Engelse landartsen gaan „eendjes voeren' UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 17 DECEMBER Minister Bevan wil tomen aan hun verdiensten Cttin onze correspondent te Londen). In Zuid-Londen woont een tandarts, die met dertigduizend patiënten 400.000 gulden per jaar verdient. Hij werkt drie en een halve dag per week. Dit plezierige leventje heeft de man sinds de gezondheidsverzorging in Engeland genationaliseerd is. Voor die' tijd, dus voor 5 Juli, verdiende onze man een honderdduizend gulden per jaar. Tegenwoordig bewerkt hij zijn pa tiënten echter aan de lopende band en dat bezorgt hem zijn grote verdien sten. Hij zegt: ,Jk werk aan vier stoe len tegelijk. Myn assistente verricht het voorbereidende werk. Ik geef de eerste patiënt een injectie, boor de tweede, vul de derde en neem een foto van de kaak van de vierde. Dan ga ik terug naar de eerste, wiens injectie is uitgewerkt. Ik boor hem en de tweede geef ik dan zijn vulling enz. enz.". Maximaal kan hij zo tien vullingen per uur doen. Niet alle tandartsen in Engeland werken op deze manier, maar velen van hen verdienen sinds 5 Juli toch een aanzienlijk bedrag. Zo zelfs dat zij de jalcezoe van de doktoren heeft, en Aneurin Bevan, minister van volksge zondheid. zo juist besloten heeft, dat een tandarts van hetgeen hij meer ver dient dan 4800 pond (een kleine f50.000) per jaar. de helft moet af dragen. Dat besluit was natuurlijk een knuppel in het hoenderhok van de tandartsen. De heren schreeuwen moord en brand en de heer Bevan zal straks bij de debatten in het Lagerhuis er nog menig woordje over moeten ho ren. Hun voornaamste bezwaar is, dat zij zich indertijd hebben laten „natio naliseren" onder de belofte van Bevan, dat zij voor iedere behandeling een apart bedrag zouden krijgen uitge keerd. een zeer hoog bedrag zelfs. Nu bijna alle Engelse tandartsen op deze voorstellen zijn Ingegaan en veel meer geld verdienen dan zij plachten te doen komt minister Bevan met zijn alarme rend nieuws. „Wij hebben het wel ge zegd. zei een tandarts. „Zodra wy al lemaal in staatsdienst zijn. begint men aan onze inkomsten te knabbelen. Wel nu. als Bevan mij het loon geeft van een schoolmeester, dan zal ik ook als een schoolmeester werken en mijn sys teem van vier patiënten tegelijk laten varen. Dan ga ik één dag werken en de rest van de tijd eendjes voeren". Nu komt de krachtproef voor minister Bevan en zal blijken, of hij het wer kelijk goed met de patiënten meent, i Watn tandartsen, die eendjes voeren, zullen geen indruk maken op de lange rijen mensen, die graag geboord wil len worden. Tot nu toe zijn ze best te- I vreden met de goedkope tandheelkun dige behandeling, maar de rijen wach tenden worden al langer en langer. TIJDREDE PROF. DR G. WISSE. Prof. dr G. Wisse, eertijds Gerefor meerd predikant te dezer' stede, heeft gisteravond op uitnodiging van de Chr. Geref. jeugdverenigingen in het kerk gebouw der Ohr. Geref. Kerk een tijd- rede uitgesproken, welke tot titel droeg „Eer het te laat is". Voor deze bijeen komst bestond zeer grote belangstelling. Spreker, die als uitgangspunt van zijn rede Jeremia 13 16 gekozen had, stond uitvoerig stil by het tekstwoord „Geeft ere den Heer uwen God, eer dat Hij het duister maakt en eer uw voeten zich stoten aan de schemerende bergen, dat gij naar licht wacht en Hy dat tot een schaduw des doods stelt en tot een donkerheid zet". Achtereenvol gens bepaalde prof. Wisse zUn gehoor by de gedachte, dat God Zijn eer zoekt, dat de duisternis zal vallen en dat ons kunstlicht zal worden gedoofd. Ten slobte liet prof. Wisse een ern stige oproep tot bekering horen, waarna deze dienst werd besloten met het staande zingen van Ps. 135 3 „God is groot. Ik weet,' dat Hy hoger is dan alle goón". „HET BEGON IN EEN GRACHT". Voor een talrijk publiek gaf de toneel vereniging van de Stedelijke Lichtfa brieken „De Sleutelspelers" gisteravond in de Schouwburg een opvoering van het blijspel „Het begon in een gracht". Wim Dumont heeft hiermede een aar dig spel geschreven. Er wordt wel eens teveel op goedkope successen gespecu leerd, maar er zijn ongetwijfeld zeer geestige passages. „De Sleutelspelers" hebben dit stuk zeer goed gespeeld. Er zat vaart in de opvoering en de aanwezigen amuseerden zich kostelijk. A. van Egmond, G- Staats, G Goslinga, J. v. Steen en mevr. J. Gos- lingaMol gaven de beste vertolkingen. De overige spelers vielen echter niet uit de toon en droegen hierdoor by tot het succes. De regie was by J. Paddenburg in goede handen. