Competentie-vraagstuk bleef debatten over Indonesië grotendeels beheersen Abonnementen voor Militairen in Indonesië Rusland scherper, Engeland, Frankrijk en Canada gematigder dan Amerika Officiële publicatie Het Leidsch Dagblad VRIJDAG DECEMBER Aanwinst Rijkmuseum van Oudheden r GESCHENK UIT HET REUVENSFONDS. SïOf. P. M. Th. Böhl, voorzitter' van fe Vereniging van vrienden van het Rijksmuseum van Oudheden „Het Reuvensfonds", heeft gistermiddag aan de directie van het museum een door genoemd fonds uit een particuliere ver zameling aangekocht marmeren sculp tuur. voorstellende een offeraar met of ferdier, officieel ten geschenke aange boden. Hft belangrijke stuk, dat hoewel niet geheel volledig toch meer dan een torso alleen is, dateert vermoedelijk uit de tweede eeuw voor Christus en is een Romeins werk in de Hellenistische tra ditie. De vindpaats is onbekend. Prof. dr A. W. BUvanck, die een deskundige beschouwing over het kunstvoorwerp gaf, noemde het een gelukkige aan winst voor het museum. Het beeld houwwerk, in het bijzonder het offer dier een geit is uitstekend weer- gegeven en gezien de weinig beschaafde trekken en spits toelopende oren van de offerbrengènde jongeman mag men aannemen, dat de schepper een satyr heeft willen voorstellen. De directeur van het museum, dr W. D. van Wijn gaarden, sprak ten slotte zijn warme dank uit voor dit grote blyk van be langstelling van het Reuvensfonds voor het museum, dat de laatste jaren niet bepaald verwend is mét aanwinsten voor de klassieke verzameling. Tijdens een hierop volgende rondgang door het museum viel het op, dat de zalen van een uitstekende daglichtinstallatie voor zien zy'n. waardoor de kunstschatten ook in de avonduren volledig tot hun 'echt komen. Kerstspel van de V.C J.C. GEWIJDE STEMMING. Gisteravond voerden leden van de V.C.J.C. een Kerstspel op in de Re monstrantse Kerk. De heer De Bruin, leider van de V.C.J;C. opende de avond met een kort woord. Hier is een groep Jonge mensen, aldus spr., die bezield door de Heilige Geest, getuigen willen zyn. Het zijn geen saaie jongeren, die de hele dag over godsdienst nadenken, neen, het zijn gewone mensen van elke dag, die gedreven worden het feest van de ge boorte van Christus te vertonen. Spr. eindigde met het voorlezen van enkele verzen uit Jesaja 9- „Het volk, dat in duisternis wandelt, zat een groot licht zien." Onder het zingen van „O- verblijden de. o gü wijdende, zegenbrengende Kerstmistijd" traden de spelers de kerk in. Over het spel zelf zullen we kort zijn, want het is onmogelijk de juiste woorden te vindon om de diepe eerbied en overgave van herders en koningen, de goede-zorg van Jozef voor Maria, de tederheid van Maria zelf en de blijde stem van de Engel, weer to geven. De verlichting van het platform, waarop gespeeld werd. door kaarsen en rood voetlicht; droeg zeer bij lot verhoging van de gewijde stemming, die in de verder donkere kerk heerste. Een koortje ondersteund door het orgel, wisselde het spel af met toepas selijke liederen. Het spel werd bseloten met het zin gen van ..Nu zijt welle-kome". Diep onder de indruk verlieten de talrijke aanwezigen het kerkgebouw Aan de uitgang werd een collecte ge- houdpn ter bestrijding van de kosten, terwijl bet overschot bestpmd zal wor den voor het onderhouden van het con tact met de VC J.C.-ei's, die als millr tair in Indië verblijven De in ons nummer van 18 dezer aangekondigde Abonnementspriisverhoging gaat NIET door. Tot nader bericht blijft de prijs dus onveranderd f8,75 per kwartaal., DE DIRECTIE Toestand in de Republiek verward geacht Te kwart voor elf heropende presi dent Van Lengenhoven de vergadering' van de Veiligheidsraad. Onmiddellijk diende de Sovjet-vertegenwoordiger zjjn aangekondigde resolutie in. Deze luidt als volgt: De Veiligheidsraad veroordeelt de houding der Nederlandse regering, welke opnieuw door het ondernemen van een militaire actie tegen de Re publiek de Renville-overeenkomst ge schonden heeft. De Veiligheidsraad eist: 1. Onmiddellijke stopzetting der vij andelijkheden; 2. Onmiddellijk