Minister Drees arriveerde te Batavia Koningin Juliana hoopt binnen enkele iveken Indonesische federale regering te zien ingesteld Militaire actie opende mogelijkheid tot harmonisch en vrij samengaan van Indonesië en Nederland Zijn stopplaatsen waren Malta, Sjar jak en Bangkok WEERBERICHT »V»;> Optimisme inzake Palestina Ontwerp voor het Noord-Atlantisch Pact Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 6 JANUARI 1949 No. 26584 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witto Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 H.M. de Koningin heeft hedenmid dag voor de radio de volgende rede uilgesproken: Reeds in 1942 sprak mijn Moeder de hoop uit, dat Indonesië en Nederland, na de gemeenschappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardigheid zouden samenwerken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet alleen uitdrukking aan een verwachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn Moeder die belofte. Zij verklaarde toen, onder herinnering aan de woorden van de grote vrijheidsstrijder Rooccvelt, dat het gemeenschappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het verkrij gen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwerkelij king van de vrijheid van geloof, de vrijheid van het woord, en vrijwaring van vrees en gebrek. In wederzijds ver trouwen zou een nieuwe samenwerking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souverein Indonesië, in gelijk waardig deelgenootschap met Nederland verbonden in de Nederlands-Indone sische Unie. Zij besloot toen met de woorden: „Zowel Nederland als Indone sië zien uit naar de dag. iat de Verenig de Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de verenigde volkeren". Van de aanvang van mijn regering af is mijn streven er op gericht ge weest, de belofte, door mijn Moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leggen en mee te werken om aan de volken van Indonesië vrede, geluk en welvaart in een eigen souverein staatsbestel te verzekeren. Met vreugde heb ik mogen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die geweld en wanorde ver kozen boven een ordelijke samenwerki ng, de overhand te hebben over de ook daar nanwezige personen, die in goede verstandhouding met Nederland de nieuwe rechtsorde wilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste onvermijdelijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op het woord, dat door mijn Moeder en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indonesië plechtig is gegeven; het doel daarvan was uitsluitend de mogelijk heden te openen, om nu eindelijk aan Indonesië orde, welvaart, vrijheid, zelf standigheid en souvereiniteit te kunnen geven in een federale rechtsstaat. Thans is ,door de afkondiging van het besluit „Bewind Indonesië in Over gangstijd", een belangrijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indonesisch staatsbestel, Het is mijn oprechte wens, dat bin nen weinige weken een Indonesische federale regering wordt ingesteld, die de verantwoordelijkheden en plichten, welke zijn verbonden aan een demo cratisch bestel, zal uitoefenen en vervullen. Deze federale regering zal on verwijld ingevolge de haar toekomende bevoegdheden verdere voorbereidingen treffen tot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechtsorde. Zo zal zij zodra de omstandigheden dit zullen toelaten in overeenstemming met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon vrije verkiezingen in Indonesië doen houden. Aldus zullen, naar ik hoop, spoedig de souvereine Staten van Indonesië werkelijkheid worden: Indonesië en Nederland zullen dan, in de Unie ver enigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan een goede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals mijn Moeder het wenste een betere en gelukkiger toekomst gegrondvest zijn. Reeds morgen behandeling der Indonesische kwestie? De secretaris-generaal van de V. N., Trygve Lie, heeft gisteren