Onze troepen bezetten Maoek en Taroetoeng GOED, GOED!, De busdienst Leiden—Haarlem Een vrede- en vrijheidlievend volk kon niet langer aarzelen Republikeinen verwierpen teikens weer alles VRIJDAG 24 DECEMBER Zuiveringsacties rond Solo Van officiële ztfde wordt gemeld: In Bantam bezetten Nederlandse troepen Mock aan de Noordkust van West-Java. De opmars in Bantam gaat gestadig voort. Weerstand werd niet ondervonden. In de wegen waren en kele vernielingen aangebracht. In Midden-Java werden in de om geving van Solo zuiveringsacties uit gevoerd. Op Sumatra bezetten Nederlandse troepen Taroetoeng, de voornaamste plaats in het binnenland van Tapa- nocli. In het gebied ten N.W. van het To- bameer overschreden Nederl. troepen eveneens de voormalige status quo- lün. Reuters correspondent te Batavia merkt op, dat merkwaardigerwijze tot nog toe in alle Nederlandse communi qués vermelding van gevangeneming of overgave van Republikeinse manschap pen ontbreekt. Sommige als betrouwbaar bekend staande onpartijdige waarnemers, die nauw contact onderhielden met de Re publikeinse regering voor de aanvang der Nederlandse actie menen, dat de Republikeinen een plan hebben om hun troepen zoveel mogelijk in takt te hou den en dat zij zelfs hun politiek van verschroeide aarde, waaraan zoveel pu bliciteit geschonken is, te dezen behoeve hebben laten varen. Volgens waarnemers tc Batavia is de Nederlandse strategie op Java er ech ter in hoofdzaak op gericht de solda ten van de TNI terug te dringen in de bergen in Midden-Java. RADEN ABDOELKADIR TOT DE BEVOLKING. Raden Abdoelkadir heeft voor Radio- Batavia, Radio-Semarang en Radio- Djokja een rede gehouden in het Ja vaans en Indonesisch. Hij richtte Zich tot de bevolking en zeide o.a.: „De grondslagen voor de opbouw van de Ver. Staten van Indonesië en de Unie zijn deels gelegd Het is uw taak mede te werken aan hun voltooiing, zonder vrees of dwang. SOEKIMAN BIJ TAN MALAKKA EN SOTOMO? Een speciale medewerker van het Chi nese blad de Sin Po meldt, dat Soeki- man, de voorzitter van de Masjoemi en minister van Binnenlandse Zaken, naar Solo is gevlucht, toen de Nederlanders DJokja bezet hadden. In Sclo heeft Soe- kiman besprekingen gehouden met be stuursambtenaren uit het gehele Repu blikeinse gebied, voorzover zij naar Solo hadden kunnen komen. Hii besprak met hen de verdere tegenstand en de eva cuatie van het bestuur naar de bergen. Toen ook Solo bezet was. is Soekiman vermoedelijk naar Oost-Java gevlucht, waar hij zich verenigd heeft met Tan Malakka. Aangenomen wordt, dat ook Sotomo zich met hen verenigd heeft. China onder rode dreiging Op de eerste bijeenkomst van het nieuwe Chinese kabinet heeft de pre mier dr Soen Fo, gezegd: „Sléchts in dien wij in staat zijn oorlog te voeren, kunnen wij vrede maken." Hij zeide gunstig gezind te zijn tegenover een „eervolle vrede." Inmiddels kwamen berichten binnen, dat de door communisten geleide troe pen voorbereidingen treffen voor een laatste offensief tegen Nanking. Dr Soen Fo zeide, dat een versterking der militaire positie essentieel was voor 'n eventuele vredelievende regeling met de communisten. Volgens waarnemers te Nanking is het echter niet aannemelijk dat de nieuw benoemde ministers voor de communisten aanvaardbaar zyn als onderhandelaars. Militaire waarnemers menen, dat de laatste tien divisies der regering van het centrale front opgesteld zijn om zich te weer te stellen tegen de aanval op Nan king Deze divisies beschreven zij als ge slagen resten met een laag moreel en een slechte organisatie. Naar verder wordt gemeld, hebben de door communisten geleide troepen, die langs de spoorlijn Peiping-Hankou ope reren, de grens van Honan overschreden teneinde te voorkomen, dat de regering versterkingen zendt naar het strijdto neel bij Penpoe, ten Noord-Westen van Nanking gelegen. Het garnizoen van Tientsin heeft zich verder teruggetrokken op verdedigings stellingen. Het