China Indonesische kwestie vandaag nog niet in Veiligheidsraad Amerika en Australië onthouden zich van acties Het opblazen der Sovjet-radio zendmasten te Berlijn De plannen voor een West- Europese regering en parlement WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 No. 26569 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Steeds benauwder wordt de situatie in China! Het communisme wint zien derogen veld en terrein. De vraag is gewettigd, of dit een normale gang van zaken mag worden genoemd. Meer en meer wint toch de overtui ging aan waarschijnlijkheid, dat 't z.g. nationale leger van maarschalk Tsjang kai sjek niet de weerstand biedt, die het zou kunnen bieden. Het regiem van de eens hoog verheven gebieder van het nieuwe Ohina vermag blijk baar niet langer de gemoederen zoda nig te beïnvloeden als noodzakelijk is ter afweer van de rede zondvloed, die thans over het land gaat. Men heeft het vertrouwen in hem verloren en dat feit lijkt ons de verklaring voor de jongste, overstelpende successen der rode legers. Het wil er bij ons niet in, dat het rode gevaar afmetingen had kunnen aannemen als het nu vertoont, wanneer China nog in de maarschalk geloofde. Zie ter staving van deze mening naar de wanhopige strijd tegen de Japan ners. Daar opereerde een voor 't Verre Oosten volmaakte en meest modern uitgeruste strijdkracht tegen 'n China, dat feitelijk in verhouding geen leger bezat. Niettemin wisten de Japanners China niet te onderwerpen, al boekten zij natuurlijk belangrijke voordelen. 't Is waar, China bezit een achter land. dat niet onderdoet voor het Russische, waartegen in de historie ook iedere poging tot onderwerping schipbreuk heeft geleden, maar dit neemt toch niet weg, dat daarnevens stond een geestkracht van niet te wil len buigen, die bergen verzette. Gelijk ook de Russen bij iedere invasie deden blijken. En zou het niet die stille krao'nt zijn, die tenslotte de doorslag geeft? In de strijd tegen het rode gevaar heeft Tsjang kai sjek blijkbaar de plank mis geslagen ten aanzien van de Chinese mentaliteit. Hij heeft in zyn land niet meer het vertrouwen, dat bergen kan verzetten en zo alleen is o.i. het onverwachte succes der roden te verklaren, 't Chinese volk, in over grote massa verpauperd tot ongekende laagte, bezit niet meer de meed, zich schrap te zetten tegen het naderend onheil, geeft zloh over aan de geaach- tengang: erger kan het toch niet meer, laat komen wat wil Het is daartegen, dat destijds gene raal Marshall, toen Amerikaans advi seur bij de Chinese maarschalk, heeft gewaarschuwd, maar Tsjang kai sjek heeft zijn waarschuwingen in de wind geslagen en nu staat hij voor de droeve gevolgen. Mandsjoerije ging geheel ver loren. Noord-Ohina is bijkans zonder slag of stoot gevolgd, zodat zelfs de oude hoofdstad Peking, thans Peiping genaamd, practisoh zonder verdediging is uitgeleverd, hoewel daar voldoende troeoen aanwezig waren voor een lang durige vedediging. De nieuwe hoofd stad, Nanking, wordt ernstig bedreigd en schijnt, wanneer er geen wonderen gebeuren, niet meer te redden. Zelfs Sjanghai bereidt zich voor op de rede invasie Ten einde raad heeft Tsjang kai sjek zich neg eens tot Amerika gewend en op Washington een dringend beroep gedaan om te hulp te snellen. Maar ock daar heeft men het vertrouwen in de maarsohalk verloren! Zelfs de reis van de echtgenote van de Chinese lei der naar de Verenigde Staten is, hoe zeer zij uiterst beleefd is ontvangen, geen enkel succes meer kunnen afwer pen. De Amerikaanse reis is, goed be schouwd, op een volslagen mislukking uitgelopen. Hoe kon trouwens bij de minister Marshall gelocf aan herstel worden gewekt, waar zijn raad als generaal in de wind was geslagen? Meer dan Amerika eens beloofde, zal