„Volkenkunde" ontsluit het rijk van Tibet Slechts één Nederlander is het gehikt dit mystieke land binnen te dringen Een wonderbare In het jaar visvangst 1613 Voor de Jeugd Het wordt de effecten-bezitter bang te moede Wanneer komt er weer leven in de brouwerij Eénvandedrie, Gramofooiiplatenliefhebbers kunnen in hun handen wrijven Koude of warme oorlog tussen exporteurs en kwekers? Mijnenschool onderwijst onze militairen voor Indië De kleinste fout kan noodlottig zijn 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADZaterdag 18 December 1948 Tweede Blad No. 26570 Het Rijksmuseum voor Volkenkunde te dezer stede, dat ons reeds me nige interessanten tentoonstelling bracht wij denken hier aan de expositie van Afrikaanse kunst in Nederland" en „Schepen uit verre landen" zal in de komende maan den onze belangstellende aandacht vragen voor de tentoonstelling „Go den en demonen van Tibet". Reeds alleen het noemen van de naam Tibet roept denkbeelden op aan een ver en geheimzinnig land, onbereikbaar voor Westerse reizigers en onderzoe kers en daardoor onderwerp van een dikwerf tè levendige verbeeldingskracht Politieke redenen hebben de vroegere Chinese gezaghebbers er toe gebracht om de grenzen van dit land aan het eind der 18e eeuw hermetisch te slui ten voor iedere westerling. De ligging van Tibet bevorderde dit streven ten zeerste; aan alle zijden door hoge bergruggen of woeste steppen omgeven, ls het slechts langs enkele bergpassen bereikbaar uit noordelijke, westelijke en zuidelijke richting, terwijl langs Ti- bets oostgrens de Ngoloks zwerven, de nomadenstammen, welke er geen af keer van hebben de kleine groepen rei zigers, die van het oosten uit Tibet willen binnentrekken, te" beroven van have en goed en hen naar het leven te staan; welke eigensohap eveneens om politieke redenen niet wordt bestreden. Zo blijft het reizen in dit verre land nog steeds een hachelijke, zo niet onmogelijke onderneming en de vele reisverhalen, die zo in de loop der jaren het licht hebben#ge zien. bevatten ook bijna evenveel rapporten van mislukkingen om het land binnen te komen en de heilige stad Lhasa te bereiken. Voor zover bekend-is het in de 18e eeuw slechts één Nederlander, de heer Samuel v. d. Putte, gelukt het land binnen te dringen en zich op de hoogte te stellen van de zeden en gewoonten van dit mystieke volk. Helaas zijn zijn aantekeningen voor het nage slacht'verloren gegaan en heeft men het tot op vandaag moeten stellen met reisverhalen en overleveringeh van anderen. Des te meer moeten wij het op prijs stellen, dat de tegenwoordige directeur van het museum voor Volkenkunde, dr G. W. Locher, het initiatief heeft geno men om ons iets nader in kennis te brengen met dit mysterieuze land van de Boeddha, het pantheon, de demo nenwereld. de thangka's. het lij ken veld en nog zo veel meer. Dat hij daarbij heeft kunnen profiteren van het we tenschappelijk inzicht van de conser vator van het museum, dr P. H. Pott, die de inrichting van deze tentoonstel ling geheel voor zijn rekening nam, komt deze expositie zeer ten goede en doet haar in de rij van door Volkenkunde georganiseerde tentoonstellingen een eervolle plaats innemen. Dr Pott, die ons deze tentoonstelling rondleidde, wees er ons op, dat het vooral de godsdienst is geweest, die de westerse onderzoeker naar Tibet heeft getrokken. Naast de serene leer van de Boeddha, welke hier is doorgedron gen, duiken schrikwekkende demonische gestalten op, waarbij men niet ontkomt aan de vraag: wat hebben deze figu ren toch te maken in deze wereld der verschijnselen en hoe zijn zij in over eenstemming te brengen met Boeddha's leer en welke is hun functie in het uit gebreide Boeddhistische pantheon. De expositie, die hiervan een zo volledig