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN- VERENIGING. Voor de pauze werden de foto's, welke voor de eerste ronde van de lopende foto-wedstrijd ingezonden waren, be sproken en de puntenwaardering mede gedeeld. Hierna zijn de wat kleur en compositie betreft, prachtige collecties kleuren dia's vertoond, welke door de fotoclubs uit Chicago waren gezonden.. Het was voor velen wederom een leer zame avond. Ouderavonden OPLEIDINGSSCHOOL MARESINGEL. De opleidingsschool aan de Mare singel hield voor de tweede maal dit jaar een drukbezochte ouderavond. Het hoofd der school, de heer Berkenbosch, heette alle aanwezigen welkom, vooral de ouders die dit jaar voor het eerst kinderen op school hebben. Hij zei, dat juist deze avonden de ouders en het onderwyzend personeel by elkaar brach ten en dat dit in het voordeel van de kinderen is Dank werd gebracht aan twee ouders, die geheel belangeloos een medaille- kast en lijst hadden gemaakt voor de door de schooljeugd in sportwedstryden gewonnen prijzen, wat een mooie aan winst is. Het schoolhoofd deed daarna een voorstel om in Februari byeen te ko men, ten einde de wenselijkheid te be spreken om de kinderen der 6e klasse aan een psychotechnisch onderzoek te onderwerpen. De vertoning van de film „Hoed af voor de Gasfabriek" wras leerzaam en viel zeer in de smaak. In de pauze werden versnaperingen gepresenteerd en konden de ouders met het onderwijzend personeel spreken en het werk der kinderen bezichtigen. Na de pauze werd door de 5e en 6e klasse een door de heer De la Rie ge schreven en onder zyn leiding ingestu deerd toneelstukje „De 3 wensen" opge voerd, waarmede veel succes werd ge oogst. Nad^t nog een film „Bloemen" was gedraaid, dankte de voorzitter der Oudercommissie, de hser Bijleveld, al len die hadden medegewerkt om het St. Nicolaasfeest en deze avond te doen slagen, in het bijzonder de onderwyzer, de heer A De la Rie. Het was tegen elf uur, toen de heer Berkenbosch dank bracht aan de Oudercommissie voor het vele werk in het belang der school verricht. Hierna sloot hy met een kort woord deze zeer geslaagde avond. CHRISTELIJKE SCHOOL STADHOUDERSLAAN. Gisteravond vond in het gymnastiek lokaal van de christelijke school aan de Stadhouderslaan de jaarlijkse ouder avond plaats, welke ook ditmaal druk bezocht was. De heer J. H. de Jong, onder wiens leiding deze avond stond, las een ge deelte uit Joh. 14 om daarna de beteke nis van deze ouderavonden uiteen te zetten, welke in niet' geringe mate by- üragen om het contact tussen de ouders en de leerkrachten te verlevendigen. Voorts wees spreker er op. dat willen wy onze kinderen een christelijke op voeding geven, ook de school hier veel toe kan bydragen. Bovendien hebben wy wel te bedenken, dat het niet al leen gaat om het kind, maar dat het kind van thans straks geroepen zal worden zyn plaats in de maatschappij in te nemen. In dit verband is het van zeer veel belang, dat opvoeding en on- derwys in christehjke geest worden ge geven. Het hoofd der school, de heer Kra mer, gaf vervolgens een overzicht van het schoolleven, waarbij hij in het bij zonder gewag maakte van het feit, dat de school, behalve met April ook met September nieuwe leerlingen aanneemt. Bovendien krijgen de kinderen van het vierde'leerjaar nu ook zwemles. Bet aantal leerlingen beweegt zich nog steeds in stijgende lyn. Hierna voerden de leerlingen van de hoogste klassen een Kerstdeclamato- rium op. na afloop waarvan gelegen heid bestond het werk der leerlingen te bezichtigen en zich met het onder wyzend personeel te verstaan Ds Hajer heeft deze bijeenkomst met dankgebed besloten. KOMEN ER WIJK GEMEENTEN IN NED. HERV. KERK? Naar wy vernemen zal het binnen- kort een punt van bespreking uitmaken of de Ned. Herv. Kerk te dezer stede zal overgaan tot de instelling van een aantal wyk-gemeenten, welke veel zelf standiger zullen gaan werken dan dit thans met de huidige indeling in wij ken het geval is. Teneinde de kerke- raad van voorlichting te dienen is een commissie samengesteld, die dit plan in stuclie zal nemen. Sympathiek optreden van Röntgen-trio TWEEDE TOONKUNSTCONCERT. Dat de familie Röntgen zich onder scheidt door een fynzinnige muzikale eruditie is gisteravond tydens het twee de Toonkunstconcert weer overtuigend bewezen. De „drie gebroeders" Johannes (piano), Joachim (viool) en Eduard (cello) stam men uit het voorname huis van vader Julius en weten dus van jongs af, wat een gecultiveerde muziekbeoefening toe komt. In werken van de in 1880 in Parma geboren Hdebrando Pizzettl, van Rönt gen senior, en Beethoven gaven zy zo vele doorslaande