Laatste Berichten RECHTZAKEN Justitiebegroting in Tweede Kamer Voken\%T^Zn7(erenlïe brengt weinig nieuws Krachtiger Nederlandse houding dringend noodzakelijk Paniekstemming onder de Federalisten Kerkelijk Leven VRIJDAG 10 DECEMBER De overheid heeft zeker het recht tot het uitoefenen van de doodstraf, aldus de minister tegenover de heren v d. Feltz, Terpstra en Zandt, doch zij be hoeft niet altfjd van dat recht gebruik te maken. Spr. vindt het beter, dat zij dit niet doet, tenzij in buitengewone omstandigheden. De openbare zedelijkheid heeft en had de volle aandacht der overheid, tendheid moeten worden gevolgd en Ten aanzien van het processie-verbod de wet zal zich daarbij moeten aan- wordt naar sprekers mening steeds met passen. Vooral de ontwikkeling van beleid gehandeld. Zouden er werkelijk onlusten ontstaan, dan heeft de burge meester de bevoegdheid (Van onze parlementaire Redacteur) Tijdens de behandeling der Justitie begroting gaf minister Wijcrs een duidelijke algemene uiteenzetting. De ontwikkeling van de maatschappe lijke .verhoudingen zal met nauwlct- het bedrijfsleven leidt tot zekere ge bondenheid tussen werkgever en werknemer, waarbij de vrijheid even wel niet verder mag worden beperkt dan nodig is. Na de oorlog is een ontstellend aan tal voorschriften uitgevaardigd. Het is niet voldoende tot het volk doorgedron gen, dat zulks geschiedde in het alge meen belang Ook besefte het niet vol doende dat niet-nakomen van die voor schriften een ongezonde mentaliteit kweekt. Oorlog en bezetting hebben bovendien de grenzen vervaagd van wat mag en niet mag. Anderzijds schuilt er gevaar van gezagsvermindering in het niet nakomen van voorschriften. Nu kan men wel met strenger straffen ko men, doch de eigenlijke oplossing zoeke men in aankweken van hoger stan daard van moraal en fatsoen. Met mej. Tendeloo (Arbeid) is de minister overtuigd van de urgentie van herziening en aanvulling der admini stratieve rechtspraak. Hij zal dan ook zoveel mogelijk de totstandkoming be spoedigen van het rapport der Com missie-De Monchy, waarop verder kan worden voortgebouwd. a Aan de idee van een verzekering voor rechtskundige bijstand, aals door mej. Tendeloo geopperd, zou spr. aandacht wijden. De regeling voor advocaten in pro-deo zaken is onvoldoende. De tjjd voor een verbetering hiervan is wel is waar niet gunstig, doch spr. zal deze aangelegenheid bij zijn ambtgenoot van Financiën opnemen. Het tegengaan van beledigende pu blicaties als dooi genoemde spreekster bedoeld mej. Tendeloo achtte de hui dige wetgeving onvoldoende om bro chures als van de heer Lunshof te voorkomen zou de minister ln het algemeen geregeld willen zien bij het tuchtrecht voor journalisten, waarom trent binnenkort een ontwerp-Pompe aan de Kamer zal worden voorgelegd. Dan kan tevens de vraag bekeken wor den of daaraan een strafrechtelijke re geling moet worden gekoppeld. Inzake publicaties tegen de veiligheid van de staat is het de bedoeling de eerste afdeling van het tweede boek van het Wetboek van Strafrecht op de helling te zetten Gelijk met de onder werpen die nu zijn geregeld in het be sluit buitengewoon strafrecht. Enige dagen geleden is daartoe een commissie ingesteld bestaande uit de heren Don- ner Langemeyer en Pompe. Aan het vraagstuk van de hande- lings - onbekwaamheid (tegenwoordig spreekt men liever van onbevoegdheid) der gehuwde vrouw wordt de nodige aandacht besteed. Jegens de heren Terpstra en Vonk zegde de minister toe, te zullen overwe gen, of er inderdaad misstanden be staan ten aanzien van het gebruik ma ken van een stichting, waar een N.V. betere waarborgen biedt. Spr. zal na gaan of er ten deze controle nodig is, of aanleiding bestaat tot nieuwe wette lijke regelingen. Drastische belastingverhoging in Frankrijk Een radicale hervorming ln de belas tingheffing. met een inkomstenbelas- ting van 18 procent op alle inkomsten uit welke hoofde dan ook, zijn de voor naamste maatregelen, die zijn v0°rge- steld om Frankryk's gewone begroting