Heerst er verdeeldheid in het Russische „Politburo"? Zuid-Afrika zet de deur op een kier Nieuwe wegen op het gebied van de malariabestrijding Brussel: centrum van illegale deviezenhandel Situatie in Duitsland is aanzienlijk verbeterd Zelfs Lucullus zou in Beieren bevredigd van tafel opslaan Het Leidsch Dagblad WOENSDAG 5 JANUARI Bs Truman's opmerking verantwoord? (Van onze correspondent te N.-York). Wanneer president Truman na de Kerstdagen (in zUn eigen stad Inde pendence doorgebracht) temidden van vrienden uit „die goeie oude tijd" aan een gezellige lunch zit, houdt hij er wel van om er een paar vlotte opmer kingen uit te gooien. Meestal raken dergelijke opmerkingen geen grote pro blemen van de staat, maar toen presi dent Truman op 27 December zei. dat bepaalde Russische leiders er ten zeer ste op gebrand zijn om met ons tot 'n goede verstandhouding te komen, raak te hij toch een onderwerp, waarbij hon derden millioenen mensen weer hoop beginnen te koesteren, dat een derde wereldoorlog voorkomen kan worden. Aan de andere kant en dat is be grijpelijk wil men daar wel iets meer van weten. Waar is Truman's opmer king op gebaseerd, of liever: is zij er gens op gebaseerd? De president wei gert echter om zich verder uit te laten. Op verzoeken om zich nader te ver klaren, „daar thans iedereen loopt te gissen", antwoordde hij met een: „dan moeten jullie maar door gaan met gis sen". Intussen herinnert men zich, dat Truman tijdens de presidentiële cam pagne ook al eens geschermd heeft over „die goeie Joe Stalin", waarmede hij min of meer te kennen wilde geven, dat hij en Stalin het wel met elkaar kunnen vinden. Intussen is men op 't State Depart ment allerminst gesticht over Truman's spontane uitlating. Men verheelt zich niet, dat hier een herhaling optreedt van Truman's eigenmachtig optreden, dat zich zo duidelijk manifesteerde in 't plan voor de nu befaamde „Vinson- missie naar Stalin", dat prompt door Marshall werd getorpedeerd. Het State Department, waar Ameri- ka's buitenlandse politiek gemaakt wordt, wist niets van Truman's opmer king dan nadat deze in alle kranten had gestaan. Thans moet men bij het State Department bekennen, dat men geen flauwe notie heeft, waarop Tru man zijn optimistische verklaring ba seert. Maar overigens heeft het State Department natuurlijk geen verant woordelijkheid voor uitlatingèn van de president, hoogstens kan men zich daar geërgerd óf gepasseerd voelen. Met het geduld der martelaren hebben de aan wezige leiders van het State Depart ment deze nieuwe ergernis over zich heen laten gaan en zich verder ver diept in de tientallen andere proble men, waarmecje men daar thans zwoegt: Palestina, midden-Amerikaan se revoluties, Indonesië, China, Korea, enz. Hevige reacties, zoals tegen de Vinson-missie, kunnen nauwelijks wor den verwacht, aangezien de secretary of state pas uit het hospitaal ontslagen zijnde, onmiddellijk voor een langduri ge rustperiode naar het Zuiden vloog, de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Bedell Smith, momenteel niet op zijn standplaats aanwezig is, de leider van de Amerikaanse V.N.-delegatie, Warren Austin, ziek is, en de Ameri kaanse ambassadeur in Londen, Dou glas, met vacantie is. Dat neemt niet weg, dat er in Wash ington verschillende lieden zijn, die twijfelen, of Truman een wekelijke fundering zou kunnen geven aan zijn uitlating. Zij wijzen er op, dat de fun damentele strategie van de Sovjets nim mer verandert, dat deze hoogstens af en toe eens reculeert of uitwijkt, als dat dienstig is aan het uiteindelijke doel, maar dat het doel onwrikbaar blijft. Dat doel is de overheersing van dè wereld, wanneer het kapitalistische stelsel in een grote crisis verwikkeld raakt. Het eerste waar dus op gewacht moet worden, is een crisis in Amerika, en Moskou zal er gaarne aan meewer ken om deze op te roepen. Ook in Moskou werd commentaar gegeven door Amerikaanse en Engelse officiële vertegenwoordigers. Hun com mentaar was. dat Truman geheel voor eigen rekening sprak daar zij geen no tie hadden wie „die bepaalde Russische leiders" konden zijn. De enige mogelijke verklaring, die dan overblijft, is dat Truman in een spontaan ogenblik uiting gegeven heeft aan 'n theorie, die door bepaalde func tionarissen van het State Department enige tijd geleden