Sovjets ondersteunen Amerikaanse resolutie niet Terugtrekken op uitgangsstellingen verworpen Verzoek „staakt hei vuren" aanvaard Zij wensen een commissie van toezicht Nederland als aanvaller bestempeld WEERBERICHT Nederland zal elke resolutie negeren Onze politiek zal gerechtvaardigd worden Scherpere Russische resolutie verworpen Met een enkel woord Engeland gaat bemiddelen Wat er in Indonesië gebeurt 87ste Jaargang VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 No. 26575 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents p?r week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden -fGlro no.: 57055 De Amerikaanse resolutie inzake Indonesië: Het belangrykse nieuws uit de zitting der Veiligheidsraad van gistermid dag is het feit. dat de Russische gedelegeerde Malik verklaarde de Amerikaan se resolutie niet te kunnen steunen en verklaarde een nieuwe resolutie te zul len indienen. Malik vroeg van de Veiligheidsraad dat hy bevel zal geven, dat de vijandelijkheden onmiddellijk zullen worden gestaakt, .dat de Nederlandse regering haar troepen zal terugtrekken achter de bestandslijn en voorts dat de Veiligheidsraad de agressie en de actie van de Nederlanders zowel als de be trekkingen tussen de beide landen zal bestuderen. De Sovjet-gedelegeerde verzocht, een commissie van elf, samengesteld uit allo leden-statcn van de Veiligheidsraad samen te stellen. Deze commissie moet de uitvoering van de door de Veiligheidsraad op te leggen maatregelen controleren en nagaan. Deze commissie zou ook in de onderhandelingen tussen beide partijen moe ten worden ingeschakeld. De afgevaardigde van Syrië trad als eerste spreker op. Deze verklaarde o.a. dat de bemidde ling door middel van de C. v. G. D. zo wel door Nederland als door de Repu bliek aanvaard en de Renville-overeen- komst die hieruit is voortgevloeid, door beide partijen ondertekend is. De mo gelijkheden van het Renville-accoord zijn nog niet uitgeput. Er is dus nog steeds, aldus spr.. zoals de Australische gedelegeerde zeer goed heeft uiteenge zet. een derde alternatief, n.l. doorgaan met onderhandelen. Wij kunnen de be wegingen van honderdduizenden solda ten moeilijk zien als een politionele ac tie. Het is een gewone oorlog. Daarom wensen wij. dat de Veiligheidsraad dit bloedvergieten stoppen zal en honder den' levens redt die nu ieder uur verlo gen gaan. De vertegenwoordiger van India, B. Dessai verklaarde, dat in geheel Z.-O. Azië de gebeurtenissen in Indonesië met grote bezorgdheid waren vernomen. De bevolking van Indonesië houdt van het leven en de vrede maar zij houdt nog meer van haar vrijheid en haar eer. De uiteindelijke oplossing kan nooit worden gevonden in een mi litaire actie. Er is maar één oplossing: „Die, waarbij de eer van de bevolking van Indonesië wordt gehandhaafd". De Veiligheidsraad moet onmiddellijk een bevel tot staking van het vuren af kondigen. De vertegenwoordiger van India sloot zich geheel aan bij de Ame rikaanse resolutie en de Australische amendementen daarop. De Russische afgevaardigde, Jakoev Malik, wees er op, dat het probleem tussen Nederland en Indonesië na 16 zittingen van de Veiligheidsraad nog onopgelost is. omdat wij een houding hebben aangetroffen, die niet kan lel den tot vrede en veiligheid. Malik noemde de Nederlandse actie de twee de onuitgelokte aanval op de Indone sische Republiek. Hij zeide dat de In donesische Republiek is gevestigd als gevolg van de nationale strijd voor zelfbestuur tegen de Japanse overheer sing. Sedert 3 jaren leeft Indonesië thans onder de bedreiging van militaire pres sie, eerst van Engeland en daarna van Nederland. Dag na dag werden door pers en ra dio leugens tegen