Amerika eist: „staakt vuren" en „terugtrekking der troepen" Beschuldigingen van Palar aan Nederland Nog scherper Sovjet-resolutie verwacht WEERBERICHT Nederland krijgt een dikke „onvoldoende" Belangrijke vorderingen der Nederlandse troepen Parachutisten landen op het Tobameer 87ste Jaargang DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 No. 26574 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Rad 21507 Witte Singel l. Leiden - Giro no.: 57055 Indonesische kwestie in Veiligheidsiaad Houding der V. S. wekt verrassing in Parijs In de Veiligheidsraad heeft de Ame rikaanse gedelegeerde, dr Jessup, de volgende resolutie ingediend „De Veiligheidsraad, met bezorgdheid de hervatting der vijandelijkheden in Indonesië gadeslaand, nota genomen hebbend van de rapporten van de C.v.G.D., beschouwt zulk een hervat ting der vijandelijkheden te zijn in strijd me} de resolutie, welke door de Veiligheidsraad tijdens zyn 171ste vergadering op 1 Augustus 1947 werd aangenomen; doet een beroep op partijen: a. de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en b. onmiddellijk hun strijdkrachten terug te trekken op de resp. kan ten van de gedemilitariseerde zone, vastgesteld onder de be- standsovereenkomst van 17 Janu ari 1948; geeft de C.v.G.D. opdracht de Veilig heidsraad telegrafisch een volledig en dringend rapport te zenden over de gebeurtenissen, welke sedert 12 December 1948 in Indonesië heb ben plaats gevonden, ter vaststelling van de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van de vijandelijkheden. REDE PALAR. Na de rede van dr Van Royen voer de eerst de Indonesische vertegenwoor diger, de heer Palar, het woord. Deze noemde de Nederlandse actie de laatste stap in een zorgvuldig uitgewerkt schema van de Nederlandse regering. Het negeren van de V. N., culminerend in de tweede oorlog in Indonesië, was van het begin af aan de bedoeling van de Nederlanders ge weest, aldus zeide hij. Het doel van de Nederlandse politiek, verklaarde Palar, was geweest te pogen de RepuDliek .In donesia economisch en politiek te wur gen en de zaak,te beëindigen met een tweede militaire actie. Palar zeide. dat het uitstel van vijf maanden in de onderhandelingen docr de Nederlanders was veroorzaakt. Ten aanzien van de beweringen over schendingen van het bestand sprak Palar eerst over de beperkingen op het gebied van handel en verkeer, welke naar zijn mening een blokkade bete kenden Verder, aldus zeide Pamr, had Nederland de C.v.GX». gepasseerd door te onderhandelen met de gebieden bui ten de Republiek, die vorig jaar onder contróle kwamen. De kroon op de serie bestandsschen dingen, aldus zeide Palar, was de aankondiging van dc vorming van 'n interim-regering zonder de Repu bliek. Palar verklaarde, dat de Ne derlandse politiek „gewoonweg dwaas en blind" was en dat de Nederlan ders dit wel zouden bemerken „doch ten koste hiervan, dat niet slechts zij zelf doch de gehele wereld dit zou leren betreuren." Hij beschuldigde de Nederlanders er van, dat hun communiqué's betreffende de infiltraties en incidenten nodig wa ren als ..een zorgvuldig opgestelde zelf rechtvaardiging". Indien alles waar zou zijn, aldus Palar, wat in deze commu niqués werd medegedeeld, dan is nau welijks aan te nemen, dat er neg be woners in Republikeins gebied zijn. DE INFILTRATIES EN BOTSINGEN. Palar gaf vervolgens zijn visie op de infiltraties. De Republikeinse soldaten hadden hun orders loyaal uitgevoerd, maar zij verlangden er thans naar zich weer bij hun gezinnen in de door de Nederlanders bezette gebieden te voe- gen.Het ware verhaal van de infiltra ties was geen politiek of militair, maar een zuiver sociaal probleem. Hij zei, dat de