Bij zijn afscheid als Directeur-Generaal van „De Koninklijke" ABONNEMENTEN Wal er in Indonesië gebeurt RECHTZAKEN STADSNIEUWS van voor Militairen in Indonesië ZATERDAG 18 DECEMBER Roem verklaart: Republikeinse standpunt is onveranderd „ARBITRAGERS DE ENIGE WEG". De voorzitter van de republikeinse de legatie, Moh. Roem, verklaarde op een persconferentie, dat de houding der Re publikeinse regering reeds bepaald 'is en niet kon veranderen waar het betreft, dat arbitrage de enige weg is, die open is voor oplossing van het probleem. Roem zeide, dat indien de Nederlandse regering er bij blijft een interim-rege ring te vormen zonder Republiek, dit tot gevolg zou hebben de absolute vernieti ging van de mogelijkheid op een over eenkomst. „In dat geval zal de Repu bliek voortgaan te leven op de eigen kracht van het gehele Indonesische volk en wij hebben vertrouwen, dat wij het kunnen doen," zo zeide Roem. Nieuwe brief van Hatta ZIJN VORIGE WAS NIET „PERSOONLIJK". Hedenochtend had Cochran te Bata via onmiddellijk een bespreking met de vlce-voorzitter der Nederlandse dele gatie, mr Elink Schuurman. Soetan Sjahrir is gisteren met het vliegtuig van de C v. G. D. naar Djokja vertrokken. A.F.P seint naar aanleiding van de reis van de heer Cochran nog, het vol gende: Een nieuwe brief van Moh. Hatta is hedenmorgen door de heer Cochran aan de Nederlandse autoriteiten overhan digd. Men meent te weten, dat in deze brief, die naar Den Haag is overge seind, Moh. Hatta bevestigt dat, toen hü aan de Nederlandse regering mededeelde, dat de Republiek bereid was, zonder voorbehoud de Neder landse souvereiniteit tijdens de Inte rim-periode te erkennen, hij de ziens wijze tot uitdrukking heeft gebracht van de Republikeinse regering en niet zijn persoonlijke mening heeft weer gegeven. KERST- EN NIEUWJAARS- GRATIFICATIES. Het college van Rijksbemiddelaars deelt mede. dat inzake het verlenen van eventuele Kerst- en Nieuwjaars-gratifi caties nog onverminderd van kracht is de beschikking van dit College van April 1948. Deze bepaalt, dat, behalve de reeds voor de oorlog bestaande uitkeringen voor gratificaties, vacantletoelagen en dergelijke, in 1948 gratificaties mogen worden uitgekeerd, waaraan in totaal tezamen niet meer dan 2% van het jaar loon mag besteed worden. Ter vermijding van misverstanden woidt er de aandacht op gevestigd, dat andere uitkeringen, dan bovengenoem de niet zijn toegestaan zonder bijzon dere toestemming van het college van rijksbemiddelaars. Deze toestemming wordt slechts in uitzonderingsgevallen verleend. VERGADERING VERBOND VAN NED. WERKGEVERS. Aanmerkelijke uitbreiding van het bestuur. Gisteren werd te Utrecht de algemene ledenvergadering gehouden van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. De voorzitter, de heer T. J. Twijnstra, behandelde de wenselijkheid om de vrije toporganisatie van de industrie zo spoe dig mogelijk tot onplooiing te brengen. In verband met de te verwachten op heffing van de hoofdgroepen, bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen is het ge wenst, dat ook de industrie op korte termijn de overgang naar de vrije or ganisatie tot stand brengt. Besloten is, de organisatie binnen het Verbond van Ned Werkgevers op te bou wen. In verband hiermede werd het bestuur met 23 leden aanzienlijk uit gebreid. Op enkele uitzondering na zijn n.l. alle bestuursleden van de hoofd groep industrie tot bestuursleden van het verbond benoemd. .Na afloop sprak tijdens de lunch dr Alan Valentine, hoofd van de E.C A.- missle in Nederland, over de huidige stand van zaken met betrekking tot het Marshall-plan. AGENDA ZATERDAG. L P C -bebouw: ClubtentoonstelUng P.V. Hot Oosten". 10 uur—voorm. 20 u. nam. ZONDAG: Gerecht 10: Humanistisch Verbond. Spr. dr Llbbo v. d. Wal, 10.30 uur voorm. MAANDAG. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen" Sona- tenavond Lola Bobesco en Jacques Gcnty. 8 uur nam. ZONDAG. Stadszaal: Variété-programma. 8 uur nam. DINSDAG. Stadszaal: Abonnementsconcert Resi dentie-orkest m.m v. Die Haghe-Sanghers en Elsa Cavelti. 