DSGMIT UIT DE OMSTREKEN Laatste Berichten Officiële publicatie UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 13 DECEMBER Opsporen en winnen van aardolie LEZING VAN Ir A. VERSTEGE. Over bovengenoemd onderwerp sprak sisteravond ïr a. Verstege van de N.V. fcataalscne Petroleum ivxaatscnappij te Den naag voor ae Bona van nog er Onderwijspersoneel hier ter stede. Een korte uiteenzetting werd gege ven' over het ontstaan van aardolie, als product van organische oorsprong. Deze olie bevindt zich als vloeistol in de poriën van aardlagen, zoals b.v. duin water in duinzand voorkomt. Wil een lonende winning mogelijk züh, dan moet er geen natuurlijke verbinding van de oliehoudende laag met de aard oppervlakte bestaan, daar anders de olie zou wegvloeien. Een dergelijke laag bevindt zich dus altijd onder de aard oppervlakte. Dit verborgen voorkomen van aard olie, dat door geologische of topogra fische omstandigheden nog meer ge compliceerd kan worden, maakt een bij zondere opsporingstechniek noodzake lijk, waarbij tegenwoordig vaak van vernuftige instrumenten wordt gebruik gemaakt, terwijl ook het vliegtuig aan de opsporing wordt dienstbaar gemaakt. Ten slotte moet een boring de aan wezigheid van olie en de mogelijkheid van een lonende winning er van vast stellen. waartoe soms zeer diepe gaten moeten worden geboord. In verband met de steeds hogere eisen, die daartoe gesteld moeten worden, heeft zich een techniek ontwikkeld, waarbij roterend geboord wordt en het bóorgruis naar boven gespoeld, terwijl tijdens de werkzaamheden en na beëindiging er van zorg gedragen wordt, dat 't boor gat niet instort. De olie wordt uit de laag naar de oppervlakte gevoerd door een leiding, opgevangen en gemeten in tanks, zo nodig gescheiden van gas en water en daarna verder getransporteerd naar de verwerkingsinstallaties, om daar te wor den gesplitst in de verschillende, voor de gemeenschap benodigde producten. De voordracht werd toegelicht door een korte film en nader verduidelijkt door een verkleind model van een boor toren en een aantal oliesoorten, grond monsters en voorwerpen bij het bedrijf in gebruik. Aardbeiendag te Leiden OP 13 JANUARI A.S. De reeks tuinbouw-voorlichtingsda- gen in 1949 zal worden geopend met een „Aaedbelendag", speciaal gewijd aan de aardbeienteelt onder glas op Donder dag 13 Januari a.s. m de Stadsgehoor zaal. Op deze dag, die is georganiseerd door het Centraal bureau van de tuin bouwveilingen in samenwerking met de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, zul len verschillende tuinbouwdeskundigen het woord voeren. De heer lr G. W. van der Helm, njkstuinbouwconsulent te Amstelveen, zal een causerie houden over de teelt in de verschillende centra van ons land. Vervolgens zal mej. ir H. G. Kronen- berg, onderzoekster bü het Instituut voor veredeling van tuinbouwgewassen te Wageningen, spreken over selectie- en ziektebestrijding bij de aardbeien- teelt. De heer de Jong, exporteur van groente en fruit te Roelofarendsveen houdt een beschouwing over de export, sortering en verpakking van aardbeien, speciaal de ontwikkeling van de export van glasaardbelen. Na de pauze zal de heer J. A. Sten der. assistent op het Laboratorium voor tuinbouwplan tenteelt te Wageningen ,een lezing houden over het forceren van aardbeien. Als laatste sprekertreedt op de heer ir J. D. Gerritsen, rijkstuinbouwconsu- lent te Geldermalsen, die tot onder werp heeft gekozen de productie van aardbeien in binnen- en buitenland. De heer A. W. van de Plassche, di recteur van de tuinbouw, zal ten slotte de op deze dag behandelde stof samen vatten en de dag sluiten. D.S.J.V. NIEUWE KOERS. Donderdagavond j.l. hield de afd. Leiden van „Nieuwe Koers" een bij eenkomst in het gebouw van de Coöp. „Vooruit", waar de heer J. van Amstel, propagandist van de. Centrale der Ned. Verbruikscoöperaties sprak over de Coöperatieve Beweging. Na een korte inleiding, waarin de heer Van Amstel het doel van de coö peratie in dit geval: samenwerking van consumenten om, te voorzien In hun elementaire levensbehoeften uiteenzette, werd een film vertoond. Dsze film, waarvan de Nieuwe Koers de eer genoot de première te aanschou wen viel op door het originele scenario en deed duidelijk uitkomen, welke be langrijke plaats de Coöperatie reeds in het Nederl. bedrijfsleven inneemt. Op deze bijeenkomst is tevens de wis seling van de N.K.