Nederlanders nooit hadden bewezen, dat er emg verband bestond bussen deze infiltraties en bot singen op Nederlands gebied. De ware geschiedenis van deze botsingen, zo zei de hij, was, dat het een bewijs was van het groeiend verzet en haat van de be volking tegen de wreedheden van een buitenlands leger, versterkt door groeiend wantrouwen ten opzichte van de Nederlandse politieke bedoelingen. Nadat hij gevraagd had, waarom de Nederlanders hun leger niet tegen deze IETS MINDER VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer met hier en daar nevel of mist. Meest zwakke wind tussen Noord en Oost. In de kuststre ken van het Noorden van het land: lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Elders in het landin de nacht lichte en plaatselijk matige vorst. In de middag temperatuur om het vriespunt. 24 DECEMBER. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. ordeverstoorders gebruiken, zei Palar, dat „de Nederlanders een wanhopige behoefte hadden aan incidenten om hun voorgenomen militaire aanval te rechtvaardigen". Ten aanzien van de politieke onder handelingen zeide Palar, dat de Ne derlanders slechts bereid zjjn te on derhandelen, indien de Republiek zich er absoluut toe verbindt de Neder landse voorwaarden te aanvaarden. De rapporten van de C. v. G. D. zyn genoeg bewijs voor de lange geschie denis van de Nederlandse eenzijdige en willekeurige interpretaties in het afgelopen jaar. HET CRITIEKE OGENBLIK. De bereidheid van de Republiek om een objectieve en juiste interpretatie van de Renville-beginselen te aanvaar den is voldoende bewezen door de aan vaarding van het plan-Chritehley Dubois en de voorstellen van Cochran als basis voor besprekingen, aldus Pa lar. „Het is voor ons onmogelijk de Ne derlanders te geloven of te vertrou wen. Het schijnt, dat het voor hen onmogelijk is bona fide onderhande lingen te voeren." Dc Nederlandse beschuldiging, dat de Republiek plan nen zou hebben opgesteld om op 1 Januari a.s. een offensieve oorlog te beginnen, noemde Palar een be lachelijke, aangezien het onlogisch is aan te nemen, dat de Republiek in staat zou zijn een oorlog te onder nemen tegen een modern uitgerust Nederlands leger. De Nederlandse bedoelingen waren volgens Palar: „Volledige ontbinding van de Republiek, overgave wan haar politieke" militaire en economische macht, voordat de onderhandelingen zouden beginnen." Palar noemde deze vergadering het critieke ogenblik, beslissend voor de toekomst van Indonesië en Neder land. „Nederland is nu bezig zyn toe komst in Indonesië te verspelen, evenals zyn economisch en politiek welzyn en zyn internationaal pres tige." Deze militaire actie is bovendien noodlottig voor het behoud van de sta biliteit en de vrede in Azië. De hou ding van de Republiek, aldus Palar, zal niet veranderen door het verlies van nog meer grondgebied. EEN TOTALE VAN JAREN? GUERILLA De grondslag van de stryd is een to tale guerilla, welke zal worden voort gezet totdat de Republiek haar eind doel zal hebben bereikt. „De politiek der verschroeide aarde, die zal worden doorgezet met alle bittere gevolgen van dien, is van deze guerilla een ander aspect. Deze wyze van oorlogvoering kan en zal jaren lang worden voortgezet", zeide de heer Palar. De stryd zal eveneens worden gevoerd op het Nederlandse grondgebied, waar, aldus Palar, „als het resultaat van de militaire actie, de Nederlandse conseptie van de Fe deratie van marionettenstaten thans tot verdwijnens toe ineenschrompelt". De oorlog zal jaren duren, indien er niet onmiddellijk een eind aan ge maakt wordt, zeide hy. NED. TROEPEN MOETEN TERUG Palar besloot, met de Veiligheidsraad te verzoeken, onmiddellijke en effectieve