bewyzen van een door en door gezonde en eeriyke muslceer- vreugde, dat wy volgaarne de nog niet volgroeide absolute eenheid over het hoofd zagen. Het verheugende was tevens, dat zy In het verloop van de avond steeds meer op elkaar ingespeeld raakten, waardoor al spoedig het te wankele Piz- zetti-begin vergeten was. Dat zulke resultaten bereikt konden worden hoewel er slechts in geringe mate gelegenheid kan bestaan tot regelma tig contact, waarbij bovendien Eduard Röntgen door zyn zware verbintenissen met het Residentie-Orkest nauweiyks gelegenheid vindt tot specialisatie in het veeleisende kamermuziekgenre, ver dient een extra hulde. Het uit 1925 daterende Pizzetti-trio is ons niet meegevallen, ofschoon het Interessant was er eens kennis mee te maken. Ondanks de warm-lyrlsche elementen en het vrlendelyk-pastorale karakter, doet het toch te rhapsodisch aan en het heeft tevens het nadeel der wydlopig- heid. De zonen Röntgen brachten een waar achtige hulde aan hun vader Julius, wiens zin voor melodie en gezonde mu zikaliteit zich in zyn Trio op. 50 c. kl. t. op weldadige wyze uit. Talrijke Brahms-reminicenties paren zich aan lieflijke eigen vondsten: het geheel draagt een vitaal, muzlkantesk en innig karakter, culminerend in eén vaartvolle climax. Het nageslacht gaf er een ge ïnspireerde verklanking van: deze mu ziek ligt hen na aan 't hart! Het glanzende toucher van de pianist, die zich ln Pizzettl nog te zeer op de achtergrond hield, was opvallend. Vio list Joachim verbeterde zijn toonvor- ming aanmerkeiyk: zy mist nu volko men de scherpte, die eertyd wel eens voorkwam. Eduard houdt zich soms te bescheiden, maar ook zyn spel is ge acheveerd. Ten slotte Beethoven's op. 70 no. 2: KATWljK AAN ZEE NIWIN-KERST-CONTACTAVOND. De Kapel was gisteravond geheel be zet met ouders, echtgenoten, verloofden en familieleden van de Katwykse mili tairen over zee. De voorzitter, de heer D. Goedhart heette allen harteiyk wel kom in 't bijzonder de medewerkenden mevr. C. van Beelen—Krygsman, de heer en mevr. Van Biezen cn de heer H. Holtrust. Spr. deelde mede, dat een speciale brief aan de jongens over zee was verzonden met een foto van de heer D. Kruyt, voorstellende een winterge- zicht over het dorp. Spr. hoopte voorts, dat de jongens in Indië een gezegend Kerstfeest zouden hebben. De meisjes van de hoogste klasse van de „Groen van Prlnstererschool, hoofd de heer Goedhart voerden onder leiding van mej. L. Doets een mooi tableau op: „Het licht der wereld" met declamatie. Onze Katwykse dichteres mevr. C. van BeelenKrijgsman declameerde het gevoelige gedicht „De moeder de zoon". Mevr. C. P. van Biezen-^Schoenma- ker zong met begeleiding van haar echtgenoot eerst „Stille nacht" en later nog enkele liederen. De heer H. Holtrust, die beheerder was van het Militair Tehuis in Semarang en die sedert kort uit Indonesië teruggekeerd is, hield een causerie over: „Hoe bren gen onze Jongens over zee hun vrije tyd door". Hy deelde mede, dat dit gebouw tot stand was gekomen door het optre den van veldprediker ds Van Lummel, nu wonende te Katwyk a. d. Ryn. In de pauze kon gegrabbeld worden in vier grote haringtonnen, de opbrengst, diende voor het zenden van lectuur naar Indië; ook werd een taart verloot. Na de pauze volgde een prachtig „Kersttableau" opgevoerd door de ver loofden van hen die ln Indië zyn. Namens de ouders, bracht de heer J. Vink het bestuur dank voor het organi seren van deze avond. Tot besluit werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. DS JELLEMA BEROEPEN. Ds H. A. Jellema, Herv. predikant al- doordrongen van dezelfde toewyding, welke de voornaamste eigenschap ls van deze sympathieke kunstenaars, voor wie muziek-maken louter blydschap moet betekenen. Hartelyk applaus voor het drletal.dat de nobele eigenschappen van hun vader doet voortleven en daar eer mee kan inleggen H. hier heeft een beroep ontvangen naar Balk in Friesland. In de woning Oostpad 12 brak gistermiddag een schoorsteenbrand uit, die door de brandweer geblust werd. Oorzaak een vuile schoorsteen. KATWIJK AAN DEN Rl/N Ouderavond Geref. School Er was grote belangstelling voor deze avond. Des middags wns er volop gelegenheid geweest het werk der leerlingen te be zichtigen. De heer G. van der Perk opende deze byeenkomst. De leerlingen der hoogste klassen lieten daarna ho ren wat zy op het gebied der reclteer- kunst vermochten. Na de koffie, werd door de heer J. de Kreek een causerie gehouden over „Jezus' Onderwys". De heer W. van Veen, hoofd der Ger, School, sprak een slotwoord. ALPHEN