m De Japanse oorlogsmisdadigers terecht gesteld PANDA EN DE GEDACHTEN- Dag in Q ag I De „Clan" schrijdt voort Voor de Vrouw VAN MEVROUW MAQUISTEN MIEP KRIJGT Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 23 December 1948 Tweede Blad No. 26574 Tojo en de zes anderen met hem ter ÖDod veroordeelde Japanse oorlogs misdadigers ztfn gisteren opgehan gen. De terechtgestelden zijn: de 64-jarige generaal Tojo, die in October 1941, 2 maanden vóór de Japanse aanval op Pearl Harbor, premier van Japan werd. Het tribunaal bevond, dat hij de verant woordelijkheid droeg voor de misdadige aanvallen van Japan op zijn buurlan den. De 70-jarige Koki Hirota, die schul- dig bevonden werd aan een samenzwe ring tot het ondernemen van een aan valsoorlog en misdaden tegen de vrede en verantwoordelijk was voor wreed heden. De 70-jarige Iwane Matoei, die het bevel voerde over de Japanse legers in centraal China bij de aanval tegen Nanking in 1937. De 65-jarige Kenji Doihara, lid van de Japanse opperste oorlogsraad van 1940'43 en bevelhebber van het 7de leger in Singapore van 1944'45. De 60-jarige Heitaro Kimoera, in 1944 opperbevelhebber tvan het Japanse le ger in Birma. De 63-jarige Seishlro Itagaki, die in 1945 het bevel over het zevende leger in Singapore overnam. De 56-jarige Akiro Moeto, stafchef van generaal Tamahita op de Philip- pijnen. Tamahita werd reeds wegens oorlogsmisdaden terechtgesteld. De terechtstelling geschiedde in twee groepen. De gehele executie had een snel verloop en duurde 90 minuten. Er waren officiële getuigen aanwezig van het Britse gemenebest, Amerika, China en de Sovjet-Unie. De veroordeelden waren even onbe wogen als bij de uitspraak van het tri bunaal. Nadat de veroordeelden vernomen hadden, dat het Amerikaanse opperge- rechtshof hun zaak niet opnieuw zou berechten, verzochten zij ieder een uur met een Boedhistlsch priester alleen te mogen zijn. Tojo verzocht de priester om Japans voedsel op zijn laatste dag in plaats van de normale Amerikaanse legerrantsoe- nen, hetgeen ingewilligd werd. In de laatste uren schreven de veroordeelden brieven aan hun vrouwen en gezinnen en namen afscheid van elkaar. De Boe- Ethiopië ebt uitlevering van Badoglio en Graziani Ethiopië heeft uitlevering door Italië verzocht van maarschalk Pletro Ba doglio, voormalig eerste minister van Italië, en maarschalk Graziani, voor malig gouverneur-generaal van Italië in Ethiopië, om terecht te staan als oorlogsmisdadigers. Het verzoek was vervat in gelijklui dende nota's aan de regeringen van Engeland, Frankrijk, de V.S. en de Sovjet-Unie. Verder worden in de nota's de namen genoemd van 10 Italianen, die, naar verklaard wordt, door het tribunaal der V.N. voor oorlogsmisdaden in Mei 1948 als schuldig aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid gedurende de oorlog tijdens de bezetting van Ethiopië werden bevonden. Gezegd wordt, dat Ethiopië heeft besloten slechts twee van deze personen terecht te laten staan, daar zij degenen zijn, „die het meest verantwoordelijk zijn voor de politiek van systematische ter reur tijdens de bezetting". Ethopië beroept zich op artikel 4 van het Italiaanse vredesverdrag, dat Italië verplicht de nodige stappen te nemen om personen, die van oorlogsmisdaden beschuldigd worden, uit te leveren. De beide personen zouden, aldus de nota's terechtstaan voor een internationale rechtbank, ingesteld door de Ethiopi sche regering en bestaande uit meren deels niet-Ethiopische