Land- en tuinbouwers houden zich bezig met Benelux en Marshall-plan Correspondent Nederlands „Er zijn in hei kader van de Benelux nog vele moeilijkheden te overwinnen" Laatste Berichten Australië aanvaardde uitnodiging van Nehru Frankrijk niet ontevreden, doch evenmin gerust Lezers schrijven WOENSDAG 5 JANUARI Holl. Mij. van Landbouw „Ondanks Benelux-besprekingen moet West-Duitsland weer op de been worden geholpen" Zeer vele land- en tuinbouwers, die verenigd zyn in de Kring Rijnland van de Hollandse MJj van Landbouw, haddden voor vandaag hun bedrijf de rug toegekeerd en waren naar de foyer van de Stadsgehoorzaal gekomen om daar te luisteren naar cfcn uiteenzetting door de algemeen secretaris van deze maatschappij, ir D. S. Tuynman, over de Benelux-gedachte en het Marshall plan. Namens het Leidse gemeentebestuur woonde wethouder S. Menken deze ver gadering bij. terwijl ook vertegenwoor digers aanwezig waren van het Bureau Oogstvoorziening. De voorzitter van de KrJng Rijnland, de heer C. Heyboer, uit Ter Aar, sprak eer kort inleidend woord, waarin hij een uiteenzetting gaf van de betekenis van de Kring, waarbij zich thans 13 af delingen hebben aangesloten. Hoewel deze Kring eerst kort geleden is opge richt, deed het spreker genoegen te mogen constateren, dat hij reeds veel activiteit heeft ontwikkeld, waarvoor hij een Speciaal woord van hulde bracht aan de secretaris, de heer R. Duursma, hoofd van de landbouwschool te dezer stede. DE BENELUX-GEDACHTE. Ir Tuynman, die allereerst sprak over de Benelux-gedachte, gaf een uiteenzet ting van de betekenis van deze door België, Nederland en Luxemburg voor gestane samenwerking, welke met in gang van 1 Januari 1950 zal moeten ingaan. Gezien de vele moeilijkheden, welke op verschillend terrein nog moe ten worden opgelost, is spr, van oordeel, dat alle zeilen moeten worden bijgezet om voor 31 December van dit jaar de zaak m kannen en kruiken t'e hebben. Als één der voordelen van de econo mische samenwerking in Benelux-ver- band ziet spr. het wegvallen van de belemmering in het handelsverkeer. Bo vendien wordt ons land 'n Benelux-part ner, waarmede men rekening zal moe ten houden. Een belangrijk feit noemde spr. voorts, dat door de Benelux het ge hele industriële en financiële han delsapparaat van rond 20 millioen mensen tot een nauwe samenwer king komt. Na Amerika en Enge land zal zodoende het Benelux-blok op de derde plaats komen te staan. Nadrukkelijk betoogde spreker, dat, wanneer wij ons binden aan het Bene- luxblok, wij ongetwijfeld zekere vrijhe den moeten prys geven. DE BELGISCHE EN DE NEDER LANDSE LANDBOUWPOLI TIEK. Vervolgens gaf ir Tuynman een uit eenzetting van het verschil tussen de Belgische en Nederlandse landbouw politiek. In tegenstelling met de Neder landse landbouwpolitiek, welke sterk ge reglementeerd is, huldigt België meer het systeem van de vrijheid. Daarnaast is de Nederlandse landbouwpolitiek in sterke mate gericht op het voeren van een veevoederpolitiek (voorzien in eigen behoefte), terwijl België zyn vee stapel op peil denkt te brengen door invoer van buitenlands krachtvoer. ïn dit verband merkte spreker op, dat wij by het overwinnen der moeilijkhe den, welke op dit terrein bestaan, ons moeten richten op het voeren van een Benelux-landbouwpolitlek. Datzelfde geldt eveneens op het gebied van de prijs-, loon- en sociale politiek, terwijl ook de valuta's op elkander afgestemd moeten worden. Verder achtte spr. het van belang, dat ook de kwaliteits- en gezondheidseisen van België en Neder land aan elkander worden aangepast. Ons op het standpunt stellende, dat de Europese cultuur van ons vraagt, Nog steeds: Leidse Landwachters HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOP EIST OPNIEUW ZWARE STRAFFEN. Als een der voornaamste figuren uit de wereld der Leidse landwachters, werd gisteren aangemerkt de handels reiziger Leendert Kolk uit Den Haag. Tussen Nov. 1944 en Mei 1945 was hij te Leiden actief werkzaam, hoewel hij reeds voor die tijd zijn berucht werk (had uitgeoefend. Hij had het