al eens naar voren werd gebracht, n.l. dat inderdaad het Politbyro verdeeld is in een tweetal facties, waarvan de ene Amerika hard wil aanpakken in de „koude oorlcg", terwijl de andere bereid is om met meer zachtzinnigheid te werk te gaan. Maar let wel: ook dit is nog maar theorie. Spint men deze conclusie ech ter verder uit. dan zijn er tenslotte twee mogelijkheden. Ten eerste: Tru man gelooft in die theorie en heeft zich laten verleiden om deze openbaar te maken zonder meer. Of ten tweede: Truman heeft er mee bedoeld om indien er inderdaad verschil van me ning in het Politburo heerst deze kennis uit te buiten om op die wijze aan de mildere Russische greep te kermen te geven, dat Amerika bereid is om met hen te praten. Dit zou dan al vast een aanloopje kunnen zijn voor de onderhandelingen over een vredes verdrag met Oostenrijk, die op 7 Fe bruari in Londen aanvangen. Twee Haagse jagers verdronken in Kortenhoef Teleurstelling over Malans politiek (Van onze correspondent te Londen). De drastische beperking van de im migratie In Zuid-Afrlka heeft in Enge land begrijpelijk diepe teleurstelling ge wekt. De Britten voelen zlc-h met dit land bijzonder verbonden. Na het pijnlijke in termezzo van de Boerenoorlog moest de verhouding tot de Unie een voorbeeld worden van Britse verdraagzaamheid. Smuts, de pro-Engelse Boer, werd het troetelkind van het Gemenebest. Zijn eigenschappen als staatsman droegen niet weinig bij tot zijn glorificatie. Zo lang hij het roer in handen had, maak ten de Engelsen zich niet ongerust over de gang van zaken in zijn land. De te genstellingen echter bleven en namen toe. Het grote probleem is dat der kleur lingen, die het blanke deel der bevolking viervoudig overtreffen. Smuts voerde tegenover hen een gematigde vooruit strevende politiek. Hij had de kleurlin gen nodig voor de meer intensieve In dustrialisatie. Het rassenbewustzyn der blanken werd tijdens de Hitlerperiode aangewakkerd, doordat de Nazi's Zuid- Afrika als speciaal werkterrein hadden uitgekozen. Op het ogenblik wroeten ze daar nog. Na de oorlog waren er nieuwe spanningen. De tournee van de Britse Koninklijke familie van vorig jaar was voor Engeland een politieke noodzake lijkheid. Het bezoek, waaraan geen kos ten werden gespaard, maakte diepe in druk, ook op nationalistische kringen. Het was echter een emotie van voorbij gaande aard. De realiteit van alledag oleek sterker dan het sprookje van vor stelijk vertoon. Malans maatregel schijnt vooral te willen voorkomen, dat zijn ma gere parlementaire meerderheid vier zetels In het Huis en sleohts één in dé Senaat verloren gaat. De willen keren, hetgeen een aanmoediging voor Malan betekent. Hij maakte reeds een einde aan de uitwisseling met Enge land van militaire instructeurs. Gevaar lijke collaborateurs met de Nazi's liet hij los, zoals de beruchte Leibbrandt, die per U-boot naar Zuid-Afrika gebracht was. De fascistische Ossewabrandwag herleefde. Zal Malan nu ook op de repu bliek aansturen? Men verwacht dit in Londen niet. Desniettemin zullen er voor Engeland op de komende Dominioncon ferentie reeds genoeg harde noten te kraken zijn. (Van een speciale correspondent). Gisteren zijn in Kortenhoef op de grote plas de „Wije Bliek" twee jagers omgekomen, namelijk de jachtopziener J. Breyer en de heer O. van Dijk, bei den afkomstig uit Den Haag. Zij waren op de eendenjacht gegaan en bij de terugkeer is hun boot omgeslagen. Ja gers en inwoners van Kortenhoef heb ben gedurende de nacht naar het twee tal gezocht. De boot werd omgeslagen drijvende gevonden .terwijl enkele kle dingstukken en uitrustingsstukken wer den aangetroffen, evenals de hond die het tweetal vergezelde, en zwemmende een eilandje heeft weten te bereiken. De lichamen van de slachtoffers zijn nog niet gevonden. TEXTIELDISTRIBUTIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Tsjechoslowaakse regering heeft bij decreet bepaald, dat personen, die voor eigen rekening werken, zullen worden uitgesloten van de distributie van bonnen, waarop men textielgcede- ren voor zeer gereduceerde prijzen kan kopen. De koopprijs van textielgoede- ren op deze bonnen is enkele malen lager dan zonder bon. De nieuwe bonnen zulen worden uit gereikt aan arbeiders, kantoorpersoneel, gekozen ambtenaren en boeren, die minder dan 15 