ALG. NED. GRAFISCHE BOND. Donderdagavond bood het bestuur van de afd. Alphen van de Alg. Ned. Grafische Bond in de bovenzaal van Hotel Centraal aan haar leden een feestavond aan. Het cabaretgezelschap van Bob Nel son wist de aanwezigen met een klein- kunst-revue, waarin pakkende schetsjes en geestige liedjes elkander afwisselden, op de meest aangename wyze bezig te houden. Medewerking verleenden o.a. Beppy Murray, Rodi Roeters en Wim Bosch. it In een door bondsbestuurder J. Dop gehouden toespraak wees deze er op. dat er in de afgelopen vyftig jaar zo wel het een en ander veranderd ls, ook ln de vakbonden. De jongeren oogsten nu, wat de ouderen destijds gezaaid hebben, de tijd ls echter daar, dat zy zelf hun blikken in de toekomst wer pen. PADVINDERSAVOND IN HET NUTSGEBOUW. Door de „Blauwe Reigers" de plaatse lijke afdeling van de Ned. Padvinders Bond is Donderdagavond in het Nuts- 2-ebouw een propaganda-avond gehou den. Door de jongens is opgevoerd een toneelspel onder de titel „Dan liever de lucht in". BOSKOOP „PLAATSELIJK NUT". Voor de vereniging „Plaatselyk Nut" trad Donderdagavond in het vereni gingsgebouw aan de Rozenlaan cp de heer Van Ledden Hulsebosch. Na inleiding van de voorzitter, heeft de spreker het zeer talryk publiek we ten te boeien met zijn uiteenzetting over zyn onderwerp: „Knoeieryen en Ultraviolette", hetgeen door lichtbeel den en genomen proeven aanschouwe- lyk werd toegelicht Zoals begrypeiyk kreeg dr Hulse- bosoh aan het einde van zyn causerie een open doekje. Van de gelegenheid I om vragen te stellen werd een dank baar gebruik gemaakt. Reportage beshulstveillng A.s. Maandagavond om 8.05 uur zal over Hilversum I een reportage gegeven worden van de beshulstvelling te Bos koop. Burgerl. Stand Geboren: Johanna Maria, dr van M J Straver en van A. Hoogerdijk. Jacob, zn van G. Loef en M. Ravenhorst; Gerrlt. zn van H. Burggraaf en T. Broekhulzen Ondertrouwd; Hllbrand Goedhart 27 J. en Annemarle Driesprang 25 Jr. Gehuwd; Anton van Dam 27 Jr en Cor nelia Graatsma 27 Jr Overleden: Frans de Rul.lter 69 Jr; Ro bert Arnold Eduard van Eijk 1 maand; Jan Hooftman 92 Jr. KOUDEKERK 0 A.R.J.O.S. Achter de Geref. Kerk vergaderde de A.R.J.O.S. De heer J. G, Lamers van Leiden behandelde „De Calvinistische reformatie en onze principiële politiek" aan de hand van een brochure geschre ven door de heer H. Algra. Hierop volg de een geanimeerde bespreking. Ten slotte werd aangenomen het voorstel der Leidse A.R.J.OB. tot vor ming van een contact in de Statcnkies- kring Leiden. De heren G. J. Corts en J. P. Jon- gerbloed werden herkozen als kerk voogden der Ned. Herv. Kerk en de heren L. C. Verhagen, Joch. v. Vliet, K. Groen, en Jac. v. Veen als notabelen. De collecten voor de diaconie der Ned. Herv. Kerk over Nov. j.l. brach ten op f. 225.27. Koperen bus f. 63.30. NIEUWKOOP Burgerlijke Stand Geboren: Aga tha Cornells Matla d. van J. Th. Beuk en C H. W. M den Hartog; Johanna Hele na d. ven J. L. Schuurman en A. San ders: Elisabeth Hendrlka. d. van H. W Woerde en E H. Redegeld; Mlchlel. z. van G. Bloemendaal en K. v. Beveren. Gljs- berta Maria, d van J. A. v. d. Helder en G. J. Zulidervllet; Albertus Jacobus Maria. z. van A. Balvert en J. H. Ver meil; Petrus Gerardus. z. van G. Len- Ung en A. F. v. Leeuwen. Gehuwd: Petrus Andreas Waneinck, 29 J. en M E. v. Koert. 26 J.; A. J. Ver kerk 26 J. en M. Mulder. 26 J. Overleden: A. P. van der Kleli, 10 mnd. NOORDV 7RHOUT R.K. MIDDEN STANDS VERENIGING. De RJC. Middenstandsvereniging „St. Jozef" hield in hotel v. d. Geest een belangrijke ledenvergadering, waarin allerlei belangryke kwesties werden be handeld. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en de geesteiyk adviseur kapelaan De Wit, een nieuw lid geïn stalleerd had, kreeg de heer J. Mol het woord. Spreker behandelde allereerst de kinderbyslag voor de kleine zelf standigen. Dat dit nog niet in orde is, is de sohuld van de middenstand zelf; er is te weinig aandacht aan besteed. Tcch hebben de zelfstandigen zeker evenveel reoht op kinderbyslag als werknemers. Inzake de verhoging van de omzetbelasting is weinig te doen, 't Ryk zit voor grote moeiiykheden en het geld moet er komen. Er moet eoh- ter worden geprotesteerd tegen 't feit, dat de omzetbelasting niet mag wor den doorberekend. De herziening van de vestigingswet kleinbedrijf heeft ver betering gebracht. Tenslotte wees spreker de leden er nog op. dat er eenheid moet zyn tussen leden en bestuur en wees hy nog even op het grote gevaar van het commu nisme. Door het kiescollege der Nederl, Herv. Kerk