rechters. De ju ridische principes en de procedure zou den dezelfde zijn als die van het in ternationale militaire tribunaal van Neurenberg. distische priester hield een godsdienst oefening. Tojo verstrekte aan de Baeddhistische priester Hanayama, die hem in zijn laatste uren bijstond, een boodschap voor de wereld. Hij deed hierin een be roep op de „weldenkende mensen van de wereld" om medeleven en een beter begrip te hebben voor de volken van Azië. Tojo beweerde dat slechts betrekkelijk weinig leden van het Japanse leger en van de vloot aansprakelijk waren voor gruwelen tijdens de afgelopen oorlog. „Het Japanse volk is niet wreed", ver volgde Tojo en hij vroeg de wereld sym pathie te tonen voor de gezinnen van de Japanse oorlogsdoden. Tojo verklaarde verder dat het hem speet niet alleen de gehele verantwoor delijkheid voor de oorlog op zich te hebben kunnen nemen, zonder anderen hierin te betrekken. Hij zeide verheugd te zijn, dat de keizer van blaam was gezuiverd. Ten slotte zeide Tojo nog te hopen dat de Russen spoedig de verscheidene honderd duizenden Japanners, die zij nog krijgsgevangen hielden, naar hun vaderland terug zouden zenden. Scotland Yard staat voor een raadsel (Van onze Londense correspondent) Al een jaar lang is in Londen „de dunne man'' aan het werk. In die tijd heeft hij voor ongeveer een millioen aan juwelen en bontmantels gestolen. Hij past steeds dezelfde tactiek toe. Als hij zijn oog op een huis heeft laten vallen, loopt hij er weken lang omheen en let er speciaal op of niet ergens in de muur een klein raampje zit, dat 's nachts niet wordt gesloten. Meestal vindt hij iets dergelijks in de badkamer. Hij kruipt door raampjes, die nog geen halve me ter in het vierkant zijn en ziet er niet tegenop.langs een regenpijp van een 25 meter omhoog te klimmen. Zodra hij door een raam naar binnen is geklom men, doet hij ziin werk bijzonder snel en handig. Hij laat geen vingerafdruk na en draagt dus vermoedelijk rubber handschoenen Scotland Yard staat voor een raadsel. Zij vermoedt dat de gevel toerist speciale rubberschoenen draagt, die hem moeten helpen niet omlaag te glijden, en dat hij een acrobaat is ge weest, gewend zijn lichaam in diverse bochten te wringen. Het Ruhrgebied OPENING SOEDANESE ïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllülllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIII WETGEVENDE VERGADERING. De zesmogendhedenconferentie over de Ruhr heeft tijdens haar waarschijn lijk op één na laatste bijeenkomst vóór Kerstmis besloten een communiqué over haar werkzaamheden te publiceren tot na de vacantie, dat is vermoedelijk aan staande Dinsdag. De uiteindelijke tekst van de overeen komst over de bevoegdheden en functies van een internationaal orgaan ter con trole van de verdeling van steenkolen en staal uit het Ruhrgebied is nog niet geheel gereed. Wederom werd bevestigd, dat de con ferentie' principieel overeenstemming heeft bereikt over' het moeilijkste vraag stuk: de controle over het beheer der mijnen en industrieën. HET BEZETTINGSSTATUUT VOOR DUITSLAND. Bevin, Marshall en Schuman, de mi nisters van buitenlandse zaken van En geland, Amerika en Frankrijk, zullen in Januari bijeen komen om het werk voor het bezettingsstatuut voor Duitsland te besluiten. Generaal Hepp zeide. dat de drie mi litaire gouverneurs tijdens hun laatste bijeenkomst voor 95 procent overeen stemming over het statuut bereikten. In Januari verwacht men een volledige