Het Ned. Centraal Bureau voorbeeld voor liele wereld ie de Haarlemmermeer geopend Coördinatie West-Europees herstel vraagt nog vele offers 10% hoger verbruiksniveau dan thans Kerkelijk Leven WOENSDAG 5 JANUARI Vijftig jaren statistiek fel dc machtige cyfer-fabriek, die officieel „Centraal Bureau voor de Statistiek" heet, werken een duizend mensen merendeel meisjes da gelijks, om zo te zeggen, aan de lopende band. Niemand zal verondersteld hebben dat het voorbereiden en uitvoeren van statistieken een poëtische bezigheid zou zün. Het Is nochtans alles nog weer anders en nog weer veel nuchterder en zakelijker dan men zich dat heeft ingedacht.-Dc machine heeft ook in dit „bedrijf" de mens veel werk uit handen genomen en de wetenschappelijke leiders in staat gesteld het tempo van de uitwerking der verkregen antwoorden, zowel als van de vaststelling van het resultaat, op bijkans fantastische wijze te bespoedigen. Pons-, sorteer-, tabuleer-, tel- en rekenmachines nemen grote zalen van het enorme gebouw aan do Oostduin laan tc Den Haag in beslag. Zij sorte ren 30.000 antwoordkaarten per uur en verdelen er 9.000 per uur over zo nodig meer dan tien verschillende ru brieken (Speciale reportage). Het werk van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat Vrijdag 7 Januari, zijn gouden jubileum zal herdenken, is in de laatste 30 jaar steeds meer toe genomen,z eer in het bijzonder door de handelsstatistiek, welke in 1916 en door de landbouwstatistiek welke in 1941 naar dit bureau is overgegaan. En het is een merkwaardig feit, dat men, bij alles wat men op dit terrein thans doet, Eigenlijk slechts voortbouwt op grond slagen, die al tijdens het regime van Koning Willem I werden gelegd. Na tuurlijk gebeurde toen alles op veel be scheidener schaal, minder zorgvuldig en beduidend primitiever. Bovendien was de organisatie niet centraal geregeld. Pogingen in die richting werden wel gedaan en al in 1859 werd hier te lande een centrale commissie voor de statis tiek opgericht. Het was vooral het liberalisme, naar de huidige directeur van het Centraal Bureau, dr Ph. J. Idenburg, ons ver telde. dat echter tegen die werkzaam heid gekant was, niet omdat het 't nut van de statistiek niet inzag, maar wel omdat het meende, dat hier een taak lag voor particuliere ondernemingen, Fusie van Britse en Amerikaanse zone 3 maanden verlengd Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de V.S. en Engeland zijn overeen gekomen de overeenkomst betreffende de fusie van de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland met ingang van Januari met drie maanden te verlengen met het doel de voorbereidingen voor de fusie van de Franse zone van Duits land met de bizone te kunnen voltooien. De desbetreffende overeenkomst kwam tot stand door een uitwisseling van no ta's tussen de V.S. en Engeland op 31 December. In de Britse nota wordt gezegd, dat „tot het ogenblik, dat de nieuwe regelingen betreffende Duits land, voortvloeide uit de zesmogendhe- denconferentie, die in het voorjaar van 1948 in Londen werd gehouden, vaste vorm gekregen hebben, het wenselijk zou zijn de bepalingen van de bizonale over eenkomst voorlopig te handhaven in plaats van te pogen £en nieuwe overeen komst te bespreken, die ook Frankrijk omvat. „De nota voegt er aan toe. dat de verlenging „meer een practische re geling Is in de gegeven omstandigheden dan een poging om op dit ogenblik een trizonale fusie-overeenkomst te sluiten. Terwijl de voorbereidingen voor een fusie van de drie zones voortgang vin den. verklaart het State Departement, dat er ln Duitsland besprekingen zullen worden gehouden om het handelsver keer tussen het sterlinggebied en de Westelijke zones van Duitsland te in tensiveren. Volgens diplomatieke waarnemers te Londen betekent de verlenging van de overeenkomst, dat de Westelijke mo gendheden hebben besloten de trizonale fusie uit te stellen tot na de vorming van een Westdultse regering. Indien deze tegen 31 Maart nog niet tot stand is gekomen, zouden, naar men gelooft. En geland en Amerika kunnen besluiten tot een verdere verlenging van bovenge noemde overeenkomst. RAPPORT ZESLANDE^JCOMMISSIE OVER BERLIJNSE VALUTAKWESTIE Te Londen ls officieel medegedeeld, dat het rapport van de zeslandencom- missie, die 