stappen te ondernemen en om te ga randeren, dat zijn beslissingen volledig lot uitvoering worden gebracht. Een be vel tot het staken van het vuren zou niet afdoende zijn, aangezien ais de Nederlandse troepen niet zouden terug keren naar hun uitgangsopstelling van voor 18 December, het niet mogelijk zou zijn, tot een politieke overeenstemming te geraken. Daarom dient de C. v. G. Diensten de beslissende macht te verkrijgen bij het uitvoeren van deze terugtrekking der troepen. „Wy zyn nog steeds van mening, dat, mits daartoe door de Veiligheidsraad aan de C. v. G. D. een dergelijke opdracht wordt eege- ven, een oplossing van het probleem alsnog mogelijk zal zyn," aldus ein digde de heer Palar. REDE VAN DR JESSUP. De Amerikaanse gedelegeerde dr Jessup, die na de heer Palar het woord nam, stelde aan het einde van zyn rede vast, dat het onder de tegen woordige omstandigheden voor de C. v. G. D. ongetwijfeld enige tijd zal vragen alvorens zy de Veiligheidsraad volledig over de recente ontwikkelin gen kan inlichten, welke inlichtingen hy van grote waarde voor de raad achtte om de oorzaken van de huidige toestand in Indonesië te kunnen na gaan. Hy noemde het een vaststaand feit, dat een bevel van de Raad van 1 Augustus 1947 overtreden is. Dit is een aangelegenheid welke de raad onmiddellijk ter hand moet nemen zonder nadere rapporten van de C. v. G. D. af te wachten. Hier is geen sprake van een toestand, waarin enige onzekerheid behoefde te bestaan, of hier in feite sprake is van het uitbreken van vijandelijkheden. Het kwam hein voor, dat de raad verplicht is, aan de hand van het Handvest in dit stadium van zijn beraadslagingen onmiddellijk het bevel te geven, dat de vijandelijkheden in Indonesië gestaakt worden en te verlangen, zal de strijd krachten van beide partijen onmiddel lijk worden terug gterokken, aldus dr Jessup. Hy herhaalde het gezichtspunt van zyn regering, dat de order .staakt het vuren" van 1 Augustus 1947 nog altijd bindend is voor beide partyen en dat die order werd geschonden door de recente actie die door dc Ne derlandse autoriteiten in Indonesië werd ondernomen. „Het is onze weloverwogen mening, dat een hernieuwd uitbreken der vijandelijkheden kan bewyzen, een ernstige bedreiging te zyn van de in ternationale vrede. Daarom hebben de Ver. Staten de gelegenheid verwel komd om tezamen met de delegaties van Columbia en Syrië een ontwerp resolutie aan dc raad voor te leggen". Hij sprak de hoop uit dat dit voor stel zichzelf zal aanbevelen bij de leden van de raad en dat de ontwerp resolutie vlug kan worden aangenomen. Jessup zeide, dat het standpunt der Ver. Staten in de grond hetzelfde is als medio 1947 toen de Veiligheidsraad een „staakt het vuren" resolutie aannam. Hij herinnerde er aan, dat de Ver. Staten van mening waren, dat het uit braken van vijandelijkheden op zich zelf de raad de bevoegdheid gaf om in te grijpen onafhankelijk van de vraag, of de republiek als een onafhankelijke staat kon worden aangemerkt. De toestand van het ogenblik is min stens even ernstig als in Juli 1947 en de heer Jessup meende, dat de raad over eenkomstig deze ernst moet handelen. De heer Jessup ging uitvoerig het ver loop van de reeks mislukte onderhan delingen na en verklaarde o.a. dat. in dien de inbreuken op het bestand van de zyde der Republiek inderdaad zo veelvuldig en voortdurend zyn voorge komen. de Nederlandse regering deze inbreuken direct aan de Veiligheidsraad had kunnen rapporteren voor het be stand werd opgezegd. Ten slotte diende hij de hierboven genoemde resolutie in. Hierop werd de vergadering tot van morgen verdaagd. DE VERWACHTINGEN. Vandaag zullen resp. de vertegen woordigers