mogelijk inzicht wenst te geven, brengt ons voorts in aanraking met de sym boliek van de mystiek van het lijken- veld, terwijl ook de bronzen en cultus- voorwerpen een voorname plaats inne men. Hoewel de kern van deze tentoonstel ling uit eigen bezit werd gevormd, is de aesthetische waarde van de exposi tie in belangrijke mate verhoogd door enige waardevolle inzendingen van het museum van Aziatische Kunst te Am sterdam. de Kon. Ver. Indisch Instituut te Amsterdam, het museum voor Land en Volkenkunde te Rotterdam en enkele particulieren. Hedenochtend heeft prof. dr F. D. K. Bosch de tentoonstelling, welke tot 12 Maart a.s. voor belangstellenden ter be zichtiging is opengesteld, met een kort woord geopend, waarna de aanwezigen met zeer veel interesse van deze unieke verzameling kennis namen. UIT VROEGER EEUWEN Vajraponi, een der vele fraai uitge voerde demonische figuren. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vyf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raalsels. Inzen den naar*Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I (Ingezonden door Corrie Blansjaar) De beginletters van onderstaande woor den (alle van 5 letters), van boven naar beneden gelezen, noemen een plaats in Noord-Holland. De woorden betekenen: 1 zwarte vogel. 2. huishoudelijk voorwerp. 3 zuidvrucht. 4. vrucht van een eik. 5. tegengestelde van lelijke. 6doe je, als je bang bent. 7moet je in school. 8. waaruit de slagtanden van een oli fant bestaan. 9- zit aan een ketting. II (Ingezonden door Aat Collee). Wat vindt men midden in een mijn? III (Ingez- door Frans Spierenburg). Mijn geheel is een plaats in Noord-Hol land. Mijn eerste deel is een kledingstuk, mijn tweede is het tegenovergestelde van af. mijn derde het tegenovergestelde van korte (met een n er achter), mijn vier de een beschermer tegen het water. IV (Ingezonden door Lenie Nieboer). Ik ben een spreekwoord van 27 letters. 3. 9. 5 is een leuk dier uit de dierentuin, 4. 25, 7. 13, 15, 13, 14 is een bewaarder van de openbare orde op straat, 1, 23, 12 is een boom. 10. 17, 2, 18 zit onder je schoenen, 8, 13. 6, 18 is een getal, een 24. 26, 27 is oorlogstuig. 3. 19. 26. 21. 22 komt vóór de nacht. 11, 3, 20, 18, 11 is een lekkernij, 16, 20, 21 is een voorzetsel. V (Ingezonden door Wim Kramer). Verborgen vogelnamen: l.lawzuw; 2. velremwiuzee;3. wikeureel; 4. kuejwat; 5. aoeiravo. VI (Ingezonden door Willie Jansen). Ik ben een slim dier: ik word groter, als Ik onthoofd wordt. Wie ben ik? VII: Afrika begint met een a, en ein digt met een e. Hoe kan dat? VIII: Mijn geheel bestaat uit 12 let ters, en is iets. wat we eind December zullen zingen, en waarnaar alle mensen verlangen. 5. 7, 8 is een familielid, 7, 8, 9, 10, 11 een sterk dier, 3. 4, 5 een plaats in Gelder land, 1, 12. 2 is niet dichtbij, 11, 3 is een lidwoord- OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige num mer. 1 Koehuid; koe, huid. 2 Kerstvacantie1. koud, 2. eend, 3, rood, 4. soep. 5. thee. 6. vuil, 7. acht, 8 cent, 9. Ajax, 10. niet. 11. toon, 12. Iris, 13. even. 3- Een locomotief. 4 Een schoen. 5 Radio-programma. paard, ar. oom.Ria. Ma, paar, 6-Roermond; roer, mond. 7- Rust roest; roe, Truus, st, roet. 8 1. Deventer; 2. Zierikzee, 3, Zwolle, 4, Alkmaar; 5- Leeuwarden. Beste raadselnichtjes en -neefjes, belkom .voor de nieuwelingen.