-fractie in het Leid de Jeugdparlement aan de orde ge steld. waarbij voor 1948/49 tot vaste „parlementsleden" werden benoemd: Paul Planjer, Paul Kraemer. Jan van Stralen. Ans Verloop, Dick Vlasblom en Hubert Duchateau. De plaatsvervan gende leden zijn: Wim van der Laan, Henk Ruitenbeek, Jan Greiven, Trudy Huter, Trudy van der Woerd en Jan Tuinhof. HILLEGOM Zilveren Jubileum Hillegoms Dameskoor Donderdagavond vierde het Hillegom- se Dameskoor zowel als zijn dirigente, mej. Cor Igesz, het zilveren Jubileum. Voor een uitverkochte zaal werd een met zorg samengesteld programma op uitnemende wijze ten gehore gebracht, waarbij m het bijzonder genoemd moet worden de doorleefde vertolking van de Rey van Klarissen van Bernard Zweers. Als solisten traden op in een Mis van Fauré en een Kerstcantate van Flor Peeters, mej.- To Kion uit Haarlem en mej. Rie Tuyl Schuitemaker te Hille- gom, die beiden een hartelijk applaus oogstten. Renate Zwaardemaker (.viool) op lof waardige wijze begeleid doer Bets Ne- derkoorn aan de vleugel, gaf enkele instrumentale soli ten beste, waarvan vooral de Hebreeuwse Melodie van Aohron op meeslepende wijze werd ten gehore gebracht. Voor de. pauze werden door besturen van de verschillende dameskoren welke jnej, Igesz leidt, hartelijke woorden ge sproken en vele bloemen, alsmede een radio-toestel aangeboden. Ook mej. Rie Tuyl Schuitemaker, een der steunpila ren van het koor en eveneens jubila- resse, werd een geschenk overhandigd. NED. GLADIOLUS VERENIGING. Op de- bijeenkomst vdfi 'de gladiolus kwekers werd de heer A Philippo te Hillegom tot voorzitter benoeriid in- plaats van de aftredende heer L. Bij voet. De heren J. Ch. F. Dix te Heem stede en W. Jonkheer te Hillegom wer den tot ereleden benoemd; en de heer Frans Roozen te Overveen tot bestuurs lid. Besloten werd dat men voortaan de meting en keuring niet meer door hei Bedrijfschap zal laten verzorgen, aan gezien de vereniging dit in eigen be heer goedkoper opknapt. De heffing werd bepaald op 10 cent per R. Roe. Over de termijn voor reclame op gladiolen-leveringen werd ernstig ge discussieerd. Het Hoofdbestuursvoorstel (8 dagen) achtte men ongunstig voor de exporteurs. Voorts werd aandacht gewijd aan de problemen die opkomen bij naphtalinebehandeling, aangezien verschillende verzekeringsmaatschap pijen wegens vermeerderd brandgevaar het risico niet willen dekken. Vereniging „De Tulp". Onder voorzitterschap van de heer Blok ker vergaderde de vereniging „De Tulp" ter verkiezing van twee nieuwe bestuursleden, als hoedanig de heren G. Timmer en J. J. Boon werden benoemd. Uit het financieel verslag bleek de ge zonde positie der vereniging, terwijl het verslag van de directeur van de Keurings dienst uiting gaf aan waardering voor de medewerking van de zijde der kwekers ondervonden, vul. wat betreft de strijd tegen het vlrusziek. Critiek werd geleverd op de voorstellen van het hoofdbestuur der Alg. Vereniging, voornamelijk omdat generlei overleg met ,.De Tulp" had plaats gehad. Men besloot met de narcissen- en hyaclnthenkwekers ln cieze overleg te plegen. Hillegomse HarmoniekapeE De Hillegomse Harmoniekapel gaf haar jaarlijkse uitvoering voor een zaal vol belangstellenden. Uit het program ma bleek, hoe de meer serieuze muziek steeds meer door de kapel beoefend wordt. De voorzitter, de heer J. aste- nouw, deed mededeling van een uitno diging van de zustervereniging te Pols- sy (Fr.), die hier vorig jaar gastvrijheid genoot, om het concours aldaar bij te wonen, zomede van verschillende waar devolle bijdragen tot de muziekbiblio theek der kapel. Na afloop werd nog een gezellig uurtje gedanst. KATWIJK AAN ZEE Het Evangelie achter de tralies ERVARINGEN MET EEN STRAFGEVANGENIS. De Oranjezaal van het Jeugdhuis, ja zelfs de vestibule was geheel bezet met belangstellenden, om te luisteren naar de heer J. Hoogeveen uit Arnhem,sinds 15 jaar geestelijk verzorger van de straf gevangenis „De Koepel" aldaar. De voorzitter, ds D. Bcuman, liet zin gen Ps. 25 3, las Lucas 15 11—24, de gelijkenis van de verloren zoon, en ging voor in gebed. De heer Hoogeveen zeide, dat in een gevangenis vele mensen zijn, waar wü belangstelling voor hebben. Het zijn mensen, zoals u en ik. Nu hebben wij nog te doen met cellen, maar er zal in het gevangeniswezen vernieuwing komen. De mensen er in hun keren om er uit te komen om weer bij vrouw en kinderen te zijn. Wij trach ten daar te ontdekken hoe de mensen tot hun misdrijven gekomen zijn. Op velen heeft de sterke drank' invloed