hoofdkwartier van de regerlngs- generaal Foe tso yi verklaardt, dat de communistische legers, die Dinsdag de havenstad van Tientsin, Tangkoe .bezet ten, uit de stad zijn gedreven. inilllllllllll!llllllllllllllillllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||^ EEN DUUR KOOPJE Een bewoner van de Nassaukade te Amsterdam ontmoette een ze kere M. P. uit de MinervaJaan te Amsterdam, die vertelde, dat hij spoedig naar Amerika zou vertrek ken en wel zijn inboedel wilde ver kopen. Na enig heen en weer ge praat werden beiden het eens over een koopsom van f. 8260. P. vertrok naar Amerika en de nieuwe eigenaar van de inboedel van P. toog naar de Minervalaan om zijn nleuw-verworven bezit op te halen. Toen hij echter wilde gaan inladen verscheen een ambtenaar van de belastingen die hem duide lijk maakte, dat er op de inboedel van P. beslag was gelegd, omdat deze vergeten had zijn belasting schuld te voldoen voor hij vertrok. AGENDA ZATERDAG. Schouwburg: Slem Nieuwenhuyzen ln revue „Baron Kneut". 8 uur nam. Schouwburg: R'dams Kindertoneel „De gelaarsde kat", 2.30 uur nam. Schouwburg: Slem Nieuwenhuyzen ln revue „Baron Kneut". 8 uur nain. Stcenschuur 4. Splr. Ver. „Harmonia". 8 uur nam. StadszaalChopln-avond Theo v. d. Pas, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Lldo „Bnmbi. liet hertejong" (alle leeft.) Zat. en Zon 2.30, 4 45, 7' en 9.15 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Een onvergetelijke melodie" (alle leeft.) Zat en Zon 4.30. 7 en 9.15 u overige dagen 7 en 916 uur; de ge hele week 's middags 2 u. „Gezworen Kameraden" (alle leeft.). Llixor „Daar zit muziek ln" (14 Jr). Zat. en Zon. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Rex „Het lied van de jeugd (alle leeft.). Zat en Zon 2.30. 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Kismet" (alle leeft.) Zat. en Zon. 2.30, 4,30. 7 en 9,15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur, Green way (Voorscholen) Vrij. 8 uur, Zat. en Zon. 7 en 9.15 uur „Boemelstu denten" (alle leeft.); overige dagen 8 u. ..De gentleman-lnbreker" (14 Jr). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Vrij dag 24 Decemher 18 uur tot Zondag 26 Dec. 8 uur waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9. Tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Mecschheid". Hooigracht 48 Tel. 21060 en van Zondag 26 Dec. 8 uur tot Vrljda* 31 December 8 uur door Apotheek Bockwijt. Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek. Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllnelminapark 8. Tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen wordt van hedenmiddag 1 uur tot Zondagmor gen 8 uur waargenomen door de dok toren Hartman, Van Leeuwen en Simons en van Zondagmorgen 8 uur tot Maandag morgen 8 uur door de doktoren Van Alphon. De Jager Jasperce en Stoffers. Te Oegstgeest op 1ste Kerstdag door dr* Hugenhoitz. tel. 20390 en op 2e Kerstdag door dr v. d. Vllet-de Vries, tel. 22331 en dr Flu. tel. 22030. De dienst der dierenartsen le Kerstdag door de heren Commandeur en Weening en 2e Kerstdag door de heren Van Oos- trom en Van ZIJverden. daar praten we niet meer o*er i Onbetwist de beste tandpasta (Adv.) SIERADEN UIT GOUDA ACHTERHAALD. Zoals bekend hebben inbrekers in de nacht, van Zaterdag en Zondag bij de juwelier Van Boven te Gouda gouden ringen en armbanden voor een waarde van f. 11.000 ontvreemd. Thans zijn de gestolen voorwerpen bij Maasniel ach terhaald- Daar trachtte iemand clandestien de Duitse grens over te steken, doch de grensbeambten waren op hun hoede. Zij zetten een achtervolging in; de vluclr- teling werd gehinderd door een koffer, die hij bij zich had. Daarop werd de koffer weggeworpen en de achtervolgde kon ontsnappen. De inhoud van de kof fer bleek te bestaan uit de gouden sie raden uit Gouda. VERENIGING VAN LEDEN DER NEDERLANDSE RIDDERORDEN. Jhr Sickinghe ere-lid. In de algemene vergadering der Ver. van leden der Nederlandse