als 'n eerste stap voor een regeling van het conflict, het terugtrekken van de Ne derlandse troepen naar de plaatsen, welke zij voor de actie innamen; 3. De onmiddellijke invrijheidstelling van de president der Indonesische Republiek en van de andere Republi keinse leiders; 4. Besluit, om een Commissie van de Veiligheidsraad in te stellen, waariu alle leden van de Raad vertegenwoordigd zijn; 5. Geeft opdracht aan de Commissie om de uitvoering van de bepalingen inzake het staken der vijandelijkheden en het terugtrekken der troepen te con troleren en haar medewerking te ver lenen tot regeling van 't gehele con flict," De eerste spreker hedenmorgen was de Engelse vertegenwoordiger mr Den ning. Deze begon jnet een terugblik te werpen op de overdracht van Indo nesië aan de Britse troepen in 1945- Hy zeidc, dat de Britse troepen, die Indonesië bezetten, herhaaldelijk wer- BIOSCOPEN. Het is ons uit de aard der zaak niet mogelijk vandaag reeds een beschou wing te geven over de filmprogramma's, welke deze week in de Leidse theaters zullen worden ^vertoond. Daarom voor ditmaal slechts een korte aankondiging en karakterisering der films. Het Casino-theater brengt een reprise van de prachtige Chopln-fllm „Een on vergetelijke melodie", waarin Paul Muni een schitterende creatie te zien geeft. Men moge tegen deze film historische bedenkingen hebben, als verhaal en qua spel boeit ze van begin tot einde. Luxor biedt zijn bezoekers deze week een vrolijke Deanna Durbm-film „Daar zit muziek in". Alleen de titel wijst er reeds op, dat dit een luchtig verhaal is, waarin het danswonder Donald O'Con nor de voornaamste tegenspeler, is, "Bobby Breen, de populaire zanger, ls de belangrijkste figuur in „Het lied van de jeugd", welke Rex zijn clientèle voor zet. Het" is een film met „een lach en een traan", Waarin de spanning niet ontbreekt. Trianon ten slotte brengt een avon tuurlijke film „Kismet", waarin Mariene Dietrich en Ronald Colman nieuwe trlumfen vieren. In Lido draait Walt Disney's „Bambi", waarover elders in dit Blad uitvoerig wordt geschreven. UNIE VAN VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS. Kerstfeest Ouden van Dagen. Gistermiddag heeft het comité „Ouden van Dagen" van de afd. Leiden U.V.V. In Den Burcht een Kerstfeestviering voor de bejaarde ingezetenen van onze stad georganiseerd. Om 3 uur kwamen 400 deelnemers in de grote zaal bijeen. Na opening van het samenzijn door de voorzitster van het comité, mevr. Van Rijnbach, werden gezamenlijk enige Kerstliederen gezongen; daarna werd koffie geschonken en werden versnape ringen rondgedeeld, onder welke bezig heden een meisjeskoor van de Leidse Schoolvereniging Noordeinde enige lie deren ten gehore bracht met pianobe geleiding van mevr. Kakebeeke. Na dit alles vertelde mevr. Hageman—Verha gen een Kerstgeschiedenis, waarnaar de oudjes Ingespannen luisterden. Hierop volgden weer tractatles, waarbij de siga ren voor -de mannen bijzonder in de smaak vielen. Na het tweede optreden van het meisjeskoor en gemeenschappe lijk zingen-van het Avondlied togen de bezoekers ruim .voldaan huiswaarts, na dat allen nog een pakketje ln ont vangst hadden genomen, De heer J. M. J. Bots alhier slaagde te Delft voor het candidaatsexamen voor civiel ingenieur. FILMAVOND E.H.B.O.-RAAD. Voor de eerste filmavond van de E.H.B O.-Raad, aangeboden door de Vereniging tot behartiging der belan gen van T.B.C.-patiënten in Nederland, bestond gisteravond in de grote Aula van het Academisch Ziekenhuis over weldigende belangstelling! Vertoond werd de derde Ned, Tuber- culosefilm, „Wit Wint" vervaardigd in opdracht van de Ned. Centr. Veren, tot bestrijding der Tuberculose welke film een voortreffelijke indruk geeft van het leed, dat deze gevreesde volks ziekte over de mensheid brengt en van het goede werk der tbc-bestrijdlng. De prachtige speelfilm werd toege licht door het Hoofdbestuurslid de heer C. Berg, die speciaal wees op de voor- en nazorg van de T-B.C.-patiënten. waarna voorzitter P. Agema namens de E.H.B.O. -Raad nog een korte uit een zetting gaf over „Hoe werkt onze E.H.B O.