1 December werd benoemd tti t p* c% om de Berlijnse valutakwestie te bestu- j lipiïpl VOOV l deren, in Londen ontvangen is. De com- j f w» missie werd indertijd gevormd door de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Bramuglia, nadat de Veiligheids raad in een impasse was geraakt op het' punt van de kwestie Berlijn. Afschrif ten van het rapport zijn ook naar Mos kou, Parijs en Washington gezonden. PROGRAM VAN AMERIKAANSE MILITAIRE HULP AAN HET BUITENLAND. Te Washington is medegedeeld, dat een Amerikaanse commissie van drie leden bezig is met het ontwerpen van een uitgebreid program van militaire hulp aan andere landen, dat aan het Congres zal worden voorgelegd in de huidige zittingsperiode. Het program zal voorzien in hulp aan West-Europa en zonodig aan andere gebieden van de wereld. Men verwacht niet, dat het voor Mei op zijn vroegst tot wet verheven zal worden, daar het voorgestelde Noord- Atlantische pact, waarover nog onder handeld wordt, eerst door de Senaat moet worden geratificeerd. BIJEENKOMST CONSULTATIEVE RAAD DER WESTERSE UNIE. De consultatieve raad van de Wester se Unie, samengesteld uit de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen, zal zijn vierde periodieke bijeenkomst op 26 Januari a.s. te Londen houden. Aan de raad zal een rapport worden overlegd van de commissie voor Euro pese eenheid, welke na de laatste bijeen komst van de raad. te Parijs, in October j.l., is ingesteld. Men verwacht dat de raad ook de onderhandelingen, welke thans te Washington 'worden gevoerd tussen de landen der Westerse Unie. de Verenigde Staten en Canada, teneinde tot het sluiten van een Atlantische Unie te komen, zal bespreken. België heeft zich accoord verklaard met een Brits voorstel de vergadering van de commissie voor Europese een heid, die 6 dezer zou plaats vinden, uit te stellen. In officiële kringen te Brussel vreest men echter, dat door het uitstel het plan voor een verenigd Europa niet tijdig zal gereed komen voor bespreking op de -ergadering van de consultatieve raad van de Westerse Unie, van 25 Januari Dat zou betekenen, dat de kwestie moet wachten tot de vijf mi nisters van Buitenlandse Zaken eind April opnieuw by een komen. waarmede de overheid zich niet diende in te laten. Het snel toenemen van de bevolking heeft als het ware tot gewijzigde in zichten gedwongen, in Nederland zowel als in gans Europa. De Europese bevol king steeg van 187 millioen in 1800 tot 406 millioen in 1900 en bedroeg in 1939 reeds 543 millioen. Die groeiende mas saliteit ging gepaard met toeneming van complicaties. Als de bevolking ver dubbelt, dan verviervoudigen de betrek kingen tussen de mensen Meer en meer is men daardoor het nut gaan begrijpen van methodische waarneming van massa-verschijnselen en van het weergeven van de uitkomst daarvan in cijfers. De statistiek, volko men onafhankelijk en objectief als zij is in Nederland, heeft geleidelijk een be langrijke voorlichtende taak gekregen en geeft na nauwkeurige studie de grondslagen aan voor de werking van overheidsmaatregelen op bijna alle maatschappelijk gebied. De leiders hebben hier een zeer ver antwoordelijke taak. Vandaar dat zij alle wetenschappelijk geschoold en op een*= bepaald terrein deskundig zijn. Het maken van statistieken aldus dr Idenburg is per saldo niet alleen maar het stoppen van cijfers ln een machine, die er aan de andere kant uit gewerkt weer uitkomen. Er is een zeer grondige voorbereiding voor nodig. Al vorens vragen over een zeker onder werp te redigeren, moet men zelf tot zuivere begrippen en goede definities zijn gekomen. Er mag bij een woning statistiek geen misverstand zijn over de vraag wat een „woning" is en bij een onderwijs-enquête niet over het begrip „klasse". Er moet een strengere selectie zijn ten aanzien van de duizenden be richtgevers, omdat de verstrekte ant woorden representatief moeten zijn en het is van de grootste betekenis, dat de interpretatie van de gegevens op verstandige wijze gebeurt. Het Ned. Centraal Bureau voor de Statistiek is het enige bureau ter we reld, dat voor 100% gecentraliseerd is. Talloze buiterllanders komen hier kij ken en zy zijn alle vol bewondering. Zij zouden ons voorbeeld in het elgerf va derland graag volgen, als niet ambte lijke moeilijkheden