug te keren, politiek gezag uit te oefenen, contact op te ne men met andere Republikeinse func tionarissen en opnieuw maatregelen te nemen ter verzekering van recht en orde. Jessup beschuldigde de Nederlandse regering er van een politiek te hebben gevolgd zelfs met gebruikmaking van militaire actie gericht op verzwakking van de Republiek door middel van eco nomische maatregelen. Hij zeide, dat de Nederlandse regering de Republiek een kant-en-klaar gemaakte interim-rege ring" had aangeboden. Hij herhaalde, dat werkelijke vrede slechts verwacht kan worden op basis van Linggadjati en de Renville-overeen- komst ,en wanneer de Republiek een vriie stem heeft in de vorming van de Federatie, omdat zij het grootste samen stellende deel er van zou uitmaken. Jessup zeide voorts, dat de Ver. Sta ten er op staan, dat een definitieve datum wordt vastgesteld voor verkie zingen in geheel Indonesië met gehei me stemming en waarborgen tegen dwang, en een definitieve datum voor het overdragen van de souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië. Het tenigtrekken van de Nederland se troepen uit Indonesië zal zo spoe dig mogelijk moeten beginnen en vol tooid moeten zijn voor de overdracht van de souvereiniteit. Dit moet gebeu ren in een verloop van maanden, en nietvan jaren. Jessup besloot met de Nederlandse regering verantwoordelijk te stellen voor de belemmeringen op het pad van de C. v. G. D. terzake het streven naar een vreedzame oplossing. Hij vergeleek dit met gelijksoortige „obstructie-tactiek" van de Sovjet-Unie tijdens de besprekingen van de Indone sische kwestie door de raad, toen de Sov jet-Unie in de Raad de Republiek steun de <J,och tegelijkertijd de bladen van de communistische partijen in de gehele wereld zich verkneukelden in de Neder landse actie als een bestraffing van de Republikeinse regering voor het onder drukken van de communistische op stand. Tweede spreker was Nisot (België), die zeide, dat de bevoegdheid van de Veiligheidsraad volgens Belgische en Nederlandse opvatting nog steeds be twist wordt en dat daarom de resolu ties van Parijs niet als bindend voor de Nederlandse regering beschouwd kunnen worden. China deed daarna een beroep op de Nederlandse regering niet de bevoegd heid van de Raad te betwisten. De Vei ligheidsraad, aldus zeide de Chinese af gevaardigde. moet integendeel een-meer positieve rol spelen dan tot nog toe in de Indonesische kwestie, zowel met be trekking tot. de Volksraadpleging als tot de handhaving van recht en orde. De Chinese afgevaardigde verklaarde, dat de Raad moet staan op een vrije Volks raadpleging en verkiezingen, waarvan de vrijheid plechtig gewaarborgd moet worden. II(j besloot met te zeggen, dat de In donesische kwestie, ofschoon ernstig, KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht: over het algemeen weinig bewolking met aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Afnemende wind tus sen Noord-West en West. Op vele plaat sen lichte vorst. Morgen overdag: Geleidelijk toene mende bewolking met later voorname lijk in het Noord-Westen van het land enige sneeuw of regen, weer aanwakke rende Zuid-Westelijke wind en iets zachter. 13 JANUARI. Zon op: 8,44 uur; onder: 16.54 uur. Maan op: 14.45 uur; onder: 8.05 uur (14/1 V.M.). Hoogwater te Katwijk te 2.14 en 14.31 uur. ©it nummer bstaat uit zes pagina's niet liet karakter had aangenomen van een conflict tussen Oost cn West, hetgeen was gebleken uit het feit. dat de besprekingen niet gehouden waren volgens onderscheid naar geografische, religieuze en rasomstandigheden. Finn Moe (Noorwegen") zeide dat hij, ofschoon de militaire actie ongerecht vaardigd was, en niet in overeenstem ming met'letter en geest van het Hand vest, nog steeds van gevoelen is, dat niet gezegd kon worden, dat de ene par tij geheel wit en de andere geheel zwart Is. De '„Republiek" was klaarblijkelijk niet in staat geweest de militaire situ atie in eigen gebied geheel onder con- tröle te houden hetgeen volgens Moe twijfel doet rijzen aan de verantwoor delijkheden, welke de „Republiek" zou kunnen aanvaarden als onafhankelijk land. Moe vervolgde: „De „Republiek" dient toe te geven, dat de Nederlandse rege ring verscheidene redenen tot. klagen had over de houding van de Republi keinse regering. Hoewel de Nederlandse houding begrijpelijk was. kon de poli tionele actie niet door de vingers wor den gezien omdat, daaruit, veronachtza ming van de V.N sprak. Het is thans de •dicht van de Veiligheidsraad doeltref fende maatregelen te nemen tegen de ernstige consequenties van de militaire actie. De Raad moet er op toezien, dat de vijandelijkheden niet worden voort gezet onder het mom van een actie tegen rondzwervende benden. Alvorens de Nederlandse troepen uit de Republi keinse gebieden worden teruggetrokken, moeten er bevredigende waarborgen zijn voor de handhaving van orde en recht. De veiligheid zou door Nederlandse en Republikeinse troepen gezamenlijk moeten worden gehandhaafd in sa menwerking met en onder toezicht van de_ C. v. G. D. Vrijlating van de po litieke gevangenen en staking der vij andelijkheden moet in de eerste plaats door de Veiligheidsraad worden geëist. Daarna dienen de onderhandelingen op basis van de Renville-overeenkomst te worden hervat en de C. v. G. D. moet een leidend aandeel in deze be sprekingen hebben. Finn Moe sloot zich bij China aan wat betreft de noodzakelijkheid van gro tere bevoegdheden voor de C. v, G. D. De data voor de verkiezingen en voor de overdracht van de souvereiniteit moe ten zo spoedig mogelijk worden vastge steld. daar het wederzijds wantrouwen de voornaamste oorzaak is van het ont breken van gemeenschappelijke inter pretatie van de Renville-overeenkomst die door nieuwe onderhandelingen tot stand zou komen. De Russische afgevaardigde Malik zei, dat de Ver Staten en Engeland verant woordelijk waren voor het falen van de Veiligheidsraad enigerlei concrete stap pen inzake Indonesië te doen. De Ver. Staten hadden in feite door middel van het plan-Marshall de Nederlandse agres sie gefinancierd. De raad moet onmid dellijke uitvoering van zijn resoluties, be treffende het staken van het vuren en de vrijlating der Indonesische politieke leiders, eisen en tegelijkertijd de Neder landers dwingen hun leger van het Re publikeinse gebied terug te trekken. Het^ was monsterachtig, zei Malik, dat Nederland In de 20ste eeuw zou worden toegestaan zün koloniale over heersing op te leggen aan een A'olk, daarbij het Handvest der V-N. trotse rend. De bespreking werd hierop om kwart voor zeven verdaagd tot Vrijdagmid dag drie uur (21 uur Ned. tijd). B.F.O. wederom vanavond bijeen Hedenavond komt het Bi.iz. Federaal Overleg bijeen. De bijeenkomst van gisteren werd spoedig verdaagd wegens het ontbreken van de vertegenwoordi gers van Oost-Indonesië, Oost-Borneo, Z.O.-Borneo en Riouw. Anak Agung Gde Agung wordt vanmiddag te Bata via verwacht. Zoals wij dezer dagen berichtten, heeft de regering te Batavia ter wille van de eenheid in schrijfwijze besloten de „oe" in woorden van Indonesische oorsprong voortaan te schrijven als „u". Met ingang van heden zal deze schrijfwijze ook; in ons Blad worden toegepast Red. „L. D." Rauter's cassatie-beroep verworpen De Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag heeft heden het cassatie beroep van oud-Commissaris-Gene raal Hans Albin Rauter, die door het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhagc tot de doodstraf veroordeeld was, verworpen. Ned. delegatie op bijeenkomst der defensie-ministers Op de bijeenkomst van de ministers van defensie van de vijf landen der West-Europese Unie, welke 14 en 15 Januari te Brussel gehouden wordt, zal ons land vertegenwoordigd