Ridderor den zijn tot bestuurslid benoemd: gene- raal-majoor H. Koot, kanselier der Ned. orden en luitenant-kolonel der artillerie b.d. G. Fabius, wie het secre tariaat werd opgedragen. De op zijn verzoek aftredende voor zitter, jhr A. G. Sickinghe, die tot ere lid werd benoemd, werd vervangen door het bestuurslid Jhr H. J. Repelaer van Drlel, oud-thesaurier van HM. de Ko ningin. De jaarverslagen van de secretaris en van de penningmeester werden goedgekeurd. DE PRIJS VAN PINDAKAAS. Naast potjes pindakaas, waarvan de maximumconsumentenprijs f. 0,90 per potje van ongeveer 370 gram netto is, kqmt thans losse pindakaas in de han del, waarvoor een prijs van f. 0,24 per 100 gram is vastgesteld. Landingsverbod voor K.L.M.-vliegtuigen UITGEVAARDIGD DOOR INDLV EN PAKISTAN. De regering van India heeft de rechten van de KLM op Indisch grondgebied opgeschort „met het oog op de militaire actie van de Neder landse regering tegen de Indonesische republiek". Van gezaghebbende zijde wordt te New Delhi meegedeeld, dat de rege ring van India de Nederlandse „politie actie" beschouwt als een oorlogstoe stand tussen Nederland en de Indo nesische republiek welke republiek In dia reeds de facto heeft erkend. De Nederlandse ambassadeur te New Delhi, de heer Lamping, is van het besluit van India op de hoogte gesteld. Ook de regering van Pakistan heeft, het overvliegen van K.L.M.-toestellen tijdelijk verboden met ingang van he den. De minister van Buit. Zaken van Pakistan deelde mede. dat het besluit genomen was, omdat K.L-M.-vliegtui- gen kennelijk waren gebruikt om de Nederlanders in Indonesië te helpen. EEN SCHERPE VERKLARING De minister van Buit. Zaken van Pa kistan, sir Zafroellah Chan, heeft te Karatsji verklaard, dat „als de Neder landse militaire actie in Indonesië niet spoedig een keer neemt, de regering van Pakistan langs diplomatieke en andere weg alle de regering ten dienste staan de stappen zal ondernemen om uiting te geven aan haar veroordeling van de gewelddaad, die jegens het Indonesische volk is begaan door de Nederlanders en haar actieve sympathie met het volk van Indonesië in de strijd om de vrij heid." Het K-LM.-vliegtuig dat gisteravond naar Batavia zou vertrekken, aan vaardde gisteren de reis niet in ver band niet technische redenen, aldus de KXi.M. VILLA TE HILVERSUM DOOR BRAND VERWOEST. Schade ruim een ton. Een felle brand heeft gistermiddag de kapitale villa van mr P. C. Ph. Loeff aan de Dennenlaan te Hilver sum verwoest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat van de kostbare in boedel nagenoeg niets gered kon wor den. Een dame, die op de bovenverdie ping woonde, werd door de brand ver rast en kon het huis niet meer langs de trap verlaten, omdat het trappor taal, toen zij de brand bemerkte, reeds in een vuurzee was veranderd. Zij vluchtte in de dakgoot, waar zij ge lukkig spoedig door een brandwacht werd opgemerkt. Deze bracht haar met behulp van een ladder op de begane grond. De schade, welke ruim een ton zal bedragen, wordt grotendeels door verzekering gedekt. Oorzaak was een vonk uit de bran dende haard in de ontvangkamer. BLOEMEN VLIEGEN DOOR EUROPA. Nu het morgen Kerstmis is heeft de K L.M. het druk met het vervoer van bloemen. Sinds Maandag zijn per dag gemid deld 2200 kg bloemen, dat is vijf maal zo veel als normaal, naar verscheidene landen van Europa verzenden. De bloemen zijn afkomstig van de Aalsmeerse veiling Scandinavië blijkt de grootste- afnemer; Daarheen werden gisteren 1600 kg bloemen - verzonden en. naar Praag 1100 kg. SINAASAPPELEN LATEN NOG OP ZICH WACHTEN! De op de onlangs aangewezen bon te verstrekken sinaasappelen zullen nog enige tijd op zich laten wachten. Zij zullen eerst ln het begin van 'het vol gend jaar successievelijk binnenkomen. HET VRACHTVERVOER DER K.L.M. In 1946 werd door de K LM. 2.632 322 kilogram vracht vervoerd, in 1947 was het 5.124.042 kilogram en verwacht wordt dat het jaar 1948 een