^ Natuur lijk mogen jullie meedoen. Nü kan ik °°k weer nieuwe raadsels gebruiken, vooral verschillende soorten (letterraad sels van spreekwoorden heb ik nog ge noeg). De laatste ronde! Zorg. dat je present tent en mee kunt loten. Dan komen er veer zes boeken los. en dat juist in de vacantieAlvasteen Drettig vacantie- «eekje voor allen. Heerlijk, met de voor- tereidingen voor Kerstmis! Tot volgende Allen hartelijk gegroet door jullie «teadseltante, Mevr. M. J. Boterenbrood. (Van onze financiële medewerker) Het is een uiterst labiele toestand, waarin de beurs en met name de afde ling der Indische fondsen, zich bevindt. De stemming gaat op en neer met de stemming van Hatta mag men wel zeg gen en de ernstiee toestand waarin men zich langzamerhand gewerkt heeft, re sulteert af en toe in scherpe reacties. Het is geen** wonder, dat het de ef fectenbezitter langzamerhand bang te moede wordt. Hii ziet zijn aandelen van dag tot» dag dalen nu de inflatie vrees, die het koersueil opschroefde, grotendeels geweken is, terwiil de zwa re belastingdruk de zelffinanciering der bedrijven, over we'ker noodzake lijkheid wjj reeds schreven, breed in de weg staan. Verkenen voor de betaling van bijzondere heffingen en ter reali sering van speculatieverliezen om daarmede gemaakte speculatiewinsten voor het einde van het jaar weg te werken, completeren het stemmings beeld ter beurze. Aan de andere zijde loont de belegger ook met zijn obligatiebezit geen geringe risico's, tenzij hij zich beperkt heeft tot kortlopende leningen. Het huidige ren tepercentage ligt ver beneden dat van onze Beneluxpartner en er zal toch to zijner tijd enige toenadering ook op dit gebied moeten gezocht worden. De koers onzer staatsstukken wordt thans noe opgehouden door de belasting faciliteiten die er aan verbonden zijn; men kan er immers de z.g-n. oude be lastingen en de bijzondere heffingen mee voldoen. Aan de 3% Investeringscertifi- caten en de 3lz pCt beleggingscertifi caten is deze faciliteit nu ook verbon den. om daarmede tevens naar minister Lieftinck toegaf, de koers te "steunen. Op renteverhoging op deze uit de geldzul- vering voortgekomen en voortkomende staatsstukken bestaat geen kans; minis ter Lieftinck heeft dat in de Kamer met een lange lofrede op de geldpolitiek der regering, stellig afgewezen. Mogelyk dat na de jaarwisseling de loskomende achterstallige dividenden op Amerikaanse fondsen over 1947 en 1948 enig leven in de brouwerij bren gen. Doch vóór alle dingen is opkla ring van de politieke toestand in In donesië, om van Europa nog maar te zwijgen, nodig om de beurs weer wat vertrouwen te geven. Voor Nederland, dat 15 k 20van zijn nationale vermogen in Indlë belegde, zou. na de zware derlatingen die wij reeds moesten ondergaan, verlies van In donesië een ramp zijn, die wij nimmer te boven zullen komen. De mogelijkhe den van herstel zijn zeker aanwezig; de tot dusver gepubliceerde verslagen ge- waeen alle van toenemende winsten en meevallende verliezen .doch voor de toe komst wordt steeds orde en rust als alles beheersende voorwaarde gesteld .Naar het zich laat aanzien zal in de komende -'aeen of weken over het wel of wee van Nederland en Indonesië beslist worden en de beurs blijft een der meest geïn teresseerde toeschouwers. Enig leven in de brouwerij bracht voor de diverse waarden van de in Amerika werkende Hypotheekbanken het rapport der Commissie, welke zich gevormd heeft om deze bedrijven te bestuderen. Het blijkt, dat de inkomsten dezer banken (die practisch alle in liquidatie-toestand ver keren), niet kloppen op de gegevens der Census of Agriculture, die eens in de vijf jaar wordt uitgegeven in Amerika en alle denkbare gegevens bevat om trent boerderijen, oogsten, opbrengsten etc. Volgens deze gegevens zouden door de hypotheekbanken veel hogere op brengsten moeten zijn verkregen dan het geval geweest is en zou de waarde der aanwezige activa hoger moeten lig gen dan steeds werd aangenomen. Ge tracht wordt nu de Amerikaanse zaak waarnemers ter verantwoording te roe pen. In elk geval zijn de vooruitzichten van de houders der pandbrieven .aande- lenbewijzen van deelgerechtigdheid en hoe al deze dingen mogen