het voor Tsjang kai sjek niet doen en dat lijkt te weinig voor behoud van een bewind in China zonder de com munisten. Hoewel officieel nog geen bevestiging is gekomen van de geruch ten daaromtrent, schijnt het tcch wel juist, dat Washington de raad geeft, cm met de communisten vocrlcpig tct een accoord te geraken, al weet het, dat dit China vooreerst aan de roden zal uitleveren. Amerika heeft geen lust om in het onmetelijke China zijn krachten in te zetten voor een bewind, dat in het land zelf geen houvast meer heeft en in de lucht hangt. Wasning- ton beschouwt het blijkbaar als het minste van twee kwaden cm zijn krachten niet te verspillen in een ver loren spel. Reeds deden geruchten de ronde, dat de maarschalk zou aftreden; zij zijn nog niet bevestigd, maar zijn val lijkt onafwendbaar! Wij spraken boven reeds van de min ste van twee kwaden. Onnodig toch te zeggen, dat de rode overwinning in China een gevaar inhoudt voer geheel Azië van onmetelijke omvang. Het moge dan waar zijn, dat het Chinese c:mmunisme neg niet direct uit Mos kou wordt bestuurd alhoewel dat reeds twijfelachtig mag heten lang zal het vermoedelijk niet duren, voor het zover kemt. Waar Moskou eenmaal een vinger in de brei heeft Somber is de horizon in het verre Oosten, nu de bloedvlag zich als een olievlek uitspreidt ever 't arme China. Talrijk zijn de besprekingen, die te Parfjs geveerd werden, over de vraag of het Indonesische geschil al of niet in de Veiligheidsraad ter sprake zal wor den gebraoht. De heer Scott, lid van de staf van het Amerikaanse lid der C.v.G.D., die per vliegtuig te Parijs uit Indonesië is aangekomen met de laatste rapporten van Merle Cochran, en de heer James Hyde, Indonesisch deskundige van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., heb ben gisteren gedurende vele uren de toestand besproken met de Amerikaan se vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad, dr Philip C. Jessup. De Amerikaanse delegatie is er ze ker van, dat er een mogelijkheid be staat, dat de C.v.G.D. nog in staat is voort te gaan met haar pogingen om de geschilpunten tussen Nederland en de Republiek op te lossen. Deze me ning zou versterkt zijn door het rap port, dat de heer Scptt uitbracht. De Amerikaanse delegatie heeft gis teravond zijn oorspronkelijk plan, de Indonesische kwestie vandaag voor de Veiligheidsraad te brengen, gewij zigd. Zij besloot in dit stadium niet tot actie over te gaan. Tegelijkertijd werd officieel verno men, dat de Australische delegatie eveneens besloten heeft zich van actie te onthouden. Officieel werd van Australische zijde vernemen, dat Australië om drie rede nen deel zou kunnen nemen aan de besprekingen en dit ock zou doen, in dien de Indonesische kwestie tcch veer de Veiligheidsraad gebraoht zou wor den: 1. Australië heeft indertijd de Indone sische kwestie voor de Veiligheidsraad gebracht. 2. Australië is vertegenwoor- „Bewindvoering Indonesië in overgangstijd" De afkondiging van het besluit „Be windvoering: Indonesië in overgangs tijd" is zeer binnenkort te verwachten. Dat deze afkondiging nog niet is ge schied brengt men in verband met de laatste zinsneden van het gistermiddag uitgegeven Nederlandse communiqué, waarin gezegd wordt, dat alleen een „on verwijlde bindende verklaring van de Republikeinse regering dat zij instemt met de door Nederland gestelde voor waarden, tot heropening der onderhan delingen zou kunnen leiden". Wellicht, zo meent men, geeft de Nederlandse re gering hiermede aan de Republiek nog 'n laatste gelegenheid cm door middel van de C. v. G. D. of rechtstreeks deze „onverwijlde bindende verklaring" te ge ven." digd in de C v.GJD. 3. Australië is direct betrokken bij de Indonesische kwestie. Intussen heeft een woordvoerder