van de Sowjet-Unie, China, Australië, India. Engeland en Syrië aan het woord komen. Verwacht mag wor den, dat daarna ook nog de gedelegeer den van Frankrijk. Canada, België en wellicht ook nog Columbia en Argenti nië zullen spreken. De sovjetvertegen woordiger Malik, die vandaag het eerst het woord zal voeren, zal naar aange nomen wordt eveneens een resoluti: aan de raad voorleggen. De vérgaande eisen in de door de V. S. ingediende resolutie hebben te Parys enige verrassing gewekt, nadat Amerikaanse bronnen de indruk had den gevestigd, dat dc V. S. in eerste instantie geen terugtrekking der Ne derlandse troepen zouden eisen. Ten slotte hebben slechts kleine lan den als Columbia en Syriëhun naam aan de resolutie willen geven. Het staat vast. dat Australië en India de Ameri kaanse eis ten volle zullen steunen, doch zij hebben geen stem in de Veilig heidsraad. Op grond van het verloop der Amerikaanse pogingen om delega ties voor hun standpunt te winnen meent men in ingewijde kringen te Pa rys, dat de V. S. zeker op vyf stemmen voor deze resolutie kunnen rekenen. Dit zijn behalve die der drie ondertekena ren der resolutie die van de Sovjetunie en de Oekraine. Het is te verwachten, dat de Sovjet-delegatie een poging zal doen om een nog krachtiger resolutie in te dienen. EEN FRANS VETO? Er is niets bekend omtrent de hou ding, die Argentinië en Canada zul len aannemen. Daar de houding van Frankrijk, België, China en Engeland veel meer verzoeningsgezind zal zyn, wordt rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat voor de Amerikaanse resolutie vijf blanco stemmen zullen worden uitgebracht, wat met zich mee zou brengen, dat de vereiste meerderheid niet behaald zou worden. Op een eventueel veto van Franse zjjde wordt nog niet gerekend, on danks het feit dat in de laatste da gen zeer sterk gebleken is, hoezeer Frankrijk met de Nederlandse gevoe lens meeleeft. Wanneer de resolutie niet gematigd wordt, zal haar lot waarschijnlijk van de stemmen van Canada en Argentinië afhangen. Voor gedrag op Kerstrapport MAARPRATENDE DIPLO MATEN BIJTEN NIET". Onze correspondent te Parijs telefo neert ons hedenochtend: Er zijn eisteren in het Palais Chail- lót door Palar en Jessup vele lelijke dingen over Nederland gezegd. En we hoeven ons nauwelijks veel voor te stellen over vriendelijkheden, die de Rus Malik en vele anderen nog voor ons in petto hebben. In de wereld heeft Nederland vandaag een zeer slechte pers en als het er op aan komt, zullen we in de Veiligheidsraad allien on België en Frankrijk en mis schien Engeland mogen rekenen. Aangezien Frankrijk over 't vetorecht beschikt, waarvan 't zich reeds eenmaal te onzen gunste bediende, maakt men zich echter in Nederlandse UNO-krin- gen niet te ongerust over eventuele sancties. Vast staat echter wel, dat de Veiligheidsraad Nederland op het Kerst rapport een dikke onvoldoende voor ge- drae zal geven. Overigens worden maatregelen van de zjjde van afzonderlijke staten niet uit gesloten. Speciaal moet de mogelijkheid van zulk een reactie van Amerikaan^' ziide echter niet worden overschat, en zelfs dan zou de Nederlandse regering er niet van te weerhouden zijn, schoon schip te maken in een gebied waarvoor het de verantwoordelijkheid draagt en nog steeds ten volle aanvaardt De koele, rustige en welbewuste stem van mr Van Royen liet daarover gistermiddag geen twiifel bestaan Wf) vroegen dr Van Royen, of hij het Kerstfeest zou vieren ln Den Haag. Ot tawa of Parijs. „Waarschijnlijk wel hier" antwoordde de gezant zonder veel ent housiasme. De heer Palar dringt er bij de Ameri kanen sterk op aan naar hier verluidt, om gedurende de Kerstdagen door te werken. Het Hollandse