hectaren bezitten. Genezing binnen 3 of 4 dagen (Van onze Romeinse correspondent) Sedert enige maanden wordt in Italië met machtiging van de geneeskundige dienst dei regering een nieuw genees middel gefabriceerd en in de handel ge bracht ter bestrijding van de malaria. De naam van het middel is „afebbrina". Italië is een land, dat sedert de oud heid zeer veel te lijden heeft van moe raskoortsen. Er zijn zelfs geleerden, die het verdwijnen van gehele beschavin gen, o.a. die der Etruriërs en zelfs die van het keizerlijk Rome voor een groot deel toeschrijven aan de malaria. Tij dens de laatste wereldoorlog is de ziekte in bepaalde gebieden (Sardinië, Sicilië, Pontijnse vlakte enz.) sterk toe genomen, eensdeels door het verwaar lozen der irrigatiekanalen, die geregeld schoon gehouden moeten worden en andersdeels door het gebrek aan ge- i ui uc neesmiddelen in de eerste plaats chi- meestenine. Het is begrijpelijk, dat Italiaanse Britse immigranten toch zullen op Smuts geleerden met nog meer ijver dan in stemmen. Engeland beschouwt emigratie! het verleden studie maken van de ziekte naar zijn overzeese gebiedsdelen als een j en middelen zoeken om hun volk van veilige belegging. De Dominions, die Groot-Brittannië bij de huidige onze kere wereld&'erhoudingen wederom als steun en toeverlaat beschouwt, zijn een soort filiaal van het moederland, waar op men dient te kunnen rekenen in tijd deze ramp te bevrijden. Het nieuwe middel heet de oplossing te brengen. Het heeft niets te maken met chin ine. Zoals men weet. wordt de malaria veroorzaakt door zekere parasieten (Plasmodium malariae, Plasmodium vi- van nood. In twee jaar gingen er reeds vax en Plasmodium falciparum), welke 16 JAAR GEËIST TEGEN HUIS BEWAARDER VAN RIJKS COMMISSARIAAT. Voor het Haagse Bijzondere Hof, ge presideerd door mr Borgerhoff Mulder, stond hedenmorgen tereent de 42-jange wachtmeester der Staatspolitie J. J. van der Ben, uit Den Haag. Uit idealisme overgegaan naar de N.S.B., gaf hij zich tijdens de oorlog geheel aan de Duitse zaak. Hij meldde zich bij de W.A. en maakte deel uit van de beruchte bende van Peter Ton. In Mei 1941 werd hij achtereenvolgens motorordonnans en huisbewaarder van het Rijkscommissariaat te Wassenaar. Deze betrekking vervulde hij tot begin 1944. Daarna verviel hij van kwaad tot erger. Als lid van de Arbeitskontroll- Dienst was hij behulpzaam bij het ar resteren van onderduikers. De proc. fiscaal eiste een gevangenis straf van 16 jaar met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht bij de gewapende macht te dienen. De raadsman, mr Hungering, vroeg het Hof rekening te houden met de omstandigheden, welke veraaente naar de N.S.B, gedreven hadden en bepleitte clementie. Uitspraak 29 Januari a.s. SCHEEPSBERICHTEN. ABBEDIJK 4/1 van New-York naar Philadelphia; AMSTELVEEN, Rotterdam. Calcutta, 4/1 van Antwerpen; ALFHakI} 4/1 van Porto Alegre naar Rotterdam; BLOEMFONTEIN, Kaapstad-Amsterdam, pass. 4/1 Kaap Blanko; DRENTE, New- OrleansJava, 5/1 te Belawan; GAROET 5/1 van Makassar te Ballk Papan; MER- WE1DE 4/1 van Durban naar Lorenzo Marquez; ORANJEFONTEIN 4/1 van Kaapstad naar East Londen; POLYPHE MUS, MakassarLonden, pass. 4/1 Oues- sant; RADJA 5/1 van Trinidad te Kaap stad; ROEPAT, New-YorkJava, 4/1 van Colombo; SALANDO 5/1 van Genua te Casablanca verwacht, SLOTERDIJK. Java New-York, 6/1 te Singapore verwacht; STRAAT SOENDA 4/1 van Lorenzo Mar quez te Zanzibar; SUMATRA, Batavia Amsterdam, 4/1 van Belawan; TABIAN 4/1 van Batavia naar Semarang; TAWA- LI 5/1 van Soerabaya te Makassar; TI BIA (t.) 5/1 van Singapore te Kaapstad; BANTAM, JavaRotterdam, pass. 3/1 21 uur Kaap del Arml; KOTA GEDE. Java- New-York, 4/1 van Penang; SLAMAT, JavaRotterdam, 4/1 van Belawan; TJIPANAS, New-OrleansBahrein, pass. 4/1 Makalla; WATERMAN 4/1 van Ba tavia via Karachi naar Rotterdam; WIL LEM RUYS, Batavia—Rotterdam. 