Dr Drees vandaag naar Indonesië vertrokken Van uitstel kwam geen afstel De P.T.T. loopt Binnenkort verhoging Met een enkel woord •aardig in! interlocale telefoontarieven WEERBERICHT 87ste Jaargang DINSDAG 4 JANUARI 1949 No. 26582 EIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Spoedige terugkeer verwacht Nadat, In verband met het slechte weer de reis van minister-president dr. Drees naar Batavia gisteravond was uitgesteld, is hy hedenmorgen om 8.28 in gezelschap van de heren mr Blom en rar de Pont van Schip hol vertrokken. Gisteravond te 6 uur waren prac- tisch alle ministers aanwezig, evenals de Canadese, Belgische en Franse am bassadeurs, alsmede de heer Neher, prof. Kranenburg en mej. mr M. A. Teilegen, als vertegenwoordigster van H.M. de Koningin, toen minister Stik ker verklaarde, dat de KJj.M. het beter had geoordeeld, onder deze on gunstige weersomstandigheden niet te vliegen. Toen keerden omstreeks 7 uur dr Drees en de aanwezigen naar huis terug. Minister Drees legde voor zijn ver trek een verklaring af, waarin hy o.a, zeide: „Het ligt niet in mijn bedoeling lang weg te blijven, omdat belang rijke beslissingen in Nederland ge nomen zullen moeten worden, zodat ik zal trachten zo spoedig mogelijk terug te komen", aldus dr Drees, die voorts zeide, dat het eerste doel van de reis is in Batavia de gehele situa tie onder de huidige moeilijke om standigheden te bespreken. „In kritieke ogenblikken tijdens de ontwikkelingen in Indonesië hebben we altijd getracht door persoonlijk con tact een goed begrip tussen Den Haag en Batavia te bevorderen. Op dit ogen blik zou het veel moeilijker zijn voor de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon om Indonesië te verlaten dan voor mij Den Haag te verlaten". Dr Drees aside, dat naar zijn mening de belangrijkste doelen, die voor ogen moeten worden gehouden, zijn lo. de vorming van een volledige Indonesische interimregering, die waarlijk represen tatief is voor heel Indonesië en 2o de voorbereiding voor de zo spoedig mo gelijke vorming van de Ver. Staten van Indonesië, waaraan we onze souverei- niteit kunnen overdragen. Hiertoe zul len vrije verkiezingen moeten worden gehouden, welke voor verschillende punten beslissend zullen zijn. TOESTEMMING OM OVER INDLA TE VLIEGEN. Uit gezaghebbende bron vernamen wij, dat India besloot doortocht te verlenen aan het Nederlandse vlieg tuig, waarmee dr Drees zich naar Indonesië heeft begeven. Commissie van G. D. op cje hoogte gesteld SPOEDIG WEER INSCHAKELING MILITAIRE WAARNEMERS. De woordvoerder van de C. v. G ,D. deelde mede, dat de commissie gister avond vergaderde na ontvangst van een mededeling der Nederlandse delegatie, waarbij de Commissie op de hoogte ge steld werd van de order tot staken van de vijandelijkheden van generaal Spoor en ten aanzien van de houding van de Nederlandse regering betreffende we- derinschakeling van de militaire waarne mers. Hierbij waren gevoegd de opmer kingen van dr Van Royen hieromtrent in de Veiligheidsraad. De woordvoerder zeide, dat de Commissie voornemens is om de militaire waarnemers onmiddel lijk na overleg met de consulaire com missie en de Nederlandse autoriteiten weer in te schakelen. BESLUIT VAN DAGBLAD REDACTEUREN IN PAKISTAN. Een conferentie van dagbladredacteu ren in Pakistan heeft besloten tot het verzoek, dat alle dagbladen in Pakistan Donderdag a.s. niet zullen verschijnen ter demonstratie van hun solidariteit met de Republiek en hun absolute ver oordeling van de Nederlandse actie in Indonesië Generaal Spoor naar Djokja Hedenochtend is generaal Spoor met een aantal staatssecretarissen per vliegtuig naar Djokja en Solo ver trokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand en na te gaan hoe de rehabilitatie ver sneld kan worden. Met het vliegtuig reizen mede de se cretarissen van Staat E. W. Alons (Fi nanciën), H. van de Wal (Binnenland se Zaken), mr A. H. Gieben (Justitie), J. E. van Hoogstraten (Econ. Zaken) en ir J Warners (Verkeer). Afschuwelijke ontdekking in Magelang's gevangenis Het vertrek van Minister-President dr W. Drees. - Hoewel het vertrek van mi nister-president dr W. Drees op het laatste ogenblik wegens de slechte weersgesteldheid tot hedenmorgen werd uitgesteld, legde hij gisteren in het res taurant op Schiphol toch voor pers, radio en film een verklaring gaf. - De mi nister-president temidden van de andere leden van het kabinet en autoriteiten op Schiphol. Deze groep is gearresteerd in verband met de opstand van Moeso en werd er van beschuldigd, deel uit te maken van de groep Sjarifoeddin. 