van de C.v.G.D. verklaard, dat de Commis sie nog steeds zeer verlangend is het Indonesische geschil op te lossen. De Commissie wacht op instructies van de Veiligheidsraad. Evatt besprak Indonesische kwestie met Engelse regering De heer Evatt, minister van Buitenl. Zaken van Australië en voorzitter van de Alg, Vergadering der V. N. had gis teren te Londen een bespreking met minister-president Attlee, de Britse mi nister van Buit. Zaken Bevin en de mi nister voor het Gemenebest, Noel Ba ker. De besprekingen gingen over In donesië, Australië en het Gemenebest in het algemeen. Soekarno roept troepen op tot plichtsbesef HLJ VERTREKT BINNENKORT NAAR INDIA. Soekarno heeft als opperbevelhebber van de Republikeinse strijdkrachten een dagorder uitgegeven, waarin hij zegt, dat de troepen hun plicht moeten doen ln het bewustzijn van de volledi ge verantwoordelijkheid jegens het va derland. Hij wekte de troepen op, zich te houden aan de bestandsovereen komst. doch indien onze tegenstanders het bestand wederom gaan schenden door woord en daad, wees dan over tuigd, dat de sympathie van de be schaafde wereld aan onze kant zal zijn, zo zeide hij. Voorts maakte Soekarno bekend, dat hij een dezer dagen op uitnodiging van Pandit Nehroe naar India zal reizen. Hij weckte de bevolking nog op de eenheid te handhaven in het licht van de huidige critieke toestand. De buitengewone bevoegdheden van Soekarno zijn gisteren afgelopen. Zij waren hem, gelijk bekend, voor drie maanden verleend. De republikeinse premier Hatta, vergaderde gisteren met de leiders der volkspartijen, die voor de Kerstdagen een volkscongres hebben georganiseerd. HET MOORDEN GAAT VOORT! In de desa Djatisaba, een kilometer bulten Probolingo drong een gewapende bende het huls van de Loerah binnen. De Loerah die met enkele familieleden ln de voorgalerij zat te praten, werd aan handen en voeten geboeid en mee gevoerd, nadat zijn huis eerst was leeg geroofd. De volgende morgen vond men zijn lijk op een sawah. Brits-Russisch grensincident in Duitsland Een hooggeplaatst officier van het Britse bezettingsleger in het Rijngebied verklaarde dat ln de nacht van Woens dag op Donderdag jl. een „incident van geringe omvang" had plaats gevonden te Duderstadt, op de grens tussen de Brit se en Russische bezettlngs-zones in Duitsland. „Het betrof een geval waarin iemand zyn hoofd verloor en op domme wijze een schot afvuurde", verklaarde hij. In antwoord op de vraag, of hij de be richten, inhoudende dat een Brits sol daat zou zijn gewond en dat de Russen enige andere soldaten hadden gearres teerd, kon bevestigen, verklaarde de of; ficier dat de zaak in onderzoek was. Hy wilde verder geen enkele bijzonderheid geven. Nader wordt gemeld, dat inderdaad een Brits soldaat ten gevolge van een bij het incident opgelopen schotwond in critieke toestand verkeert, en dat zeven andere soldaten van de „Oxford shire en Buckinghamshire Light Infan try" zyn gearresteerd. Volgens inlichtingen van de zijde van het Britse leger verwacht men, dat de gewonde soldaat, Knill geheten, die een schot in de rug kreeg, niet het leven zal kunnen behouden. De betrokken groep Britse militairen was op de konijnenjacht. Een der sol daten schijnt bij het achtervolgen van een aangeschoten konijn de zonegrens te hebben overschreden. Hij verdween tussen het gewas, men hoorde een schot en zag daarna, dat Knill, met de han den omhoog, door Sovjetrussische sol daten werd opgebracht. Een kapitein en acht andere Britse militairen bega ven zich toen naar de grenspost te Du derstadt om de vrijlating van de aan gehouden soldaat te verzoeken. De Sovjetrussische grenswacht daar vuurde een schot in de lucht af, waar schijnlijk. aldus de zegsman, om de aandacht van zijn chef te