Tewaterlating van de logger AaCe Jacoba PANDA EN DE GEDACHTEN-MACHINE Kerkelijk Leven VAN MEVROUW MAQUISTEN Radio-programma MAANDAG 20 DECEMBER VAN DE JOCKEY-VELDEN Leiden was weer niet op schot GELIJK SPEL TEGEN DELFTSE STUDENTEN. Door hot zich in slechte staat bev'n- éen van het terrein van de De!ftse •tudenten werd daze wedstrijd te Lei den gespeeld. Evenals vorige week tegen Hilversum was de Leidse ploeg, ditmaal in sterk gewijzigde opstelling, vrijwel steeds in de aanval. Het mocht onze stadgenctan evenwel niet* gelukken meer dan één doelpunt te maken Uit één van de aan vallen brak de goedspelende rechtsbui ten snel door, gaf een pass naar Goe- koop, die zonder aarzelen de bal hard inschoot. Al wijzigde het spelbesld ge durende de wedstrijd niet, de Leidde voorhoede bleek al haar kruit te heb ben verschoten. Tien minuten voor het einde braken de Delftenaren gevaarlijk door en de achterhoede van de gast heren kon niet voorkomen, dat de mid denvoor de gelijkmaker scoorde. Het tweede herenteam was gelukkiger en wist een 2^1 overwinning uit La ren mee naar huis te slepen. Ook Leiden III behaalde een fraaie overwinning en wel op één van de sterkste ploegen uit haar afd., Alliance 2 (01). Dit Leidse elftal staat nu stevig op de tweede plaats. Dames: In de eerste ronde om de dr Exalto beker hebben onze dames HOC I met 'n zware nederlaag naar huis gestuurd: 100. Vanaf de beginbully zat Leiaen er fel op. waardoor de rust reeds met 30 inging. De voorhoede van de gastvrou wen speelde goed samen, zcdat na de hervatting, het uitstekende verdedigen van mej. Molhuyzen ten spijt, het HOC doel nog 7 maal doorboord werd. Nog steeds is het overwinningskleed van 't eerste dameselftal smetteloos! Anders Is het het tweede damesteam vergaan. Zij keerde met een 70 ne derlaag uit Laren terug. Overige uitslagen: Leiden VIAeolus IV 17; Leiden a HHYC a 1—10. Dames: Leiden IVAsvion III 20; Aeolus aLeiden a 110. ZUIDWIJCK Dames: BDHC VIZuidw. II 20: Zuidw III—Pollux II 12; Zuidw. IV HDS IV 2—1. Heren: HDM Hl—Zuidw. I 2—1 (be ker); Ring-Pass IIZuidw. II 07; Zuidw. Ill—Ring-Pass IV 1—1. Zuidwijck I speelde gisteren haar 2de bekerwedstrijd tegen HDM III. Voor de rust ging de stryd vrijwel gelijk cp met Zuidwijck iets meer in de aanval. Doel punten bleven evenwel uit. Na de her vatting nam HOM direct de leiding. Daarna kwam Zuidwijck weer sterk in de aanval en uit een open aanval werd gelijk gemaakt. Deze stand bleef behouden tot het einde, maar toen bleek, dat er acht minuten te kort ge speeld was, zodat weer met frisse moed begonnen werd. In die luttele minuten wist HDM een tweede doelpunt te sco ren, zodat zij in de volgende ronde zal mogen uitkomen. Zuidw. II heren behaalde een keu rige 7—0 zege op Ring-Pass. De dames hebben het er, met uit zondering van Zuidw. IV, dat haar eerste overwinning boekte, zeer pover afgebracht. ZEIDEN KAAGWEEK VAN 15 t/m 19 JULI. Tijdens de jaarlijkse algemene verga dering van de Koinklijke Verbonden Ne derlandse Watersportverenigingen wer den o.m. de volgende belangrijke wed strijd-data vastgesteld: 22 Mei: Hollandia; 9, 10 Juli: Braas- semermeer; 15 tot en met 19 Juli: Kaag- week; 23. 24 en 25 Juli: Hollandweek I; 29, 30 en 31 Juli: Hollandweek H; 12— 18 Augustus: Sneekweek: 10, 11, 18 en 19 Sept.: Nationale Kampioenschappen; 24 en 25 September: Na-Braassem. PREDIKBEURT Alphen a. rl. Rijn Oud Geref. Gem.: Dinsdagnam. 