totaal cijfer van ongeveer acht millioen kilogram te zien zal geven. Om de 20 minuten; in drukke uren elke 10 minuten In het Maandblad der N.Z.H. lezen wij met betrekking tor. de opening der buslijn LeidenHaarlem v.v. op 3 Januari a.s„ dat het gedeelte tramlijn tussen de Leidse Buurt te Oegstgeest en café „De Rode Leeuw" in de Dorps straat vooralsnog zal worden gehand haafd, omdat verschillende diensten van de locaaldienst zullen worden doorgetrokken naar en van bedoeld perceel. Over het gehele net der N.Z H. wordt gelijktijdig een nieuwe dienstregeling ingevoerd. De belangrijkste wijzigingen voor Leiden en omgeving zijn, dat ten behoeve der forensen in de morgen uren van Leiden naar Den Haag en in de namiddag in omgekeerde richting een 10-minutendienst zal worden on derhouden. De diensten van Leiden naar Katwijk en Noordwijk zullen door bekorting van de rijtijd aan grote veranderingen on derhevig zijn. Op deze lijnen zullen de zgn. A 600 treinstellen worden inge voerd. De twee uurdienst in de avonduren van de busdienst Den HaagHaarlem zal worden vervangen door een uur- dienst, waarvan vooral de Noordwljkers kunnen profiteren. De dienstregeling LeidenLeiderdorp zal zodanig worden gewijzigd, dat hopelijk vertragingen niet meer zullen voorkomen Het beginpunt van de lijn Leiden— Haarlem zal niet zijn in emplacement aan de Rijnsburgerweg, doch de Boer- haavelaan. Er wordt de gehele dag een 20 minutendienst gereden, in de druk ke uren een 10 minutendienst, ter wijl tijdens de spitsuren tussen Lei den en Sa&senheim-Noord en tus sen Haarlem en Hillegom een 5 mi nutendienst zal worden onderhouden. KERSTNACHTDIENST HOOGLANDSE KERK. In verband met een plotseling op gekomen ongesteldheid zal niet ds J. Swljnenburg, doch ds D, J. Vossers hedenavond voorgaan in de Kerst nachtdienst in de Hooglandse Kerk. Wie met de „Grote Beer" repatriëren Met het op 13 December uit Tandjong Priok vertrokken Troepentransportschip „Grote Beer" zullen hoogstwaarschijn lijk op 6 Januari a.s. de volgende uit de omgeving van Leiden en omstreken af komstige miiltairen in Amsterdam arri veren: Leiden: A, G. Fakkel, Rijndijkstraat 95. E A. M. Bik, Apothekersdijk 30. W. F. v. Klaveren, Leliestraat 40. R. v. Rooyen, Staalwijkstraat 14. A. B. Brouwer, Coomhertstraat 45. Oegstgeest: H. C. Jelgersma, Endegeesterlaan 1. D. A. Megchelse, Duinzichtstraat 29. Alphen: M. v. Hemert, Noorder Nassaulaan 9. L J. v. Rijswijk. Raadhuisstraat 118. Wassenaar F. J. v. d. Lely, Oostdorperweg IT'S. C. J. J. M. Verhart, Rozenstcinstr. 62 Sassenheim: A. Meeuwisseh, v. Heemstrastraat 12. Hillegom: B, Visser, Meerstraat 176. Lis se J H. Hoogkamer, Gasstraat 4. Noordwijk: J. Weinberg, Quarles v. Uffordstr. 62. J. A. Duyndam, Toekomststraat 11. Leldschendam G. G. Verhagen, Stomp wij kse weg 43. Hazerswoude J. Dekker, Bur. Warnaarkade. Ter Aar: G. B. Keyzer, Kortenaerstr. D 126. De volledige passagierslijst ligt ter inzage aan onze Bureaux te Lelden. Witte Singel 1 en Katwijk aan Zee, Wilhelminastraat 15. Bambi, meesterwerk van de filmdichter Disney SPEELSHEID VAN GEEST EN VER BLUFFENDE TECHNISCHE VAARDIGHEID. De filmdichter Walt Disney blijkt bij iedere film, die uit zijn verbeelding via de studio's het publiek bereikt verder geschreden te zijn op de weg naar het volmaakte. Het wonderlijke van zijn kunst is. dat zi) de mogelijkheden biedt de fantasie volledig vrij spel te laten, doch dat daartegenover de technische vaardigheid hoger eisen stelt dan bij enig ander filmgenre. Deze twee polen beide evenzeer te beheersen is datgene, waarnaar Disney, getuige zijn jongste werk „Bambi h«t hertenjong" met suc ces streeft. Reeds in enkele scènes van het veelbesproken „Fantasia" kon men de zeldzaam fraaie uitwerking vinden van deze combinatie van speelsheid van geest en technisch vernuft, doch het ex perimentele stadium van toen blijkt ln Bambi reeds verruild te zijn voor een meesterschap, dat wij slechts met