overeenstemming. (Adv.) Robot-vogeltjes in Engeland (Van onze correspondent in Londen) Komende lente zullen natuuronder zoekers in het Engelse graafschap Suf folk Robot-vogeltjes in nesten zetten om na te gaan hoeveel een jonge vogel on geveer per dag eet. De Robot heeft een bek, die automatisch opengaat, zodra een van de ouders neerstrijkt op de rand van het nest. Het voedsel zal via een kunstmatige keel omlaag glijden in een soort „maag", in werkelijkheid een glazen flesje, waardoor de natuur kundigen een idee krijgen van hetgeen een jonge fladderaar te eten zou heb ben gekregen. Toen de portretschilder zijn huisdeur opsierde DIEVEN STALEN ZIJN KOSTBARE JUWELEN. (Van onze Londense correspondent) Sir Gerald Kelly, een bekend Engels portretschilder, vond dat de voordeur van zijn huis in Londen eens nodig moest worden opgeschilderd en besloot de verfkwast zelf ter hand te nemen. Toen hij op een laddertje stond bij de deur, klopte twee werklui hem tegen zijn been en maakten hem duidelijk, dat zij naar binnen wilden. Aangezien er al een tiental werklieden in het huis aan de gang was, opende sir Gerald de deur en zag de mannen naar boven gaan. Een half uur later kwamen zij weer be neden, moesten opnieuw door de deur opening en gingen weg. Pas veel later ontdekte de schilder, dat hij met dieven te doen had, die iets van zijn collectie Juwelen hadden meegenomen. Dit is nu al het zoveelste geval in "acht weken. Men vermoedt, dat enkele mannen met een auto door Londen rijden en spe ciaal letten op huizen, die worden her steld. In totaal hebben zij al voor een ton gestolen op deze wijze, in twee maanden tijds. Sir Robert Howe, de gouverneur-ge neraal van de Soedan, heeft heden een rede uitgesproken ter opening van de eerste wetgevende vergadering van de Soedan, welker verkiezing, naar hij zeide, deel uitmaakte van een experi ment op het gebied van verlening van zelfbestuur „dat op het ogenblik zonder weerga is in Afrika". Sir Robert critlseerde degenen, die Egyptlsch-gezind, niet medegewerkt hebben aan de vorming van deze wet gevende vergadering. Hij verwelkomde speciaal de dertien afgevaardigden van de drie Zuidelijke provincies: Equato- ria, Boven-Nfjl en Bahr-el-Ghazal, die thans voor het eerst reehtstreeks in contact komen met de centrale regering te Khartoem. „MOGELIJKHEID VAN VREDE" IN CHINA? Een lid van het nieuwe Chinese ka binet heeft tegenover Reuter verklaard, dat de nieuwe regering van dr Soen Fo de „mogelijkheid van vrede" met de communisten aanvaardt, doch niet het initiatief zal nemen. Hij voegde daaraan toe, dat het initiatief voor vredesonder handelingen zou moeten komen van een derde partij - de V.S.. de Sovjet-Unie of mogelijk Engeland. Het nieuwe kabinet was echter ge vormd „zonder verwijzing naar de kwes tie van vrede of oorlog" en de uitein delijke beslissing lag bij generalissimus Tsjang kai sjek zelf en bij de centrale politieke raad van de Kwomintang (re geringspartij). AFSCHAFFING FEESTDAGEN IN ROEMENIË. In Roemenië zijn Kerstmis en Oude jaar bij regeringsdecreet afgeschaft als openbare feestdagen. U kent zeker de Schotse „clan": dragers van eenzelfde familienaam vormen een onverbrekelijke een heid. Zij zijn daar trots op, houden el kaar door dik en dun de hand boven 't hoofd en een knappe jon gen, die er tussen kan komen Eigenlijk behoeft men niet naar Schotland te gaan, om zo iéts mee te maken. Die „clans", met hun hecht aan eengesmeed familie-verband, vindt ge ook in