trekken. Ter stond na het afvuren van dit schot kwam een aantal Sovjetrussische sol daten uit een nabijgelegen boerderij aanlopen, luid schreeuwend en vurend Over twee maanden hoopt men het nieuwe weggedeelte in de Rijksweg nr 38 tussen Den Haag en Rotterdam door het Westland voor het verkeer te kunnen openstellen. Met de aanleg van deze weg, die met twee verkeersbanen van de Rolpaalbrug naar de bloemenveiling te Naaldwijk loopt, is men reeds voor de oorlog begonnen. In de toekomst zal het verkeer om Hcnselaarsdiik worden ge leid en een snellere verbinding tussen de veilingen en de grote steden tot stand ziin gebracht. De werkzaamheden in de buurt van de Naaldwijkse veiling. Nodig voor bescherming luchtbrug Franse genietroepen ln Berlijn heb ben gisteren, gelijk reeds kort gemeld, de radio-zen a masten van het onder aaniu ii mm -Russische controle staande Berlijnse met^hun' tommygünYen omsingelde de omroepstation opgeblazen. Radio-Ber- wachtende groep ongewapende Britse militairen. Een van de Sovjetsoldaten zou toen zijn wapen hebben doen af gaan, waarbij Knill, die zich bij de groep Britse militairen bevond, een schot in de rug opliep. Het schot zou van zeer dichtbij zijn afgevuurd. De Sovjetsoldaten bevalen de Britten hen te volgen en de Britse kapitein zei- de zijn mannen te gehoorzamen. De ka pitein wilde Knill niet verlaten en de Sovjets drongen er ook niet op aan. Het gezelschap werd naar de boerderij ge bracht. De gewonde soldaat en de kapitein werden per legerambulance naar Gos- lar gebracht OOSTENRIJKSE GEZANT IN CHILI VERMOORD. De Oostenrijkse gezant bij de Chi leense regering. Hans Beker, is gister middag in het legatiegebouw vermoord. De moordenaar, een Oekrainse emigrant, Sikorsky genaamd, pleegde zelfmoord. lijn v\e:d caarmede tot zwijgen ge bracht. De Franse stadscommandant. origa wC-gi';.craai Ganeval, heeft ove deze mautregel een cificiéle verklaring afgelegd. Daarin wordt gezegd, dat de masten een zeer groot gevaar oplever den voor de vliegtuigen van de lucht brug, welke met radar op het pas aan gelegde vliegveld Tegel landen. Gen. Ganeval verklaarde, dat hij de directie van Radio-Berlyn op 20 No vember er van in kermis had gesteld, dat de zendmasten opgeruimd zouden worden, ten einde de directie in de ge legenheid te stellen in een andere sec tor nieuwe installaties op te richten. Het vliegveld Tegel, dat in record tijd werd aangelegd, werd ean maand geleden in gebruik genomen. Nu werkt ook de radar op volle kracht,' maar bij slecht zioht leverden de in de nabij heid gelegen masten, waarvan de een 120 m en de andeT 80 m hoog was, groot gevaar op voor de luchtvaart. „Ik kon." aldus Ganeval, „niet langer de verantwoordelijkheid voor eventuele on gelukken op mij nemen." Het Atlantisch pact Voor het vervoer van zware stukken maakt de K.L.M. gebruik van speciale vliegtuigen, die de bijnaam „Vliegende Vrachtwagen" hebben gekregen Aan gezien de luchtvracht steeds grotere af metingen gaat aannemen, heeft men een, speciaal voor grote vrachtstukken bestemd, verplaatsbaar platform gecon strueerd. De afgevaardigden van Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg hebben hun goedkeuring gehecht aan een plan tot vorming van een Euro pees ministerkabinet en een raadgevend parlement. De Belgische afgevaardigde zeide, dat het plan een compromis was tussen Brit se en Frans-Belgische voorstellen voor een Westeuropese constitutie. Het plan zal op een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de vijf landen van het pact van Brussel, die waarschijnlijk in 'trbegin van het vol gend jaar in Londen of Luxemburg zal worden gehouden ter definitieve goed keuring worden voorgelegd. Naar men meent te weten beoogt het plan de op richting van een West-Europees parle ment. dat besluiten zal nemen met een meerderheid van twee derden en be voegd is alle Europese vraagstukken te bespreken met uitzonderine van die be treffende de militaire verdediging. Deze WEINIG WIND. De Bilt verwacht tot 'morgenavond: Overwegend droog weer met in het algemeen weinig bewolking en weinig wind. Vannacht in het binnenland op vele plaatsen lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist Mor gen overdag iets kouder dan vandaag. 