heten, er niet op verslechterd. naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe, rode handen en schrale huid: Purol (balsem)-Hamea (crème) Hamea (gelei). In prijzen v. 30-75ct (Adv.) Op één dag werden 30.000 schelvissen aangevoerd (Slot) Naast talrijke andere markten, die Leiden tot centrum van de omringende plaatsen maakten, was vanouds de Vis markt bekend. Daar werd twee keer per dag de vis aangevoerd uit Katwijk en Noordwijk en op en beneden de Visbrug stalden de visverkopers hun waar uit: gezouten vis, haring, bokking, maar ook verse vis: kabeljauw, schelvis, schol enz. Als elk ander bedrijf in de middel eeuwen had ook dat der viskopers zich aan strenge regels te onderwerpen. Vóór een bepaalde tijd mocht geen vis verkocht worden, en dan nog alleen op de markt. De stad hief haar belasting van de aangevoerde vis, en stadskeur- meesters waakten voor de kwaliteit. Niemand moest proberen minderwaar dige vis voor eerste klas te verkopen: De vis werd verbeurd, en de schuldige een boete opgelegd. De verbeurd ver klaarde vis ging meest naar gast- of weeshuis. Het stadsbeeld in de middeleeuwen werd beheerst door de geestelijke of semi-geestelijke gebouwen. Geen won der dat ook de viskopers hun eigen kapel hadden. Reeds in 1376 schonk de Burggraaf een kapel aan de viskopers der stad. Maai- het schijnt, dat de Kerkelijke Overheden tegen het gebruik hiervan bezwaar hadden, omdat deze kapel stond op grond van de Burggraaf. In 1383 werd daarom besloten zelf voor een kapel te zorgen, „in dewelcke dage- lix Misse gedaen werde voor de vissers en de viswyven". Was men bezorgd voor het zieleheil van de genoemden, of was het zoals arglistige naturen ver moedden om althans in de morgen uren het marktrumoer wat te tempe ren? Hoe het zij, deze kapel, die stond tus sen Vismarkt en Maarsmanssteeg, deed dienst tot 1567. Toen werd zij afgebro ken, want het was: „ten tijde van Due d'Alba, toen vele en verschelde Kloos ters en Kerken afgeworpen en geruï- neert wierden". Maar al was de Kapel verdwenen, de vismarkt bleef van grote betekenis. In zijn „Beschrijving der stad Leyden" van 1781 zegt Orlers dan ook: „De Borgers en Inwoonders van Leyden worden door Godes zegen en den arbeid van de Visschers woonende tot Kat- en verschen Zeevisch van verscheide zoorten". Vooral in 1613 was er een zeer over vloedige aanvoer. Van 22 tot 28 - April werden niet minder dan 150.000 schel vissen aan de markt gebracht. Alleen op 27 April al 42 yragens of schuiten met 30.000 schelvissen. Deze wonderbare visvangst inspireer de een der „Broeders van de Witte Acolyen", het Leidse Rederijkersgezel schap tot een uitvoerig lofdicht. Het was: Od Saterdaechse Merckt. dat waehens. schuvten srioedie Gestelt. od veertie twee. waren vol visch eelasn Schelvisch dertich mael duvstD. Tc laet d'ander visch noe staen Die ook in overvloet ter Offslach ziin bevonden Dees Weeck die brachte od tot suvsme van veel monden Duvsent mael euldens vier. aen^ Voor die tijd een zeer aanzienlijke som. En de „Broeders van de Witte Acolyen" legden het totaal van de aan gevoerde schelvissen vast in het vol gende letterkonstig gewrocht: „Leest Hier dees weeck En sO het bi?eek. Is iuyst bedraereNDe De lEtteRs sTom Elck wvst de som NiEmaNt zvt Vraeende In tYt niet clapendo Hier Schelvisch veel OF Tone en keel Loffellck was Drvsende. Laat staan noCh viscH Al Die ons disch Noch Uvt was soYSENde ThoochsT eer bewvsende (150.000) Verstaet ende u selven stelt. Hoeveel Schelvisschen doen eetelt. i) 1000. Vorige artikelen ln deze reeks op 25 Sept., 1. 9. 16, 23 en 30 October, 13, 20 en 27 November. 