8 uux nam. donderdag. Rljnsburgerweg 169: Aandeelhouders- verg. Leidse Onderwijsinstellingen. 10 u voorm. r. Leldso Volkshuls: Bijbellezing pred. H. - Mandemaker. 8 uur nam de bioscopen. Casino „Je moet maar boffen" (14 Ir) Zat. en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30 7 en 9.15 uur; Don derdagavond K. en O. Luxor „De desperados" (18 Jr) Zat. en Zon. 2. 4.15 6.45 en 9.15 u.- overige dagen 2.30. 7 en.9.16 uur. Trianon .Bloed en zand" (18 Jr). Zat. en Zon 2. 4.15, 6 45 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Hex „Twee zusjes uit Boston" (alle leeft. j. Zat. en Zon 2.16 .4 15 715„5" 9.15 uur; overige dagen 2.15,7.15 en y.io uur. Green way (Voorschoten) ..8 profes soren en 'een meisje" (14 Jr). Zat. en Zond. 7 en 9.15 uur; overige dagen 8 u. „Glfhandcl In kinderen" (18 Jr). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 Dec. 13 uur tot Vrijdag 24 Dec. 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster. Nieuwe RUn 18. Tel. 20523 en de Docza- Apotheek. Doezastr*-.at 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door dc Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Kors, Lahr, De Graaff en Nleuwzwaag. To Oegstgeest door dr Varekamp, tel. 21016. n* n'.r-nst der dierenartsen wordt morgen waargenomen door de heren Van Oostrom en Stol. Interview met ir J. B. Aug. Kessler „Ik zou nog wel tien jaar willen doorwerken!" (Van onae Londense correspondent). In het hart van de Londense City staat het kolossale Shell-gebouw. Er gens op de vijfde verdieping daarvan werkt in een groot vertrek de direc teur. Die directeur is een Nederlan der en heet ir J. B. Aug, Kessler. H\j is een betrekkelijk kleine man, met een innemend gezicht en grjjs haar. Soms, als hij vertelt over zijn levens werk, geeft hij dc indruk van iemand, die vele moeilijkheden heeft gekend, maar meestal lijkt hij een buitenman, die erg dankbaar en te vreden is voor zijn zorgeloos bestaan en voor geen geld ter wereld in zijn rust zou willen worden gestoord. Het is vreemd, dat juist Ir Kessler, die de laatste 40 jaar geen -vijf. minu ten heeft gewaakt zender aan de be langen van „de Koninklijke" te den ken, een dergelijke indruk maakt. Mis schien heeft hij zoveel gecompliceerde toestanden tot klaarheid gebracht en \eel moeilijkheden overwonnen, dat 't een tweede natuur van hem geworden is, bij alles zijn kalmte en bedaardheid te bewaren. „Ik moet met 1 Januari mijn functie als Directeur-Generaal neerleggen", zei hij, „maar ik zou nog wel tien jaar willen doorwerken. Denkt niet, dat ik 't geen goede maatregel vind om men sen boven de zestig te vervangen. Het is een uitstekend Iets. Ik ga eenter nog lang niet lentenieren, want ik blijf ver bonden aan het concern door lid te worden van de Raad van Commissaris sen, Maar de dagelijkse zorgen worden j minder. Ik ben nu 25 jaar directeur en dat heeft alles van me geëist. Het zal vreemd, maar ook prettig z\jn niet meer constant onder hoge druk te hoeven1 werken," Ir Kessler woont sinds einde 1919 In de Engelse hoofdstad. Dat was acht jaar nadat hij in Delft klaar was als electrcteohnisch ingenieur, „Van al hetgeen ik daar heb geleerd, weet ik niets meer," zei hij. ,.Ik ging direct naar Roemenie als voiontair. Een jaar later naar Rusland en daar bleef ik- tot halverwege 1915. Dat was een hele onderneming, die reis tijdens de eerste wereldoorlog terug naar Den Haag. Na drie jaar op het hoofdkan toor van de Koninklijke, ging ik in 1919 weer naar Roemenië, ditmaal als „acting general manager". Het duurde maar kort en toen kwam Londen, waar ik in 1922 lid werd van de directie. Dat Ir. Kessler was -een fantastisch snelle promotie in tien jaar tijds. En twee jaar later als een man van 36 weer een pro motie; „managing-director" van alle bij het concern aangesloten bedrijven." In al die jaren heb ik een zéér grote bewondering voor de Engelsen gekre gen. Ik wou, dat men in Nederland nog beter begreep, wat Engeland in de oorlog heeft gedaan, hoe het daardoor is verarmd en wat wij aan. het land verschuldigd zijn. Ir Kessler ziet vele voordelen in het plan-Marshall en gelooft wel," dat Ne derland er met hard werken en een nauw samengaan met ander Westeuro- pese landen er bovenop kan komen. Ik heb veel vertrouwen in Nederland en in een bevredigende regeling met Indo nesië. Ik ben ook lang niet ontevreden over hetgeen „de Koninklijke" na de oorlcg al heeft gepresteerd, maar ik kan me moeilijk aan voorspelling over geven. Elke dag heeft zijn problemen! 