gehad. De erfelijke belasting speelt ock een rol en het kind is er de dupe van. Velen hebben nooit van een Heiland gehoord in hun jeugd. Een te strenge godsdienstige opvoeding kan evenwel ook een gevaar zijn. Als het kind dss Zondags drie maal naar de kerk moet, fcomt er een geestelijke overlading en alles wordt dan over boord gegooid. Het leven wordt de gevangenen zo aangenaam mogelijk gemaakt. Zij krij gen werk te verrichten, hebben hoeken om te lezen uit de bibliotheek, krijgen reclasseringsbezoek en bezoek van de geestelijke verzorger. De gevangenen wordt het Evangelie achter de tralie- gebracht. Gevangen-werk is zaaien. Met etn blij gezicht wordt men in de cel ontvangen. Spr. sprak vervolgens over de gevangenen in de bezettingstijd. Dit waren veelal andere mensen; daar zat de ruggegraat van ons volk, tengevolge van de tyrannie van de overweldiger en van het heldendom van het natio- naal-socialisme. Tot 1-942 werd 't gees telijk werk door de Duitsers vrij ge laten. In het Huls Van Bewaring wer den collega's gevangen genomen met brieven van politieke gevangenen. De Duitsers verboden toen elk bezoek, geen Bijbel werd toegelaten. Spr. heeft er mannen en jongens van de knok- ploegèn grzien. Zij wilden niet spreken tegen de Duitsers om kameraden te verraden. Zij waren bont en blauw ge slagen en velen zijn gestorven 'tenge volge van dc mishandelingent Er moes ten brieven verzonden' worden om ka meraden te waarschuwen. Er zaten in de Koepel lieden van allerlei rang en stand, rijk en arm. Het Evangelie was oor hen in de bezettingstijd 'n kracht Gods. In het derde gedeelte van zijn cau serie sprak de heer Hoogeveen over de naooriogstijd. Dit is een onderwerp, zei spr., dat niet gemakkelijk is. Het han delt over de pollteke delinquenten in naooriogstijd. Ónder het volk heerst 'i\ groot verschil van mening c-ver hen. Onder hen zijn zware gevallen, die bi) de S.S., S.A. of Landwacht waren, die de mensen opgejaagd hebben a 15 wild. Hun gruwelijk# daden zijn maar al te bekend. Zware straffen, w.o. de doodstraf, worden hun opgelegd. Ik heb, zei spr., veel met die mensen gesproken. In 't algemeen zijn zij niet /veranderd, som migen wel, die beseffen dat zij fout zijn geweest. Jezus zegt: „Gij meet uw vijanden liefhebben". Ik ben overtuigd, zei spr., dat er een brug geslagen kan worden, als wij elkaar ontmoeten bij het kruis van Jezus. Door het Evange lie kunnen wij elkaar naderen. Spr. had drie maal een executie meegemaakt. Een van dat drietal was een -beul, een mensenjager, die tientallen de dood had ingejaagd. In deze man is een wonder .van God gezien. God werkt wonderen ook in een zondaar. Zijn laatste woor den waren: „Gods liefde is zo groot, dat er voor u en mij redding is bij Jezus Christus." De voorzitter dankte spreker; er wer den enkele vragen gesteld en beant woord, waarna sluiting volgde met dankgebed. tje met beschrijving in *t Frans, Duits en Engels. Een broek met ring werd aan die lijn bevestigd en enige maJen een veronderstelde schipbreukeling over de afstand heen en weer getrokken. De oefening had een geslaagd ver loop. Feest bij Rederij C* den Duik. Het is voor de Rederij en Harlnghandel C. den Duik alhier een belangrijk Jaar. Aan dit bedrijf, welks oprichter, de heer C. den Duik Sr. 60 Jaar geleden voor eigen rekening zaken ging doen, ls namelijk een 7-tal personen verbonden, die jubileren. Dit zijn de heren W. Schaap, kuiper en P. Varkevlsser. schipper, die 40 Jaar ge leden ln dienst traden: verder de heren Jac. van Duyn, pakkersbaas, C. van Beelen. schipper en A. Nijgh, schipper, die elk 30 Jaar en de heren Jac. van Duyvenbode. factoor en IJsbr. van Duyvenbode bedrljfs- chef. die elk 25 Jaar aan de zaak ver bonden zijn. Het ligt ln de bedoeling, de Jubilarissen Dinsdag a.s "ten kantore van de firma te huldigen. KATWIJK AAN DEN RIJN Jaarvergadering IJsclub. De IJsclub „Voorwaarts" hield gister avond haar Jaarvergadering waarvoor, zoals steeds grote belangstelling was. Het Jaar verslag van de secr. de heer J. Verhart kon over de afgelopen winter weinig bijzonders vermelden. Het financieal verslag van do penningmeester, de heer*Nlc. Noort wees een batig saldo aan van f. 327.41. De af tredende bestuursleden de heren H. A. v. d. Anker en Joh. Verhart werden herko zen. In de vacature v. Tol werd gekozen de heer Joh. Jac. Remmerswaal. Tot baan commissaris werd benoemd de heer J. de Jong. Volgde bespreking van het wlnter- programma. Als steeds zal de welwillende medewerking van de lichtbedrljven ge vraagd worden voor verlichtingen der baan. Overigens krijgt het bestuur vrij mandaat .Op voorstel van de heer D. Nasveld zal aan de Hollandse IJsbond een bijdrage gezonden worden voor uitzending van wedstrijdrijders in bet buitenland. Voor hetzelfde doel collecteerde de heer Nasveld ln de vergadering. NOORDW/JKERHOUT Medische Dienst Deze wordt Zondag waargenomen door dr Wösten. SASSEN H EI M Deze wordt Opheffing Theerantsoenering 1 Januari 1949 KOFFIEDISTRIBUTIE BLIJFT GEHANDHAAFD. Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de thccdistributie-op-bon op geheven. De koffiedistributie blijft ge handhaafd. Toén ruimere aanvoer van thee uit Indonesië mogelijk werd is de gecentra liseerde verkoop verlaten. Inmiddels zijn partijen Java-thee aangekocht die een aanzienlijke besparing op de aankopen elders tegen vreemde valuta mogelijk maken. Tevens is nierdoor een voorraad Een „echt Kerstcadeau" is Oagravit niet. Het meer dau 'ii vriendelijke attentie. Het kostelijk geschenk dat men etk kind - moet geven- een stevig becndcrgcstel. gevormd, die thans het opheffen van de l gezonde uerke unden. Dag rantsoenering,van thee mogelük maakt. Zondagsdienst doktoren waargenomen door dr Kwint. VOORHOUT Uitreiking Bonkaarten Op 21 Decem ber a s. begint wederom de uitreiking van dc nleüwe bonkaarten 903 De datum waarop dezo moeten worden afgehaald, staat gestempeld op de lopende bonkaart. Er worden wederom Q.A. en Q.C.-kaarten uitgereikt, evenals tabaks- en diversen- kaarten. VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst Gedurende het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr C. Kuljpers. Leldse- weg 51, tel. 520. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de dok toren Doelman en Pllnk. REDDINGSOEFENING. Aan het einde van de Noord-Boule vard werd vanwege de N.Z.H. Redding Mij. een oefening gehouden met het Whippertoestel. Aanwezig hierbij waren de schipper van de reddingsboot, C. Jonker met de gehele bemanning, de vertegenwoordiger van de N.Z.H.R.M., de hoofdinspecteur van politie, P. Brasser, en vele belangstellenden. Met een raket werd een lün geschoten ever de Uitwatering. Aan die dunne lijn was een dikke lijn verbonden, welke vastgemaakt werd aan de bunker aan de overzijde. Aan die lün zat 'n kaar- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Tiny, d. van J. M. W. Smid en J. C. Kort; Willy, d. van J. Wensch en P. van der Plas; Johaiina Adriana Petronella, d van W. J van der Zijden en J. Franken; Robert, z. van F. PIcAa en J, J. de Graaf; Willy Jacqueline, d. van J. Klinkhamer en W. C. Poeliejoe. OVERLEDEN: G. Kwakernaat, wednr.. 69 Jaar: J. Blansjaar, vr., 79 Jaar; A, J. M. Balvert, z., 6 dagen; G. Mooijman. wed. van J. Berg, 83 jaar. distkibutied1enst leiden. In de week welke 20 December--ek. aan vangt wordt een begin gemaakt met de uitreiking van bonkaarten 903. Uitgereikt worden: a. Bonkaarten levensmiddelen b. Tabakskaarten Q.A. 903 Gecombineerde kaart Q.C. 903. Een A-kaart wordt uitgereikt aan per sonen geboren ln 1928 en eerder. Een B-kaart aan personen geboren in 1929 tot. en met 1944. Een D-kaart aan personen geboren ln 1945 en later. Een tabakskaart Q.A. aan mannelijke personen geboren ln 1931 en eerder. Eon tabakskaart Q.C. aan vrouwelijke pc-rsonen, geboren in 1931 en eerder. Overgelegd moeten worden: de stamkaart van alle gezinsleden, het datumkaartje. Ingeleverd moeten worden: voer de bonkaart voedingsmiddelen de "Inv/lssellhgsbon van de bonkaart 901, voor een Q.A.-kaart dc bon ..Tabak 07" voor een Q C.-kaart de bon „Diversen 10" Voor de datum van afhalen der beschei den raadplege men het datumkaartje. Holl. Mij. van Landbouw KRING „RIJNLAND". Op de vergadering van de Kring „Rijnland" kon de voorz. Corn, Heyboer bijna alle afdelingen verwelkomen. De notulen werden na een kleine wijziging goedgekeurd. Besproken werd de orga nisatie van de dag, waarop Ir D. S. Tuynman, algemeen secretaris van de Holl. Mij. v. Landbouw in de foyer van de Stadsgehoorzaal een lezing zal hou den over Benelux en over het Marshall plan. Deze dag 'werd vastgesteld op Woensdag 5 Jan. a-s. Bij het punt: Wat kunnen, wij voor de „Jongeren" doen, kwamen de tongen los. Verschillende af delingen organiseerden reeds cursussen op velerlei gebied, andere wilden de „Jongeren" ook laten profiteren van het Volkshogeschoolwerk. Zelfs werd de wens uitgesproken een