de Republiek en be- schuid.igftigen van inbreuken op het be stand verspreid. Het is bekend zo vervolgde Malik, dat de regering van de Republiek geen In verschillende wijken van de zwaar door de oorlog geteisterde stad Berlijn heeft men, nu de winterkoude zich doet gelden, maatregelen genomen om de ergste nood te lenigen. In daarvoor ge schikte ruimten als bunkers, schuilkel ders, vluchtelingenkampen en restaura ties wordt de Berlijners gelegenheid ge boden zich bij de kachels te warmen. WEER MEER VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Nog enkele overdrijvende wolkenvel den maar droog weer met hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht lichte en plaatselijk matige vorst. Mor genmiddag tijdelijk om het vriespunt. 25 DECEMBER. Zon op: 8 48 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 3 03 uur, onder: 13.21 uur (LK.I. Hoogwater te Katwijk te 11.14 en 23.52 uur. (26 '12 te 12 00 en 12.23 uur; 27/12 te 1.00 en 13.25 uur) Dit blad bestaat uit tien pagina's. moeite heeft gespaard om het bestand uit te voeren en daartoe uitzonderlijke concessies heeft gedaan. Deze concessies zo zeide hij, waren voor de Nederlanders slechts een aan moediging om nieuwe onwettige en on aanvaardbare eisen te stellen. De Nederlanders konden slechts de Republiek bèschuldigen van de moei lijkheden op hun eigen gebied. De Nederlandse autoriteiten hebben door hun koloniale politiek van onder drukking, terreur en exDloitatie, daden van verweer en manifestaties van haat opgeroenen. en zelf noroer tegen de on derdrukking uitgelokt. De Nederlandse autoriteiten trachten nu, voor deze mneihjkheden de Repu bliek verantwoordelijk te stellen, doch de oorzaak van rtezp onregelmatigheden liggen in de politiek van de koloniale re^erinz. De Russische afgevaardigde stelde vast, dat de Nederlanders van het be gin af, niet hebben gezocht naar een overeenkomst, doch dat zii de vijande lijkheden hebben voorbereid. De Russische afgevaardigde deelde vervolgens o.a. mede. dat naar zijn me ning de Veiligheidsraad dringende en efficlente maatregelen moot nemon om de integriteit en de onafhankelijkheid van de Republiek te waarborgen. Dc Veiligheidsraad dient de agres sie van de Nederlanders te veroor delen. Vervolgens zeide de heer Malik, dat de pogingen van do Nederlandse ver tegenwoordiger om de agressie to rechtvaardigen, vals en niet-overtul- gend zijn. Ook zijn pogingen om te speculeren op de z.g. „communistische bedrei ging" zijn nieuw noch origineel. Er zijn verschillende gevallen, waar in oorlogsstokers zich verschuilen achter dc vrees voor het communisme. Dc heer Malik besprak vervolgens de Amerikaanse ontwerp-resolutie. Hij acht het, volgens de beschikbare documenten duidelijk, dat Nederland do Renville-overeenkomst heeft ver broken en hij eiste dat de Veiligheids raad deze agressie zou veroordelen. Malik merkte op. dat de Ameri kaanse resolutie niet zegt, wie de agressie is begonnen en geen verband legt tussen de aanval en de Neder landse regering, integendeel zeide hij, de resolutie doet een beroep op beide partijen tot het terugtrekken der troepen. Malik achtte het verkeerd, ook lot de Republik het verzoek te richten, haar troepen terug te trekken. Dit verzoek moet alleen tot Nederland worden gericht. Gebeurt dit niet dan kan het de indruk wekken, als zoude de Veiligheidsraad niet weten wie de aanvaller Is. Er zijn voldoende bewijzen om het buiten twijfel te stellen, dat de agres sie door Nederland is gepleegd. Om deze redenen zeide Malik kan de Sovjet-Unie de Amerikaanse reso lutie niet steunen en kwam vervol gens tot de hierboven vermelde con clusie. ONZEKERHEID OMTRENT VANDAAG. Da grote verrassing