'n Republikein se inspecteur van politie verklaarde dat zij by de nadering van de Neder landse troepen zonder vorm van pro ces zyn neergeschoten. SOERIPNO'S GELOOFSBRIEVEN GEVONDEN. De directeur van het Soerabajase dagblad „De Vrije Pers", de heer N J F, Zandstra die een bezoek aan Djokja bracht, vond daar bij het doorzoeken van zijn huis de pas van Soerlpno, de v.m. Republikeinse vertegenwoordiger in Praag, compleet met de stempels voor de reis naar de Tsjechoslo waakse hoofd stad, zijn geloofsbrieven en een door president Soekarno getekende brief, waarin aan Soeripno de opdracht werd gegeven tot het aanknopen van vriend schappelijke betrekkingen met de Oost- Europese landen en de Sovjet-Unie. Voorts werd een in de Russische taal gesteld antwoord-schrijven van de Sov jet-Unie aangetroffen. Deze documen ten zijn aan bevoegde Instanties te Batavia ter hand gesteld. 30 INTELLECTUELEN DOOR MOESO-AANHANGERS VERMOORD. Uit militaire bron verneemt Aneta, dat in verschillende lokalen van de gevangenis te Magelang een afschu welijke ontdekking werd gedaan. Men trof er n.l. 32 gevangenen van de Republiek aan, die kort voor het ver trek van de Republikeinse troepen uit deze plaats gefusilleerd moesten zyn. De slachtoffers waren gebonden; sommigen vertoonden, behalve schot wonden, ook klewanghouwen. Twee van hen gaven nog tekenen van leven. Zij waren uit de rijen der lijken ge kropen en vroegen kreunend om water. Direct werden zij naar het Burgerzie kenhuis vervoerd en maken thans een goede kans om te herstellen. Een van deze overlevenden van de slachtpartij is de oud-regent van Kendal, de heer Soekario. De 30 doden bleken allen tot de klasse der intellectuelen of die der semi-intellectuelen te behoren. De meest bekenden zijn: Soeprodjo, oud-burgemeester van Magelang en minister van Sociale Zaken in het ka binet Sjarifceddin, verder 'n broer van ex-minister Soetrisno en zijn neef, Iskar, de vertegenwoordiger' van het regentschap Magelang, Scebratjo en een medisch student Djorwoko, bekend als radiozanger van radio Djokja on der de naam Kingkoko DREIGENDE TAAL DER REPUBLIKEINSE RADIO. De Republikeinse radio, die uitzendt van de punt van de provincie Bantam op West-Java af, kondigde aan, dat In donesische ambtenaren, die actief steun verleenden aan de Nederlanders gedood zullen worden, als zij in handen vallen van de guerilla's. Dezelfde zender zei voorts, dat het Nederlandse verliezen- cijfer 600 bedroeg en dat de Nederlan ders voor het uitvaardigen van de or der .staakt het vuren" massa-executies hadden uitgevoerd in Djokja, Ngawi en Madioen. (U.P.) Bevin confereerde met Britse opperbevelhebbers OVER DE GANG VAN ZAKEN IN PALESTINA. Naar Reuters diplomatieke cor respondent vernam, hebben de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Be- vin, en de opperbevelhebbers van de Britse strijdkrachten gisteren in Londen de militaire implicaties van de aan wezigheid van Joodse troepen op Egyp tisch gebied onder ogen gezien. De Brit se regering, die krachtens de bepalin gen van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 militaire verplichtingen heeft t-o.v. Egypte, doet al het mogelijke om een situatie te voorkomen, die haar zou dwingen betrokken te worden in mili taire operaties aan de Palestijnse gren zen, aldus Reuters correspondent. Volgens Reuters correspondent te Washington komt het waarnemers voor, dat een Brits verzoek aan de V.S. om hun invloed aan te wenden teneinde een dreigende Israëlische invasie in Egypte