Walt Disney kunnen associëren. Uiterst merk waardig is deze persoonlijke stijl wan neer men beseft, dat vele honderden tekenaars de uitvoering van het door Disney opgezette werk verzorgden, dat de verschillende onderdelen zelfs van één scène hun aparte vormgever had den. en dat desondanks ieder beeld, iedere beweging, elk kleurenspel een voortreffelijke harmonie bezit, die van begin tot einde in deze film wordt ge handhaafd. Een geheel nieuw element in Bambi is de karakteristiek der stemmen. Het geluid van het gesproken woord, dat tot dusverre een noodzakelijk kwaad was in zijn tekenfilms, wordt nu als volwaar dig element ln de uitbeelding van een rijke fantasie ingeschakeld. De film brengt, gelijk de meesten be kend zal zijn, de geschiedenis van een hertje, dat in de dierenwereld in het bos ver van de mensen opgroeit tot ..koning van het bos". In deze dieren wereld heeft Walt Disney gelegenheid te over gevonden, de tederheid van de kleine en jonge dieren uit te beelden. Niet nieuw is zijn karakterisering van de dieren als verschillend geaarde men sen. wel nieuw daarin echter de vervol making dier vergelijkingen, de doorwer king zelfs tot in kleine gebaren en ge luiden, zoals bü de schaterende „Stam per", zoals in de schaatsscène, zoals in de ontmoeting van Stamper en de Das met hun vrouwelijke soortgenoten m de prille lente, zoals in de wijze lessen van de uil Hieraan moet een diepe studie van diverse mensentypen ten grondslag hebben gelegen, die zelfs vele regisseurs van speelfilms zich tot voorbeeld moch ten nemen! De loop van het verhaal is evenwich tig en nergens geforceerd; men denke slechts aan de wijze, waarop telkenmale de vader van Bambi ten tonele wordt gevoerd. Al met al een zeldzaam lieflijke, hu moristische, gevoelige en harmonieuze film, die het meesterschap van Disney andermaal, sterker zelfs dan in enige vroeger productie, bevestigt. Een film bovendien, die het waard is gedurende de Kersttijd te draaien in het gerestaureerde Lidotheater, waar gister avond de première voor een groot aan- al genodigden plaats vond. De KOK bakt onze bekende grote PANNEKOEKEN in tal van variaties 'sZondags gesloten Steenstr. .SI LEIDEN Teler. 212(7 Dr Drees beantwoordt openhartig vragen In een exclusief interview met Reu- ter's correspondent te 's-Gravenhagc heeft de Nederlandse minister-president dr W. Drees. verklaard, dat internatio nale bemiddeling in generlei vorm ooit de verwarde toestand in Indonesië kan doen beëindigen. Dr Drees gaf duidelijk blyk, dat hij zich uit het net van juri dische argumenten wilde bevrijden, al dus deze correspondent. WIJ ZIJN EEN GEDULDIG VOLK. Dr Drees vertelde hem „van een men selijk standpunt uit", zoals hij het uit drukte, hoe pijnlijk het hem had ge troffen en hoe bezorgd hij er over was, dat de zaak van Nederland in de wereld nog zo verkeerd begrepen werd. „Wij zijn een geduldig volk", aldus de minister-président, „en het moet zeker zeer onwaarschijnlijk ge acht worden, dat een klein vrede- en vrijheidlievend volk zich in een kolo niale oorlog zou storten om zijn voor malig gezag op te leggen aan een volk, dat voor zijn eigen vrijheid strijdt. Nederland heeft tijdens de Duitse bezetting zo zwaar geleden, dat het ondenkbaar is, dat de Nederlanders met deze actie zouden zijn begonnen, indien zij niet oprecht en eerlijk meenden, dat zij niet langer konden aarzelen." WAT ZOUDEN ANDEREN DOEN? „Met ontwapenende eerlijkheid", al dus Reuter's correspondent, verzocht dr Drees mij vragen te stellen, die tot verheldering van de huidige toestand zouden kunnen leiden. Drie vragen stelde de correspondent naar aanleiding van de aanvallen op de Nederlandse politiek in de Veilig heidsraad; 1. Wat was precies de oorzaak, dat u van mening was. dat geen andere weg gekozen kon worden: Antwoord: „Ik vraag in alle ernst wat zouden Engeland, de V.S. of de Sovjet-Unie' gedaan hebben in de situa tie, waarin wij werden gesteld? Zouden