Actie op Sumatra beëindigd Twee knapen door ontploffend projectiel gedood Geen perspectief inzake Chinese vredespogingen *AVj Het noodlottige spel „Palestina" blijft een ingewikkelde materie WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 5 JANUARI 1949 No. 26583 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Eed, 21507 Wittu Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Benkoelen en andere plaatsen gezuiverd Naar Aneta uit Batavia meldt, heeft de Legercommandant, generaal Spoor, de commandanten op Sumatra een order gezonden, dat 5 Januari te 12 uur de militaire acties en daarmee dc vijandelijkheden tegen de Republi keinen zijn geëindigd. Van officiële zijde wordt nog gemeld, dat op Sumatra o.a. Benkoelen, Tem- bilahan en Rengat zijn gezuiverd van TNI-troepen. Onder de Rep. officieren, die zich bij de Nederlandse strijdkrachten hebben gemeld bevonden zich ook kolonel Soe- wardi, de commandant der Republi keinse Militaire Academie en luit.-kol, Lembong, de voormalige commandant der 16e brigade van de TNT. De Bangkokse radio heeft medege' deeld, dat Siam generlei initiatief zal nemen met betrekking tot het geschil tussen Nederland en de Republiek. Siam zal zich houden aan de beslissin gen van de Veiligheidsraad. Hoewel Siam sympathie heeft voor de Republi keinse zaak, dient niet uit het oog te worden verloren, dat het met Neder land diplomatieke en vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, aldus de me dedeling over radio-Bangkok. Met betrekking tot het bericht, vol gens hetwelk voor de komst van mi nister-president Drees reeds contact zou zjjn gelegd met president Soekarno C-S. door tussenkomst van vertrouwens personen, deelde men ons bij informa tie te bevoegder plaatse mede, dat van een dergelijk contact niets bekend is en dat het onwaarschijnlijk is, dat zulk overleg heeft plaatsgehad. U. P. meldt, dat de Nederlandse ver tegenwoordiger Snouck Hurgronje de Veiligheidsraad schriftelijk heeft me degedeeld, dat Nederland voorberei dingen zal treffen voor het arrange ren van een inspectietocht van mili taire waarnemers langs de fronten in Indonesië. Hij maakte daarbij het voorbehoud dat de Nederlandse re gering niet borg kan staan voor hun veiligheid. BUITENLANDERS EN NSB'ERS IN REP. DIENST. Te Semarang is uit Serangan viaMa- dioen een contingent politiek verdach te personen aangebracht, dat naar Ba tavia is doorgezonden. Het gezelschap bestond uit 52 personen (mannen, vrou wen en kinderen), Nederlanders, Duit sers en een Tsjech. Onder de Nederlan ders waren NSB'ers die in de Republiek vooraanstaande posities hebben bekleed. Enkelen waren docent aan de Rep. mi litaire academie. Chifley op één lijn met Soekarno? PAKISTAN PROTESTEERT BIJ VEILIGHEIDSRAAD. De wnd. leider van de Australische Federale oppositie, dhr. E. J. Harrison, (heeft critiek geleverd op de op voor stel van India te houden conferentie inzake Indonesië. „Wat zou de bedoeling van minister president Chifley zijn met het bijwo nen van deze conferentie", zo zeidehij. „Verlangt hij onze enige blanke bu ren, de Nederlanders, uit Indonesië te verdrijven, ondanks het gevolg, dat dit misschien heeft voor de voortzet ting van de blank-Australië-politiek? Wenst hij zich cn zijn regering op één lijn te stellen met de pro-Japan se marionet, ir Soekarno?" De heer Harrison meende, dat geen actie behoort te worden ondernomen, welke de houding van Australië in het Oosten slechter zal maken, voordat het parlement voor een uitgebreid debat omtrent dit onderwerp bijeenkomt. Intussen heeft Egypte de uitnodiging om deel te nemen aan de Aziatische conferentie, die over een paar weken te Nieuw-Delhi zal worden gc-houden, aanvaard.. Ook de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft aan ae ambassadeur van India in Egypte ar Said