telkens een spaak in het wiel staken. Vooral Engeland is ver bij ons ten achter. De leiding van het Centraal Bureau voor de Statistiek is achtereenvolgens in handen geweest van prof. dr C. A. Verrijn Stuart en prof. mr H. W. Methorst en berust thans bij dr Iden burg. wiens staf ongeveer duizend man omvat Op de Vrijdag ln Den Haag te hou den herdenkingsbijeenkomst zal ojn. het woord worden gevoerd door minis ter Van den Brink en mr P. J. Oud, als lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek, welke commissie de richt lijnen aangeeft, volgens welke het bu reau zijn werk verricht. Het zal een opgewekte herdenking zijn, want de Statistiek heeft haar nut bewezen en het publiek toont er steeds meer belangstelling en begrip voor. Minister Joekes installeerde Z iekenf ondsraad SAMENSTELLING ONTWERP ZIEKENFONDSENWET De minister van Sociale Zaken, mr A. Joekes, heeft gistermiddag in de rol zaal de bij de wet ingestelde zieken fondsraad geïnstalleerd. Voor de installatie van de raad leg den de leden de eed of de belofte af in handen van de voorzitter van de raad, dr ir A. H. W. Hacke, oud-directeur- generaal van de Arbeid en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Genéraal, die reeds eerder de eed in handen van de minister had afgelegd. Minister Joekes wees er op, dat thans een belangrijk deel van het te voeren, beleid ten aanzien van het Ziekenfonds wezen in ons land in handen van de raad komt te liggen, waarmee op dit gebied een tijdperk in de ontwikkeling begint. Hij herinnerde er aan. dat het ziekenfondswezen in ons land zijn oor sprong vindt in het particulier initiatief, dat het tot grote bloei is gekomen en dat het van uitnemend belang ls ge worden voor de bevordering van de -vKsgerondheid door vrijwillige gesta dige arbeid van alle betrokken partijen. Deze raad heeft een zware taak. aldus minister Joekes. Zo zal de raad er voor alles mede voor verantwoordelijk zijn, dat aan het ziekenfondswezen een ont wikkeling in werkelijk Nederlandse en democratische zin wordt gegeven op zulk een wijze, dat de belangen van het volk met betrekking tot zijn gezondheid en sociale zekerheid zo goed mogelijk wor den gediend. Een van de eerste belang rijke problemen waarvoor de medewer king van de raad,gevraagd zal worden, is het samenstellen van een ontwerp voor een zlekenfondsenwet. Ook noemde hii de verhouding tussen de afdeling verplichte en de afdeling vrijwillige verzekering. Wellicht moeten nog meer groepen dan tot nu toe onder de verplichte verzekering gebracht wor den. Minister Joekes wenste ten slotte de heer Hacke geluk met zijn benoeming tot voorzitter van de raad waarna hij de ziekenfondsraad voor geïnstalleerd verklaarde. Nadat ook de voorzitter het woord ge voerd had, ging de raad tot zijn eerste vergadering over. Uitreiking coupurekaarten X 902 VOOR BEDRIJVEN EN BROODJES WINKELS. Het C.D.K. deelt mede, dat de dis- stributlediensten voor het verbruik gedurende het tijdvak van 16 Januari t/m. 7 Mei 1949 coupurekaarten X902 zullen uitreiken aan consumptiever- strekkende en maaltijden-verstrek kende bedryven en broodjeswinkels. Deze kaarten zijn bestemd voor het verbruik gedurende vier perioden. In verband hiermede worden niet alle cou pures van de kaarten tegelijk geldig. Aangewezen zijn thans: Van de kaart XA902 (maaltijden- verstrekkende bedrijven) X377 vlees en X 373 margarine)van de kaart XB 902 ibroodjeswinkels) X 377 vlees; van de kaart XC 902 (consumptie-verstrekken- de bedrijven) X370 koffie, voor 10 rantsoenen koffie. Op de toewijzingen der XC-kaart zijn geen rantsoenwaarden vermeld. De waarde dezer toewijzingen zal telken male worden bekend gemaakt. Omtrent de geldig-verklaring der thans nog niet aangewezen coupures zullen te zijner tijd nadere mededelin gen volgen. HANDEL IN INDONESISCHE FONDSEN VRIJ. Met ingang van heden, is de verhan deling van Indonesische fondsen ter beurze van alle belemmeringen ontdaan. De minister van Financiën heeft de bepaling, dat per dag ten hoogste één koers mag worden genoteerd, opgehe ven. De verhandeling van de z.g. ac tieve Indonesische fondsen zal dus weer in zeven tijdvakken plaats vinden. Eerste Kamer keurde kinderbijslag goed De Eerste Kamer heeft gistermiddag haar goedkeuring gehecht aan 't wets ontwerp tot