4/1 22 uur van Singapore; ZAAN 4/1 van Kors- naes (Zweden) naar Hudiksvall. ALCHIBA, CalcuttaRotterdam 4/1 te Vizagapatan; GROOTEBEER, JavaAm sterdam pass. 4/1 Ouessant; MOLENKERK, JapanRotterdam 5/1 te Shanghai; ORANJE, AmsterdamBatavia pass. 3/1 Gibraltar; PRINS MAURITS, 5/1 van Aar- hus te Barcelona; PRINS WILLEM VAN ORANJE. NapelsRotterdam pass. 5/1 Finlsterre; RIJN, 5/1 van Monrovia te Abitjan: WESTLAND, AmsterdamBuenos Aires 5/1 te Santos; WOENSDRECHT, 4/1 van Texas City naar Lands End v.o. 70.000 Engelsen naar Zuid-Afrika. Men vraagt zich af, hoever Malan zal gaan. Er is weinig fantasie voor nodig om te beseffen, dat de jongste maat regel ook gericht is tegen Joodse Immi granten. Verscheidene leden van het kabinet zijn openlijk anti-semiet. Het afsnijden van de Britse toevloed acht men van Malans standpunt uit gezien niet geheel logisch, aangezien de%e juist een tegenwicht tegen overheersing van de gekleurde bevolking schept. Malan heeft voorgesteld om de Indiërs van hun stemrecht en verkiesbaarheid te beroven. Twee jaar geleden had Smuts hen deze rechten gegeven als compensatie voor de beperking van het recht tot landaan koop. Als protest hiertegen hebben de Indiërs van hun kiesrecht nooit gebruik gemaakt, maar nu zullen ze dit ook ver liezen, zonder er iets voor terug to ont vangen. Het geeft in Engeland te den ken, dat Smuts' aanhangers zich niet openlijk tegen dit voorstel schijnen te in het menselijk organisme worden bin nengevoerd door middel van het zuig- apparaat der malariamug (anophalesi. Nu hec-ft een Italiaans bioloog, Mario Secchi, waargenomen, dat een bepaald soort loopkevers, levende in vochtige plaatsen, zich bij voorkeur voedt met de larven van de malariamug. Labora toriumproeven wezen uit, dat die kevers en hun larven, ook wanneer zij gevoed werden met de larven van muggen, in wier organisme zich malariaparasieten bevonden, geheel immuun bleven, d.w.z. de parasiet Plasmodium werd niet aan getroffen in het organisme van derge lijke kevers, De gevolgtrekking was, dat in de maag van die kevers de malaria- verwekkende parasieten sterven. Zijn onderzoekingen voortzettend, heeft dr Secchi getracht dit bepaaalde iets in het maagsap van die kevers, waardoor de parasieten sterven, vrij te maken en over te brengen in het bloed van ma lariapatiënten. En dit is hem met het nieuwe geneesmiddel „Afebbrina" naar het schijnt, gelukt Het geneesmiddel bevat nog andere bestanddelen, zoals leverextract, bier- gist en kamfer, doch het nieuwe en op zienbarende is de substantie onttrokken aan de loopkevers. Naar het heet. bereikt men met het nieuwe geneesmiddel bijzonder goede resultaten De genezing vindt zeer snel plaats, binnen drie of vier dagen. Bo vendien schijnt het nieuwe middel zon der enig bezwaar door alle zieken te worden verdragen. Politie ageert er nauwelijks tegen (Van onzs Brusselse correspondent) Het ls bekend, dat vreemdelingen te Brussel hun buitenlandse deviezen tegen Belgische francs kunnen omwisselen. Maar terwijl men voor Zwitserse francs en dollars op tal van plaatsen in de vrije markt méér verkrijgen kan dan de officiële koers van de banken, moet men zich voor Franse francs, Engelse pon den en guldens met een vrij lage koers tevreden stollen. Voor de papieren dol lar wordt 51 francs betaald, terwijl de officiële koers 44 francs bedraagt en de Zwitserse franc gaat voor 13 Belgische van de hand tegen een officiële koers van 10 francs. Sedert maanden noteert het papieren Pond echter ca. 143 francs, wat 33 francs minder is dan de bank- koers. Zeer goedkoop is de Franse franc. Voor 10.70 Belgische francs krijgt men 100 Franse francs of 60 voordeliger dan de officiële koers. In de plaats van 16.52 Belgische francs voor een gulden betaalt men op deze vrije 'markt tussen 9.50 francs en 10 francs voor 1 gulden, Brussel is voorzeker in Europa het belangrijkste centrum van deze illegale deviezenhandel. Vele gefortuneerde Bel gen hebben een gedeelte van hun ver mogen op deze wijze in dollars belegd, hoewel sommigen er een flinke strop aan gehad hebben, want in 1945 gold de dollar inderdaad bij de 70 francs. Belangrijk is ook de handel in gouden ponden, die momenteel 775 francs note ren, in gouden dollars, die voor 150 francs gaan en in gouden Zwitserse 20 francs stukken, ook Vrenelis ge naamd, welke ongeveer 600 francs waard zijn. Voor vele emigranten, die absoluut het onzekere Europa willen verlaten, biedt deze Brusselse markt de mogelijk heid hun vermogen naar overzeese lan den over te brengen, zonder dit vele geld in hun reisbagage te moeten mee nemen. Men stort b.v. de Belgische francs te Brussel op het konto van een makelaar en in New-York kan men de tegenwaarde In dollars afhalen bij de Amerikaanse