is herkozen tot ouderling de heer G. Musegaas en zyn tot dia ken gekozen de heren G. C. Wesseling en C. Visser. RIJNS3URÜ Ds K. J. H. Burgy te Den Haag beroepen Ds K. J. H. Burgy alhier ls beroepen naar de Ned. Herv. Kerk te Den Haag, vacature ds v. d. Kraan. Tot nadere aankondiging wordt de Kerkstraatbrug voor het gehele ver keer en de straat Vliet Zuldzyde vanaf de Koestraatbrug tot de Kerkstraat- brug voor het doorgaand verkeer met vrachtauto's tydeiyk gesloten. Burgerl. Stand Getrouwd: Ruwaard Uitenbogaard 28 Jr en JanBje Arlna Col- lee 25 Jr- Bauke Folkortsma 24 Jr en Maria Cornelia Schoneveld 28 Jr; Pleter Glasbergen 24 Jr en Johanna Maryt 20 J SASSENHEIM R.K. MIDDENSTANDERS BIJEEN. De R.K. Middenstandsvereniging ver gaderde in het café „De Oude Post". In deze vergadering zette drs H. Lam- mers uiteen de publiekrechteiyke be drijfsorganisatie. Uit deze uiteenzetting bleek jduideiyk dat de middenstander lid moet zajn van zyn principiële orga nisatie. Uit de vergadering werden vele vra gen gesteld, die tot genoegen werden beantwoord. Aan het einde sprak de Geest. Advi seur nog kort over „Godsdienstige Bloedarmoede". VALKENBURG SCHIETVER. „DE VALK" OPGERICHT. In café „In 't wapen van Valken burg" is door een comité bestaande uit de heren C. Meurs, D. Rosmolen, M. P. v. StUn en P Zwaan een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een schietvereniging. De heer C. Meurs zeide in zyn welkomstwoord dat deze vereniging zich tot doel strekt uitslui-' tend sport en ontspanning te geven. De toetreding tot deze- vereniging staat open voor ieder, boven de leeftyd van 18 Jaar. Het inleggeld werd vastgesteld op f.5 en de contributie op f. 0.25 per week. De oefenavond zal zyn Vrydag- avond in zaal De Vries. AIS bestuurs leden zullen behalve de leden van het comité zitting nemen de heer H. v. d. Nagel Hz. Dc vereniging zal de naam dragen „De Valk". 15 leden traden toe. Tot slot dankte de heer Meurs de leden voor hun medewerking en hoopte dat de vereniging een lange levensduur be schoren zou zyn. zich ten doel jonge begaafde kunste naars in de gelegenheid te stellen zich podiumroutine te verschaffen zonder dat dit voor hen financieel risico mede brengt. Voorlopig wordt uitsluitend aan Nederlandse kunstenaars de voorkeur gegeven. In dit kader zal in de zalen van kas teel Dulnrell de tentoonstelling „Was senaar. cultureel centrum" worden ge houden. Op deze tentoonstelling zal van alle in Wassenaar woonachtige kunste naars werk vertegenwoordigd zyn. De burgemeester van Wassenaar dr S. Baron van wynbergen heeft het voor zitterschap van het ere-comité voor deze tentoonstelling aanvaard.' BLOEMBOLLENCULTUUR. In Café Beyersbergen werd Donder dagavond JJ. vergaderd door de afde ling der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Bij de ingekomen stukken waren missieven van Lisse te gen en van Den Haag voor afschaffing der sanering. Besloten werd te stem men op de candidaten voor het hoofd bestuur de heren D. Kommer uit Bo- venkarspel en Th. Hoog uit Haarlem. Over het voorstel van het hoofdbestuur tot beëindiging van de sanering werd van gedachten gewisseld; door het sta ken der stemmen werd het voorstel af gestemd, welk lot eveneens was be schoren aan het overeenkomstige voor stel Grootebroek—Rynsburg. Het voor stel van het hoofdbestuur inzake ver haal van omzetbelasting op de kopers vond genade, eveneens het voorstel van de afd. Grootebroek tot verkorting van de reclame-termyn geleverde Gladiolen op 8 dagen, voorts ook het voorstel van de afd. Haarlem ten aanzien van de plaats van het eigen gebouw. Algemeen was men tegen de contributieverhoging en tegen de statutenwyzlging. Afge vaardigd naar <ie algemene vergade ring werden de heren v. d. Berg en Kraay, met als plaatsvervangers de he ren Grevers en Westgeest. WEER EEN SCHANDAAL IN JAPAN? Te Tokio zou een nieuwe corruptie zaak aan het licht zyn gekomen, waar door de huidige regering in het gedrang zou kunnen geraken, aldus wordt in wel ingelichte Japanse kringen vernomen. De politie heeft nameiyk hedenmorgen vroeg een huiszoeking verricht by do minister van Verkeer, die er van ver dacht wordt belangryke sommen gclds ontvangen te hebben van de grote steen- koolmaatschappyen om te. beletten.dat de wet betreffende de regèringscontróle op de steenkoolmynen zou worden goed gekeurd. ARRESTATIE VAN POLITIEMANNEN IN ITALIË. Volgens het Romeinse blad „H Tem po" zyn twaalf of meer Italiaanse po litiemannen gearresteerd na een onder zoek naar het uitlekken van zekere In formaties, die ter kennis van de com munistische party zouden zyn gekomen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 17 December. De markt had een kleurloos verlocp. BIJ opening was de stemming pryshou- dend en diverse fondsen waxen iets hoger dan gisteren, maar onder beurs- tyd voltrok zich een kleine reactie. Tenslotte verschilden de koersen van de meeste fondsen maar weinig by die van gisteren. HVA's werden Iets hoger ingezet, zakten een kleinigheid in, doch bleven per saldo toch iets hoger dan gisteren. Rubberfondsen en Tabakken, waren maar weinig veranderd. Indone- sisohe fondsen onregelmatig. Voor aan delen Ned.