worden door de minister van Oorlog en Marine ai. mr W. F. Schokking, de chef van diens kabinet, generaal-majoor M. R. H. Calmeyer en generaal majoor P. Door man, de Nederlandse vertegenwoordi ger in het permanent militair comité te Londen. djokjase studenten studeren verder in batavia. Volgens het Chinese dagblad „Keng Po" zullen ongeveer 150 studenten van de Republikeinse universiteiten te Djok- ja en Soerakarta hun studie te Batavia voortzetten. De huisvestings-organisa- tïe heeft reeds de nodige stappen on dernomen om hen daar onder te bren gen. studentendemonstratie met traangas bestreden. De politie te Calcutta heeft gisteren met traangas een eind gemaakt aan een demonstratie van studenten, die hun aanhankelijkheid tegenover de In donesische Republiek betuigden. Onge veer 12 van hen werden gearresteerd en een aantal werd gewond. De politie verzocht de studenten zich te verspreiden in verband met het ver bod tot het houden van demonstraties, doch de studenten weigerden dit. Na derhand wierpen de studenten stenen, waardoor zeven leden van de politie licht werden gewond. Het Engelse standpunt Het vliegincident tussen Engeland en Israël is nog niet verder gekomen. Bei de partijen houden vast aan haar me' ning, dat het recht aan haar zijde is. „De gehele verantwoordelijkheid voor het jongste luchtincident rust op Groot- Brittannië", zo verklaarde b.v. een woordvoerder van de Joodse regering. „Zij, die de vliegtuigen bevel hebben gegeven de gevechtssectoren over te vliegen", zo zeide verder, „dienen er zich rekenschap van te geven, dat de actie van de R.A F. op die wijze onmo gelijk kon worden onderscheiden van een oorlogsdaad". De Israëlische regering heeft haar vertegenwoordiger bij de V.N. in structie gegeven te verzoeken om een zitting van de Veiligheidsraad, ter be handeling van een Israëlische klacht tegen Engeland wegens „eenzijdige interventic in dc Palestijnse toestand". Israël vraagt om een onderzoek vol gens artikel 34 van het handvest naar de situatie tussen Groot-Brittannië en Op 1 Februari 1947 werd besloten tot concentratie van de drie bestaande Ne derlandse vliegtuigfabrieken in de N.V. Verenigde Nederlandse Vliegtuigfabrie ken „Fokker", die de beschikking zal krijgen over een nieuwe fabriek tussen de Ringvaart en de Vijfhuizcrweg in de onmiddellijke omgeving van Schiphol. Men is reeds met de voorbereidingen voor de bouw begonnen. Hier is men bezig met het gereedmaken van de palen, die het gebouw zullen dragen. Over enkele weken zal de eerste paal voor deze nieuwe industrie worden ingeheid. Israël „waarvan de voortduring de in ternationale vrede en veiligheid waar schijnlijk in gevaar zou brengen". Het verzoek was vervat in een brief van Aubrey Eban, de Israëlische ver tegenwoordiger bij de V.N., aan gene raal Mc Naughton van Canada, de voorzitter van de Veiligheidsraad voor deze maand. De brief refereert aan de bewegin gen van Britse vloot- en luchteenheden in het Oostelijke Middellandse Zeege bied en zegt daaromtrent: „aangezien geen enkel Brits gebied of belang in het Oostelijk Middellandse Zeegebied bedreigd wordt, is het moeilijk aan te nemen, dat deze bewegingen uitsluitend met doeleinden van verdediging tfe ma ken hebben". In de brief wordt verder gezegd: „het is ons bekend geworden, dat de Britse militaire voorbereidingen manoeuvres omvatten, die gehouden zijn in Tripoli- tanië, ^n gebaseerd waren op gefingeer de landingen op de kust van Israël". Op de vraag of Israël om een of andere speciale aotie zou verzoeken antwoordde Eban: „Wij stellen de Vei ligheidsraad voor een onderzoek In te stellen. Alles wat wij in dit stadium vragen is een procedure van bespreking en onderzoek. Zowel de secretaris-gene raal van de V.N. als de Amerikaanse regering hebben het verlangen kenbaar gemaakt naar ontspanning in de huidi ge situatie. Wij juichen deze pogingen toe. Wij zijn van mening, dat onze klacht misschien tot een ontspanning zal leiden, niet tot een vermeerdering van de spanning". Deze klacht tegen de Britse „inter ventie" in Palestina, wordt te Washing ton echter beschouwd als een ernstige belemmering van de pogingen om de Brits-Israëlische spanning te verminde ren. Naar verluidt, heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N,, heide partijen verzocht het geschil buiten de V.N. te houden. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van het Amerikaanse verzoek het neerschieten van de Engelse vliegtuigen als een „betreurenswaardig incident" te beschouwen verklaard, dat de Engelse houding ten aanzien hiervan in hoge mate afhankelijk is van de toe komstige Joodse actie. Indien verdere aanvallen van deze soort plaats hadden, zou het neerschieten beschouwd worden als een onderdeel in een serie welover- BINNENLAND In tegenwoordigheid van burgemees ter mr W. A. J. Visser werden gisteren ln de oude Raadzaal van het stadhuis te Den Haag de prijzen voor 1948 van de Jan Campertstichting aan de winnaars Jo Boer voor haar roman Kruis of munt" en Jan G. Elburg voor zijn j.Kleln T(er)rgurspel" uitgereikt. Het kasteel Heyen, een typisch en fraai renaissance kasteel aan de oever van de Maas. dat tijdens de oorlog zwaar ge leden heeft, zal onder auspiciën van Monumentenzorg weer bewoonbaar ge maakt en ln oude luister hersteld worden. Gisteravond werd de 64-jarige voet ganger D. de B. uit de Tomatenstraat te Den" Haag. toen hij de trambaan overstak op de Laan van Meerdervoort bij het Chrysanthpletn. door de tram overreden. Hij "werd op slag gedood. In de leeftijd van 87 Jaar is te Apel doorn overleden mej. Clara Henriëtte Wilt- hoff. Zij genoot bekendheid als schrijfster van kinderboeken, componiste van canta tes en kinderoperettes en was oprichtster en Jarenlang presidente van de Kinder- bond. Het s.s. „Zuiderkruis" vertrekt Vrij dag a s. met troepen naar Indonesië. De opvarenden kunnen in Port Said post ont vangen. indien zij uiterlijk op de dag van het vertrek is gepost. BUITENLAND Te Pelotas, in Zuid-Brazillë, is een vliegtuig neergestort. Voor zover bekend, verloren hierbij acht personen het leven. Gisterochtend vroeg ls een Ameri kaanse Skymaster van de luchtbrug naar Berlijn neergestort 3 km ten Oosten van het Frankfortse vliegveld Rijn-Maln De uit drie personen bestaande bemanning kwam om het leven. De Cubaanse minister van buiten landse zaken heeft bekend gemaakt, dat de lnter-Amerikaanse commissie voor ko loniale en afhankelijke gebieden 15 Febr. zal vergaderen. De Oostenrijkse douane heeft te Klttsee. 35 km ten Z.O. van Wenen, een uit Tsjecho-Slowakijc komende vrachtauto met anderhalf mlllloen clgaretten ln be slag genomen. De auto ls het eigendom van een Weense firma. Bisschop Wurm. voorzitter van de raad der Duitse Evangelische Kerk. heeft zich in een brief aan prof. dr Karl Straube scherp tegen het plan van een Oostenrijkse filmmaatschappij om Bach's Matthëus- passlon te verfilmen, uitgesproken. De Duitse natuurkundige, geograaf en Poolonderzoeker dr Erich von Drygalskl ls te Muenchcn op 84-Jarige leeftijd over leden. Van vreemdelingen in Argentinië zal geëist worden na twee Jaar de Argentijnse nationaliteit te aanvaarden of anders het land te verlaten. De speciale commissie der V.N. voor de Balkan heeft de tekst aanvaard van een telegram aan de secretaris-generaal der V.N.waarin de V.N. verzocht worden bij Polen en de Sovjetunie aan te dringen op het zenden van afgevaardigden naar de commissie. De bekende Duitse theoloog en gods- dienstphllosooph Johannes Mueller is op 85-jarlge leeftijd op het kasteel Elmau te Garmlsch Partenkirchen (Amerikaanse zóne)* overleden. De Griekse vice-m4nister-president Tsaldarls heeft medegedeeld, dat nieuwe, zware belastingen zullen worden opgelegd „uit