18 DECEMBER. Zon op. 8 44 uui: onder: 16.29 uur. Maan op 18.23 uur: onder: 11.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 48 en 17.04 u. Lit nummer bestaat uit acht pagina's. BINNENLAND. De heer lr. H. Vos heeft ontslag geno men als lid der Tweede Kamer. HIJ had sinds de laatste verkiezingen voor de P. v. d. A. zitting. Het Kon. Ned. Zangersverbond zal in Den Bosch de eerste officiële ver- bondswedstrljd houden ln de grote hal op het veemarktterrein op 26 en 29 Mei aanstaande. Gisteren is ln het crematorium te Velsen het stoffelijk overschot van het overleden oud-lid der Tweede Kamer cn oud-directeur van het Nationaal Bureau voor Documentatie, de heer F. J. W. Drion, verast. Dinsdag 28 December a.s. vertrekt het ss. ..Oranje" naar Indonesië. Met dit schip kan zeepost worden meegezonden, mits deze niet later dan 23 December a.s. ter post bezorgd wordt. Naar de Nederl. Antillen vertrekt het m.s. „Hydra" op 24 December. Post hiervoor meet uiterlijk 21 December bezorgd zijn. Naar Suriname vertrekt 4 Januari 1949 het m.s. „Bo naire". De uiterste datum voor de post is hiervoor 31 December Ter nagedachtenis aan de Neder landse medici, die tijdens de Paclfic-oor- log omkwamen, zal begin 1949 een me disch werk „Dermatologie der tropen" worden uitgegeven. De Stichting voor culturele samenwer king tussen Nederland. Indonesië, Suri name en de Ned Antillen verleent hier bij haar steun. Het boek wordt samen gesteld door een 25-tal bekende Ncder- I landse en buitenlandse artsen. I De Eerste Kamer zal Dinsdag a s. 1 des namiddags om halftwee vergaderen. Aan boord van het Nederlandse s.s. „Hydra" aan de Surlnamekade te Am sterdam, ls gistermiddag de 38-jarige werkman G de W. ln het laadruim ge vallen. De man werd ln zorgwekkende toestand naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht, waar hij kort na aankomst ls overleden. Na langdurige besprekingen ls de begroting van Prov. Staten van Zuid- Holland z.h.st. aangenomen BUITENLAND. De Britse commandant in Berlijn, generaal-majoor Herbert, heeft een nieu we brug \an 300 meter lengte over de Havel. de verbinding vormend tussen Gatow en Spandau en de res tvan de stad, officieel ln gebruik gesteld. Te Brussel wordt vernomen, dat de 17.000 ledenvan het Belgische tramper soneel zich hebben uitgesproken ten gunste van een algemene staking, wan neer hun els tot loonsverhogingen, welke reeds drie maanden geleden werd naar vr. ren gebracht, niet wordt Ingewilligd. Zoals men weet. ls reeds een 24-uur- staklng gehouden. 3000 Italiaanse oudstrijders gebruik ten in een gevecht met de politie hun kunstarmen en -benen tijdens een beto ging voor hogere pensioenen en een Kerstgratificatie. Een oud-strijder werd ernstig gewond. Een aantal oudstrijders en politie-agenten liepen lichte verwon dingen op. Een delegatie werd door rege ringsfunctionarissen te woord gestaan. Graaf Sforza. de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, en Robert Schuman. zijn Franse collega, zullen 20 December ln Frankrijk een ontmoeting I hebben „voor een uitwisseling van ge- I dachten". De Tsjechoslowaakse vakvereni gingsraad heeft alle arbeidersraden ver- zocht aan de arbeidsbeurzen de namen te verstrekken van personen, die na Fe bruari werden ontslagen en nog zouder werk ziin opdat