Tweede Kamer bespreek! onderwijs-problemen Saneringskwestie kan eenheid brengen waar splijtzwam heerste RECHTZAKEN Afweer tegen dreigende gevaren voor West-Europa Toekomstige eenheid vereist één land- en luchtmacht VAN MEVROUW MAQUISTEN MIEP DURFT Kerkelijk Leven Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADVrijdag 17 December 1948 Tweede Blad No. 265S9 De Algemene Veigadeiing van Bloembollencultuur: Wordt slechts dat bereikt, dan is al veel gewonnen ii. (Van een onzer Redacteuren). Sinds eind 1947 zijn enige aspecten naar voren getreden in het bollen- saneringsvraagstuk. Daar is allereerst de opheffing van de hyacinthenteelt- maatregelen door minister Mansholt. Velen zijn geneigd, daarin een begin te zien van een algehele saneringsophef fing. Voorts is men blijkbaar van me ning, dat in het kader van de samen werking der Beneluxlanden handha ving der maatregelen op de duur on mogelijk zal blijken. In hoeverre nu kan men opheffing der hyacinthen-sanering zien als begin van een verdere vrijgeving van het bollen vak? In de memorie van antwoord heeft minister Mansholt duidelijk doen uit komen, dat de uitzonderingspositie van de hyacinthencultuur, vergeleken bij die van tulpen en narcissen, hem heb ben doen besluiten tot het opheffen der maatregelen. De export van hyacinthen kan immers tegen goede prijzen blijven gehandhaafd; deze teelt heeft weinig of geen last van buitenlandse concur rentie en zowel technisch als financieel «iaat de hyacinthenteelt op hoog ni veau. Nadrukkelijk deelde de minister me de, dat liij niet van mening was dat nu reeds de gehele teeltbeperking in het bloembollenbedrijf kan worden gemist. Kij blijft voor tulpen de voor keur geven aan een teeltregeling met vrijwillige inkrimp en ook het sur- plusfonds blijft derhalve gehand haafd. Vergelijkt men deze ministeriële ver klaring met de bewoordingen van het voorstel van het hoofdbestuur van Bloembollencultuur volgens welke de vereniging als mening te kennen zou geven „dat nu de tijd gekomen is om ook voor de andere artikelen (dan hyacinthen) de saneringsmaatregelen te gaan beëindigen", dan zal men met ons van mening zijn dat een eventueel besluit van de algemene ver gadering om het bestuursvoorstel te accepteren weinig kans heeft voor de minister aanleiding te zijn voor een radicale koerswijziging. Niet alleen deze lijnrechte tegenstel ling tussen de congruent geformuleerde 1 zienswijzen van overheid en Algemene Vereniging gaf ons reden op te merken dat het bestuursvoorstel veeleer beoogt de eenheid binnen Bloembollencultuur te bevorderen, deze steunde evenzeer op de toelichting op het voorstel, waar- I !n gesproken wordt van „het verlangen om de eendracht in het vak en in onze organisatie te herstellen en de strijd om de sanering te beëindigen". belangrijk rapport trok weinig aandacht. Uit de woorden van minister Mans holt in de memorie van antwoord aan df Tweede Kamer blijkt voorts, dat F deze bewindsman zich heeft laten lei- l den door de bevindingen van de Com- I missie ter bestudering van de moeiiyk- heden op bloembollengebied, welke bij beschikking van 7 Mei 1947 werd in- I gesteld en die bestaat uit enige ter zake deskundigen. Deze commissie heeft haar mening in een in Maart JJ. op gesteld rapport geformuleerd. Reeds in dit rapport werd geadviseerd, de moge lijkheid tot afschaffing van de teelt- J beperking voor hyacinthen in ernstige overweging te nemen. Daarentegen ad- 1 viseerde de commissie de teeltbeperkin gen voor tulpen en narcissen te hand haven. Voorts kwam zij tot de conclusie, dat de resultaten van de zogenaamde inkrimp nader moeten worden bezien alvorens