oorrespondent van de Bel gische makelaar. Men betaalt daarvoor één franc per dollar meer dan de te (Van een bij-zondere medewerker). De geweldige invloed van de geldsa- nering ih Duitsland komt in het bij zonder ook tot uiting in de menu's van de restaurants. Wij in Nederland hebben over het algemeen de indruk, dat de Duitsers net genoeg krijgen om in leven te blijven,' en dat de voedselsituatie nog steeds uiterst pre cair is. Wanneer men echter thans een reis door Duitsland maakt, komt dien tot een geheel andere conclusie. Dat geldt wel in het bijzonder voor de Amerikaanse zone, waar de ver vanging van de Reichsmark door de Deutsche mark een grote ommekeer heeft veroorzaakt. Het is op 't ogen blik in Duitsland feitelijk zo, dat men weer van alles kopen kan. Alleen is over het algemeen de koopkracht ge ring, maar ettelijken zijn er, die over zoveel geld beschikken, dat zjj zich weer alles kunnen veroorloven. Stap maar eens een restaurant in Beieren binnen. Wfj bezochten zo'n in stelling, gelegen in een dorpje nabij 'n grote stad, een restaurant, dat in wijde omtrek bekend is om z'n voortreffelijke keuken. We hebben ons de ogen uit- NAGEKOMEN BERICHTEN WERELDVAKVERBOND SOLIDAIR MET INDONESISCHE VOLK. Het secretariaat van het Wereldvak- verbond te Parijs heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat het Wereldvakverbond solidair is met het Indonesische «wolk, dat voor zijn on afhankelijkheid vecht, en heeft afschrif ten van deze verklaring toegezonden aan de V.N. en de Veiligheidsraad. LANDINGSVERBOD IN IRAK. Ook Irak heeft een verbod tot lan ding van Nederlandse vliegtuigen op zijn grondgebied uitgevaardigd in ver band met „de Nederlandse agressie in Indonesië". De Nederlandse regering is van dit besluit op de hoogte gesteld. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 5 Januari. Met ingang van vandaag waren alle restricties ton aanzien van de beurs handel vervallen, maar daardoor werd aan de markt toch geen nieuw leven ingeblazen. Voor de cultuurfondsen be stond aanvankelijk enige vraag en de toonaangevende soorten van de diverse rubrieken, zoals Amsterdam Rubbers, HVA en Deli-Mij. waren vergeleken met de vorige koersen alle een paar pun ten beter, maar weldra kwam enig ma teriaal aan de markt, tengevolge waar van zich voor deze fondsen een inzin king voltrok en bij het slot weken de koersen van deze leidende papieren niet veel af bij die van gisteren, zjj het dan ook dat enkele iets hoger waren. -Voor de minder courante rubberaandelen bestond hier en daar enig aanbod, zo dat de koersen lager kwamen te liggen; eveneens was dit het geval met de minder gangbare suikeraandelen. Van een bepaalde stemming kon overigens vandaag niet worden gesproken. Ko ninklijke waren vergeleken met gisteren bijna onveranderd. Unilevers cn Phi lips vertoonden ook geen afwijkingen van betekenis. De Scheepvaartmarkt was iets hoger. Ned. Bankaandelen wa ren niet noemenswaardig gewijzigd. Ned. Staatspapieren bleven op peil- Van handel in Amerikanen was niets te bespeuren. De krant voor iedereen Algemene tevredenheid over de busdienst VERHEUGENDE FREQUENTIE EN PUNCTUALITEIT. Nu de bus enige dagen door de Bol lenstreek rijdt, kan men rustig consta teren, dat ze het pleit al grotendeels gewonnen heeft. Het publiek, gewend aan lang waan ton en om het halfuur rilden de trams, is aangenaam verrast door de opge voerde frequentie en de punctuele rij tijden. Het personeel werkt ten volle mee en 't geriefelijk en modern materieel ver zoent velen met de verdwijning van de tram, die om haarszelfs wil toch zeer zeker niet geliefd was. Al is men ge neigd, bij het scheiden veel te vergeten en to vergeven, dat de tram een ideaal vervoermiddel was, zal zelfs de grootste voorstander van „de blauwe" niet wil len handhaven! Ook toen door de gladheid de wegen moeilijk begaanbaar waren, hadden slechts enkele diensten enige vertra ging. De controleurs van de Rijksver keersinspectie, die per auto .en aan de halteposten het komen en gaan der bussen controleerden, zullen niet veel anders hebben kunnen vaststellen dan dat het „gesmeerd liep". Zwaar te .er- antwoorden had de bus het met name Maandagmiddag, wanneer velen vry - wel allen op deze.ide tijd naar de Bloembollenbeurs in Haarlem trekken, en vele huismoeders gaan winkelen in