óns land. Meestal is er een „patriarch", die de binding tussen zijn talrijke na- 7?ton 'pverH houdt door h n scherp als tildens het nuchter och- tendontwaken. Neen. hóe dan ook, de „clan" handhaaft- zich door de eeuwen heen! De galerij minzame familiepor tretten aan de wand glimlacht te vreden bij 't kaarsenlicht omlaag naar de jongere generatie, die op deze avond met goede moed voor de Ietwat wankele toekomst bezield is. De inhoud der speeches neemt steeds hoogstaander en idealisti scher vormen aan, met als zegevie rend resultaat, dat ieder lid der verzamelde familie zich weer gesti muleerd weet tot het volvoeren van erootse en belangrijke daden! SCHEEPSBERICHTEN. ARDIJK, New YorkJava, paes. 21/12 Gibraltar; BALI, 22/12 van Hallfax naar Boston; ETREMA (T) 21/12 van New Orleans naar Liverpool; MARADJA. 21/12 van Trinidad naar Kaapstad; ROEPAT. New YorkJava. 21/12 van Alexandrlë; WATERLAND. A'damBuenos Aires, 22/ 12 te Montevideo verw.; VOLENDAM. R'damSydney, 22/12 van Port Said; AAGTEKERK, AustraliëR'dam. 21/12 v. Port Said; ALBLASSERDIJK, R'dam New Orleans, 22/12 te Antwerpen; AL- KAID Porto AlegreR'dam. 21/12 te Rlo Grande do Sul; LEMSTERKERK. R'dam —Basra. 22/12 van Abadan: LINGE. 22/12 van Vesteras naar IJmulden; NIEUW AMSTERDAM. 21/12 van New York naar Havanna; ZIJPENBERG. 22/12 van Saffl naar Rotterdam. Kerst- en Oudejaarstractaties Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Dit jaar kan er op Kerstmis en Oude jaarsavond, vergeleken bij de eerste jaren na de bevrijding, al haast weer „ouderwets" getracteerd worden. En om hierin een werkzaam aandeel te heb ben, zal iedere huisvrouw toch wel iets bijzonders willen klaarmaken. Het is zo prettig om op feestelijke dagen het gezin te zien genieten van een zelfbereide tractatie. Dit hoeft niet kostbaar te zijn: wil doen u hier enige ideeën aan de hand. APPELBEIGNETS. Ongeveer 4 zure appelen, 125 gr (bij na 2 kopjes) bloem en 3 gr bakpoeder of 125 gr zelfrijzend bakmeel, IVz dl (1 kopje) melk of water, zout, margarine of olie, (poeder) suiker. De appelen boren, schillen en in schijven snijden. Van bloem, bakpoeder of zelfrijzend bakmeel, zout en water of melk een glad beslag maken. De schij ven hierin juist even onderdompelen, zodat ze geheel bedekt zijn met beslag, maar er in het midden nog een ope ning overblijft. De beignets met een breinaald of vork uit het beslap halen en in een koekenpan in hete olie of margarine snel aan weerskanten bruin bakken. De beignets met suiker bestrooien en warm opdoen. tijd en wijle ter feestdis te noden. Dan bloeien verheffende toespra ken op. de talrijke zonen en doch- teren, kleinkinderen, nichtjes en neefjes wordt een riem onder 't hart gestoken, om toch vooral de familietraditie in ere te houden en er zorg voor te dragen, dat ook zij een even eervolle plaats in de maatschappil zullen innemen als hun voortreffelijke bet-overgroot vaders of geslachtsleden van nóg ouder datum. Soms gluurt men elkaar dan voorzichtig aan, omdat het voor al tegenwoordig niet altijd ieder familielid voor de wind gaat. Er valt wel eens een zwakke stee of zelfs een diepe breuk in de hech te muren van 't roemrijke familie verband aan te wijzen. Maar tijdens een feestdis, waar aan een of meer hartversterkers voorafgingen, ziet niemand z« Ziet hier nu zo'n verblijdend mo- ment! Daar gaat de familie Gans na haar feestmaaltijd. Vormend een stoere .onverbreke- lljke clan. Hoogopgerlcht schrijdt zij voort: de maag gevuld