was de medede ling van de Sovjet-Russische vertegen woordiger, dat hij het Amerikaanse voorstel niet kan steunen. Men vraagt zich hier nog af, wat deze houding der Russen te betekenen heeft en welke ge- vo,r"*n zij eventueel zal hebben. Wan- np de Soviet-Unie tesamen met de Oekraïne inderdaad blanco zal stem men, worden de kansen van het voorstel veel geringer en zouden ofwel Engeland ofwel Canada voor het voorstel moeten stemmen om de vereiste meerderheid van zeven stemmen te bereiken. Tot gisteravond was te Parijs omtrent de houding dezer beide landen niets be kend. Zelfs afgevaardigden zelf gaven te kennen, dat, zii nog oo instructies van hun regeringen wachtende waren. Tot nog toe zijn alleen nog maar dele gaties aan het woord geweest, die een zeer scherp standpunt tegenover Ne derland innemen. Vandaag zullen stemmen vernomen worden van landen, waarvan een meer gematigde houding wordt verwacht. Velen zjjn geneigd te verwachten, dat Russen, wanneer hun eigen voor stel, waarvan de juiste tekst nog niet ingediend is, zou worden verworpen, zullen aankondigen, dat zij daardoor genoodzaakt zijn toch nog het Ame rikaanse voorstel te steunen. De verdere Sovjet-Russische plannen zyn nog in duister gehuld. Dit leidt in vele kringen tot de ver onderstelling, dat de Sovjets door deze houding willen trachten de aanhan gers der Amerikaanse resolutie te be wegen tot stemmen voor het nog ver der gaande Sovjet-plan. Verklaringen van dr Friecfricy „Nederland zal vermoedelijk elke re solutie van de Veiligheidsraad, die 't terugtrekken van de Nederlandse en Indonesische strijdkrachten op de stellingen van de hestandsovereen- komst van Januari 1948 negeren," al dus heeft dr H. J. Friedricy, chef van de politieke afdeling van het Ned. Ministerie van O-G. te New-York ver klaard. Volgens dr Friedericy, zo meldt Reu ter, zou 't terugtrekken van dc troe pen uit de door de nieuwe politionele actie verworven posities tot chaos leiden. Dr Friedericy legde deze verklaring af tjjdens een persconferentie. Hij zei de te menen dat „gebeurtenissen in de komende twee jaar, zo niet eerder, de Nederlandse politiek ten opzichte van Indonesië volledig zullen rechtvaardi gen." Friedericy verwees naar de verkla ring van de Bulgaarse premier, Dimi- trof, van 19 December, waarin deze zeide, dat de overwinningen van de door communisten geleide legers, in China de balans van de macht ten gunste van de Sovjet-Unie deden doorslaan. Friedericy vroeg wat de Westelijke mogendheden deden om te voorkomen, dat geheel het Verre Oosten in handen der communisten zou vallen. De tegenstanders der Ne- I derlandse actie menen vrienden te winnen, zo zeide hij en vervolgde: „In het Verre Oosten kan het rode getij tegen worden gehouden. De Ne derlandse regering wenst oprechte vriendschap met 't Indonesische volk. Zij is er echter vast van overtuigd, dat vriendschap alleen niet voldoen de is. Blijkbaar is generaal MacAr- thur dezelfde mening toegedaan. In December ontnamen de Amerikanen een gedeelte van de macht aan de Japanse regering. Deze macht zal weer worden uitgeoefend door de Amerikaanse autoriteiten." De Nederlandse regering wenste vriendschap met Indonesië en wenste ook, dat Indonesië zo spoedig mogelijk onafhankelijk zou worden. Zij wenste echter ook. dat Indonesië dit zou blij ven en dat er binnenlandse orde was; dat de bevolking rustig ten eigen bate kon werken en grondstoffen kon zen den naar de rest van de wereld. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide dr Friedericy, dat het mogelijk was, dat de Indonesische leiders, die thans in arrest gehouden werden met de Nederlanders zouden samenwerken bij de vorming van een nieuwe regering, na het elimineren van de macht van de extremisten. Aan het einde van de discussies in de Veiligheidsraad over de Amerikaanse en Russische resolutie, we door het blanco stemmen van Argentinië, Frankrijk, Rusland, België en de Oekraine het gedeelte van de Ameri kaanse resolutie, waarin terugtrekken van de troepen op hun uitgangsstellingen van 18 December werd geëist verworpen. Ditzelfde gedeelte van de Russische resolutie werd eveneens verworpen. Amerika achtte dit een dou blure van het eigen voorstel en kon het daarom niet steunen. Aangenomen werd het gedeelte van de Amerikaanse resolutie, waarin de Veiligheidsraad beide partijen ver- zoekt onmiddellijk het vuren te staken, Soekarno en de andere gevangen Republikeinse politieke leiders onmid dellijk in vrijheid te stellen en instructie aan de C. v. G. D. geeft onmiddellijk telegrafisch verslag uit te brengen. Bij de stemming over dit onderdeel onthielden zich Frankrijk, Rusland, België en dé Oekraine van stemming. Het eerste gedeelte van de Russische resolutie, waarin Nederland verantwoordeliik werd gesteld voor het ge- beurde werd met 2 tegen 9 stemmen verworpen. Ook de rest van de Russische resolutie werd afgestemd. Men fluistert in de Chaillot-couloirsf AMERIKA BEWEEGT ZICH IN DE SCHADUW VAN DE DOLLAR. (Van onze Paryse correspondent). De anti-Nederlandse houding van de meerderheid der Veiligheidsraad heeft hier de vraag opgeworpen, hoe het te verklaren is, dat speciaal Amerika te gen ons een lijn trekt ten aanzien van een kwestie, waarbij toch kennelijk haar eigen veiligheid is gemoeid. Men denke slechts aan de communistische invloeden in dc Republiek! Er worden in dat verband vele facto ren genoemd. Australië heeft, zo zegt men hier, druk op Washington uitge oefend en zelfs gedreigd met een scherp requisitoire tegen Den Haag, waarin, terloops, dan ook het een en ander over Amerika had kunnen worden onthuld. Verder wil Washington ten opzichte van de algemene politiek in het Verre Oosten tot het uiterste de z.g. „gematig de nationalisten" ontzien, in de hoop al dus de extireme invloeden te kunnen neutraliseren. En zij schijnt niet te wil len begrijpen, dat deze politiek door Nederland nu juist tot het uiterste is nagestreefd, en slechts tengevolge van het gebrek aan autoriteit van mensen als Hatta en Sjahrir een beslissend bankroet heeft geleden. Deze beide overwegingen worden ech ter overtroffen door een derde argu ment, dat niet op het podium van Chaillot, maar wel in de couloirs zich steeds duidelijker doet gelden. Kortgeleden moet namelijk Hatta aan belangrijke Amerikaanse bclangen- Op de vraag, waarom twee federale kabinetten waren afgetreden, ant woordde hy, dat dit geschied was om ae parlementen van de Pasoendan en Oost-Indonesië de gelegenheid te geven te bepalen wat vervolgens gedaan moest worden. Wiranata Koesoema, president van de Pasoendan, was voorstander van de Nederlandse actie, „omdat hy geen an dere mogeiykheid zag." Daarna las Friedericy een telegram voor, waaruit bleek, dat Z.O.-Borneo, dat de republiek altyd zeer welgezind was, zich eens verklaart met de Ne derlandse actie. Dr Friedericy verklaarde verder o.a. nog: „Indien de gewapende acties der Indonesiërs succes hebben, zal dit communistische overheersing beteke nen. Ik ontken, dat de Republikeinse regering het communisme verslagen heeft. Slechts écn derde van het Re publikeinse leger werkte mede met de jongste door de republikeinse re gering geleide anti-communistische actie. Het Republikeinse leger krijgt van niemand zyn bevelen." Dr Friedericy ontkende, dat Neder land Indonesië een blokkade heeft op gelegd. Naar aanleiding van de oproep der Australische