voor 1949 in evenwicht te krijgen en ae buitengewone begroting te financieren. Bovendien is een extra-belastmg van 10 procent en hoger voorgesteld op alle inkomens tussen 120.000 en 200.000 francs per jaar. Voor inkomens boven drie mil- lioen francs per jaar is deze belasting 60 procent. Alle bestaande belastingen (behalve de inkomstenbelasting) zullen met 10 pro cent worden verhoogd en de productie belasting van fabrikanten met 20 pro cent. Naar schatting zullen de verhoogde belastingen 150 milliard francs per Jaar opbrengen. Zoon van prinses Elizabeth Woensdag gedoopt Officieel wordt vernomen, dat de zoon van de Britse troonopvolgster, prinses Elizabeth. Woensdag a.s. zal worden ge doopt in Buckingham-palace, in beslo ten familiekring. CRISIS IN HONGARIJE. Het gehele Hongaarse kabinet is for meel afgetreden, doch men verwacht niet, dat de nieuwe premier naar ver wachting zal deze heden worden be noemd grote veranderingen in de nieuwe regering zal aanbrengen. De aangekondigde zuivering van de partij der kleine boeren van „burger lijke elementen en koelakken" is, naar verluidt, reeds begonnen. AANSLAGEN OP HITLER. De Beierse ex-minister Alfred Lorltz, die kortelings uit de gevangenis is ont slagen waar hij was opgesloten wegens zwarte handel, heeft verklaard dat de bom, die in de historische Bierkelder te Muenchen is ontploft, juist nadat Hit- Ier er op 8 Novemby 1939 een rede had gehouden, daar door een verzetsgroep was geplaatst, die onder zijn leiding werkte. De speciale groep, die uit „ver scheidene honderden personen" be stond, maakte deel uit van de Beierse verzetsbeweging, die 4000 leden telde, aldus Lorltz. Twee vroegere plannen, om Hitler van het leven te beroven, had men niet uitgevoerd „wegens het ver raad van een communistische spion". BESLUITEN DER FRANSE KAMER. Met een meerderheid van 354 tegen 231 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering zich uitgesproken voor de opneming van credieten voor de oprich ting van een hoog commissariaat voor de voedselvoorziening. Deze credietop- neming was door de raad der republiek afgewezen. Tevens keurde zij de toewijzing goed van een crediet van 50 millloen frank voor de schadeloosstelling van mijn werkers, „die het slachtoffer zijn ge worden van een aanslag op de arbeids- vrijheid"- De communisten hadden een aantal amendementen ingediend om het debat op de lange baan te schuiven. Zij werden alle verworpen. Ten slotte keur de de vergadering het ontwerp met 409 tegen 180 stemmen goed. tot ingrijpen, zoals bij iedere optocht. Het enkele feit van ergernis is geen reden tot verbod. Er wordt gehandeld volgens de juris prudentie van de Hoge Raad (dat nl. de openbare aanklager moet bewijzen, dat sinds 1848 ter plaatse geen proces sie is gehouden, wil een processie thans verboden zijn). Inzake de vernieuwing van het gevangeniswezen, zal het van de resultaten afhangen of de proefne ming met de open kampen zal worden voortgezet Voor de jeugdkampen Is dit niet no dig. daar men hiermee reeds langer ervaring heeft. Ten departemente wordt een aanvul ling voorbereid van de strafbepalingen tegen dierenmishandeling. HierbU zal ook de vivisectie onder ogen worden ge zien. Voorts werden nog zeer vele andere punten aangeroerd als: de Rijkspolitie, de bijzondere rechtspleging, de uitwij zing van vreemdelingen, de nationali teit van echtgenoten van mannen, die in vreemde krijgsdienst zijn getreden, de naturalisatiepolitiek, het woonwa genprobleem, opleiding en leeftijdsgrens van notarissen, de alimentatieplicht, de binnenscheepvaartbepalingen, in structies aan ambtenaren volgens het landoorlogreglement, vereenvoudiging der rechtspleging. Voor alles had de minister een wel willend en begrijpend woord, hetgeen de Kamer zó bevredigde, dat de replie ken alles bijeen nog geen kwartier duurden. In de afdelingen bleef men steken. Heden voortzetting. DOODSTRAFFEN VOOR TWEE ASSER S.D.'ERS. De Drentse Kamer van het Byz. Ge rechtshof te Leeuwarden heeft twee der vier