bekend ge maakt, dat de Veiligheidsraad morgen bijeen zal komen ter bespreking van de Indonesische kwestie, „mits alle leden aanwezig kunnen zijn". Indien dit niet mogelijk is, zal men Maandag bijeen komen. Indonesië is het enige agendapunt. CONSULAIRE COMMISSIE VRAAGT VERDUIDELIJKINGEN. De Consulaire Commissie hield te Ba tavia een vergadering onder voorzitter schap van de Engelse consul-generaal, sir Francis Shepherd, welke twee uur duurde. Zij zond een aanvullend tele gram aan de Veiligheidsraad, waarin verzocht v/erd om zekere verduidelij kingen met betrekking tot de resoluties van de Veiligheidsraad. Jhr Michiels te Tandjong Priok Jhr mr Michiels van Verduynen is gisteravond te Tandjong Priok aange komen, waar hij verwelkomd werd door de adjudant van dr Beel, de gouver neur van Batavia, Hilman Djajadinin- grat, secretaris van staat Husein Dja- Jadinin.grat en verschillsr.de andere hoge autoriteiten. De ambassadeur was met een marine-vliegtuig te Singapore afgehaald. AUSTRALIË'S HANDELWIJZE TE NEW-DELHI. Naar uit gezaghebbende bron te Can berra wordt vernomen, zullen de ver tegenwoordigers van Australië wel deel nemen aan de besprekingen, doch niet bevoegd zijn om Australië in enig op zicht te binden. Cochran naar Washington ontboden Het Amerikaanse Dep. van Buit. Za ken heeft medegedeeld, dat H. Merle Cochran, de Amerikaanse afgevaar digde bij dc C.v.G.D. in Indonesië, is teruggeroepen voor raadpleging. In de mededeling werd verklaard: „Deze stap is gedaan naar aanleiding van de recente actie van de Nederland se regering in Indonesië, welke de po gingen van de C.v.G.D. om door mid del van vreedzame onderhandelingen een bevredigende regeling van het drie jaar oude geschil tot stand te brengen, abrupt heeft onderbroken.", NAAR ECONOMISCH HERSTEL LV DE REPUBLIEK. Uitzending van deskundigen. Waar men met het economisch her stel in de bevrijde gebiedsdelen begin nen kan, worden „E.Z.-groepen" (d, z. groepen personeel ressorterende onder het departement van Econ. Zaken) ge dirigeerd Deze groepen zijn verant woordelijk aan de tijdelijke bestuursad- viseurs, bestaan uit deskundigen op allerlei gebied, en vormen de z.g.„ eivieie secties". Het loonpeil voor de ongeschoolde werkkrachten in Midden- en Oost-Java ls gefixeerd op 75 cent per dag. De ver strekking van rijst, zout, vis, textiel en petroleum geschiedt voorlopig gratis, ten einde de bevolking over de eerste moeilijkheden heen te helpen. Daar vele spoorbruggen vernield zijn, geschiedt de aanvoer van deze artikelen met vracht auto's. waarvan honderden voor de nieuwe gebieden zijn vrijgemaakt. De monetaire situatie is nog chao- tisch. Minister Drees is hedenmiddag te kwart over vier Bataviase tjjd aange komen op het vliegveld Ivemajoran, in de Constellation „Delft". Ter begroeting van minister Drees waren op het vliegveld aanwezig gene raal Spoor, vice-admiraal Pinke, dr Kc-ets, de leden der C.v.G.D. Herre- mans en Critchley, de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadiningrat en het hoofd van de directie voor het Verre Oosten, de heer Elink Schuurman. Bij het verlaten van het vliegtuig werd dr Drees eerst begroet door de adjudant van dr Beel. de Luit. ter Zee Van Ravensteijn. Vergezeld door gene raal Spoor en vice-admiraal Pinke in specteerde hij daarna de erewacht, die bestond uit detachementen van de Ma rine, de Ken Landmaoht en het KNIL. Nadat het Wilhelmus was gespeeld en hij was begroet door de leden der CvGD en de Bataviase autoriteiten, stond minister Drees de pers te woord. Op de vraag, of hij Moh, Hatta en Lovett prijst houding der Indonesiërs EN NOEMT SOEKARNO EEN „DEMOCRAAT" Robert Lovett, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken a.i. heeft in een schrijven, dat hij, in naam van Marshall, richt tot de voorzitter van de C.I.O.