7.30 uur ds v. d. Breevaart van Hendrik Ido Ambacht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lellens en te Witte Wierum J. Schuurmans. Ind. pred. te Groningen; te Hemmen J. H. v. d. Linde te Zeist; te 's-Heerenhoek-Nleuw- dorp W. J. Gunning te Wychen; te Schie dam (vac D. Broers) M. M. de Jong te Nieuw-Vennep. Bedankt voor Pelze S. D. Molenaar te Ideegahulzen. Benoemd tot hulpored. te Overlangbroek A C. H.' Vollemweider te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Benoemd en aangenomen tot hulppred, te Doeveren R. Steenbeek, em. pred. te Zetten-Andelst. Ir Tromo voorzitter Nederlandse Roeibond WEDSTRIIDPROGRAMMA SAMENGESTELD. Onder lefdinj van mr A. J. M. Hen- arix werd gisteren in Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Ne derlandse Roeibond. Het wedstrijd programma voor het aanstaand seizoen, waarvan wij de voornaamste data melden, werd als volgt samengesteld: 27 Maart: Head of the Riverrace. 1 Mei: Varsity; 29 en 21 Mei: Hol- landia; 4 en 5 Juni: Koninklijke Ne derlandse Zeil- en Roeivereniging; 18 en 19 Juni: Holland-beker; 17 Ju'i; Nationale kampioenschappen; 25. 26, '27 en 28 Augustus: Europese kampioen schappen op de Bosbaan. I Mr Hendrix, die aan de beurt van aftreden was en reglementair niet her kozen kon werden, werd vervangen door ir Th. P. Tromp, die voor die functie candidaat was gesteld door de Amsterdamse Roeibond en zich bereid had verklaard het voorzitterschap dit met het oog op de Europese kampioen schappen, voor één jaar te vervullen. Mr Hendrix werd op voorstel van d3 heer E. Crone, welk voorstel gesteund werd door De Maas en döcr-de Kon. Nederlandse Studenten Roeibond, tot erelid benoemd. Tijdens de Europese kampioenschap pen ligt het in de bedoeling een de monstratie te doen houden in het da mes snelroeien met beperkte deelne ming uit het buitenland. BRIDGE. LEIDSE BRIDGECLUB D.D.S. In de 5e ronde van de parencompeti tie waren de voornaamste uitslagen: Groep Zwart: 1. Van Leeuwen—De Jong 41 p.'; 2. Heer en mevrouw Staal 38'6 p 3. Siem—Nolles 37% p 4. da mes LautenbachVan Dijk 34% p. Groep Groen: 1. PlouvierLange- meyer 37 p.: 2. KroonVan Dijk 36% p.; 3. en 4. Heer en mevrouw Scheffers en dames RijnbendeVan Ingen Sche- nau, 35 p. Groep Rood: 1. LautenbachWaas dorp 47 p.; 2. LeenhoutsKuilman 46 p 3. .Is KanbierLandzaat 42% p.; 4. Heer en mevrouw Aalbersberg 40% p.; 5. Heer en mevrouw Hemerik 36 p. In de totaalstand gaan aan de kop: I KroonVan Dijk gemiddeld 285.08 pnt; 2. SiemNolles 284.12; 3. Lauten bachWaasdorp 282.94; 4. Leenhouts Kuilman 278.41; 5 Heer en mevrouw Scheffers 276.82; 6. Heer ^1 mevrouw Verboog 271.67. LEIDSE KLAVERJASBOND. Afd. A: de Sp. B.de Beurs 20; v. d Werf—de Mijn 2—0.. DGW—de Ko- rev. 2—0; 't K.—DVA 2—0; Advendo— de Pel. 2—0. Competitie-uitslagen Afd. Bde Beursde Pel. 20, 't K DVA 20, de Korev.Advendo 20. Hevige sneeuwstorm boven New York Esn hevige sneeuwstorm joeg gisteren over New York; de temperatuur was één graad onder nul. De storm woedde de gehele dag met onverminderde kracht door en nam in de loop van de avond nog toe in hevig heid; deskundigen voorspelden dat de sneeuwlaag 50 cm hoog zou worden. De scheepvaart in de haven was bijna gsheel stil gelegd. 94 vliegtuigen, welke van het La Guardia-vliegveld hadden moeten vertrekken, stegen niet op; ook 33 transatlantische vluchten konden niet doorgaan. Het vervoers-stelsel iri de stad werkte op normale wijze. De gemeentelijke autoriteiten van New York tyebben 6000 man gemobili seerd, teneinde de verkeerswegen vrij van sneeuw te maken. 