Woningruimte VOORDIJK'S Benut Krijgt Voorschoten primeur van voltooide „Finse school"? UW VRIJE TIJD! HOUTHANDEL AANMAAKHOUT STADSNIEUWS Yoorschoten leent vijf ton voor financiering woningbouw Officiële publicatie 1 VOOR DE FEESTDAGEN Maison Nelly AANGEBODEN VRIJDAG 10 DECEMBER Hoogheemraadschap van Rijnland #9K GEBOUWD EIGENDOM WORDT BELAST. In de alhier gehouden verenigde ver gadering van het Hoogheemraadschap van Ryniand is de begroting voor 1949 behandeld. De gewone dienst hiervan sluit op rond f. 900.000; het blijkt nood zakelijk het bundergeld, laatstelijk f. 7 tot f. 7.50 per hectare te verhogen. Op de buitengewone dienst zijn enkele gro tere vernieuwingswerken geraamd. Id zijn toelichting liet de dijkgraaf uitkomen, dat de hogere eisen, die de begroting thans stelt, voor een deel worden veroorzaakt door de noodzaak, de in vorige jaren noodgedwongen ach terwege gelaten onderhouds- en ver nieuwingswerken in te halen. Voorts is de algemene prijsstijging ook op Rijnland van invloed. De lasten zijn thans tot 150% van het peil van 1940 gestegen; deze stijging is nog matig, in dien men haar vergelijkt met die welke andere waterschappen te zien geven. Toch wordt gestreefd naar verbre ding van het belastingvlak. Nu een steeds groter deel der taak van het hoogheemraadschap aan alle Ingezete nen ervan iniet alleen aan land- en tuinbouw) ten goede komt, wordt het billijk geacht ook het gebouwd eigen dom in de waterschapslasten te doen bijdragen. De reglementsherziening, die o m. bepalingen van deze strekking zal inhouden, is naar de dijkgraaf des gevraagd mededeelde in vergevor derde staat van voorbereiding. Volgens het ontwerp zou een kadastrale huur waarde van f.300 van het gebouwd eigendom gelijk worden gesteld met één hectare ongebouwd. Ten gemeen- landshuize worden met het oog hierop reeds voorbereidingen getroffen Enkele besluiten tot aanpassing van bezoldigings- en nensionerlngsnormen aan die van het Rijk werden z.h.st. aangenomen Aan het begin der vergadering heelt, de dijkgraaf de nieuw benoemde secre taris mr Fockema Andreae welkom ge heten. Ds B. van Ginkel bedankt voor beroep Naar wij vernemen heeft ds B. van Ginkel. Ned. Herv. predikant te Amsterdam (West), dl» r"?I,r.T* naa in de vacature van ds D. Kuil man bij de Ned. Herv. Gemeente te derer stede voor dit beroep be dankt. DS W. A. SMIT. Bevestiging en intrede te Dordrecht. Ds W. A. Smit. voorheen predikant der Indonesische Kerk en thans hier ter stede woonachtig, zal a.s. Zondag ochtend worden bevestigd ais PreJ}]"®4 der Ned. Herv gemeente te Dordrecht. Als bevestiger zal optreden ds A. w. Brink van Den Haag. In de avondgods dienstoefening. welke evenals de och tenddienst In de Kerk !Ml wor den gehouden, pal ds W. A. Smit zijn intrede doen. BONTE AVOND K. en O. In de vrijwel geheel bezette Stadsge- hoorzaal werd gisteren een door de Stichting K en O. voorbereide bonte avond gegeven, waaraan een Kroot, aan tal personeelsverenigingen haar mede werking verleende. Allereerst wasdaar het v.T.L.-koor, dat ol.v. zijn directeur, de heer Joh- v. d. Broek, enkele liederen ten gehore bracht, waarvan wil vooral het met élan vertolkte werkje van J. de Klerk „De conducteur" willen noe- mDe Toneelvereniging ..De stalen band" van de H.C.W. en de N.E.M. bracht deze avond de één-acter „De gierigaard, de soldaat, de laars en de duivel", een spel, waaraan een gezonde moraal ten grond slag ligt, maar waarin het de uitvoe renden wel eens ontbrak aan de nodige overtuiging; zo was het koor der ge tuigen te vlak. Dit was geen aanklacht tegen de op zijn goed en landerijen be- luste pachter Anselm, doch veeleer een uit het hoofd opgezegd versje. De dansgroep van Ann Pasman liet zich zowel voor als na de pauze