noodzaak" om de kosten van de oor log. de zorg voor vluchtelingen en de her opbouw van het land te dekken. De nieuwe belastingen zouden voornamelijk op dc beter-gesltueerden neerkomen. Uit Ten Jang, de hoofdstad van Noord-Korea. wordt door het Officiële Sovjet persbureau Tass gemeld, dat op standelingen een grootscheeps offensief hebben ingezet ln het Zuiden van de provincies Delia en Tslen Sang. Tussen TsJecho-Slowak(Je en Israël zal een overeenkomst worden gesloten, volgens welke in de komende maanden 20.000 Joden uit Tsjoch-Slowaklje naar Israël zullen emigreren. Er zullen dan slechts 14.000 Joden ln Tsjccho-Slowaklje overblijven. Voorts worden 10.000 Joden uit Hongarije en 5000 uit Joega-Slavië ver wacht en 55,000 Joden uit de" Oostenrijkse kampen. i 24 dezer begint zijn proces Onze Parijse correspondent telefo neerde ons heden: Een week eerder dan men verwachtte is Kravchenko, de beroemde schrijver van „Ik koos de vrijheid", in Parijs ge arriveerd. Maandag 24 Januari a s zal, zoals we al vermeldden, in principe zijn proces Legen het communistische blad „Les lettres frangaises" geopend worden. Ofschoon het echter te betwijfelen valt of de getuigen van Kravchenko's tegen partij in zo korte tijd de reis van Rus land naar Parijs zullen kunnen voor bereiden en afleggen. De communisten verwijten de schrij ver namelijk, dat hij te lang gewacht heeft met het storten van de nodige fondsen bij het gerecht. Volgens de ad vocaat van Kravchenko ls dit verwijt een voorwendsel om zich aan het pro ces te onttrekken. Doch met of zonder Ehrenburg, generaal Radenko en de overige Russische getuigen wenst Krav chenko, nu hij eenmaal in Parijs is, het proces voort te zetten. Van zijn kant is de komst aangezegd van een 30-tal getuigen, merendeels voormalige Russische ontheemden krijgsgevangenen uit Duitse kampen. Bovendien heeft de schrijver nog een tweede proces aanhangig gemaakt te gen de communistische journalist An dré Wurmser, die in elk geval aan dc balie zal verschijnen. Gistermiddag heeft Kravchenko zijn eerste persconferentie gehouden, die door een flinke 400 journalisten' werd bezocht en welke ten gevolge van een aantal perfide vragen en beledigende interrupties van communistische zijde een rumoerige en soms wel dramati sche wending nam. Kravchenko is een forse vijftiger, met donker wat gefri seerd haar, licht gebogen neus, gedeci deerde mond en ogen, waaruit warmte, energie en een zekere geslepenheid spreekt Hij is een goed redenaar, wiens pathetische stijl de leerschool der Rus sische volksvergaderingen verraadt. Het onophoudelijk aansteken van een siga ret en een herhaalde zenuwtrekking in de wangen doen sterk vermoeden, dat deze man een harde worsteling met zichzelf heeft moeten voeren, alvorens hij besluiten kon de zware beschuldi gingen tegen de actuele machthebbers van zijn vaderland uit te spreken, wel ke in zijn boek zijn vastgelegd. Toen deze beschuldigingen volgens de gebruikelijke methode van het Kremlin met leugens, provocaties en verdacht makingen door „Les lettres francaises" beantwoord werden, voelde ik het aldus Kravchenko als mijn zedelijke plicht mijn beweringen voor een onaf hankelijke rechtbank van een democra tisch land te bewijzen met de dossiers, die in mijn bezit zijn. Hierin bevinden zich officiële Russi sche stukken en statistieken, schrif telijke verklaringen mijner getuigen en het manuscript van mijn boek. Het is een leugen, dat Amerika mijn actie zou financieren en inspireren. Alle kosten van het proces worden door de opbrengst van de ca. 500.000 Franse exemplaren van mijn boek ge dekt en in tegenstelling met „Les let tres francaises" staat geen enkele re gering, geen enkele politieke partij, geen enkele politionele macht achter mij. Niettemin voel ik mij niet eenzaam. Ik weet, dat ik spreek uit naam van mil lioencnmensen uit alle landen de