-Indische Escompto My. te- stond nog wel enige belangstelling. In hoofdzaak werd gehandeld tegen 82 83. De .toonaangevende industriëlen wer den wat hoger ingezet, maar gingen, naderhand een kleinigheid achteruit. De koers van Konlnkiyken schom melde tussen 311 en 313. De Scheep vaartmarkt was weinig veranderd. De Nederlandse Staatspapieren waren on geveer prijshoudend. Amerikanen ver waarloosd. VOORHOUT Benoeming B. en W. alhier hebben als opvolger van de heer P. J. Vis, met Ingang van 1 Febr. 1949 benoemd tot chef-commies ter gemepnte-secretarie alhier, de heer H. P. L. Standaert, thans werkzaam als adj. com. ten gemeente huize te Oud- en Nieuw Gastel (N.B.) WASSENAAR KUNSTCENTRUM DUINRELL GAAT ZICII ONTPLOOIEN. De Stichting Kunstcentrum Duinrsll, die zich ln nog geen jaar tyd tot ver buiten Wassenaar bekendheid heeft verworven, zal nog dit seizoen haar werkzaamheid uitbreiden naar andere steden van ons land. De Stichting stelt GEVRAAGD Guitaars. mandolines, ban jo's .accordeons enz. te koop gevraagd. Wij geven een goede prijs voor mooie gramophoon- platen! Reparaties en veren Inzetten vakkundig! Denk om de feestdagen! W. Grönloh. Burgsteeg 9. Leiden. Net meisje. Gevraagd net meisje, voor de gehele dag. Haarl.str. 119, Lelden. H Te huur of te koop gevr., een schuur, ln of bil Leiden. Br. Bur. v. d. Blad No. 5210 k 2 meisjes vragen thuiswerk, onverschillig wat. Brieven Bur. van dit Blad No. 5224 k. H Net meisje vraagt enkele werkhuizen. Brieven Bur. v. d. Blad onder No: 5225 k. H Gevraagd een net meisje voor de morgenuren, van 9 12.30 uur Vegt Hoge Rlin- dilk 112. H Net meisje. 25 Jaar (kan toor) zoekt vlotte vriendin)- Br. Bur. v. d. Blad No. 5278 k B Gevraagd Jdngen. 141G J.. ln fabriek van filn aardewerk. Goed loon. Bxisvereoedlng. Aanmelden Pötterle Ravelll Katwljkerwee 45 A Valkenburg Na 18 uur: Breestraat 123 A. feg Noor direct gevraagd, nette werkster, voor de Vrijdag van 9 tot 4 uur. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5254 k. PI Heer, b. b. h. li., zoekt zit- slaapkamer te Lelden Voor schoten. Leiderdorp. Warmond of -Sassenhelm Brieven aan S. Verlare. Maurltelaan 15. Oegstgeest. B Gevraagd twee 2e hands hutkoffers Brieven met prlls- rncffve Bur. van dit Blad on der No. 5260k. Inwoning gezocht voor twee bejaarde dames, ln een rust- j huls met aparte slaapkamer of een klein huisje of een paar kamers ln een middenstand- i hofje. Brieven Bur. v. a. Blad I onder No, 5232 k. Pakhuis gevraagd voor op slag van droge goederen. In- of bulten Lelden. Elke ruimte is geschikt. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5272 k. NV. A. Marks vraagt een nette Jongen. 15 Jaar. voor alle voorkomende werkzaam heden. prettige werkkring. Strllkinrichtlng Buitenrust- straat 22 A. Huishoudster gevr.. door nette werkman, leeftijd 50 55 Jaar. P.G.. ook van bulten de stad. Brieven Bur van dit Blad onder No. 5301 k. Ervaren naaister neemt nog nieuw Roed. veranderwerk aan. keren van mantels enz. Br. Bur. v. d. Blad No. 5305 k Gebruikt hout te koop ge vraagd. vloerdelen, binten 2 x 3 enz.. 100 M2. hardboard of triplex Tevens Jekker of Jas gevr, Frederlks. Steektcrweg t/o. 21 Zwammerdam. AANGEBODEN Verlovingsringen. Natuurlijk uit ..De Goedkopere Zaak" maar betere waar. Goud. zil ver. horloges 14 kar. voegloze ringen van de beste kwaliteit. Op graveren kan altijd ge wacht worden. S. v. d. Water. Haarlemmerstraat 185, Telef. 24469. Rusthuis „Eldcnborgh", Warmonderweg 80. Tel. 24561. Heeft plaats voor oude Dame of Heer. Te koop aangeh. li. rlng- spel (blllard) z. g a n t. e. a. b. Te bevr.: Jaagpad 28. Leiderdorp Te koop aangeboden een handnaalmachine f. 55. Te be zichtigen: Rlinzichtstr. 13. Na 6 uur. 8 Open haard, smeedllzer. ge schikt voor bonvrile brand stoffen. electr. bedkrulk. elec. kookplaat, elec. verwarmlngs- kussen, alle gesch. voor 125 Volt, k. tafeltje en stoeltjes (staal) Controleklok. Hoge Rllndijk 28 bil L'dorpsebrug. 8 Aangeh. 