4 en 11 December. Britse industrie in Heemstede -s-f">«a'le7 (Van een speciale verslaggever) In het centrum van Heemstede .door huizenblokken aan het oog van de voorbijganger onttrokken, is in de af gelopen maanden een geheel nieuw be drijf gesticht. Het intcrièur bevat vele vernuftige machines, waarmede sinds enkele dagen een begin is gemaakt met het persen van gramofoonplaten. Hiermede heeft de Ned. gramofoon platen-industrie een belangrijke uit breiding ondergaan, hetgeen in meer dan een opzicht van grote betekenis voor ons land moet worden geacht. De zwarte muzlekschijven ziin nier een zeer gewild artikel. Voor de oor log werden er jaarlijks enige millioe- nen geïmporteerd. Toen door oorlogsomstandigheden deze import wegviel, ontstond een grote schaarste, welke tot een soort wind handel leidde, waarbii de platen vaak voor de meest fantastische prijzen van de hand werden gedaan. Sinds de bevrijding wilde het met de gramofoonplaten-voorziening in ons land niet erg vlotten. Slechts weinig disco- phielen konden in staat worden gesteld hun collectie uit te breiden. De grootste moeilijkheid vormdf de schaarste der deviezen. De grote buitenlandse gramo- wijk en Noordwijk, gevoed met goedenfoonplaten-concerns ..His Masters De Algemene Veigadeiing van Bloembollencultuur: Gespannen verhoudingen (Van een bijzondere medewerker). In de bloembollenwereld heerst grote onrust, b.v. over de verdeling van het Duitse en nog meer over de uitvoering van het Engelse contingent. De kwekers zien zich ook dit jaar weer voor een groot surplus geplaatst. Daartegenover ls het Engelse contin gent niet geheel uitgeput-, wèl financieel, maar niet quantitatief. Wat deviezen betreft komen we wel aan onze trekken, maar de kwekers hadden gaarne gezien dat het uitgevoerde kwantum groter was geweest en critiseren scherp de handelwijze van de exporteurs, verenigd in de Bond van Bloembollenhandelaren, SCHEEPSBERICHTEN. ARENDSDIJK. New-YorKRotterdam. 17/12 te Antwerpen; AMSTELKERK 16/ 12 -geankerd voor Duala; BOSCHFON TEIN 16/12 van Mombassa naar Dar-es- Salaam; ERLNNA (t.) 16/12 dwars van Belawan. Tandjong Oeban-Aden; DREN TE. Lake CharlesBatavia. 17/12 2 uur Kaap Bon gepass.- GADILA' (t.) Port de BousAbadan, 17/12 te Port Said; LOM BOK 16/12 van Batavia naar Singapore; MAASKERK, DakarAmsterdam, 16/12 pass. Las Palmas; MERWEDE 16/12 van East Londen te Durban; MEERKERK. RotterdamJapan, 17/12 te Colombo; PR. WILLEM III. Montreal-Antwerpen, pass. 16/12 Bishop Rock; ROEBIAH. Java New-York. 16/12 te Singapore; ROTTI. BahreinAbadan. 16/12 geankerd bij Hartha Point; RUYS 15/12 van Lorenzo Marquez naar Tamatave; RADJA. Los AngelesKaapstad. 17/12 te Panama; SALATIGA, JavaRotterdam, pass, 16/12 23 uur Kaap Guardafui; SOMMELSDIJK. BataviaNew-Yoi;k. 17/12 te Colombo: VAN OSTADE. West-IndiëAmsterdam. 16/12 te Havre; WATERMAN, Rotterdam Java. pass. 16/12 Kaap Guardafui; ZIJPENBERG 15/12 van Savona naar Saffi; KAMERLINGH ONNES. Rotterdam -Java. pass 16/12 9 uur Ouessant; MOD- JOKERTO 16/12 2 uur van Antwerpen te Londen; WILLEM RUYS Rotterdam- Batavia. 16/12 8 uur Perlm gepass.: ZEE. MAN. Rotterdam-Java, pass 16/12 13 uur Perlm. BARENDRECHT 16/12 van Para te Cu racao. vertrekt 21/12 vandaar naar Rot terdam; ZWIJNDRECHT, Emden—Gpfle. 16/12 17 u Holtenau geoass,; AALSDIJK 15/12 van Galveston te Port Arthur; AK- KRUMDIJK. 16/12 v. Galveston te Beau mont; ALAMAK 16 /12 van Hamburp n. Antwerpen. 18-12 aldaar verw.; BLOEM FONTEIN lfi/12 van Belra te Durban; KLIPFONTF.IN 16/12 van Durban naar Lorenzo Marauez: LEKKF.RKERK. Am sterdamOost-Afnka. 16/12 van Genua; PR WILLEM VAN ORANJE. Napels, pass 17/12 Flnlst°rre; SALANDO. GdyniaSavona, pass. 16/12 Burlinghs. 