volkeren der Sovjet-unie inbegrepen omdat, de strijd tegen het communis me, die ik heb aangebonden, voor hén een noodzaak van dood of leven is. De strijd voor een betere wereld, zc dachte provocatieve acties, Cadogan, de Britse afgevaardigde in de Veiligheids raad, zou trachten te bereiken, dat een gemeenschappelijke actie door de V.N. gevoerd zou worden waardoor verdere gevechten in Palestina verhinderd wer den. Dit, eerder dan het neerschieten van de vijf vliegtuigen van de R.A.F., moest het belangrijkste onderwerp voor Cadogan vormen tijdens de aanstaande besprekingen in de Veiligheidsraad, zo was het oordeel van Engeland. Engeland acht het van dringende noodza ak, dat de wapenstilstands-onder handelingen, gebaseerd op de resoluties van de Veiligheidsraad slagen. Hieraan moest alle mogelijke internationale steun verleend worden. Inmiddels be houdt de Britse regering zich het recht voor beslissingen te nemen met betrek king tot het neerschieten van vliegtui gen van de R.A.F. De Britse regering heeft de V.N. en Amerika bij herhaling gewaarschuwd, dat het Palestijnse vraagstuk en het vraagstuk van veiligheid en vrede in het Midden-Oosten een geheel zijn. Sinds begin October hadden de Joden met drie militaire operaties het bestand geschonden. De Joden hadden een in val in Egypte gedaan en bezetten nog steeds Libanees gebied. De Britse rege ring had deze aanvallen van tevoren aannemelijk geacht. De Britse regering had op het' ogenblik eveneens redenen verdere Joodse aanvallen te vrezen, vooral in gebieden waar de vijandelijke strijdkrachten dicht tegenover elkaar stonden, zoals in Jeruzalem. Hierdoor zou het bestand verder geschonden worden. Zeer waarschijnlijk zouden de ze Joodse aanvallen gericht zijn tegen de Transjordaanse of Iraakse strijd krachten. joodse strijdorganisatie bedreigt engeland. Een Joodse „strijdorganisatie, die zich „Lohim bni ziw" (broederschap voor de strijd tegen de onrechtvaardig heid) nöemt, heeft, het Reuter-bureau te Parijs een verklaring toegezonden, waarin verluidt, dat „de oorlog" tegen de Engelsen zal worden voortgezet „op hun eigen grondgebied". „Laat de Britse 'minister van Buiten landse Zaken er van verzekerd zijn, dat de oorlog met Israël niet alleen in Is raël gevoerd zal worden. Hij zal overal worden gevoerd, waar Britten worden gevonden en in de eerste plaats op hun eigen grondgebied. Laat hij er zeker van zijn, dat de Britse soldaat nergens •ust en vrede zal vinden", aldus de ver klaring, die gedagtekend was „begin Januari, in Europa" en geen verder adres opgaf. besloot de vroegere Russische function- naris -- voor een rechtvaardiger samen- leving kan alleen met democratische middelen worden gewonnen. Nog verklaarde hij: „Ik ben me bewust van alle moeilijk heden van de taak .welke ik onderno men heb", aldus zeide hij. „Ik ken de macht van de agenten van de Sovjet regering, die in staat zijn tot de on menselijkste daden om hun doel te be reiken". „Vluchtelingen uit de Sovjet-unie, die de verschrikkelijke realiteit van het Sovjetregiem hebben ondergaan, zullen voor de balie komen om de wereld te vertellen, wat zij van de Sovjetrusssi- che politie-regering en haar leider we ten" aldus voegde Kravchenko er aan toe. Kravchenko zeide, dat Sovjet agenten in het afgelopen jaar tot drie maal toe zijn woning waren binnenge komen onder gefingeerde namen. Een maal dreigden zij de eigenaar van het huis, bij Kravchenko's afwezigheid een bom in het huis te zullen plaatsen. „Ik geloof niet, dat er meningsver schillen van belang bestaan tussen de leden van het politiek bureau", aldus zeide hij naar aanleiding van een ge stelde vraag. Een vierde van vooroorlogs' Duitsland thans Pools Het Poolse parlement heeft een wet aangenomen, waarbij de gebie den van Duitsland, die Polen aan het eind van dc tweede wereldoorlog ver kregen heeft, hetgeen