tot voortzetting of wijziging van dit systeem te besluiten, terwijl aan heffing voor het surplusfonds via de export de voorkeur moet worden ver leend boven areaalheffing. Door de actie der anti-saneerders tengevolge waarvan het contact tussen bedrijf schap en bedrijf goeddeels werd ver broken, is indertijd weinig aandacht aan dit rapport besteed, hoewel het thans blijkt een belangrijke rol te spe len bij de bepaling van het beleid door minister Mansholt. Hoewel dus uit een en ander valt af te leiden, dat de minister zich niet direct zal laten leiden door een eventueel be sluit van Bloembollencultuur om de sanering aan kant te zetten, toch is de deur voor alle mogelijkheden open ge houden door de ministeriële verklaring, dat wanneer de noodzakelijkheid van een herziening der politiek te zijner tijd duidelijk mocht blijken, hij bereid blijft daaromtrent met de organisaties in het bloembollenvak in overleg te treden. Het is thans aan de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur te bewerkstelligen, dat zij mede zal be horen tot die vakorganisaties, die „te zijner tijd" zullen worden gehoord. En wanneer het bestuursvoorstel wordt aanvaard doch door de minister voor alsnog terzijde wordt gelegd, dan kan de vergadering van Maandag a.s. toch dit effect hebben, dat het uitgebrach te advies niet in de stoffige archieven verdwijnt, doch in portefeuille wordt gehouden. Bloembollencultuur kan Maandag de weg naar groter eenheid betreden èn dit gehoor op den (langen?) duur winnen. Dat is al véél gewonnen In de Septemberdagen van 1944 brachten de Duitsers dok V van de Amsterdamse Droogdok Mij, het Hendrikdok, met springladingen tot zinken, samen met het Italiaanse schip, de „Ventequatro Magglo" (24 Mei). Duikers hebben het dok, na lichting van het schip, onder water in 8 stukken gesneden, waarvan er nu 6 weer aan de oppervlakte zijn gebracht. Twee van deze stukken zijn gerepareerd en samengevoegd tot een klein dok, waarin de overige delen in hun oorspronkelijke staat worden teruggebracht. De twee stukken, die nog op de bodem van het IJ rusten, komen voorjaar 1949 naar boven en aan het einde van dat jaar hoopt men het 25.000 ton metende gevaarte weer in gebruik te kunnen nemen. - Een dok in een dok. HAAGSE RECHTBANK. De gehuurde tandem De kellner J. A. Spoor te Leiden had een tandem gehuurd bij een rijwielhandelaar te Lei den, en deze toen verkocht. Wegens verduistering werd lVz jaar gevangenis straf geëist. De rechtbank heeft 1 jaar met aftrek van preventief opgelegd. POGING TOT MOORD. De koopman D. Hermsen uit Wasse naar had getracht zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, te wurgen, omdat zij weigerde bij hem terug te komen. De eis was 4 jaar gevangenisstraf; von nis 1% jaar. Misbruik van vertrouwen De han delaar H. Sluis had van een dame te Leiden, bij wie hij vaak aan huis kwam, voor f. 20.000 aan sieraden verduisterd. De eis was 1 jaar en 3 maanden. Vonnis 1 jaar waarvan 3 maanden voorwaarde lijk, waardoor verd. onmiddellijk in vrij heid kon worden gesteld. In alle geval len werd aftrek van preventief toege past. SCHEEPSBERICHTEN'. ALCYONE, RotterdamBuenos Aires, pa6s. 15/12 Fernando Noronha; ALKAID, RotterdamPorto Alegre; 15/12 van Rlo de Janeiro; ALPHARD, Rotterdam-Porto Alegre 15/12 van Santos: AMSTELDIEP JavaAmsterdam. nass 15/12 AMSTELDIJK. Tampico-Alexandrië, pass 15/12 Kaap Bon; AMSTELST AD .Amster damJava, pass. 15/12 Flnlstcrre:. BOR NEO. SingaporeLos Angelos. 13/12 te Honolulu: HEDEL 16/12 van Carleton te Poortershaven: LEERSUM 16/12 v. Rot terdam te Antw.; PRINS ALEXANDER. R'dam—St John N b. 15/12 650 mill West land's End- PRINS WILLEM v. ORANJE. Rotterdam-Naoek. 