met een heerlijk, overdadig menu. Ondanks dat: voornaam! De clan „houdt braaf stand", laat zich door niets of niemand intimi- deren. Toch vrezen wij, dat déze clan zo vlak voor het Kerstfeest 't minder lang uithoudt dan die der menselijke confrères. In een wereld, waarin men elkaar opeet, is déze groep 't eerst tot ver- dwijnen gedoemd. Maar vooralsnog laat zii zich ge- lukklg men bezie de foto goed! s niet van of aan de kook brengen FANTASIO 1 •TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiirH KERSTTULBAND. 350 gr (5 kopjes) bloem. 30 gr gist, dl melk, 50 k 75 gr boter of marga rine. 60 gram kopje) basterdsuiker, 100 250 gr rozijnen of in stukken ge sneden pruimen of abrikozen, kaneel. 7\<z gram (3/4 eetlepel) zout. De bloem met het zout en de suiker in een kom doen. Een kuiltje in de bloem maken, hierin de met lauwe melk aangemengde gist doen en ook de gesmolten boter of margarine en de rest van de lauwe melk. Met een lepel van uit het midden van de kom het deeg dooreen mengen. Daarna de massa met de hand verder kneden, totdat een soe pel deeg ontstaan is. De Zuidivruohten wassen en drogen (in stukjes snijden) en vermengen met wat bloem. Ze daar na door het deeg kneden. Het deeg overdoen ln een tulbandvorm. Het deeg hierin dichtgedekt op een warme plaats zetten of het in een bak met warm wa ter laten rijzen 1 uur). De tulband in 40 minuten in een hete oven gaar laten worden. De tulband uit de vorm laten glijden. Wanneer hij koud is, kan men hem met poedersuiker bestrooien. WARME BESSENSAPDRANK. 1 flesje bessensap, 5 dl water, 60 k 70 gr (\'z kopje) suiker, iets zout, 2 kruid nagelen, een stukje pijpkaneel, een stukje gedroogde sinaasappelschil, de schil van 2 appelen. Het water H uur laten trekken met de kruidnagelen, de pijpkaneel, de si naasappelschil, de appelschillen en iets zout. Dan het geurige vocht zeven, het bessensap toevoegen, het geheel goed warm laten worden en van het vuur af de suiker er in oplossen. De drank heet opdienen. FEUILLETON Het testament door Patricia Wentbworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 24) Maar het gerustgestelde gevoel was al bijna verdwenen voordat ze op de deur van de slaapkamer had geklopt. Zij beet op haar lip 'en voelde, dat haar slapen en handpalmen vochtig waren. Zij opende de deur en ging naar bin nen. Het v/as min of meer een ver lichting, dat Ellen er was, en dat nicht Honoria niet in bed was, maar bij het vuur zat in haa.r leunstoel. Zij droeg een draperie om de schouders, die Carey nog nooit gezien hadveel kleurig brocaat op een ondergrond van goud en zilver; het gaf een prachtig effect. Zij had de parels aan en, bij al haar diamanten, ook nog een broohe, met een zwarte parel in het midden en een ring met een zwarte parel tus sen twee enorme briljanten. Dit beeld was in staat om het andere, dat zij sinds halfdrie in haar geheugen had, uit te wissen of althans te doen ver bleken: Nicht Honoria, recht overeind in bed, met die onheilspellende blos op haar magere wangen. Die was nu verdwenen. Zij praatte met Ellen, toen Carey binnen kwam. Ellen schudde haar hoofd en zei op haar gewone moppertoon Nou, daar heb je nummer één al en als u 't mij vraagt, dan kon u beter in uw bed liggen en u een beetje kalm houden. Mevrouw Maquis ten's wenkbrauwen gingen omhoog. Ik herinner me niet, dat ik je iets gevraagd heb, Ellen. En t-oen balde zij plotseling haar vuist en liet die met kracht op de leuning van haar stoe-l