Volkshogeschool dichterbij te krijgen zulks naar voorbeeld ,ran Denemarken. Een rooster van af treden van de bestuursleden werd vast gesteld, waarbij iedere afd. vrij gelaten werd bij de keuze van een niéuwe ver tegenwoordiger. Het besturslid van de afd. Katwijk (Tuinbouw) bracht nog ter sprake de buitengewone teeltvergun ningen voor vroege aardappelen en de nabouw van witte en rode kool. Verder wees hij op de enorm gestegen prijzen van de in de Tuinbouw benodigde za den. De stappen tot verbetering van deze misstanden waren reeds genomen. Hierna sloot de voorz. deze prettige ver gadering. Elf jubilarissen gehuldigd bij Scheepswerf De Hoop KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER G. JANSSEN. De vlag woel hedenochtend op het terrein van de scheepswerf De Hoop van de Gebroeders Boot aan de Lage Rijndijk, terwijl om tien uur het werk werd stilgelegd: 'elf jubilarissen, die merendeels eigenlijk reeds enige jaren hun jubileum waren gepasseerd, wer den gehuldigd voor de trouwe diensten, die zij gedurende tientallen jaren aan het welzijn van het bedrijf hebben ge geven. Slechts een hunner, de heer G* Janssen, vierde het gouden jubileum, terwijl het 40-jarig jubileum werd ge vierd door de heren H. Kijk in de Vegte (48 dienstjaren), B. Redegeld (47 dienstjaren) L. Meyer, (46 dienstjaren.) P. Kramp en J. H. van Hees, terwijl het zilveren jubileum werd herdacht door de heren R. den Hertog (37 dienstja- ren), K de Jeu (33 dienstjaren), J. Bo- gerd '27 dienstjaren), P. Huisman (27 dienstjaren) en J. Hannaart (26 dienst- I Jaren). De huldiging vond plaats in tegen woordigheid van burgemeester jlir mr F. H. van Kinschot, die in het bijzon der welkom werd geheten in het ope ningswoord van de directeur, de heer P. Boot. Spr. herinnerde er aan, dat de werf juist onlangs de eerste voorbe reidingen heeft getroffen voor de bouw van de nummers 1421 en 1422, waar mede de werf aan top staat van alle weaerlandse bedrijven, wat betreft het aantal gebouwde schepen Het zal voor andere bedrijven moeilijk zijn, dezs achterstand in te lopen, zodat De Hoop zich voor lange tijd van de „kop" ver zekerd weet. De jubilarissen, die deze dag worden gehuldigd, hebben aan de bouw van de meeste dier vele honder den schepen medegewerkt. Het feit, dat de elf jubilarissen zo lange tijd aan het bedrijf verbonden zijn geweest, tekent, dat zij zich hier op hun plaats hebben gevoeld, hetgeen voor henzelf een voldoening moet zijn en voor het bedrijf betekent, dat de juiste weg wordt gevolgd. De directie ls deze mensen van ganser harte dankbaar voor hun trouwe dienst, en is erken telijk vocv de opgewektheid, waaronder zij ook onder moeilijke omstandigheden steeds hebben gewerkt. Spr. hoopte dat de meeste der jubilarissen enkelen gaan het bedrijf binnenkort verlaten in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nog ja ren aan het bedrijf verbonden m'ochten blijven. De heer Boot sprak vervolgens de jubilarissen persoonlijk toe, en over handigde ieder hunner een enveloppe met inhoud, een getuigschrift van de Maatschappij van Handel en Nijverheid en een bijbehorende medaille, al naar gelang het aantal dienstjaren in goud, zilver of. brons. Burgemeester Van Kinschot zeide voorts, dat Leiden trots is op zulk een bedrijf en zich verheugt over de bloei, die het na de oorlog hervonden heeft, In de heer Janssen, kapitein van de vloot van jubilarissen die voor zijn oog was voorbijgetrokken, waardeerde hij de warme plichtsbetrachting, gedurende zo lange jaren betoond. Deze plichtsbe trachting vond ook buiten de Sleutel stad erkenning. Het was spreker een genoegen, mede delen dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, deze jubilaris de ere medaille ln zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe fcs kennen. Persoonlijk speldde de burgemeester de heer Janssen deze Koninklijke onder- J5ch°ldin? op de bo»--'. waarna deze een kort dankwoord sprak. De heer P .de "Hollander sprak na mens het personeel een gelukwens en bood de jubilarissen geschenken aan. Vanavond vindt een feestavond voor VHIlliVUUU VlIIUt ecu I het personeel plaats. ALPHEN Het dertigste jaarfeest van R.K.S.V. „Wilskracht" Met een drukbezochte jaarvergadering in de Sint-Josephzaal, onder leiding van de voorzitter, de heer G. Ponsioen, wer den de feestelijkheden, ter herdenking van het dertig-jarig bestaan van de R.K. j S.V. „Wilskracht" ingezet. Van de vlot afgewerkte jaarlijkse „za ken" noemen we