Asser S.D.'ers Van Droffelaar en J Lamberts, overeenkomstig de eis, tot de doodstraf veroordeeld. Het Hof wijzigde voorts de tegen J. C. Lammerse geëiste doodstraf in le venslange gevangenisstraf en veroor deelde A. Sluiter tot een gevangenis straf van 19 jaar met aftrek. Tegen hem was 20 jaar zonder aftrek geëist. VOOR COMMANDANT VAN WES- TERBORK WAS ALLES „BEFEIIL"! Verantwoordelijk geacht voor het af schuwelijke dat zich tijdens de bezet ting in het kamp Westerbork heeft af gespeeld, moest de 41-J. A, K. Gemme- ker uit Düsseldorf voor de Drentse Ka mer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden terecht staan. In October 1943 werd G. comman dant van het kamp. Als „SS-Ober- scharführer" was hij een typisch Duit se figuur, streng onderdanig aan de hem gegeven bevelen. Ook hij huldigde het principe: „Befehl 1st Befehl" en dat deed hem o.a. de opdracht uit Den Haag aanvaarden om een viertal Jo den, die een ontvluchtingspoging had den gewaagd en daarin niet waren ge slaagd. te fusilleren. Eveneens aan vaardde hij zonder protest de benoe ming tot kampcommandant van Wes terbork, omdat hij, naar hij verklaar de, de benoeming als bevel had opge vat. Eon groot aantal getuigen gaf ver volgens een beeld van wat er in het kamp is gebeurd. De zitting werd tenslotte verdaagd tot Dinsdag 28 December a.s. Aankweken van moraal en fatsoen Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Naar wij vernemen zal de e.k. minis ter-conferentie van de drie Benelux- landen niet in België op het Chateau d'Ardennes maar in Nederland in Jan. e.k. plaats vinden. De experts van de diverse economi sche en financiële commissies werken momenteel aan de redactie van hun rapporten, w.o het belangrijkste onge twijfeld het verslag is van de mone taire commissie, waarin o.m. van Ne derlandse zijde prof. F. A. G. Keesing zitting heeft. Deze monetaire commissie bestudeer de de omwisselbaarheid van Belgische francs en guldens, omdat dit allesbe heersende voorwaarde is voor het tot stand komen der Economische Unie per 1 Januari 1950. De heren Tilanus en Korthals terug TEVREDENHEID OVER OPBOUWWERK. Gistermiddag arriveerden met het toe stel uit Indonesië de heren Tilanus en Korthals, die als parlementaire waar nemers de delegatie voor onderhande lingen met de Republiek en de Federa listische nationalisten hebben vergezeld. De heer Tilanus sprak met enig ent housiasme over zijn ervaringen te Bon- dowoso. waar hij, gelijk bekend, de in stallatieplechtigheid van de Wali Negara van Oost-Java bijwoonde, maar was met bereid om over de onderhandelingen met de Republiek of over zijn verwach tingen voor de onmiddellijke toekomst enige verklaring af te leggen. Ook de heer Korthals wenste zich hierover niet uit te laten, maar sprak zijn bewond0- ring uit over 't vele opbouwende werk, dat er gedurende de laatste twee jaren in Indonesië is verricht. De heer Kort hals was immers in 1946 lid van de par lementaire commissie en heeft als zo danig ook toen een reis naar Indonesië ondernomen. DE OORZAAK VAN DE BRAND TE DEVENTER. De politie te Deventer heeft in haar procesverbaal omtrent de oorzaak van de noodlottige brand te Deventer, die aan zes mensen het leven kostte, ver meld, dat het vuur in de haard in de huiskamer op de eerste verdieping, be woond door de heer A S. de Lange, zich moet hebben medegedeeld aan vloerbedekking aldaar of aan de vlcer zelf. Vijf der slachtoffers van de brand zijn vandaag ter aarde besteld op de begraafplaats te Deventer. Het stoffe lijk overschot van het kindje Karei Thyssen wordt te Amsterdam begraven, VRAGEN VAN DE HEER WELTER OVER VIERDE INTERIM-RAPPORT. Het Tweede Kamerlid, de heer Wei- ter, heeft aan de ministers van Buit. Zaken en O.G. schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is de regering niet van oordeel, dat het onlangs door de C.v.G.D. uit gebrachte 4e interimrapport over de toestand in Indonesië moet worden ge kwalificeerd als eenzijdig, onvolledig en daardoor misleidend? 