Hoessain, medegedeeld, dat de Arabische staten Pandit Nehru's uitno diging gretig zullen aanvaarden. In een telegTam aan de Veiligheids raad dringt Pakistan er op aan te be velen, dat de Nederlanders hun troepen in Indonesië „onmiddellijk" terugtrek ken tot de posities van vóór de act:e en dat de Republikeinse leiders worden vrijgelaten. Sur Zafroellah Chan, de minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, ver zocht om „hervatting van de onder handelingen voor een vreedzame rege ling door bemiddeling van de commis sie van goede diensten". ,De Nederlandse actie in Indonesië heeft de gehele bevolking van Zuidoost- Azië geschokt en verontrust", aldus 't telegram. „Het in gebreke blijven van de Vei ligheidsraad om doeltreffende maatre gelen te nemen, heeft diepe teleurstel ling teweeggebracht, bijna grenzend aan wanhoop aan het vermogen van de Ver. naties om een bedreiging van de wereldvrede doeltreffend te behande len, in het bijzonder wanneer het gaat om agressie van een Westelijke natie tegen een Oostelijke". 1400 Chinezen te Kertosono bevrijd BENDELEIDER SOEKIRMAN UITGELEVERD. In de sigarettenfabrick te Kertosono (90 km ten Z.-W. van Soerabaja) hebben de Nederlandse troepen dc gehele Chinese bevolking van 't plaats je n.l. 1400 mannen, vrouwen en kin deren aangetroffen. De Chinezen ver telden dat, nadat alle Chinese huizen en toko's door de Republikeinse troe pen .waren geplunderd, de Chinezen in de fabriek waren bijeengebracht. Het stationsgebouw te Kertosono bleek te zijn vernield, doch de magazij nen waren intact, evenals een aantal locomotieven. Een suikerfabriek nabij het plaatsje was vernield. De bevolking in de omgeving van Singosari heeft drie dagen geleden aan de Nederlandse troepen de beruchte bendeleider- Scekirman uitgeleverd, die 2e luitenant was bij de T.N.I. Op initiatief van de Malangse bur gerij werden op Nieuwjaarsdag langs de militaire posten 15.00J oliebellen af gegeven. GEBOUWEN TE BLORA OPGEBLAZEN Veel tropenziekten in Serang. Aneta meldt, dat de streek tussen Demak en Rambang (Noordelijk deel van Oost-Java) ongeschonden is. De steden Koedoes, Pati, Djoeana en Rembang zijn vol leven, de passars druk bezocht en op de velden wordt gewerkt. Te Blora daarentegen zijn de meeste grote gebouwen opgeblazen. De onder nemingen in het binnenland zijn intact. De voedselvoorziening baart echter zor gen. /jowel in als rond de steden zijn de rijst- voorraden weggehaald. De textielpositie is, door ruilhandel met de federale ge bieden, gunstiger. Het bestuursapparaat komt langzaam op gang. In Koedoes bleef vrijwel iedereen op zijn post, met inbegrip van de regent. In Pati is 60% der bestuursambtenaren aanwezig, ter wijl in Koedoes het gehele politie-ap- paraat zich heeft gemeld, met de hoog ste leiding in Pati. Minister Drees op Malta Ifi het Bantamse werden to Rangkas- bitoeng 11 locomotieven 150 goederen wagons en 40 personenrijtuigen aange troffen. De electriciteitsvoorziening van Serang vindt voortgang. De kampongs langs de wegen maken een verlaten in druk, doch in de velden ziet men veêl jongens, die karbouwen hoeden. Serang zeil maaxt een slordige in druk. De bevolking lijdt aan vele tro penziekten Framboesia en schurft en de medische dienst van het Rode Kruis heeft voor maanden de handen vol werk. De bevolking van de Bantam se streken maakt, voorzover zij zich laat zien, geen bijzonder ondervoede indruk. De oogstvenvachtingen voor de rijst- streken zijn hoog. Het vertrouwen in het Republikeinse geld, in het bijzonder in het Bantamse noodgeld, verdwijnt snel. Aan Bantams noodgeld is naar schatting f 80 millioen uitgegeven, deels met gouddekking, n.l.. goud, afkomstig uit de Bantamse goudmijnen bij Tjilo- tok. Voor de Nederlandse actie kostte een liter lijst in Bantam 100 roepiah. Thans is voor