9 JAAR GEEIST TEGEN W. N. A. KRULLER. De Rotterdamse Kamer van 't Haags Bijz. Gerechtshof behandelde de zaak tegen de 57-jarige W. N. A. Kröller. De advocaat-fiscaal mr F. Hollander, acht te de ten laste gelegde feiten, die.wij reeds publiceerden, bewezen, eiste 9 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit de beide kiesrechten voor de duur van het leven. ROTISSERIE-OUDT LEYDEN- 2e Kerst- en N'reuwjaarsdag geopend Voor tafelreservering telefoon K 1710-21217 Ruime parkeergelegenheid Steenstraat 53 - Leiden BRITSE BOMMENWERPERS OVER NEDERLAND. Oefenaanval op Helgoland. Het danhoudend geronk als van ver schillende groepen vliegtuigen, dat Don derdagavond in Den Haag en elders velen bevreemd naai- de lucht deed kijken, was, aldus is van de zijde van het Britse Departement van Lucht vaart medegedeeld, afkomstig van es kaders Britse bommenwerpers, die, zon der lichten vliegend, op weg waren voor een oefen-aanval op het Duitse eiland Helgoland. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Klassieke taal- en letterkunde: de he- i ren C. J. E J. Hattink te Haarlem (cum riaude) en J. v. Leeuwen te Westzaan. Geslaagd voor het.doctoraal- examen Ne derlands recht: mej; A. Kooyman te Rotterdam en de heren F, W. Hondius en L .B. Chavannes te Den Haag Ge slaagd voor het candidaatsexamen Ne derlands-Indisch recht: de dames T. F. de Kat te Delft en H. G. Polée te Den Haag en de heren W. Slappendels te Lelden; H. W. Wijers te Doesburg; H A" Adelaari'te Den Haag; J. H. Soumo- kll te Alphen: W. J. Schilfer te Haarlem; G. C. Nieuwenhuizen te Den Haag; G. F. M. Salders te Rijnswijk; J. P. A. v. d. Keilden te Den Haag en J R. van Geuns te Nijmegen. Geslaagd voor het candi daatsexamen Godgeleerdheid: de heer G. J. Geels te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op proef schrift getiteld „Domestic Jurisdiction" de heer C.0B H. Fincham, geboren te Queenstown Zuid-Afrika) en wonende te Scheveningen. Gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld „An Introduction to Clinical Orbitonometry". de heer A. C. Copper, geboren te Rotterdam en wonende te Lelden (cum laude). Geslaagd voor het Voorbereidend Kerkelilk examen: de he ren R. Hensen te Leiden en J. Struys te Wassenaar. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND" Op uitnodiging van de Kynologenver, „Rijnland" heeft -gisteravond - in de bovenzaal van „de Harmonie" prof. dr A J. M. Holmer, een erkend keur meester. enige algemene kynologisohe beschouwingen ten beste gegeven, waar naar door een vrij talrijk gehoor met grote aandacht is geluisterd. Na een welkomstwoord van de waar nemend" voorzitter, de heer Masten broek, - vertelde prof. Holmer aan de hand van interessante lantaarnplaat jes het een en ander over erfelijkheids leer en schetste hij de moeilijkheden om door voortdurend veredelen een zuiver ras te verkrijgen. De Raad van Beheer der Ned. Kynologenvereniging is reeds vele jaren bezig het zuivere ras vast te stellen van de Drentse pa trijshond, die over goede jachtkwalitei- ten moet besohikken. Hiervoor is even wel een onnoemelijk groot aantal proe ven nodig, zoals spr. met behulp van lantaarnplaatjes liet zien. De heer Mastenbroek dankte aan 't slot van de avond prof. Holmer voor zijn belangwekkende voordracht. Collegium Musicum en Leids Studentenzangkoor CONCERT ONDER HENK BERGHOUT. Het eerste wat ons altijd tijdens de concerten van bovengenoemde studen tenmuziekgezelschappen opvalt, is het ten toon spreiden van serieus