zien .n een Spaanse wals, Tarantella en enige karakterstukjes. De piano-partij was hier in goede handen bil Loes Planje. Haar pianosolo ..Clalr de Lune" vond terecht veel waardering! Een uitstekend verzorgd nummer was ook de acrobatiek van de Electro-boys i'H.C.W. en N-EM.). Als amateur-goo chelaar oogstte de heer H van Duuren (Venduhuis) veel succes, terwijl de Ha- waiianband „De Moana's" (Imenexco) aan 't eind van de avond, welke met een kort woord van welkom door de heer Jac. van Es geopend, voor de muzikale noot zore droegen. In tegenstelling met vorige bonte avonden misten wil dit maal de muzikale afwisseling voor en tijdens het programma, waardoor het geheel een enigszins saai karakter kreeg Wij geven K. en O. in overweging hier in een volgende maal te voorzien. Wellicht dat dit a.s. Dinsdagavond, als andere personeelsverenigingen een der gelijke avond verzorgen, nog is goed te maken. O-l. komt dit het geheel ten goede. Kerstmarkt Kleuterhuis Leidse Buitenschool Het ligt ln het voornemen van de directrice en haar naaste medewerksters van het Kleuterhuia der Leidse Buiten school. om op 14 December a.s. ln het gebouw van het Kleuterhuls te Katwijk aan Zee een Kerstmarkt te organiseren teneinde een Verpleegfonds te stichten ten behoeve van een „Gratis-Bed". Het doel hiervan ls om gratis verpleging te verschaffen aan kinderen van 16 Jaar, wier ouders door financiële omstandig heden niet ln staat zijn zo'n verpleging te bekostigen. Do praktijk bewijst dat voor deze kinderen niet genoeg gedaan kan worden, zodat een druk bezoek verwacht mag worden. De Kerstmarkt wordt zowel ln Katwijk als ln Lelden gehouden. Te Katwijk ls deze markt op 14 December geopend van 15 tot 17 uur en van 19 30 tot 21 uur en te Lelden ln het Federatie- huls, Gerecht 10 op Donderdag 16 en Wijdag 17 December telkens van 14.30 tot 17.30 en van 19,30 tot 22 uur. Vele attrac ties zullen de gezelligheid verhogen, ter wijl textielgoederen en vele nuttige voor werpen tegen gewone prijzen zullen wor den aangeboden. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Uitgaande van de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek West" werd in de Lagere Landbouwschool al hier een cursus geopend ter opleiding van graslandkeurmeester. De lessen werden gegeven door R. Duursma, hoofd der LLB. alhier. Er was flinke belangstelling voor deze cur sus uit vele plaatsen rondom Lelden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: de heer B. M. de Court Onderwater (iDordrebht)voor artsexamen (2e ged.) W. E. Bangert (Leiden), mej. J. R Koetsier (Den Haag); mej. M. Molenaar (Den Haag); H. R. Kylstra (Velp) en J. J. de Lan ge (Den Haag). K.VJP. VERGADERT. Onder voorzitterschap van de heer S. Menken vond gisteravond een K.V.P.- vergadering plaats. Na een drietal In leidingen werd overgegaan tot de be stuursverkiezing. Herkozen werden de heren: mr E. Bolsius. J, Houkx. H. Lom- bert, S. Menken, J. van Oyen, A. Speel, N. Vreeburg en Th. Wllmer. Gekozen werd de heer O. Bik. De heer S. Men ken werd weer tot voorzitter benoemd. Ten slotte werd de onderstaande mo tie, geadresseerd aan het hoofdbestuur van de K VP., betreffende het midden- standsbeleid van de regering, aangeno men: „Het hoofdbestuur wordt verzocht wijzigingen te verkrijgen voor de volgen de punten: 1. te maken dat geen extra lasten meer op de middenstand worden gelegd, stappen te doen dat de onbil lijke vereveningsbelasting ten spoedigste wordt opgeheven, dat onder geen beding de omzetbelasting wordt verhoogd en dat de vorige verhoging masr worden doorberekend zonder margekorting door het directoraat-Generaal van Prijzen. 