120 man per cursus v. 9 dagen (Speciale reportage). Er worden mijnenvelden gelegd fn het sterk geaccidenteerde terrein van de Soester duinen, iedere week weer, nu al vele maanden achtereen. Solda ten verrichten er hun taak met de bijkans wiskundige accuratesse van de moderne militaire strategie. En bij dag en bij avond dreunen er de ont ploffingen. flitsen vuurzuilen en roet zwarte rookkolommen omhoog, suizen er scherven van projectielen en stuk ken steen door de lucht boven dit wonderlijk mooie landschap De cursisten van de Ned. Mijnen school te Amersfoort hebben hier hun oefen- en instructie-terrein en om de negen dagen komt er een nieuw con tingent van ongeveer 120 militairen om er kennis op te doen inzake het mijnen leggen en het mijnen ruimen. De mijnenschool is aanvankelijk ge vestigd geweest in Bergen op Zoom en later naar Amersfoort overgebracht, waar zij gehuisvest is in het sombere v.m. concentratiekamp. Met het practische werk van het mij- nenruimen heeft het personeel van de school nooit iets te maken gehad. Er zijn sinds de bevrijding ongeveer 2V2 millioen mijnen uit onze vader landse grond verwijderd. Het aandeel van de school in dat nuttige en nood- zakelijke werk bestond slechts daarin, dat zij het betrokken personeel van de Mijn- en Munitie-Opruimingsdienst van de latere dienst voor burgerhulpverle ning de kennis bijbracht om op de juis te wijze detector en prikker te hante ren en hun leerde, hoe mijnen van velerlei soort onschadelijk moeten wor den gemaakt. De school, die onder, leiding staat van de reserve-majoor D. Wildeboer, met de reserve le luit. J. W. van Houten als hoofdinstructeur, heeft momenteel vrij wel uitsluitend tot taak een zo groot mogelijk aantal van onze militairen op dat gebied wegwijs te maken. De pio niers krijgen er een aparte opleiding, maar er wordt ook uitvoerig onderricht gegeven aan de officieren, onderoffi cieren en soldaten van alle andere wa pens, ook van de marine, van de KNIL en van de geneeskundige dienst. Zij, die in Indonesië moeten die nen, lopen steeds weer het gevaar, dat zij ergens in de rimboe voor mij nen komen tc staan. Het is van het grootste gewicht, dat zij dan op de hoogte zijn van de aard dezer helse machines, waarvan elk land in de strijd weer een andere makelij bezigt, en dat zij weten hoe die mijnen on schadelijk kunnen worden gemaakt. Ongetwijfeld duurt de cursus heel kort (9 dagen). Maar de Engelsen zijn er indertijd in de oorlog in geslaagd om hun troepen in stoomcursussen van 8 uur al heel wat kennis omtrent de mijnen bij te bren gen en er wordt in deze betrekkelijk korte periode in Amersfoort buitenge woon hard gewerkt. Met zeer veel enthousiasme bovendien. Wie de cursus met succes doorlopen heeft, is voldoen de onderlegd om in de praktijk geen brokken meer te maken. Een uitgestrekt terrein in de Soester duinen ls voor de oefeningen ingericht, met een soort tribune (voor de kijkers) tegen het talud van een der hoogste heuvels en met een veel lager ge legen vlakte, waar de mijnenvelden worden uitgezet en de mijnen door de ene groep gelegd en door een andere weer geruimd worden. Er wordt bij dit werk aan de cursis ten een zeer grote zelfstandigheid ge laten, al is er uiteraard scherp toezicht. De mannen weten, jlat elk foutje nood lottig kan zijn en zij gedragen zich daarnaar zonder hun enthousiasme te beteugelen. De discipline wordt hier tot het uiterste doorgevoerd: geen enkele beweging meer dan is voorgeschreven, ook geen enkele minder. Het is verheu gend te constateren, dat men aldus tot op dit ogenblik ernstige ongelukken heeft weten te voorkomen, ook al wor den er soms springladingen van niet minder dan zes kilogram (in de vorm van de gevreesde Duitse grendel-mij nen) tot ontploffing gebracht Een bezoek aan de mijnenschool is een allerminst opwekkende bezigheid. De school is echter helaas noodzake lijk en zij zal dat vrezen wij voorlopig nog wel blijven ook.... die door hun verkoopspolitiek h.i. er