gebracht tot commandant van de groep en oefende een ware terreur in de omge ving uit. Ook was hij betrokken bij de arrestatie van onderduikers, waarvan drie voor het vuurpeleton Van de Duit sers het leven verloren. Dat hij colpor- tagewerk deed voor Vova enz. behoorde tot het ondergeschikte deel van zijn taak. Gezien het ergerlijk optreden van deze landwachter, eiste de proc. fiscaal, mr. Braun, tegen Kolk de zwaarste straf tot nu toe, n.l. 18 jaar met aftrek van preventief. Duitsland zou winnen De gemeente-ambtenaar P. Pellicaan, die werkzaam was ter secretarie van Leiden, had de overtuiging dat Duits land de oorlog zou winnen en bij voor baat had hij zich aan de zijde van deze „overwinnaar" geschaard. Dat liep voor ihem fout af, en nu stond hy in de ver- dachtenbank. Verdachte was bij de S.S. geweest en na in Duitsland dienst te hebben gedaan, kwam hij bij de Leidse landwacht. De proc. fiscaal vorderde tegen hem 12 jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. De verdediger, mr A. W. Kymmell, ging de levensloop van verdachte, die o.m. aan de V.U. te Amsterdam in de rechten studeerde, in het kort na en vroeg een lichtere straf. Niet zo kwaad. De biologisch assistent J. Knock uit Oegstgeest, was als landwachter nog niet zo kwaad geweest, zo kon worden vastgesteld. Hij behoorde niest tot de meest actieve leden en deed ook nog wel eens wat goeds. Van Sept. 1944 tot Mei 1945 maakte hij weliswaar deel uit van de landwacht, was behulpzaam bij huiszoekingen en bewaakte later de spoorwegen voor de vijand, doch ook volgens de proc. fiscaal was verdachte gematigd geweest en daarom eiste hij 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr J. P. v. d. Plas, drong op uiterste clemente aan. De zaak tegen N. G. Kok, een kapper uit Leiden, werd door gebrek aan tijd, door het Hof aangehouden. dat wy ons sterker maken, moeten wij aannemen, dat het voeren van de reeds ingezette Benelux-politiek noodzakelijk is. WEST-DUITSLAND. Ondanks alle Benelux-besprekingen achtte ir Tuynman het voor de Ne derlandse landbouw van groot belang, dat West-Duitsland, eens onze groot ste afnemer van agrarische producten, weer op de been wordt geholpen. Voorts zal ons land in agrarisch opzicht rekening moeten houden met de niet geringe bevolkingsaanwas en het steeds groter wordend gebrek aan cul tuurgrond. Ook moeten wij acht slaan op de omstandigheid, dat de productie per hoofd van de bevolking met plm. 15 Is teruggelopen, waardoor wij in agrarisch opzicht nog sterk zijn aange wezen op de 2 exporterende landen Amerika en Canada. PRODUCTIE MOET WORDEN OPGEVOERD. Nederland, aldus spr., zal zich terdege hebben te realiseren, dat zyn produc tie nog veel verder terugloopt. Ook een eventuele misoogst in Amerika en Canada zou ons voor moeilijke problemen kunnen plaatsen. Gelet op de internationale situatie achtte spr. het eveneens van belang, dat ons land zo spoedig mogelyk weer een over schot gaat vormen. HET MARSHALL-PLAN. Na een bespreking van dit onderwerp gaf ir Tuynman een uiteenzetting van het Marshall-plan. Spreker, die de Marshall-hulp een grandioos plan voor het anders ten on dergang gedoemde Europa noemde, zet te uiteen, dat het doel van dit plan niet berust op philantropie of koude zakelijkheid, maar vooral is ingegeven door het besef van verantwoordelijk heid van Amerika als grootste en lei dinggevende natie. Het doel is vooral het herstel van de landbouwproductie en van het munt wezen en daarbij 't1 scheppen van een gemakkelijker internationaal handels verkeer, vooral met de 16 aangesloten landen. De Nederlandse landbouw vooral ge niet vele voordelen van deze hulp, wel ke voor 80% uit schenkingen en voor 20% uit lezingen bestaat. Tenslotte wees ir Tuynman er op, dat wij zonder het Marshall-plan in een wel zeer moeilijke situatie zouden zijn geraakt. wy moeten er echter rekening mede houden, dat eerlang deze hulpverlening zal aflopen, in verband' waarmede alle pogingen moeten worden aangewend om weer op eigen benen te staan. Nadat ook op deze inleiding een dis cussie was gevolgd, sloot voorz. Hey boer deze druk bezochte vergadering. Rijksmuseum voor Geschiedenis der Natuurwetenschappen MEJ. DR M ROOSEBOOM VOLGT DR C. A. CROMMELIN OP ALS DIRECTRICE. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is met ingang van 1 Januari j.I. benoemd tot directrice van het Rijks museum voor de geschiedenis der Na tuurwetenschappen te dezer stede mejuffrouw dr M. Rooseboom, thans conservatrice aan deze instelling, Mej, Rooseboom, die in 1909 te Utrecht werd geboren, ontving middel baar onderwijs in Den Haag en liet zich in 1927 inschrijven als studente aan de Leidse Universiteit, waar zij in 1937 bij prof. dr C. J. van der Klaauw promo veerde tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift over bloed cellen bij insecten. In dat zelfde jaar begon zij als volontair haar werkzaam heden bij het in 1931 geopende Neder lands Historisch Natuurwetenschappe lijk Museum, destijds een stichting, waarvan dr C. A, Crommelin, die zeer veel tot de oprichting er van heeft bij gedragen, optrad als secretaris-penning meester. In 1938 volgde haar aanstel ling tot wetenschappelijk assistente en op 1 Januari 1945 haar benoeming tot conservatrice. Met ingang van 1 Januari 1947 werd het beheer overgenomen door het Rijk en ontving het Museum zijn tegenwoor dige naam. Dr Crommelin werd er de aangewezen directeur van en prof. Van der Klaauw adjunct-directeur. Laatst genoemde legde deze functie op 1 Juli j.I. neer, terwijl dr Crommelin enige dagen geleden aftrad. Aan beiden is wegens hun grote per soonlijke verdiensten voor het Mu seumwezen door de Minister van O., K. en W., de zilveren Museum-me daille toegekend. DE BRANDWEER IN 1948. De Commandant van de Brandweer verschafte ons de navolgende cijfers over de door zijn dienst in het afge lopen jaar verrichte werkzaamheden. Schoorsteenbranden 36 (v. j. 24), kleine binnenbranden 51 (50), grote binnenbranden 3 (2), kleine uitslaande branden 5 (3), grote uitslaande bran den 5 (3), scheepsbranden 1 (1), bui- tenbranden en autobranden 23 (18), hulpverleningen bij brand buiten de ge meente 7 (2), baldadige meldingen 8 (10), hulpverlening bij stormschade 35, hulpverlening bij gevaar voor derden 23. hulpverlening bij te water geraakte personen 1, hulpverlening bij te water geraakte dieren 4. hulpverlening bij te water geraakte voertuigen 7, kelders leegpompen 9, hulpverlening bij hooi- broei 2, ts zamen 81 (v. j. 64), stook- verbod opgelegd 20, klachten over ver meend brandgevaar 30. uitgerukt voor het verlenen van eerste hulp bij onge vallen 657 (v. J 738), brandweertech- nische adviezen 291. Crematie Mevr. W. J. Menkhorst-Swart .Uitgeleid door een talrijke vrienden schaar is gistermiddag te Westerveld het stoffelijk overschot verast van me vrouw W. J. MenkhorstSwart, in leven de toegewijde secretaresse der Ver. van Schoolkindervoeding en -kleding, oud- secretaresse en erelid der Groninger Vereniging en een vooraanstaande fi guur in de afd. Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen. Van al deze organi saties waren bestuursleden en vele leden aanwezig, terwijl van eerstgenoemde instelling ook de gemeentelijke gedele-c geerde mevr. Braggaarde Does tegen woordig was. In de aula werd aller eerst het woord gevoerd door de heer H. A. Vriend, die namens het gemeente bestuur met grote dankbaarheid gewag maakte van het zeer verdienstelijke en omvangrijke werk, dat de overledene gedurende een lange reeks van jaren in het belang van het arme Leidse kind heeft verricht. In de kring der Leidse Groningers was zij sinds de oprichting der vereniging eveneens een vooraan staande persoonlyjcheid, die door haar grote hartelijkheid en gastvrijheid veel bijgedragen heeft tot versterking van de onderlinge band. Spr, besloot met woorden van dank voor de persoonlijk ondervonden vriendschap en met de wens, dat de in zoveler tegenwoordig heid tot uiting komende waardering de familie tot troost zou mogen strekken. Mevrouw C. HagemanVerhagen ge tuigde in een gevoelig woord van de blijvende dankbaarheid, waarvan