'India blijft in Brits Gemenebest CONGRESPARTIJ BIJEEN. De Nationale Congrespartij van India heeft een resolutie aanvaard, waarin zij de regering volledig vrijheid geeft haar tegenwoordige plan uit te voeren om India binnen het kader van het Britse gemenebest te houden. Inmiddels heeft de regering van India, naar men meent, een formule uitgewerkt volgens welke de koning van Engeland erkend wordt als de eer ste burger. De congrespartij zegt in haai* resolu tie verder, dat zij het toe zou juichen, indien India zich vrijwillig verbond met de onafhankelijke naties van het ge menebest. De algemene vergadering verklaarde voorts, dat de Portugese en Franse be zittingen in India in politiek opzicht bij de unie van India ingelijfd moesten worden. De vergadering sprak er haar vertrouwen over uit, dat dit spoedig zoü geschieden in vreedzame samen werking met de betrokken regeringen. VONNISSEN. IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Pater Pavel Hucko, een Grieks-Ka tholiek priester, is te Praag tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld „daar zijn woning tot centrum diende voor leden van het Oekraiense revolutionaire leger, die Tsjecho-Slowakije binnen zijn ge komen". Volgens de Tsjechoslowaakse autori teiten heeft het proces de organisatie der Banderovici practisch geliquideerd. Jen Zilinsky, een in Januari 1947 ge arresteerde koerier der Banderovici en Rehor Buranic, assistent van pater Hucko, werden veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, Sebastian Sabola. naar verluidt de voornaamste func- tionnaris in Tsjecho Slowakije van de Grieks-Katholieke orde van St. Basi- lius, werd bij verstek tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Dr Emil Ivanco zal in een apart proces berecht worden. Ivan Leontiev, voor malig stenograaf van de Tsjechoslo waakse nationale vergadering, werd tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee werden vrijgesproken, anderen kregen kleinere straffen. DE BELGISCHE ARBEIDERS IN FRANKRIJK. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat 60 000 Belgische arbeiders, die dagelijks de grens passeren om in Frankrijk te werken, alle verdiensten naar België mogen meenemen. Tot deze overeen komst is men gekomen na een bespre king tussen de premiers van beide lan den. Dit betekent het einde der staking. DE V. ST. STEUNEN TURKIJE. „Turkije is veruit het sterkste mili taire land van het midden-Oosten. Het is vastbesloten zich te verzetten tegen de agressieve en totalitaire ideologie van de sovjet-unie. Van hun kant zijn de Verenigde Staten besloten de Tru- man-leer toe te passen en militaire hulp te verlenen aan Turkije", zo heeft de Amerikaanse minister van oorlog. Ken neth Royall, op een persconferentie te Ankara verklaard. De juist gedoopte romp schiet voor het eerst het water £n, waaruit het nieuwe welvaart vo or de Katwijkse visserij hoopt te putten. Foto Leidsch DagbladVan Vliet De rode dreiging in China. Nu de door de communisten aange voerde legers nog slechts vijf K M. van Peiping verwijderd zijn, heeft generaal Tsjang kal sjek het besluit genomen op uitgebreide schaal door de luch' voedsel naar de stad te sturen. De drievoudige bedreiging van Pei ping, Nanking en Tientsin wordt met het uur ernstiger, aldus meldt Reuter. Granaten vallen thans in het westelijk deel van Peiping. Het spoorweg-, rivier-, lucht- en telefoonverkeer tussen Pei ping en Tientsin is thans geheel ver broken. De regeringstroepen verzamelen zich haastig op een linie die Nanking tot op 95 K.M. nadert. Het is mogelijk, dat hier de laatste belangrijke slag geleverd zal worden van de oorlog in centraal- China, aldus Reuter. Men