dlllettan- tisme, dat tot werkelijk opmerkelijke resultaten heeft geleld. Bij de leden van deze ensembles Is geen sprake van een „society"-Inslag, docyhalle aandacht wordt toegewijd ge concentreerd op de muziek. Er is daadwerkelijke interesse! Evenals het vorig jaar had onze oud stadgenoot Henk Berghout de leiding en deze heeft tot vruchtbare resultaten geleld. Er was een veelzijdig, niet te lang programma, dat in een behoorlijk tempo afgewerkt werd en gelegenheid bood di verse capaciteiten van leden ook solis tisch naar voren te brengen. Handel's Concerto Grosso in D dur en Johann Christlaan Bach's Slnfonia concertante waren gehouden In een verzorgde, aangename klankkleur, het concertino klonk verdienstelijk en con certmeester Ruygrok, alsmede de cel list Smit Siebinga konden zich in het tweede werkje laten gelden. Al konden zij het tegen de technische struikelblok ken in de snelle passages slechts moei zaam bolwerken, toch leverden zij be wijs van muzikaliteit en een prijzens waardig fundament. Berghout zorgde voor juiste tempi. Na de pauze speelde het „Collegium Musicum" nog die kostelijke grap van Saint Saëns, diens „Grande fantasie zoölogique" Le Carnaval des Animaux (1887), waarin de dierenwereld met fijne humor getypeerd wordt en de persifla ges vele zijn. Berghout was zo gelukkig over het noodzakelijke instrumentarium te kun nen beschikken: zelfs xylofoon en har monica „Danse macabre" tijdens de Fosselen! ontbraken niet op het appèl! De koekoeksroep kwam steeds prachtig op tijd! De bassist had met zijn ln de studen tenwereld vermaarde „Elefant" een apart applaus te Incasseren. Met pia nistische krachten als mej. Berkelbach v. d. Sprenkel en de heer Schweitzer kan een dirigent wat beginnen: zij droe gen met hun geacheveerd spel het no dige tot het enorme succes bij. De geestige Saint Saëns zou in z'n nopjes geweest zijn en nog eens even als de toehoorders geglimlacht heb ben bij het beluisteren van zijn eigen humoristische Invallen. Een „bravo" voor dit geheel! Het koor zong met beschaafde klank, duidelijke stemvoering en in stijl cap- pella werkjes van Sweelinck en Orl. Lassus., Ook de Chaconne uit Lully's van 1682 daterende opera „Amadis" Duitse bewerking van Egidi, omdat de Franse niet te krijgen was klonk zuiver en gecultiveerd, al bevordert de accoustiek in de Grote Pers van de La kenhal een ideale klankkleur niet. Vooral het aangename timbre der so pranen trok onze aandacht. De samenwerking met het orkest liep best wan stapel. De meest veeleisende prestatie was evenwel Poulencs „Exultate Deo", een geniaal stukje muziek, dat ondanks de moeilijke zwevingen toch zijn reinheid behield. Dat was een kranige prestatie! Henk Berghout bezit de capaciteiten om uit jonge dilettantente halen wat in hen zit. Het geheel draagt het stem pel van betrouwbare kunde en nimmer worden de grenzen van dit reeds aan merkelijk gevorderd amateurisme ge forceerd. Er heerste grote aandacht bij het ge hoor w.o. vele officiële genodigden voor dit met begrip opgezette pro gramma. H. Casino De kunst om het publiek aan het lachen te brengen is beduidend moeilijker, vooral in deze tijd, dan het te voorschijn laten brengen van de zakdoeken. Voor de dwaze Bob Hope sqjiijnt dit evenwel weinig moeilijkhe den op te leveren en hij heeft in de film „Je moet maar boffen" de lach spieren van de toeschouwers dan ook aan een touwtje. De scenarioschrijvers hebben voor een dolzinnig, maar kos telijk verhaal gezorgd, met enkele bij zonder aardige vondsten. In deze ma terie zijn de Amerikaanse filmmensen bijna niet te overtreffen. Bob Hope fungeert ditmaal als oorlogscorrespon dent van een persbureau, doch wordt prompt naar het arbeidsbureau-front gezonden als hij uit Moskou meldt dat de Duitsers geen plannen hebben Rus land binnen te vallen, terwijl de oor log al een halve week aan de gang is. Natuurlijk rehabiliteert hij zich snel aoor terug in de VB. even een bende spionnen op te rollen. In deze „strijd" wordt hij trouw terzijde gestaan door Dorothy