me vrouw Menkhorst zich in de rijen der Leidse Huisvrouwen door haar grote activiteit en spontane hartelijkheid heeft verzekerd. De voorzitter der Ver. voor School kindervoeding en -kleding, de heer F. A. Schilthuizen Sr., schetste de overle dene als een nobele figuur, die de kern van het Evangelie, de naastenliefde, dagelijks in praktijk bracht en gedu rende vele jaren voortreffelijk sociaal werk heeft verricht, het minbedeelde Leidse kind ten zegen. Nadat dr Cleveringa namens de uit gebreide vriendenkring een afscheids woord had gesproken, dankte de heer B. W: Menkhorst voor de deelnemende belangstelling. ZAKENJUBILEUM FIRMA G. SPLINTER EN ZN. Veel bloemen en grote belangstelling. Ter gelegenheid van het feit, dat hét- Zondag 75 jaar geleden was, dat wijlen de heer G. Splinter de grondslag legde van het tegenwoordige aannemersbe drijf der firma G. Splinter en Zn. aan de Hooigracht te dezer stede, werd gis termiddag in de als „receptiezaal" in gerichte werkplaats een receptie gehou den, waar zeer velen de huidige direc teur, de heer G. H. Splinter, de geluk wensen kwamen aanbieden. Onder hen bevonden zich o.m, mr dr P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophan del, mr ir J, Westra en de heer J. Voor- bach namens de Dienst van gemeente werken, de heer H. Brummel van Na tionaal Grondbezit, de heer J. H. de Jong, directeur van de Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, vertegen woordiger 'van het Gew. Arbeidsbureau en voorts een ultegbreide kring van za ken-relaties. vrienden en vele anderen. Bovendien mocht de heer Splinter, die ook zijn moeder, mevr. de wed. M. E. SplinterSpruyt in de hulde liet delen, vele schriftelijke en telegrafische ge lukwensen ontvangen, w.o. uit verschil lende gemeenten in Zeeland, waar mo menteel een uitgebreide staf van per soneel zich' voor'de wederopbouw heeft ingezet Een schat van bloemen vulde de ver- Irplrlrpn HULDIGING DOOR HET PERSONEEL. In verband met het feit, dat ook het „Zeeuwse" personeel het weekeinde thuis is, vond reeds Zondag een huldi ging door het gezamenlijke personeel plaats. Bij monde van de heer P. Sieval werd de heer G. H. Splinter toegespro- keh. Herinnerd werd aan de gestadige groei van het bedrijf en de prettige onderlinge verstandhouding. Als aan denken aan deze dag mocht de heer Splinter een zilveren sigarettenkoker met inscriptie ontvangen. Na 'n dank woord van de directeur bleef men nog geruime tijd in feestelijke stemming bij een, welke nog een „vervolg" zal vinden op a.s. Zaterdagavond als de directie in „Savoy" het personeel een feestavond zal aanbieden. Snelste opleiding Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEFOON 26558 (Adv.) LANDSKAMPIOENSCHAP VAN KAPPERS. Goede prestaties der Leidenaars. Onder zeer grote belangstelling hield de N.T.B C.K. een concours voor dames- en herenkappers, dat was bedoeld als voorronde voor het nationaal kampioen schap. Iedere deelnemer moet 75 van het aantal punten behalen, om in de tweede ronde te mogen uitkomen. De Haagse kappers moesten tegen hun Leidse collega's kampen. Daar in Den Haag al jarenlang een technische club is en in Leiden eerst sinds 2 maanden was het voor onze stadgenoten een zware opgaaf, om het benodigde aantal punten te behaten. Het aantal punten voor het herenvak was 120. lste prijs P. Koevoets, Leiden 105, 2de prijs J. Teske, Voorschoten, 99, 3e prijs L. Kareis, Noordwijk 98, 4e prijs B. Huynink, Leiden, 97, 5e prijs H. v. d. Linden, Den Haag, 96, 6e prijs, W. Voordorm, Den Haag, 95. Voor het damesvak moesten 3 coiffu res gemaakt worden: een dag- en avondkapsel watergolf plus een ijzer- ondulatie. De modernste coiffures wer den hier gecreëerd. Het te behalen punten was 900. lste prijs L. Ammerlaan, Den Haag 775, 2de prijs J. Vroomans, Den Haag 772, 3de prijs J. v. d. Putten, Den Haag 765, 4de prijs mevrouw De Vet, Den Haag 762, 5de prijs W. Kapaan, Leiden 757, 6de prijs H. J. Hugens, Oegstgeest 727 pt. Voor de Leidse Technische club was het een goed resultaat. In de heren- afdeling wisten zij