Chinese en Columbiaanse resolutie aangenomen Dr van Royen verstrekt vandaag opnieuw inlichtingen WEERBERICHT Bezetting van Bantam zonder bloedvergieten Djokja-impressies van onze Indische correspondent Leven herneemt zijn gewone loop Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 No. 26578 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkliorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm„: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Indonesië in de Veiligheidsraadf In de gistermiddag gehouden zitting van de Veiligheidsraad ziin de Chi nese resolutie (onmiddellijke vrijlating der politieke gevangenen) en de Co lumbiaanse resolutie (uitbrenging vol ledig rapport over toestand in Indo nesië door consulaire vertegenwoor digers in Batavia) aangenomen. Tijdens de discussies kreeg eerst dr Van Royen het woord en verklaarde, dat hij Woensdag (dus heden) namens de Nederl. negering opheldering over gestelde vragen zou kunnen geven. Voorts zeide hij. in antwoord op een vraag van de ge delegeerde van Syrië, El Khouri dat Soekarno en verschillende zijner minis ters nog in surveillance zijn.hetgeen echter niet betekent, dat zij nog in ge vangenschap verkeren. De heer Palar merkte op, dat er ab soluut geen rechtvaardiging is te vin den voor het feit, dat Soekarno en de andere gevangenen nog niet zijn vrij gelaten. Het is volgens hem duidelijk, dat de Nederlandse regering niet de be doeling heeft, de president en de mi nisters vrij te laten. Het blijkt, dat Ne derland zich niet alleen niets aantrekt van het bevel om het vuren te staken, doch evenmin iets van het bevel tot vrij lating der gevangenen- De heer Palar vroea onmiddellijke stappen van de raad om de vrijlating te bevorderen. O De gedelegeerde van China, de heer Tsjiang. zeide dat de Chinese resolutie uitdrukkelijk leden der regering op het oog heeft. Het is volgens hem een on ontkoombare plicht van de raad om thans in te grijpen. Zijn resolutie moet. volgens de heer Tsjiang, met alg. st. worden aangenomen. De heer Van Royen deelde hierop mede. aan zijn regering authentieke in lichtingen te hebben gevraagd over het bericht, volgens hetwelk de heer Soe karno en anderen zijn overgebracht naar een verblijf buiten Java. De heer Van Royen acht het aannemen der Chinese resolutie praematuur. 6 De vertegenwoordiger van Syrië ziet geen enkel verband tussen de Chinese resolutie en de verdere informatie die van Nederland uit wordt verwacht. Voor de raad is het volgens hem genoeg, te weten, dat Soekarno cs. nog niet zijn vrijgelaten. Er is voor hun aanhouding geen enkel excuus. De door Nederland toegezegde hoffe lijkheid en respect, waarmede de ge vangenen zouden worden behandeld be tekenen voor de Syrische gedelegeerde niets. „Wij weten, wat. dergelijke mili taire termen beduiden", zeide hij, en voegde hier aan toe, dat Soekarno en de zijnen in een concentratiekamp zou den verblijven. Daarom is hij tegen elk uitstel van stemming over de resolutie- De vertegenwoordiger van Engeland deelt mede. dat hij het gewenst acht. dat de Nederlandse vertegenwoordiger een kort uitstel wordt verleend, t.enpinde nadere inlichtingen te kunnen verstrek ken. Hij zal zich daarom van stemming onthouden. De heer Malik van de Soviet-Unie acht het duidelijk, dat de Veiligheids raad onderhevig is aan sabotage van de zijde van Nederland, het land, dat de daad van agressie heeft gepleegd. De vertegenwoordiger van de Ver. Sta ten, dr Jessup, deelt mede. dat de Ame rikaanse delegatie zich uiteraard aan sluit bij de actie waartoe de Veiligheids raad heeft besloten. Nadat o.a.