de stad. En 's avonds stelt de in de Bollenstreek uiteraard sterk eenzijdige forensenstroom de bus eveneens voor een zware opgave, In het algemeen kan men echter zeggen, dat het publiek aangenaam ge troffen is door de wijze waarop de reorganisatie zioh voltrekt, en zoveel mogelijk meewerkt. De „protestactie" van enige onver antwoordelijke elementen bij tie laatste tramrit wordt dan ook door niemand onderstreept, laat staan goedgekeurd. Alle actie tegen de reorganisatie is correct en openlijk gevoerd, en eventu ele bezwaren die nog mochten rijzen, zullen op dezelfde wijze bij de bevoegde instanties worden ingebracht. Dit op treden van onverantwoordelijke ele menten kan echter in geen enkel op zicht worden beschouwd als een „pro testactie van de Bollenstreek" tegen de reorganisatie, RIINSHURO Burgemeester opende nieuwe garage van H. Blom en Zn. Vooral na de laatste wereldoorlog heeft het vervoer langs de weg een grote uitbreiding ondergaan. Dat het garage-wezen, als centrum voer repa ratie en revisie, hiermede gelijke tred moet houden, bleek de fa. H. Blom en Zn. begrepen te hebben. Gistermiddag werd in het bijzijn van vele genodig den, een grote, nieuw gebouwde garage, Hofstraat 17, geopend. Onder de aan wezigen bevonden zich burgemeester P. N. Höweler, de beide wethouders C. D. v. d. Vijver en T. Kralt, pastoor Hesp uit Katwijk, en de heren F. A. Bonham, L. Butgens en P. van Kalmthout, als vertegenwoordigers van ,de General Mo tors. Nadat de heer H. Blom 'n welkomst woord'gesproken had, daarbij zijn dank betuigend aan hen, die aan de bouw hadden meegewerkt, spak burgemeester Höweler en wees er op, dat Rijnsburg weinig industrie kent, zodat hij zien verheugde over de opening van deze grote garage, die aan 35 man werk. biedt. Spr. wenste de heer Blom geluk met deze uitbreiding en hoopte dat Gods onmisbare zegen op dit bedrijf mocht rusten, met welke woorden de burgemeester de nieuwe garage voor geopend verklaarde. Namens de General Motors bood de heer Van Kalmthout de gelukwensen aan. Nog enkele sprekers voerden het woord, waarbij, namens het personeel, een klok en een foto-album werden aangeboden. Na dit officiële gedeelte bezichtigden de vele aanwezigen de garage, die ge heel in de geest van het moderne Ame rikaanse service-systeem is ingericht, o.a. met een ingenieuze doorsmeer-in- ■riohting, de z.gm. Balerank-lubette, aan weerszijden waarvan zioh een hefbrilg voor personen-auto's en een smeerkuil voor vrachtwagens bevinden. Voorts zijn er aparte afdelingen voor perso nen-wagens, vrachtauto's, langdurige reparaties, revisie en het wassen van auto's, alles voorzien van een modern instrumentarium en ingericht volgens de ontwerpen van de General Motors, waarvan dit bedrijf sinds October 1945 dealer is. De nieuwe garage is 24 x 35 meter groot en wordt door staalspan- len, zonder pilaren, overspannen. Het werk werd uitgevoerd door de fa. Van Egmond en Van der Vijver to Rijns; burg als hoofdaannemer. In het reeds bestaande pand is een ruim en overzichtelijk magazijn inge richt. WARMOND BUS GEKANTELD DOOR ZACHTE BERM. Hedenochtend omstreeks 8 uur is een uit Warmond komende bus op het smalle weggedeelte tussen het Warmonderhek en de. brug over het Oegstgeesterkanaal bij het uitwijken voor een motorfiets ln de rech ter wegberm weggezakt en gedeeltelijk gekanteld. Hoewel de bus geheel was bezet aoor passagiers liep niemand letsel op, terwijl de schade uiterst beperkt ls. De bus werd met een kraanwagen weer ln het rechte spoor gebracht. gekeken. Het menu bevatte een ver scheidenheid van spijzen, welke zelfs het fijnste restaurant in Nederland niet kan bieden en niet mag bieden, want soberheid is ten onzent gebie dende eis Misschien bestaan dergelij ke bepalingen ook in Duitsland wel, maar in de betreffende inrichting stoorde men er zich niet aan en dat is met de meeste restaurants het ge val. Men kan daar bestellen k la carte. Er is een keus uit diverse soorten hors' d'oeuvres. Soepen zijn er in rijke ver- scheldenheid, maar de Ober kan u in het bijzonder een fijne schildpadsoep aanbevelen, welke inderdaad van een voortreffelijke kwaliteit is. Visgerech ten zijn er over het algemeen weinig, maar u kunt *ze toch bestellen en fo rellen blauw of gebakken zijn altijd wel aanwezig. Vlees kunt u krijgen to kust en