2 Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, heeft de regering dan tegen dit rapport geprotesteerd bij de Veiligheidsraad? Heeft zij althans getracht een protest in de internatio nale pers geplaatst te krijgen? 3. Indien de tweevorige vragen ont kennend worden beantwoord, zou de regering dan willen mededelen cpgrond van welke overwegingen zij gemeend heeft tegenover het rapport van de C.v.GD. het stilzwijgen te moeten - be waren? UITBREIDING NEDERLANDS- DUITSE HANDEL? Een Nederlandse handelsdelegatie heeft te Frankfort besprekingen geopend met het gemeenschappelijke bureau voor de ln- en uitvoer der drie Westelijke zones. Men verwacht, dat deze onderhande lingen zullen leiden tot uitbreiding van de Nederlands-Duitse handel. Zullen wij hen aan Djokja uitleveren? Onze correspondent, te Batavia seint ons heden: Er heerst in het Federale gebied van Indonesië thans van hoog tot laag een duidelijke tendenz om „zich op de vlakte te houden". In het gunstigste geval kiest men noch voor Nederland, noch voor de Republiek party. Er zün anderen, die op beide paarden wedden en zowel naar Nederland als naar de Republiek lonken. Er zijn helaas ook velen die het vertrouwen in Nederland verloren hebben en vinden dat ze zich compro- miteren indien ze langer n de kaart van de Federatie spelen. Hun aantal groeit op schrikbarende wijze. Het ontbreekt de Nederlandse politiek te vens aan kracht en gezag om zoals in de eerste tijd van de Federatie de mensen het gevoel te geven dat ze veilig zijn tegen de bedreigingen en de terreur uit Djokja. Deze paniekstemming is allerminst onredelijk. Het aantal Loerahs, dessa- hoofden, Wedana's en inheemse be stuursambtenaren in het algemeen, dat de laatste tijd iedere dag opnieuw ten offer valt aan de benden uit de Repu bliek is schrikbarend. De infiltranten maken hun mondelinge en schriftelilke dreigementen op zo realistische wijze waar, dat niemand aan de bedoelingen, er van behoeft te twijfelen. Kan het nog verwondering wekken, dat deze mensen, waarvan reeds al te velen tot in de dood trouw bleven, zich niet alleen beginnen af te vragen aan welke kant nu eigenlijk het gezag is, maar bovendien beginnen te twijfelen aan de beschermende hand van Neder land, dat zijn ministers naar Kalioerang stuurt om met deze vijand te onder handelen? Zutfen is aan een groot gevaar ontsnapt, in de onmiddellijke nabijheid van het St. Walburgziekenhuis, op een plek waar dagelijks vele woonschuitbewoners pas seerden, hadden de Dutsers 4 vernielingsbommen van 250 kg begraven. Zij wilden deze laten springen om hun terugtocht te dekken en de Canadezen te beletten een bruggehoofd over de IJsel te vormen. Bij toeval werden de gevaarlijke pro jectielen door gemeentewerklieden ontdekt. De mijnenopruimdienst werd te hulp geroepen om de mijnen te verwijderen. De patiënten van het ziekenhuis werden als in de oorlogsjaren in de kelders in veiligheid gebracht. De opruimingsdienst aan 'twerk. Éénder bommen Is reeds blootgelegd (zie pijl). ZUIVERING IN ALBANIË. Het Joegoslavische nieuws-agentschap „Tanjoeg" meldt uit de Albanese hoofd stad Tirana, dat zes leiders van de pro- Tito-groep in de Albanese communisti sche partij, die na de nieuwe samenstel ling der Albanese regering op de 29e No vember j.l. geen deel meer van de rege ring uitmaken, zijn gearresteerd. Andere hoge functionarissen van de communistische partij zijn eveneens ge arresteerd, terwijl nog vele anderen wer den ontslagen. MAARSCHALK TITO EN HET WESTEN. De Amerikaanse regering heeft haar vroegere rigoreuze contróle op exporten naar Joego-Slavië verminderd, zo is of ficieel meegedeeld. De verscheping van goederen van strategisch belang is ech ter niet toegestaan. Van gezaghebbende zijde wordt ge meld, dat Amerika Italië aanmoedigt tot een meer omvattende handelsover eenkomst met de regering van Tito te komen. Britsche technici zullen Joego-Slavië helpen bij de opbouw van zijn ijzer- en staalindustrie onder het vijfjarenplan. ITALIAANSE OORLOGSSCHEPEN NAAR DE