Nationale jubileumtentoonstelling Leidse Pluimvee- en Konijnensporfvereniging Felle strijd lussen L.S.G.II en Philidor in leklasse Met een enkel woord MAANDAG 27 DECEMBER Opruiming en uitverkoop textiel VAN 17 T.M. 29 JANUARI. fc de periode van 17 t.m. 29 Jan. '19 zal de detailhandel wederom gele genheid krijgen, op punten gewaar deerde textielgoedercn puntenvry of tegen verlaagde puntenwaardering, zulks naar keuze van de handelaar, te verkopen aan het publiek, mits een korting van minstens 10% op de verkoopprijs wordt toegepast. De confectie-industrie en de groot handel kunnen in de peric-de van 3 t.m. 15 Januari 1949 op gelijke wijze tex- tielgcederen aan hun afnemers leve ren, met dien verstande, dat een kor ting van 6% op de verkoopprijs meet worden verleend, terwijl op de factuur duidelijk moet worden vermeld: „Op ruiming Januari 1949". Juridische puzzle voor onze regering VEILIGHEIDSRAAD DIENDE ONSCHULDIG VRUCHTENSAP OP. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Nederland wist, dat de Veiligheids raad haar Indonesisch initiatief niet goed zou keuren. De vraag was slechts met welke kracht dat zou geschieden en met welke consequenties. Het ging er om zoals een Amerikaanse waar nemer het formuleerde, wat voor soort drank men Nederland zou serveren: een Russische wodka, die zeer krach tig is, een Amerikaans-Australische whiskey of wel een nieuwe cocktail. Nu het glas dan eindelijk is inge schonken, blijkt dat de smaak veel gelijkenis vertoont met onschuldig vruchtensap, want deze resolutie schijnt voor Nederland maar weinig gevaren op to leveren. De indruk in Nederlandse UNO-krin- gen wordt dan ook met de term „ver blijde verrassing" het best omschreven. Na een zeer slecht rapportcijfer scheen de zware straf achterwege te zullen blijven. Een Amerikaans journalist, die ons land niet welgezind was, nam zelfs het woord „Kestcadeautje" in de mond. Vrijdag is dus, wat de Veiligheidsraad betreft, na uiteenzetting en aanvaar ding van de resolutie, de wteede fase van de Indonesische kwestie afgesloten. Het woord is nu aan de Nederlandse regering en van haar besluit zal het afhangen, of in Parijs een derde fase nog aan de orde zal komen. Wanneer n.l. Nederland de resolutie niet naar de letter op zal volgen hetgeen dr Van Royen in bedekte termen liet ver staan. dan zal de Raad de kwestie op nieuw in studie moeten nemen. Zoals de stukken thans echter liggen, was men als gezegd in Parijs ge neigd dr Van Royen en in zUn persoon ons land. te feliciteren. Ten gevolge van de tegenstellingen tussen de Sovjet-Unie en Amerika, doch ook dank zij dr Van Royen. die ons standpunt op waardige, beheerste en zeer overtuigende wijze heeft toegelicht, heeft Nederland zich voorlopig uit de meest benarde posities verlost. Na een bovenmenselijke zware si- multaan-partij heeft dr Van Royen op een aantal hoogst belangrijke bor den gewonnen. Geëist is wel is waar de Republikeinse leiders los te laten, doch verzocht wordt slechts het vuren te staken. Overigens wordt, zo liet een Nederlands diplomaat begrijpen, door deze dubbelslachtige formulering de Nederlandse regering een juridische puzzle voorgelegd, die niet gemakke lijk op zal zijn to lossen. DODELIJKE VAL VAN TRAM. Mevrouw Nefe uit Diemen rende op eerste Kerstavond te Amsterdam op de Zeeburgerdijk nabij de spoorwegtunnel achter een juist vertrekkende tram (lijn 10) aan en wist op het achter - balcon van de bijwagen te springen. Zij leunde daarop vermoeid tegen de stang bij de uitgang aan en viel bijna on middellijk weer uit de wagen. In ern stige toestand werd zij naar het O L.V. Gasthuis vervoerd, waar zij bij aan komst bleek te zijn overleden. BAARD VAN KERSTMANNETJE VATTE VLAM. Veertien gewonden. Zaterdagavond waren in het kinder tehuis „Wees een Zegen" te Amster dam enige kinderen bezig met „Kerst- mannetje'-spelen. Een ziek jongetje sloeg van uit zijn bed het spel gade. Op het tafeltje naast hem stond een brandende kaars. Toen het Kerstman netje naar zijn ziek kameraadje toe ging kwam hij te dicht bij de kaars en zijn baard vatte vlam. Hij snelde naar de andere kinderen en bij de pogingen het vuur te blussen liepen 14 personen volwassenen en kinderen zulke brandwonden op, dat zij allen per zie kenauto naar het Wilhelmina-Gasthuls moesten worden vervoerd. Zes kinderen zijn met ernstige brandwonden ter ver pleging opgenomen. De overige acht personen konden na de behandeling naar huis gaan. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Jacobus Anthony Ferdinand, z. van J. F. Ramak en H. J. Verstraaten; Antonlus Theodorus Maria, z. van J. van EIJk en S. Verlaan; Henk. z. van A. Swagers en J P. van Rossum; Hendrik Martlnus, z. van A. Hollebeek en E. van Veen; Ingrld Leonarda, d. van G. Teslnk en M. Bruins; Jacobus, z. van H. J. Breuker en N Jas- perse; Johannes, z. van J. Steenbergen en P. H. Rlghart van Gelder; Jan. z. van G. Verllnd en H. Cerd\)n; Christina Cornelia d. van D, Leugerlng en S- A. Pracht; Petrus Hubertus Antonlus Maria Jozef, z. van A. C. H. N. M. de Bekker en C'. G. M. Vis. Marianne, d. van D Privé en C. Lacourt: Lena, d van H, Klelnman en W. C. van der Klaauw; Hendrik Hcrmanus. z. van H. Hooljerink en J. H. Harmsenen Jacobus z. van H. J. Sleval en A. J Zoutendijk; Catharlna Maria, d. van P. C. Molenkamp .en J. E Smit; Johannes Petrus, z. van H. B. van Hartevelt en F. S. van Dam; Johanna Cornells, d. van J. van Duyn en A. van Duijvenbode: Sylvia Agnes, d. van F. Waterman en M. Borsboom; Elisabeth d. van D. van Damme en E. Barnhoorn; Johannes, z. van J. van Straver en A. W. P. Duyndam. ONDERTROUWD W. F. Bennlng wednr 37 jaar en C. B. Tollenaar Jd 34 jaar; M. Blok Jm 22 Jaar en G. Sleders Jd 24 Jaar; A. Haasbroek Jm 23 jaar en M. S. Goutter Jd 21 Jaar; J W. Lestraden Jm 24 jaar en P. J. Ramaker Jd 25 Jaar; C van der Wille Jm 22 Jaar en J. M. Vellbrlef Jd 20 Jaar; C. C. van de Ruit jm 25 laar en K. Dreef jd 23 Jaar; H Bakker Jm 35 jaar en A. G- Hartlng Jd 30 laar: G. H. M. Gaueer jm 20 Jaar en J Lancel Jd 20 Jaar! L. SJardln jm 28 jaar en M. J. Robbers Jd 27 Jaar. OVERLEDEN: L. van de Berg, man, 77 jaar. Burgemeester Van Kinschot, die. zoals hij ons vertelde, reeds op 8-jarige leef tyd zijn eerste konijntje verzorgde, blijkt ook thans nog goede maatjes met „lang-oor" te zijn. V.l.nr. de heer H. L. A. van der Horst, één der oprichters van de thans jubilerende vereniging, burgemeester, jhr mr F. H. van Kin schot, de voorzitter van de L.P.K.V., de heer J. D. Rol, de ere-voorzitter, luit.- kol. M. van Mens en de heer P. Mieremet, eveneens één der oprichters van de L P.V. (Foto Leidsch DagbladVan Vliet) voorts tal van afgevaardigden van zus terverenigingen. DE OFFICIËLE OPENING. De voorzitter van de L P.K.V., de heer J. D Rol. heette allen welkom, in aan sluiting waarop hij een bijzonder woord van dank richtte tot de secretaris, de heer J. A. Otten, die zich voor het tot stand komen van deze tentoonstelling veel moeite heeft getroost. Hulde bracht spreker voorts aan de oprichters der vereniging, die steeds een open oog heb ben gehad voor de belangen der klein- veeteelt, waarna de heer Rol ten slotte nog zijn vreugde uitsprak over de fusie, welke met de Konijnensportvereniging heeft plaats gevonden. Burgemeester Van Kinschot, die zich tijdens zijn toespraak ontpopte als een warm bewonderaar van de pluimvee- en konijnensport, doch wiens woorden in de cacophonie van geluiden van onze twee- en viervoeters menigmaal verlo ren dreigden te gaan, wees op de natio nale betekenis van deze tentoonstelling om dan aan de hand van tal van spreek woorden er op te wijzen, dat de op de tentoonstelling geëxposeerde dieren al tijd een ruime plaats in het Nederlandse volksleven hebben Ingenomen. Voorts memoreerde spreker het feit, dat de duif in het ontzet van Leiden in 1574 zulk een belangrijke rol heeft vervuld. Vervolgens heeft nog de heer H. L. A. v. d. Horst zijn beste wensen voor het welslagen van deze tentoonstelling uit gesproken, in aansluiting waarop