15/12 pass. Ouessant: THEMISTO. Galveston--—Nederland. 15/12 van Penzacola: WIELDRECHT (tl ver moedelijk 18/12 van Dur'ran n. Abadan; ZWIJNDRECHT 15/12 van Emden naar Geffle). AAGTEKERK AustraliëRotter dam. pass 15/12 Kaap Guardaful- ALHE- NA. R'damBuenos Aires. pass. 15/12 Madeira: AMSTELDIJK, GalvestonAm sterdam. pass 14/12 Bermuda: AVER- DIJK 16/12 van R'dam te New-York: ARENSDIJK. New-York-Antwernen pass. 15/12 16 uur Seniles- BENKGALTS 14 '12 van Savanah naar Houston; BLIJDEN- DIJK 15/12 van New-York te Boston; BLOEMFONTEIN, BelraDurban, pass. 15/12 Kaar» Corrlentes; CLEODORA ft.) 15/12 van Singapore naar Adelaide; ESSO DEN HAAG 15/12 van Vado n. Ceuta: GAASTERKERK 16/12 van KaaDstad te East Londen: KOTA AGOENG 16/12 van Singapore te Semarang verwacht. MA- NOERAN 15/12 var San Francisco te Aan de Memorie van Anwoord be treffende de oorlogsbegroting voor '49 ontlenen wy, dat het de minister verheugd heeft, dat de Kamer vrjj algemeen het inzicht der regering deelt omtrent de noodzaak van een zo sterk mogelijke afweer tegen de gevaren, die West-Europa bedreigen. Eveneens mag met voldoening een dergelijke overeenstemming worden geconstateerd omtrent 't feit, dat van zelfstandige landsverdediging geen sprake meer kan zijn en dat deze verdediging derhalve moet worden gevoerd in het kader der Westelijke Unie en in zo nauw mogelijk contact met de Ver. Staten. Canada en even tueel andere door de Atlantische oce aan verbonden mogendheden. Van ons worden verwacht bijdragen aan een geallieerd leger en aan gealli eerde lucht- en zeestrijdkrachten. Het vraagstuk der vliegvelden is bij de minister in onderzoek. Naar zijn aanvankelijke mening kan het vliegveld Valkenburg voor de luohtverdediging niet worden ontbeerd. De door vele leden aangestipte vor ming van een territoriale luchtverdedi ging moet worden gezien als een aller eerste begin. De toekomstige organisatie van de Ministeries van Oorlog en van Mari ne en met name de vraag of tot be noeming van één of meer staatssecre tarissen moet worden overgegaan vormt een punt van ernstig beraad. De onzekerheid, die ook thans nog omtrent de ontwikkeling in Indonesië heerst, maken het voorshands onmoge lijk het demobilisatie-sohema nader te preciseren. Inderdaad willen vele ge demobiliseer den gaarne bij de politie worden ge plaatst Hiervoor worot alle medewer king verleend. Gelukkig kan worden gezegd, dat de demobilisatie en'de wederopneming in de burgermaatschappij van gedemobili seerde militairen tot nu tce bevredi gend is verlopen. Van hen die 3 maan den of langer in ons land terug zijn, is gemiddeld 85% weer by -het arbeids proces ingeschakeld. De eenheid van het toekomstige Ko ninkrijk vereist één land- en lucht macht. evenals er thans reeds één marine bestaat. Op 't tijdstip, waar op de Ver. Staten van Indonesië zul len zijn tot stand gekomen, zal er om redenen van staatsrechtelijke aard eveneens een regeling moeten zijn getroffen ten aanzien van de positie van het KNIL. Hoe deze zal moeten zijn, is thans nog in studie. De oorzaak, dat de aanmelding voor de Nationale Reserve ver beneden de verwachting is gebleven, moet worden gezocht in de omstandigheid, dat de propaganda door verschillende omstan digheden eerst kort geleden werd aan geval. Gelet op de omstandigheid, dat hét Instituut Steun Wettig Gezag de ptbpaganda en mitsdien de werving verzorgt, kunnen dezerzyds omtrent te Vancouver; MERWEDE 15/12 van East Londen naar Durban; MODJOKERTO. Antw.Londen, pass. 15/12 16 20 uur Vlls5ingen; MARIEKERK, JapanRotter dam. 15/12 van Colombo naar Aden, NI- GERSTROOM, A'dam—West Afrika. 