devies daartegenover luidt: .Pratende diplomaten bijten niet". Wanneer de Veiligheidsraad zou be sluiten, komend weekeinde door te wer ken .gaat Palais Chaillot géén vredig Kerstfeest tegemoet TERUGTREKKEN ZOU CHAOS BETEKENEN. In kringen der Nederlandse delegatie werd naar aanleiding van de resolutie er nogmaals op gewezen, dat terug trekken der troepen practisch onuit voerbaar is en slechts chaos kan ver oorzaken. Men wees er voorts op. dat een dergelijk terugtrekken ook geen nieu we mogelijkheden zou kunnen openen. RAPPORT DER C. v. G. D. De C. v. G. D. heeft een rapport ge telegrafeerd naar de Veiligheidsraad te Parijs, waarin bijzonderheden worden medegedeeld over de schade, welke in en rond Djokja is toegebracht sedert de Nederlanders het gebied van de repu bliek Indonesië binnenvielen. In het rapport, dat de bevindingen weergeeft van het gedeelte der Commis sie dat door de Nederlandse actie op Re publikeins gebied was afgesneden, wordt een beschrijving gegeven van de verla ten huizen, de beschadigde bruggen en de uitgebrande gebouwen in de buurt van de republikeinse hoofdstad. In de eerste drie dagen van de Ne derlandse actie werden talrijke ontplof fingen gehoord en dikke rookkolommen gezien vanuit verschillende punten in het dal beneden Kalioerang. aldus meldt de Commissie. Mch. Roem en Douwes Dekker geïnterneerd OFFICIËLE NED. COMMUNIQUE'S Van officiële Nederlandse zijde wordt gemeld In Midden-Java verenigde de Ne derlandse colonne, die uit Semarang in Zuidelijke richting was opgerukt zich met de troepen in de omgeving van Djokja. Verder werden Solo, Parakan, Setjang, Wonosobo, Magelang en Tjepoe bezet. Voordat de extremistische benden Tjé- poe moesten ontruimen slaagden zij er in branden te stichten in de stad en de olie-lnstaliaties. In Oost-Java bezetten de Nederlandse troepen Blitar en wer den de belangrijke werken van de Kali kon to onder contróle gesteld. Op Sumatra werden Fort de Koek (Boekittinggi) en Padangpandjang be zet. Over het algemeen is de weerstand ieer gering. Tegenaanvallen werden nergens ondernomen. Volgens tot dus ver ontvangen gegevens zijn van 19 De cember 1948 af in totaal 8 Nederlandse militairen gesneuveld en 14 gewond, van wie 1 door een ongeval. De Ned. troepen hebben de status- quolijn in West-Java overschreden in de richting Bantam, o.m. vanuit dc om geving van Tangcrang en ten westen van Buitenzorg, Balaradja, 25 K.M. ten Westen van Tangerang. is door Nederlandse troepen bezet. Dc mari- niersbrigadc rukte op uit Babat (25 KJVL ten Z.O. van Toeban) in Zuide- Maan op: 1.39 uur; onder: 13.18 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 10.06 en 22.39 u. (Doodty). Dit oummex bestaat uit zes pagina's lyke richting, waarbij geen weerstand werd ondervonden. In dc omgeving van Fort de Koek werden zuiverings acties uitgevoerd. Nederlandse troe pen in watervliegtuigen landden op het Tobameer naby Baligc. De troe pen werden by deze plaats aan land gezet, waarna het vliegveld van Sibo- rong Borong werd bezet. De eerste troepen, die langs de weg van Semarang naar Djokja trokken, zyn Djokja binnengetrokken. De in Solo aangekomen troepen ont vangen reeds brieven en pakketten, ter wijl de distributie van kranten zoveel mogelyk hervat is. Met Kerstmis zullen extra-verstrekkingen geschieden. De prijs van de levensmiddelen ls zeer hoog. Moh. Roem, voorzitter der Republi keinse delegatie, en Setiaboedi (Douwes Dekker), adviseur van de Republikeinse regering, zyn geïnterneerd. Het vlieg veld van Fort de Koek Boetkittinggi is vrijwel onbeschadigd in Nederlandse handen gevallen en onmiddellijk in ge bruik genomen. In Midden-Java hebben uit Solo oprukkende Nederlandse