SOVJET-UNIE. Het 23,959 ton metende Italiaanse slagschip Giulio Cesare is uit de haven van Taranto vertrokken op weg naar de Sovjec-Unie. De overdracht geschiedt op grona van het vredesverdrag. Andere Italiaanse marine-eenheden, waaronder duikboten, zullen volgens marine-kringen te Taranto dezer dagen de haven verlaten om ln een haven aan de Zwarte Zee aan de Sovjet-autoritei ten ie worden overgedragen. DE FRANSE STAKINGEN. Op initiatief van de vakverenigings- bond „Force ouvrière" is te Parijs een vijfdaagse staking van ziekenhuisperso neel begonnen. Men wenst herziening van de loonschaal. De „Force ouvrière" heeft bekend gemaakt, dat de allernood zakelijkste diensten in het belang van de veiligheid waargenomen zullen wor den. De zeelieden te Marseille, die sedert 29 October in staking zijn, hebben be sloten hedenochtend het werk te her vatten. Bende pleegde 100 inbraken ELF MAN O.W. EEN „SLANGEMENS" GEARRESTEERD. De rijkspolitie van het district Breda heeft in samenwerking met de dis trictsrecherche van dit apparaat en de politie te Antwerpen een inbrekers- bende onschadelijk gemaakt, die van 1944 tot 1948 in Brabant en in de Bel gische grensstreek op brutale wüze heeft geopereerd en niet minder dan 160 inbraken en diefstallen, w.o. 100 ernstige inbraken, op haar geweten heeft. In verband daarmee heeft de rijkspo litie elf mannën uit St. Willebrord ge arresteerd. Zij hadden het op alles voorzien: geld, sieraden, bonnen, eetwaren, textiel, fiet sen, etc. Diverse gestolen goederen ver dwenen in de zwarte handel; met andere gestolen goederen werd langs de deuren geleurd. Enige van hen hebben in 1947 een straf van een jaar uitgezeten voor een inbraak in België. Zij maakten zich ook schuldig aan smokkelen .waarbij zü soms als „zwarte kommiezen" optraden en de smokkelwaar van „collega's" in beslag namen. Bjj inbraken verschaften zij zich toe gang door een kelder- of zolderraampje. Soms was het luikje wel erg klein, maar de heren beschikten over een soort slan gemens die zich door de kleinste ope ningen kon wringen. Veri-Vision" revolutie in filmwereld VOLKOMEN NATUURGETROUWE STEREOSCOPISCHE BEELDEN. Na 20 jaar experimenteren is de Nederlandse arts dr F. H. Reyndcrs uit Schipluiden by Delft er in ge slaagd een opname-camera voor ste reoscopische films te construeren, waarmee een volkomen natuuriyk stereoscopisch beeld op de celluloid- strook wordt vastgelegd. Deze me thode, het „Veri-vision-systeem" is voor een klein internationaal gezel schap voor het eerst gedemonstreerd. Waarschyniyk zullen de eerste open bare voorstellingen binnen een half jaar in Nederlandse theaters worden gegeven. De uitvinding is gebaseerd op een tot dusver onbekende natuurkundig prin cipe, dat verband houdt met het ste reoscopische zien. Zowel in Amerika als in Rusland worden reeds jarenlang voorstellingen met stereo-films gehou den. De uitvinding, die thans werd gede monstreerd, zowel in zwart-wit als in kleuren, houdt 't beeld volkomen „bin nen" het doek, terwijl de illusie van de derde dimensie, de diepte dus geheel natuurlijk is. In het oog van de toeschouwer fun geert het projectiedoek als een groot venster, waarachter het gebeuren zich afspeelt. Deze uitvinding trekt zowel ln ons land als in het buitenland, grote be langstelling. De stereoscopische film belooft voor de toekomst een met betrekkelijk een voudige middelen te voltooien revolutie in de filmwereld. Tijdens de kennismaking met „Veri- Vision" werden zwart-wlt en kleuren opnamen van sportevenementen (het Olympisch athletiekteam met Fanny Blankers-Koen, de KLM, de intocht van Koningin Juliana en haar gezin in Den Haag, studentenfeesten ln histori sche costuums van de zellsport en an dere onderwerpen) vertoond. Voorproef jes van hetgeen op den duur op grotere schaal in vele theaters ter wereld het publiek zal bekoren Het „Veri-Vislon- systeem" omvat ook de televisie, die thans met weinig dieptescherpte werkt, maar nu aanzienlijk grotere moge lijkheden krijgt. WETTELIJKE ZIEKENVERZORGING