havenarbeiders, Neder landse schepen in Australische ha vens te boycotten, zeide hij: „datzijn allemaal communisten." BINNENLAND Het staat nu vast. clat het bewarings- en interneringskamp Vught met Ingang van 15 Januari a.s. wordt opgeheven. De strafgevangenis te Vught zal vooralsnog blijven voortbestaan. Mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout de Nederlandse ambassa deur te Parijs heeft gistermorgen een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat. Te Vught Is overleden de ex-commls- saris van politie te Wageningen, W. H. Versteeg. Deze politieman was uit een kamp in Vlaardlngen ontsnapt en had de wijk genomen naar Spanje Dezer dagen kwam hy terug en werd op Schiphol ge arresteerd. Hy was toen echter reeds dood ziek. Versteeg heeft ln de oorlogsjaren de llllgalitelt Intensief bestreden. - Onder grote belangstelling uit bin nen- en buitenland is gistermorgen het Bouwcentrum aan de Diergaardesingel te Rotterdam officieel in gebruik genomen. BUITENLAND De Syrische minister-president maak te gisteren bekend, dat zyn kabinet nieuwe aanbiedingen overweegt van de Anglo- Iranlan Oil Co en van de Transarabian Pipeline Company Inzake het aanleggen van bulsleldlngen door Syrië. Ln Frankfort worden druk plannen gemaakt om de tweehonderdste geboorte dag van Goetbe te vieren (28 Aug. 1749). Voor vele Frankforters is de herbouw van Goethe's geboortehuls een symbool ge worden. Nabij Tarragona in Spanje ls een toe stel neergestort van de geregelde lucht- dienst MadridBarcelona, Alle Inzittenden 27 ln getal kwamen om het leven. Het bestuur der posterijen ln de Sovjetzone van Beriyn heeft een verorde ning bekend gemaakt waarby het post verkeer tussen de Sovjetzone en de Sovjet sector te Berlijn enerzijds en West-Dults- land anderzijds wordt beperkt z.g. uit transportmoeilijkheden. Alleen brieven van minder dan 100 gr. en drukwerken met een maximumgewicht van 500 gr. zyn toege laten. De man. die ln Juli j.l. een zelf ge maakte bom hoven het hoofdkwartier van de V.N. te Lake Success uitwierp, Stephen Suplna, ls veroordeeld tot een gevangenis straf van 148 dagen, de tyd, die hij reeds ln de gevangenis had doorgebracht. Hy werd na de uitspraak van het vonnis vry- gelaten Tydens het proces verklaarde hij, dat hy de VJ4. bewust wilde maken van de behoefte aan wereldvrede. Wel een eigenaardig middel! Een Israëlisch woordvoerder deelde mede, dat grond- en luchtstrijdkrachten hebben deelgenomen aan hernieuwde ge vechten met Egyptische troepen ln het Nlglm-gebied van de Negeb ln Zuld- Palestlna. Te Londen ls officieel medegedeeld, dat George Gibson afgetreden ls als lid van de raad van bestuur van de „Bank of England". De bank ls thans genationali seerd. Voor zijn benoeming was Gibson voorzitter van het Britse vakverbond T.U.C. Een veertien man zullen twee jaar lang vertoeven op het vasteland van het Zuidpoolgebied tijdens een Engels-Noors- Zweedse expeditie, die voor wetenschap pelijke onderzoekingen half November 1949 uit Noorwegen vertrekt. groeperingen zo grote financiële en commerciële concessies hebben ge daan, dat in feite in de toekomst de Republikeinse buitenlandse handt door Wallstrcet zou worden gemono poliseerd. De Indonesische politiek van Jessup, verklaarde ons dezer da gen een Nederlands diplomaat, be weegt zich vandaag in de schaduw van de dollar. En een Frans blad als „Le Monde", dat men moeilijk van anti-Amerikaanse gevoelens kan ver denken, suggereert dat in bedoelde handelscontracten de sleutel tot de Amerikaanse politiek ten opzichte van Djokja is te vinden. Morgen geen „L.D.". Morgen, Eerste Kerstdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen rnze Bureaux de