vereniging van de gemeen ten Hoogezand en Sappemeer. Voorts hechtte zij haar goedkeuring aan de begrotingen van het Gemeente fonds en van het Staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden voor 1949; aan de wijziging van de begroting van het Staatsmuntbedrijf voor 1947. Ook behandelde zij het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet. Volgens dit ontwerp zal de kinder bijslag bedragen voor het eerste kind f. 0,40, voor het tweede en derde kind f. 0,44 per kind en te rekenen van het vierde kind f. 0,54 per kind. Deze wet 'wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 October 1948; zij vervalt uiterlijk met ingang van 1 Jan. 1950. Na 'n korte discussie werd ook dit wetsontwrp z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1947 van het Dep. van O.G. ging zonder bespreking of stemming on der de hamer door. Het. wetsontwerp betreffende inko men uit 's rijks kas van H.K H. Prinses Wilhemina der Nederlanden, werd zhs aangenomen met aantekening, dat de fractie der C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. De Voorzitter deelt tenslotte mede, dat het in zijn voornemen ligt de Ka mer weder bijeen te roepen tegen Woensdag 12 Januari des namiddags te half twee. MINISTER VAN SCHAIK OP CURACAO. Minister van Schaik en zijn delega tie gehouden, nadat zij bloemen had- aan6CKornen en ontvangen cioor ae gouverneur en verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten. Met uitzon dering van de democraten waren alle vertegenwoordigers van de politieke partijen aanwezig. Dr da Costa Gomez zelf was niet aanwezig, doch zijn aan hangers hebben een kleine demonstra tie aangeboden, nadat zy bloemen had den aangeboden. OVEREENKOMST NEDERLANDSE EN VLAAMSE BOEKHANDEL. Van zakelijke en culturele betekenis. De Nederlandse vereniging ter bevor dering van de belangen des boekhandels en de Vereniging ter bevordering van het Vlaamse boekwezen staan op het punt een overeenkomst te sluiten, die niet slechts een strikt zakelijk karakter heeft, maar ook van culturele beteke nis is. Op een nog deze maand in Amster dam te houden vergadering van afge vaardigden beider verenigingen zal, naar mag worden aangenomen, de over eenkomst worden bekrachtigd, die de mogelijkheid schept tot bredere samen werking op het terrein van het boek. Men wil daarmee bevorderen de cul turele toenadering tussen Nederland en België. Wanneer eerlang de grenzen tussen beide landen opengaan, zullen de Nederlandse en Vlaamse boekhandel op één cultureel terrein kunnen function- neren. GEEN DOORBEREKENING VERHOGING GAS- EN ELECTRICITEITSPRIJZEN. De Staatscourant bevat een beschik king van de Minister van Financiën, waarin het volgende wordt bepaald Indien het bij of krachtens enige rege ling met betrekking'tot de prijzen van goederen of vergoedingen voor diensten is toegestaan de werkelijk betaalde of verschuldigde inkoopsprijzen van het gas en/of de electricitelt, voor de pro ductie of dienstverrichting gebruikt, in de prijzen of vergoedingen in te calcu leren. is zulks, tenzij uitdrukkelijk in afwijking van deze beschikking anders is bepaald, niet geoorloofd ten aanzien van de van 1 Januari 1949 af voor gas en electricitelt toegestane prijsverho gingen. De Directeur-Generaal van de prij zen kan in bijzondere gevallen afwij kingen van het in deze beschikking be paalde vaststellen. Theoretisch onderricht was reeds aangevangen in October 1946 werd in de Haar lemmermeer het plan geboren om in deze gemeente, die geen dagnijverheids school bezat, een ambachtsschool op te richten. Na veel besprekingen met overheidsinstellingen werd aan de ge meente Haarlemmermeer vergunning verstrekt tot het doen bouwen aldaar van de eerste van een 20-tal semi-per- manente dagnijverheidsscholen volgens plan van de rijksgebouwendienst. In September jJ. werd het nieuwe school gebouw in gebruik genomen, alleen voor theoretisch onderwijs. Gisteren ge schiedde de voor deze gemeente zo be langrijke officiële opening van de „Burgemeester Jansoniusschool" door de burgemeester van de Haarlemmer meer, mr J. F. Jansonius, naar wie de school genoemd is. Een groot gezelschap was in de raadzaal van het gemeente huis te Hoofddorp,, waar de school staat, verzameld, toen de voorzitter van de vereniging „Ambachtsschool