te voorkomen enig succes heeft gehad. In gezaghebbende kringen deel de men mede, dat het verzoek, door de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks Vrijdag tot de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Ro bert Lovett gericht, gevolgd werd door de terugtrekking van een kleine Israëli sche strijdmacht, die de Egyptische grens had overschreden. Britse functio narissen te Washington uiten voort durend hun ernstige bezorgdheid te genover de Amerikaanse regering over de algemene toestand in het Midden- Oosten. Zij betoogden, dat de Israëli sche regering de jongste bestandsperio de had benut om een grote wapenvoor- raad aan te leggen, grotendeels afkom stig uit Tsjecho-Slowakije en Centraal- Europa. DE STRIJD TEGEN ON-AMERIKAANSE ACTIVITEIT. 313 persoonlijkheden hebben een mo tie ondertekend, waarin de afschaffing wordt geëist van de commissie tegen on-Amerikaanse activiteit. „De proces sen" zo wordt in de motie gezegd, „had den veel gelijkenis met die van de rechtbanken, die opgericht waren in de totalitaire staten, welke wij in twee wereldoorlogen hebben bestreden". On der de ondertekenaars komen voor: Christian Gauss, deken van de univer siteit te Princeton, en twee Nobelprijs winnaars, de schrijver Thomas Mann en de natuurkundige Harold Curey. AUSTRALIË EN DE AZIATISCHE CONFERENTIE. De Australische minister-president Chiefley heeft de uitnodiging van de regering van India om deel te nemen aan de Aziatische conferentie, die mid den Januari te New Delhi wordt ge houden ter bestudering van de situatie in Indonesië, in studie genomén. Men verwacht binnen enkele dagen een be sluit van de Australische regering. KOSTBARE MEDICIJNEN OP SUMATRA GEVONDEN. De correspondent van Aneta te Me- dan meldt, dat zowel te Rantau Prapat als te Taroetoeng door de Nederlandse troepen grote hoeveelheden kostbare medicijnen zijn aangetroffen, die af komstig zijn uit Malakka en Australië. Volgens berichten uit Republikeinse bron ruilden de Republikeinse leiders deze medicijnen tegen handelsproduc ten. De bevolking van Asahan kon in jecties kopen voor f. 500 tot f. 1000 per keer, hetgeen voor het gewone volk niet te betalen was. Rond de poliklinieken verzamelen zich thans duizenden Indonesiërs voor het verkrijgen van medische hulp. Autobus in rivier gewaaid - De hevige storm van Zaterdagnacht sloeg een dub beldekkerbus van een brug in Old Shoreham (Sussex) in de rivier Adur. De 25 passagiers, op weg van Worthing naar Brighton, maakten een val van 7 meter en werden slechts van de verdrinkingsdood gered, doordat het getij laag was. Met ladders wisten de redders de verongelukten door het vernielde dak naar boven te brengen. 14 gewonden moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. - Een overzicht van de bergingswerkzaamheden. AMERIKA GROEIT GESTADIG VOORT. Bevolking is thans 148 millioen. (Van onze correspondent te New York) De Amerikaanse bevolking nam ge durende 1948 met ongeveer 3 millicen tee en is thans ongeveer 148 millioen. Sedert de laatste officiële volkstelling van 1940 (131.669.275) heeft de groei omstreeks 12,5 procent bedragen. Het aantal echtparen bedraagt 35 millioen, maar er zijn circa 40 millioen huishoudingen. In 't arbeidsproces op genomen zijn 8 3 millicen gehuwde vrouwen tegen 5.9 millioen ongehuwde. De Amerikaan sukkelt ook danig met het woningprobleem: meer dan 3 mil lioen families wonen in bij andere. Er zijn ongeveer 285.000 industriële vestigingen, die in November j.l. werk gaven aan bijna 52 millioen personen. Dit is 5.6 millioen meer dan gedurende de top van de oorlcgsoonjunctuur. De landbouw geeft voorts werk aan een verdere 11.8 millioen personen. VEILIGHEIDSRAAD WORDT UITGESTELD. Volgens een Canadese woordvoerder is door het uitgestelde vertrek van de „Queen Mary", die Zaterdag ter hoog te van Cherbourg cp een zandbank liep en a very kreeg, het voorlopige plan om de Veiligheidsraad te Lake Success op 7 Januari byeen te laten komen in de war gestuurd. Aan boord van de „Queen Marybevinden zich o.a. dc