15/ 12 te Dakar teruggek. wegens machine- schade. ROEPAT, New-YorkAlexandrlë 15/12 van Gibraltar; STAD SCHIEDAM 15/12 van Melllla naar Vlaardlngen; VAN OSTADE. West-Indië—A'dam, vla Havre, pass. 15/12 Ouessant; VOLENDAM, R'dam -Sydney, pass. 16/13 5 uur Gibraltar: WATERMAN. R'damBatavia, pass. 15/ 12 17 uur Perim- WILLEM RUYS, Rot terdamBatavia, pass. 15/12 Port Soedan verwaohten resultaten nog geen me dedelingen worden gedaan. Met betrekking tot de in uitzicht gestelde salarisherziening voor het militaire personeel der Kon. Land macht is in September j.l. in begin sel overeenstemming bereikt met de ministers van Binnenl. Zaken en Fi nanciën, zomede met de commissie voor georganiseerd overleg inzake de rechtstoestand der militaire ambte naren. Het zal nog wel enige maanden du ren voor een volledige nieuwe bezol- digingsregeling kan worden inge voerd. De nieuwe salarisregeling zal gelden voor alle categorieën militair perso neel. Het is juist, dat er in Indonesië een tekort is aan legerpredikanten. Op 1 October 1948 bedrceg dit te kort 16. Dit tekort zou r.iet bestaan, indien neg meer kerkeraden dan thans reeds het geval is. het loffeiyke voor beeld van anderen volgden door het afstaan van predikanten, ook al zal zulks plaatselyke moeiiykheden ver oorzaken Aan de minister van O.G. werd reeds herhaaldelijk verzocht de kwaliteit van de sigaretten, welke In Indonesië aan de militairen worden verstrekt, te ver beteren. Besloten is met ingang van 1 November j.l. met nieuwe merken te komen en zo spoedig mogelijk over te gaan tot cellofaanverpakking. waar door de tabak beter bestand za. 1 zijn tegen klimatologische invloeden. Deby- menging van geïmporteerde Ameri kaanse Virglniatabak bedraagt nu reeds ongeveer 60%, zodat de rookbaavheid aanmerkeiyk is toegenomen. Thans ook sociale zaken aan de orde Ook bij de afd. Middelbaar en Voor bereidend Hoger Ondenvys der begro ting van O., K. en W., waarvan de Tweede Kamer gisteren de behandeling voortzette, was de salariskwestie de meest besprokene. Minister Rutten sprak van een „be- trekkelyk karige salariëring", doch wees er op dat referendarissen aan departe menten, ingenieurs by Waterstaat, con servatoren, scheikundigen en bacterio logen er in de regel,niet beter voor staan. De minister koestert de hoop, dat een betere financiële waardering spoedig tot stand zal komen. De indie ning van het bezoldigingsbesluit is nog voor 1 Januari a.s. te verwachten. De gymnastiekleraren M.O. genieten eenzelfde salariëring als de leraren in enig ander vak. De minister meent, dat hun normale taak geenszins wyziging behoeft. Het tekort aan leerkrachten, dat wel de voornaamste reden is, waarom de toestand bij MO. en V.H.O. zorgeiyk is te noemen, spruit niet alleen uit de karige salariëring voort. Men moet voor een juist inzicht het aantal lesuren ne men, dat door onbevoegden wordt ge geven. aldus de minister, en niet zon der meer het aantal onbevoegden tegen over het aantal bevoegde leerkrachten stellen. De minister voelt er niets voor, om maar ineens candidaten bevoegd te ver klaren om uit de impasse te komen. De financiële nood van vele school besturen wil spr. opheffen door de sub sidie voor de materiële uitgaven (en de salarissen) dier bijzondere M.O. en V.H.O. scholen van 80 op 95 te bren gen. Dit geldt ook voor de middelbare meisjesscholen. En van de byzondere handelsdag- en avondscholen van 50 op 80 Een betreffend wetsontwerp zal de Kamer al wel hebben bereikt, al dus de minister, die de instelling van een speciale inspectie voor het handels- avondonderwijs in overweging zal ne men. Het particulier