de oorzaak van zijn, dat men thans met een overschot blijft zitten. Weliswaar wijzen de exporteurs er op, dat het slechts gaat om een verschil van circa 5 maar voor de kwekers is dit ver schil, kwantitatief uitgedrukt, van veel meer belang. Over deze kwestie woedt momenteel een scherpe pennestrijd ~en als één ding duidelijk wordt, dan is het wel dit, dat er tussen kwekers en exporteurs onvol doende overleg en samenwerking be staat. Thans is de Bond van Bloembollen handelaren officieel in het krijt getre den tegen de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Op de algemene vergadering van laatstgenoemde vereniging, die Maan dag tc Haarlem plaats heeft, komen verschillende voorstellen aan de orde, tegen welker aanneming de Bond niet slechts gekant is, maar welker plaat sing op de agenda ze zelfs afkeurt. In een open brief spreekt de Bond over stappen van het Hoofdbestuur, die „een goede verstandhouding tussen on ze organisaties volkomen moeten ver storen". In een verzoek van de Algemene Ver eniging aan de Minister om terzake van de export naar Engeland een heffing op te leggen, ziet de Bond „nauwelijks iets anders dan een opening van vijandelijk heden". Het voorstel van het Hoofdbestuur betr. de omzetbelasting, betr. de recla me- termijn voor gladiolen, ze worden beide gewraakt als zijnde tot stand ge komen zonder overleg met, ja zelfs rechtstreeks in strijd met de opvattin gen van de Bondsleden. De Bond zet de stok achter de deur: wanneer dit niet verandert, zullen de leden van de Bond zich aan het Han delsreglement onttrekken en een eigen Handelsreglement vaststellen. Dit zou niet minder betekenen dan, zoals onlangs de voorzitter van de afd. Hillegom, zelf een exporteur, het uitdrukte „een strijd op leven en dood tussen kweker en exporteur". „Mocht Uw Hoofdbestuur bereid zijn op de hiervoor genoemde besluiten te rug te komen" zo schrijft de Bond in de hierboven genoemde open brief „dan ware wellicht- nog een mogelijk heid denkbaargoede verhoudingen tussen onze organisaties te herstellen en ter wille van het Vak een volslagen breuk te voorkomen. Doch anders zou ons niets anders overblijven dan de ons tegen onze wens opgedrongen strijd te aanvaarden". Deze open brief is dus niets minder dan een ultimatus van de exporteurs aan de Algemene Vereniging, waarbij terstond dient te worden opgemerkt, dat de exporteurs in deze Vereniging even eens zijn georganiseerd. Uitteraard zijn echter de zoveel tal rijker kwekers in de Algemene Vereni ging in de meerderheid, waarom de exporteurs zich dan ook tevens in de Bond van Bloembollenhandelaren heb ben georganiseerd Wat de exporteurs willen, is medezeggenschap via hun Bond in de handelingen en adviezen van het Hoofdbestuur der Algemene Vereniging. Al is de situatie vrij gespannen, kwe kers zowel als exporteurs zijn er van overtuigd, dat een strijd als in de open brief aangekondigd, groot nadeel zou neen voor alle vakgenoten Waar dit besef levendig is, is de hoop niet uitge sloten dat men alsnog tot overeenstem ming komt. to doen persen. Dank zij de voortva rendheid en de energie van de Colum- bia-vertegenwoordiger, de heer G. M. Oord Jr-, werd toen door de N.V. Bove- ma een modern'bedrijf opgebouwd met de nieuwste automatische persen, waar mee de buitenlandse matrijzen de grond stoffen zullen omtoveren in glimmend zwarte schijven Het bedrijf in Heem stede betekent een deviezenbesparing en een nieuwe werkgelegenheid, terwijl het er in belangrijke mate toe zal bijdragen om het grote tekort aan gramofoonpla ten binnen niet te lange tijd geheel te doen verdwijnen. In de Heemsteedse gramofoonplalen- fabriek zijn dezer dagen de eerste per sen in gebruik genomen en bij honder den vinden de muaiekschijven reeds da gelijks