® de heren Van Royen en Palar wederom het woord gevoerd heb ben. sprak de afgevaardigde van Austra lië, Hodgson, die van mening was, dat er reeds een schending van de resolutie van Vrijdag j.l- heeft plaats gehad De Chinese resolutie werd vervol eens in stemming gebracht en aan genomen met 8 st. voor en 3 onthou dingen (Engeland, Frankrijk en Bel gië). t Aan de orde was hierop de door Co lumbia voorgestelde resolutie. De Co lumbiaanse afgevaardigde, de heer Ar- belaesz, gaf een uitvoerige toelichting, waarop eveneens uitvoerige discussies volgden. Zij opent geen nieuwe gezichts punten. MARSHALL UIT ZIEKENHUIS ONTSLAGEN. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall, heeft het Walker-Reeaziekenhuis, waar hij in verband met de ondergane operatie aan de nieren drie weken heeft ver toefd, verlaten. Hij is met zijn echtge note per vliegtuig naar zijn huis in Pinehurst, Noord-Carolina, vertrokken. LATER WEER TOENEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met voorname lijk in de kustgebieden enkele verspreid optredende buien Aanvankelijk nog wat afnemende, maar later vooral langs de kust weer toenemende wind tussen West en Zuid-West. Vannacht hier en daar in het binnenland lichte nacht vorst. Overdag weinig verandering van temperatuur. 30 DECEMBER Zon op- 8 43 uur: onder: 16.37 uur. Maan op: 9.33 uur; onder: 16 13 uur. (N M Hocg water te Katwijk te 3.35 en 15.50 uur. De resolutie kwam ten slotte in stem ming in de volgende, enigszins door Amerika gewijzigde tekst: „De Veiligheidsraad verzoekt de consulaire vertegenwoordigers in Ba tavia aan de Veiligheidsraad zo spoe dig mogelijk een volledig rapport over de toestand in de Republiek In donesië te zenden ter informatie van en als leidraad voor de raad. Zulk een rapport moet omvatten het ver slag over de uitvoering van de staakt- het-vuren-orders en de ogenblikke lijke toestand in de onder de mili taire bezetting staande gebieden en die, waaruit de strijdkrachten kun nen worden teruggetrokken", Zjj werd aangenomen met 9 stem men voor en 2 onthoudingen (Sov jet-Unie en de Oekraïne). De vergadering werd hierop gesloten. TOON VOOR ONS LAND NIET VLEIEND. Het laat zich aanzien, dat vandaag de belangrijkste dag wordt in het de bat over Indonesië van de Veiligheids raad. Buiten Frankrijk en België, voor wie het vraagstuk der competentie blijft overheersen, onthield alleen de Britse vertegenwoordiger zijn stem aan het Chinese voorstel op grond van het feit, dat hij geen instructies van zijn rege ring had ontvangen. Van Nederland is thans geëist, dat het binnen 24 uren, dus eventueel nog tijdens de zitting van heden, zal berichten dat Soekarno c.s. zijn vrijgelaten. De tweede resolutie, die werd aange nomen met slechts twee stemmen te gen, wenst dus de oude consulaire com missie weer ten tonele te voeren. De toon, waarin deze beide onder werpen behandeld werden, was voor ons land allesbehalve vleiend. Er wordt dan ook aan Nederlandse züde generlei optimisme gekoesterd ten aanzien van de woorden, die in de raad gewisseld zullen worden wan neer de Nederlandse verklaring door de delegaties onbevredigend geacht zou worden. In het bijzonder in de kwestie van de vrijlating der gevan genen is het moeilijk te verwachten, dat de raad tot enige matiging van zijn standpunt geneigd zou zijn. Wan neer het antwoord onbevredigend is, dan moet zeer wel rekening gehouden worden met voorstellen tot uitoefe nen van druk op Nederland. Wat onze regering verwacht: „Hatta zal straks actieve rol spelen" Onze Londense correspondent seint: Uit gewoonlijk zeer goed ingelichte en betrouwbare bron vernam ik, dat Van Royen vandaag in de Veilig heidsraad zal meedelen, dat de Ne derlandse regering de Chinese reso lutie als voorbarig beschouwt. De Republikeinse leiders zijn ge vangen genomen, omdat men maat regelen van communistise