gehele dag ge sloten zyn. Wil Amerika's stappen te niet doen WEST-EUROPESE ANTI-COMMUNIS TISCHE FRONTLIJN IN GEVAAR? Onze correspondent te Londen seint ons later; Naar ik verneem mag het zwygen van de Britse regering niet zodanig worden uitgelegd als zou zü er geen eigen mening op na houden in de In donesische kwestie en als zou zij niet van plan zyn die te doen gqfcden. Uit zeer betrouwbare bron werd mij namclyk gezegd dat Engeland op het ogenblik alles in het werk stelt om stappen van Amerika ln de richting van stopzettine van economische hulp teniet te doen. Engelse vertegenwoor digers te Washington hebben de Ame rikanen er op gewezen dat door sanc ties van de Ver. Staten er beslist een anti-Amerikaanse houding in Neder land teweeg zal worden gebracht, het geen zeer ongewenst zou zyn op het ogenblik dat Nederland op het punt staat om besprekingen met Amerika te beginnen over de oprichting van een Atlantisch pact. Nederland zal zich niet laten impo neren door het gedoe van Amerika en Engeland doet pogingen om 2nilks aan de Amerikanen duidelyk te maken. Zij wyzen er tevens op dat het zich terug trekken van Nederland uit die bespre kingen over een Atlantisch Pact een be paald catastrofaal effect zou kunnen hebben op de door Amerika zo zorgvul dig opgebouwde anti-communistische frontlyn in West-Europa. Men vertrouwt er in Engeland enigs zins op dat men voldoende druk zal kun nen ontwikkelen om Amerikaanse sanc ties ongedaan te maken. Republikeinse voorlopige regering gevormd? Het Indonesische Republikeinse bu reau te Singapore deelt heden mede, dat „ergens op Sumatra" een republi keinse voorlopige regering is gevormd, met als premier de minister van eco nomie in de regering van Hatta, dr Sjafroedin Prawiranegara, die een bezoek aan Sumatra bracht, toen de Nederlandse actie begon. Het bericht van de vorming van een nieuwe voorlopige regering werd via de radio uit Tjoeroep op Zuid-Sumatra naar andere centra van Republikeinse weerstand uitgezonden. Vyf van de andere ministers ln de voorlopige regering waren tevoren leden van de voorlopige provinciale regering te Boekittinggi, het voormalige Republi keinse hoofdkwartier op Sumatra. Moeizaam is het streven naar de Kerst-sfeer Het Kerstfeest is het symbool van de vrede by uitnemendheid; sinds jaar en dag! Maar de kortzichtige mensheid heeft helaas al te vaak met dit hoogste streven een loopje genomen. En nu wy staan voor het Kerstfeest 1948 is er van vrede weer eens weinig merkbaar. Het is waar, oorlog heerst niet aller- wege. maar toch houdt de z.g. koude oorlog de ganse wereld in zyn ban. Het verschil met de werkeiyke oorlog is in wezen slechts gradueel In ons eigen werelddeel, het oude Europa, wordt feiteiyk alleen gevochten' in Griekenland, waar de rode guerilla- stryders met behulp der drie Noorde lijke buren zich weten staande te hou den tegen de vertegenwoordigers van orde en wet. Als ondergrond schuilt in deze stryd het motief, dat feitelijk al les beheerst; de schermutseling tussen ware democratie en vryheid met de schijn-democratic en knechting, dus tussen het systeem van vrye wilsbe schikking van het individu en het com munisme met zyn slaaf-maken van ieder mensenkind Overigens wordt er niet gevochten in ons werelddeel, maar wie durft verkla ren, dat er vrede heerst? Na bykans vier jaar, sinds de tweede wereldoorlog een einde nam, staan we van vredes verdragen bykans even ver af als in Mei 1945, misschien zelfs verder. En uitzicht op verbetering is er niet! In Azië zien we de stryd tussen Zio nisten en Arabieren, die Juist opnieuw zal gaan opvlammen, nu beide partyen het bestand hebben opgezegd. En dan China, waar het communisme een