-Raad voor de aangesloten verenigingen". Het 75-jarig jubileum van de firma Cpllnter valt niet, zoals gisteren gemeld op Maandag, doch op Zondag 2, Januari De receptie ia op Dinsdag 4 Januari. WIELRENNEN. „SWIFT COMBINATIE". Tweede Kerstdag wordt evenals vorig Jaar wederom een bruggenrit gehouden voor reeners en toeristen. Vele prllzen zijn door het bestuur van Swift" be schikbaar gesteld. Samenkomst: Hooglandse Kerkgracht om 9 uur. VOOR DE NIWIN. De Kerstcollecte, ten bate van de NI- WIN, gehouden onder het personeel van N.V. Van Cranenburgh en Herln- ga's Sajetfabrieken, heeft opgebracht de somma van f. 203.50. BOND VAN CHR. SIGAREN WINKELIERS. Binnenkort zal een afd. Lelden en omstreken worden opgericht. De voorbereidende commissie Leiden en omstreden van de Bond van Chr. sigarenwinkeliers belegde gisteravond in „Zomerzorg" een contact-avond^ die maar matig was bezocht. De heer C. v. d. Niet uit Noordwijk zette het doel van de avond uiteen, n.l. het komen tot oprichting van de kring Leiden en om streken van genoemde Bond. Spr, legde in het bijzonder de nadruk op de prin cipiële zijde van dit strevei}, maar wees tevens op de betekenis van de Marshall hulp en de Benelux-overeenkomst voor de sigarenwinkeliers. De heer P. J. de Jong uit Den Haag, hoofdbestuurslid van de Bond bekeek de betekenis van de Bond meer uit de materiële gezichtshoek. Hij schilderde de totstandkoming van de Bond, de sa menwerking daarvan met de andere Bonden, het doen en laten van de Vak groep en stond ten slotte stil bij de prtjzenbeschikklng 1949, die ln het bij zonder voor de winkeliers, die geen gro te omzet hebben bergen van zorgen met. zich brengt. De heer V. d. Niet, die de geringe opkomst betreurde, doch verklaren kon, achtte het onjuist om in deze vergade ring tot bestuursverkiezing over te gaan. De voorbereidende commissie, die be staat uit de heren C v. d. Niet te Noordwijk, H. Kraay en M. Wolters bel den te Leiden, T, Guyt te KatwUk aan Zee en P. v. Gorkum te Hazerswoude, zal het werk met kracht voortzetten. Eerstdaags zal een ledenvergadering worden uitgeschreven e. tot bestuurs verkiezing worden overgegaan. Ca. 25 sigarenwinkeliers uit Lelden en omstre ken sloten zich reeds by de Bond aan. Onze stadgenoot ds D. J. Vossers, Ned. Herv. predikant alhier ls herko zen als bestuurslid van de Ver. voor voorlopige opleiding van Ned. Herv. predikanten te Doetinchem. B. en W. van Lelden zijn Woensdag 29 December a.s. verhinderd spreekuur te houden. den aangevallen door Indonesiërs en dat het terrorisme reeds toen niet ef fectief werd gecontroleerd door de In donesische autoriteiten. Van Britse agressie waarover de Sovjet-vertegen- woordiger sprak, is volgens hem nooit sprake geweest. De Sovjet-regering is hierover onvoldoende ingelicht. Hij wees er verder op dat de Republiek Indonesië is opgezet met behulp van Japan. Over de kwestie der competentie van de Veiligheidsraad sprekende had de heer Denning niets toe te voegen aan hetgeen Engeland daarover reeds in 1947 heeft gezegd. De Engelse mening is, dat deze zaak kan leiden tot internationale verwikkelingen en derhalve door de Vei ligheidsraad kan worden behandeld. De Britse regering kan niet toegeven dat alle middelen om tot een overeen komst te geraken waren uitgeput toen de Nederlanders overgingen tot het ge- buxik van machtsmiddelen. Naar de me ning van de Britse regering hadden de Nederlanders verder gebruik moeten maken van de C v. G. D. voor aleer zij tot het gebruik van machtsmiddelen overgingen. De Britse woordvoerder deelde mede, dat zijn regering de Amerikaanse reso lutie zou steunen, zonder daarmede iets prijs te/geven van het Britse stand punt inzake de juridische zijde van de behandeling. De Britse regering is tot haar stand punt gekomen door de overweging, dat de gang van zaken in de wereld te ern stig is dan dat het conflict zou mogen voortbestaan. Dit is geen kwestie, waar in men lang kan stilstaan by het juri dische aspect. Het eerste wat de raad te doen heeft is te voorkomen, dat