ONDERVINDT VERTRAGING. Naar wij vernemen heeft de voorbe reiding van een wettelijke regeling der ziekenverzorging ter vervanging van het Ziekenfondsbesluit. .vertraging on dervonden omdat de Stichting van de Arbeid, welke in de commissie van voorbereiding mede is vertegenwoor digd het noodzakelijk heeft geacht, zich nader te beraden over de grond Welke politiek of tactische redenen de ministers ok gehad mogen hebben om de besprekingen op Republikeins grond gebied te voeren, op de eenvoudige be volking kan dit moeilijk een andere In druk wekken dan die van zwakheid, van „ontboden" te zijn. Zulke dingen spre ken nu eenmaal véél meer tot de Oos terse mensen dan alle mooie argumen ten en goodwill-demonstraties. Men heeft hier veel meer nog dan in het Westen de neiging om de kant te kiezen waar men de ma^cht voelt. Uit gesprekken met Federalistische leiders en leidertjes kan men slechts één feit kristalliseren: „Nederland zegt met woorden dat het hier souverein is. De Republiek toont het met daden. Wie moeten we geloven? Hoe wil Neder land straks de souverciniteit garande ren, die het ons aanbiedt? Met woor den of met daden? De Republiek kreeg van de Japanners een volledige bewa pening, en zelfs militaire training. Dat is haar kracht! Wü kregen een Nederlands leger. Dat is onze zwakte. Want als dat straks wegtrekt, wat blijft er voor ons dan anders over dan de muil van de TNI? Wij willen allemaal een Federatie hebben, maar niet een Federatie die straks door de Republiek wordt opgeslokt, en het graf zal worden van eeriyke Federalisten. Zolang Nederland ons niet het bewijs levert dat we in de toekomst op zün steun kunnen vertrouwen tot We zelf over een voldoende macht beschikken om ons te hanlhaven, kan Nederland van ons geen verdere medewerking verwachten. Tegenwerken zullen wij ook niet maar we willen eerst eens de kat uit de boom kijken en zien waar we aan toe zijn. We voelen er weinig voor om ons nog verder te compromiteren en dat doen we mo menteel als uiteindelijk toch de Repu bliek hier de scepter zal zwaaien. ..Wie garandeert ons," zo zeggen deze lieden verder, „dat jullie dit keer de slang de kop zullen afbijten, deze slang, die ons verslinden zal wanneer we ons niet voorzichtie op een discrete afstand houden?" De verhouding is momenteel zó: eco nomisch is het Federale gebied verreweg het sterkste Militair is het de Repu bliek die voor een ineenstorting staat. Men behoeft er de wereldgeschiedenis slechts op na te slaan om te weten wat er straks zal gebeuren, wanneer Neder land zijn machtsapparaten terugtrekt of het Republikeinse machtsapparaat in schakelt en in zijn geheel intact laat. In Federale kringen maakt niemand zich daarover illusies- Daarom kan men onder geen enkele omstandigheid afwij ken van de eis dat de Republiek op alle punten en vooral ook militair wordt neergedrukt tot het peil van an dere deelstaten. Het voorstel van de Re publiek om de andere deelstaten op te heffen tot haar peil, neemt niemand serieux. Dat zou betekenen 15 tot 20 verschillende legers, buitenlandse dien sten, enz. dus „balkanisatie" De Nederlandse politiek vertoont thans sterke tendenzen om de T.N.I. te hand haven. Gaat Nederland Inderdaad zover dat ze hiertoe zal besluiten, dan wordt dit door de Federalisten als verraad tegenover hen aangezien en als het ver breken van gedane beloften dat Neder land deze gebieden niet aan zichzelf zal overlaten zolang niet de veiligheid van een ieder gewaarborgd is Deze veilig heid kan niet door een papieren over eenkomst gewaarborgd worden. Terecht vragen velen zich af waarom zij drie jaren lang hun leven in de waagschaal stelden om tegen de Re publikeinse overheersing te vechten en voor de Federale gedachte, indien Nederland ten slotte toch hen aan Djokja uitlevert. Wanneer Nederland niet zeer spoe dig een krachtiger houding aanneemt, zien wü geen uitweg uit deze vertou- wenscrisis. Moge men in Den Haag het gevaar beseffen! Ned, Hcrv. Kerk Beroepen te Haren (Gron.) J. Gras te Bellen. Bedankt voor Krallngen J. G. van Don gen te Zutphen: voor Eindhoven (toez.) (vac. J. N. v. d. Heiden) H. Kreb te Culemborg; voor Reeuwyk J. v. Amstel te I Hoevelaken. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam (vac. A. J. v. SluUs) J. Hindriks te Vlls- slngen en G. v. Wilgenburg te Aalten. Beroepen te Appelscha H. Sweep te Op perdoes; te Suameer W. C. Huismans te Heer Hugowaard. Doopsgezinde Broederschap Tweetal te Hoorn-Enkhuizen W. Broer te Warns en M. J. Nolthenlus te Aardenburg. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Gorkum A. J. Moggré te Zevenbergen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Veenendaal R. Slofstra te Vllsslngen. Prof. dr II. Dooyeweerd. Naar wi' vernemen Is prof. dr H. Dooye weerd, hoogleraar aan ae Vrije Universi teit en vice-voorzltter van de Ver. voor Calv. wijsbegeerte benoemd tot lid van de Kon. Academie van wetenschappen. Rcetoraatsovcrdracht Theol. Hogeschool Kampen. Aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken ln Nederland, te Kampen, droeg prof. dr J. Ridderbos Sr. zijn rectorsambfc over aan piof. dr K. Dijk. Prof. Ridderbos behandelde „Het karak ter van het Sinaïetlsch verbond en zijn betekenis ln de geschiedenis der open baring" In het verslag aangaande de lotgevallen der school vermeldde de rector, dat ln Sept 1,1. 13 nieuwe studenten werden In geschreven, terwijl 68 bun bullen lieten recenseren, zodat het aantal studenten thans 81 bodiaagt. Woorden van dank werden gewijd aan de pedel, de heer A. de Graaf ale na 23 Jarige dienst wegens ziekte zijn ontslag had moeten nemen. C. v. G. D. zal rapport opstellen voor Veiligheidsraad De woordvoerder van de C. v. G. D. heeft Aneta medegedeeld, dat zij voor nemens is een rapport voor de Veilig heidsraad op te stellen, zodra de com missie van beide partijen inlichtingen heeft ontvangen over de informele be sprekingen tussen Hatta en de Neder landse ministers. Een republikeinse woordvoerder te Bataria heeft verklaard, dat prof. Soe- pomo (lid der Republikeinse delegatie), die gisteren uit Djokja te Batavia aan kwam, inmiddels het verslag van de Republiek aan de Commissie v. G. D. heeft overhandigd. TAPANOELI IS VOLKOMEN „KAPOT". Wanorde by leger en bestuur. Legercontacten meldt, dat het Re publikeinse ministerie van Defensie verklaard heeft, dat ongeveer 35.000 ge wezen rebellen gevangen zijn genomen, waarvan de helft van de wapens in be slag genomen is. Tapanoeli Is geheel en al „kapot". Het volkt zoekt goede leiding. Bij het Republikeinse leger en het bestuur heerst volkomen wanorde. Het is voor het Commissariaat der Republikeinse regering van Sumatra onmogelyk voldoende middelen te vin den om de toestand het hoofd te bie den. C. V. G. D. VERTREKT WOENSDAG NAAR DJOKJA. De woordvoerder van de C. v. G. D. heeft medegedeeld, dat het vetrek der commissie naar Djokja uitgesteld Is tot Woensdagmorgen. FINANCIERING DER INDONESISCHE PENSIOENEN. Instelling ener deskundige commissie. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat voor het vraagstuk van de financiering van de Indonesische pen sioenen thans een kleine deskundige commissie is ingesteld. Enkele in acht te nemen richtlenen zijn vastgesteld. Verdere intering van de weduwen- en wezenfondsen in de vorm van lenin gen of voorschotten aan de eigen pen sioenfondsen mag niet meer plaats hebben, terwijl hetgeen reeds geleend werd. zal moeten worden gerestitueerd. De weduwen- en wezenfondsen zullen in beginsel als zodanig gehandhaafd worden, terwijl voor de eigen pensioe nen het omslagstelsel wordt aanvaard, hetgeen betekent, dat deze pensioenen jaar voor jaar rechtstreeks ten laste van de begroting van Indonesië zullen worden gebracht. De commissie staat onder voorzitter schap van de heer A. J. P. Koster, voorzitter van de Pensioenraad. Geen belastingheffing over de kinderbijslag Verlaging Ziekenfondspremie Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de premie voor, ingevolge het ziekenfondsbesluit, verplicht-verze- kerden verlaagd van 3,8% tot 3,6%. Zoals bekend moet de werkgever de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werkne mersaandeel in de ziekenfondspremie wordt derhalve verlaagd van 1,9% op 1,8%. De maximum-inhouding, die voor heen f. 4,96 (voor maandloon van f.260 af), of f. 1.14 (voor weekloon van f.60 af), of f. 0,19 (voor dagloon van f.10 af) bedroeg, wordt in het komende jaar respectievelijk f. 4,69, f. 1,08 en f. 0,18. 