zijde tegen hen verwacht. Er zouden namelijk commu nisten zijn, die plannen hebben voor een aanslag op Hatta. De Nederlandse regering verwacht, dat Hatta een actief aandeel zal heb ben in de verkiezingen voor een Fe derale regering van Indonesië, welke verkiezingen zullen worden gehouden, zodra de rust is teruggekeerd. In verband met de ingevallen winter, die weldra het scheepvaartverkeer op de grote Canadese meren zal stopzetten, wordt op het ogenblik met- man en macht gewerkt om voor het invallen van de strenge vorst zoveel mogelijk graan voor Europa noor de Oostkust te trans porteren. Een graanboot passeert een grote spoorweg-hefbrug over het Wel land kanaal, dat de verbinding vormt tussen het Erie Meer en het Ontario Meer. Goudmijn bij Tjisolok volkomen intact T.N.I. leefde ten koste der bevolking In het strijdkrachten-programma van Radio-Batavia heeft een woord voerder van de dienst Legercontacten zijn indrukken over de militaire actie in Bantam als volgt weergegeven: „De opmars van de Nederlandse troepen in het Bantamse verliep ge heel zonder tegenstand, zodat gespro ken kan worden van een bezetting zonder bloedvergieten. Toch betekent dit niet dat onze militairen het ge makkelijk hebben gehad, want men had getracht door allerwege opgewor pen versperringen in de vorm van om gehakte bomen en grote kuilen en vernielde bruggen de opmars te be lemmeren. Grote hinderpalen leverde dit over het algemeen gelukkig niet op, want duizenden arbeiders waren terstond bereid aan het werk te gaan om deze hindernissen te verwijderen. Dat de snelheid van de opmars een volkomen verrassing was, bleek wel uit het feit, dat de Nederlandse militairen Engelands lieveling. - Een bekoorlijke opname van Prins Karei, of zoals hij voluit heet Z.K.H. Prins Charles Philip Arthur George van Edinburgh, de op 14 November geboren zoon van Prinses Elizabeth van Engeland, in zijn wieg in Buckingham Palace te Londen. die het eerst Serang binnentrekken op de aloon-aloon de gehele bezetting van de stad aantroffen die daar was aange treden om instructies voor de verdedi ging van de stad in ontvangst te nemen. Het behoeft geen betoog dat ook hier geen tegenstand werd ondervonden. De stad Serang maakt een vrij verzorgde indruk en nu de bevolking, die voorna melijk uit angst voor mogelijke gevech ten, doch niet voor de Nederlandse troe pen vluchtte, terugkeert, wordt het le ven weer spoedig normaal. In de stad hingen met potlood geschreven bulletins waarin de bevolking werd aangespoord aan de Nederlandse radioberichten over de bezetting van Djokja en internering van de Republikeinse regering en leger commandant geen geloof te hechten Verklaard werd dat het doel hiervan was het volk van Bantam te demorali seren. Reeds de dag vóór Kerstmis was er in Serang al een door Nederland ge schonken cantinewagen in gebruik, ter wijl voorts een filmwagen het mogelijk maakte de troepen een voorstelling te verschaffen. Ook nog iets anders herinnerde de mi litairen aan het medeleven van het Ne derlandse volk. Namelijk de kerstpak ketten van de Niwin, welke die avond werden opengemaakt. Het hierin ver pakte roggebrood, de kaas en de siga retten smaakten uitstekend en het ver hoogde de stemming in niet geringe mate. In het moeilüke terrein van Zuid- Bantam bereikten de Nederlandse troepen de goudmiin bü Tjisolok, die zwaar was ondermijnd, maar die ge heel intact bleek dank zij het snelle ontreden van de Neder^nders. Ook hier was de bevolking zeer welwil'end gestemd jegens onze militairen. Dit ook niet te verwonderen, omdat zij veer veel overlast ondervinden van de TNI die ook hier ten koste van de bevolking leefde. In deze gebieden, die vlak bij de sta- tusouo-lijn lagen was er reeds lang een druk verkeer van burgers tussen de ver schillende gebieden <>n de bevolking wist zeer goed dat op Nederlands gebied de toestanden veel gunstiger waren. Zij was wel verrast door de komst van onze militairen, doch in geen enkel opzicht daardoor verschrikt. Jhr Michiels naar Indonesië Officieel wordt medegedeeld, dat jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduy- nen, H M.'s ambassadeur te Londen, zich binnenkort voor enige weken naar Indonesië zal begeven. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat de zending van deze ervaren di plomaat een aanwijzing is, dat men zowel in Den Haag als in Batavia aan alle aepecten van de ontwikkelingen in Indonesië zeer grote aandacht wenst te schenken. Hatta voerde wanhoopspolitiek (Telegrafisch uit Batavia). Onze Indische correspondent heeft gisteren een bezoek aan Djokja ge bracht. Hij seint ons dat de Legerleiding voor de bezettingstroepen van de Republi keinse hoofdstad bijkans uitsluitend oorlogsvrijwilligers heeft aangewezen, die kunnen bogen op dertig maanden Indische ervaring. Zij weten hoe zij met de Indonesiërs om moeten gaan en hun voorbeeldig gedrag heeft de bevolking al heel gauw tot rust gebracht ondanks een jarenlange angstpropaganda van de Republikeinen tegen de zogenaamde Nlca-terreur. De eenvoudige man heeft al lang be grepen dat de huidige „bezetters" niet vereenzelvigd mogen worden met de Nica-monslers uit de propaganda- verhalcn. In plaats van te moorden en te terroriseren, brengen die bezet ters immers allerlei zaken, welke zij nodig hebben als textiel, rijst en mais cn zy verstrekken die zonder er woe kerwinsten voor te vragen. Het psychologisch effect van dit alles op de bevolking is voor de Nederland se zaak inderdaad verrassend gunstig. Wandelend door Djokja krijgt men niet de indruk dat de bevolking onder voed is of in lompen gekleed. Het staat echter wel vast dat er geen voedselvoor raden van betekenis meer aanwezig zijn. De winkels zijn dan ook vrijwel leeg. De bevolking van Djokja is in drie maanden tijds. zo vertelde men ons, van achthonderd duizend tot vierhonderd duizend gekrompen door een gedwon gen massale uittocht van de minver mogenden. Men zal ze wellicht in de »U nummer bestaat uit vier pagina's BINNENLAND Ter nagedachtenis aan de negen leden van de rechterlijke macht en de meer dan 70 leden van de Orde van Advocaten bij het Gerechtshof te Amsterdam, die vielen als slachtoffers van het Duitse geweld, zijn gistermiddag in het Amsterdamse Palels van Jusltle twee gedenkstenen ont huld. In een bijeenkomst van de Ned. Ver. van Kraamverzorgsters ls besloten de ver eniging Ingaande 1 Januari 1949 op te heffen en over te gaan naar de Algem. Bond van Ambtenaren (A.B V.A.). BIJ Epen. langs de Zuidgrens van Limburg, waar nog veel bosgrond ligt, zijn tijdens de koude van de laatste dagen herhaaldelijk groepjes wilde zwijnen ge constateerd. De beesten richtten nogal veel schade aan onder de Jonge boompjes. Er werd epn dezer dagen zelfs een kudde van acht wilde zwijnen waargenomen, waarbij enkele zeer zware dieren. De Eerste Kamer zal Dinsdag 4 Jan a s. des middags te halftwee ln openbare i'ersadoring btleenkomen. De Ned. Zionistenbond zal op 1 en 2 Januari as. zijn 46ste jaarlijkse algemene vergadering houden in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Op Vrijdag 7 Januari a.s. zal het Centraal Bureau voor de Statistiek te s Gra.enhage 50 jaar bestkan. Naar van de zijde van het bestuur wordt medegedeeld, heeft het H.M. de Koningin behaagd de functie van protec- trlx te aanvaarden van het Bataafs ge nootschap der proefondervindelijke wijs begeerte te Rotterdam. BIJ Zundert kwam een pantserauto over de grens, die 100 Belgische tapijten