handelsonderwijs om vat 115.000 leerlingen en is dus zeer be langrijk. Mede omdat er nogal wat zwendel in voorkomt, is,een wettelyke regeling ten zeerste gewenst. De minister zoekt naar een weg om on- en minvermogende zieke kinderen, die in Zwitserland op school gaan, te helpen, ongeacht de richting dier scho len, mits zy maar gen Nederlandse af deling hebben. De afd. Nyverheidsonderwys gaf heel wat minder salarisproblemen te bespre ken dan de vorige afdelingen. Het ver schil in salaris tussen directeuren en leraren, dat volgens sommige sprekers FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 119) - Nu is het genoeg, Ellen! Maak I voort! Het gemopper verstomde niet, maar werd byna onhoorbaar voortgezet. Ca rey zag de lippen van de oude vrouw bewegen, toen die zich omkeerde en om I het bed heenliep. Toen zij verdween achter het groen-en-zilveren gordyn. stak meivrouw Maquisten een hand uit en duwde het gordyn terug, maar er was niets meer te zien dan Ellens zwar te japon en het knotje achter op haar hoofd. m, De safé, legde mevrouw Maquisten uit, bevindt zich daar in de muur. Er kan een gedeelte van de betimmering verschoven worden. Ik zal je wel eens laten zien, hoe het gaat, als ik weer eens op ben. Zij liet haar stem dalen tot een hees gefluister- Ellen is een ja loers oud mormel. Neem er maar geen notitie van. Ik zal het haar wel be taald zetten als ik alleen met haar ben. Er klonk een klikje van een sleutel, die werd omgedraaid, daarna een rui send geluid als van een deur. die terug geslagen was tegen het brocaten gor dijn. De koperen ringetjes onder de troonhemel tinkelden. Ellens hoofd kwam om de zware plooien heen, haar mond samengetrokken, haar ogen koud en helder tussen een massa afkeuren de rimDels. Wat moet u hebben? De robynen. Dat' weet je heel goed. En hoe moet ik dat weten, als u «r niets van zegt? Mevrouw Maquisten lachte. Heb ik dat niet gedaan? nu, dan zeg ik het nu. Robynen, Ellen de robijnen voor juffrouw Carey. Ellens oogleden zakten half over haar ogen. Tussen de spleetjes door bleef iets loeren, iets dat zo boosaardig was ak een slang. Carrey bleef styf en strak op haar Plaats staan, maar zij zou eigenlijk het liefst een stap achteruit gegaan zijn zelfs mèt de afstand van het brede bed lussen hen in leek het beter om maar le retireren. Natuurlijk zou ze het Piet doen maar het ergerde haar, dat zij die neiging in zich voelde op komen. Wat kon het haar schelen, hoe fle nijdige oude schildpad naar haar keek? De nydige oude schildpad draaide zich om, maar langzaam heel lang zaam- Carey voelde zioh kil worden en een beetje onpasselijk. Het Was afschu welijk maar zij kon niet nalaten te denken aan de manier, waarop een slang zich beweegt. IJens had zij, in een bassin, een slang zien liggen sla pen en zii had staan kijken terwijl het dier wakker werd. met langzame, logge bewegingen, eerst de kop. en dan het ineengerolde lichaam, totdat het opeens verdwenen was. als een zweepslag, als snel vlietend water. En toen moest zy om zichzelf lachen. Een schildpad of een slang, zii kon zich Ellen niet voor stellen, terwyl die hard liep of haast maakte Honoria Maquisten streelde haar iiand. Ze zijn erg mooi. Ze zullen je wel aanstaan, zei ze. Carey was een ogenblik verbysterd totdat zij zich opeens herinnerde, dat zy beiden wachtten om de robynen te zien. En toen zette Ellen 'n paar étui's neer van verschoten rood Marokkaans leer één heel groot étui, twee ronae en nog een stuk of wat andere, alle maal met C.M. cp de deksels in ver bleekt gouden, Gothische letters. Mevr. Maquisten drukte cp een veer en deed het deksel epen van het