40.000 VATEN HARING NAAR DUITSLAND. Op een bespreking te Frankfort is overeenstemming bereikt over de leve ring van 40.000 vaten Nederlandse ha ring aan de Britse en Amerikaanse zone in Duitsland. Het contract zal binnenkort getekend worden. IJS- EN DRANKPRIJZEN VRIJ. Opnieuw heeft men een deel van de Horecaprijzen vry gegeven. Nadat ach tereenvolgens voor alle bedrijven de prysregeling voor entree's, luxe dran ken en wijnen waren ingetrokken, zün thans voor bars, dancings en cabarets ook de prijzen van jenever en bier en andere dranken evenals de ijsprfjzen vrijgegeven. Een en ander ls mogelijk gebleken nu door de opheffing van de rantsoenering van het gedistilleerd de zwarte handel in jenever is verdwenen en de prijsovertredlngen zeer sterk zijn teruggelopen. Voor café's en restaurants blijft de bestaande prijsregeling volle dig gehandhaafd. HET WEGVERKEER VAN WEST- NAAR OOST-DUITSLAND. De Sovjet-autoriteiten in Berlijn heb ben gisteravond de toegang tot de Sovjei-sector, zonder voorafgaande machtiging, aan voertuigen uit de Westelijke sectoren ontzegd. De „Ooste lijke" magistratuur van de Sovjet-sec tor maakte bekend, dat „na een nauw keurig onderzoek" vergunningen zullen worden uitgereikt voor voertuigen uit West-Beriyn. die een maand geldig zijn. Vrachtauto's, die door de Sovjets vei- boden goederen vervoeren, zullen in be slag genomen worden. SOVJETRUSSISCH PROTEST BIJ FINLAND. Volgens door radio-Moskou aangp- haalde Finse persberichten heeft de Sovjet-Unie bij Finland geprotesteerd tegen „actie van onverantwoordeiyke elementen in Finland, die gericht is op verslechtering van de betrekkingen tus sen Finland en de, Sovjet-Unie". De nota zou o.a. betrekking hebben op de opvoering door het Finse natio nale theater van het toneelstuk „Vuile handen" van de Franse existentialist Sartre, aan welke opvoering een ten opzichte van de Sovjet-Unie „vijandige en provocerende strekking" gegeven zou zün. Zoals bekend, is dezer dagen 'n wets ontwerp ingediend tot verhoging van de kinderbijslag, te rekenen van het j tweede kind, met terugwerkende kracht tot 1 October j.l. Het ministerie van Financiën vestigt er thans de aandacht i op, dat de werkgevers voor de heffing van de loonbelasting tot nader order te Moskou hebben talryke afgevaardig- slagen, waarc-p die wettelyke regeling I de kinderbijslag kunnen biyven bere- j den „sterke critiek geleverd op de on- zou moeten komen te berusten. Met i kenen als tot dusver. Met de voorgeno- I voldoende productie van voorwerpen DE GEBRUIKSGOEDEREN- PRODUCTIE IN DE SOVJET-UNIE. Tijdens de 4de zitting van de Sovjet name zou zij willen nagaan, in hoever en op welke wijze het ziekenfondswe zen kan worden opgenomen in de uni forme regeling van de sociale verzeke ring, welke enige tUd geleden door de Commissie-Van Rhijn in haar toen maals gepubliceerd rapport over de herziening der sociale verzekering is voorgesteld. men verhoging behoeft derhalve voor j van algemeen gebruik", de berekening van de loonbelasting j De Sovjet te Moskou heeft een motie vooralsnog geen rekening te worden goedgekeurd, waarin geëist wordt, dat gehouden. Over de loonbijslag van f. 1,— per week moet. zoals reeds eerder te ken nen werd gegeven, van de aanvang af loonbelasting en vereveningsheffing wor den voldaan. „zo spoedig mogelük een einde zal ko men aan deze onvoldoende productie", terwijl een ernstige waarschuwing ia gericht tot de verantwoordelijke be drijfsleiders. die met „ontslag en ver- a»lgin&" worden bedreigd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2