de strijd verder gaat. De Britse woordvoerder protesteerde voorts tegen uitlatingen, die in de loop. van de debatten van gisteren door verschillende woordvoerders zijn gebruikt met betrekking tot Neder land, welke uitdrukkingen volgens - hem niet konden worden beschouwd als te zijn in overeenstemming met de nationale waardigheid van Neder land. De tweede spreker was de Franse ver tegenwoordiger Parodl. Deze behandelde uitvoerig de kwestie van de competentie van de raad. De C. v. G. D. zo zeide hü. is opgezet zonder dat de raad over de kwestie der competentie heeft beslist. Dit was een kwestie die intussen ern stig moest worden behandeld in plaats van er licht over te stappen, welke nel- ging in de raad bestaat. Het Handvest heeft ten doel geschillen tussen naties bij te léggen. Dit is herhaaldeiyk be vestigd in verschillende artikelen. Over al vyaar in het Handvest wordk gespro ken; over geschillen wordt er gesproken over' de internationale vrede en de vei ligheid. Dit betekent dus zeer duidelijk een begrenzing van de competentie, die overigens ook uitdrukkelijk in be paalde artikelen van het Handvest is vastgelegd. De geschillen waarover de raad kan spreken zijn uitsluitend die tussen souvereine staten. De heer Parodi ging vervolgens na hoe de positie van de Indonesische Re- publiek in deze is. Hij vestigde er de aandacht "op, dat tussen de Republiek en Nederland een zeker aantal overeen komsten is gesloten. De beste definitie van de status der Indonesische Repu bliek is volgens hem gegeven door de Verenigde *Staten in 1947. toen de Re publiek werd gekenschetst als een ge bied,, dat later-bij de federatie van ge heel Indonesië al§ souvereine staat zal worden ingepast. Daarom, zeide Parodl, heeft de Indonesische republiek er geen recht op, te worden" beschouwd als een staat volgens de bepalingen van het Handvest. Wanneer er moeilijkheden optreden fciissen federale staten en cen trale besturen, zoals büvoorbeeld in de Verenigde 6taten en in de Sovjet-Unie zal dit ook nooit kunnen betekenen, dat de Veiligheidsraad er zich eveneens mede zou kunnen bemoeien zoals th?.ns met Indonesië geschiedt. Slechts* wan neer interne moeilijkheden van een sou vereine staat van zo'n ernstige aard zijn, dat ze internationale gevolgen zouden kunnen hebben, zou de Veiligheidsraad kunnen ingrijpen. Het is volgens Pa rodl niet bewezen, dat een dergelijk ge vaar in dit geval bestaat. Wat de kwestie verder aangaat be paalde de heer Parodi zich tot twee opmerkingen. Ten eerste zeide hij was het zeer twijfelachtig in welk"c mate de Repu bliek in staat is geweest haar eigen overeenkomsten uit te voeren. De in terne situatie in de Republikeinse re gering was duister. Ten tweede zeide de heer Parodi, dat de actie van Ne derland een actie is van brutale en schokkende aard. Dit valt volgens hem niet te ontkennen cn het was dit, dat de raad voor een zeer delicate situatie plaatste. De raad mocht zich even wel niet laten leiden door het sen timent, dat door het Nederlandse op treden is gewekt, doch moet zijn me ning inzake de competentie laten overheersen. De volgende spreker was de Canadese vertegenwoordiger de heer Ritchey. Deze zeide, dat de Canadese regering grote gevaren vreest van de voortzet ting der vljandeiykheden, die de moge- lykheld van een overeenkomst voor een lange tUd zouden kunnen uitsluiten. In deze tragische omstandigheden, zeide hü, meent de Canadese regering, dat. de eerste stap jnoet zijn het stopzetten van de gevechtshandelingen. De volgende stap zou moeten zijn het scheppen van omstandigheden, waarop een perma nente vrede kan worden gebouwd Voor aleer de Veiligheidsraad in staat is een practische opdracht voor het herstel van vreedzame omstandigheden te ge ven zal hü meer uitvoeriger inlichtingen moeten hebben. De raad heeft daarvoor, zeide hij, tot zün beschikking het ap paraat van de C. v. G. D. De Veilig heidsraad- zou moeten wachten op ad viezen van deze commissie vooraleer hij practische stappen zou kunnen doen t-ot het hervatten der onderhandelingen. Hierna