zfj voor „geschikt" werk ln mijnen en metaalgieterijen kunnen worden bestemd Er moet echter voor gewaakt worden, dat deze personen geen verantwoordelijke posities krfjgen De verordening, waarbij vrouwen en kinderen van Britse militairen en func tionarissen in Berlijn niet mogen over komen. is opgeheven. De Franse Hoge Raad heeft gene raal Bridoux minister van oorlog ln de regering van Vlchy, bij verstek ter dood veroordeeld. Het Belgische ministerie van coör dinatie heeft bekend gemaakt, dat voor de Belgische kolenmijnen ceen vreemde ar beidskrachten meer zullen worden aan geworven. De rechtsgeleerden, die namens de Amerikaanse regering als openbare aan klagers hebben gefungeerd bl| het te To kio gevoerde proces tegen Japanse oor logsmisdadigers, hebben tegenover het Hooggerechtshof te Washington verklaard van mening te zijn, dat dit Hof het ze- zag mist om in een beoordeling te tre den van het hoger beroep, dat door zeven Japanners is aangetekend. Gisternacht ls de stad Leopoldlna in het Zuid-Oosten van de staat Mlnas Geraes (Brazilië), geteisterd dcor *en wolkbreuk. 110 personen zouden de dood hebben gevonden, terwlll tallozen ver mist worden. In een straal van 60 km. ls alles vernield. De spoor- telefoon- en te legraaflijnen zyn beschadigd. zouden aan de algemene staf zijn voor behouden in het kader van het gepro jecteerde Atlantische Pact. De leden van het Westeuropese parlement, zo meent men te weten, zouden door de deelne mende regeringen worden benoemd. De Britse plannen voor een Westeuropese constitutie zouden gaan in de richting van een Europese raad met nationale delegaties, niet beperkt tot ministers en door regeringen gekozen functionarissen. Frankrijk stelde een assemblee voor met door de nationale parlementen benoem de afgevaardigden. De commissie voor Europese eenheid zal in het begin van het nieuwe jaar weer bijeenkomen om haar rapport op te stellen voor de consultatieve raad van de landen van het pact van Brussel. Naar men meent te weten, zou de com missie begin Januari weer voor tien da gen bijeenkomen om de laatste hand te leggen aan de voorstellen waarover reeds overeenstemming? bestaat, nadat deze ziin voorgelegd aan de respectieve rege ringen. Zoals men het in Londen begrijpt, zou het voornaamste uitvoerende lichaam voor de Europese eenheid een minister raad zijn, benoemd door de regeringen en gemachtigd om een gemeenschappe lijke politiek te bespreken. De gedachte van een „Europees parlement" wordt niet realistisch geacht in de betekenis van een gekozen parlement met bevoegdhe den, groter dan die van de regeringen van souvereine leden-staten. Indien een tweede Europees lichaam wordt gevormd, verwacht men, dat het een zuiver be raadslagend. consultatief, niet-uitvoe- rend en niet-constituerend lichaam zal rijn, dat beperkt is in bevoegdheid door de reeds genoemde raad. Volgens de laatste inlichtingen te Londen is er nog geen definitief besluit genomen t.a.v. het tijdstip van de vorming van een van deze twee lichamen. Uit gezaghebbende bron te Washing ton wordt vernomen, dat de diplomaten, die over het Noordatlantisch veiligheids pact der zeven mogendheden te Wash ington onderhandelen, de mogelijkheid overwegen te voorzien in maatregelen, die het aan de macht komen van ..to talitaire vijfde colonnes" verhinderen. Met een desbetreffend artikel in het pact zou men zich willen verzekeren van gemeenschappelijk overleg tussen de on dertekenende mogendheden, indien een dergelijke actie de oolitieke onafhanke lijkheid of integriteit van een dezer landen zou bedreigen. De jongste ge schiedenis heeft de mogelijkheid bewe zen van agrpssie uit het eigen land. ge leid en ondersteund ctoor het buiten land, aldus deze kringen. Radio-Berlyn had op 't