-vakbond Philipp Murray, het volgende verklaard: „Het is te hopen, dat de Nederlandse regering de haar thans geboden gele genheid zal te baat nemen, om op con crete wijze blijk te geven van haar voor nemen, voldoening te schenken aan het rechtmatige verlangen der Indonesiërs, om zichzelf bs besturen". In dit schrij ven, dat een antwoord is op een bood schap, waarin Murray de houding van het State Department jegens het Indo nesische probleem goedkeurt, erkent Lovett „het werkelijk democratische karakter van Soekarpo's Indonesische regering" en zegt hij, dat de Ameri kaanse regering „de Indonesische auto riteiten gelukwenst om hun krachtige actie tegen de communisten". „Door aldus te handelen'", zo vervolgt hij, „en door een vergelijk van de hand te wijzen, heeft de Indonesische rege ring bewezen zich bewust te zijn van het feit, dat alle onafhankelijke volken thans inzien, dat de communisten in werkelijkheid geen ander doel nastreven dan de vernietiging van het nationa lisme, waarachter zij zich verschuilen om hun juk op te leggen". Lovett beveelt het houden van vrije verkiezingen in Indonesië aan en de oprichting van een voorlopige regering, die zou optreden als constituerende ver gadering om het „statuut der Ver. Sta ten van Indonesië" op te stellen. In het schrijven wordt geen gewag gemaakt van Murray's verzoek om alle economische hulp aan Nederland in het bestek van het plan Marshall op te schorten, zolang in Indonesië geen de finitieve oplossing is bereikt. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk nevel of mist. Overigens zwaar bewolkt met enkele opklaringen. Droog v/eer. Over het algemeen zwakke Zuidelijke wind. Iets kouder. 7 Januari. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 12.10 uur; onder: 0.31 uur (E. K.) Hoogwater te Katwijk te 8.55 en 21.20 Uur. Dit blad bestaat uit zes pagina's. andere Republikeinse leiders zou ont moeten, zeide de heer Drees, dat hy in de eerste plaats naar Indonesië is gekomen om de Hoge vertegenwoor diger van de Kroon en de leden der Voorlopige Federale Regering te ont moeten „opdat er tussen Batavia en Den Haag een volledig begrip (per fect understanding) heerse," Van deze besprekingen zal het af hankelijk zijn, welke contacten er verder eventueel nog zouden kunnen worden gemaakt. Dr Drees zeide, dat hij een goede reis achter de rug had, met stopplaatsen op Malta, te Sjarjah en te Bangkok en dat het vliegtuig, waarmede hij de reis maakte, geen pest aan boord had, dcch dat er wel luchtpost onderweg is. Dr Drees vertrek van Kemajoran, gevolgd door een stoet auto's, .geëscor teerd door motorrijders, rechtstreeks naar het paleis Koningsplein, waar een menigte belanstellenden zich had ver zameld, Op het bordes van het Paleis werd hij begreet door dr Beel en de leden der Voorlopige Federale Rege ring. De cameraman van Multifilm uit Batavia, de heer Brijers, op de weg tussen Kepandjan en Wlingi. in gesprek'met enkele Indonesiërs, die aan de kant van de weg de Nederlandse colonnes rustig gadeslaan. Israël aanvaardt „Staakt het vuren" Trygve Lie, algemeen secretaris der V. N. heeft voorspeld, dat in 1949 in Palestina vrede zal zijn. Hij deelde verslaggevers mee, dat een oplossing thans meer nabfj is dan ooit tevoren, ondanks de jongste gebeurtenissen. Men verwacht, dat de nieuwe verzoe ningscommissie der V. N. voor Palesti na in de nabije toekomst zal bijeenko men. Lie heeft Genève als plaats voor dc Vergadering voorgesteld. De commissie der V. N. voor de Ne- geb komt morgen te Lake Success bij een, aldus Lie. Naar vernomen wordt, heeft het Israëlische kabinet in principe het bevel van de Veiligheidsraad tot sta ken van liet vuren aanvaard. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat het bevestigende antwoord van Israël onvoorwaardelijk zou zijn en dat Israël de wens zou uitspreken spoe dig wapenstilstandsbesprekingen te be ginnen. In het antwoord zou voorts de verzekering worden gegeven, dat het vuren zou worden gestaakt 24 uur na dat het antwoord aan de Veiligheids raad is overhandigd. Intussen maken zowel Egypte als Irak melding van nieuwe Joodse aanvallen. Israël heeft voor het eerst officieel toegegeven, dat zijn troepen de Egyp tische grens hadden overschreden. Een woordvoerder zeide, dat een strijdmacht zich had teruggetrokken, doch onthul de niet, of alle Israëlische troepen zich nu uit Egypte hadden teruggetrokken. De woordvoerder zeide, dat de strijd macht, die op Egyptisch gebied door drong verscheidene Spitfires op de grond buitmaakte, toen zij vliegvelden in het gebied van El Arish overmeester- In de opniarsweg van Kepanrïj.n bij Malang) naar Wlingi werden veel ge laden bommen aangetroffen, die dank zij het snelle ingrijpen der Nederlandse troepen niet meer door de republikeinse strijdkrachten tot ontploffing konden worden gebracht. - Een klein gedeelte van de opgegraven explosieven. Enkele dagen geleden werd in Brussel een ontwerp van het Noord-Atlantische verdedigingsverdrag ontvangen. Het ver dras is momenteel in studie bij minis ter-president en minister van buiten landse zaken, Spaak. De zegsman hiervan, die in nauw con tact staat met de Belgische premier, zei, dat het verdrag vier „zeer belangrijke" clausules bevat- 1. In geval van agressie tegen een of meerdere van de Europese onderteke nende mogendheden zouden de Verenig de Staten verplicht zijn tot automati sche bijstand. Of deze bijstand bestaat in materiële hulp of hulp door middel van het leger is nog niet bekend. 2. Progressieve herbewapening van West-Europa door middel van een mili taire lend-lease zelfs indien het Euro pese herstelplan daardoor in het gedrang komt. 3. Spanje zou definitief worden uitge sloten van lidmaatschap totdat een wij ziging in hét bewind in dat land heeft plaatsgevonden. Italië zal herbewapend worden in het raam van het militaire plan, doch zal voor het ogenblik nipt BINNENLAND. Gisteravond is de heer Egbert Graeffe. de nieuwe ambassadeur van Bel gië in Nederland, te Den Haag aangeko men. Het in het landgoed „Elswout" te Overveen gevestigde Jac. P. Thijsse Mon- tessorl-lyceum ls gistermiddag officieel in gebruik genomen. Dr Antbon van der Horst heeft ontslag genomen als dirigent der Kon. Oratoriumvereniging te Amsterdam, daar het volgens hem „niet mogelijk ls in Am sterdam kooruitvoeringen van enigszins grotere opzet. In het bijzonder van min der bekende, doch niettemin belangrijke werken, artistiek verantwoord voor te bereiden en uit te voeren" Zondag a.s zal mr dr S. de Vries Czn. te Wassenaar, die van 1918 tot 1921 minister van financiën was, zijn 80ste verjaardag vieren. BIJ KB ls benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde generaal- majoor der infanterie van het Kon. Ned. Ind. Leger S. de Waal. ..wegens het zich ln de strijd onderscheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw". De commandant der Kon. Marine ln de Nederlandse Antillen, de kapitein ter zee F. H. M. van Straelen, ls eervol van zijn functie ontheven Als zfjn opvolger ls aangewezen de kapitein ter zee M. M. Meress, die inmiddels reeds naar Curasao is vertrokken. Het Jaarlijkse koorleiders-examen van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen, zal midden Mei te 's-Gravenhage gehouden worden. De bond, die eind 1948 956 zang- en orato riumverenigingen telde, zal op 18 en 19 April as. te Haarlem zyn 63ste Jaarver gadering houden. De chef van de Geneeskundige Dienst der Kon. Marine, de hoofdofficier van gezondheid der 1ste klasse P C. Broekhoff, is met ingang van 1 Januari bevorderd tot schout bij nacht arts. Gistermorgen werd door dr W. L. Groeneveld-Meyer, directeur van de Mid denstand, namens de minister van Eco nomische Zaken de bronzen legpenning uitgereikt aan de heer P. T. van der Voort, papierhandelaar uit Ede, die het middenstandsexamen algemene handels kennis met de beste resultaten heeft af gelegd. Door de politie werden te Den Haag aangehouden de 31-j chauffeur F. de B., zonder vaste woor- en verblijfplaats, en de 28-j. betonwerker H, van aer Z. uit Den Haag. ZIJ verkochten valse dollar biljetten. Belde mannen zijn ter beschik king van de Justitie gesteld. Morgen vertrekt Hr. Ms. torpedo- bootjager „Evertsen" uit Rotterdam naar Indonesië. Het schip zal 13 en 14 Januari in Dakar vertoeven, waar de opvarenden correspondentie kunnen ontvangen, mits deze zo spoedig mogelijk wordt gepost, zodat zij uiterlijk 10 Januari "s morgens 11 uur iii Amsterdam kan zijn. Van 2426 Januari zal het schip Kaap stad aandoen. Vooi uitreiking van cor respondentie aldaar moet uiterlijk 17 Januari gepost worden. worden opgenomen in het bondgenoot schap. 