kwam de heer Van Royen wederom aan het woord. De raad heeft de passage ln de Ame rikaanse resolutie, die terugtrekking der troepen op de vroegere positie» eiste, verworpen met 5 stemmen vóór cu 6 stemmen blanco Voor stemden: De Verenigde Staten. Columbia, Syrië, Engeland en China. De eis tot het stoppen der vijande lijkheden werd aangenomen met 7 stemmen en 4 blanco (Frankrijk, België, de Oekraïne en Rusland). De gehele resolutie is tenslotte met diverse wijzigingen aangenomen met 7 stemmen vóór en 4 blanco (Frank rijk, België, de Sovjet-Unie en de Oekraïne),. De uiteindelijke tekst der aangenomen Amerikaanse resolutie luidt thans: „De Veiligheidsraad neemt met be zorgdheid kennis van de hervatting der vijandelijkheden in Indonesië en nota genomen hebbende van de rap porten der C. v. G.D. Doet een beroep op de partijen: A) De vijandelijkheden onmiddellijk te staken. B) De President der Indonesische Republiek en de overige politieke ge vangenen, gearresteerd sedert 18 De cember j.l., vrij te laten. C) Draagt de C. v. G.D. op volledig en dringend telegrafisch een rapport aan de Veiligheidsraad uit te bren gen over de gebeurtenissen, welke sedert 12 December 1948 in Indonesië zijn voorgekomen. D) Geeft de C. v. G.D. opdracht ter plaatse te observeren en rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad over de uitvoering van het onder de paragrafen A cn B geëiste". COLLEGE VAN DIAKENEN DER NED. HERV. GEMEENTE. De heer Th, v. d. Burgh bedankt als secretaris. Naar wij vernemen heeft de heer Th. v. d. Burgh de wens te kennen gegeven om met ingang van 1 Januari a.s. af te treden als secretaris van het College van diakenen der Ned- Herv. Gem. te dezer stede De heer v. d. Burgh, die deze functie een reeks van Jaren met voor beeldige nauwgezetheid heeft waargeno men, zal echter wel deel blijven uitma ken van dit college. In zijn plaats is be noemd de heer A. J. Schoneveld, thans tweede secretaris. De heer-W. Keereweer hoopt op 1 Ja nuari het -feit te herdenken, dat hü voor 23 jaar werd benoemd tot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier, Gedurende al deze jaren heeft de heer Keereweer het college van diakenen in verschillende functies vertegenwoordigd, terwijl hij ook thans nog een werkzaam aandeel heeft in de werkzaamheden van dit col lege, „DE HEL VAN BUCHENWALDE". Filmvoorstelling in het Trianontheater. De Stichting Landeiyk voormalig ver zet in Nederland bracht gisteravond in het Trianontheater de door een Belgl- sceh filmmaatschappü opgenomen film „De hel van Buchenwalde". Voor deze voorstelling bestond buitengewoon grote belangstelling, vooral uit de kringen van de Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. De propagandaleider van eerstge noemde Stichting herdacht, nadat en kele. ogenblikken stilte ln acht waren genomen, allen, die in de strijd van het verzet en om de bevrijding van oj\s va derland hunleven hadden gegeven. Scherp trok spr. van leer tegen de „Sep- tcmber-artisten" en de „Mei-ridders", die door hun gedrag een ernstige smet op de illegaliteit hebben geworpen. Van deze „ellebogenwerkers" moeten wy niets hebben, aldus spreker. Ten slotte deed spreker een oproep opa het werk van de Stichting 10401945 harteiyk te steu- I nen.- Hierna werd een aanvang gemaakt met de vertoning van de film „De hel van Buchenwalde", waarvan het eerste deel speelt in de omgeving van het Waalse Belgenlancl. In tegenstelling met veler opvatting is dit geen documentaire film. doch een speelfilm, hetgeen niet wegneemt,, dat vooral dit eerste deel sterk tot de verbeelding spreekt. wy ni3ken kennis met een Belgische ver zetsgroep, welke door toedoen van een geniepige koster, die aan de kant van de SD. blijkt te staan wordt opgerold. Opmerkeiyk zün de methoden, welke de S.S. toepast om aan alle gevangenen iedere persoonlykheid te ontnemen; zy worden gedegradeerd tot een nummer en als zodanig ook behandeld, terwijl alles in het werk wordt gesteld om hen tot ongehoorzaamheid te brengen. Heel langzaam groeit in dit kamp de verzetsgeest. Echter breekt ook voor Buchenwalde de dag der bevrijding aan en terwijl rondom de kanonnen van de bevryders bulderen, komt de gevormde verzetsgroep in opstand tegen de S.S.