Lamour. die ditmaal haar tra ditionele sarong verwisseld heeft voor meer moderne kledij. Rcx heropend In het gisteravond heropende Rex-Theater, dat door zijn nieuw en modern interieur de ouder wetse bioscoopzaal geheel doet verge ten, zagen wij de Amerikaanse revue film „Twee zusters uit Boston", met in de hoordrol Kathryn Grayson en June Allyson. Als tijdens een familiefeestje te Boston ter sprake komt, dat Abigail Chandler ln een tweederangs cabaret te New York als danseres optreedt, Is dit et naar de zi^ van haar deftige fa- nille. die besluit op onderzoek uit te gaan. Abigail, over het bericht van de comst van haar familie ernstig veront- •ust. vertelt haar oom, dat zij mede werkt in een opera, waar zij op het moment, dat de beroemde tenor Olstror zijn aria's zingt, naar voren treedt en zich ook doet horen. Qlstrom is buiten zichzelf van woede, maar haar oom en (ante zijn verrukt en vertrek ken gerustgesteld naar Boston. Haar zuster Martha blijft echter in Nèw York en komt achter de door Abigail verzwe gen waarheid, waarop zjj besluit naar de directeur van de opera, mr Patter son, te gaan en hem te vragen hoe een meisje een engagement voor de opera kan krijgen. De directeur is echter op reis. Van zijn zoon Lawrence krijgt Martha te horen, dat haar zuster een protégé van zijn vader Is. Martha, die dit alles niet verwerken kan, valt flauw en wordt later door Lawrence thuis ge bracht. Nu is het de beurt aan Abigail om zowel haar zuster als Lawrence te overtuigen, dat het alles maar een praatje was, waarop Lawrence beide zusters inviteert op een feestje, dat zijn vader zich voorstelt te geven. Abigail zal dan zingen en krijgt zodoende kans op een contract bij de opera. Het zit haar evenwel niet mee, want tijdens dit feest hoort de opera-directeur van haar optreden in tweederangs zaken. Martha springt nu voor haar zuster in de bres an om haar kansen niet te bederven, zegt Martha, dat zij 't was, waardoor Lawrence, die liefde voor haar had op gevat, zich afwendt. Ook deze film sluit echter met een happy-end: Abigail komt bij de opera en Martha krijgt Lawrence. De directie van het Rex- theater, die met de heropening van deze bioscoop tevens de weg van de betere films wil op gaan, is daar deze week zeker ln geslaagd. Grayson en Allyson zorgen voor aantrekkelijk spel. terwijl montage en muzikale Illustratie even eens in goede1 handen zijn. De bedrijfsleider van Rex, de -heer Bakker, heeft voor het begin van de hoofdfilm nog een woord van welkom gesproken tot Wethouder J. C. van •Schaik en de vertegenwoordiger van de Ned. Bioscoopbond, in aansluiting waar op hij de directeur, de heer Ortje, geluk wenste met deze aanzienlijke verhete- ring en diens voornemen te kennen gaf om in het vervolg ook in Rex „grote films" te brengen. Woorden van dank ■ichte spreker ten slotte tot de com mandant van de brandweer, de heer S Hagedoorn, die de directiein alles .zo veel mogelijk terwille was geweest. Trianon Het magische woord Technicolor", aanvankelijk etiket voor een kleurentechniek met ongekende mo gelijkheden, begint veel glans te verlie zen nu het meer en meer een terugkeer blijkt te zijn naar het oude kleuren procédé. Deze terugkeer wordt wel zeer scherp getekend door de' omgeVing, waarin de nieuwe technicolorfilms ple gen te spelen: romantische Zuidelijke landen met hun levendige felle con trasten, droomwerelden en abstracte sfeer. „Bloed en Zand" met Tyrone Power, Lind Darnell en Rita Hayworth maakt daarop geen uitzondering. Deze film verhaalt, in een weinig originele filmtaal, over de stierenvechter ln op komst, ln zfjn glorietijd en In verval met een wonderlijke combinatie van gelukkig en tragisch einde. Het spel ls niet onverdienstelijk, de kleuren „Spaans" en daardoor enerzijds passend, het tempo bevredigend, doch het sce nario zelve niet in staat serieuze critiek te weerstaan. Of zulks nodig is voor een film, bestemd voor een normaal bioscoopprogramma? Dat niet, maar het ware te wensen, dat het bioscooppubliek ook deze eis