troe pen Delanggoe veroverd. In het gebied ten Z O. van Demak heeft de bevolking op eigen initiatief wapens, munitie en explosieven ingeleverd. ZEER SLECHTE VOEDSEL SITUATIE. Uit de eerste berichten, welke het Dep. van Sociale Zaken ontving van de vertegenwoordiger by de territo riale bestuursadviseur in Oost-Java over de toestand in de thans door de Nederlandse troepen bezette Republi keinse gebieden, bltfkt, dat in het Zuid-Malangse de voedselsituatie zeer slecht is. In Camongan cn Bodjone- goro heerst op het gebied van kleding een noodtoestand en het onmiddellijk instellen van gaarkeukens bleek nood zakelijk. Ook te Kepandjang heerst gebrek aan 'deding. De tot dusver ontvangen be- ichten uit Djombang zyn iets gunsti- er. In Oost-Java ontving het Rode Cruis de eerste zending van 45 ton rijst, ilikvlees, vis, zout, etc. voldoende voor 2.000 mensen gedurende een maand. Het Rode Kruis had in dit gebied een voorraad kleding voor 10.000 personen, waaraan door de distributiedienst van Oost-Java 50 000 meter textiel werd toegevoegd. REPUBLIKEINSE VERKLARINGEN BEZIJDEN DE WAARHEID. Uit Batavia wordt officieel gemeld: „De Republikeinse woordvoerders in het buitenland hebben de laatste dagen een aantal verklaringen afgelegd, die vol strekt bezijden de waarheid zijn. De re gering van Indonesië neemt het stand punt in, dat het kwaad van de leugen achtige mededelingen zichzelf wel straft en ls dus niet bereid op al deze verkla ringen ontkenningen te doen volgen of commentaar te leveren. Eerstdaags zal er voor de pers gele genheid bestaan, zioh te overtuigen, dat de Nederlandse berichtgeving met be trekking tot de gebeurtenissen in het gebied van Midden-Java met de feiten overeenkomt, aldus luidt de officiële mededeling. REPUBLIEK BEDREIGT AUSTRALISCHE VEILIGHEID. W. M. Hughes, minister-president vr.n Australië tijdens de eerste wereldoorlog, verkiaaióe dat de Nederlanders precies even veel recht hebben om zich in In donesië te bevinden als de Australiërs hebben om in Australië verblijf te houden. Hij zeide: „De Nederlanders zijn ge durende 300 jaar in Indonesië geweest, tegen de Australiërs 150 jaar in Austra lië". Hughes vervolgde: „De organisatie der Ver. Naties zou ons nog wel eens kunnen gaan verzoeken Australië aan de inboorlingen terug te geven. Indo nesië voor de Indonesiërs betekent In donesië voor de communisten, die, in dien zy er in zouden slagen hun omsin- gelings-plan van de wereld uit te voe ren, Indonesië als een strategische basis tegen Australië zouden gebruiken". Oud-premier Hughes bepleitte het sluiten van een verdrag tussen de „blanke naties van de Stille Oceaan", hieraan toevoegend: „Het kan mij ab soluut niets schelen of Indonesië gelijk heeft of niet, waar ik wel om geef, is de veiligheid van Australië". OPROEP STAATSHOOFD VAN WEST-JAVA. De Wali Negara van Pasoendan, Wi- ranata Roesoemah, richtte een oproep tot de bevolking van Pasoendan, in het bilzonder tot de ambtenaren, waarin hy hen opwekte: „Laat ons op onze post blyven om het volk te beschermen". Zijn er nog rechters in Parijs? ER kan geen twyfel over bestaan: Nederland heeft zyn natlonate een heid, ondanks zijn politieke gesple tenheid, onder de invlced van de re cente ontwikkeling van 't Nederlands- Republikeinse conflict, hervonden. Geen regeringsverklaring, welke in de laatste jaren in ons parlement werd afgelegd, heeft zozeer de algemene in stemming van onze volksvertegenwoor diging en van het Nederlandse volk verworven als die. welke minister-pre sident dr Drees Maandag j.l. in de Tweede Kamer heeft uitgesproken. Dat de communisten zich daartegen ver klaarden, kan hoogstens het nationale karakter er van accentueren. Thans