hij hulde bracht aan het enthousiasme, waarmede de organisatoren zich van hun taak hebben gekweten. In gelijke geest sprak een vertegenwoordiger van de afdeling Haarlem. Ruim 1250 dieren in de Stadsgehoorzaal bijeengebracht Ter gelegenheid van het 40-jarig. bestaan van de Leidse Pluimveevereni ging, waarbij zich in October 1947 na een fusie de Konijnensportvereniging Leiden en Omstreken heeft gevoegd, werd Vrijdagmiddag in de Stadsge hoorzaal een nationale jubileumten toonstelling geopend. Ruim 1250 die ren, van de meest uiteenlopende soor ten en rassen, waren op deze expositie ondergebracht en waren evenzovele waardige vertegenwoordigers (sters) van hetgeen ons land op het gebied van de kleinveeteelt naar voren brengt. Onder hen, die de openingsplechtig heid bijwoonden, merkten wij o m. op de voorzitter van de Kon. Ver. Avicul- tura, de heer Biesbos, de ere-voorzitter van het Jubileumcomité, de luit. kol. M. van Mens, vele leden van dit comité, de heren H. L. A. v. d. Horst en P. Miere met, die indertijd de thans jubilerende vereniging mede hebben opgericht en Indonesische kwestie ook vandaag in Veiligheidsraad? Door Syrië en Australië is gevraagd, de Indonesische kwestie toe te voegen aan de agenda voor de zitting van de Veiligheidsraad op heden, waarin de Palestijnse kwestie aan de orde is. Hierover is nog geen beslissing geno men, doch de voorzitter deelde mede, dat alle hangende zaken automatisch op de agenda blijven. Op een vraag van Reuter zelde dr Van Royen: „Ik ben er nog van overtuigd, dat een voortijdig .staken van het vuren" slechts meer bloedvergieten zal veroor zaken en de guerilla's in staat zal stel len een lange verbitterde strijd in de rimboe te voeren." Voorts zeide dr Van Royen dat de resolutie aan de C. v. G. D. te veel macht toekent. PARTIJRAAD P. v. d. A. ACHTER DE REGERING. De Partijraad van de P. v. d. A. heeft te 's-Gravenhage vergaderd ter bespre king van het besluit der regering tot hernieuwing der militaire actie. De Partijraad heeft, na uitvoerige dis cussie, een motie, waarin het beleid der regering werd afgekeurd, verworpen met 9013 stemmen. Voorts heeft de Partij raad een motie, waarin het besluit der regering werd betreurd, verworpen met 83—19 stemmen. NIEUWE STAATSREGELING NED. ANTILLEN. In een massa-biieenkomst van de Na tionale Volkspartij te Willemstad heeft dr Da Costa Gomez medegedeeld, dat de nieuwe staatsregeling voor de Ned. Antillen in werking zal treden bij het bezoek van mr Van Schaik op 2 Januari aanstaande. JONGE VROUW IN BED GEWORGD Vrijdagmiddag werd de 24-jarige vrouw C. R. (zonder beroep) in een woning aan de breede Hillcdyk, te Rotterdam, waar zij een kamer had, door haar hospita dood in bed aan getroffen. Zij bleek door wurging om het leven te zijn gekomen. De vrouw was 's avonds tevoren met haar zuster in de stad in aanraking ge komen met twee lieden, met wie zij de avond rustig hadden doorgebracht. Na afloop waren zij gevieren per taxi naar Katendrecht gegaan, waar zich de wegen der belde paren hadden ge scheiden. De politie zoekt thans naar de vermoedelijke dader, die zich Jim my laat noemen en waarschijnlijk zee man is. RONDGANG OVER DE TENTOONSTELLING. Terstond na de opening werd een rondgang gemaakt over de tentoonstel ling. Het viel ons op, dat vooral de pels- dieren in grote getale ^anwezig waren. De grote hoenders openden het pro gramma met de oud-Nederlandse ras sen, Witkuiven, Baardkuifhoenders (Pa dua's), Kraaikoppen, Uilebaarden, Hol landse hoenders en Brabanters. Hierin was zeer goed materiaal ingezonden: vooral de klassen „Zilver Zwart geto verd" en „zwart" waren goed bezet. Ook de Goudpellen gaven goede partij. Daarna volgden de Leghorns, Ancona's, Wyandottes. Minorca's. Een mooie in zending Cochins en Brahma's, Langs- hans en zelfs ontbraken de Orlofs en een Yokohama niet. De keurmeesters hadden geen gemakkelijke taak, want vanouds gaven op deze show vele be kende fokkers materiaal te zien. De dwerghoenders, in een bovenzaal