Haarlem mermeer" de heer G. van Drlel in een uitvoerige rede o.a. ir L. H T. Hessel- felt, inspecteur van het nijverheidson derwijs, burgemeester Jansonius en tal van vooraanstaande personen uit pro vinciale bestuurskringen welkom heette. De heer Van Driel zeide o.a., d3t het verheugend was, dat deze am bachtsschool als eerste van de serie semi-permanente gebouwen van de rijksgebouwendienst klaar is gekomen, omdat naar sprekers mening in de na oorlogse jaren de achterstand in ge schoold en vakbekwaam personeel zeer sterk is gebleken. „Deze school", zo be sloot spreker, „is wel van zeer groot be lang, omdat er in de omgeving belang rijke afzetgebieden voor technisch per soneel zijn. zoals bijvoorbeeld op Schip hol bij de K.L.M. en bij Fokker". Namens het gemeentebestuur bood burgemeester Jansonius een gebrand schilderd raam aan, dat een plaatsje kreeg in de hall van de school. Het is een schepping van de kunstenares Femmy SchiltGeesink. Op het ogenblik nemen 90 leerlin gen deel aan de cursus van de school, die echter berekend is op 180 leerlin gen. Het volgende schoolseizoen, als het tweede leerjaar ingaat, zal het totaal aantal leerlingen van 180 bereikt wor den. Tot nu tos hebben de 90 leerlin gen steeds theoretisch onderwijs geno ten. maar na de officiële ingebruikne ming van gisteren kunnen zij. ook practisch geschoold worden. Eerste rapport programma lange termijn Marshall-landen In zyn eerste rapport over het geza menlijke programma op lange termijn der aan het plan-Marshall deelnemende landen, deelt de raad van de Organisa tie voor Europese Economische Samen werking mede, dat deze landen plannen hebben ontworpen om hun gezamenlij ke industriële productie in de periode tot 1952/53 met 30 en de waarde van de gezamenlijke voedselproductie met 4 milliard dollars op te voeren. De raad waarschuwt, dat een zeer grote inspanning en vele opofferingen noodzakelijk zullen zijn om de plan nen ten uitvoer te brengen en dat vele maanden van intensieve studie en in spanning zullen moeten verlopen al vorens een gecoördineerd plan tot stand zal kunnen komen. Het rapport verklaart, dat het wel slagen van de nationale herstelplan nen der 19 deelnemende landen af hankelijk is van een verhoging van de productie per man-uur in de komende vier jaar met ongeveer 15 en merkt op. dat het herstel van West-Europa sedert de oorlog reeds aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt, doch dat de afstand, welke nog moet worden afgelegd langer is dan de weg, die men reeds achter de rug heeft. „De inspan ningen. waarop wordt aangedrongen, zullen aan de volkeren van Europa zware eisen stellen, waaraan echter moet worden voldaan". Het rapport deelt vervolgens mede. dat de nationale herstelplannen van ver scheidene deelnemende landen thans moeten worden herzien en gewijzigd. Geen van deze wijzigingen zal ge makkelijk zijn, zo merkt het op. Zij zul len niet van statistische aard zijn, doch betrekkin? hebban on de in- en ultvo°r- politiek. de beleggings- en productie- politiek en op de financiële en handels politiek, Door het gehele rapport heen wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijk heid om maatregelen tegen inflatie te nemen. Het rapport verklaart, dat 1952 slechts ©en stap zal zijn op de weg naar volle- het plan-Marshall deelnemende lan den. Zelfs by een zo krachtig mogelijk stre ven naar opvoering van de export, aldus het rapport, zal het waarschijnlijk nood zakelijk zijn om de voor 1952/53 voorgeno men invoer van West-Europa uit de landen buiten dit gebied met naar ra ming 10 15 te verminderen. De be talingen aan Noord-Amerika zullen ver moedelijk de grootste moeilijkheid vor men. Het ziet er naar uit, dat West- Europa slechts ongeveer 75 zal kun nen betalen van zijn voorgenomen in- ,voer uit Noord-Amerika. dige economische -stabiliteit, hetgeen j Met betrekking tot de resultaten die overigens niet inhoudt, dat West-Europa gedoemd is tot een lange periode van ontberingen en moeilijkheden. Tesamen genomen beogen de nationale program ma's in 1952/53 het voorloorlogse wel vaartspeil te herstellen, doch het zou reëler zijn te streven naar een langza mer, doch daarom niet minder belang rijk herstel, aldus het rapport. Verklarende, dat de nationale pro gramma's tesamen