heeft onze vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, dr J. H. van Royen. in een voortreffeiyke rede het Nederlandse standpunt voor het forum der internationale politiek nogmaals uitvoerig uiteengezet en wy zyn er van overtuigd, dat zyn woorden weerklank hebben gevonden in 90% van de "Ne derlandse harten. zyn magistraal betoog vormde een volmaakte weerspiegeling vandemeest- opreohte bedoelingen, welke Nederland koestert ten aanzien van de toekomsti ge souvereiniteit der Indonesische part ners en het valt des te meer te be treuren, dat een by uitstek democra tisch land als de Ver. Staten van Ame rika zoveel wanbegrip demonstreerde als tot uiting kwam in de door dr Jes sup voorgestelde resolutie. In het critieke stadium van vandaag is geen plaats voor het verwijten van fouten, welke in het verleden zyn ge maakt. dooh het dient gezegd, dat het falen van de officiële Nederlandse voorlichtingsdienst in de afgelopen ja ren onherstelbare schade heeft berok kend aan het internationale geloof in de verwezeniyking van de Koninklyko belofte van 7 December 1942. NIETTEMIN hebben wy de reali teit van het ogenblik te aanvaar den en deze houdt in, dat de Ame rikaanse resolutie van ons vraagt: a. stopzetting van de militaire actie; b. terugtrekking van onze troepen tot de posities van voor haar aanvang; uit nu ls voisiagen onmogelyk, wil niet de chaos in vernieuwde en ver- soherpte vorm terugkeren. Zcals minis ter Drees in zyn verklaring deed uit komen, ls de regering niet dan met de grootste tegenzin tot haar beslissing gekomen, nadat alle pogingen om tot een redeiyke oplossing met de Repu bliek te kernen, schipbreuk hadden ge leden cp de klippen van haar onwil en onmacht. Maar haar besluit, dat gebaseerd is op recht en gerechtigheid, is nu ook onherrcepelyk. ongeacht de consequen ties en kosten, welke daaraan verbon den zyn Volkomen terecht heeft dr v. Royen de nadruk gelegd op de twyfel, welke ook in de boezem van de Veiligheids raad bestaat met betrekking tot zyn bevoegdheid om in dit geschil daai- werkelyk in te grypen. Nederland heeft zich andermaal be reid verklaard de principiële uitspraak omtrent deze competentie te onderwer pen aan het oordeel van het Interna tionale Hof van Justitie en zich daar mede consequent gesteld op de basis van het Reoht, dat de grondslag meet vormen van elke internationale rechts orde. Maar het is verheugend om te mo gen constateren, dat Nederland mo menteel eensgezind is in zyn wil om zich niet te onderwerpen aan de be slissing van een college, dat zelf niet bereid is om zyn uitspraak te doen sanctioneren door, wat toch het enige fundament van een internationale rechtsorde kin zyn, het internationale Reoht! Nederland heeft niet anders gedaan dan wat zyn plicht, eer en geweten het voorschreef. Het heeft zyn beslissing genomen na ampel beraad en wèloverwogen. Het is niet aan te nemen, dat het thans voor de eerste de beste dreiging, hoe ernstig deze ook moge zyn, uit de weg zal gaan! Hedenmiddag wordt de vaste oeverver- bindine te Vianen ln de grote verkeers weg UtrechtDen Bosch hersteld. De grote boogbrug over de Lek. die in de oorlogsjaren vernield werd, ls zover her steld. dat over het midden-gedeelte ty- deiyk een Bailybrug gelegd kon worden. Terwyi het verkeer, dat sinds de oorlog weer over de schipbrug geleid werd, over deze Baileybrug zal gaan, wordt de grote brue verder afgebouwd. Gezicht op de brug met anderhalve meter hoog de tijdelijke Baileybrug. E.C.A.-TOEWIJZINGEN VOOR NEDERLAND. Gisteren heeft de E.C.A. aankoop machtigingen voor Nederland bekend gemaakt tot een bedrag van 547.000 (til laf

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1