ondergebracht, waren eveneens met prima materiaal vertegenwoordigd en flinke klassen Hollandse krielen en Hol landse Hoenkrielen gaven handen vol werk aan hun keurmeesters. Ook de buitenlandse rassen kwamen flink voor de dag. Flinke inzendingen Antwerpse Baardkrlelen, Seabrightkrielen, Java-, Wyandottekrielen en moderne en oud- Engelse vechtkrielen in de meest uit eenlopende kleuren boeiden het oog der bezoekers. In dezelfde zaal waren ondergebracht de sierduiven en helaas misten wij hier de Hollandse Kroppers en Holle Krop- pers, twee rassen, welke op vorige LP. V-tentoonstellingen dikwijls in uitste kende kwaliteit en grote klassen aan wezig waren. De Vinkduiven, zowel in zwartvleugel als blauwvleugel, waren goed ingezonden, hetgeen niet verwon dert wanneer men verneemt, dat enkele fokkers dicht onder de rook van Lelden wonen. Een ten slotte de afdeling pelsdleren of, zoals de gewone bezoeker zegt, de konijnen. Een tentoonstelling op zich zelf. Zoals altijd openden hier de Vlaamse reuzen in verschillende kleu ren de rij. Wat een reuzen waren hier voorgebracht en evenals bij de andere rassen, van prima kwaliteit. Sportsplinters Het Nederlands politie-elftal speel de gistermiddag te Enschedé gelijk (1-1) met een Twents KNVB-elftal. De traditionele wedstrijd tussen HFC en de Oud-Internationals eindigde voor het eerst sedert het instellen van deze ontmoetingen op 1 Januari 1923 in een 44 gelijk spel. De Vrijdag te Cairo gespeelde voet balwedstrijd EgypteNoorwegen ein digde in een 11 gelijk spel. Zondag ontmoetten de elftallen elkaar te Alexandrlë; het resultaat was wederom een gelijk spel, ditmaal 44. Het internationale Kerst-hockey tournooi van Zwart Wit (Breda) werd gewonnen door HHYC, dat in de finale de Antwerpse club Heracles met 2—0 sloeg. Amsterdam, dat in de eindstrijd van het Kersttournooi van de hockey club Laren tegen Hilversum met 11 gelijk speelde, nam de bullies beter en kwam derhalve voor de duur van een Jaar in het bezit van de Laren-wissel beker. Het Nederlandse ijshockeyteam verloor gisteravond in Den Haag van de Rest van Nederland met 124. Bij de „Rest" speelden evenwel de Canadees Andreola en de Hongaar Tele mede, terwijl het. officiële team met vier in vallers op het ijs verscheen Te Antwerpen won Derksen een internationale omnium voor Gosselln, Van Looveren en Harris, terwijl in een zelfde race te Gent Arie van Vliet en Schulte aan de touwtjes trokken. Vos (Slmson) bij de heren en mevr. T. Los kampPaezens (DOS) bij de da mes zegevierden in de traditionele Steen-turnwedstrijden, welke gistermid dag te Amsterdam verwerkt werden. Competitie Leidse Schaakbond SCHAATSENRIJDEN. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE AALSMEER. De IJsclub Aalsmeer heeft ijs en weder dienende voor Woensdagmid dag as. nationale hardrijwedstrijden op de schaats uitgeschreven over de vol gende afstanden: 500, 1500 en 3000 M. De schaatsen uit het vet! BAAN LEIDSE IJSCLUB GEOPEND. Was het gisteren nog niet ver antwoord de baan van de Leidse IJsclub voor het publiek open te stellen de ijslaag was 5 c.M. dik de 3 c.M., die de ijzige adem van Koning Winter er in de afgelopen nacht bij toverde, waren precies voldoende om dit hedenmorgen wel te doen. IJs en weder dienende zal de baan dagedijks van 10 uur v.m. tot 17.30 uur n.m. geopend zijn. Tochten in de omgeving moeten voorlopig nog ten sterkste worden afgeraden. Het ijs In de vaarten is nog zeer onbetrouwbaar! De keurmeesters waren niet te benij den. Stuk voor stuk passeerden de die ren hun handen en ook hier was een grote staf gedurende de gehele dag be zig geweest om de beste dieren er uit te halen, waarbij ten slotte slechts kleinigheden de beslissing gaven. De Lotharlngers waren eveneens goed vertegenwoordigd, de Franse Hangoor deed voor de anderen niet onder. Voorts waren er Weeners in verschillende kleu ren en om niet te vergeten de Belgian Haxes. Dan waren er nog de Rexen in verschillende kleuren, de Tankonijnen en ten slotte de Polen en Kleurdwergen. Er viel veel te bewonderen. De dieren stonden gedurende deze show onder controle van de dierenarts C. P. van Oostrom uit Voorschoten. DE HOOFDPRIJZEN. De hoofdprijzen werdén als volgt ge wonnen: de medaille van Z.K.H. Prins Bernhard ging naar E. Noteboom, Rot terdam; de beker van Jhr Mr van Kin schot, burgemeester van Leiden, was voor Dr R. K. W. Kuipers, Den Haag. De beker van de gemeente Leiden was voor J. Dankelman te Haarlem.