beslag te leggen op de eerste, tweede en vierde prijs: in het damesvak op de vijfde en zesde plaats. Alle Leidse deelnemers zijn gerechtigd om in de tweede ronde uit te komen. Voor de leiders der Leidse club, de he ren van Vorselen uit Amsterdam en De Jong uit Haarlem was het een groot succes voor de Leidse Technische club een goede dag. SOEMITRO NAAR NIEUW DELHI. De heer Sbemitro is vandaag uit New York naar het Verre Oosten vertrokken, waar hij de aspecten der Indonesische kwestie zal bespreken met de vertegen woordigers van verschillende landen in Zuid-Oost-Azië, Hy deelde mede, dat het kantoor der Republikeinse delegatie in de Ver. Staten waarschyniyk de door Pandit Nehru byeengeroepen Aziatische conferentie zal bywonen. UITSTEL FEDERALE CONFERENTIE. De begindatum van de vierde zitting der Federale conferentie te Bandoeng, die oorspronkeiyk was vastgesteld op 7 Januari, is verschoven naar 14 Januari. HULPVERLENING IN ZUID-SUMATRA. De Wali Negara van Zuid-Sumatra, Abdul Malak, heeft het initiatief ge nomen tot opriohting van een comité tot steunverlening aan de nieuwe on der Nederlandse contróle gebrachte ge bieden in Zuid-Sumatra. Gestreefd wordt daarby naar samenwerking met organisaties, die werk verrichten op soortgeiyk terrein. Gedaoht wordt aan de opsporing van familieleden, gezins hereniging enz., ongeacht de landaard der betrokkenen. AMBASSADEUR GRAEFFE NAAR ONS LAND. De heer Graeffe, de nieuw-benoem- de Belgische ambassadeur te Den Haag, zal heden uit Brussel naar ons land vertrekken teneinde hier zyn functie te aanvaarden. MR N. S. BLOM BUITENGEWOON GEZANT EN GEVOLMACHTIGD MINISTER. Aan mr N. S. Blom, raadadviseur by het Dep. van Buit. Zaken, is de per- sooniyke titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister verleend. OUD-HOOFDREDACTEUR „VOLK EN VADERLAND" KRIJGT 9 JAAR. De 46-j. journalist L. Lindeman, rij- dens de bezetting hoofdredacteur van het NSB-orgaan „Volk en Vaderland", werd hedenmorgen door het Haagse Bijz. Gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Verder werd hem ver boden op enigerlei wijze In het pers wezen werkzaam te zyn. Rekening werd gehouden met het feit, dat L. geen persooniyk voordeel heeft «nagestreefd. De eis was 12 jaar. China slechts „waarnemer", Siam blijft afzijdig De Australische minister van Defen sie, J. Deelman, heeft heden bekend gemaakt, dat Australië de uitnodiging van India, om te Nieuw Delhi een conferentie over de Indonesische kwestie le houden, heeft aangenomen. Hy deelde verder mede, dat de lieren J. Burton, van het departement van Buitenlandse Zaken en C. Moodie, po litiek adviseur by dat departement, hiertoe naar Nieuw Delhi zullen wor den afgevaardigd. „Het voornaamste doel, aldus de heer Dedman, zal zyn, de middelen na te gaan, volgens welke de VN. en speciaal de Veiligheidsraad behulpzaam kunnen zyn in het tot stand brengen van een snelle, rechtvaardige en permanente op lossing van het geschil in Indonesië. De Australische afgevaardigden zullen de op de conferentie ontwikkelde gezichts punten ter kennis van de Australische regering brengen. Indien, voor de by- eenkomst der conferentie te Nieuw Delhi, de Veiligheidsraad stappen neemt die het bijeenroepen van een dergelyke regionale conferentie overbodig zouden maken, bestaat de mogelykheid, dat het Australische besluit wijziging onder gaat". Do Chinese regering heeft heden be sloten, aan haar ambassadeur te Nieuw Delhi, de heer Lo Cliia-Luen, op te dragen, de door Pandit Nehru byeengeroepen conferentie over Indo nesië by te wonen als waarnemer en niet als volledig afgevaardigde. Van gewooniyk betrouwbare zyde wordt vernomen, dat dit onverwachte besluit is toe te schrijven aan het feit, DE EUROPESE EENHEID. In officiële Nederlandse kringenacht men het niet duideiyk, waarom de ver gadering van de commissie voor Euro pese eenheid zou moeten worden uit gesteld, zoals van Britse zyde is voor gesteld. Intussen heeft men van Nederlandse zyde geen bezwaar tegen uitstel, mits het onderzoek der studiecommissie rij- dig voor de