1-pers. Engels le dikant met matras f. 40 en 1 van f. 30. hangkast met sple- geldeur f. 60. 2-pers. spring bak f. 25. 1 fauteuil 4 stoelen f. 25. mooie luidspreker f. 20. Witte Rozenstraat 50 A. 8 Klnderwagenreparaties. WU maken Uw oude wagen weer nieuw ln elke door U gewens te kleur. Kappen overtrekken bekleden, verchromen, nikke len. spulten. alles le kwali teit. Laneezaal, Stille Rijn 7, Telef. 26545. 8 Te knop aangeboden prima zwart smoking costuum mt. 50. zonder punten f. 100. Adres: Stille RUn 14. Lelden. 8 Wegens plaatsgebrek een Duitse krulssnarlge plano te koop. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5179 k. 8 Kerstboomkaarsjes zl)n zeer schaars. Wij leveren U een prima Kerstboomkaarsje ln rode kandelaar voor 12 1/2 ct, 12 stel slechts fl.25. Beperkte voorraad. Voorziet U tijdig. Papierhandel N. Paddenburg Nieuwe Rlln H, 8 Smyrnakleed. Te koop aan geboden nieuw vloerkleed 230 x 3 m. (geen handwerk). Prils f. 270. Steenstr. 33 a. Trekbel. 8 Aangeboden een ledikant je met kapokmatrasje en 2 wol len dekentjes, alles zo goed als nieuw J v. Leeuwen. He- rensteee 24. Lelden. 8 Twee nette Jonge mannen, 26 J.. zoeken werk. onversch. wat. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5186 k. 8 Aangeboden gemeubileerde zilt-slaapkamer of zit- en slaapkamer met eebruik van keuken. Brieven Bur van dit Blad onder No. 5233 k. 8 Schrijfmachine. Wegens be ëindiging werkzaamheden aan geboden ln prima staat zijnde .Remington" schril f mach ine ad f. 150. Tevens een klein model schrijfmachine ad f. 70. Br Bur. v. d. Blad No. 5227 k 8 Wegens vertrek te kooi) bontjas Bisamrug 3/4 voor slechts f. 150. moderne nieuwe zwarte mantel met bont f. 75 zonder punten, m 4244. slank model Woonboot ..De THd". Morssingel. Lelden. 8 Aangeboden goed onderhou den hulsorgel 8 reg slechts f. 150. Desgewenst ln huurkoop voor een Jaar. Tevens alle re paraties aan orgels, plano's, bij W. A. Gouw. Terweeweg 100. Oegstgeest. 8 Aangeboden zit-slaapknmer. gemeubileerd met ontbijt voor heer te Oegstgeest. Brieven Bur. van dit Blad No. 5290 k Te koop salamanderkachel, zwart, t-afel en gangloper, co- cos. alles ln goede staat. Te bevr.: Borneostraat 15. Na 6 u. 8 Aangeboden een dames- en meisjeswintermantel en he renjekker. Adres: Warmonder weg 68. Oegstgeest. Tel. 25432. 8 Aangeboden 8 10 kg spik kelbonen en donkerbruine he renhoed. kleine maat. Waardgracht 44. 8 Glasballen. prachtige kleu ren. prima vooroorlogse kwa liteit 12 ln doos f. 2.40. pracht pieken 0.76. trompetten 0.25. orkest bestaande uit zes Kerstmannen, compleet f. 1.25 binddraad" 0.15. Papierhandel: N. Paddenburg. Nieuwe Rlln No. 11. B Kerstman met koffer, om zelf te vullen, uitgevoerd ln leuke kleuren, het nieuwste snufje van de laatste najaars- beurs, slechts 20 ct. Zie onze etalages. Papierhandel N. Pad- t denburg. Nieuwe Rijn 11. B Kerststemming In inv huls met zo'n leuk Kerststukje van Bloemenmaxr. Alb. R-lel, Haar- i lemmerstraat 167, Tel. 24704. 8 Reuzen kerstklokken, op vouwbaar. hoog 58 cm., dia meter 60 cm. voor zalen, win kels otalages. gevels f. 4. Be sneeuwde kerstklokken 0.25. 0.40. 1.50, rode opvouwbare kerstklokken 0.15, 0.38. 0.75. Papierhandel N. Paddenburg. Nieuwe RUn 11. B Elect rlsehe wasmachines met Thabur-garantlc. Reeds leverbaar vanaf f. 4 per week. Vraagt vertegenwoordlgcrsbe- zoek. Verkooporganisatie „Succes". Mareslngel 1 a. Lelden. Telef. 25459. B Kerstpapier, pracht kwali teit. fraaie kleurendruk. 60 x 75 cm. 10 ct., 12 vel f. 1. fraai bedrukte kerstzakken 2 ct.. 12 stuks 0.20, 100 stuks 1.40 26 kerstzegels 0.20. Papierhandel N. Paddenburg. Nieuwe Rlln No. 11. 8 EO visitekaarten bedrukt cn env. met Uw naam en adres ln etui f.3, 100 stuks f. 4.50. een nuttig Kerstgeschenk. Zakagenda's vanaf 75 ct. Mer- curius Agenda. Leidse alma nakken. A. A. Verhoog. Pa pierhandel. Haarl.straat 29. Tel. 22199. 8 Zilveren laniettaslhigers voor de kerstboom. 120 cm lang 0.39. gtoot pak Hslametta 0.25. zilver engelenhaar per doos f. 0.35. rood kerstlint en gouddraad 3 meter 0.45. Pa pierhandel N. Paddenburg. Nieuwe Rlln 11. 8 Dierenliefhebbers. Prima zingende kanaries, grote keu ze slervogeltjes. post- en sler- dulven. aapjes, béo, bététs en andere Indische vogels, za den. kooien enz. enz. R Karei, Steenstraat 21. 8 Goudvissen. Mooie goudvis sen. vele maten aquariums, vlsvoer. vogelzaden, prima hondencake. levertraan, kalk. borstels, kammen, speelballen vogelkooien. Ook standaards. R. Karei. Steen6traat 21. B Jong. J„ leeft. 1214 J.. z g a. n.. z. p. Th. van Oord, Grocncstecg 10. 