- De comb. Sible te Katwijk-Binnen won de beker van Van Dordt voor het hoogste aantal punten en de zilveren wisselbe ker van de L.P.K.V. De beker voor het fraaiste hoen Ned. Rassen werd gewonnen door L. van Sonsbeek te Leiden; fraaiste buiten landse rassen, A. H. J. Kuypers, Haar lem; fraaiste krielhoen Ned. rassen, Gerh. ten Ca te, Almelo; fraaiste buitenl. rassen, J. Wobben, Haarlem. Bij de konijnen werden de bekers ge wonnen door: grote rassen, W. Kremp, Gouda: middenrassen, P. B. Kobes, Haarlem: kleinste rassen, J. Dankel man, Haarlem: dwergrassen, E. Note boom, Rotterdam; langh. rassen, D, Wouda, Eindhoven; korth. rassen, M. J, Gubels, Haarlem; mooiste tekenkonijn, B. J. Schoot, Arnhem. RECEPTIE. Ter gelegenheid van dit 40-jarig be staan recepieerde het bestuur Zondag in de koffiekamer van de Stadsgehoor zaal. Evenals op de- tentoonstelling zelf was de belangstelling zeer groot. Leden van de L.PK.V. alsmede diverse afge vaardigden van Leiden en Omstreken, w.o. de Ned. Ver. tot veredeling der Ned, Hoenderklasse, Lisse en Omstreken, de heer F. v. d. Mark als" oudste lid der L.PJC.V. (40 jaar), de N.K.B., afd. Haar lem, N.Z.C., Prov. Noord-Holland, de Eerste Z.H. slerduiverver., Kon. Ned. Ver. Avloultura, 't Noorden, enz. enz., brachten Leiden hun welgemeende ge lukwensen en hoopten op een nog lang leven. Namens de afd. Haarlem, werd naast vele bloemen, ook nog een Jubi- leumprijs aangeboden te besteden op de eerstvolgende tentoonstelling. Hoe de stand luidt Nu de competitie van de Leidse Schaakbond op ongeveer de helft is gevorderd, geven wij hieronder een overzicht van de standen in de ver schillende groepen. Van de laatst ge speelde wedstrijden zijn enkele, door af gebroken partijen, nog niet beslist, doch deze vermoedelijke uitslagen hebben wij zo voorzichtig mcgelijk getaxeerd, en zouden dus hier en daar slechts kleine afwijkingen teweeg kunnen brengen. In de 1ste klasse valt hetop. dat L.S.G. II en Philidor I met kop en schouders boven de andere clubs uit steken. De wedstrijd tussen deze ver enigingen, op 11 Januari a.s., zal wel de beslissing brengen voor het kam pioenschap. Wie het twijfelachtige ge noegen van de laatste plaats zal sma ken, is nog met geen mogelijkheid te voorspellen. Wel staat Bodegraven mo menteel vast op de onderste plaats, maar het heeft eerst, twee wedstrijden gespeeld en juist tegen de twee sterk- sten! De overgangsklasse is kennelijk voor Caissa; het heeft nog .slechts rekening te houden met Philidor II, waartegen nog gestreden moet worden, maar het heeft in die wedstrijd voldoende aan 'n gelijk spel, terwijl zelfs een niet al te grote nederlaag haar in verband met de bordpunten niet behoeft te schaden. Leiderdorp zal meer dan tot nu toe moeten presteren om nog van de on derste plaats te geraken. Zwarte Pion uit Lisse gaat ongesla gen aan het hoofd van de 2e klasse A. Als het morgen in de laatste competi tiewedstrijd van dit jaar ook Schaak genoegen weet te verslaan, kan de eer ste plaats haar bijna niet meer ont gaan; zo niet, dan keert de'spanning weer, met Philidor III. Voorschoten en Sohaakgenoegen als conourrenten. De overige drie ploegen in deze groep vechten hard om de onderste plaats te ontgaan. Zeer spannend is de strijd in klasse 2B, waar VTL, LSG Hl, Alphen II en Leithen goede kansen cp de ere titel hebben. In 3A stevent het tweede tiental van Katwijk regelrecht op het kampioen schap aan, terwijl het derde tiental van dezelfde club kennelijk in deze klasse niet mee kan. In 3B is de strijd nog geheel open, men zie slechts naar het geringe verschil tussen no. één en no. laatst. Tenslotte gaat in 4A de'strijd tussen Philidor V en Sassenheim II," terwijl in 4B Boskoop III de beste kansen heeft. Ie klasse; LSG II gesp. 4, 7 pt.; Phi lidor 4 7; Alphen 4 3; Hazerswoude 2 2; Katwijk 3 2; Noordwijk 3 1; Bode graven 2 Overgangsklasse: Caissa 4 8; Phili dor II 3 4; Oegstgeest 3 4; Boskoop 4 4; Zcetertwoude 3 2; Vriendenschaar 4 2; Leiderdorp 3 2e Klasse A: Zwarte Pion 3 6; Phi lidor III 3 4: Voorschoten 3 4; Schaak genoegen 2 2; Noordwijk II 3 2; NZH 3 1; Sassenheim 3 1. 