de benoeming van de heren N. Verkleü Jr en A. W. G. van Leeuwen Bzn. als leden van de kascom- tröle-commissie, de bü acclamatieher kiezing van de aftredende bestuursleden, mej. T. Touw en de heren G. Vreeswijk en Fl. v. Engelen alsmede de uit de di verse verslagen blü'kende gunstige finan ciële en ledental-sterkte der vereniging. De voorzitter ontvouwde voorts het feestprogramma van de herdenkings avond op 29 December a.s. Voor de zielerust van de oud-adviseur, kapelaan P. Jong, die dezer dagen in Beverwijk plotseling is overleden, werd gebeden. Met de herziening van de sta tuten en reglement zijn de heren A. W. G. v. Leeuwen Bzn., H. van Deuren en Fl. v. Engelen belast. Eerstgenoemde feliciteerde het bestuur, mede namens de leden, met het jubile um en richtte zich veryplgens tot de mede-jubilerende bestuurleden, de he ren G. Vreeswijk ën J. Krumpelman, die ook de dertig jaren bü Wilskracht hebben voleemaakt. De voorzitter gaf vervolgens een his torisch overzicht en sprak sympathieke woorden jegens de directeur, de heer P. Zuidam. Vervolgens richtte de heer P. Zuidam zich tot bestuur en leden, bood zün ge lukwens aan en zeide hem een genoegen te zün mede te hebben kunnen werken aan de lichamelijke en geestehjke opvoe ding van de Alphense R.K. Jeugd. De geestelük-adviseur complimenteer de de vereniging, wees op de goede pres taties en beklemtoonde de geestelüke waarden van een goede sportvereniging. Tüdens het hierna voortgezette gezel lig samenzijn huldigde het bestuur de heren M. Vreeswük en J. Krumpelman, mede oprichters, in verband met hun dertig-jarig bstuurslidmaatschap en werden aan elk stoffelüke blüken van waardering ter herinnering aangeboden. BOSKOOP GEMEENTERAAD. Nieuwe salaris- cn loonverordening. Onder voorzitterschap van burgemees ter Verkerk, vergaderde de raad. Ter sprake kwam een voorstel van de leden, behorende tot de fractie van P. v. d. A., tot benoeming van een commissie ad hoe ter onderzoek van een ombouw van het burgerlük armbestuur in een d'enst voor sociale zaken. Na discussie werd het voorstel verworpen: voor mevr Den Ouden—v. d. Goes, P. D. Noest, P. v. d. Dool (P. v. d. A.) en J. J. v. Rijn 'KVP). De heer Noest wees er nadrukkelijk op, dat dit voorstel geenszins bedoelde een aanmerking op het beleid van het arm bestuur. Aangeboden werden de rekeningen der gemeente-bedrijven 1947. De leden mevr. Den Oudenv. d. Goes, Splinter en Boekraad werden benoemd tot leden der commissie van onderzoek. Bii de behandeling van het voorstel tot vernieuwing van de brug ParklaanLaag Boskoop, dat z.h.st. werd aangenomen, ontwikkelde zich een breedvoerige dis cussie over het weggebruik in Laag Bos koop. De heer Ha ge (VVD) wenste al daar geen vergrote brug. teneinde rail verkeer ter plaatse te verhinderen. Een grotere brug zal evenwel verrijzen. t°r- wi.il toezicht on zwaar verkeer door B. en W. wordt toeecegd. Z.h.st. werd besloten tot overdracht ln eigendom van de provincie Zuid-Hol land van enige gedeelten Gouwekade. Hnt voorstel van B en W. tot. het. ver lenen van een aanvurend bouwvoor="hot aan de woningbouw-Ver. „Onze Woning" NIEUWE FUNCTIE VOOR DR C. VAN DEN BERG. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zal dr. C. van den Berg, directeur-generaal voor de Volks gezondheid, binnenkort worden benoemd tot directeur-generaal, hoofd voor In ternationale Volksgezondheidszaken aan het Ministerie van Sociale Zaken. Hü zal de Nederlandse contaotman worden bü de behandeling van volksgezond- heldskwesties op internationaal terrein. Zo lang er nog geen opvolger voor hem is benoemd zal hü beide functies ver vullen. Géén nieuwe brief van Hatta Een officiële woordvoerder van het Dep. van Overz. Gebiedsdelen ver klaarde hedenochtend, dat van een nieuwe brief, die Mohammed Hatta aan Cochran zou hebben medegegeven, in Den Haag niets bekend is. Men ontken de zelfs het bestaan van een derge- lyke brief. Voorts kenschetste deze woordvoerder hedenmorgen de situatie als ernstig. Vitamioe D. phosphor en kalk. i Pic VITAMINE O/KAIK-TABIETTÊN gaf de heer Boekraad (KVP) aanleiding tot critiek op het gevoerde beleid van het verenigingsbestuur «welke door de voorzitter werd weerlegd door te wyzen op de zeer ongunstige toestand, waarin de betrokken woningen altyd hebben verkeerd, werd z-h.st. aangenomen. Het voorstel van B. ën W. tot vaststel ling van een nieuwe salaris- en loonver- ordenlng gaf aanleiding tot veel dis cussie. waarbü enkele