8 Fraaie kerstlopers 2 1/2 m. lang 0.22. prachtige zware kersttafelkleden, geheel voor oorlogse kwaliteit, grote maat. slechts 0.35. fraaie kerstser- vettcn 25 stuks 0.25. Papier handel N. Paddenburg, Nieuwe Rlln 11 8 Hengelsport. Praejif snoek en vishengels, bamboe, spllt- cane. staal, en aluminium, rails, tulgen prima snoekMj- nen. Steeds voorradig prima snoekvlsjes. R. Karei. Steenstraat 21. 8 Rashonden. Prachtige zwar te poedel, Jonge Boxers en heel mooie Chien de Brie. Hondenvlces ln blik, een uit komst voor uw hond. cake levertraan, kammen, borstels enz, R. Karei, 8teenstraat 21. Telef. 20624. 8 Kunstliefhebbers. Koopt voor Kerstmis een blijvend geschenk dus een schilderstuk van de kunstschilder T. Ooms Op kunstschildersmaterialen 10% korting. Kunsthandel T. Ooms. Haarl.straat 93. Leiden. 8 Leuk zo'n Kerststukje, weer net als vroeger, ook wat prijs betreft. Bloemen magaz.Alb. Rlel. Haarlemmerstr. 167, Tel. 24704. 8 Volop kaarsen zijn nog niet te krijgen. Wl| hebben echter gezorgd, zelfs het goedkoop ste kerststuklc van kaarsen te kunnen voorzien. Ziet onze etalage. Bloemenmag. Alb Rlel. Haarlemmerstr. 167, Tel, 24704. Gouden heren-zakhorloge te koop. merk „Eterna". prils 175 gulden. Te bevragen: Kamperfoelleplein 1. Katwijk aan Zee. 8 Bruin gestreept pak te koop. Tamelijk kleine maat. f. 55 zonder punten. Willem de Zwljgerlaan 9. Oegstgeest j 8 Aangeboden nieuwe donker- bl. hged. groot model zwarte damesschoenen maat 40. belde halve prijs. De Sltterlaan R9. 8 Door ziekte le kl. Fongers herenrijwiel, verchroomd stuur voetpomp. lamp. bagagedr. tas terugtr.rem. nieuwe banden f60 en een toneelkllker ln etui f. 25. Brieven Bur. v. d. Blad onder 'No. 5269 k. B Te koop grote salamander- kaohel. hoog 95 cm., diameter 40 cm. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5268 k. B Vuurwerk Volle Neef: als rotjes, knnonslagen (orlg. Ja panse) voetzoekers. electr. voetzoekers Romeinse kaarsen, dwerevuurplllen. handvuur- Plilen, gouden regen, zilver- regen. bengaals vuur. teeen redelllko prijzen. In erote keu ze bij Spier. Dlef6teeg 19. 8 Kruidenierszaak tc koop. In volksbuurt met kleine woon gelegenheid. Ruime omzet. Koopsom blllllk Liefst wo- nlngrull. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5287 k. 8 Tc koop aangeboden een zo goed als nieuwe Alfa rekenmachine. heeft gekost f. 695. nu voor f. 495. Lees bibliotheek C v. Beekum. Rllnsbung. 8 Te koop aangeb. dlstr. luid spreker f. 17.50. Jongënspyama leeftild 8 Jaar f. 5. petr.kachel f.10 relswleg f.15 (pltrlet). Utrechtse Jaagpad 82 a. v d. wnlle. 8 Te koop aangeboden Seal bontmantel z. g. a. n„ flinke maat f.350. gehoorapparaat, rechteroor .nieuw, met 4 bat terijen. nooit gebruikt f. 250. Groenhovenstraat 8. 8 Te koop een nieuw pluche vloerkleed, gewone hulskamer- maat. Prinsenstraat 114 A. Lel den Tel. 20850. DIVERSEN 8 Hoge bijverdienste, voor be schaafde dames en heren, die genegen zijn abonnementen aan te brengen op een uitste kend Gezinsmaandblad. Brie ven Bur. van dit Blad onder No. 5267 k. 8 lluwolllk. Nette daine, 39 J. zoekt serieuze kennismaking met dito heer. wedn. met 1 kind geen bezwaar. Vaste po sitie. Serdlln Munnlkenstr. 18 8 Huwelijk. Nette wed. R.K., 50 J.. zoekt kennismaking met R.K persoon, werkende stand met vaste positie. Wed. L. do Groot. Stolbergstraat 16. Delft 8 Huwelijk. Jongeman. 34 J., gesch.. P.G.. zoekt kennisma king met dito vrouw of wed., 37 Jaar. liefst ln bezit van woning. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6238 k. 8 Rullen. Bovenhuis, bij de Rllnsburgerw., 5 k„ keuken, balcon. zolder, met veel ber ging. voor heel huls. Lelden of omgeving. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5255 k. 8 Aan komen lopen een wlt- zwarte poes. Tegen adverten- tlekosten terug te bekomen. Verhoeven. Rapenburg 27. B Aangeboden te Voorburg, peheel vrije parterre, bestaan de uit kamer en suite en keu ken boven: slaapkamer enz. Gevfaaed woongelegenheid ln of omgeving Lelden. Oegst geest. Voorschoten (Rljndllk). Br. Bur. v. d. Blad No. 5283 k 8 Huwelijk. R.K. wed.. 30 J.. zoekt kennismaking met net persoon. Weduwnaar geen bezwaar BrleveD Bur. van dit Blad onder No. 5300 k. iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiD SLEUTELTJES worden dageiyks opga.omen. wanneer voldoende ruimte beschikbaar ls Ze mogen hoogstens 30 woorden eroot zyn (een woord maximum 12 letters) De prys bedraagt f 1.50 by vooruitbetaling Een bewysnurnmer (10 cent) in niet ln de prys begreppn. Porto voor toezending num mer brieven 30 cent extr».

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3