4. De ondertekenende mogendheden zullen „hun anti-communistische cam pagnes" coördineren, zowel in vredestijd als in geval van nood. De zegsman beweerde, dat indien een van de landen van het Brusselse pact door Sovjet-Rusland zou worden aange vallen, de Verenigde Staten niet nood zakelijkerwijs de oorlog behoefden te verklaren aan de Sovjet-Unie. De Verenigde Staten zouden uitslui tend verplicht zijn tot „automatische bijstand". Deze clausule zou met opzet vaag gehouden zijn en zou kunnen wor den aangepast aan de omstandigheden. Ten aanzien van Franco-Spanje zei deze zegsman, dat de Britse „these" ge zegevierd had, „niet alleen in politiek maar ook in militair opzicht." Deze zegsman gaf de verzekering, dat in Washington besloten was West-Euro pa aan de Rijn te verdedigen in geval van een Sovjet-agressie en niet ten Zui den van de Pyrenaeën op het Iberische schiereiland- Hij besloot met te zeggen, dat nog be slist moet worden of de clausule over de revolutionnaire elementen commu nisten en sympathiserenden geheim zal worden gehouden of niet. (U. Pr.) BUITENLAND. Graal Sforza, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in de par lementscommissie voor buitenlandse za ken meegedeeld, dat zijn Franse collega, Robert Schuman. had beloofd, dat Frank rijk de toelating van Itklië tot de West europese consultatieve raad zou steunen. Een vliegtuig van de. „British South American Airways" is met 9 passagiers en een bemanning van zes man bij de Braziliaanse kust brandend in zee ge stort-, Drie passagiers kwamen hierbij om hot-, letfén. -T~ In het Westelijk deel van de Ver. Staten woeden zware sneeuwstormen, waardoor het verkeer ten zeerste wordt belemmerd In het kader van het geallieerd verdedigingsplan voor Afrika, zullen nog voor 1952 in de Belgische Congo een 80- tal vliegvelden worden aangelegd. Jacht vliegtuigen en bommenwerpers, opstij gend van deze vliegvelden, zouden bil een eventueel conflict een belangrijke rol te stielen krijgen bij do bescherming der geallieerde bases ln Noord- en Centraal- Afrika en in het bijzonder van de strate gisch zo belangrijke uraniummynen van Shinkolobwe. Groot-Brittannlë. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben 17 Januari aan genomen als datum voor de hervatting te Londen, van dt onderhandelingen ln- zake het bezettingsstatuut van Duits- brandstof voor de braser s die m der land. I haast onder de bomen zijn geplaatst. HET WEER BRENGT AMERIKA GROTE SCHADE. Uit de berichten, die van overal uit de Verenigde Staten komen, blijkt, dat het grootste gedeelte van het land nog steeds met moeilijke weersomstandig heden heeft te kampen. Het waterpeil van verscheidene rivieren, o.m. in Mis sissippi, Alabama, Indiana en Ohio, is onrustwekkend gestegen, zodat talrijke personen hun woningen hebben moeten verlaten. In Zuid-Californië houdt de koudegolf aan, waardoor de groente- en fruitteelt gevaar lopen. In de centrale staten duurt de sneeuwstorm, die Dinsdag is begonnen, voort en slechts laat in de avond kon gisteren in deze streek, waar de sneeuw laag op sommige plaatsen 1,30 M. dik ligt, een aanvang worden gemaakt met de opruimingswerken, De schade, die is veroorzaakt door de koudegolf, wordt geraamd op meer dan 20 millioen dollar. Ongeveer 1/5 van de sinaasaopelen- en citroenoroductie. die jaarlijks 100 millioen dollar opbrengt, wordt als verloren beschouwd, hoewel de eige naars