Britse afgevaardigde Alexander Cadogan, de Egyptische afgevaaroigae Ahmed Mchamed Farrag en ongeveer 80 leden van het secretariaat van de V.N.. Generaal McNeughton, die deze maand voorzitter is van de Veiligheids raad, en Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., zullen vandaag byeenkomen cm een latere datum voor de byeen- kemst van de Raad vast te stellen. BRITSE KONING GAAT GOED VOORUIT. Volgens een medisch bulletin gaat de toestand van koning George van Enge land steeds vooruit. Zijn algemene ge zondheidstoestand is „geheel bevredi gend". .OVERZICHT VAN DE MILITAIRE VORDERINGEN OP SUMATRA In het nieuwe gebouw van het hoofd bestuur der PTT te Den Haag heeft de directeur-generaal, de heer T. van Hou- welingen, een nieuwjaarsrede uitgespro ken voor vertegenwoordigers van het PTT-personeel, waarin hy er o.a. op wees, dat het internationale contact van het PTT-bedrijf zeer bevredigend is ge weest. Voorts vermeldde hij, dat de leuze, „s'avonds gepost, 's morgens besteld" weer geheel in ere is hersteld, ja zelfs dat, zy het met enige beperkingen, een nieuwe leuze kan worden aangeheven: ,,'s Morgens vroeg gepost, 's middags be steld". Waren in 1947 de 19 telefoondistric ten onderling automatisch te bereiken door 103 koppelingen, in de loop van 1943 werd dit aantal tot 115 uitgebreid. In BINNENLAND. In de te Den Haag gehouden alge mene ledenvergadering van de Ned. Bond van Dansleraren werd het hoofdbestuur als volgt samengesteld- Marcel Mulders te Rotterdam, voorzitter; J. H. van der Velde. Den Haag, secretaris; G. Kluver te Amsterdam, penningmeester; J. Buys te Amsterdam: J, Ditsel te Nijmegen; G. M. A. Beyer te Heerlen en J. Lester- huls te Groningen, bestuursleden. In verband met zyn 25-Jarlg direc toraat van de bibliotheek van het Vredes paleis te Den Haag werd lr dr J. ter Meulen gisteren ln de zaal. waarin her Hof van Arbitrage samenkomt, onder grote belangstelling gehuldigd. Gistermiddag ls tijdens een kort, doch hevig onweer de bliksem Ingesla gen ln de 20 meter hoge schoorsteen van de N.V. Corodex te Zandvoort, alwaar bakeliet-artikelen worden vervaardigd. De schoorsteen vertoonde vele gaten en scheuren. De brandweer achtte de toe stand uiterst gevaariyk en besloot haar om te trekken. BIJ beschikking van d>- minister van Econ. Zaken is aan m; S Th. J. Teppe- ma. directeur van de buitenlandse eco nomische betrekkingen, de persoonlijke titel van plaatsvervangend directeur-ge neraal van de buitenlandse economische betrekkingen verleend. Gistermiddag arriveerden per KLM- toestel uit Rome mevrouw Van Mook en haar dochter op Schiphol. Zij werden begroet door de oud-luit.-gouverneur- generaal. Het Ministerie van Econ. Zaken deelt mede, dat met Ingang van gisteren de distributievoorschriften van wandte- gels, tuindersglas, draadglas en asbest zijn vervallen Voor asbest geldt, behalve het boven staands nog, dat het bewerken en ver werken thans niet meer aan bonnen of machtigingen ls gebonden. Aan mr P. A. Blaisse. dr H. van Blankensteln en dx W. P/ H. van Oor schot ls de persoonlijke titel van direc teur van de buitenlandse economische betrekkingen verleend. By beschikking van de minister van Sociale Zaken ls Ingesteld een commis sie voor de plaatsing van gedemobiliseerd leidinggevend personeel. Tot voorzitter dezer commissie ls benoemd dr lr A. H. W, Hacke, te Voorburg. Vrijdag a.s zal tei gelegenheid van de officiële viering van het gouden Jubi leum van het Centraa Bureau voor de Statistiek, ln de Ridderzaal te Den Haag een bijeenkomst voor genodigden gehou den worden, waarin de directeur-gene raal van de statistiek dr Ph J. Idenburg, een herdenkingsrede zal houden. In deze bijeenkomst zal o.a ook het woord ge voerd worden door de minister van Econ. Zaken. In „Terminus" te Utrecht ls opge richt de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., welke bond 210 plaatselijke af delingen telt. De KNAC doet een dringend beroep op de bestuurders van auto's en vracht wagens de uiterste voorzichtigheid te be trachten bij het openen