bleek te bevatten. De auto was beklemd geraakt doordat de bestuurder tegen een rail versperring aanreed De inzittenden namen overhaast de vlucht. In hel Voedselvoorzlenlngsblad no. 107 ls een verordening van het Bedrijfschap voor Visserijproducten gepubliceerd, op grond waarvan de export van gezouten haring naar de Ver. Staten van Amerika en Canada alleen wordt toegestaan aan de stichting ..Holland Herring Fisheries As sociation". Het doel van deze maatregel is de afzet van ons product ln genoemde staten te verhogen door centrale levering van haring van goede kwaliteit tegen uniforme prijzen. BUITENLAND Tengevolge van de droogte, die sedert verscheidene maanden heerst, zijn ln Zwitserland tal van beperkingen opgelegd ln bet verbruik van electrische stroom. Het verbruik van electrische stroom voor verwarming en lichtreclames ls verboden. De levering aan de Industrie is met 10 èt 20 verminderd. Zondag zijn bil een ongeval ln een uranlum-mljn ln de Sovjetzone 4 personen gedood en velen ernstig gewond. Van de zijde van het Amerikaanse leger ls bekend gemaakt, dat een gedeelte van de Amerikaanse troepen in Korea zal worden terug getrokken; er bestaan aan wijzingen. dat de sterkte van deze troepen tot de helft zal worden teruggebracht. Te Bern wordt van officiële zijde ver nomen. dat Schuman. de Franse minister van buitenlandse zaken, ln Januari naar Bern komt om „actuele vragen met de Zwitserse regering te bespreken". Op 22 Januari zullen ter gelegenheid van de viering van de honderdste geboorte dag van de grote Zweedse schrijver August Strindberg, drie nieuwe postzegels worden uitgegeven. De Canadese minister van defensie heeft aangekondigd, dat het defensie programma ln 1949 het uitgebreidste zal zijn, dat ooit ln vredestijd in Canada werd opgesteld. In Januari a.s. zullen troepen van de Amerikaanse eerste divisie, versterkt door polltle-eenheden uit de bezettings zone. gezamenlijk manoeuvres in West- Dultsland houden. Naar schatting zullen ln totaal 12.000 man aan de leger-oefe- ningen deelnemen. De manoeuvres zullen een week tien dazen duren. Er bestaan ook plannen om in April manoeuvres te houden, waarbij de haven van Eremen ln het middelpunt zal staan. 12 leden van de Amerikaanse lucht macht, die op een Ijskap op Groenland waren geïsoleerd enkele onder hen reeds drie weken z()n bevrijd. Z(j werden uit hun Isolement verlost door een Dakota, waaronder ski's waren gemonteerd. RUST IN OOST-SUMATRA. In de Negara Scematera Timoer is de toestand volkomen rustig. In Indo nesische intellectuele kringen sluit men zich volledig aan bij de door dr Man- soe- aan Aneta afgelegde verklaring, welke er de nadruk op legde, dat de beslissing van de Nederlandse regering ,,'n daad van menselijkheid en gerech tigheid" betekent. In Batakse kringen is men zeer diep getroffen door de speciale aandacht van dr Beel voor de grote ellende in Tapanoeli, waaromtrent de laatste maanden toenemende bezorgdheid be stond. In Medan is van de militaire acties niets te merken, behalve een intensie ver militair verkeer. Op last van de Wali Negara zijn de Republikeinse d; blader, in Medan voor enkele dagen verboden. ONRUST IN Z.O. BORNEO. De dienst Legercontacten meldt over de onrust in Hoeloe Soengei (Z.O.