vergadering van de consul tatieve raad van de Westerse unie ge ëindigd is. De Roerconferentie van Londen (Van onze correspondent te Parys). Aan de hand van de zg. grondwet van Bonn zal nég deze maand op een te Londen tc houden conferentie het statuut van het toekomstige Weste lijke Duitsland moeten worden ont worpen. In Februari zal daarna op papier althans over de toekomst van Duitsland en dus van het Roergebied en dus van Europa moeten zijn be slist. Nergens duidelijker dan in Frankryk is men zich thans bewust, dat Europa in de eerstkomende we ken haar lot gaat bepalen. Een for mule dient gevonden te worden, waarin zowel de bestaanszekerheid van het Duitse volk als de veiligheid van Europa verzekerd zullen zijn. Tussen Parys en Londen is momen teel dan ook een intensief diplomatiek verkeer gaande en over enkele weken zullen de resultaten er van door een ontmoeting tussen Bevin en Sohuman worden bekroond. Men kent zo ongeveer de resp. posi ties. Amerika wenst zich zo snel mo gelyk te verlossen van de Duitse hypo theek. Het wil uit dit land een econo misch, politiek en mogelyk militair bol werk tegen Rusland construeren. En Washington heeft kennelijk meer ver trouwen in het „werkzame" Duitsland dan in het .stakende" Frankrijk. Het standpunt van Engeland dekt in grote Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Theodorus Wilhelmus Maria, zn van A Mensen en M. E. Bisschops; Petrus Franclscus, zn van A. J, van der Born en C. van Musscher; Adrianus Hermanus, zn van L. van der Krogt en J. C. Jansen; Anton Hendrik, zn van H. A. Blonk en M. Harteveld; Petronella, dr van J. van der Weljden en C. Duivenvoorden. OVERLEDEN. F. L. A. Vlnkesteln vr. 65 Jr; W. C. de Nle vr. 61 Jr; J. M. de Ridder, wed. van H. Boma 69 Jr; R. C. van Weeron man 44 jr. HOOFDSTAD OPERETTE BRENGT „AN DER SCHONEN BLAUEN DONAU". De Hoofdstad Operette (onder direc tie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Otto Durer), zal Maandag a.s. een voor stelling geven in de Schouwburg, van de operette „An der schonen blauen Donau" met muziek van Johann Strauss en Emund Eysler, in een Nederlandse vertaling van Meyer Hamel en onder regie van Otto Aurich. Behalve de vaste kern van het en semble als Paul Harden, Fritz Steiner, Ruth Rhoden, Claire Clliry en Joh. v. d. Zalm, zullen ook medewerken Claire Eiselmeyr, Ad Heerings, Wim v. d. Velde en Cor v. Helvert. Het sollstenballet zal wederom op treden, waarby de choreografie en de instudering van de balletten verzorgd wordt door Peter Leoneff. Kapelmeester is Julius Susan. KLEUMENDE TRAMREIZIGERS. Een lezer uit Zwyndrecht, die even wel nog steeds meevoelt mét de noden van de inwoners zyner vroegere woon plaats, Katwyk-aan-Zee, klaagt over het ontbreken van een behooriyke wachtgelegenheid ten behoeve der tram reizigers naar Katwyk en Noordwyk op het emplacement aan de Rynsburger- weg Weliswaar is er sinds «enige ty d beschutting aangebracht, doch een be- hooriyk lokaal kan men dit toch niet noemen. En komt er nog een schuilge- iegenheid voor de buspassagiers in de Boerha avelaan? ïynen de Amerikaanse opinie, doch rij- dens de laatste conferentie kon men iets van een kentering constateren ten gunste van Frankryk. Voor Frankrijk is „Duitse wederopbouw" vrijwel syno niem met „groeiend oorlogsgevaar". Duitsland dient daarom ten koste van alles klein gehouden te worden en nimmer zal aan een centraal bewind, hoe democratisch zyn woorden ock mo gen wezen, enig beschikkingsrecht kun nen worden gegeven over het Roerge bied, waar de sleutel van Duitsland's potentiële militaire macht gelegen is. Benelux staat in haar wensen tussen Engeland en Frankrijk in. zy heeft ge durende de jongste oorlog haar kennis van het Duitse gevaar duur betaald, doch eoonomisch is het grotendeels aangewezen op 't Duitse „achterland". Welke positieve resultaten heeft Lon den nu opgeleverd? Men herinnert zich, dat de dag voor de opening Londen en Washington hun plannen betreffende het Roergebied kenbaar maakten: aan de Duitse con trole-organen zou ten koste van de ge