te keur. Wat denkt u van een sap pige dubbele biefstuk of van kalfsoes ters of Wienerschnitzel? Prefereert u varkensvlees, dan kan men eveneens aan uw verlangen voldoen. Duitsland is ricoit sterk in groenten geweest, maar dit gerenommeerde restaurant is in staat u de fijnste doppertjes voor te zetten. Gaat uw voorliefde uit naar wild of gevogelte, dan kunt u bestellen, wat u wilt. Een gerecht, dat op geen enkel menu van een restaurant in Zuid-Duitsland ontbreekt is gebraden gans. Ook in de nagerechten is er rijke verscheidenheid en het diner kunt u besluiten met een kop onvervalste mok ka. En vanzelfsprekend kunt u dat alles besproeien met voortreffelijke wyn, Zo is 't in een luxe restaurant, maar in de volkszaken kan men eveneens zeer goede maaltijden krijgen, die zeker niet voor die in Nederland onderdoen. Op alle spijskaarten staat vermeld, dat men bonnen voor vet of vlees moet. in leveren. Dat behoeft echter geen be letsel te vormen om een menu to be stollen zonder inlevering. Het is de ge woonste zaak van de wereld en men betaalt de kellner maar een heel be- scheiden toeslag. Zodat de buitenlan der tenminste in Zuid-Duitsland er eer -een leventje kan leiden als een prins. Want in Duitsland is alles te krijgen, mits men maar over het tover middel Deutsche Mark beschikt. De woningnood is in Duitsland enorm. Het is wel het grootste prooleem, waar men mee te worstelen heeft. Maar des ondanks is het vrij ge makke ijk om een hotelkamer te krijgen. Wij hebben er tenminste op onze reis door Zuld- Duitslana geen ogenblik moeilijkheden mee gehad, NIEUWE MOED Het is onmiskenbaar: de situatie in Duitsland is aanzienlijk verbeterd, waarbij de geldsanering een grote rol heeft vervuld. Wij hebben de stellige indruk, dat de Amerikaanse zone aan de spits staat. Dit is trouwens geen wonder, want van de onuitputtelijke -hulpbronnen der Ver. Staten zal men ook wel in zekere mate in Duitsland profiteren. Maar ook in de Britse zone gaat het beter, terwijl de toe standen in het Franse gebied even eens minder slecht worden. In Beie ren vooral is het ons opgevallen, dat men weer nieuwe hoop en moed heeft gekregen. Daar pakt men aan cn het trekt sterk de aandacht, dat de we deropbouw er met kracht wordt be vorderd. Nieuwe industrieën verrijzen. Dat is speciaal het geval met die fabrieken, welke Ln hoofdzaak in de Brussel geldende koers van 51 francs voor één USA-dollar. Af en toe grijpt de Brusselse gerechtelijke politie in, maar het is nu al een Jaar geleden dat zij een grote razzia organiseerde in de café's en restaurants rond de Beurs, waar deze handel het weligst tiert. VOORSPELLING OVER AARDBEVING VEROORZAAKT PANIEK. De voorspelling van de Britse meteo roloog Wlliam Wheeler, dat zich Don derdag a-s. in Italië een ernstige aard beving zal voordoen, heeft in vele delen' van het land paniek veroorzaakt. Vele mensen kamperen op het platte land en meteorologische instellingen in. Italië worden bestormd door personen, die inliohtingen wensen. Het centrale meteorologische instituut te Florence heeft een officiële mededeling uitge geven, waarin wordt verklaard, dat het nooit voorgekomen is, dat een aardbe ving nauwkeurig kon worden voorspeld, en dat dergelijke gebeurtenissen in Gods hand liggen. ERFENIS IN BRAND! (Van een speciale correspondent). Dezer dagen is de bekende Bussumse scharensliep Hendriksen overleden en onder grote belangstelling van de woonwagenbewoners uit deze omgeving begraven. De zeven kinderen van de overledene, besloten om ruzie over de nalatenschap die maar al te veel voorkomt te voorkomen door de er fenisin brand te steken. Vergun ning werd aangevraagd bij de politie, de brandweer werd gewaarschuwd en de dag na de begrafenis werd de woon wagen met de gehele inventaris in brand gestoken. Het is ons niet bekend, of voor een grote waarde in de vlammen verloren is gegaan, doch in ieder geval is de winst geboekt, dat een familietwist kon worden voorkomen. Goklust der Engelsen gaat tanen Russische zone SL-nUdaf"k enm" hït s£ I de indruk, dat het i5. °.,n?' heL S.