meent, dat de regering alle beschikbare manschappen ten Noorden van de Jangtse heeft opge roepen voor de verdediging van deze linie, die achter de Hwalrivier ligt, de laatste natuurlijke verdediging voor de Jangtse zelf. Dr Soen Fo heeft Tsjang kai sjek of ficieel medegedeeld, dat hij de benoe ming als premier niet kan aanvaarden, daar zijn pogingen om een sterk kabinet te vormen geen succes hebben gehad. HERVATTING BESPREKINGEN OOSTENRIJKS VREDESVERDRAG? In welingelichte Oostenrijkse kringen meent men te weten dat Reber, de voorzitter van de raad der plaatsver vangers van ministers van buitenlandse zaken, nog in December aan de betrok ken mogendheden uitnodigingen zal zenden voor de hervatting van de be sprekingen over het vredesverdrag met Oostenrijk, nu ook de sovjets daartoe zich bereid hebben verklaard. Men denkt dat de conferentie in de loop van de tweede helft van Januari zal kunnen bijeenkomen. FEUILLETON Het testament door Patricia Wentbworth. Uit het Engels vertaald door Allee van Iterson. 21) Vraag waar hij is! Hij moet te rugkomen De telefoon bfomde iets. Carey keer de zioh weer om. Ze zeggen, djit hij in Schotland is, Voor morgenavond laat is hij niet terug. Honoria Maquisten sloeg met haar vuist op het bed. Je denkt zeker, dat ik van plan ben het uit te stellen, niet? Maar dat gebeurt niet daar zal niemand mij toe krijgen! Wie heb je aan de tele foon? Vraag naar de procuratiehouder, mijnheer Hood! Zeg, dat hij ogenblik kelijk hierheen komt. Ogenblikkelijk, zeg ik! En laat hij mijn testament meebrengen dat wat ik onlangs ge tekend heb! Toen zy de boodschap had overge bracht, keerde Carey zich weer om. Dat was mijnheer Hood. Hij zegt, dat hij zo vlug mogelijk zal komen, maar uw testament is in de brandkast en mijnheer Aylwin heeft de sleutel er van. Dit gehele gesprek kon gehoord wor den in het kantoor, en er is geen ver- sohil van mening over. Carey belde af en ging even daarna naar boven naar haar kamer, om zich te verkleden. Het was toen iets over drieën. Om halfvier arriveerde Ernest Hood en hij werd dadelijk naar de "kamer van mevrouw Maquisten gebracht. Hij bleef er drie kwartier. Om halfvijf kwam Nora Hull aan wippen voor een kopje thee. Haar wa gen liet zij buiten staan. Zij had haast want ze moest Generaal Ferguson er gens buiten de stad brengen en zij hoopten beiden op tijd voor het diner terug te zijn. Hij is ergens in de buurt, waar hij een andere Ijzervreter moet spreken en ik moet hem over twintig minuten ko men oppikken, dus schiet op, Molly. Waarop Molly antwoordde, dat de thee juist in mevrouw Maquistens kamer werd gebracht en dat mevrouw Ma quisten. mevrouw Hull of juffrouw Ho- nor wilde spreken, wie het eerste bin nen kwam. En ik moest zeggen, dat het heel dringend was. Twintig minuten later vloog Nora 't huis weer uit en sloeg de deur met een knal achter zich dicht. Zij had on getwijfeld minstens één kopje thee ge dronken, maar noch zij nooh mevrouw Maquisten hadden iets gegeten. Carey liet zich een kop thee in de studeerkamer brengen en zij vond. da.t bet erg bitter smaakte. Zij hoorde No ra's luidruchtige aftocht. Lieve help, ik ben te laat! en de bons van de dichtslaande deur. Een poosje later werd die deur weer geopend, maar nu veel kalmer en Molly, die blijkbaar cp de uitkijk had gestaan, zei: O, juffrouw Honor, wilt u alstu blieft dadelijk naar boven gaan naar mevrouw Maquisten? Carey hoorde dit alles, omdat zij de deur op een kier had gezet om te luis teren of zij Dermis hoorde. Maar het was niet vóór 6 uur, dat Dennis thuis