ernstig gevaar vormt en bykans aan de overwinning schynt toe te zyn, met alle funeste gevolgen van dien. In Birma en Malakka hebben de communisten hetzelfde spel reeds pro beren te spelen, doch de Engelsen heb ben niet geaarzeld om krachtdadig in te grypen, evenals de Fransen in Viet nam en Indo-China, zodat daar het ge vaar ln de kiem is gesmoord. Niettemin ziet men thans het hoogste lichaam der Verenigde Naties, de Vei ligheidsraad, onder aanvoering van Amerika, in wezen het communisme be voordelen, nu ln ons Indonesië door onze regering gestreefd wordt naar her stel van orde en rust. Juist ln het be lang van de stichting van een zelfstan dig Indonesië is ten slotte ingegrepen, opdat er eindeiyk een eind kome aan de terreur van ongecontroleerde benden, waarover de schyn-regering van Djokja geen macht had of niet wilde hebben; zeer tot eigen spyt, omdat men het zo gaarne anders had gewild. En nu wordt over ons de ban uitgesprokenHet schynt, alsof de Veiligheidsraad ziende blind is en horende doof Doch onze jongens daar zullen niet het genotvan een vredige Kerstmis kunnen smaken! In Zuid-Amerika neemt bovendien de zucht om zich gewapenderhand van de regeringsmacht meester te maken, weer onrustbarend toe, zodat zelfs de Ver enigde Staten zich ongerust gaan be tonen. Wat biyft er over van de vredesidee van het Kerstfeest? En nu zwygen we nog over de onvre de, die er heerst in de gedachten en zlenswyzen van de mensen, zodat geen enkel land ter wereld een beeld toont vah eenheid. En ware er nu nog maar sprake van verdraagzaamheidDoch zelfs die eigenschap van zo onmeteiyke waarde, die felteiyk de ondergrond mag heten van de ware vredesgedachte, ont breekt ten enenmale. Waar heen men ook spiedt, men ziet slechts haat en bittere tegenstellingen, die elkaar be- stryden te vuur en te zwaard! Niet het recht is toonaangevend, doch de zucht naar macht, in welke vorm dan ook. Zal ooit Kerstmis het feest worden van de vrede, dan zal de mensheid zich zelf moeten herzien en om dat te be reiken, zal ieder met zich zelf moeten beginnen. Het zal een lange weg zyn! Doch de moeite waard, er naar te streven met alle kracht Nog geldt thans de oude spreuk: homo hominl lupus est, de mens is voor de andere mens een wolf. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Kerstrede van Koningin Juliana H.M. Koningin Juliana is voor nemens morgenmiddag om 13 uur over beide zenders een Kerstrede uit te spreken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll CEYLON DEELT BOYCOT OFFICIEEL MEE. Ceylon heeft Nederland officieel op de hoogte gesteld van de boycot op Ne derlandse schepen en vliegtuigen, die tioepen of wapens vervoeren voor ge bruik tegen de republiek. Sir Oliver Goonetilleke, de Hoge Commissaris voor Ceylon in Engeland, bezocht gisteren de Nederlandse am bassadeur te Londen, jhr. Michiels van Verduynen, en overhandigde hem de officiële mededeling hierover namens zyn regering. Na zyn bezoek aan de Nederlandse gezant verklaarde sir Oliver Goonetil leke tegenover verslaggevers: „wy staan op volkomen vriendschappeiyke voet met de Nederlandse regering. Ik gaf tegenover de Nederlandse gezant uit drukking aan de persoonlijke spyt van myn minister-president, dat dit zeer ernstige meningsverschil tussen de twee landen is ontstaan. Ik ben er zeker van, dat de Neder landse regering de eerste zal zijn, die dit zal beoordelen als een verschil van mening, dat onvermydeiijk ver oorzaakt wordt door de ligging van Ceylon* „Wtf verwachten, dat all* landen, met Inbegrip van Nederland ons zullen helpen de meest strikt* neutraliteit ln acht te nemen", aldus genoemde hoge

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1