stelde. Luxor Het is al Wild-West-roman- tlek wat de klok slaat in „De Despe rados", waarin Glenn Ford, Claire Trevor en Randolph Scott de hoofdrol len vervullen. Het verhaal speelt zich af omstreeks het midden der vorige eeuw in de Amerikaanse staat Utah, centrum van de paardenfokkerij, waar stoutmoedige cowboys hun rijkunst de monstreren op nooit-eerder beafden rossinanten en gewetenloze schurken hun lage listen trachten bot te vieren op niets-vermoedende slachtoffers. Maar weerloos zijn die slachtoffers allerminst en een aantal opwindende gevechten, achtervolgingen en schiet partijen is er het gevolg van. Natuur lijk is er ook nog een liefdeshistorie doorheen gevlochten, welke ondanks, aanvankelijk sombere perspectieven zo goed afloopt als men slechts zou kun nen wensen. Waarmede tevens gezegd is, dat hét recht zegeviert en de schur ken hun rechtmatige straf niet ont lopen. En alsof dit alles nog niet ro mantisch genoeg ware. wordt de sfeer geaccentueerd door een weergave ln technicolor temidden van een natuur, die U en ik waarschijnlijk nooit te zien krijgen.... T. D. huldigt 7 jubilarissen A. W. CHAUDRON ONTVANGT KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Het personeel van Tieleman en Dros heeft gisteravond .in de geheel be zette Stadsgehoorzaal zeven jubila rissen een hartelijke ontvangst en onvergetelijke avond bereid. Onder hen bevond zich één gouden jubi laris, de heer A. W. Chaudron, voor wie het juist gisteren 50 jaar gele den was, dat ht) als stoker bij T. en D. in dienst trad. Verder vierde de heer J. Snel zijn 40-jarig jubileum, terwijl de heren Th. Tettero, M. Fuchs, S. Monteba, L. J. van Ettin- ger en E. Guldemond deze avond hun zilveren jubileum herdachten. De heer A. W. Chaudron. Met de directie en de president-com missaris, waren aanwezig de burge meester, jhr mr F. H. van Kinschot en de heren N. C. F. van Ginkel en M. B. de Jong van het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en HandeL Nadat, de jubilarissen de zaal waren binnengeleid heeft de voorzitter van het Jubileumfonds, de heer J. Boom, hen hartelijk toegesproken en namens dit fonds een enveloppe met inhoud aangeboden. Vervolgens heeft een der directeuren, de hêer H. H. Tieleman, een woord van gelukwens gesproken, waarbij hij zich het allereerst wendde tot de gouden ju bilaris, de heer Chaudron. die van sto ker is opgeklommen tot baas van de dekselmakerij. Voorts richtte spreker zich tot de overige jubilarissen, die al len. In verschillende functies, het be drijf mede hebben helpen eroot maken. De trouw, waarmede gij allen u aan de zaak hebt gegeven, vormt één van de pijlers, waarop een goede samenwerking is gegrondvest, aldus spreker. Weest er van overtuigd, dat uw aller vlilt en topwijdine door de directie op zeer hoge prijs wordt «testeld. Hierna overhandig de de heer Tieleman aan alle lubilaris- sen een enveloppe met inhoud. Burgemeester Van Kinschot richtte zich vervolgens speciaal tot de heer Chaudron en stelde hem in zijn plichts betrachting tot een voorbeeld voor het gehele personeel. In 50 jaar, aldus spre ker. zijt gij opgeklommen tot een grote vertrouwenspositie, welke men U van alle kanten van harte gunt. Onder luide instemming deelde de burgemeester hierop mede. dat het H.M. de Koningin had behaaed de heer Chaudron de ere-medaillc, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver, te verlenen. Terwijl de aanwezigen het Wilhelmus Inzetten, spelde de burgemeester de Koninklijke onderscheiding op de borst van de jubilaris, die zijn dank vertolk te door een driewerf hoera oo Konmgm Juliana uit te brengen, dat door de aan- wc'Jgen geestdriftig werd overgenomen. De voorzitter van het departement van Leiden van de Ned. Mii. voor Nij verheid en Handel, de heer N. C F. van Ginkel. reikte vervolgens aan de he ren Chaudron en Snel de gouden me daille der Maatschappij met vererend getuigschrift uit. Tevens mochten de heren A. Chrispijn en D Cornet, die onlangs hun 40-jarig jubileum mochten herdenken, een dergelijk