kwam. Carey was van plan geweest hem te gemoet te gaan, maar tenslotte durfde zij niet meer. Zij had te lang gewacht, de schaduw van die dag had reeds macht over haar gekregen. Zij was moe en koud en angstig. Zij had hem door de hall heren lopen met zijn hinkende tred, en daarna het geluid van zijn kruk van de ene trede op de andere gevolgd, terwijl hij naar boven ging. Het was bijna halfzeven voor hij weer beneden kwam. Zo-zo, zei hij en toen ging hij met een eigenaardig lachje in zijn stoel zit ten. Hy legde zijn voet op het voeten bankje. liet zijn kruk op de grond val len en zei: Een beetje herrie, hè? Je ziet er helemaal ontdaan uit, kindje! Wij nemen die buien van haar nooit; zo ernstig op, hoor! Ze zal wel weer bedaren. Isis zij wat beter? Hij lachte. Nog niet veel. Wat heeft ze tegen je gezegd? Carey klemde haar handen ineen. Ze liet my roepen, Molly zegt, dat ze een brief had gekregen, maar ik weet niet. wat er in stond of van wie hy kwam. Toen ik de kamer in kwam, was zij helemaal buiten zichzelf. Ze zei dat ze bedrogen was en dat was 't enige, wat zij nooit iemand kon ver geven, en ik moest mijnheer Aylwin opbellen en zeggen, dat hy dadelijk hierheen moest komen omdat zij haar testament wilde veranderen. Ik heb geprobeerd haar te kalmeren en te be wegen om nog te wachten, maar ze wilde eenvoudig niet luisteren. Ik was bang, dat ze zichzelf ziek zou maken, dus toen heb ik opgebeld. Maar mijn heer Aylwin is in Schotland, en toen zei ze, dat ze dan mijnheer Hood wcu hebben en die is ook gekomen en 'hij is er een hele tyd geweest ten min ste het leek een hele tijd. Heb je haar sindsdien gezien? Nee. Nora is thuisgekomen en die heeft thee gedronken met haar. En daarna Honor en die is ook bij haar geweest. Dat was nadat Nora wegge gaan was. Wat heeft ze zoeven tegen jou gezegd? Hetzelfde als zij tegen jou gezegd heeft dat iemand haar bedrogen had en dat ze het betaald zou zetten. Va riaties op een bekend thema. Alles met veel temperament en de dokter zou er zeker niet tevreden over zijn. En mid denin kwam natuurlijk Magda binnen en die zei, dat ze nu in geen geval haar vrije avond kon nemen, omdat mevr. Maquisten zo opgewonden was. Toen begon het pas goed. Zij zei Mag da precies wat ze dacht: dat Ellen vijf en dertig jaar lang in staat was ge weest om haar 's avonds klaar te ma ken voor de nacht en dat ze dat waar schijnlijk nog wel zou kunnen, en als ze nog één woord durfde zeggen, kon Magda weggaan en wegblijven voor goed. Ik denk. dat ze het heerlijk ge vonden zou hebben om flink ruzie te sohoppen, maar Magdfè bleef volmaakt kalm precies een driedubbel schild van stijfsel. Het enige wat zy zei, was dat Tante Honoria het beste 'n slaap middel kon nemen na al die opwinding en ze zei, dat ze beter thuis kon blijven om het haar zelf te geven. Tante Honoria houdt er niet van om iets in te nemen, maar als zij erg over stuur is, schijnt zij een paar van die tabletten te moeten hebben het moeilijke is alleen, dat zij ze niet kaai inslikken, of zij denkt, dat zy het niet kan, wat op hetzelfde neerkomt, dus moeten ze opgelost worden en dan neemt zij ze in met koffie met een scheutje brandewijn er in om de lelijke smaak weg te nemen. Nou, toen zei ik: „Hoor eens, u maakt er veel te veel drukte over. Waarom kunt u dat gcedje niet klaarmaken, dan kan Ellen het haar toch geven? Ik zag duidelijk, dat Tante Honoria niets liever wilde dan Magda de deur uit hebben. Zij is van plan een van haar grote familie scènes op touw te zetten en daar kan ze geen pottenkijkers