der portieren aan de rljzijde. De laatste maanden zijn door het onvoorzichtig openen van auto portieren talloze ongevallen voorgeko men, waarvan vele ernstige. BUITENLAND. De toestand van prof. A. Einstein, die geiyk gemeld. In New-York een gal blaas-operatie heeft ondergaan, is bevre digend. De chef van de generale staf van het Britse Wereldrijk, generaal Sir William J. Slim ls bevorderd tot veldmaarschalk. ln Tsjechoslowaklje wordt een systeem van dubbele prijzen ingevoerd, dat de pryzen van sommige artikelen tot 500 procent zal doen stijgen, verge leken met het pell van voor Kerstmis. In het nieuwe systeem wordt de prijs van voedsel en van andere bon-artikelen zo veel mogeiyk laag gehouden, doch de prijzen van de meeste artikelen ln vrije verkoop worden zeer hoog Op de Zuldafrikaanse kust ls een sloep omgeslagen, waarmede 14 negers een plezlervaart maakten. Allen kwamen om het leven, waaronder zes leden van één gezin. In een boodschap aan de conserva tieve Primrose League zei Churchill: „Waarsehljniyk zal het Jaar 1949 ons be slissende jaar z(jn en zal het volk weer eens naar de stembus trekken. Indien dit gebeurt zullen wij zonder twyfel een eind maken aan het bewind van een van de minst voor haar taak berekende re geringen. welke dit land in de moderne geschiedenis ooit gehad heeft." Minstens 40 personen kwamen om het leven en 400 werden gewond ten ge volge van een tornado, die een deel van het stadje Warren, ongeveer 150 km ten Zuiden van Little Rock In Arkansas, gis teravond heeft geteisterd. De schade bedraagt minstens een mil lioen dollar. De Amerikaanse bevelhebber ln Beriyn, kolonel Frank L. Howley, heeft zijn staf botweg verteld, dat het maar uit moet ziln met vrlendschappeiyke omgang met de Russen. Zolarid de Russen hun onmenseiyke blokkade van Berlijn handhaven, terwijl Amerikaanse en Britse vliegers sterven en grote ontberingen lijden om de luchtbrug ln stand te houden, en zo lang het Amerikaanse volk gedwongen ls mll- lloenen dollars aan deze blokkade te he fteden. zolang wens ik niet dat mijn mensen vrlendschaonelljke omsang mét hen hebben, zo vertelde Howley aan United Press. 17 opvarenden van het Noorse jacht ..Thalassa" zijn om het leven gekomen by een schipbreuk op de Spaanse kust. het afgelopen jaar werd 2800 km kabel gelegd. Ook schetste spr. hoe in 1948, ondanks alle moeilijkheden en het "zeer geringe bouwvolume, dat aan PTT is toegewe zen, toch 17 nieuwe telefooncentrales ln dienst konden worden gesteld, 4 tele fooncentrales van hun oorlogsschade konden worden hersteld en 21 centrales een uitbreiding ondergingen met een to taal van 16.000 nummers. We zyn aar dig ingelopen, zeide de heer Van Hou- welingen, want eind 1947 stonden er 82.000 mensen op de wachtlijst voor een telefoonaansluiting en eind 1948 was dit aantal 68.000. In totaal werden ongeveer 38.000 nieuwe aansluitingen gemaakt Verder kondigde de heer Van Houwe- lingen aan, dat er een K.B in bewer king is, met betrekking tot de wijziging van de interlocale telefoontarieven, waarbij het aantal tariefzónes van 5 tot 3 wordt ingekrompen, mede in verband met het feit. dat de huidige tarieven niet meer in overeenstemming zyn met een juiste kostprysberekening en vooral ook omdat de nu geldende tariefzone- indeling een zodanige ingewikkelde tele- foonapparatuur vereist, dat de industrie er aan niet meer kan voldoen. In de toekomst zal geen rekening meer gehouden worden met de onder linge afstand van de kantoren, maar met de afstand van de knooppunteen- trales en zal de duur van de gesprek ken niet meer per 3 minuten, maar per minuut, per Vt minuut en zelfs per 10 seconden worden berekend. De ta riefbedragen zijn zo gesteld, dat de op brengt in totaal practisch niet zal ver schillen van de tegenwoordige, maar het publiek zal met merkbare ver schuivingen rekening moeten houden. Het Radioverkeer zo zeide spr., neemt zienderogen toe. vooral het scheepsver keer. waarvan de ontvangsten in 2 jaar by na ziln verdubbeld. Spr besprak de technische salarisherziening, waarbij