2. Alles in het werk te stellen om de kinderbijslag voor zelfstandigen direct ln te voeren." H. Beij met pensioen VERLAAT MORGEN DE GEMEENTEDIENST. Zoals wü met een enkel woord reeds meldden zal de heer H. Beij, chef yan de huishoudelijke dienst ten Stadhuize, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 Januari as. de gemeentedienst verlaten. Aangezien de heer Beij nog enkele weken vacantie te goed heeft, zal dit af scheid reeds morgen plaats vinden. De heer Bey. die 1 Juli 1926 als opvolger van wlilen de heer W. Bra- kel werd aan gesteld als congierge van het Stadhuis, heeft tijdens ziln ambtspe riode gediend onder de bur gemeester jhr. mr dr N. C. de Gijselaar. mr A. v. d Bande Bakhui zen, ln wiens Dlaats tijdens de bezetting mr R. N. de Ruijter van Steveninck als zodanig dienst deed. en thans onder burgemeester jhr mr F H. van Kinschot. Nadat de heer Beü Maart 1935 was bevorderd tot huismees ter, werd hij op 1 Januari 1941 benoemd tot chef van de huishoudelijke dienst. De scheidende functionnaris. die al tijd een groot aandeel heeft gehad aan de interne regeling der raadsvergade ringen. terwijl hij bij officiële bezoeken altijd strak „de touwtjes" in handen had, bewaart nog altijd een „vurige" herinnering aan de Stadhuisbrand in Februari 1929, toen mede ook zijn wo ning een prooi der vlammen werd Van zijn hand is indertijd ook een beschrij ving verschenen van de bouw van het nieuwe stadhuis. Voordat de heer Beij ln gemeente dienst trad, was hij gedurende 10 jaar congierge van de christelijke school aan het Noordelnde, terwijl hij verscheid jaren het kosterschap van de Marekerk bekleedde. Het is de wens van de heer Beij, dat zijn afscheid op morgen geheel onop gemerkt zal voorbij eaan. RK. SIGARENWINKELIERS SLUITEN ZICH AANEEN. Gisteravond is in hotel „Rijnland" opgericht een R.K. Sigarenwinkeliers vereniging, onderafdeling van de RK. Middenstandsbond.. Het hoofdbestuurslid, de heer L. van Berkel uit Haarlem zette de noodzake lijkheid van een dergelijke vereniging uiteen, welk betoog achtereenvolgens werd ondersteund door de heer W. Th. van der Holst, bestuurslid, der plaatse lijke R.K. Middenstandsorganisatie en door de geestelijk adviseur, kapelaan L. van Vugt. Nadat de heer Van Berkel vele vra gen beantwoord had, ging men over tot de bestuursverkiezing, waarbij gekozen werden de heren Th. de Groot, voor zitter, A, Driessen, W. Rijnardus. N. Ammerlaan en A. v. d. Spree. Een prachtig legaat VOOR EEN WIJKGEBOUW VAN DE EVANG. LUTH. GEMEENTE. Bij het^college van Kerkrentraeesters der Evang. Luth. gemeente te dezer stede is bericht binnengekomen, dat wijlen de heer J. G. J. Brands de helft van zijn vermogen aan deze gemeente heeft vermaakt, onder beding, dat dit bedrag zal worden bestemd voor de op richting van een wUkgebouw. Aange zien onder de huidige omstandigheden neg niet aan de bouw van een derge lijk object valt te denken, zal van het bedrag een fonds worden gevormd, on- der de naam van „Brandsfonds". K. EN O. ZAG ZWITSERSE FILM „MARIE LOUISE". Zelfs de Zwitserse filmindustrie heeft zich meester gemaakt van aspecten van de jongste oorlog als thema voor haar productie. Een van die Zwitserse „oor logsfilms", „Marie Louise", werd gister avond in Trianon gedraaid voor K. en O., doch vermocht daarbij niet die gro te belangstelling te trekken, die ge meenlijk K. en O.