neerkomen. Je zult je mond houden en doen wat je gezegd wcrdt! En dat zullen ze allemaal, zo lang ik nog adem kan halen! Carey schrok opeens van haar eigen gedachten. Koningin Elizabeth, daar lijkt ze op toen die a-1 oud was dat lange gezicht en het rode haar en al die juwelen. Ellen liep Carey voorbij en ging de kamer uit, maar even later ging de deur weer open om Honor binnen te laten; haar sluik blond haar zat ver ward door de haast, waarmede zij de blauwe japon over haar hoofd had ge trokken; de japon zat scheef dicht en was niet goed afgetrokken, zodat er een Winjerbreedte van een verschoten on derjurk te zien kwam. Daarna kwam Dennis. Het stompen van zijn kruk was nuten later Nora, vers gepoederd en gelippenstift, en al haar koperkleurige krullen glanzend van het borstelen. Zij droeg haar emeraud-groene japon en had er zorgvuldig de broche van eme- rauden en diamanten op gespeld. Na haar uitbarsting was mevrouw Maquisten aanmerkelijk kalmer. De blos was verdwenen. Haar saamgekne- pen vuist had zich ontspannen. Molly bracht het koffieblad binnen en zette dat op de tafel, Honor ging er zenuwachtig achter zitten en was dankbaar dat Dennis, die tegen de schoorsteenmantel leunde, en in het vuur keek, veilig bussen haar en tante Honoria in stond. Ditmaal was hij ta melijk stil, zijn blikken onafgebroken gevestigd op de gloeiende kolen. Nie mand sprak. Nora aarzelde even en ging toen naar de tafel, waar zij bleef staan. Zo kwam het, dat Carrey heel wat dichter bij de belangrijke persoon zat, dan haar lief was. Honoria Ma quisten keek haar eerst laivg aan, daarna Nora. Honor en Dennis. De stilte duurde voort. Het was Dennis, die het zwijgen ten slotte verbrak. Hij richtte zich op en ging naar zijn gewone stoel, waar hij zich in liet zakken. Nu, tantetje, zei hij, daar zijn we allemaal. Gaat u op ons brommen? De spanning verminderde. Honor be gon koffie te schenken, haar handen beefden niet erger dan anders. Mevrouw Maquisten zei- Nee dat wil zeggen niet vanavond. De klank scheen uit haar stem verdwenen te zijn. Ze klonk vlak en vermoeid. Na een ogenblikje herhaalde zij die woor den: Niet vanavond. Nora keek over haar schouder. Koffie, tante Honoria? Mevrouw Maquisten scheen zichzelf wakker te schudden. Ja, laat ik maar een kopje ne men. Ik zal wel weer zo'n akelg slaap drankje moeten innemen, denk ik, maar dat is nog geen reden, waarom ik niet even goed een fatsoenlijk kopje koffie zou drinken. Honor, als gewoonlijk doof, koos dit ogenblik om een opmerking te plaat sen. O, maar zou u dat niet uit de slaap houden? De diepe stem scheen weer als van ouds te klinken. De wenkbrauwen gin gen omhoog. Ik zou denken, dat dat mijn eigen zaak is, Honor en niet de jouwe. Carey dacht: Afschuwelijk! Hoe lang zou ze ons hier vasthouden? Wat is Honor toch een uil! Van haar plaats bij het koffieblad zei Nora: Hce wilt u het hebben, tante Honoria? Zwarte koffie met melk, sac charine of suiker? te horeh op het portaal. En twee mi- Mevrouw Maquisten trommelde on geduldig op haar knie en alle ringen aan haar spitse vingers flonkerden. Ik zei: een fatsoenlijk kopje koffie. Nora glimlachte beminnelijk. En dat wil zeggen? Melk en suiker en een scheutje cognac. Maar ik zal eerst dat slaap drankje nemen en dan de koffie om de smaak weg te nemen. Magda heeft het al klaargemaakt. Je moest maar even om Ellen bellen. Toen Ellen binnen kwam. was het volkomen duidelijk, dat zij in haar on- verbiddelijkste stemming was. Zij