genomen geen oplos sing verschaffen voor de economische problemen van West-Europa, wijst het rapport er op, dat ieder land bij het voorbereiden van zijn programma niet op de hoogte was van de plannen, die door de andere landen werden uitge werkt en dat een lange periode van sa menwerking noodzakelijk zal zijn, alvo rens een volledig inzicht kan worden verkregen in de met het herstel samen hangende problemen en in de wijze, waarop deze problemen moeten worden opgelost. Ten aanzien van het probleem der voedsel- en grondstoffenvoorziening merkt het rapport het volgende op: De toeneming van de wereldbevolking en de stijging van de levensstandaard in alle werelddelen heeft tot resultaat ge had, dat de huidige wereldvoedselpro ductie niet meer toereikend is. Het zeer hoge peil van de economische activiteit in de gehele wereld en de uitputting van de productiebronnen, die gemak kelijker toegankelijk zijn. hebben een stijging van de prijzen van vrijwel alle grondstoffen veroorzaakt, als gevolg waarvan de verhouding tussen de prijzen van grondstoffen en voedingsmiddelen enerzijds en die van de industriepro- Volgens de ramingen zal t textiel duripn nndpry.iidc is verstoord. Het kledingverbn.uk in 1952/ 53 43 groter de herstelpogingen tot dusverre hebben opgeleverd, deelt het rapport mede, dat de industriële productie in de 19 aan het plan-Marshall deelnemende landen over het geheel genomen in het tweede Kwar taal van 1948 weer het vooroorlogse ni veau- heeft bereikt en in de voornaam ste industrielanden, behlave Duits land reeds 17% hoger was dan voor de oorlog. Od het gebied van de landbouw was de vooruitgang mlndqr groot. In de uitvoer naar de landen buiten West- Europa valt volgens het rapport een op merkelijke vooruitgang waar te nenrn, In de eerste helft van 1948 had de to tale handel vai de deelnemende landen zich hersteld tot ongeveer 85 van het niveau van 1938 en de uitvoer dezer lan den naar andere werelddelen tot onge veer 80 van dit niveau. Wat betreft de vooruitzichten op verhoging van de levensstandaard deelt het rapport mede, dat indien de nationale programma's in hun geheel ten uitvoer kunnen worden gelegd, het gemiddelde peil van het verbruik in de deelnemende landen in 1952/53 waarschijnlijk zeer weinig beneden dat van 1938 en zeer aanzienlijk boven dat van 1948 zal liggen. Aangezien er echter redenen zijn om aan te nemen, dat deze programma's in de komende vier jaar niet geheel zullen kunnen worden verwezenlijkt, zou het reëler zijn te streven naar een verbruiks niveau in 1952/53, dat 5 a 10% boven I 1 V-.IU lil VU, u.lt U U AV /C' UVI V'. lUUkV.QVl {U/Ui ..XJdlUll V O. IJ dat van 1948 ligt, als zijnde een ni- #Kattendyke" bevindt zich in aanbouw. ducten anderzijds is grondstoffentekort vormt een bedreiging voor de economische bedrijvigheid en welvaart van West-Europa. Afgezien van de algemene nood zaak om de wereld-voorziening met voedsel en grondstoffen te vergroten, is er nog de noodzaak om de aanvoer te vergroten uit die delen van de we reld, waar de betalingsproblemen ver moedelijk niet bijzonder moeilijk zul len zijn. Er bestaan speciale gelegen heden om dergelijke bronnen van aan voer te ontwikkelen in dc overzeese gebiedsdelen van sommige der aan veau, dat hulp van buitenaf onnodig maakt. en groter zijn dan ln 1947 en 21% groter dan in 1938. Uitgaande van de veronderstelling, dat de bevolking van West-Europa in 1952/ 53 ongeveer 9% groter zal zijn dan in 1938, raamt het rapport, dat het ver bruik per hoofd van de bevolking van broodgranen, vetten en melk ln 1952/53 ongeveer gelijk zal zijn aan het vooroor logse niveau. Verdei is een verhoging van het vleesverbruik met ongeveer 30% ten opzichte van 1948 voorzien. De ex-port en de her-export van de Benelux-landen zal ln 1952/53 naar ra ming 122% bedragen, van het niveau van 1938. GEZAGVOERDER KIKKERT MOEST OPKIKKEREN. De ,.Kedoe" in vliegende storm. „Daar blinkt het symbool van mijn naam... een cadeautje van mijn eega", zei gezagvoerder Klaas Kikkert van de gisteren binnengekomen ,Ke- doe", en hij wees daarbij op een grote koperen kikker, dis ons laconiek van zijn bureau.af aankeek „Excuseer me" zei de kapitein vervolgens, „maar om in het beeld te blijven ik moet hoog nodig wat opkikkeren. In drie dagen