aandenken ontvangen. Ter. slotte heeft de heer -E. Gulde mond namens alle jubilarissen voor deze hartelijke huldiging bedankt, in aansluiting waarop hij de heer Boom. die pas van een ernstige ziekte is ge ntzen. een fraaie fruitmand aanbood. Hierna werd een aanvang gemaakt met een cabaretprogramma, waaraan o a. medewerkten John Pims als con ferencier. het Holborntrio. Florancetta met haar sprekende Bobby en Flick en Flack. twee acrobaten. Het geheel stond onder leiding van de heer Albert Ger- Een geanimeerd bal o,l.v. de heer W- P. van Wtjlc en met medewerking van Hofenks Melody Makers bracht het slot van deze voortreffelijk geslaagde avond, waarop het Jubileumfonds, dat voor de organisatie zorg droeg, met voldoening kan terugzien. VER. VOOR DIERENBESCHERMING. Hugo van Poelgeest treedt af als voorzitter. De heer Hugo van Poelgeest heeft gemeend met het oog op de vele andere gewichtige functies, welke hij op net» gebied van dierenbescherming nog steeds bekleedt (o.a. het voorzitterschap van het Hoofdbestuur der Nederlandse Vereniging) te moeten aftreden als voorzitter van het bestuur der afd. Lei den van de Ned. Ver. tot Bescherming v,an Dieren. In de jongste bestuursver gadering is dan ook in zijn plaats tot voorzitter gekozen de heer Mr W. Hu- genholtz te dezer stede, terwijl de heren A. v. d. Neut en F. van Hooven, belden alhier, benoemd werden resp. tot 2de voorzitter en 2de secretaris. De heer Van Poelgeest blijft als penningmeester fun geren totdat ook in deze vacature zal zijn voorzien. Secretaresse van het af delingsbestuur is nog steeds mevr. C. C. OosterwijkDekker, Apothekersdijk 23, telef. no. 22638. AVONDMUZEK HOOGL. KERK. Het programma voor as. Maandag (aanvang 8V2 uur) luidt als volgt: Programma van orgelkoralen en zang van de melodieën in de orgelkoralen verwerkt. Orgel. Piet Uiterlinüen. Zang: Helen Pet, la. In Dulcl Jubilo, J. S Bach; Wachet auf, J. S. Bach; 2 a. Het daghet in den Oosten. Melch. Vulpius, b. Adventslied, J. W. Franck; 3 a. Ons is gheboren een Kinclekyn, bewerking Flor Peeters; b. Nu sijt wellecome, be werking Flor Peeters; 4 a. Ik kniel aap Uwe kribbe ness, bew Ernst Pepping, b Komt. en laat ons Christus eren. bew. Ernst Pepping; 5 Gloria in Excelsis, Opd Frans; 6 Orgelsolo: Passacaglla en dubbel fuga c kl. t.. J. S. Bach. Het verdient aanbeveling om boven staand programma uit te knippen. Onze oud-stadgenoot, de heer F. Qiiispel promoveerde aan de Gem. Uni versiteit van Amsterdam tot doctor ln de geneeskunde op een proefschrift ce- titeld „Blaasfistels bij de vrouw". Een woord van bezinning GOD DENKT AAN ONS. Is dat niet de nood van vele mensen, hoe het zo sporadisch voorkomt, dat iemand aan ons denkt? Niet dit is de nood, dat wij allen yöp onze beurt tel kens een onderwerp van gesprek zijn voor anderen. Ook niet dat wij elkaar wel eens noemen in gunstige en on gunstige zin. Evenmin dat we elkaar oppervlakkig zo af en toe zien, ontmoe ten en spreken. Maar dat er niemand zou zijn, die aan ons denkt, in wiens gedachten wij een plaats hebben; en die zo met ons bezig zijn, dat wij op de een of andere manier daarvan de werking ondervinden. Als dat zo is, dan kunnen wij daarvoor slechts heel dank baar zijn. Ondertussen staan wij met al ons denken aan elkaar voor onoverkomen- lijke barrières. Wij gevoelen dan onze onmacht om datgene te zegêen of te doen, dat die ander nu juist nodig heeft. Ook al is het een verkwikking dat dit gebeurt, het ls tegelijk een verstaan van onze grenzen, een bewustzijn, dafc wij beperkte mensen zijn met zeer be perkte mogelijkheden. God denkt aan ons. Doch dit is niet een denken zo zonder meer, maar een denken ten goede. Het is onzegbaar vertroostend dat wij een plaats hebben ln de gedachten van God. en dat die gedachten van God zodanig zijn, dat God met ons bezig is: het niet bij den ken laat, doch dit omzet in Zijn daden aan ons. Deze gedachten en daden van God kunnen wij niet nadenken noch nadoen. Zelfs niet naspeuren. In onze aardse beperktheid blijven wij