-filmavonden ken merkt. Enerzijds kan men dit betreuren, om dat ook deze film kwaliteiten bezit, wel ke de gestadige ontwikkeling van de film tot aparte kunst zeker kunnen sti muleren, doch anderzijds is een iets flauwere belangstelling verklaarbaar. Ten eerste is het publick de laatste Ja ren overvoerd met oorlogsfilms, en ten tweede lagen de Zwisterse problemen gedurende de oorlog op zulk een ander niveau, dat men ternauwernood bijzon dere belangstelling venvachten mag. Mits althans niet ,de filmische kwali teiten afgezien van het behandelde on derwerp op een peil liggen, dat boven het normale uitgaat. Dit laatste ls bij de film Marie Louise, die bovendien reeds eerder voor het Leidse bioscoop publiek gedraaid werd, niet het geval. Wij durven dit te constateren, omdat de filmvoorstellingen van K. en O., ook blijkens de tot nu toe over het alge meen gebrachte films, meer beogen dan de verstrooiing bieden, waartoe de nor male bioscoopvoorstellingen gelegenheid geven. Dit speciale karakter van deze voorstellingen veroorlooft een speciale critische beoordeling, die in het geval van deze film niet onverdeeld gunstig kan zijn. Zeker, het spel van de kleine Marie Louise is zeer natuurlijk, boelend vaak. eventfls de vertolking van de an dere op de voorgrond tredende kinder - rollen. De waarde hiervan gaat even wel voor een groot deel verloren door het zwakke spel van de oudere genera tie. Interessant ls het, kennis te nemen van de acties, die Zwitserland heeft ge voerd om het leed van de afgelopen oorlog te verzachten, zoals in dit geval het tijdelijk opnemen van Franse kin deren uit de zwaar getroffen gebieden in de rustige sfeer van de Zwitserse neutrale Alpen: Een oplossing voor de probleemstelling, die in de loop van de film op de voorgrond treedt, wordt evenwel met aan de hand gedaan, waardoor weer veel van de conflicten, die aanvankelijk de aandacht boeien, aan diepte verliezen. Bouw van R.K. Meisjesschool vordert opzienbarend snel Wanneer men enkele weken geleden de Leidseweg te Voorschoten passeer de, ter hoogte van de tramhalte Ver- nèdepark, had men nog een vrij uit zicht op het voetbalveld van V.V.L.V., en niemand, die niet was ingelicht zou hebben kunnen vermoeden, dat dit uit zicht reeds kort nadien belemmerd zou worden door een school-in-wording, die misschien reeds in het prille begin van 1949 tot een voltooide school zou zijn omgetoverd. In de raadsvergadering van 3 Sept. j.l. werd besloten van gemeentewege dit gebouw te stichten, om het tz.t. aan het R.K. schoolbestuur over te dragen. Dit gebouw, dat thans ver rijst aan de rechterzijde van de Els- laan, belooft de eerste zogenaamde „Finse school" des lands te worden. De gemeente sloot de nodige con tracten ai met de N.V. Panagro te Warmond, de importrice van deze schoolgebouwen en enkele weken latei- begon men met de funderingswerk zaamheden. Deze waren gereed toen op Zaterdag 20 November het stoomschip „Marina" te Rotterdam binnenliep met de eerste zending van de materia len. voor deze scholen. Voorschoten was zo gelukkig van deze eerste zending te mogen meeprofiteren. Maandag 22 November arriveerden reeds de eerste vrachtwagens met het materiaal op het terrein van de bouw en wat er sindsdien ls gepresteerd doet iedereen verstomd staan. Zoals de foto laat zien staat het gebouw reeds grotendeels onder de kap. Onze correspondent te Voorschoten had een onderhoud met de heer S. G. van Vliet, de uitvoerder van de fa. Van Run—Poelgeest te Leimuiden, welke firiha de bouw voor de N.V. Panagro verzorgt. De heer Van Vliet noemde verschillende redenen voor het vlotte verloop van de bouw. In de eerste plaats ls dit het voor de tijd van het jaar gunstige weer, doch daarnaast noemde hij in één adem de prima staat waapln "de materialen worden aangevoerd en het stoere werken van zijn arbeiders. De heer Van Vliet, die oojc uitvoerder is geweest bij de bouw van diverse z.g. Oostenrijkse woningen, dus ook houten prefabs, noemde het verschil tussen de materialen' van het een en ander als dag en nacht. Het materiaal van4 de Finse school is uit stekend. zeer goede kwaliteit hout, goede verpakking, terwijl tekeningen en aanduidingen op het hout, dat zo als bekend pasklaar is. overeenstem