en nachten ben ik niet uit de kleren geweest. Dat komt door dat stormpje! Zoals het nu in het Kanaal gespookt heeft, heeft het geloof ik bij mensenheugenis niet gsspookt. Bij Fi- nistère begon het lieve leven, maar voorlopig trokken we ons er weinig van aan en bleven koers houden. Ten slotte noteerden we maar liefst windkracht 11. Dan neem je maar de wijste partij. Daarom heb ik een hele dag bijgedraaid gelegen. De golven §loegen zo over dek, dat we bij wijze van spreken meer on der dan boven water lagen. M'n nek doet nog pijn van al dat naar boven kijken, naar die verraderlijke toppen van de golven, waarvan je je telkens afvraagt: „Waar zullen die neerkomen". Enfin, we zijn heelhuids thuis met een volle lading stukgoed, al is het dan wat over tijd. En nu moeten ze me de eerste 24 uur niet storen, want ruim 70 uur tussen al dat nat op de brug staan, is zelfs voor een Kikkert ts veel!" En na deze „zachte wenk" verlieten we de gezagvoerder van het oudste schip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. OPRICHTING NEDERLANDS VISSERIJBEDRIJF IN ZUID-AFRIK* De plannen van de N.V. Zuidelijke Visserijmaatschappij voor de vestiging van een Nederlands Visserij- en Vis- verwerkingsbedrijf in Zuid-Afrika zijn thans in het stadium van uitvoering gekomen. Opgericht is de N.V. Zuidelijke Vis serij maatschappij met een kapitaal van f5.000.000, waarvan f. 2.040.000 is vol gestort. Commissarissen zijn de heren J. M. Fentener van Vlisslngen, mr J. Keuning, A Pierson, A. van Stolk, J. J. van der Toorn en ir J. D. Waller. De directie wordt gevoerd door de he ren G. van Essen en A. van der Toorn. De Zuid-Afrikaanse regering heeft reeds toegestaan dat het vismeel en de visolie naar Nederland worden uitge voerd. Vismeel is van belang voor de veeteelt en het pluimveebedrijf, visolie voor de margarine-industrie. Naast het feit, dat door deze onder neming waardevolle producten bij voor keur naar Nederland zullen wol-den verscheept en werkgelegenheid wordt geschapen voor Nederlandse vissers en deskundigen, is het van belang, dat dit bedrijf tot stand komt door samenwer king tussen Nederlandérs en Zuid- Afrlkaanders, welke samenwerking de mogelijkheid van verdere ontwikkelin gen zeer zeker in zich houdt. VOGEL-DIEFSTAL. Onbekenden hebben uit de volière van mevrouw Buys te Beez (nabij Namen) een viertal zeer zeldzame Indische fa zanten gestolen. Het betrof exemplaren afkomstig uit de Himalaya ter waarde van fr. 120.000. Kort daarop zag de eigenares tot haar grote ontsteltenis drie van haar lievelingsvogels ln de etalage van een winkel liggen met omgedraaide nek en een prijskaartje van frs 80 op hun bulk N.Z.II.R.M. REDDE 74 SCHIPBREUKELINGEN. De N.Z.H.R.M.. die op 11 Novem ber van dit jaar zal dat 12-5 jaar lang zijn in stand wordt gehouden door vrijwillige bijdragen, heeft in het af gelopen jaar 76 maal haar motorred dingboten doen uitvaren om assisten tie te verlenen aan schepen, vaartui gen en vliegtuigen, die zich in moei lijkheden bevonden. Deze waren van Amerikaanse, Belgi sche, Deense, Duitse, Engelse, Finse, Nederlandse, Noorse, Poolse en Zweed se nationaliteit. Gered werden 74 schip breukelingen, t.w. 43 Nederlanders, 23 Denen, 6 Belgen en 2 Duitsers, waar door het aantal door de N.Z.H.R.M. geredde schipbreukelingen is gestegen tot 7235. De vloot werd in 1948 uitgebreid met de motorreddingboot „K F Sluys", thans gestationn-eerd te Enkhuizen, ter wijl twee waterdichte reddingboottrac toren, de „Zeeolifant" en „Zeekoe" werden aangekocht, resp. voor de sta tions Zandvoort en de Cocksdorp. De motorstrandreddingsboot „Baren van De vloot bestaat thans uit 23 motor reddingsboten, 7 rceireddingsboten en vletten, verdeeld over 23 stations. ONDERSCHEIDING VOOR MARIE KOENEN. Op een bijeenkomst van Vlaams- Limburgse schrijvers te Hasselt is de Limburgse romanschrijfster Marie Koe nen, die 19 Januari ter gelegenheid van haar 70ste verjparda^ in Maastricht j zal worden gehuldigd, by acclamatie benoemd tót erelid van de Vlaams- Limburgse vereniging van schrijvers. 