geld vrijwel niets te koop. I cp Maandag tot de aanval zijn over- aangezien alles geschiedt door middel gegaan en de strijd voortduurt, van ruilhandel. De woordvoerder zeide, dat het Joc-d- NOG LANDINGEN TE SJARJAH EN COLOMBO. Gistermiddag is de minister-president dr Drees op weg naar Batavia op Malta gearriveerd. Hij hoopte te on geveer middernacht zijn reis te kun nen voortzetten. Na de landing op Malta opende de piloot de gezelgelde orders voor de verdere vlucht. Volgens de geheime route, die thans onthuld is, zo meldt Reuter uit Malta, zal het vliegtuig, tussen Malta cn Batavia nog tweemaal landen, en wel te Sjarjah aan de Perzische Golf en te Colombo. In verband met de toestemming van India tot een landing, vernemen wij nog, dat de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, de delegatie van India telegrafisch verzocht had „vrijgeleide te verlenen". Pandit Nehroe, de premier van India, heeft gezegd, dat faciliteiten en vrijge leide door India zouden worden ver leend als de Veiligheidsraad daarmede accoord ging". Het telegram van Trygve Lie is ver zonden na overleg met generaal Mcnaughton (Canada), die gedurende Januari Voorzitter van de Veiligheids raad is. Volgens Lie heeft generaal Mcnaugh ton gezegd, dat vrijgeleide diende te worden verleend „daar de reis van de Nederlandse eerste-minister, ,tcn doel heeft een regeling in Indonesië te bevorderen". SPELLINGWIJZIGING IN DE INDONESISCHE TAAL. De secretaris van staat voor Opvoe ding, Kunsten en Wetenschappen te Batavia, prof. Hcesein Djajadiningrat, heeft in een r-ondschrij ven medegedeeld, dat het thans veelvuldig voorkomt, dat in de In-donesische taal het letterteken ,,oe" wordt weegegeven door het teken „u"' en hij vërzoekt om, teneinde tot een gelijke spellingwijze te komen, het Latijnse letterteken „u" voor „oe" te gebruiken. Drukwerken, waarin neg de „oe"-spelling voorkomt, dienen eerst te worden verbruikt, waarna ze in de ge wijzigde spelling opnieuw zullen wor den uitgegeven. De spelling der school boeken zal eveneens geleidelijk worden gewijzigd. "V I Op de weg tussen Gepand jan bij Ma- lang) en Wlingi: de bevolking komt de Nederlandse militairen klappers aanbie den. Met hun grote messen hebben zij de zware bast er reeds afgekapt en een opening in het vruchtvlees gemaakt. De soldaten behoeven de vruchten slechts aan de mend te zetten om het koele klapperwater te drinken. Veiligheidsraad eerst 10 Januari bijeen? VERLAAT DR BUNCHE ZIJN FUNCTIE? In welingelichte kringen van de V.N. wordt verklaard, dat de Veiligheids raad niet vóór 10 Januari zal ver gaderen. De kwestie Palestina, In donesië en waarschijnlijk Haiderabad zullen op de agenda worden geplaatst. Naar vernomen wordt, heeft de Vei ligheidsraad het rapport van de C. v. GD. in Indonesië nog niet ontvangen. Wat Palestina betreft wacht men nog steeds op het antwoord van de Israëli sche regering op de resolutie die het staken van het vuren in de Negeb be veelt. Het Egyptische antwoord is van daag ontvangen. Generaal Riley, hoofdwaarnemer van de V.N. In Palestina, wordt morgen te Lake 'Success verwacht voor een be spreking met Ralph Bunche, de waar nemende bemiddelaar voor Palestina. In gezaghebbende kringen gelooft men, dat dr Bunche de Veiligheidsraad zal ver zoeken hem van zijn functie tö onthef fen. Juiste toedracht nog niet bekend Hedenmorgen omstreeks kwart over tien werden de voorbijgangers en om wonenden van de omgeving Plantsoen hoek Levendaal opgeschrikt door het geluid van een hevige explosie, welke bleek zich te hebben voorgedaan op de bovenverdieping van het. perceel Plant soen 3 A, bewoond door de familie De Wit. Helaas bleek al spoedig dat de ge volgen niet beperkt bleven tot mate riële schade, maar da>t ook twee jeug dige mensenlevens te betreuren vielen. Hoewel het deskundig