vooral de nieuwe rangbevordering-rege ling en de daaraan verbonden salaris herziening heilzaam kunnen zyn, zowel voor het personeel als voor het bedryf. Ten slotte zeide de directeur-generaal, dat hy nog maar korte tyd in het be dryf werkzaam zal zyn. De repatriëring van Duitse krijgsgevangenen NOTA-WISSELING TE MOSKOU. Te Parys is bekend gemaakt, dat de Franse, Britse en Amerikaanse ambas sades te Moskou de Sovjet-regering heb ben medegedeeld, dat alle Duitse krygs- gevangenen, die door de regering van Frankryk, Engeland en Amerika tegen het eind van 1948 zouden moeten wor den gerepatrieerd, thans naar huls ge zonden waren. Aan de Sovjet-regering werd tevens de vraag gesteld, of de Sovjet-Unie haar verplichtingen vol gens de repatriëringsovereenkomst, die in April 1947 door de ministerraad werd opgesteld, was nagekomen, Tass, het officiële Sovjet-nieuwsbu reau, heeft enkele uren nadat de Sov jetregering de nota's van de ambassa des van Engeland, Frankrijk en de V. S. had ontvangen, een verklaring uit gegeven over de Duitse krygsgevangenen Het is nodig er aan te herinneren, al dus deze verklaring, dat de Sovjet-Unie op de vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken, in April 1947 te Moskou gehouden, heeft voorgesteld dat een repatrlërings-plan werd opgesteld door de geallieerde bestuurscommissie in Duitsland. „De bestuurscommissie kon het plan niet opstellen, omdat de regeringen van Frankryk en Engeland, gesteund door de regering van de V. S„ weiger den hierin een belangrijk deel van de Duitse krygsgevangenen op te nemen, die zy op haar respectieve grondgebie den gedetineerd hielden als landarbei ders in particuliere dienst". „Wat de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie be treft: de overgrote meerderheid hunner is reeds naar huis gezonden. De repa triëring van de rest wordt volgens het Sovjet-plan uitgevoerd, dat in 1949 zal zyn voltooid". „De berichten in de Brits-Amerikaan se pers, als zou de Sovjet-Unie het des betreffende besluit niet uitvoeren, zyn daarom leugenachtig en lasterlijk en bedoeld om het voor onbepaalde tyd vasthouden van grote aantallen Duitse krijgsgevangenen door de Britse en Franse autoriteiten te bedekken". „Een 250.000 burgers, die tydens de oorlog naar Duitsland werden gedepor teerd, worden ook onder diverse voor wendsels vastgehouden in kampen in de Amerikaanse, Britse en Franse be zettingszones van Duitsland en Oosten- ryk", aldus de verklaring van Tass. COMMISSIE VOOR EUROPESE EENHEID. Engeland verzoekt uitstel. De Britse regering heeft verzocht de 2e vergadering van de commissie voor Europese eenheid, die 6 Januari te Parys zou worden gehouden, tot latere datum uit te stellen. De regering was nog niet gereed met de bestudering van het rapport van de commissie. De commissie voor Europese eenheid heeft 16 December het door haar sub commissie opgestelde rapport aangeno men en besloten dit voor te leggen aan de vyf regeringen van de Westerse Unie. Naar vernomen werd houdt het rapport een combinatie van het oorspronkeiyke Britse plan voor een Europese raad van ministers en het oorspronkeiyke Franse plan voor een Europese Assemblée ln. FRANKRIJK CONTROLEERT ZICHZELF. Het Franse kabinet heeft besloten 'n onderzoek in te stellen naar de in het verslag van de Rekenkamer over het jaar 1946/47 geuite beweringen betref fende verspilling en misbruik op grote schaal van staatsgelden. Er zal 'n com missie van onderzoek worden benoemd onder voorzitterschap van André Ma rie, minister van Justitie. VERANDERLIJK WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond. Meest zwaar bewolkt met tydeiyk enige sneeuw of regen, Aanvankelyk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost, later afnemende en verander lijke wind. Iets zachter. 5 JANUARI. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.43 uur. Maan op: 11.50 uur; onder: 2322 uur (n.m.i. Hoogwater te Katwyk te 7.32 ea 19.49 uur. Dit nummer bestaat uit vier paginal

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1