'I Haar zal een schilderij werden aan- j geboden, dat gemaakt wordt door de Belgisch-Limburgse schilder Gaston I Wallaert. I LANDINGSVAARTUIG LEK GEVAREN. Op Noorderpier te IJmuiden. Gisteravond omstreeks 7 uur is het 6000 ton metende landingsvaartuig „Pelikaan" van het type „Atlantic", dat van Den Helder naar Amsterdam ver sleept moest worden, op de IJmuidense Noorderpier lek gestoten. Het gevaarte maakte direct water in de machine kamer en moest naar de z.g. „bergings haven" overgebracht worden, waar het is drooggezet, Vandaag is het vaartuig naar Amsterdam opgevaren om daar te dokken. De oorzaak van dit ongeluk is dat het schip moeilijk manoeuvreerbaar is. De schade valt echter mede; men hoopt met pompen het schip droog te kun nen houden. NEDERLANDER TE ANTWERPEN GEARRESTEERD. Het is de recherche van de Rotter damse politie gelukt de 30-jarige A. van L., voormalig directeur van het Ned. Taleninstituut en oprichter van het Centraal Bureau voor psycho-analy- tische adviezen, tegen welks praktijken de politie het publiek heeft gewaar schuwd, te Antwerpen te arresteren. Van L., die nog vijf maanden gevan genisstraf tegoed heeft achtte het raad zamer uit Nederland te verdwijnen, toen hem bleek dat de politie een onderzoek naar zijn gedragingen instelde. Van België uit leidde hi) zijn zaken verder. Na dagenlang speuren kwam de politie achter zijn adres in Antwerpen, waar hij, volkomen bij verrassing, op Oude jaarsdag werd gepakt. Hij ls in het po litiebureau te Antwerpen opgesloten ln afwachting van zijn uitlevering, die aan de Belgische regering is gevraagd. BELGISCHE KUSTVISSERS WILLEN C-ZE HAVENS GEBRUIKEN De Belgische Bond van Kustvissers heeft autoriteiten verzocht er bij de Nederlandse overheid op aan te drin gen de Belgische garnalenvissers toe te staan hun vangst te lossen in de havens van IJmuiden en Scheveningen. Van daar zouden de garnalen dan per vrachtauto naar België worden ver voerd. Door deze regeling zouden de kosten aanmerkelijk worden gedrukt en zou veel tijd worden gewonnen. DE OVERWERK-VERGUNNING VOOR BANKPERSONEEL. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is aan bankdirecties ver gunning verleend om haar personeel in de periode van 3 tot en met 29 Januari (dus niet 9 Januari, zoals eerder ge meld is) overwerk te doen verrichten. In totaal mag niet meer dan 55 uur per week gewerkt worden. Betaling van dit overwerk moet ge schieden volgens de richtlijnen betref fende loonregeling in het bankbedrijf. PREDIKBEURT. Katwyk-aan-Zee Geref. Gem. (Re misestraat) Donderdagnam. 7.30 uur cand. Kersten van Rotterdam. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Zetten- Andelelst W. Vroeglndewei) te Hulzen (N.H.); te Loon op Zand B. Haverkamp te Langerak. Aangenomen naar Bergen op Zoom F. O. Elseman te Marum; naar Garrelswecr (als hulppred .P Beyer, em pred. te Overschllcl; naar Heerlen-Terwlnselen (toez H J. Bouwers te Hooger-Smilde. Bedankt voor Hlen en Dodewaard en voor Varlk-Heesselt» C. den Engelse te Westmaas. voor Koudum (Fr Joh. Poort te Glessen-Oudekerk; voor Zevenhulzen (Gron.) H. Engelsma te Vollenhove; voor Kampen (Ven' Vrijz. Herv.) H. Zulderveld te Terborg. Geref. Kerken Beroepen te Anjumi W. Wlersma te Oudega (Smal.); te Wlerln- gen F. Mlnnema, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Zwagerveen S. Wage naar te Arum, die bedankte voor Doorn spijk. Bedankt voor Ommen (vac. J. F. Colen brander) C. H. Appelo te Rulnerwold- Koekange. Geref. Kerken nnderh. art. 31 K.O. Beroepen té Apeldoorn (vac. J. Smellk) H, Vogel te Amsterdam-Zuid. C'hr. Geref. Kerken Bedankt voor Urk C. Smits te Driebergen. Geref. Gemeenten Beroepen te Gene- mulden Chr. v. d. Woestijne te Ridder kerk; te Wolphaartsdyk J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Doopsgezinde Broederschap Aangeno men naar Hoorn-Enkhulzen W. Broer te Warns. NIEUWE UITGAEVN. Verschenen by Uitg.-MiJ De Haan. Utrecht- De Pelgrimstocht der mensheid, geïll. Wereldgeschiedenis van de oudste tijden tot op heden, onder redactie van dr J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel en prof. dr C. D. J. Brandt. Buitengewoon goedkope 3de druk. waarin de gehele geschiedenis van de tweede wereldoorlog ls opgenomen. Uitg.-My Kok Kanpen* Ken man offert zijn vrouw, roman, door H Mondrla. geïll. Voor de Jeugd: Uitgaven van „De Nederlandse Pad vinders". Den Haag- Pleko, de bever. Loki. de wolf, Raja, d© olifant, verhalen uit de wildernis, geïli.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2