onderzoek op het ogenblik, dat wij dit schrijven nog niet is afgelopen, moet helaas toch worden aangenomen, dat het ongeval is veroor zaakt doordat twee jeugdige knapen op onvoorzichtige wijze met een geladen projectiel, een mortiergranaat, die al 3 jaar in huis werd bewaard, zijn om gesprongen. Aanvankelijk neigde de brandweer tot de veronderstelling, dat de ontploffing zou zijn veroorzaakt door een onoordeelkundige behandeling .of een mankement van een gaskachel, maar het nader onderzoek noodzaakte helaas tot andere conclusies. Voor zover de situatie zich op dit ogenblik laat reconstrueren hebben twee jongens, de 8-jarige Th. de Wit, wonende aldaar en de 9-jarige F. J. van der Meer, wonende aan het Utrechtse Jaagpad, op de zolderverdieping van eerstgenoemd perceel met de granaat gespeeld. Hoe het drama zich precies heeft voltrokken zal wel nooit met ze kerheid vastgesteld kunnen worden. Op het bovenvermelde tijdstip deed zich de hevige ontploffing voor, waarna de brandweer onmiddellijk met groot ma teriaal uitrukte. Er ontstond evenwel niet meer dan een begin van brand, dat door de brandweer gemakkelijk ln de kiem kon worden bedwongen. Zij deed evenwel de tragische ontdekking dat op de vloer van de zolderkamer de ont zielde en zwaar verminkte lichamen la gen van twee jongens, die door hun noodlottig spel in een flits van een Trekt Israël troepen terug uit Egypte? De Egyptische regering heeft de Vei ligheidsraad telegrafisch gemeld, dat zij eens te meer de onmiddellijke stop zetting der vijandelijkheden aanvaardt, cp voorwaarde dat de Joden- een zelfde houding aannemen. In 't telegram heet het verder, dat „de Egyptische strijd krachten zich enkel tegen de Joodse aanvallen verdedigen." Een woerdvoerder van het Egyptische ministerie van Oorlog heeft echter me degedeeld, dat de -Joden langs het hele front in Zuld-Palestina te middernacht PLAATSELIJK MIST. De Bilt verwacht tot morgenavond Weinig wind met plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer. Iets kou der met hier en daar lichte vorstt 6 JANUARI. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 12.00 uur; onder: 24.00 uur (7/1 EK.). Hoogwater te Katwijk te 8.12 en 20.31 uur. I Dit blad bestaat uit zes pagina's. Na de bezetting van Kepandjan (bij Malang) en Wlingi rukken de Neder- lancise troepen op naar Blitar. Infanteristen trekken over de restanten van een door de republikeinen vernielde brug op circa 3 km van Blitar. se offensief was gericht tegen vooruit geschoven Egyptische posities in de richting van Rafah (dicht bij de Egyp tische grens). Hij voegde er aan toe, dat Egyptische landstrijdkrachten de Joodse aanval hadden gestuit en Egyp- tische vliegtuigen het gres van 45 Jood se pantserwagens, die oprukten, ver nietigden. De Verenigde Staten hebben stappen bij Israël gedaan naar aanleiding van de Britse klachten over het betreden van Egyptisch grondgebied door Israë lische troepen. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei- de, dat de Amerikaanse stap was on dernomen, nadat de Britse ambassa deur, sir Oliver Franks, de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Lovett, verleden week Donderdag had medegedeeld, dat, indien Israëlische troepen zich niet uit Egyptisch gebied terugtrokken, de Britse regering haar positie krachtens het in 1936 gesloten verdrag van bondgenootschap met Egypte zou moeten overwegen. De woordvoerder zeide verder, dat de Amerikaanse ambassade te Cairo op dracht had gekregen de Egyptische re gering te waarschuwen, dat incidenten als de recente vloot- en luchtaanval len in Palestina Jslechts zouden kun nen leiden tot een verdere uitbreiding van de vijandelijkheden." Een officiële Israëlische woordvoer der heeft verklaard, dat Engeland „zich voorbereidt cp verdere gewapende agres sie in