telkens steken en ook voor en met elkaar tasten wij in het spreken en uitbeelden daarvan telkens mis. Doch nu beleven wij de weken waar in wij spreken over Advent Vier Zon dagen voor Kerstdag en nu is het de laatste keer bezinnen wij ons op wat God gedacht en gedaan heeft te onzen opzichte. "V^iJ komen daarmede nooit klaar. Want hoe eenvoudig en simpel het .ook is: het geboren kind in de kribbe, zó en niet anders geeft God het bewijs van Zijn denken aan ons. En dit is zó groot en genadevol, dat er op de vraag: Wat deed uit 's hemels zalen, o Heer der heerlijkheén Op aard' U nederdalen»' maar één antwoord mogelijk is: Uw grote liefde alleen! Wat bij de mensen onmogelijk is, dat is mogelijk bij God. Wij staan telkens voor de barrières. God komt over elke barrière. Zijn liefde is in staat elke nog zo gebarricadeerde hindernis te nemen. En dit is het, wat iemand als de oude John Mott aanleiding gaf, om op de grote Assemblee deze zomer te Amster dam te zeggen: er bestaan geen geslo ten deuren voor Christus. Gods denken aan ons ls zo sterk en groot, dat Hij de banen ruim wil ma ken in ons huis en hart voor de komst van Christus. Misschien hebben wij be wust of onbewust al zo lang dit trach ten tegen te houden op allerlei gronden van eigen levens- en wereldbeschou wing! Nu staan wij heel dicht voor de Kerst dag. Laat het ons troosten, dat er Eén denkt aan ons zodanig, dat HIJ ons het beste en heerlijkste brengt. En dan zou het toch dwaasheid moeten worden ge noemd, als wij deze daad van Gods den ken aan ons niet zouden aanvaarden. W. H. K. Met ingang van 1 Januari a.s. worden de vervoerskosten, welke wij voor de ver zending per vliegtuig naar Indonesië voor bovenstaande abonnementen moe ten betalen, op grond van de toegeno men en binnenkort nog verder toene mende omvang van ons blad, verhoogd TOT f. 15.70 PER KWARTAAL. Dientengevolge zién wij ons helaas genoodzaakt de prijs van deze abonne menten met ingang van 1 Januari 1949 te verhogen van f. 8.75 tot f. 11.95 per kwartaal. Wij verzoeken hen, die deze prijs niet wensen te betalen en derhalve het voor hun rekening lopende abonnement met ingang van 1 Januari a.s. willen beëin digen, ons daarvan zo spoedig mogelijk, en in elk geval vóór 31 December a.s. in kennis te stellen. Met de abonnementen, welke daar mede vrijkomen, kunnen wy anderen, die tot nu toe op de wachtlijst stonden, weer van dienst zijn. DE DIRECTIE. Leiden's oudste inwoner 99 jaar Vandaag wordt Leiden's oudste In woonster 99 jaar. Het is de Weduwe E. van Rossen-Sollie, die verpleegd Jworrit in het Geref. Minnehuis van de Ned. Herv. Gemeente. Hedenmorgen vroeg werd de neg krasse jubïlaresse gecomplimenteerd door de hoofdzuster, het personeel en de medebewoners, waarna het college van regenten bloemen aanbood. Het bijzondere feit werd in het Hui3 op bescheiden schaal gevierd. GUY DE MAUPASSANT HERLEEFD VOOR STUDENTENFILMLIGA. In het gerestaureerde Rex zag de Leidse Studenten Film Liga na e?\ min of meer stormachtige entree, die studenten nu eenmaal eigen is. en waarin anderen zich naar gebleken is onvermijdelijk moeten sohikken, de grote Franse schrijver Guy de Mau passant herleven ln de film naar zijn werk „Le Rosier de madame Husson". Bernard Deschamps is er in geslaagd, de sfeer van Mauassant te doen her leven, zij het ook dat hier en daar een enkele afwijking te constateren viel van het oorspronkelijke werk. De sfeir werd evenwel uitstekend he waard, ter wijl dit een van de zeldzame films over het leven aan het einde van de ne gentiende eeuw is, waarin de in onze ogen uiterst onelegante mode geen ge weld werd aangedaan, doch zonder enige ietwat sierlijker „modernisering" werd gehandhaafd. Fernandel speelt wel een van zijn meest geslaagde rollen in deze film. die de wankelmoedigheid van de deugd op meesterlijke wijze ty.peert. Een ge-* slaagde avond voor de Filmliga, waar van de waarde werd verhoogd door 'n merkwaardig filmpje over Franse ge« laatsst-udies.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2