-Borneo) dat reeds enige tijd voor de militaire actie tegen de Republiek bekend werd, dat daar infiltraties uit Java plaats hadden. Op 21 December werd 'n ben de van 35 man gearresteerd. Het bleek, dat deze een onderdeel vormde vaneen grotere bende, waarvan de meeste leden gekleed waren in uniformen en voor zien waren van kentekenen der Repu blikeinse marine op de veldmutsen. Nederlandse patrouilles hebben de bende opgespoord, waarvan bij 'n vuur gevecht een'aantal werd gedood of ge wond. Onder hen bevond zich een lui tenant van de v.m. Republikeinse ma rine. Een groot aantal wapens werd in beslag genomen. Een deel der bende slaagde er in te ontsnappen, waarna 'n achtervolging werd ingezet. VLIEGDIENST BATAVIA-DJOKJA Met Ingang van heden opent het in- terinsulair bedrijf der K L.M. een dage lijkse vliegdienst (des Zondags uitge zonderd) van Batavia via Semarang naar Djokja v.v. NONSENSICALE BERICHTGEVING WEERLEGD. De Nederlandse gezant te Canberra, mr P. E. Teppema, verklaarde namens het Nederlandse ministerie van Buit. Zaken, dat de werkelijke situatie in In donesië geheel anders was. dan „de bloeddorstige, sensationele voorstelling van feiten in een deel van de buiten landse pers". DE PRIS AANVAARDT MILITAIRE ACTIE. De Partai Rakjat Indonesia Serikat (Pris) heeft een verklaring afgelegd, waarin zij zegt, de militaire actie ten zeerste te betreuren, doch haar aan vaardt, aangezien zij er op vertrouwt, dat die militaire actie is bedoeld cm slechts die vernielzuchtige elementen te elimineren doch geenszins er cp ge richt is om de Republiek Indonesia te vernietigen, die gehandhaafd moet blij ven als een deelstaat in het kader van de Ver. Staten van Indonesië, onafhan kelijk en souverein. AUSTRALISCHE BOYCOT. De Australische havenarbeiders heb ben de aanbeveling van hun bond. dien sten voor Nederlandse schepen te ver richten, mits hun lading niet voor In donesië bestemd is. aanvaard. Australische zeelieden hebben echter op massabijeenkomsten besloten alle Nederlandse schepen te boycotten. NEDERLANDSE VROUWEN TEGEN VRIJLATING VAN SOEKARNO C.S. Gisteravond heeft de gemeenschap pelijke actie van Nederlandse vrouwen aan de ministers Stikker en Sassen 'n telegram gezonden, waarin zij er o.a. bij de regering met klem op aandringt, in geen geval gehoor te geven aan het bevel van de Veiligheidsraad, om de Republikeinse leiders ln vrijheid te stellen. Eerst moet omtrent het lot van de duizenden Nederlanders, welke werden vastgehouden, gekidnapped. of gevan gen genomen, volledige klaarheid ver kregen zijn. De overlevenden moeten in veiligheid zijn. dorpen, in de bossen en in de bergen terug vinden in vrijwel hopeloze toe stand. Wie er achter bleven, waren hoofd zakelijk de welgestelden, die altijd nog wel kans hadden gezien zich te kleden en aan wat eten te komen. Maar ook voor hen was de situatie Inmiddels vol komen hopeloos geworden. Voor 400.000 mensen waren er nog 110 zakken rijst als laatste voorraad. Daarna wachtte het spook van de hon ger. Wie dat alles hoort en ziet krijgt sterk de indruk, dat Hatta volkomen een wanhoopspolitiek heeft gevoerd, wetende dat de politieke chaos onver mijdelijk zou volgen. In de laatste tijd betrok Djokja le vensmiddelen uit de omliggende streek. Wegens de geringe koopwaarde van de Republikeinse Roepia leverde de dessa- bevolking echter ongaarne haar pro ducten af en werd rijst nog slechts ver kregen door de T.N.I. er op af te sturen en voorraden te laten vorderen. Er was een verbod, volgens hetwelk men niet meer dan 5 zakken rijst in voorraad mocht hebben. De bevolking zal wel bij herhaling getracht hebben dat voorschrift te ont duiken. Even zeker is echter, dat ook voordurend kleinere voorraden in be slag werden genomen om aan voedsel te komen voor de hoofdstad. De voedseltoestand in Djokja is nu crltiek en het Republikeinse Rode Kruis heeft zich daarom onmiddellijk bereid verklaard om het Nederlandse Rode Kruis te helpen bij de bestrijding van die moeilijkheden. Ook een lid van Soe- karno's kabinet, namelijk de minister van Sociale Zaken, is tot samenwerking bereid gevonden, terwijl een gewezen T.N.I overste zich gisteren aanmeldde voor een baantje als