Israël." Hij zei, dat Britse troe pen onderweg waren naar de Trans- jordaanse havenplaats Akaba en zich gereed maakten naar de Palestijns- Egyptische grens op te trekken. De Britse consul-generaal te Haifa, Cyril Marriott, die Vrijdag j.l. uit Lon den is teruggekeerd, heeft verklaard: „Groot-Brittannië is niet voornemens oorlog met Israël te voeren." Marriott zeide: „Ik ben van mening yat de persberichten aan weerszijden de situatie overdrijven, waardoor een ge spannen en betreurenswaardige atmos feer wordf geschapen." De Britse consul-generaal verklaarde verder nog: „Door de Verenigde Sta ten te verzoeken hun invloed in Israël uit te oefenen, heeft Engeland verme den dat het geschil een rechtstreeks twistpunt wordt tussen Groot-Brittan nië en Israël, waardoor nieuwe verwik- kellrgen zouden worden geschapen. Ik wil niet beweren dat de betrek kingen tussen beide landen normaal zijn, doch in afwachting van een te rugkeer tot normale verhoudingen kun nen beide staten er toe bijdragen de spanning te verminderen." De Israëlische regering heeft de Ver. Staten de verzekering gegeven, dat alle Israëlische strijdkrachten van Egyp tisch grendgebie-d zijn teruggeroepen, zo deelt het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken mede. Amerika had „de aandaoht van Israël gevestigd" op het feit, dat Engeland en Egypte door 'n wederzijds verdedigingsverdrag zijn verbonden. ogenblik uit het leven waren weggerukt. De materiële schade bepaalde zich tot gaten in de muren, terwijl een ge deelte van het dak werd weggeslagen en de daklijst gedeeltelijk werd afge scheurd en in het Plantsoen terecht kwam. De belendende percelen bleven onbeschadigd. Ter vaststelling van de oorzaak werd onmiddellijk het advies van deskundigen uit Den Haag inge roepen. ae Burgemeester, jhr. mr F. H. van. Kinschot, de .commissaris van politie, de heer R. J. Meyer en de directeur van de Gem. Geneeskundige Dienst, dr C. R, Zijerveld waren vrijwel onmiddel lijk na het ongeval ter plaatse. Het bovenvermelde tragische ongeval vestigt nogmaals de aandacht op het grote gevaar, waarop wjj in ons Blad reeds herhaaldelijk wezen, om uit de oorlog afkomstige projectielen, waar van men niet met volledige zekerheid weet, dat zij gedemonteerd zyn, in huis te bewaren. Een dergelijk ge vaarlijk bezit heeft in de afgelopen jaren reeds tientallen mensenlevens gekost. Moge dit tragisch gebeuren allen die ondanks de herhaalde waar schuwingen nog dergelijke voorwer pen ln hun woning bewaren, tot ern stige lering strekken Chinese regeringsvliegtuigen hebben „vredes"-pamfletten uitgestrooid boven de door de communisten geleide legers, die Nanking met een nieuw offensief bedreigen. In de pamfletten, welke boven het front in midden-China waar, naar gemeld wordt, meer dan een millioen man Chinese troepen worden samenge trokken werden uitgeworpen, wordt gezegd, dat de regering de oorlog zou kunnen voortzetten, „doch dat zij in BINNENLAND De coaster „Elisabeth", die zoals be kend in de golf van Biscaye ln nood ver keerde. Is thans dank zij sleepboothulp onderweg naar de Spaanse haven Ferrol. Alles is wel aan boord, maar het vaartuig heeft vrij ernstige averij opgelopen. De heer P. A. Ursone is gistermiddag naaj- New York vertrokken als adviseur van dr Van Royen bij de eventuele be handeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad. Daar het overeenkomstig de begroting van de restauratie- en verbouwingswerken aan het Prinsenhof te Delft verleende crediet niet toereikend ls. stellen B. en W. van Delft de gemeenteraad voor een aan vullend crediet te verlenen van f. 289.000. Do minister van Economische Zaken, prol', dr J. R. M. van den Brink, heeft gisteren ln het hoofdbureau van de Staats mijnen te Heerlen afscheid genomen van directeur J. Mous en vervolgens de heren H. H