of luisteraars by hebben. Hij zweeg even. ging wat ver zitten, met een pijnlijke trek op zijn gezicht, alsof de beweging hem hin derde, en zei scherp: Heeft ze tegen jou niet gezegd, wie ze ging onterven? Neen, geen woord. Geen enkele toespeling niets waar we wat uit opmaken kunnen? Nee. (Wordt vervolgd) 44). .Het begint er lelijk voor me uit te zien", zuc-htte Panc-a die temidden var dc opdringende menigte geen voet meer kon verzetten. „En onderwijl maakt die schurk zich natuurlijk uit te voeten. Schei toch uit lieden I Ik neb jullie toch niets gedaan? Het is die andere, die dikzak daar, die jullie moeten hebben!" Maar die dikzak was allang uit het gezicht verdwenen en de mensen stoor den zich niet aan de woorden van Pan da en de professor. Ieder ogenblik kon Panda onder de voet gelopen worden. Doch de commissaris, die een oogje in het zeil had gehouden en zag dat de boel spaak dreigde te lopen, had nu zijn mannetjes binnen geroepen om Panda te ontzetten. „De hele bende ontruimen", snauwd/ hij. „en vlug, anders hebben we hand karren nodig om de menigte weg te dragen". Er ontstond een algemene verwarring. De lieden gilden en begonnen te vech ten, doch Panda kreeg gelukkig wat meer ruimte. „Pfff, dat had een haartje gescheeld", zuchtte hy. „Nu moet ik allereerst zien te ontdekken, waar die boef gebleven is. Ach, kijk onze goede Bommel eens!" De professor, die nu helemaal niet meer begreep, wat er allemaal gebéur de, stond boven op de bank te dansen als een bezetene. Een nieuwe aanwinst voor de Katwijkse haringvloot 't Was Zaterdag weer een grote dag voor de N.V. Scheepsbouwwerf „De Da geraad" v/h. de Wed. J. Boot te Wou- brugge en niet minder voor N.V. „De Kennemerland" directeur de heer Metering te Katwilk pan Zee. Het derde schip in dezj serie van vier tot nog toe de grootste onder Neder landse vlag gebouwde schepen in dienst van de haringvisserij, die in opdracht van Katwijkse rederijen door deze firma gebouwd zullen worden, werd te water gelaten. Nederland werkt hard aan zijn we deropbouw, maar ook de nijvere vissers bevolking zit niet stil en tracht haar door oorlogsgeweld deerlijk gehavende en geslonken vloot terug te brengen op vooroorlogs peil. Zo mogelijk tracht zij nog boven dit peil uit te komen Dat blijkt al als we de afmeting en uitrus ting van dit sierlijk gebouwde schip be zien, waarvan de lengte ongeveer 38 M.. de breedte 7 M. en met een diepgang van 3 M. en het draagvermogen 200 bruto registerton bedraagt. Het is uitgerust met een Werkspoor motor van 290 p.k. en zal worden voor zien met draadloze telegrafie, een rich tingzoeker en echolood. Vanzelfsprekend ook met hvdraullsche stuurinrichting. Verder zijn er voor hen, die dikwijls lange tijd van huis en haard verstoken zijn, gerieflijke verblijven enz. ingericht. FRANSEN STAAN STOLPE AF AAN DE RUSSEN. In een officieel communiqué van het Franse militaire bestuur te Berlijn wordt bekend gemaakt, dat de Franse autoriteiten besloten hebben de lan derijen te Stolpe, die aan de grens van de Sovjet-zone lisgen, aan de Sovjet- russische autoriteiten terug te geven, 't Communiqué verklaart, dat Stolpe op 29 October 194-5 door de Sovjetautori- teiten aan de Fransen' was toegewezen voor het aanleggen van een Frans vliegveld. Nu het Franse vliegveld Te gel gereed gekomen is, hebben de Fransen generaal Loekjantsjenko mee gedeeld, dat zij bereid zijn de vroegere status van Stolpe te herstellen, aldus het communiqué. Congres over vacantiespreiding OPEENVOLGENDE VACANTIE'S VOOR ONDERWIJSINSTELLINGEN? Zaterdagmorgen