- lelding, waarna de bevrijding daar ls. Ofschoon de film voortreffelük ge speeld wordt en lichtelijk op sensatie i$ Ingesteld, geeft zij toch allerminst een suggestief beeld van de ellende, zoals ons deze uit litteratuur en foto's bekend is. Openbare Kerstzangdiensten LEERLINGE.*1 7AN BIJZONDERE SCHOLEN ZIN .N KERSTLIEDEREN OI' STRAAT. Hedenmiddag van vijf tot zes üur zullen leerlingen van 9 Hervormde, 5 R. Katholieke en één Geref. school op verschillende punten in de stad Kerstliederen ten gehore brengen. MARKTF "ICHTEN LEIDEN. 24 Dec markt. Aangevoerc 1 fokstier; 40 kali- en melkkoeien 450- 800; 48 vartkoelcn c a. 325525; 13 pin ken 240350; 5 graskalveren; 29 nuch tere sla.jhtkalveren 361 vette schapen. 50 weldeschapen 6080; 150 mestvarken6 6075. 443 biggen 4560; 7 paarden. 2 veulens; 10 bokken on gelten. Alles matig. LEIDEN, 24 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 46 partijen. 38 partUen Ooudse kaas Ie soort 167—171; 2e soort 163—166. 8 par tijen Leidse kans l£ soort 162163 per 100 kilo. Handel traag. 19 Nederlanders gesneuveld en 43 gewond BEZETTING VAN SERANG, DJASINGA EN PAJAKOEMBOEH. Van officiële zyde wordt te Batavia medegedeeld, dat de Nederlandse troepen, in Bantam oprukkend, Serang en Djasinga (35 kilometer westelijk van Buitenzorg) hebben bezet. In mldden-Java werd Blora bezet. Behalve rond Solo werden rond Magelang zuiveringsacties gehouden. Op Sumatra werd Pajakoemboeh bezet. Volgens tot dusverre ontvangen ge gevens sneuvelden sinds de aanvang van de acties in totaal 19 Nederlandse militairen en werden 43 militairen gewond Dienst Amsterdam-Batavia gestaakt Ook de KLM heeft thans officieel belicht ontvangen van het sluiten van de vliegvelden van Koratsjl cn Cal cutta. Hierdoor zün aan de Amster damBatavia-Ujn der maatschappü ernstige belemmeringen in de weg ge legd. In afwachting van een andere oplossing is de dienst tot nader order gestaakt. Een DC 4-machine met ge zagvoerder Van der Kooy is op het vliegveld van Calcutta tydclyk opge houden. Luchtverbinding Nederlcmd- Indonesië over andere route De directeur van het Intercontinen taal bedrijf van de KLM te Batavia deelde méde. dat de KLM-verbindlng tussen Nederland en Indonesië zo spoe dig mogelyk over een andere route zal warden hersteld. Hedenochtend wordt he Constellation „Tilburg" uit Neder land té Batavia verwacht. Nog geen mogelijkheid tot luchtpost naar Indonesië Dc P T.T. is nog niet geslaagd in het vinden van een oplossing voor postvervoer tussen Nederland en In donesië, nu de K.L.M. haar vluchten naar Batavia tot nader order heeft moeten staken. In afwachting van nadere berichten, die zo spoedig mo gelijk zullen volgen, doet bet publiek er goed aan zyn luchtpost-corres pondentie en luchtpost-pakketten voor Indonesië niet ter post te bezorgen. KERSTGROETEN VAN GENERAAL SPOOR AAN TROEPEN. Generaal Spoor heeft de Nederlandse troepen zün Kerstgroeten gezonden en de soldaten kracht toegewenst om hun „order uit te voeren, met het prachtige doel Indonesië de vrede te brengen". WAT SOEBARSONO VERWACHT... De Indoneslsdhe vertegenwoordiger in New Delhi .Soedarsono, verklaarde heden, dat India, Pakistan en Birma de Republikeinen verzekerd hadden, dat zy bereid zün sterkere maatregelen tegen de Nederlanders te nemen, In dien de beslissing van de Veiligheids raad omtrent de vüandelijkheden in Indonesië „teleurstellend zou biyken". Soedarsono zeide niet te kunnen onthullen, welke maatregelen India en de andere regeringen zich voorstelden te nemen. Hy voegde er echter aan toe: „wy kunnen in de zeer nabye toe komst verwachten het stopzetten van alle Nederlandse verbindingen en het vervoer in het gebied van het Midden- Oosten tot Australië verwachten." RAPPORT C. v. G. D. Hedenochtend heeft de C. v. G. D. een uitvoerig rapport vrijgegeven, dat aan de Veiligheidsraad telegrafisch ls toegezonden. Hierin wordt een uiteen zetting