der sinaasappelplantages de Jong ste twee nachten voor meer dan 2.500.000 dollar hebben besteed aan de. Installaties, startbanen en gebou wen werden vernield, voordat de strijd macht zich terugtrok. Als deze afdeling verder op Egyptisch gebied had willen doordringen, zo vervolgde hij, zou er „niet veel geweest zijn, dat ons had kunnen tegenhouden". De afdeling over schreed de Egyptische grens bij Awoe- geila (een Egyptische grenspost) achter een Egyptische colonne aan, die zich uit Palestina terugtrok. dr Drees als postbode! Vorige week kreeg een Helmondse familie bericht uit Indonesië, dat haar zoon daar tijdens de actie was gewond. De familieleden wil den graag spoedig nadere bijzon derheden vernemen, maar de luchtpostverbinding was nog nist hersteld. Een poging om Batavia telefonisoh te bereiken mislukte. Toen meldde de krant, dat dr Drees naar Indonesië zou vertrek ken. De minister-president werd ver zocht een brief mee te nemen en reeds de volgende dag kwam het antwoord: „Accoord!' De brief werd daarna persoonlijk in Den Haag ten huize van dr Drees be zorgd, waar hy door de minister president in ontvangst werd ge nomen. Communisten in China roepen op tot overgave De communistische staf in Noord- Oost-ChLna heeft een oproep gericht tot de nationalistische garnizoenen van Peking, Tientsin en Takoe, en hen aan gespoord zich over be geven. De com munisten beloven de generaals van die garnizoenen en generaal Foe Tsjojl, de opperbevelhebber van de nationalisti sche strijdkrachten in Noord-China, die door de communisten op de lijst der „oorlogsmisdadigers" was gesteld, on gemoeid te laten. De communistische zender verklaart, dat de nationalistische garnizoenen dier steden thans over geen uitwegen meer beschikken en dat er hun niets anders overblijft dan te capituleren. De natio nalistische leiders wordt verzocht, tot geen vernielingen over te gaan, zo zij „hun eigen veiligheid" niet' in gevaar willen brengen. Gisteravond zijn door de communis ten gelelde troepen Hoei-toei, een Zuid oostelijke voorstad van Tientsin, bin nengedrongen, waar thans hevig ge vochten wordt. Trygve Lie heeft te Lake Success verklaard, dat hy de mogelijkheid zou onderzoeken van het aanbieden van de goede diensten van de Ver. Naties aan de Chinese regering en de com munisten bij het bereiken van een accoord. Joliot-Curie zal Rusland geen geheimen verraden Frederic Joliot-Curie, Frankrijk's communistische hoge commissaris voor atoom-energie, verklaarde dat hy de communistische partij zou verlaten in dien zij ooit aan hem bevel zou geven Franse atoom-geheimen aan Rusland te verraden. Op een lunch van de Anglo-Ameri- kaanse pers associatie het woord voe rend, verklaarde hij dat hij, hoewel communist zynde, het als hoogverraad jegens Frankrijk zou beschouwen om atomische inlichtingen aan Rusland of welk ander land dan ook te geven. Indien we morgen een essentieel atoom-geheim zouden ontdekken dat nog aan geen enkel ander land bekend is, dan zou onze plicht als Fransman ons gebieden dit geheim angstvallig in Frankrijk te bewaren totdat de V. N. er in geslaagd is alle atoom-wapens buiten de wet te stellen. De verklaring van de Franse geleerde was het antwoord op de twijfel die de laatste tyd in de Verenigde Staten en elders is uitgesproken of hy als com munist het misschien niet als zijn plicht zou beschouwen om nieuwe atoom-ont dekkingen aan de Sovjetunie over te brengen. Geen enkele Franse burger heeft het recht geheimen aan welke buitenlandse regering dan ook mede te delen, die verkregen zijn door middel van gelden en materialen, die door zijn regering te zijner beschikking zijn gesteld, aldus Joliot-Curie en in antwoord op de vraag wat of hy zou doen, Indien de communistische partij hem zou beve len atoom-geheimen aan Rusland t# geven, zeide hij: „Dan zou ik de com munistische party niet langer als mija p«rkU beschouwen". (United Press).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1