grootste étui, waarn een colier lag uit de tyd van Koningin Victoria met een mociei van diamanten strikken en Franse lelies, met minstens een half dozUn enorme robynen er tussen verwerkt. Zy keek er naar met een hartstochtelijke be wondering, die Carey niet by machte was te delen. De robynen hadden een prachtige kleur en de diamanten vorm den er als het ware regenbogen om heen. Maar wat moest je in dezs mo derne wereld beginnen met een sieraad, dat zo hard en zwaar was als een smeedyzeren hekwerk? Prachtige stenen, vind Je niet? Ze zyn van James' moeder geweest. De oude heer heeft er een fortuin voor betaald. Zy was een knappe vrouw donker, met een prachtig figuur. Te genwoordig zit er geen model -genoeg in die bonestaken-figuren om er een dergeiyk collier op te dragen. Neen, in mijn tijd wisten de mensen, hoe zy juwelen op hun voordeligst moesten laten uitkomen! Ik heb ze zelf nooit gedragen, weet je, vanwege mijn haar natuurlijk, maar ik heb het vaak ge noeg gewild, hoewel ik wist, dat ik er afschuweiyk mee zou-uitzien! Er kwam iets nadenkends, vertrouweiyks in haar stem. Het is gek, maar ik geloof niet, dat er één rossige vrouw bestaat, die eigenlijk niet dolgraag rood en rose zou dragen. Het is gewoon een kwelling en ik ben er nooit voor bezweken, zoals sommige roodharigen. Maar o, wat heb ik er dikwyls naar verlangd! Dat zou je niet geloven. En die robynen zyn neg het verleidelijkst. Ik zou er haast mijn haar voor hebben laten verven om ze maar te kunnen dragen, hoewel Ik geloof, dat James dan van my ge scheiden zou zijn. Ik ontwierp zelfs allerlei japonnen, waar ik zs by zou kunnen dragen robynrood fluweel met een sleep van anderhalve meter, verder geen enkele garnering en het fluweel precies in de kleur van de ste nen. Carey kon zich niet beheersen. Ze zei: O, nicht Honoria! En cp datzelfde ogenblik grinnikte Honoria Maquisten opeens tegen haar als een ondeugende schooljongen. Om van te watertanden, hè? Ja, dat zou ik eigenlyk ook moeten deen, maar daar ben ik overheen. Zy opende nu de twee ronde dozen en liet Carey de armbanden zien, die by het collier behoorden: strikken en Franse lelies met robynen er tussen. Carey moest ze aanpassen. By het saf fierblauw van haar japon stonden ze opzichtig, maar prachtig. Het is maar goed, dat jullie meis jes nu geen gelegenheid meer hebben om 's avonds je armen te laten zien alles lange mouwen en nog eens lange mouwen. Houten ellebogen en benige polsen, waar alles even leiyk cp staat. Carey lachte en gaf haar de arm banden terug. 42). Heel voorzichtig, om niet teveel opschudding te veroorzaken, sloop Bil ly Bulk tussen de menigte door in de richting van Panda. „Wacht maar mannetje", bromde hy zachtjes voor zich heen. „Ik' krijg je wel, en die andere machine zal ik die ouwe gek ook nog wel ontfutselen. En als ik ze eenmaal alle twee heb, zul je eens wat beleven! Bah!" Hy was Panda tot een paar pas af stand genaderd, toen professor Dom mel, die nog altijd in zyn hoekje stond, hem plotseling in de gaten kreeg. Hy zag meteen aan het gezicht van Bulk, dat deze wat van plan was. Haastig greep hij naar de gedachtenontvanger en het volgend ogenblik was hy boven op een bank gesprongen. „Panda kyk uit!" gilde hy. .Achter Je!" Panda, die nog steeds yverig op zoek was naar Bulk, hoorde plotseling zyn naam roepen en zag de professor wild met zijn armen staan zwaaien. Verschrikt draaide hy zich om en keek regelrecht in het kwaadaardig grynzende gezicht van BUly Bulk. Daarop volgde een versiersel voor 't corsage: drie vierkante ro'oynen, om geven met een menigte diamanten strikken; een paar broches, één met een