had haar wollen japon van 's middags ver wisseld voor een soort begrafenisge waad van zwarte kunstzijde, aan de hals gesloten met een monsterlijke broche, met vlechtjes menselijk haar achter glas. Nadat ze de deur wat harder dicht gedaan had dan.nodig was, liep zij de kamer door en ging naast mevrouw Maquisten staan, zonder ook maar enige notitie te nemen van iemand anders. Honoria Maquisten trommelde nog steeds' een ongeduldige roffel op haar knie. Ik wil mijn slaapdrankje hebben. De zuster heeft het al klaar gezet, nietwaar? Ik zal het nu innemen, ter wijl de koffie nog heet is. Ellen stak haar hoofd vooruit. Ik heb het niet op slaapdrankjes. Weet uwat u veel beter kunt doen? Uw hoofdkus sen vullen met gedroogde hcp. Daar slaap je op als een roos, gelooft u mij maar en dat is heel wat gezonder voor u. Mevrouw Maquisten soheen te ont spannen bi) Ellens gemopper, dat zij zo goed kende. Ellen was nu eenmaal een oude brompot, die niet wist wat zij zeggen en zwijgen moest en die af en toe eens op haar nummer moest wor den gezet. Na vijf en dertig jaar had zij haar les nog niet geleerd, hoewel mevrouw Maquisten het nooit opgaf. Er was ten slotte geen aardigheid aan om te kibbelen met mensen, die jè cp de duur je zin gaven. Ellen was stug en zij was lastig, maar Ellen was oric trouw en het voornaamste was, dat Ellen niet bang van haar was. In haar ogen begon de oude levendigheid te tintelen. (Wordt vervolgd) 47). Even later raasde de politie auto met loeiende sirene door de stad, nagestaard door verbaasde voorbijgan gers. „Nee, ik ga niet meer mee", had de professor gezegd. „Ik wil eerst mijn kost bare uitvinding in veiligheid brengen en jij gaat met mij mee, kereltje. Twee kunnen meer dan niemand!" Panda was dus met de professor mee gegaan en ze zaten juist samen nog wat na te praten, toen er gebeld werd en de commissaris met een ongelukkig gezicht op de stoep stond. „We zijn de hele stad doorgereden", zei de commissaris verslagen, „ik heb overal gekeken, waar ik dacht, dat er maar een kansje was om hem te vin den, doch de schurk schijnt zich in de lu-iht opgelost te hebben. Nu zijn mjjn mannetjes nog wel bezig, maar ik ver wacht, dat ze niet veel resultaat zullen boeken". „Kom, kom, commissaris, niet zo som ber", trachtte professor Dommel hem op te vrolijken. „Kijk eens, misschien kunnen we met dit apparaat wel iets bereiken". Het drietal schaarde zich om de tafel en Dommel drukte op de knop van de gedachtenmachine. geen rimpels ln liaar voorhoofd over het Kerstmenu. Bet zal ftln z(|n enonge woon. Mevr. LotgeringHillebrana geeft een f eestrecept: ZUURKOOL ROYALE 600 gr. zuurkool. 2 bouillonblokjes. 250 gr. pekelvlees of ham. 3/4 ks. lekkere aardappelpurée, 1/2 liter extra goede kaassaus. Kook de zuurkool ln water met bouillonblokjes bllna gaar en laat uit lekken. Verdeel ze ln evenveel porties als er plakken ham of pekelvlees z\\n. Wikkel ln iedere plak een portie kool. Doe ln een vuurvaste schotel eerst de purée, daarop de pakjes zuurkool en vervolgens de kaassaus. Strooi er wat kaas overheen, laat de schotel ln de oven door en door heet worden en van boven even kleuren. Als nagerecht komt een verrassing: KERSTPUDDING MET VERSE BESSEN EN FRAMBOZEN 3/4 liter melk. 60 gr. vanillepuddingpoe der, pl.m 50 gr. suiker. 100 gr bitter koekjes. 