allieerden, een grotere ma-cht worden toegekend. Het bericht sloeg te Parys in als een bom. Frankryk gevoelde zich als geallieerde en als slachtoffer van Duitsland op vrij botte wyze gepas seerd, om niet te zeggen verraden. En vrywel zonder illusies stak Hervé Alphand, de economische deskundige van Quai d'Orsay, met een staf van adviseurs dan ook 't Kanaal over naar Engeland. In een iets betere stemming zyn de heren teruggekeerd. We hebben enkele stappen in de goede richting ge daan en het ls goed mogelyk dat we in de naaste toekomst er meerdere zullen doen. Het is echter onverant woord te preken van een Franse over winning. Er is zelfs geen compromis gesloten. Op dit gebied, waar Frank- ryks toekomst ligt, zou er trouwens van een compromis voor ons nimmer spra ke kunnen zyn. wy blyven op ons standpunt staan, dat door de geschie denis van Frankryk is bepaald. Tot zover de Franse vertegenwoordiger. Deze voorzichtige voldoening over de geboekte resultaten vindt men door de analyse van het communiqué, dat in Londen werd uitgegeven, gemotiveerd. Het Franse principe van een interna tionale controle over het Roergebied schynt te zyn aanvaard, doch voor de onmiddellyke toekomst zyn Frankrijk geen duidelyke garanties gegeven. Zo lang de bezetting van Duitsland be stendigd blijft, zal het toezicht name lijk door de militaire bevelhebbers wor den uitgeoefend. Dat betekent prac- tisch: door generaal Clay, die niet be- paalAals 'n vriend van Frankryk aan geschreven staat. De reacties der Duitse bladen zyn leerzaam. Bij voorbaat worden de be sluiten of beter 't ontwerp-accoord, dat door de resp. regeringen nog be krachtigd moet worden als een „diktat" gebrandmerkt, waar een toe komstige Duitse regering zich niet door gebonden hoeft te achten. Vooral Frankryk wordt vinnig van repliek gediend. Men praat al maar over de Franse veiligheid, schrijft b.v. het christeiyk-democrarische dagblad Der Abend, maar wie denkt er aan de Duitse veiligheid? Frankrijk laat zich door deze kreten van (geveinsde) Duitse verontwaar diging niet misleiden. Men mag zeg gen: integendeel. Wanneer, aldus re deneert men in Parijs, zg. gematigde Duitse stemmen reeds nu met tegen werking en obstructie dreigeyn, dan dienen de geallieerden deze waar schuwing tc verstaan. Want de we- red behoort thans te weten, tot wélke excessen Duitse recalcitrantle op kor te termijn kan voeren. dat China's aandacht volledig wordt opgeëist door zyn eigen inwendige aan gelegenheden en de wens, om geen der vier grote mogendheden te froisseren, met name Frankryk, dat eventueel in de overeenkomst, die de Chinese rege ring met de communisten tracht af te sluiten, een bemiddelende rol zal kun nen vervullen. De minister van Buitenlandse Zaken van Siam heeft heden verklaard, dat zyn regering niet aan deze conferen tie zal deelnemen. Hy preciseerde dit besluit met de op merking: ondanks de sympathie, die Siam voor Indonesië heeft, kan de re gering te Bangkok, gezien haar vriend- schappeiyke betrekkingen met Neder land, niet officieel optreden tegen de Nederlandse actie in Indonesië. Dit zou neerkomen op een Interventie in de in terne aangelegenheden van Nederland. 20 Jaar geëist tegen S.S.-man Kort en afgebeten waren de antwoor- den van de 29-jarige S.S.-er G. L. van der Kamp uit Den Haag, die hedenmor gen voor het Haagse BUzondere Hof te recht stond. Zender een enkele maal toe te geven, dat hy in de bezetting vol komen „fout" geweest was, bekende hy zyn schanddaden. Toen hy aan het Oostfront zyn lin keroog verloren had, was hy naar Ne derland teruggekeerd en instructeur van de Ordnungspolizel geworden. In de Arbeitskontrolldienst verrichtte hy huiszoekingen en arresteerde hy onder duikers. Getuigen noemden hem een man, die met plezier dit werk deed. De arrestanten werden door hem mishan deld. De proc. fiscaal zag ln het gedrag van verdachte een barbaarsheid, die in West-Europa onbekend ls. Het slachten van een beest werd door hem en zyn soortgenoten met meer zorg verricht dan het neerschieten van een mens. De zwaarste