werd in de Rolzaal te Den Haag onder voorzitterschap van de heer J. Pront het congres over va cantiespreiding geopend. Oud-minister ir H. Vos poneerde, als eerste spreker, de stelling, dat de va cantiespreiding dan een behoefte wordt, wanneer het gelijktijdig vacantienemen een massaal verschijnsel wordt. Geographisch en klimatologisch is 't in Nederland mogelijk tot vacantie spreiding over te gaan. Als men tot een Verenigd Europa kan komerr, zitten er in de vacantiespreiding grote perspec tieven. De heer B. G. F. Buis behandelde de sociaal-economische kanten der vacan tiespreiding. Dhr F. Th. v. der Maden lichtte een plan toe, om hier te lande de onder wijsinstellingen in aansluitende pe rioden vacantie toe te kennen. Daar door zou men tot een vacantiesprei ding voor 60% der belanghebbenden kunnen komen. Groep één zou dan kunnen beginnen op 25 Juni; groep twee op 9 Juli en groep drie op 23 Juli. Ir J. P. Fokker behandelde de vacan tiespreiding in de Nederlandse ruimte. De Rijksdienst voor het Nationale Plan stelt zioh ten doel, om de recrea tiegebieden (een derde van het land) te beschermen. De vacantie recreatie gebieden zjjn: het strand, de duinen, Is het telkens weer iets groots als een schip van de helling glijdt, deze middag was er vanzelfsprekend grote belang stelling niet alleen van de Woubrugse bevolking, maaar ook uit Katwijk aan Zee. Naast de directie van de scheeps bouwwerf en de directeur van de Ken nemerland. de heer Meuring, merkten wij o.a. op de burgemeester van Wou- brugge, de heer J. C. van Wageningen, de burgemeester van Katwijk mr W. J. Woldringh van der Hoop, een Vertegen woordiger van de Kamer van Koophan del. de inspecteur van de scheepvaart inspectie en verschillende reders. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. Van der Sluis, echtgenote van de president-commissaris van De Kennemerland. Nadat de laatste belet selen waren weggenomen gleed de „Aaf- ke Jacoba" statig de Heimanswetering in Het schip zal geregistreerd worden als de KW 41. Behoudens onvoorziene omstandighe den hoopt de directie over ongeveer 6 weken het schip ter proefvaart gereed te hebben. De genodigden verzamelden zich na de nlecMiehoid in het hotel „Het Oude Raadhuis" waar nog vele goede woor den zijn gesproken. Wii vernemen nog. dat reeds heden de kiel zal worden gelegd voor de vierde in deze serie te bouwen schepen. de Friese woudstreken, de wijde Drent se gebieden, de Hondsrug, de Gelderse Achterhoek, Twente, Salland, de Velu- we, de Utrechtse heuvelrug en 't Gooi, het gebied rond Nijmegen, Noord-Lim burg. Zuid-Limburg, Noord-Brabant en wel het gebied om Eindhoven en Til burg en de streek bij Bergen op Zoem. Natuurlijk is 'n goede hotel-accommo datie in deze streken een eerste ver eiste. In Drente echter ontbreekt hier neg het nodige aan. Daarnaast vormen de watersportge bieden een ideaal recreatieoord. Aanleg van fietspaden voor trektochten is ook een belangrijke factor voor het genie ten der vacantie. De voorzitter, de heer J. Pront, sprak de wenselijkheid uit, dat reeds in 1949 een begin zou kunnen worden gemaakt met de vacantiespreiding bij het Lager Onderwijs, zoals dit door de heer Van der Maden was voorgesteld. Daarby' zouden zich dan de bedrijven dienen aan te sluiten. Tenslotte bepleitte hy de oprichting van een bureau, dat de gedachte der vacantiespreiding zou pro pageren. Aan het einde vroeg de heer J. Pront de vergadering hem en het comité voor vacantiespreiding te willen maohtigen om ter bereiking van dit doel een appèl te