bijna een vierde deei van het vooroorlogse Duitsland omvat, deel worden van de Poolse staat. De Westelijke mogendheden hebben, hangende een officieel vredesverdrag' met Duitsland, geen definitieve West grens voor Polen erkend. In Mei vorig jaar werd bekend ge maakt, dat 5 millioen Polen zich weer gevestigd hebben in de „herwonnen ge bieden", waartoe Silezië behoort, voor heen de „graanschuur van Europa", dat in industriële productie alleen voor het Ruhrgebied onder doet. De betrokken gebieden beslaan 111.290 vierkante kilometer, hun Duitse bevol king bedroeg meer dan 9 millioen, Lovett over de Sovjet-politiek OORLOG OOK EEN MIDDEL. Senatoren, die een zitting achter ge sloten deuren hadden bijgewoond van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zeiden dat Lovett, plaats vervangend minister van Buitenlandse Zaken, verklaard had, van oordeel, te zijn, dat het Sovjetrusslsche politieke bureau iedere politiek, oorlog incluis, zou volgen om de macht te handhaven. Lovett had gezegd, dat oorlog in het politieke bureau beschouwd wordt als een middel om het communisme te doen voortduren, een middel dat toe gepast behoorde te worden, wanneer ook de leden van het Politbureau het er over eens waren, dat de strijd nood zakelijk was om liun doel te bereiken en gewonnen kon worden. Wet Politbureau werd door één man overhèërst en wel door Stalin. Lovett had niet gesproken over de recente verklaringen van president Truman, volgens welke sommige Sovjet-leiders overeenstemming met Amerika voor stonden. Hij gaf geen kans op een spoedige regeling van de geschillen met de Sov jet-Unie in Berlijn. STRASSER MAG BRITSE ZONE NIET BINNENKOMEN. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlande zaken ver klaarde dat de Britse regering weigert Otto Strasser, voormalig vooraanstaand Duits nationaal-socialist, die in 1930 met Hitier heeft gebroken, in de Britse zone van Duitsland toe te laten. In 'antwoord op een vraag omtrent brieven, die Strasser naar particuliere personen in Duitsland zou zenden, ver klaarde de woordvoerder, dat de Britse autoriteiten de situatie zorgvuldig gade slaan. Tot dusverre zijn slechts zeer weinig exemplaren van dergelijke brie ven in Duitsland aangekomen. De Britse censuur bezit het recht de aflevering van deze brieven op adres sen in de Britse zone te verhinderen. ZUIVERING IN MALAKKA. 500 Chinese kolonisten zijn gearres teerd tijdens een operatie in de nabij heid van Kajang, op Malakka, dat door de politie als een „broeinest van com munistische activiteit" wordt beschre ven, „Kajang lgt op ongeveer 24 kilo meter ten Zuiden van Koeala Loempoer. De gevangenen, meest oude mannen, vrouwen en kinderen beneden de 15 jaar, zullen naar China worden terug gezonden, overeenkomstig de bepalin gen van het uitgevaardigde decreet, waarin de federale regering van Ma lakka uitgebreide bevoegdheid wordt gegeven de bevolking va n gebieden te deporteren, indien ?ij op daadwerkelijke wijze steun verleent aan „communisti sche terroristen". EBERT BERISPT» LAATKOMERS. Ebert, de burgemeester van de Sov jet-sector van Berlijn, heeft, aldus de „Berliner Zeitung", gisteren persoonlijk gecontroleerd, of alle functionarissen op tüd ten stadhuize arriveerden. Ebert stond aan de ingang van het stadhuis en zeide tot de laatkomers, dat zeer talrijk zouden zijn geweest, dat er thans een nieuwe wind waait en dat zijn bestuur de slapheid, die onder het oude stadsbestuur heerste, niet langer zou dulden, aldus het blad. FORRESTAL WIL AANBLIJVEN. Na afloop van een onderhoud met president Truman heeft Forrestal ver klaard aan te willen blijven als minis ter van Landsverdediging. Hij voegde er aan toe, dat hij overeenkomstig het gebruik, bij de president zijn onts'.ag zou indienen d?L deze naar hij ver- vae&tte niet zou aaavaarden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1