2e Klasse B: VTL 4 6; LSG III 3 5: Alphen II 4 5; Leithen 3 4: Boskoop II 3 2; Bodegraven II 2 SPW 3 3e Klasse A: Katwyk II 4 8; Ons Genoegen 4 5; Noordwijk III 4 5: Zwarte Pion II 3 3: Lisse 3 3; VTL II 3 Katwijk III 3 3e Klasse B: Aarlanderveen 3 5; Vriendenschaar II 2 3; PTT 2 3; Phi lidor IV 2 2; Alphen III 3 2; Leider dorp II 3 2; Roelofarendsveen 3 2. 4e Klasse A: Philidor V 3 6; Sassen heim n 3 6: Leytse Ancker 4 4; SPW III 3 2; NZH II 3 2> Schaakgenoegen III 4 1; Zoeterwoude n 2 4e Klasse B: Boskoop III 2 4; Schaak genoegen II 3 4; Voorschoten II 3 4; Leithen II 2 2; Oude Wetering 3 2; SPW II 3 Schaakcrenoegen wint van Sassenheim Dank zij het feit, dat de „staart" van Schaakgenoegen in de wedstrijd tegen het bezoekende Sassenheim danig kwis pelde de onderste vijf borden zege vierden allen! won het de wedstrijd voorlopig met 5143%. In de afgebro ken partij van het eerste bord staat Momberg beter tegen Buis, zodat de eindstand wel 614314 zal worden: De uitslagen waren; A. Momberg (Schaakgenbegen)D. Buis (Sassenheim) afg., J. Zwaan—F. van Dijk 01, C. HakemulderJoh. de Jong 01, A. SpekJ. de Jong 01, H. HoogendoornA. Verbree 14, C.M. vap RenswoudeH, Daanje 10, C. ColpaP. van Meigaarden 10, G. Spie renburgL. v. d. Niet 10, A. OberC. Staring 10, J. van ZomerenF. Smit 1—0. Verdere uitslagen: Door beslissingen van afgebroken par tijen, kwamen nog de volgende eind resultaten tot stand: le kl.: VriendenschaarCaissa 46 (le bord; KanbierVlugt 10, 2e bord TelengVerduin 1414). 3e kl. A: V.T1. II—Lisse 5—5. 3e kl. B: Roelofarendsveen—Vrien denschaar II 55. 4e kl. B: Schaakgenoegen II—Boskoop in 414—514. Weinig interessante strijd tussen Rotterdam en Zwaluwen BINNENLAND Zaterdagmiddag is te Batavia de PH- TAT der K.L.M uit Nederland aangeko men. Het vliegtuig had een dag vertraging te Calcutta. De burgemeester van Heemstede, Jhr P. W. van Doorn, die In Juni 1949 de pensioengerechtigde leeftijd zal bereiken, zal met Ingang van 1 Juli 1949 aftreden. Het Hollandfestival dat van 15 Juni tot 15 Juli te Amsterdam en Schevenlngen zal worden gehouden, staat onder patro nage van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bomhard. Het voedselvoorzlenlngsblad bevat de verordening „kwallteltscontröle eieren bin nenland" van het bedrijfschap voor Dlulmvee en eieren, welke verordening met ingang van 2 Januari 1949 een kwaliteits controle instelt. BUITENLAND Volgens radlo-Delhl heeft Pandlt Nehroe. de premier van India, op een vergadering te Halderabad verklaard, dat hij geen tegenstander van de communls- Ten gevolge van een hevige brand ls een loods van de Argentijnse luchtvaart maatschappij „Alfa" ln de as gelegd. Vijf vliegtuigen zijn vernietigd. Bij Grenoble is een sportvllegtulg met twee personen aan boord neergestort. Een der Inzittenden sprong uit het toestel, doch het was reecis te laag om de para chute gelegenheid te bieden zich te openen. Beide Inzittenden kwamen om het leven. De Ver. Staten hebben voorgesteld, dat Engeland, Frankrijk, de Sovjet-unie en de V.S. de onderhandelingen over een Oostenrijks vredesverdrag hervatten en wel omstreeks 7 Februari te Londen. In de Duhamel-mljn bh Ensdorf ln het Saargebled zijn tengevolge van een mljnbrand 20 mijnwerkers om het leven gekomen, zo wordt officieel medegedeeld. Theaters en bioscopen ln het gehele Saar- bekken waren wegens rouw gesloten. Een groot pakket zijden kousen, dat op de tafel lag van de directeur van