straf was hier gepast. Ware het niet, dat de verdachte door de schuld van zyn vader, die hem thans in de steek laat, tot de S.S. is toegetre den. 20 jaar met aftrek was de eis. De raadsman, mr Schuering, had door twee getuigen décharge reeds de aan dacht gevestigd op de hulseiyke om standigheden van zyn cliënt. Ook in zyn pleidooi wydde hy hierover uit. Hy vroeg ten slotte verlaging van de straf maat. Uitspraak 29 Januari. De v.m. Commissaris van politie uit Apeldoorn voor Bijz. Raad van Cassatie In 1941 werd te Apeldoorn' als com missaris van politie aangesteld* de re serve-officier J. Meyer, een man, die in 1940, na de capitulatie, N.S.B.'er werd en met hart en ziel de nieuwe orde was toegedaan. Groot was het aan tal slachtoffers dat door hem en zyn handlangers in Apeldoorn en omgeving werd gemaakt. In 1943 kwam van Duitse zyde het bevel, dat alle Joden en Jo denbegunstigers, die in Gelderland e§ Overysel waren ondergedoken, moesten worden opgespoord. Met grote nauw gezetheid werd dit bevel uitgevoerd, zodat in de maand Augustus van dat jaar 179 slachtoffers konden worden geboekt, die op transport naar Duits land werden gesteld. Kort daarna trad Meyer toe tot de Waffen S.S. en in 1945, kort voor de be vinding, had hy te Groningen zitting ln het Duitse Feldgericht als enige „Ne derlander". De procureur fiscaal by het Byzon- dere Hof te Arnhem eiste tegen deze man, die zelf als commissaris wel ach ter de schermen was gebleven, maar de orders uitdeelde, de doodstraf. Het Kof veroordeelde hem echter tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De pro cureur fiscaal was tegen dit vonnis in beroep gekomen en hedenmorgen diende deze zaak voor de Byzondere Raad van Cassatie. De president van de Raad was mr Haga. De procureur fiscaal prof. Langemeyer concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak over 4 weken. COMMISSIE TER BESTUDERING VRAAGSTUK TWEEDE LUCHTHAVEN. Aangezien liet de regering wenseiyk is gebleken, een nader onderzoek te doen instellen naar de vraag inzake de plaatskeuze ten aanzien van een tweede luchthaven ln het Westen des lands en een eventuele herziening aer bestemming van het luchtvaartterrein Ypenburg, heeft de minister van Ver keer en Waterstaat een commissie in gesteld, weike eerstdags zal worden ge ïnstalleerd. Voorzitter dezer commissie is dr ir J. A. Ringers, oud-minister van Openbare Werken en Wederopbouw. Als vertegen woordigers van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat fungeren A, P. Dek ker, hoofdinspecteur by de Rykslucht- vaartdienst en Ir le Cosquino de Bussy, hoofdingenieur-directeur bij de Rykswaterstaat. De bekende toneelspeler Albert van Dalsum viert vandaag zyn zestigste verjaardag. Volgens Franse persberichten ligt 20% van de Paryzenaars met griep te bed. Het zouden normale griepgevallen zyn, geen „Spaanse griep". By de tornado, die de Amerikaan se stad Warren teisterde, zyn 54 perso nen gedood en 250 gewond. Tydens een oefenvlucht zyn twee Amerikaanse jagers naby Sardinië in botsing gekomen. Beide piloten spron gen met hun valschermen uit het vlieg tuig, doch schepen hebben slechts ren van hen kunnen oppikken. Slrt'.s het begin van de luchtbrug hebben Britse en Amerikaanse piloten 754.691 ton goederen naar Beriyn ver voerd. 74 werd door Amerikaanse vliegtuigen gebracht. In het afgelopfti jaar heeft presi dent Truman 180.465 telegrammen ont vangen. Dat is een per drie minuten. De Zuidafrikaanse regering heeft aan burgers van India en Pakistan ver boden per vliegtuig over Zuidafrikaans grondgebied te reizen, tenzy zy in het bezit zyn van een regerings-vergunnlng. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 5 Januari. Besommingen: Kustvlssers: Uk 115 met f.44, Uk 194 f.70. Uk 86 f.80, Uk 169 f.85. Uk 144 f.54, Uk 46 f.63, IJm. 276 f.520. Aanvoer: 50 kisten, geen haring. WOERDEN, 5 Januari. - Op de kaas markt alhier werden aangevoerd 79 par tyen. De prijzen waren als volgt: lste srt 1.1,66—1,69, tweede act f. 1,61—1.64,

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3