zy zich onttrokken hebben aan hun ver antwoordelijkheid ln hun kwaliteit van verantwoordelijke souverelne mogend heid? Dit is toch zeker, niet het geval geweest in andere delen van Zuid-Oost- Azië?" Vervolgens herinnerde de minister president er aan, dat de Republiek in 1945 met behulp van de Japanners werd gesticht en dat zij „met Japanse wape nen een leger vormde, dat in de afge lopen drie jaar getracht heeft gehèel Indonesië te beheersen. Desondanks heeft Nederland overeenkomsten geslo ten met de Republiek, die helaas nooit tot uitvoering zijn kunnen komen. „De wereld schijnt niet te beseffen", aldus dr Drees, „dat wjj in 1947 een maal en In 1948 tweemaal met een Republikeinse minister-president, tot overeenstemming kwamen, doch dat de Republikeinen in al deze gevallen verwierpen, waar overeenstemming over was bereikt, resp. met Sjahrir, Sjarlfoeddin en Hatta". Volgens dr Drees blijkt uit de houding van de Republiek, die het plan tot vor ming van een regering in Indonesië in overgangstijd op 1 Januari 1949 zelfs als een vijandelijk gebaar beschouwt, dat het voor de twee delen Indonesië onmogelijk is met elkaar in vrede te leven. „Wij hadden de niet-Republi- keinen een belofte gedaan. Wij konden niet onbepaalde tijd wachten op een vergelijk tussen deze beide politieke zienswijzen, in het bijzonder niet, daaT de Republiek aanhoudend duizenden militairen eenheden nlet-Republikeins grondgebied lieten binnendringen, zelfs op bevel van de opperbevelhebber om wanorde te stichten". Na vermeld te hebben, dat het aantal bestandsschendingen steeds toenam, zeide de minister-president: „Konden wij dat laten voortduren? Wij waren zelfs van mening, dat hier door inter nationale bemiddeling geen eind aan gemaakt kon worden". Dr Drees herin nerde er aan, dat ook Tan Malakka aanzienlijke invloed in Republikeinse kringen heeft. Na het zenden van de delegatie der Nederlandse regering werd het npg duidelijker dat geen politieke overeenstemming, mogelijk was,' vooral daar "Soekarno in dit crltieke stadium besloot naar India te gaan, aldus de minister-president. „Zo begonnen wij onze actie en het verlies van mensen levens tengevolge van deze Nederlandse operatie schijnt al minder te zullen zijn dan het door de republikeinen tijdens het bestand veroorzaakte". NEDERLAND WAS VERANT WOORDELIJK. Daarna werd de minister de vraag gesteld „Hoe vat u uw 'Internationale ver antwoordelijkheid op in Z.O. Azië?" Minister Drees antwoordde, dat Ne derland ln dit stadium verantwoordelijk was voor het scheppen van voorwaarden voor de vrijheid van Indonesië en een effectief zelfbestuur. Slechts op deze basis kon een Indonesische Federatie een contractieve rol spelen ln de wereld. In dit. opzicht was Nederland ook ver antwoordelijk voor vrede en welvaart in de wereld in het algemeen. De federale niel-Republikeinse gebie den hadden reeds veel in deze rich ting bijgedragen. Dit jaar bijv. heb ben zij voor een waarde van ongeveer f. 700.000.000 aan goederen geëxpor teerd waaraan veel behoefte bestaat. In de Republikeinse gebieden staan de zaken echter heel slecht, zo ver volgde Drees. De Republikeinen we zen een plan af voor de regeling van de handel, dat op initiatief van de C. v. G.D. tot stand was gekomen. ZU hadden alle vormen van agrarische vooruitgang verontachtzaamd. Zelfs de normale werkzaamheden waren door de binnenlandse strubbelingen verminderd. Daarom was het van groot belang, dat de economische hulpbronnen van het Republikeinse gebied geïncorporeerd werden in het potentieel van Indonesië als een geheel, voor het welzijn van het volk van Indonesië ln de eerste plaats, doch eveneens voor de behoeften van de wereld in het algemeen, die nog steeds worstelt op de weg naar econo misch herstel. DE STOPZETTING DER MARSHALL-HULP. Vervolgens werd dr Drees de vraag gesteld hce of dit te rijmen viel met het tijdelijk verlies, dat zou worden geleden door het stopzetten van