een Duitse exportfirma, heeft geleld tot de ontdekking van een grootscheepse smok- kelaffalre. Staalwaren tot een waarde van tlsche leer was. De regering van India zou j 20 mlllloen Duitse marken waren ln textiel echter niet dulden, dat hét communisme van Wast-Dultsland naar de Sovjetzone zich door middel van geweld verspreidde.1 gesmokkeldl De republikeinen ln de V. St. hebben een stap gedaan voor een onderzoek naar de vraag, waarom hun candldaat bij de presidentsverkiezingen vijf keer het onder spit heeft moeten delven en hoe er de volgende keer gewonnen zou kunnen wor den. De voorzitter van de partij. Scott Jr, heeft het nationale comité van de party voor een bijeenkomst ln Omaha (Nebraska) op 26 en 27 Januari byeengeroepen. Het aantal slachtoffers van onge lukken ln de Verenigde Staten sedert Kerstavond bedroeg tenminste 219. Door verkeersongevallen, voornameiyk ten ge volge van de gladheid der wegen kwa men 145 personen /n het leven. 33 per sonen kwamen bil brand om en 41 door ongelukken van andere aard. (U.P.) De ..opperste commissie van onder zoek" van de Senaat heeft de aan Ilse Koch verleende clementie ongerechtvaar- llgd geoordeeld en heeft de legerautorl- telten dringend verzocht te trachten nieuwe bewijzen voor haar schuld op te leveren opdat het proces opnieuw aan hangig kan worden gemaakt, 750 man Brits en Amerikaans per soneel van de luchtbrug hebben van dankbare Berlilners gegraveerde sigaret tenaanstekers als Kerstgeschenken gekre sen. TERLOUW WAS HEER EN MEESTER. Vee! perspectieven heeft de ontmoe ting tussen het Rotterdams elftal en een Zwaluwen-ploeg niet geopend, maar het zou onbillijk zyn tevens niet in ogenschouw te nemen, dat op het hard bevroren veld de hal uiterst be weeglijk was en de spelers vanzelf sprekend ook wat minder risico na men. De eerste helft dreigde puntloos te verlopen. Eerst na geruime tijd ging men aan elkaar en aan de omstandig heden wennen. Terlouw (R'dam), die als een verplaatsbare monstermagneet de bal steeds naar zich toe scheen te trekken, maakte evenwel elke vorm van georganiseerd samenspel in de Zwalu- wenploeg onmogelijk. Toch kwam er nog even voor de rust een achterstand voor de Rotterdammers, toen Groeneveld uit een voorzet van Koster met een verre trap de linkerbovenhoek wist te vinden (0—1). De tweede helft scheen al even wei nig interessant te zullen worden, maar de Rotterdammers kregen opeens een bevlieging, de bal werd van het mid denveld af wel tienmaal van voet tot voet gedirigeerd en toen eindelijk Steen bergen de bal het voorlaatste zetje gaf, precies op maat voor Konemann, kreeg De Munck geen schijn van kans (1—1). Van dit moment af kwam er wat meer lijn in het spel. vooral bij de Rotter dammers. Had De Munck in deze peri ode zich niet in grootse vorm getoond, de Zwaluwen zouden misschien een fikse nederlaag hebben moeten slikken. Nu duurde het nog tot enkele minuten voor het eindsignaal, eer Van de Kor- put een door Konemann aangegeven bal met de buitenkant van zijn schoen listig buiten het bereik van de keeper tikte (21). Zonder verdere weder waardigheden kwam het einde. Bij de Zwaluwen waren het vooral De Munck, Biesbrouck, Holtappel en Groe neveld, die het elftal kracht bijzetten, bij de Rotterdammers vormde de ver dediging Steenbergen—Terlouw—V an Schijndel een hechte lnie. De voorhoe de wisselde magnifieke aanvallen af met gepruts. ENGELSE LEAGUE. Portsmouth verdringt New Castle van kop. Na een week aan de top van de eer ste divisie gestaan te hebben, is New Castle United door een nederlaag te gen Birmingham weer gezakt, tenvUl de eerste plaats nu ingenomen wordt door Portsmouth. Hier volgen de uitslagen; Arsenal—Derby County 3—3; Bihming- ham Citv—New Castle United 2—0, Blackpool—Huddersfield Town 0—0; BurnleySt-oke City 1—3; Charlton Athletic-Preston North End 0-0; Chel sea—Portsmouth 1—2; Everton—Man chester City 0—0; Manchester United- Liverpool 0—0; Sheffield United—Bol ton Wanderers 11; Sunderland Middlesbrough 1—0; Wolverhampton