gegeven over de kwestie betref fende het terugroepen der militaire waarnemers. In dit rapport wordt o.a. melding gemaakt van het feit, dat de terug roeping der militaire waarnemers o.a. geschiedde omdat de dcmarcatiely- nen en de gedemilitariseerde zones niet langer bestaan en de hoofdkwar tieren, aan welke verschillende groe pen van militaire waarnemers zyn toegevoegd, mobiel zijn geworden cn hierom voor de veiligheid der mili taire waarnemers niet langer kan worden ingestaan. TOTALISATORWET AFGEKONDIGD. In het heden verschenen Staatsblad I no. 514 ls afgekondigd de wet van 25 No vember tot wederinvoering van de totali- sator. Deze wet tfeedt in werking op de 20ste dag na de afkondiging. VOORSCHOTEN Belangrijke Industrie in Voorschoten Wie enigszins bekend is in Voorscho ten, kent ook het nu pas verrezen grote witte fabrieksgebouw van de I.K.I. Kort geleden is een gedeelte van dit nieuwe gebouw tijdens een receptie voor de verschillende afnemers van de di verse artikelen in gebruik genomen. De officiële opening van de gehele fa briek- zal echter nog enkele maanden op zich laten wachten. Wie, zo als wij een kykje kan nemen op het grote fa brieksterrein. gelegen aan de Veurseweg te Voorschoten, merkt, dat er koorts achtig wordt gewerkt om deze opening zo mogelijk te doen plaats vinden. Was het eertijds betrekkelyk klein bedryf van de Internationale Kunsthoorn In dustrie (I.K.I.) groot genoeg om aan de vraag naar de kunsthoorn-produc ten té voldoen, na de oorlog heeft de mogeiykheid van een dergelijk product een zodanige vlucht genomen, dat de bouw van dit grote en moderne gebouw niet alleen alleszins gerechtvaardigd, doch ook noodzakeiyk ls geworden. Naast de oude I.K.I. ls nu een nieu we N.V. ontstaan, n.l. Internationale Kunststoffen Industrie. Wat de kunststoffen betreft, daar kun nen we twee soorten onderscheiden. 1. De thermoplastische stof en 2. de thermohardende stof (bakeliet o.a.) Voor deze producten zyn twee fabrica geprocessen mogeiyk: het spuitgieten en het persen. Beide processen worden gevolgd, terwyl er nu in deze nieuwe fabriek weer een moderne afdeling ls bygevoegd. de extrusie-afdellng. Hierdoor is het mogelijk, dat deze fa briek in Voorschoten zich bezig houdt het het grootst aantal soorten plastic m een laboratorium heeft, dat klinkt als een klok. Van deze kunst stoffen maakt de fabriek zowel eind producten als onderdelen voor de in dustrie op het gebied van techniek, sa nitair. verpakking en huishouding. Qp deze fabrieken werken thans 250 man Wel een bewijs, dafc dit bedryf 'n grotè'plaats inneemt op do binnen- en oültenlandse markten. Opheffing distributie van motorvoertuigen De minister van Economische Za ken maakt in overleg met de minis ter van Verkeer en Waterstaat be kend, dat met ingang van heden da distributie-voorschriften voor motor voertuigen zyn opgeheven, zodat dezo thans zonder vergunning mogen wor den gekocht, verkocht cn afgeleverd. Hieronder valien mede de rupsband- tractoren en landbouwjeeps. De rnpsbandtractor was op het gebied van landbouwwerktuigen nog het enige distributieobject Aan het vrygeven ls de voorwaarde verbonden, dat de importeur, fabrikant of wederverkoper niet tot vrije verkoop overgaat, voordat de door hem vóór het vrygeven in ontvangst genomen aan koopvergunningen zyn gehonoreerd. Door deze opheffing hebben de rijks verkeersinspecties geen bemoeienis meer met de toewyzing van motor voertuigen Voor het verkrijgen van een ryver- gunning, welke vooralsnog gehand haafd biyft, dient men zich zoals tot dusver tot de Ryksverkeersinspectie te wenden, NEDERLANDS-JAPANSE HANDELSOVEREENKOMST. Ter waarde van 90 miUioen dollar. Het hoofdkwartier van generaal Mac- arthur heeft heden medegedeeld, dat Nederland een financiële- en handels overeenkomst zal sluiten met Japan, welke zal voorzien in een goederen ruil tussen Japan enerzijds en Nederland en Indonesië anderzyds ter waarde van 90 mlllioen dollars De particuliere han del tussen deze landen zal 1 Januari 1949 worden hervat. VEROORDELINGEN IN VOETBALPOOLAFFAIRES. D kantonrechter te Rotterdam heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de „voetbalpoolaffaires". De drie hoofdver dachten in deze zaken: W. Goes izcs- terspool), M. Huysman (Strangpool) en M. A. van der Ark (pari mutuel-pool) werden resp. veroordeeld tot 5 maanden hechtenis, waarvan 3*6 maand voor waardelyk, 5 maanden hechtenis waar van 3 maanden voorwaardeiyk en 4 maanden hechtenis, waarvan een maand voorwaardelyk, alle met een proeftyd van twee jaar. De hoogste boe te n.l. f. 4000.viel de aanlegger in de pari mutuelpool» Molenaar ten deel, terwyl de laagste boete f.25.