de Marshall-hulp aan Indonesië. „De Marsh all-hulp", antwoordde de minister-president, „heeft voor zo verre zij was bedoeld als steun aan het economische herstel van Indone sië, er toe bijgedragen de doeleinden, welke ik zo juist heb aangegeven, te bevorderen. Daarom bereur ik hel te vernemen, dat deze bijdrage voor 't- huidige tijdsgewricht is stopgezet." „Hierdoor," waarschuwde dr Drees, „zal het normale productieproces, dat in de niet-Republikeinse gebieden wederom voortgang heeft en dat niet wordt beïnvloed door hetgeen thans in de Republiek gebeurt, belemmerd worden." Dr Dices v ei klaarde dat Indonesië in meeste niet-republikeinse gebie den ïard aan het werkwas, ten rinde welerom zijn productie-capaciteit van vooi d* oonog te bereiken. Indonesië leverde vo^r de oorlog aan de wereld markten 91% van alle kinine, 86% van de peper, 72% van de kapok, 37% van de rubber, 33% yan de vezelstoffen, 27% van de copra, 24% van de plant aardige oliën, 17% van de thee en 11% van de tin. „In het belang van Indoneslë's wel zijn," verklaarde dr Drees op warme toon, „moest een eind worden gemaakt aan het proces van vernietiging. Niet temin zou ik er de nadruk op willen leggen dat de Republikeinse gebieden in een vrije Indonesische Federatie een gelijkwaardige plaats met de andere deelstaten zullen kunnen innemen en dat zij in staat zullen worden gesteld een waarlijk opbouwende taak te ver vullen, wij trachten thans de voor waarden hiervoor te scheppen. DE VOLGENDE STAP. Het antwoord van de minister-presi dent op de vraag welke de volgende Nederlandse stap is, wanneer de hui dige actie is voltooid en de „terroris tische benden" zjjn opgeruimd, was even gedetailleerd en openlyk als zijn antwoorden op de andere vragen. „Wij zullen," verklaarde hy, „de me dewerking van alle Indonesiërs in 't Republikeinse gebied, die bereid zijn een opbouwend aandeel te vervullen bij dé verwezenlijking van het grond principe van een vrije Indonesische Federatie, welkom heten, Zodra een vrije meningsuiting moge-, lijk is, zullen wij in staat zijn te be oordelen, welke de kansen zijn om de volledige hulp te verkrijgen van de ver antwoordelijke en van constructieve denkbeelden bezielde republikeinse po litieke leiders, teneinde de Indonesische Federale structuur, welke reeds zo ■zorgvuldig is voorbereid te voltooien." „Wanneer deze Indonesische Federa tie eenmaal tot stand is gekomen," be-, sloot de Nederlandse minister-presi dent, „zal de volgende en laatste stap zijn, dat door haar en Nederland de Ned. Ind. Unie zal worden gevormd, waarin Indonesië een gelijkwaardig deelgenoot zal zijn, waaraan de souve relne macht zal worden overv^-agen, 'welke het Wenst te bezitten." Onze zaal-aardappelen voor het volgen de jaar worden met zorg bewaard. Te Kolhorn nabij Schagen, is een der mo dernste poter-bewaarplaatsen van ons land, gebouwd v door samenwerking van grote tuinbouwers uit de Waard en Grootpolder. Deze bewaarplaatsen heb ben dubbele glazen wanden .tussen wel ke warme lucht stroomt. In deze be waarplaatsen wordt hard gewerkt: de aardappelen moeten op gezette tijden „omgezet" en gecontroleerd worden, daar de poters niet mogen uitlopen. Tentoonstelling Oud-Holl. tekeningen INTERESSANTE EXPOSITIE IN „DE LAKENHAL". Hedenmldddag is in het Stedelijk museum „De Lakenhal" een tentoon stelling geopend van oud-Hollandse tekeningen, welke daar roet zeer veel zorg is samengesteld uit de verzame ling van dr A. Welcker te Amster dam. Op deze expositie, die een vrij volle dig overzicht geeft van het werk, dat ten tijde van de Leidse school in de 16e en 17e eeuw verscheen, zijn ver der ook de Utrechtse en Haarlemse school vertegenwoordigd. Naast werk van Rembrandt, waarvan, wij .vooral willen noemen zijn voorstu die van het schilderij „Adam en Eva", is ook een fraaie tekening van JanLie- vens „Mucius Scaevola laat zijn hand verbranden" aanwezig. Van de uiter mate zeldzame tekeningen van