WanderersAston Villa 40. WIELRENNEN. „SWIFT COMBINATIE". Hoewel velen zich door de koude heb ben laten weerhouden om deel te nemen aan de Bruggenrit, was de opkomst toch nog zeer bevredigend te noemen. De uit slag werd: 1. en 2. A. J. Vrijburg en A. J. v. d. Poel, elk 1V2 punt; 3. W. Rijs- bergen, 31/» p.; 4. J. Riethoven Jr., 5M> P- 5. C. v. d. Poel, 6 p 6. Th. v. d. Fits, 6V2 P- 7, 8, 9 J. Riethoven Pzn., M. La ken en P. Riethoven, elk 7 - W. Velthuijzen, 8 p. Van Raalte had een slechte en Van der Bijl een goede dag WAARDOOR ZWALUWEN IN AMSTERDAM ZEGEVIERDEN. Van Raalte faalde in het Amster damse doel en de Feyenoorder Van der BUI ranselde en stompte snel en kundig harde schoten uit het Zwalu wen-doel. Ziedaar waarom de Amster dammers met 21 verloren ln plaats van wonnen. Zij waren tegén dit vrU zwakke Zwa luwen-elftal, vooral na de rust, meer in de aanval en vertoonden frisser spel. De Zwaluwenploeg was maar een zeer schamele, waarin slechts enkele spelers van werkelilke klasse waren opgesteld (Van der Bijl, Schijvenaar en Möring) en waarin de overige spelers wel is waar uitblinkers in hun eigen ploeg mogen zijn, maar deze middig zeker niet bo ven de spelers van het Amsterdamse elftal uitstaken. De hoofdstedelijke ploeg maakte een vrij homogene indruk, in tegenstelling tot die van de Zwalu wen. waarin feitelijk alleen de achter hoede de toets der critiek kon door staan. De middenlinie bestaande uit Van Meerwijk (SW), Visser en Van Zijl (DOS), was de mindere van de Amster damse en in de voorhoede deed alleen Langelaan van HBS als midvoor af en toe iets goeds. De HBS-er opende na 22 minuten de score, nadat h!) een korte pass van Schaap had gekregen in het strafschop gebied. Van Raalte ging bij dit doel punt niet geheel vrij uit (01). Tien minuten later pikte de Amsterdamse linksbuiten Van de Ruit de bal op, schudde Möring van^zlch af en gaf een afgemeten trekbal naar midvoor Meyer die toestormend de bal hard en on houdbaar inschoot (11). Na de rust caramboleerde de bal voor het Amster damse doel naar rechts en Van Raalte stak tot Ieders verbazing geen hand uit naar het harde, diagonale schot van rechtsbuiten Van den Hoek (12). In deze stand kwam geen wijziging meer ondanks de fanatieke pogingen der Am sterdammers de gelijkmaker te scoren. KRUISJASSEN Kruisjascompetltie Personeelsvereni ging-en De stand in deze competi tie ziet er thans als volgt uit; 1. KNG 4 ^gesp. 6 pnt.; 2. Smit 44; 3. AWS 4—4; 5. Apparato 3—4; 6. NZH 3-0. KLAVERJASSEN. Leidse Klaverjasbond Competitie uitslagen: Afd. A: De Pel—'t K. 0—2; De MijnSp.bak 20; De BeursAd- ven do 0-2; DVA—DGW 0—2; Korev.— v. d. Werf 0-2. Afd. B: DVA—De Beurs 0—2; v. d. Werf—'t k. 2—0; De Pel—Korev. 2—0. BILJARTEN. NBB DISTRICT LEIDEN. DOS kampioen 1ste klasse. De uitslagen van de resterende com petitiewedstrijden luiden: le klasse'. WDOB IDOS I 08; OSL I—Kroon AI 6—2; Royal I—Poort v. Cleef I 4—4. Doordat DOS I een fraaie 8—0 over winning wist te behalen op WDOB I en de Poort van Cleef I het in Noordwijk tegen Royal I slechts tot 44 bracht, is ten slotte DOS I kampioen geworden. De spanning is er dus tot de laatste wedstrijd in gebleven. SCHAKEN. NAJDOR LEIDT IN NEW YORKSE TIENKAMP. De stand na de vierde ronde van de tienkamp welke te New York wordt gespeeld luidt: 1. Najdor 4 punten, 2. Fine 2V4 pnt en 1 afgebroken partij. 3. Kashdan 2l4t pnt, 4. Euwe 2 pnt., 5. Pilnlk 1^4 pnt. en 1 afgebroken partij. 6 Bisguire 114 pnt. 7. en 8 Kramer en Horowitz elk 1 pnt. en 2 afgebroken partijen, 9. en 10. Denker en Steiner elk 0 pnt. en 1 afge broken partij. Ons Distributiehoèkje 28 December eieren van de bon Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de rantsoenering van eieren met ingang van 28 December 1948 zal wer den beëindigd. Van die datum af mo gen detaillisten eieren zonder bon aan de consument afleveren. De bestaande maximum prijsregeling wordt voors hands ongewijzigd gehandhaafd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2