richten tot de onderwijswe reld, aan het Nederlandse bedrijfsleven de verlangens van het comité voor te leggen en in samenwerking met de vacantiebe&rijven de propaganda voer de vacantiespreiding ter hand te ne men. Unaniem machtigde de vergade ring de heer Pront tot het nemen van deze stappen. TWEE BOERENSCHUREN AFGEBRAND. Zaterdagavond brak brand uit in een der grote kapschuren van de. veehou der H. Winters te Halwegdiep, gemeen te Steenwijkerwold. De brand legde 25000 pond hooi in as, benevens 'n aan tal stuks vee. Men kon ondanks de felle- Oostenwind het woonhuis be houden. De rijkspolitie is in verband met de brand overgegaan tot arresta tie van een persoon, die de familie Winters had bedreigd. PROTEST VAN PERSONEEL DER RADIOCENTRALES. Zaterdagmiddag heeft in het gebouw van K. en W. te Utrecht het personeel der Radiocentrales vergaderd. In een resolutie werd als mening uit gesproken. dat het personeelsbelang zich ten sterkste verzet tegen de terug keer van de Radio-centrale-bedrijven naar de voormalige eigenaren. VOOK i>INSDAG 21 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek, 7.30: gram.muzlek; 7.50: dagopening door dr J. C, A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15 lichte muziek; 8.55; voor de vrouw; 9.00: gram.- muziek; 10.00: morgenwijding door ds J. Loos; 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: voor de kleuters; 11,00: soft and sweet; 11.30: voor Jonge zieken; 12.00: Lyra Trio; 12.30: weerpraatje; 12.33G. van Krevelen, plano; 13.00: nieuws. 13.15: mededelingen; 13 20: ensemble Jo Bos; 13.50; Rlna Ketty. zang; 14.00: met naald en schaar; 14.30: radio- matinee; 16.30: Gulla Bustabo, vlooi; 16.40: hoorspel ..Het snuggere kleermaker- tje"; 1700: kinderkoor; 17.30: Klllma Hawailans; 17.45: flitsen uit Oost Indo nesië; 18.00: nieuw; 18.15: Tom Erich, plano; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: radiostrip: 19.10: P^ul Robeson; 19.15: voor de padvinderij; 19.45: Niwlnklanken; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws. 20.05: echo van de dag; 20.15: bonte Dlnsdag- avondtrein; 21.30 allerlei: 21 35: verzoek programma; 22.15: buitenlands overzicht; 22.30: muziek van Faure; 23.00" nieuws; 23 1524 00; gram.muzlek. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: lichte Franse orkestwerken; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9 30; waterstanden; 9.35: thema's van Showboat; 10.00: voor de kleuters; 10.15: kamermuziek; 11.00; mu ziek houdt fit; 11.30; als de ziele luistert; 11.40: orgelwerken; 12.00: Angelus; 12.03: viool en piano; 12.30: weerpraatje; 12 33: om en om; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13 15: Italiaans operaconcert; 14.00: het gebed ln de muziek; 14.30: on der ons; 15.00: schoolradio; 15.30: winter impressies; 16.00: ziekenbezoek; 16 30: ziekenlof; 17.00: na schooltijd; 17.15: mu ziek van Barber. 17.30: wigwam; 17.45: Oekralens priesterkoor; 18.10: sportpraatje; 18.20: Martha Eegerth en Jan Klepura; 18.30" psychologische beschouwingen bij het Jaareinde; 19.00: nieuws- 19.15: lichte orgelbespeling; 19.30: dit is leven; 20 00: nieuws: 20.05: de gewone man; 2012: hoorspel „Jeanne d'Arc"; 22.30. actualitei ten 22.45 avondgebed en liturgische ka lender: 23.00 nieuws; 23.1524 00: avónd- concert. AGENDA MAANDAG. Stadszaal LKK ..Vooi Alien j ma- tenavond Lola Bobesco en Jacquss Genty. 8 uur nam. DINSDAG. Stadszaai: Abonnementsconcert Resi dentie-orkest mmv Die Haghe-Sn-~her« en Klae Caveitl. 8 utr nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6