verzoek van 39 November geantwoord niets te kun nen ondernemen. Het had ook gewei gerd rode lichten aan de masten te laten aanbrengen. De Fransen hebben behalve de zend masten, ook het bijbehorende contró'.e- station vernield. De studio van de Sov- jetdultse radio berind zich in de En gelse sector van Berlijn. Na twaalf uur onderbreking keerde Radio-Berlijn in de aether terug op de golflengte van de Deutschlandsen- der, die ten Zuiden van Berlijn ln de Sovjet-zone ligt. Dit is de enige veel zwakkere zender waarover de Sovjets thans be schikken. Van Sovjetzijde werden hef tige protesten geuit tegen het „reac- tionnaire vandalisme". De Franse uit leg werd niet steekhoudend genoemd, omdat de Sovjet-autoriteiten de Fran sen een ander terrein hadden aangebo den, dat eohter geweigerd werd. Truman zal buitenl. politiek behandelen President Truman heeft verklaard dat hij aan het in Januari 1949 bijeen komende nieuwe Congres een speciale boodschap zal zenden over de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Deze mededeling van de president, welke tijdens een persconferentie is ge daan, werd uitgelegd als een aankon diging van wetsontwerpen, welke door de Amerikaanse regering aan het Con gres zullen worden voorgelegd en welke betrekking hebben op de vervulling van de verplichtingen der Verenigde Staten in verband met het ingaan van het tweede jaar van de Marshall-hulp en het verlenen van militaire bijstand aan de landen van de West-Europese Unie. ZUID-AMERIKA BEZINT ZICH. President Gonzalez Videla van Chili heeft verklaard, dat de democratische staten van Latijns Amerika „zich be vinden tussen twee onverzoenlijke vij anden", namelijk het neo-fascisme en het Sovjetrussische communisme. „Ernstige" gebeurtenissen, welke in de laatste tijd in verschillende Amerikaan se landen hebben plaatsgevonden, vor men een aanwijzing, dat er een conti nentale samenzwering bestaat", aldus de president. Hy deed een beroep op de Amerikaan se „democratische krachten" om een ver enigd front te vormen, „wy moeten zo wel op geestelijk, als op economisch ge bied één geheel vormen, teneinde een voorbeeld te geven aan het oude, door nationalisme verscheurde Europa", ver klaarde hij. HET VERKEER TE BERLIJN. Alle particuliere voertuigen, die gela den met goederen van de Sovjetsector van Berlijn naar een der Westelijke sec toren rijden, zullen voortaan speciale contróleposten moeten passeren, aldus maakt de politie van de Sovjet-sector bekend. Voor ieder goederenvervoer van de Sovjet-sector naar de Westelijke secto ren is een speciale vergunning benodigd, die door het Sovjet-Russisch militair bestuursbureau wordt uitgegeven. Waarnemers te Berlijn geloven, dat de nieuwe order het wettelijk verkeer tussen de Sovjet-sector en de rest van Berlijn practisch zal afschaffen, „daar de er varing op ander sebied geleerd heeft, dat de Sovjetautoriteiten slechts zeer lang zaam en met tegenzin vergunningen verstrekken." AANKLACHT TEGEN RUBBER-MAATSCHAPPIJEN. Het Amerikaanse ministerie van jusiitie heeft medegedeeld, dat het een aanklacht heeft ingediend, welke ten doel heeft een onwe:tig wereldkartel voor natuurrubber-producten uiteen ie doen vallen. In de aanklacht worden r.ls aangeklaagden genoemd de te Lon den gevestigde Dunlop Rubber Compa ny Ltd, de Sonsolldated Rubber Manu facturers Lid te New York en Londen en de United States Rubber Company te New York. Als medeplichtigen wor den 13 buitenlandse maatschappijen genoemd. De beschuldiging, gebaseerd op de Amerikaanse anti'.rust-we geving, spreekt van „onwettige kartelovereen komsten, welke de invoer in en de ex port uit de V.S voorkomen van pro» duo:en, vervaardigd uit natuurrubber of latex".

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1