men. De heer Van Vliet noemde de bouw van deze Finse school een expé riment, dat tot heden naar alle tevre denheid verloopt. Naast personeel van de fa. v. Rijn Poelgeest is daar ook reeds werk zaam personeel van het schildersbe drijf Jansen uit Leiden, welk bedrijf het schilderwerk aan de school zal verzorgen. Op de vraag van onze correspon dent wanneer de school klaar zou kunnen zijn, antwoordde de heer Van Vliet, dat deze vraag moeilijk te be antwoorden was, doch dat hij ver wachtte, dat bij werkbaar weer, on voorziene omstandigheden buiten be schouwing gelaten, de bouw tegen het begin van het nieuwe jaar zo goed als voltooid zal kunnen zün. Voor schoten zal dan waarschijnlijk de eerste gemeente in ons land zijn, waar eeiv dergelijke school In gebruik genomen" wordt! Als interessante bijzonderheid kan nog vermeld worden dat de fabriek ln Finland waar men deze „grote bouw dozen" maakt, grotendeels werkt met vrouwelijk personeel. Grote schade in gemeente door loslopende honden Slechts één punt stond op de agenda van de spoedeisende raadsvergadering te Voorschoten welke Donderdagavond werd gehouden, nJ. het aangaan van een geldlening groot f. 500.000.—. Het was B. en W. gelukt van de NV. HAV bank te Schiedam een aanbieding te verkrijgen voor een geldlening ten behoeve van de financiering van het onrendabele gedeelte der bouwkosten van de 44 middenstandswoningen, wel ke voor rekening van de gemeente wor den gebouwd. Als voorwaarden werden vermeld o.a. een looptijd van 10 jaren, rente 3 geen periodieke aflossing, doch terugbe taling van het geleende bedrag In één keer na het verstrijken van de looptijd van 10 jaren. Versterkte aflossing is ge durende deze looptijd niet toegestaan. Mocht evenwel het juiste bedrag van het niet rendabele gedeelte der bouw kosten door de Minister van Wederop bouw en Volksnuisvesting lager worden bepaald, dan ls de gemeente bevoegd tot 24 Januari a.s. zonder boetebetaling het teveel geleende buitengewoon af te los sen, zodat onnodig renteverlies zoveel mogelijk kan worden voorkomen. Na slechts enkele opmerkingen wordt het voorstel van B. en W. z.h.st. aan- Bü de hierop volgende rondvraag be- genomen. PROF. DR T. H. MILO OVER DE ZEESLAG BIJ LEYTE. Lezing voor „Onze Vloot". Voor de Kon. Ned. Vereniging „Onze Vloot" sprak gisteravond in de Turk prof. dr T H. Milo, over de zeeslag bij Leyte, een van de eilanden van de Phllippijnen. waar Amerika de aanval opende op dit knooppunt der Japanse verbindingswegen tussen moederland en de ollegebieden van Indonesië. Spr. schetste eerst de voorgeschiede nis van deze grootste zeeslag van de Jongste oorlog, het eerste Jaipanse op dringen. de voor Amerika succesvolle operaties bij de Koraaleilanden en bij Midway tot het stuiten van de Japan se opmars en het begin van de Ameri kaanse tegenaanval by de Salomons eilanden. De aanval op de Phillppijnen achtte spreker belangrijk, zowel ten aanzien van het Japanse moreel als ten aanzien van de Japanse mogelijk heden om de oorlog vol te houden. Toen de Phillppijnen eenanaal voor Japan waren verloren, was iedere kans voor Japan verkeken, om de oorlog tot een zegevierend einde te brengen of zelfs maar lang vol te houden. Het eiland Leyte werd uitgekozen voor de eerste aanval in 1944, omdat het de poort opende tot de twee be langrijkste eilanden Mindanao en Lu- zon. De Japanners verwachtten de aanval omstreeks December, en dit zou in zeker opzicht gunstig voor hen zijn geweest, zy hadden geen piloten meer, die ervaring hadden met vliegdeksche pen als basis, en eerst in December zouden de eerste nieuw-Opgeleide groe pen weer beschikbaar zijn. De vlieg dekschepen vertoefden ten tyde van de aapval dan ook in Japan. De aanval werd van Amerikaanse