Franse-lelie-motief; de ander was een reusachtige strik, die om een ro- by'n was gedrapeerd; drie ringen: een solitaire, een halve cirkel en een mar kiezinnering. én toen kwam het enige, wat Carey werkeiyk mooi vond" een smal, maar slerlyk halssnoer met en kele diamanten en drie robijnen, die eveneens omgeven waren door diaman ten. Mooi. hè? Dce het eens aan. en bekyk jezelf in de spiegel. Het grote collier kan ook als diadeem gedragen worden, en als James' moeder het in d'r haar had, droeg zy 't kleine sneer om de hals. Natuurlyk zou je het om je hals moeten hebben en niet over een wollen japon, maar doe het toch maar eens aan. De diamanten ketting flonkerde te gen het blauw van de stof; de robynen ■hingen zwaar omlaag. Het effect was een beetje komiek, maar toch prach tig Carey's haar, dat zo zwart en glanzend was en haar huid zo blank, haar ogen, die precies de kleur van haar japon hadden, en haar mond, die dezelfde kleur had als dè robynen, (Wordt vervolgd) nu weer witlof op ta fel zetten. Man en kroost zullen niet meer praten van: bltterlof. Mevr. Lotgering-Hillebrand heeft een fijn recept voor de Zondag: WITLOF MET KAASSAUS EN HAM (OF HAMWORST) 3/4 kg. Brussels lof. 200 gr. ham of ham worst (grote plakken). 4 dl. melk, 30 gr. bloem, 30 gr. boter, zout, 75 gr. oude kaas (geraspt). Ontdoe geiyke struikjes lof van het stronkje en het bittere merg, was ze en kook ze in water met zout byna gaar. Laat ze goed uitlekken en rol leder struikje in een plakje ham of ham- worst. Leg ze vlak naast elkaar ln een stoofschotel. Maak op de gewone wijze gladde saus van boter, bloem, zout en melk. Roer er de geraspte kaas door en maak op smaak af. Giet de saus over het lof en laat alles op een zacht vuur of ln de oven door en door heet worden. Voor toetje geeft Mlep weer. Een lekkere halve peer. te klein zou wezen, bedraagt toch nog altyd f. 700 en wordt by de technischs herziening groter. Daar de meeste di recteuren ook nog avondscholen heb ben, kunnen zy wel tot f. 2000 boven het leraarssalaris komen. Er moeten wel 3 k 4 maal meer M.T. S.-ers komen dan thans. Ook by het nyverheidsonderwys is er een tekort aan ruimte en leerkrachten. Spr. zal studiebeurzen voor candidaat-ieer- krachten in overweging nemen. De duur van het onderricht blijft 2 jaar met evt een tussenklas, waartoe nieuwe sa menwerking van L.O. en Nyv. O. no dig is. 's Avonds zette de Kamer zich aan de algemene beschouwingen over de be groting van Sociale Zaken. Minister Joekes mocht instemming en waardering oogsten namens de grootste fracties. Men wilde de compen- satietoeslag uitbreiden tot lonen tot f. 5.000.— p. j. en ook aan gehuwden onder de 23 jaar toekennen. Algemeen wilde men de plannen voor de toekomst weten met lonen en pry- zen, mede in verband met de Benelux. „Geef perspectief aan de arbeidende bevolking". Ook de arbeidsproductiviteit kwam ter sprake en de noodvoorziening Ouden van Dagen. Mevr. Fortanier de Wit (WD) zette de kinderbyslagregeling in een wrang- komisch licht: twee ongehuwde moeders kregen geen kinderbyslag by haar loon voor de arbeid op een fabriek Zy ruil den de babies en kregen toen wel by- slagals „pleegmoeders". Zo gingen de debatten voort met vaak twee of zelfs drie sprekers van één fractie. Alleen de communisten bleken tegenstanders op alle fronten. De overi gen hadden slechts critiek op onder delen van het beleid. Dinsdag zal minister Joekes antwoor den; heden voortzetting van onderwys. N'ed. Herv. Kerk Beroepen; te Veen J. Haverkamp te Langerak a d. Lek; te IJsselsteln K. v. d. Pol te Ede; te Ritthem (Z.) H. J. ter Maat, cand. te Amersfoort. Aangenomen: naar Blesken6graaf H. A. Leenmans te Houten; naar Heerenveen (toez.) M. J. W. Zevenboom te Wllder- vank. Bedankt' voor SUedregt H Engelsma te Vollenhove; voor Meteren en Est W. Hop te Renswoude- voor Vreeswyk P.Bcuw te Woudenberg, voor Waddlnxveen J v Slledregt te Huizen (N.H.); voor Zetten- Andelst J. W. de Bruyn te Sprang. Geref. Kerken Beroepente Rotter dam (vac.