Jan Steen noemen wij zijn eerste ontwerp voor het schilderij „Samson en Deli- la", waarin wd deze meester al direct onderkennen. Van een bijzondere con- ceptie is voorts ook het werk van Con- stantijn Huygens, dat op deze tentoon stelling zich aandient met een tekenin getje van twee jongelui bij het kaart spel, waarvoor Huygens zijn inspiratie kreeg in de trekschuit naar Woerden. Verder noemen wy het werk van Jan van Goyen, Jacob van Toorenvliet, van Slingelandt en Frans en Willem van Mieris, die allen even zovele goede ver tegenwoordigers van de Leidse school zijn. Terwijl de Utrechtenaren op deze expositie vertegenwoordigd zijn in te keningen van Jacob de Geijn, Abraham Blcemaert en Carel van Mander, doet de Haarlemse school o.a. van zich spre ken ln werk van P. J. Saenredam (ont werptekening St. Bavo), de Gentenaar Adr. Brouwer, die zeer veel contact had met Haarlem, Egbert van Heemskerk, van wiens hand een penseeltekening van een herberg met boerenfiguren ten toon is gesteld, en tenslotte door Isaüc en Adr. van Ostade. Maar behalve het oeuvre van deze vertegenwoordigers der Leidse, Utrecht se en Haarlemse school, zien wij e9n enkel werkje van de om zijn ijsgezieh- ten zo bekende Kampenaar Hendrik Avercamp, een prachtig panorama van de Waal van de hand van Joris v. d. Hagen, die ook in zijn gezicht opOver- schie een karakteristiek geeft van het Hollandse landschap. Voorts ,is op deze expositie te bewonderen een allegori sche voorstelling van „De goede en kwade fortuin" van de hand van Leo nard Bramer, terwijl Theodoor en Ja cob Matham en Simon WeynoutsFri- sius in hun werk blyk geven zich in het gravure-werk bekwaamd te hebben. Hoewel wij geenszins aanspraak willen maken op volledigheid er zyrf hon derd tekeningen ingezonden noemen wij hier nog de zes ontwerpen van Isa&c de Moucheron voor geïdealiseer de Italiaanse landschappen, welke hy vervaardigde voor muurbekleding (be hang), een directe studie van J. An- driessen, waarin deze zich los maakt van het fijne „peuterwerk" in de te kenkunst, een alleraardigst costuum- stukje, waarschijnlijk van de hand van Anthonie Vreem en dat gediend moet hebben voor een portretstudie, een de coratieve tekening van Pieter Lastman, een der leermeesters van Rembrandt, die daarin de feestelijke intocht van David met het hoofd van Goliath bin nen Jeruzalem uitbeeldt, een zeldzaam fraai uitgewerkt pastelportret van Ber nard Valllant en tenslotte van David Bailly een portretstudie van een jon genskopje, waarin de uitzonderlijke tjjne techniek wel het meest opvalt. Kortom een tentoonstelling, waarop een uitgebreid oeuvre is samengebracht en welke ons versteld doet staan van het inzicht en de topografische kennis vele werken moesten worden gede termineerd van hem, die haar naar Lelden bracht en zich in het bezit mag weten van zulk een uitzonderlijke col lectie. De tentoonstelling blijft tot 30 Januari geopend, SUBSIDIE SINOLOGISCH INSTITUUT Prof. dr J. J. L. Duyvendak, hoog leraar-directeur van het Sinologisch In stituut alhier, ontving uit het Prins Bemhard-fonds een subsidie groot f. 3.000.—waardoor een zeer belangrij ke collectie van 3000 boeken en docu menten, voornamelijk van Thibet, aan gekocht kon worden voor het Sinolo gisch Instituut. De verzameling bevat beroemde en zeldzame handschriften. Door het subsidie is dreigende verkoop naar Amerika voorkomen. Ons Distributiehoekje BRANDSTOFFENKAARTEN TA 806 EN TB 806 ZORGVULDIG BEWAREN! Zoals gemeld ,ligt het niet in het voor nemen de brandstoffendistributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. Evenmin ia het mogelijk reeds thans te beslissen, of in het volgende stooksei zoen de brandstoffen kunnen worden vrijgegeven. In verband hiermede vestigt het C.D.K. er de aandacht op, dat dt brandstoffenkaarten TA 806 en TB 806 met de daarop nog voorkomende bonnen aorgvuldig moeten worden bewaard.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2