Wemmers, drs A. C. J. Rottier en mr F. M. J. Jansen officieel geïnstalleerd als directeuren van de staatsmijnen. Met Ingang van 1 Januari J.l. ls het wederzijds giroverkeer tussen Nederland en Luxemburg hervat met Inachtneming van de geldende deviezenbepallngen. BUITENLAND Welingelichte waarnemers te Londen verwachten, dat het Britse vakverenigings congres (T.U.C.), dat 7.500.000 leden telt, vóór het eind van deze maand uit het wereldvakverbond zal treden. De Amerikaanse minister van defen sie, James- Forrestal. heeft het Congres verzocht de wetten te verscherpen, die de geheime codes en de activiteit van de geheime diensten beschermen.. Met ingang van 1 Januari ls de rantsoenering van brood en boter in Luxemburg opgeheven; alle plaatselijke distributie-diensten z(jn met ingang van die datum afgeschaft. Naar te Berlijn officieel wordt mede gedeeld, zullen de Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen gedwongen worden hner werkzaamheden in Oost-Duitsland te staken als gevolg van de oprichting van een olietrust ln „volksbezit" ln de Rus sische bezettingszone. De Parijse prefect van politie, Roger Leonard, heeft een schoonheidswedstrijd verboden, welke morgen zou worden ge houden waarbij twee meisjes elkander de titel van „miss France" zouden betwisten. „Jonge Franse vrouwen", aldus Leonard in zijn bekendmaking van het verbod, „behoren te leren hoe zij uitstekende huls vrouwen worden. Hun levensdoel behoort niet- te zijn het verkrijgen van de titel van schoonheids-koningin". Een honderd-en-vijftigtal mensen ls verdronken doordat een boot, die van Hsoetsjow naar Sjanghai voer, bij Woe- koeng omsloeg. Er waren meer dan twee honderd passagiers aan boord. Een driehonderdtal daklozen, onder wie een niet-geïdentJficeerde vreemdeling, is in dc afgelopen 48 uur te Sjanghai om gekomen door de koude, aldus een officieel bericht. De rneestc slachtoffers zijn kin deren. Te Glasgow ziin na een diner zes personen, vermoedelijk tengevolge van voedselvergiftiging, overleden. 18 anderen zijn ernstig zlèk in een ziekenhuis opge nomen, De Britse bezettinggautoritelten heb ben de Duitse politiechefs ln hun zone voorgesteld nog vijfduizend grenswachten te plaatsen aan de Brlts-Sdvjetrusslsche zonegrens ter voorkoming van smokkelarij. het belang van China heeft besloten, vredes-onderhandelingen te voeren". Er is nog steeds geen officiële com munistische reactie gekomen op het beroep, dat president Tsjang kai sjek vier dagen geleden op zijn tegenstan ders heeft gedaan, om tot vredes-on derhandelingen te komen en waarin hij heeft aangeboden te zullen aftreden. De afwezigheid van elke communistische reactie veroorzaakt ongerustheid in kringen, waarin men zich met de voor uitzichten op vrede bezig houdt. Generaal Tsjang kai sjek heeft on verwachts een bezoek gebracht aan vice-president Lie tsjoeng jen, die vol gens de grondwet zijn opvolger is, in dien hij zijn hoge ambt zou neerleggen. Gemeend wordt, dat beide staatslieden een mogelijk aftreden van Tsjang kai sjek hebben besproken. Te Sjanghai wordt vernomen dat de Chinese regering, bij haar zoeken naar een aanvaardbare bemiddelaar voor het openen van vredesbesprekingen, zich mogelijk zal wenden tot de vroegere „oorlogsheer" van Mandsjoerije, maar schalk Tsjang hsoeeh liang. Tsjang hsoeeh liang, welbekend als de „jonge maarschalk", bevindt zich sedert 12 jaar onder arrest. Dit arrest is ingegaan na het zogenaamde „Sian- incident", toen Tsjang kai sjek door de „jonge maarschalk" gedurende drie we ken in de hoofdstad van Sjensi is ge vangen gehouden. Men is van mening, dat Tsjang hsoeeh liang de achting der communisten ge niet. De Chinese communistische radio- omroep heeft een communiqué omge roepen, dat handelt over de voornaam ste taak, welke het Chinese volk en de Stagnatie bij