— bedroeg. Alle straffen met een maand hechtenis voorwaardelyk en een proeftyd van twee jaar. NW-LEIDER IN NEW YORK VERWACHT. Een der leiders van het NW, de heer Vermeulen, wordt heden per KLM- vliegtuig in New York verwacht ln ver band met de situatie ln Indonesië. Vol gens Aneta zou deze reis gemaakt wor den in overleg met de Nederlandse re gering om de Amerikaanse Arbeiders- party ln te lichten over de houding van de grote meerderheid der Neder landse arbeiders ten opzichte van de politionele actie in Indonesië. LOONBIJSLAG GEHUWDE WERK NEMERS EN KOSTWINNERS BENEDEN 23 JAAR. Het College van Ryksbemi#elaars heeft heden een beschikking getroffen krachtens welke de loonbijslag van een gulden, te rekenen van 1 November 1948 af, ook zal worden toegekend aan ge huwde manneiyke werknemers beneden 23 Jaar, alsmede aan manneUjke en vrouwelijke kostwinners in de zin van de wachtgeldregeling 1946 benden die leeftyd. Kerstboodschap van de Paus De Paus heeft hedenmorgen een Kerstboodschap aan de „geheel katho lieke wereld" uitgesproken, welke via Radio-Vatlcaan werd uitgezonden. „Ik verhef myn vaderlijke stem", zo verklaarde hy, „aan het eind van dit jaar 1948, dat vol moeiiykheden voor Europa en de wereld was, om te zeggen, dat God's hulp vooral in deze tyd nodig is, Wy behoeven morele kracht, moed, een helder hoofd en open ogen, Wij hebben behoefte aan het heersen van waarheid op aarde, aan de opvatting van rechtvaardigheid en sociale orde, welke in overeenstemming is met God's opvatting van vrede." „De Kerk weigert een opvatting goed te keuren, volgens welke de staat abso luut autonoom is Degenen, die bewe ren, dat voorbereiding voor een oorlog noodzakeiyk is om de vrede te bewaren, brengen de vrede in gevaar. De Chris telijke wil tot vrede wordt overal er kend. De christenen moeten er zich voor hoeden, dat prestige-kwesties tot een oorlog of een oorlogsdreiging lei den." Negentien der hoogste Japanse oorlogsleiders o.w. 9 leden van het ka binet Tojo behoren tot een aantal per sonen, die, hoewel verdacht van oor logsmisdaden thans uit de gevangenis zyn ontslagen. BEURSO VERZICHT HOGERE KOERSEN. Amsterdam, 24 December. •De algemene stemming was vandaag prijshoudend, waartoe werd bygedragen door hetgeen onder beurstyd werd ver nomen omtrent de in de Veiligheidsraad genomen resolutie ten aanzien van In donesië. Voor de Cultuurfondsen en de Indonesische waarden riep een en ander vanzelfsprekend zelfs een vry vaste stemming te voorschyn en toen het ogenblik van notering maken was aan gebroken bleek, dat de Indische aande len welke overigens ook heden nog on der de noterings-restrictiebepaiingen vielen, algemeen hoger werden afge daan. H.V.A/s, die de belde vooraf gaande dagen enige punten waren in gezakt, konden zich thans verbeteren tot de prijs van Dinsdag. Hetzelfde was het geval in de tabaksrubriek van de aandelen Deli Maatschappij, terwyl ook Amsterdam Rubbers werden afgedaan ln de nabyheid van de voorgeschreven stopkoers. c De overige cultuuraandelen, voor zo ver genoteerd, waren eveneens hoger en hetzelfde was het geval met de meeste Indonesische waarden. Koniniciyke wa ren per saldo iets hoger dan gisteren by het slot De scheepvaartmarkt was stil, waarby de koersen over byna de gehele linie wat hoger waren. Neder landse staatspapieren niet of niet noe menswaardig veranderd. De Amerikaan se markt was verwaarloosd. De krant voor iedereen

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3