brievenbesteller.. De hoofden van de verschillende Repu blikeinse diensten blijven tot dusverre neutraal Zij gedragen zich echter vriendelijk tegenover de Federale amb tenaren. Hun houding is nu nog af wachtend, maar hoe beter de stemming wordt, niet het minst door het brengen van voedsel en het handhaven van ab solute rust en veiligheid, hoe eerder men ook van die zijde toeschietelijkheid zal tonen. Geleidelik neemt het leven in Djokja al weer zijn normale loop. De Pasar was gisteren, tijdens ons bezoek, voor het eerst weer geopend. In de stad zelf is alles rustig. In de omgeving zwerven echter nog uitge weken benden, die de vocdseltrans- portcn van de bevolking pogen tegen te houden. Zij zullen het steeds moei lijker krijgen, nu dc zuiveringsacties tegen hen zijn ingezet. De voornaamste bevoorrading van Djokja geschiedt inmiddels door con- vooien van uit Batavia De stad en de wegen bieden een beeld" var\ verwaar lozing, maar dank zij de snelle militaire actie is het bijna nergens tot sabotage daden gekomen. Wel waren vele vernielingen sedert Juni voorbereid. Op het spoorweg emplacement werden 16 bommen ge vonden, terwijl in alle huizen tegenover het emplacement een brandstapel was aangebracht. De orders voor de vernie ling zijn echter uitgebleven. De bevolking is blij, dat het zo gelo pen is, omdat zij zeer goed beseft, dat zij van al die vernielingen de dupe zou zijn geworden. Het treinverkeer staat nog bijna geheel stil bij gebrek aan smeerolie en ook de stadsvervoermidde- len ontbreken grotendeels. De Sultan vanDjokjakarta is ziek. Hij houdt verblijf ln de kraton. Minister Natsir ligt ziek ln het hospitaal, terwijl Soekarno, Hatta en enige anderen naar onbekende bestemming zijn vervoerd, flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. Nieuw Panda-verhaal Vandaag beëindigt Panda zijn wonderlijke avonturen met Pro fessor Domxnel's gedachtcnmachi- ne. Maar een nieuw Panda-ver haal ligt gereed. Marten Toonder stuurt ditmaal onze kleine vriend op de walvisjacht. Hoe het hem daarbij vergaat? Dat kunt U van morgen af dagelijks lezen!! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'iii De beschuldiging tegen de Hongaarse primaat Het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft een speciaal communiqué uitgegeven waarin beweerd wordt, dat de RK. primaat van Honga rije, kardinaal Mindszenty, die Maan dag op beschuldigingen van verraad werd gearresteerd, met een groep voor aanstaande royalisten en „zekere bui tenlandse mogendheden" heeft samen gezworen om de restauratie van de Habsburgers te bewerken. Bewijzen daarvoor zouden in een geheime kelder zijn gevonden.. De kardinaal werd er ook van be schuldigd voor niet met name ge noemde Westelijke landen spionnage verricht te hebben. In het communiqué wordt voorts de arrestatie bekend gemaakt van een aantal andere vooraanstaande Hongaar se katholieken, o.w. prins Paul Eszter- hazy. voor de oorlog de rijkste groot grondbezitter van Hongarije, dr Miklós Nagy, secretaris van de Hongaarse af deling van de katholieke actie, dr Milos Beresztaczy, directeur-generaal van de afdeling Boedapest van de katholieke actie en verscheidene katholieke pries ters. Een woordvoerder van de Amerikaan se regering heeft de tegen de gearres teerde kardinaal Mindszenty uitge brachte beschuldigingen als „een po ging om de reputatie van de primaat te bezoedelen", beschreven. „Wij hebben alle redenen om aan te nemen, dat de Hongaarse regering tot elke beschuldiging haar toevlucht zou nemen, om de kardinaal in dlscrediet te brengen", voegde hij hieraan toe. Ook het blad van het Vatlcaan, de .Osservatore Romano" noemt de be schuldigingen geheel vals.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1