functies in het bij zonder werden aangeroerd, t.w. de vak onderwijzers lich. oefening en de boek- houder-kasier der gemeente-bedrüven. Tevens kwam ter sprake de instelling van een commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, waartoe niet zal worden overgegaan. Z.h.st. werd het voorstel ongewüzigd aangenomen. Tot lid van het burg. armbestuur werd herbenoemd de heer C. J. van Vliet, ter- wül benoemd werden tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heren H. Boer. D. van Wijk, W. Eel- derink. K. Vermeü, J. H. M. Rozemeyer. P. J. Kortmann. D. Kalkman. P. van Bodegraven en J. W. Brussee. Na rond vraag volgde sluiting. TENTOONSTELLING „ZANG EN KLEUR". Op de tentoonstelling en zangwed- strijd, georganiseerd door de Kanarie vereniging „Zang en Kleur" te Boskoop onderafd, Ned. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming, welke wordt ge houden in de zaal van de heer Auker aan de Zuidkade. werden de volgende prijswinnaars onderschelden KI. 1: 4 vogels eigen kweek: J, G. Romijn, lc prüs en erepr.; J. de Jonge 2e pr.; W. Langenberg 3e pr. KI. 2. 2 vogels eigen kweek: J. de Jonge, le pr. en erepr.; J. Bos 2e pr.; W. Langenberg 3e pr. KI. 3: 1 vogel eigen kweek; J. Leemans le pr.; J. G. Romün 2e pr.; J. de Jonge 3e pr. KI. 5: 2 vogels open klasse: W. Langenberg le pr. en erepr.; S. Kerver 2e pr.; J. Bos 3e pr. K. 6: 1 vogel open klasse: J. G. Romün le pr. en erepr.; j. Leemans 2e pr.; B. M. Westphal 3e pr. KI. 7: Kleurvogels, eigqp kweek: M. J. Nleuwenhuize 4 ere prijzen; J. Bos 2e ereprijs. Klasse 8: Kleurvogels open klasse: M. J. Nleu wenhuize 6 ere-prijzen. Extra ere-prüzen verwierven nog J. de Jonge, M. J. Nleuwenhuize, J. G. Romün, J. Leemans, W. Langenberg, J. Bos en B. M. Westphal. Keurmeester was de heer Joh. Zandvliet te Den Haag. Medische Dienst Zondag zal de me dische dlonst verzorgd worden door dr G. A. S. Jongeneel, tel. 19. KOUDEKERK PROPAGANDA-AOND „VOLKSONDERWIJS." In de bovenzaal van hotel De Bruin, hield Vrydagavond de afdeling „Volks- onderwys" een propaganda-avond, die goed bezet was. De heer Dool, hoofd- onderwüzer der O.L. school, heette als voorzitter ■allen hartelük welkom, ln- bijzonder B. en W. en de diverse afge vaardigden. Vervolgens sprak de heer Van Wijngaarden alg. secretaris „Volks onderwijs" een propagandarede uit. Spr. bepaalde zün gehoor bij het be lang van het onderwüs voor het Ned. kind, wat V.O. wil bevorderen. Wü heb ben, aldus spr., te werken voor het vor men der jeugd ten dienste van het cul turele leven. Dus daarom ls ons stand punt: ontwikkeling in de ruimste zin, niet binnen een bepaalde groep of rlch- tlng. Vervolgens wees spr. op de organisa tie, die een harmonisch geheel brengt. Nadat spr. nog sprak over de synthese met andere groepen, opwekte tot een dracht ook met andere groepen, en wees op het principiële van de school keuze, besloot hü zün rede. De voorzitter sprak een woord van dank en gaf de gelegenheid aan een toneelgroep van de afdeling Alphen om een luchtig spel op te voeren van een stroeve familie-verhouding. Regie H Meyer. Het geheel werd aandachtig be luisterd, en het applaus aan het einde getuigde dat de aanwezigen hadden ge noten. Gegund Aan de fa. Wed. H. v. Dricl alhier is gegund het doen van voorzieningen aan de Ripperdakazerne te Haarlem. De collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de Kerstfeestviering der Zondags school bracht op het mooie bedrag van f 150 20. Burgerlüke Stand Geboren: Boude - wijn. z. van H. J. Binnendijk en H. J. de Jong; Herman, z. van A, Guldemond en J. A. Wolvers. (Advert.) Soekarno's bezoek aan India (Speciale Wichtgevlng) Omtrent het bezoek van Soekarno aan India vernemen wü, dat hü ver gezeld zal zyn van niet minder dan 6 Djokjase ministers en een 20-tal adviseurs. De critieke toestand in Indonesië (Speciale berichtgeving) Met het oog op de voortdurende ern stige toestand is het kabinet heden morgen in alle vroegte büeengekomen. AVONDKLOK BATAVIA EN OOST-JAVA VERVROEGD. In verband met gespannen toestand. Blükens een bekendmaking van de gouverneur van Batavia ls de avondklok in Batavia met Ingang van heden ver vroegd van 1 uur tot 12 uur. Uit Öost-Java wordt gemeld, dat in verband met de gespannen toestand ln Indonesië de territoriaal commandant van Oost-Java de avondklok heeft ver vroegd en heeft gesteld op van 19 uur tot 05 uur. POOL IN AMERIKA GEARRESTEERD Czeslaw Grzelak, president .van de Amerikaanse afdeling der Poolse stoom vaartmaatschappij Gdynia-Amerika is, te New York gearresteerd, beschuldigd, dat hü lid is van een organisatie, „die gelooft in, aanraadt, aanspoort tot en voorlichting geeft in het omverwerpen van de regering der VJS. door geweld'. Hij is tegen borgtocht in vrijheid ge steld. De Republikeinse parlementaire goodwillmissie die vanochtend naar Oost-Indoneslë zou vertrekken, ls om vliegtechnische redenen niet afgereisd. Het K.L.M.