€val met ,de contingent Amerikaans* hezpt.r,in?sf.rn*- Z?jn JtXS&i Men auto's ontmoet GELD KAN NU BETER WORDEN BESTEED. (Van onze Londense correspondent). Terwijl in Nederland de fetalisator juist weer is ingevoerd en het wedden dus ^vaarschijnlijk meer opgang zal maken, schijnt de lust tot wedden in Engeland een beetje aan het zakken te zijn. Het eerste teken, dat daarop wees, was de aankondiging, dat een van de bekende sportparken, waar geregeld hazewindhond-rennen worden gehou den, zal worden gesloten. Men werkt met financieel verlies, vooral sinds de belasting op detotalisator in .werkmg is getreden. De inkomsten van deze toto waren het afgelopen seizoen 670 mil- lioen gulden minder dan in 1946 en zij dalen nog steeds. Dit berichtje staat niet op zichzelf, want ln het algemeen gelooft men dat de Engelse gokwoede aan het bedaren is. Zo krijgen de leiders Van de voet balpools, die in Nederland nog ma,ar geen kans hebben, ook al sombere ge dachtenSommigen van hen had den gehoopt dit jaar een „omzet" van een milliard gulden te halen, vergele ken met 350 millioen voor de oorlog. Maar ze zullen dit rqcord niet boeken. Wat de oorzaak is van deze terugval? De voornaamste reden is waarschijn lijk, dat het geld meer waard wordt. Er is meer te krijgen in de winkels en als de noodzakelijke uitgaven voor het huishouden zijn afgedaan, blijft er niet veel geld over om in de voetbal-pools te steken. Dat er direct na de oorlog in zo grote mate werd gegokt, lag voor een groot deel aan het feit, dat men voor zijn geld toch niet veel kon krijgen. Het idee „vlug rijk te worden" be heerst nog vele mensen, maar steeds meer huisgezinnen verkiezen de zeker heid van sparen boven die van de on gewisheid, dat er plotseling een for tuin in hun schoot komt vallen. het volgend jaar de eerste rotatie-per sen gereed.zullen komen. Wie iets weet van de ingewikkelde machine, waarop een krant wordt gedrukt, beseft welk een geweldig werk hier moet zijn ver richt. DE AUTOBANEN. Gewerkt wordt ook aan de autobanen en bij Frankfort zagen we zelfs hon derden arbeiders bezig aan het door trekken van de grote baan van Keulen, die cp een 15-tal kilometers van Frank fort plotseling eindigt. Hitler had na melijk niet voldoende tijd meer om zijn project van autobanen ten volle uit te voeren. Het bestaande net van de^ze grote verkeersaders wordt echter op diverse punten onderbroken, want kostbare kunstwerken zijn vlak voor de capitu latie door de terugtrekkende Duitse trcepen vernield. Met name is dit b.v. in het Ruhrgebied het geval. In de om geving van Duisburg kan de autobaan in het geheel niet worden gebruikt. Daar moet men een lastige omweg door de stad maken. Bij smalle brug gen moet men zelfs van rede en groene stoplichten gebruik maken. Tussen Keulen en Frankfort o.a. in de buurt van de stad Limburg, moet men de autobaan verlaten, omdat de grote bruggen, welke daar waren ge bouwd, werden opgeblazen. Aan de wederopbouw wordt echter gewerkt, al gebeurt dit in een langzaam tempo. Op vele punten kan men niet als vroeger met ongelimiteerde snelheid over de autobanen rijden. Nadert men een punt, waar dat wel weer mogelijk is, dan staat er doorgaans een bordje met het laconieke, veelzeggende opschrift: „Full speed". BLACK AND WHITE. Frappant is het, dat men in de Brit se zone weinig van de bezetting merkt. Slechts zelden ziet men Britse soldaten. Heel anders is dat in de Amerikaanse zone, waar men voortdurend militaire en ook vele particuliere gloeilampen fabrieken. Bedrijven welke volkomen waren verwoest, worden her bouwd zover het geen specifieke oor logsindustrieën waren. Een frappant voorbeeld is b.v, een splinternieuw fa brieksgebouw van een der bekendste flrina's cp het gebied van drukpersen König en Bauer. De fabriek was vol komen verwoest, niets was overgeble ven, maar een nieuw gebouw is thans gereed gekomen, dat dezer dagen fees telijk is geopend. Snelpersen worden er nu reeds vervaardigd en de directeur heeft bij de opening meegedeeld, dat contingent Amerikaanse bezettingstroe pen veel en veel groter is dan 't Britse. Van het „no fraternizing" is men reeds lang afgestapt. Vele Amerikaanse soldaten hebben Duitse verloofden en reeds heel wat Yankees hebben een Duitse vrouw getrouwd. Opvallend groot is ook het aantal huwelijken van Duitse meisjes met Amerikaanse gekleurde soldaten. In een klein stadje in de buurt van Würzburg werden in luttele maanden tüds niet minder dan 25 huwelijken tussen „black and white" voltrokken^.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6