vorming West-Duitse constitutie GESCHIL OM DE VOORZITTER. De Duitse constituerende vergadering te Bonn heeft niet volgens het plan haar werk kunnen hervatten ten ge- gevolge van een gelijksoortige actie van twee zijden, namelijk van de rechtse christen-democraten en van de com munisten, die er op aandringen, dat een geschil over dr Adenauer, voorzitter der vergadering, eerst wordt opgehelderd. Dr Adenauer had als leider van een alle partijen omvattende delegatie der vergadering naar de drie Westelijke mi litaire gouverneurs gevraagd om de mening der geallieerden over betwist bare punten in de ontwerpconstitutie, een stap, die naar de mening der so cialisten niet in overeenstemming met de waardigheid der vergadering was. De communisten hebben thans om een plenaire zitting verzocht, zowel om dr Adenauer door een nieuwe voorzitter te vervangen als om een verklaring aan te nemen tegen de Londense besluiten over het Ruhrgebled. Naar hun mening komen de sociaaldemocratische beschul digingen tegen dr Adenauer neer op een motie van wantrouwen en moet de ver gadering hierover een beslissing nemen De christen-democr., dr. Adenauer's eigen partij, eisen een onderzoek inzake de beschuldigingen door-een speciale commissie der vergadering en verkla ren, dat zij niet aan het ontwerp van een constitutie kunnen verder werken, tenzij wordt duidelijk gemaakt, of er nog een mogelijkheid bestaat tot op rechte samenwerking tussen hen en de sociaal-democraten. Adenauer verklaarde, dat hij bespre king door de assemblee van de contró- le-overeenkomst voor het Ruhrgebled zou voorstaan, maar dat de communis tische resolutie, waarin de assemblee wordt verzocht de gehele overeenkomst onvoorwaardelijk te verwerpen, „na tuurlijk nonsens is". De sociaal-democraten zullen een mo tie van wantrouwen in Adenauer in dienen. CONFERENTIE HONGAARSE BISSCHOPPEN EN LEDEN VAN DE REGERING. Gisteravond is te Boedapest een bij enkomst gehouden van R.K. bisschop pen en leden van de Hongaarse rege ring. Deze bijeenkomst was bijeengeroe pen door premier Dobi „ter bespreking van hangende kwesties tussen kerk en staat". Tien bisschoppen woonden de bijeen komst bij en de premier vertegenwoor digde met de minister van Onderwijs, de regering. De bisschoppen hebben bekend ge maakt, dat „de besprekingen in een at-, mosfeer van wederzijds begrip gehou den werden ondanks het feit, dat er enig verschil van mening bestond". De onderhandelingen zouden in de vol gende dagen voortgezet worden. DE REPATRIËRING VAN DUITSE KRIJGSGEVANGENEN. De Amerikaanse regering heeft ver klaard, dat in de Sovjet-unie nog 443.165 vroegere Duitse soldaten wor den vastgehouden. Dit ctffer is vermeld in een Ameri kaanse nota, waarin de Sovjet-Russi sche regering werd gevraagd, of zij de in 1947 door de ministers van buiten landse zaken der grote vier gesloten overeenkomst tot het terugzenden der Duitse krijgsgevangenen, heeft uitge voerd. Chinese communistische party wacht, om „de in China ondernomen revolu- tionnaire stryd zegevierend te beëin digen-". Na het Chinese volk te hebben ge waarschuwd voor de Amerikanen, „die zullen trachten de democratische ver overingen van het Chinese volk te compromiteren", verklaarde de commu nistische radio-omroep: „Het bevrij dingsleger zal eerlang overgaan tot krijsverrichtingen op grote schaal, Ty- dens de komende maanden zal de Chi nese democratische volksrepubliek wor den ingesteld en zal een coalitieregering onder communistische leiding worden gevormd. De regering zal bestaan uit vertegenwoordigers van alle democra tische partijen. Op deze wyze zullen alle oorzaken van een eeuwenlange feo dale verdrukking en de mogeiykheden van een overwinning der imperialisti sche agressie in China worden wegge nomen".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1