-vliegtuig moest na drie kwartier vliegen weer naar Batavia te rugkeren. ZOETERWOUDE Maandag vindt aan dc Rijndijk uit reiking plaats van bonkaarten 9 rt. Medencmen Stamkaa datU'n*Aartlc. Inwlsppllngsbf .men 901, de bon „Tabak 07" respectlevelük „Diversen 10". MARKTBERICHTEN LEIDEN. 18 Dec. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kilo: Andüvle 1042; Boerenkool 815; Gele kool 67.30; Groene kool 7.90 —10.60; Kroten 6—18; Lof I 26—35, Idem II 15—27; Prei I 7—12.00, Idem II 7.60; Rode kool 7—9.70; Schorseneren 17—27; Sprulton 1048; Tomaten 28—121; Uien 5.00—7.70; Waspeen I 8—15; Idem II 4.60 4.80; Idem III 4.504.70; Wlnterposte- leln 57. Per 100 stuks: Knolselderle 1.00 6.10; Gekookte kroten 815; Sla I 12.80. Per 100 bos: Poen 1618; Selderie 3.20— 8.40. i BOSROOP. 17 Dec. Rozen gT. bloemig per bos: Vlerlanden 3.404.00; Queen Marv 2.20—2.60; Florex 1.30—3.20; Better Times 1-60—2.40; Duisburg 2.804.00. Di versen per bos: Chrysanthen gr. bloemig 6580; tros-Chrysanthen 25-37; Seringen- blocmei^ 1.802.30; Andromcdablad 36; Mahonlanlad 2853; Judaspenningen 37 55; Tulpeii 24; Laurusblaa 13. Diversen per stuk: Azaloa Indlca 1.602.10; Erlka's 13; Pemettya 75. BOSKOOP, Beshulstvelllng. Grote aan voer van Kerstartikelen, doch een ge drukte markt. Er werden prUzen besteed als volgt: Hulst bezet met rode bes le srt. 5580; Idem 2e srt. 2540; Idem bezet met gele bos 2.603.10; Idem bezet met oranje bes 2.102.30; ld. goudbont 2.30 3.80; Idem zllverbont '4,105.00; blauwe sparregroen 0.651.00; SnUgroen 4070; alles per kg. Hulststruiken bezet met rode bes per stuk 1.602.10; Idem bezet met gele bes 2.80. IJMUIDEN, 18 Dcc. IJM 6 f. 21.500; KW 89 f.3110; KW 76 f. 5800; KW 17 f.1010; KW 108 f.3180. Kustvlssers: KW 53 f.730; KW 210 f. 1160; KW 77 t. 1060; IJM 52 f. 1030; IJM 249 f. 1720; UK 116 f.630; UK 70 f.1080; UK 72 f.300; UK 43 f.460; UK 77 f.350; UK 199 f.320; UK 69 f.320; UK 154 f. 170: UK 8 f.210; UK 47 f.420; UK 258 f.200; UK 86 f.420. UK 163 f.370; UK 19 f.610; UK 78 f.260; UK 9 f.350; UK 75 f.540; UK 119 f.530; UK 90 f. 110; UK 7 f.440: UK 184 f.340. Aanvoer 2130 kisten waarvan 80 haring. KATWIJK AAN ZEE, 18 Dec. Praat rapport: KW 86 60 k.; KW 85 50 k.; KW 39 12 k.; KW 29 12 k.; KW 161 7 k.; KW 37 1 k.; KW 130 geon vangat. KATWIJK a. d RIJN. 17 Dcc. Groente veiling. Bloepikool 25.0026.00; Waspeen I 9.50—13.75; Idem II 5.50—6.50; Groene kool 7.00—9.60; Spruiten 10.00—38.00: Ro de kool 7.60—8.10: Boerenkool 9.00—11.00; Gele kool 6.70—7.70; Knolselderle 8.10 1010. Andijvie 7.00—32.00; Uien 7.20— 7.30: Selderie 7.908.20; Peterselie 9.10 9.20; Breekpeen 4.404.60. RIJNSBURG, 18 Dec. Groenteveiling. Aardappelen 57; Andüvle 825; Was peen 814; Kroten 58; Uien 58; Rede kool 79; Gele kool 68; Groene kqol 710: Breekpeen 40: Prei 812; Sprui ten 3060 per kilo. Peterselie en Selderie 310 per bos. RIJNSBURG. 18 Dec. Bloemenveiling. Starren 5.007.00; Due Berlin 3.504.50 Der 100; Hyacinthen 6080: Helios 3037; Superbe 1.001.20: Krelage 1.001.10; Ros 801.00: HeMgarda 75—80 per bos. Hulst 651.00 per kilo. Hyaclnthenbollcn 2538 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 17 Dec. Bloe menveiling. Tuinen: Early Oneen 3954; White Sail 4062; Krelage Triumph 52 69; Crown Imperial 6063: Hlllegarda 51 70: Brlllant Star 2.203.10. Nareis on; Early Glory 2836; Maenlflcenrp 29—35: Helios 22—^27; L. germen 5879; Herco 21—37. ROELOFARENDSVEEN. 17 Dec. Groen teveiling. Tomaten 42 0096.00: Ginsr'a 13.00—23 00; Stoofsla 14.00—35.00; GL/iv» a II 2,808.20; Andijvie 4.00—21.00: B!o»n - kool 5.00—31.00: Spruiten 26.00—42.00; Witlof 22.00—31.00: TER AAR. 17 Doe. Witlof I 27—36: Idom II 1222: Idem stek 710: Tomaten 27: Idem stook 1.51—1.74; Andijvie 14—30; broelvet 25; uien 1—6; nrel 6: groene kool 47; kroten 38; rode kool 10; witte kool 3; waspeen I 8: idem II 5. stoof:!.- öS; spruiten 30 allns ot kilo. Boerenkool TO-» 50 por bak 7{nolsnidery 4C per stuk. Bvj*» selderij 2 per boa.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3