- a. J. v. Sluys) J. Hlndrlks te Vlisslngen. Publ. Centr. Bur. v. d. Tulnb.veilingen. (Adv.) VOOR ZATERDAG 18 DECEMBER. Hilversum i (301 M.) VARA 7.00: nieuws, 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Joe Loss en zyn orkest (gr.pl.); 8.00: nieuws; 8.15: socialistisch strijdlied; 8 18: lichte morgenklanken (gr.pl.); 9.30: wer ken van Mozart (gr.pl.); VPRO 10.00: morgenwijding door ds J. A. van Nleu- wenhuyzen; VARA 10.20: Radiofeuilleton „De vliegende sterren"; 10 35 uitzending arbeiders ln de contlnubedryven; 12.00: operette-klanken; 12 30: weer- praatje; 12 33: operette-klanken- 1.00: voor de strydkrachten; 1.30: Jan Vogel en I zyn accordeonorkest: 2.00: drie Jaar sa- menwerking in de Oranjecirkel: 2.15: Do nald Thorne (gr.pl.; 2.30: band of the 1 Royal Horse Guards (the Blues); 3.00: Mlemeraotsles over de winkel; 3.25: Om- roepkamerorkest; 4.00: Zo «gen vieren; 4.15: marsen en walsen (gr.pl.); 4.45: sportpraatje; 5.00: nieuws van de platen, markt- 5.30: om en naby de twlnetlg; 6.00: nieuws; 6.15: gemengd omroep a capellakoor; 6.30: voor de strlld krachten: 7.00: artistieke staalkaart VPRO 7 30- cursus: „Wut doet de Kerk?"; 7 45: voor de Nederlanders m Duitsland: VARA 8.00 nieuws- 8.05. dingen van de dae; 8.15: the Ramblers: 9 00: socialistisch com mentaar; 9.15: ,.De bonte Bal" olv. Jan Hahn; 10.00: Stradiva-sextet; 10.25- do mens en zyn liefhebberijen; 10 40: kwar tet Jan Corduwener- 11.00: nieuws; 11.15: gram.muzlek; 12.00: sluiting. Hilversum ii (415 M.) KRO 700: nieuws: 7.15: The Masqueraders (gr.pl 7.30: „Maria ter eere" (gr pl 7.45: mor gengebed en liturgische kalender: 8 00: nieuws: 8.15: „Pluk de dag" (gr.pl,9.00 voor de vrouw: 9.05: morgenconcert (gr - Pl 9-30: waterstanden- 9 35: Five Minu tes More (gr.pl.); 10.00 Klein, klein kleu tertje; 10.15- „Muziek houdt fit" (g-\_ pi 11.00: „De Zonnebloem"; 11.45: schoolradio. 12.15: Charles Enesco en ziln sextet (gr.pl.); 12.30: weeroverzlcht.; 12.33: KRO amusementsorkest; 12.55: Zonnewijzer- 1.00: nieuws: 1.25: duetten- programma: 1.50- film en toneel; 2.10: het Ray Ellington Kwartet (er.nl) 2.20: Engelse les voor beginners; 2 40- Gerard van den Berk. tenor en Jaar» Hlllen. or gel. 3.10: ..Naar het. wonderland der mu ziek"; 3.30- The Naughty Nineties (gr ol): 3.50: ..De meningsverschillen in da KVP"; 4 00: harmonie ..St Cecilia" uit Gllze; 4.30- ..De schoonheid van b»f Gre goriaans". 5.00- ..De Wigwam": 6 00: Ka- reol Septet; 6.30- Journalistiek week overzicht; 6.45: „Wie weet hoe deze plaat heet?; 7.00- nieuwsberichten: 7.15: pro menade Orkest 7.50* ..Borneo en z11n ee. heirnzlnnlee Dalakwereld"- 8 90- nieuws; 8.05- de eewone man; 8 12- Scherzo cal •nrlcclo. (gr.nl.): 8 °o-. lichtbaken 8 Rn* balletmuziek Uit Faust" (c~.nl.): POO; Nepen helt de vlok"' 0.45 ..wie neemt de handscbnen on?": in.no weekend serena. de. 10.30- actualiteiten: 10.45: avondge bed en liturgische kalender- 11 nn nieuws; 11 15: mlssa Papae Marcelli; 12.00: slui ting. ATNHA VRIJDAG. Gerecht 10: Kerstmarkt Kleuterhul® Buitenschool 2J—5J en 7)—10 uur nam. L.P.C.-gebouw: Clubtentoonstelling P.v. „Het Oosten". 710 uur nam. ZATERDAG. L.P.C.-gebouw: Clubtentoonstelling P.V, „Het Oo*ten". 10 uurvoorm. 20 u. nam»

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5