1 of 2 lepels limonadesiroop, 1 pakje dlepbevroren bessen of frambozen (ev. gemengd). Breek de koekjes en be sprenkel ze met de limonadesiroop. Kook op gewone wijze pudding. Roer er de koekjes door en doe ze ln een pudding vorm. Laat intussen de vruchten ont dooien (pl.m. 5 uur). Stort de pudding op een schotel. Garneer de bovenkant met enige mooie grote vruchten en doe de rest rondom de pudding. Lafenis voor dorstige kelen Is AppeLsap. zuiver en heerlijk fris. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) (Adv.) VOOR VRIJDAG 24 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: muziek bij het ontbijt; 8.00; nieuws; 8.15: socialistisch strijdlied, 8.18: opera-pro gramma; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: lichte morgenklanken; 9.30 Grlller strijk kwartet; VPRO 10.00 Morgenwijding door ds A. L. Broer; VARA 10.20: Drurv Lane theater-orkest; 10.30: voor de vrouw; 10.45; Spaanse Kerstliederen; 11.00: Een Kerstavond uit „De vertroosting van het troosteloze", voordracht; 11,15; lichte orkestwerken; AVRO 12.00: „Belleville"; 12.30: mededelingen ten behoeve van de land- en tuinbouw; 12.33: sport en prog nose; 12.45: plano-duo. 1.00; nieuws; 1.15: mededelingen; 1.20: het Diverti mento orkest: 1.50: kinderen ln Kerst stemming; 2.00: kookkunst; 2.20—3.20: „In excelsls Deo", Kerstprogramma; 3.20 het omroepkamerorkest; VARA 4.00: The Ramblers; 4.30; tussen 12 en 16; 5.00: Johan Jong, orgel; 5.20: wij en de mu ziek. 6.00: nieuws; 6.15: „De VARA feli citeert"; 6.30: voor de strijdkrachten; 7.00: denk om de bocht; 7.15- Jan Vogel en zijn accordeonorkest; VPRO 7.30: Kerstdlenstje; 8.30: muziek en declama tie; VARA 9.00 men vraagt en wij draalen; 9.30: Kerstmlstletoebercldselen, een verhaal van Robert Montfoort: 10.00: buitenlands weekoverzicht; 10.15: op vleug'len van de muziek: VPRO 10.40: Kerstboodschap ln het Esperanto: 10.45: avondwUdlng; VARA 11.00 nieuws; 11.15: .In terra pax"; NCRV 12.00: Kerstnacht- dienst, uitgaande van het Comité „Evan gelie en Levensvernieuwing" te Zwolle: 1.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: balletsuite; 7.32: ..Maria ter Ere"; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: „Pluk de dag"; 9.00: plano kwintet; 9.30: water standen: 9.35: gedeelten uit de sprookjes opera ..Hansel und Gretel"; 10.10: „Mu ziek houdt fitl"; 11 00: „De Zonne bloem"; 11.40: Kerststemming; 12.00: Angelus; 12.03: Dolf van der Linden en z(Jn Metropole Orkest; 12.55: Zonnewij zer; 1.00: nieuws; 1.25 Gerard Mulder, vlooi en Slnl van de Brom. plano; 1.50: „Op de korrel"; 2.00: The Messiah, Ora torium van G. F. Hündel. 5.00: Kerst- vacantie; 6.15: „De schoonheid van het Gregoriaans"; 5.45: ..Wat het buitenland leest"; 6 00: promenade orkest; 6.30: cv_ clus- Franse lyriek- 7.00: nieuws; 7.15: Bel8hazzar's feest; 7.30: het koor der Poolse Katholieke arbeiders lri Neder land; 7.45: avondgebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws: 8.05: de gewone man; 8.12 John Crelghton Murray, vlooi. Willv Frangols, plano; 8.30: koor- concert; 9.00: Amsterdams kamermuzlok- gezelschap;: 9.35: concert: 10.37: actua liteiten; 10.45: ..De drie landen"; 11.00: nieuws; 11.15: Kerstliederen: 11.40: ca- rlllonbespellng: 11.5b' „Kerstklokken, lulden de Kerstnacht in"; 12.00: Pontifi cale nachtmis: 1.00: sluiting. AGENDA DONDERDAG. Leldse Volkshuis: Bijbellezing pred. H. Mandemaker. 8 uur nam Gerecht 10: Kerstwijding Splrltlsch Ge- nootschap, 8 uur nam. Trianon-theater: „De hel van Buchen» walde", 9.15 uur nam. DINSDAG: StadszaalChopln-avond Dm» v. d. Pa»,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5