hun weg naar de handelaren^ in alle uithoeken van het gehele land Ver wacht mag worden, dat de dagproductie tot enige duizenden zal stijgen. Een Engelse vakman uit Hayes (Midd lesex) heeft de Nederlandse werklieden in de geheimen van het platenpersen in gewijd en houdt voorlopig een oogje in het zeil om moeilijkheden op te lossen. In de perserU, waar een eigenaardige lucht hangt van bakkende lak, hebben wij het interessante ontstaan van een gramofoonplaat aanschouwd. Een ervaren vakman presteert het om er 120 per uur en 1000 per dag te ma ken. Het spreekt vanzelf, dat dit pro ductiecijfer hier nog lang niet is bereikt. In de afgelopen week konden de eerste Nederlandse platen reeds in verschillen de steden van ons dorp worden verkocht. Het begin is er, en al moge dit begin bescheiden zijn, veelbelovend is het ze ker, het repertoire is nu nog klein, doch wanneer nog meer persen zijn aangeko men en dezer dagen nog een duizendtal nieuwe matrijzen zal 2djn ontvaneen, dan hebben de Nederlandse gramofoonlief- hebbers alleszins reden om zich in de handen te wrijven! U wilt weten welke plaat als eerste van de pers kwam? Dinu Llpatti's prachtige uitvoering van 'Nocturne in D flat major van Chopin. Nadat.er een behoorlijk repertoire zal zijn samenge steld, is men van plan ook Nederlandse art-isten en ensembles te gaan opnemen. Voorlopig zal men zich "er evenwel toe beperken om de matrijzen van vermaar de kuhstenaars als b.v. Jo Vincent. Louis Davids en Maartje Offers naar hier te laten komen om er nieuwe platen» van te persen. Uit de nood is dit nieuwe be drijf geboren, maar het zal ongetwijfeld een belangrijke en duurzame plaats in ons culturele leven gaan innemen! HET GESCHIL TUSSEN COSTA RICA EN NICARAGUA. De commissie, welke door de organi satie der Amerikaanse staten -is inge steld om een onderzoek in te stellen naar de strijd in Costa Rica, ontstaan door een inval vanuit Nicaragua, is te San José aangekomen. Zowel Costa Rica als Nicaragua heb ben hun voldoening te kehnen gegeven over de benoeming van de uit 5 leden bestaande commissie. De leden van de commissie zullen heden een bezoek brengen aan het „Invasie-front". HET BEZETTINGSSTATUUT VOOR WEST-DUITSLAND. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden verklaard, dat vertegen woordigers van de regeringen van En geland. Frankrijk en de V.S., binnen kort bijeen zullen komen pm te trach ten de punten van gesohil ten aanzien van het toekomstige bezettln.gsstatuut voor West-Duitsland op te lossen. De drie Westelijke militaire gouver neurs konden niet tot overeenstemming komen. In diplomatieke kringen gelooft men, dat de Benelux-landen minstens van de vorderingen der conferentie op d3 hoogte zullen worden gesteld en wel- lioht als waarnemers of leden de be sprekingen zullen bijwonen. Ofschoon 't niet waarschijnlijk Hikt, dat de besprekingen voor Kerstmis zullen beginnen, wijst alles er op. dat zij zo spoedig mogelijk zullen worden gehouden. DE ZETELVERDELING IN „WESTELIJKE" BERLIJN SE GEMEENTERAAD. Volgens officiële cijfers zullen de sociaal-democraten ln de nieuwe Ber- lijnse „Westelijke" gemeenteraad 78 van de 130 zetels krijgen. Volgens deze cijfers hebben de christen-democratan 26, de liberaal democraten 17 en de socialistisohe eenheidspartij 11 zetels. Deze 11 zetels zijn voor de 32 kies districten van de Sovjet-sector, dieniet aan de verkiezingen van 5 December deelnamen. HET FRANSE BEGROTINGSONTWERP. De financiële commissie van ie Franse Nationale Vergadering heel. t begrotingsontwerp voor 1949 me* oe- langrijke wijzigingen aangenomen met 22 tegen 16 stemmen bij drie enthou dingen. Tegen stemden ie Gauili.t n, communisten «a enkele radicalen ea gematigden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5