zijde geopend door een omvangrijk luchtoffensief tegen de Japanse luc'nt- bases op Formosa, die zo goed als ge heel werden uitgeschakeld. Op 20 Oct. volgde daarop de eerste landing op Leyte, uitgevoerd onder directe dek king van de Amerikaanse zevende vloot, terwijl ten Oosten van de Phi llppijnen de derde vloot voor dekking van de gehele operatie zorgde. In het geheel namen 738 schepen deel, met een tonnage van 2% millloen, ongeveer de omvang van de Nederlandse koop vaardijvloot. Ten Westen van de Phi llppijnen was voorts een gordel van Amerikaanse duikboten gestatlonneerd. die het eerste contact met de vijand kreeg, nJ op 23 October. Op diezelf de dag werd in de Soeloezee een Ja panse vloot gesignaleerd, die naar het Noorden opstoomde. Geen van deze vloten omvatten echter vliegdeksche pen. Deze werden (zoals later bleek met ongeoefende piloten aan boord) gebruikt als „lokvloot", waardoor de Amerikaanse vloot zich Inaeraaad ko. - te tijd heeft laten misleiden. Op dat moment waren echter de belde andere vloten reeds zo goed als geheel on schadelijk gemaakt, vooral door een onderlinge rivaliteit der bevelvoerende Japanse vlootcommandanten. De zee slag, die de beslissing over het slagen van de Amerikaanse operaties op de Phllippijnen afdwong, was daarmede in het voordeel van de Amerikanen ver lopen. Zwaar waren de Japanse verlie zen geweest, waartegenover natuurlijk gevoelige, doch in verhouding lichte Amerikaanse verliezen stonden. De lezing werd geïllustreerd met tal rijke lichtbeelden, die een uitnemend Inzicht gaven in de aard en omvang van de strijd, die zo belangrijk ls ge weest voor de uiteindelijke overwin ning op Japan. spreekt allereerst de heer J. van Dode- weerd de schade welke door loslopende honden ls aangericht onder de schapen en noemt loslopende honden tevens een groot gevaar voor het verkeer. Spr. zou gaarne uitbreiding zien van de politie verordening. De voorzitter deelt mede dat een 70- tal schapen ls gedood en sedert en kele dagen een klopjacht wordt gehou den. Tot op heden is de eigenaar van een bepaalde hond niet gevonden. De heer G. v. d. Hulst heeft reeds meerdere malen om maatregelen ge vraagd en vindt het jammer dat hier aan zo weinig aandacht is geschonken. De schade ls thans zo groot omdat vele drachtige schapen gedood of zodanig gewond waren dat tot afslachting moest worden overgegaan. Spr. stelt een aan tal artikelen voor ter opneming in de politieverordening, o.a. dat het verboden ls honden los te laten lopen en een hond ln bezit te hebben zonder toestem ming van B. en W. De voorzitter geeft de toezegging deze zaak in B. en W. te bespreken. De heer E. Griffioen vraagt nogeens naar de oplossing van een gedeelte be strating van de Leidseweg en de heer O. R. I. Viveen naar de commissie inzake het verkeer. Hierna gaat de raad in besloten zit ting. NATIONALE KANARIE-TENTOON STELLING „DE ZANGER". Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseert de Leidse vereni ging van Kanarieliefhebbers en Vogel- besche-mlng .De Zanger" Zaterdag en Zondag a.s. in de bovenzaal van café Royal een nationale zang- en kleurlcn- tounstelJJr.g. Er zyr. ongeveer 300 vogels ingezon den, waaronder 70 kleurvogels, ONTHEFFING RIJVERBOD OP TWEEDE KERSTDAG? Speciale berichtgevi ng Naar wij vernemen wordt overwo gen om op Tweede Kerstdag, Zondag 26 December, ontheffing van het rij verbod te verlenen. Een beslissing hier omtrent kan spoedig worden verwacht. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 10 December. Op de laatste dag van deze week werd ten opzichte van de effectenbeurs een zeer gereserveerde houding aange nomen en de affaire was van beschei den omvang. Voor enkele specialiteiten bestond evenwel nog belangstelling en Koninklijke trokken evenals de laatste dagen het grootste deel van de publie ke attentie. De prijs bleef ook beneden die van gisteren. Van de Cultuurfond sen werden HVA's geregeld in een open hoek verhandeld. Na een aanvankelijke inzinking kon ten opzichte van 't vo rige slot nog een fractionele verbete ring worden verkregen. De affaire in de andere Oultuuraandelen en de In donesische waarden was van geringe omvang en uit alles kon worden opge maakt, dat het publiek t.o.v. deze pa pieren wil afwachten hoe de situatie in Indonesië zich zal ontwikkelen. Am sterdam rubber en Deli-maatschappu waren iets hoger. De Scheepvaartmarkt was stil. Ook de Industrieafdeling was stil. Op de beleggingsafdeling bestond aanvankelijk enige vraag voor de con versielening 1947, die tot 98 opliep, maar tegen het slot weer een fractie achteruit ging. Amerikanen waren in het vergeetboek. D1STR1BUTIED1ENST LEIDEN. UITREIKING TOESLAG BIJZONDERE ARBEID. In de week welke 13 December e k. aan vangt vindt uitreiking plaats van toeslag- kaarten wegens bijzondere arbeid te: Rfjnsburg: 13 en 14 December. UUp wetering: 15 December. Roelufnrendsveen: 16 en 17 December. Warmond: 18 December. In de week welko 20 December e.k. aan vangt: Oegstgecst: 20 December. Leiderdorp: 21 December. Lelden: 22. 23 en 24 December. NA-UITREIKING VAN BONKAARTEN. De na-ultrelklng van bonkaarten 901 zal plaats vinden op Vrijdag 17 December, zo wel voor zelfverzorgera, als nlet-zelfver- zorgers te Lelden en Katwijk. De loketten zijn geopend van 8.30 tot 12 uur cn van 1.45 tot 4.30 uur. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Deo. Veemarkt. Aangevoerd 5 fokstieren; 8 slachtdieren; 51 kalf- en melkkoeien 450875, vlug; 31 varekoelen e.a. 400575, mat; 100 vette koelen; 63 pinken 230350. mat; 31 graskalveren 100 220, mat; 49 nuchtere slachtkalveren; 606 vette schapen; 75 mestvarkens 6075, vlug; 653 biggen 45—60. vlug: 11 paarden; 2 veulens; 45 bokken en gelten 2060, mat. LEIDEN. 10 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 47 partijen. 42 partijen Goudse kaas le soort 170—174. 2e soort 167—169. 5 partijen Leidse kaas le soort 162164 per 100 kilo. Handel goed. WIE HELPT net Jong gezin (3 personen) aan in Lelden of naaste omgeving Adres: Het Leidsche Inventarishuls, St. Aagtenstr. 32 Leiden, ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ EEN GOED VERZORGD KAPSEL 1 Permanent Wave E 1 Cold Wave E 1 Manicuren E Haarverven E Breestraat 171a, Telefoon 25185 hui BOUWTERREIN TE KOOP TE OEGSTGEEST a.d. Prins Hendriklaan n.b. de Kempenaerstraat en de Terweeweg, groot 1243 M- waarop 3 Hulzen gebouwd kunnen worden, ook gedeeltelijk te koop. F-OUWTERREIN TE KOOP TE NOORDWIJK. i.h. Breloftpark n.b. de Oude Zeeweg, groot 1245 M= waarop 2 huizen gebouwd kunnen worden, aaneen of afzonderlijk. Te bevragen n.v. Leidsche Handels Mij v Onroerende Goe deren te^Leiue' Rapenburg 122 en de Jongh's Woningbur. te Oegrtgco^w. h.„mpenaerstraat 79. Duitse piano en koffer- schrijfmachine, merk Olyra- pia. beide in prima staat. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 4831a Wü hebben voor U voorradig TRIPLEX MEUBELPLATEN HARDBOARD CARTON GESCHAAFDE LATTEN HOUTEN BALLEN VERSIERINGEN LIJSTEN STOKKEN LIJM BEITS ENZ. ENZ. Mare 106, Leiden Telefoon 22017 MELKKANNEN f 1.85 ROERZEVEN f 1.90 zolang de voorraad strekt VOORUIT U.A. HERENSTR. 9, LEIDEN TELEFOON 24099 Brieven op advertenties welke naar onze mening niet bona fide op de Inhoud reageren (o.a. drukwerken) worden niet aan de stellers ioorge- geven doch zonder meer ver nietigd. Zeer droog Aanmaakhout per twee mud f4,50. Bij aankoop van 10 mud reductie. JANSEN EN KOOPMAN, teL 22834, Os- en Paarden). 18

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3