Teleurstelling over contact met Republiek Britse politiek is onveranderd aldus Bevin Een Westelijke Veiligheids-commissie zal worden ingesteld Ernstige bezorgdheid over medische opleiding Vrees voor inferieure kwaliteit der toekomstige artsen WEERBERICHT Met een enkel woord Aan C.v.G.D. zal nota overhandigd worden 57ste Jaargang VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 No. 26563 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Atlantisch Pact lijkt verzekerd De Britse minister van Buitenlandse Zaken Bevin, heeft voor een dicht be zet Lagerhuis een uiteenzetting gege ven van de buitenlandse politiek ter opening van een debat van twee dagen. Bevin zeide aan het begin, zich hoofd zakelijk te willen beperken tot de pro blemen van Europa en de Westerse we reld, doch hij maakte eerst een uit zondering voor de situatie in China. Hij zeide, dat niemand op het ogenblik kon voorzien, tot hoever de invloed van de door de communisten geleide legers in China zich zal gaan uitstrekken. De Britse regering volgt de ontwik keling van de situatie zorgvuldig „Wij kunnen niet onverschillig staan tegenover het lot van onze onderda nen of onze uitgebreide handelsbe langen in China", aldus Bevin. Ten aanzien van de situatie in Europa zeide Bevin: „Onze politiek is constant gebleven en in het afgelopen jaar heb ben wy zo snel mogelijk een hechte construotie opgetrokken". Ten aanzien van de Berlijnse kwestie bracht Bevin lof aan dr Bramuglia en zijn .neutrale" collega's van de Veilig heidsraad. „Tegelijk echter" aldus Bevin ,.moet ik zeggen, dat het vooruitzicht op een bevredigend resultaat ongunstig is beïnvloed door het optreden van de Sovjet-autoriteiten in Berlijn. Sedert Juni en in het bijzonder sedert October, toen de Berlijnse kwestie aan de Veilig heidsraad werd voorgelegd, hebben de Sovjet-autoriteiten opeenvolgende stap pen gedaan ter vernieling van het on verdeelde bestuur van Berlijn. Onze politiek is niet veranderd. Wij blijven er bij, dat wij, wanneer de blokkade wordt opgeheven, bereid zijn in te stemmen met invoering van één enkele geldsoort, mits een bevredi gend plan kan worden opgesteld". Bevin verklaarde verder, dat Groot- Brittannië ook bereid is tot deelneming aan besprekingen van de grote vier over het probleem van Duitsland als geheel, mits de mogelijkheid bestaat tot een „zonder meer begrijpelijke regeling" in Berlijn te komen. Toen Bevin sprak over de in Berlijn gehouden gemeenteraadsverkiezingen werd hij onderbroken door de commu nist Gallacher, die riep: Tammany Hall" (een toespelling op het kies systeem in New York). Bevin antwoordde: ,.Er is van de zijde der Westelijke mogendheden geïnter venieerd. Wij hebben nooit de tijd ge had om een „Tammany" op te zetten en wij weten niet, hoe we het moeten doen". Ten aanzien van de luchtbrug naar Berlijn zeide Berin: ,.Wat het de Westelijke mogendheden ook moge kosten, wy moeten onze positie hand haven en doen blijken, dat de door de Sovjet-regering ten aanzien van Berlijn gebruikte methodes geen suc ces hebben". Bevin gaf een overzicht van de stap pen, die gedaan worden voor opstelling van een bezettingsstatuut en een grond wet voor Duitsland en voegde er aan toe: „Het is ons verlangen hiermede zo snel mogelijk door te gaan en wij wil len ons doel, de vestiging van een vreed zaam en democratisch Duitsland, ver wezenlijkt zien". Ten aanzien van het Ruhrgebied zei de Bevin: „Wij geloven dat, wanneer wij zouden pogen die industrieën van het Ruhrgebied onder internationaal eigendom te brengen, dit zou leiden tot eindeloze wrijvingen, de productie zou drukken en de Duitse medewer king bij de Europese heropbouw moei lijk zo niet onmogelijk zou maken. Wij zijn er van overtuigd, dat het geen vrede zou brengen". Bevin verklaarde, dat de vier mo gendheden het er over eens geworden waren, dat de kwestie van het trust schap van de industrieën van het Ruhrgebied door de Duitsers zelf ge regeld zou worden. Verschillende afgevaardigden inter rumpeerden: „Wie werden het eens?" Bevin antwoordde: „Molotof, Bidault en Marshall. Dat is het enige punt, waarover zij het absoluut eens waren", Het plan voor het trustschap was me degedeeld aan het Franse militaire be stuur en ook van de Beneluxlanden, einde Augustus. „Van onze kant is niet gepoogd de Franse regering te igno reren". aldus Bevin. Bevin zeide, dat er een merkbare ver betering was ingetreden bij de Duitse industrie. De staalproductie stond thans op een peil van ongeveer zeven millioen ton per jaar tegen enige tijd geleden minder dan vier millioen ton en de steenkoolproductie was gestegen tot 325.000 ton per dag. Wat Oostenrijk betreft verklaarde Berin: „Ik ben van mening, dat Oosten rijk niet gelaten moet worden wat het op het ogenblik is. Oostenrijk poogt in de moeilijkste omstandigheden een groot werk tot stand te brengen. Naar mijn mening zou het niet anders dan fair zijn. dat de vier grote mogendhe den hun troepen terugtrekken uit Oostenrijk en dit land zijn vrijheid la ten overeenkomstig de afspraak van Moskou van 1943. Wat voor moeilijkhe den de grote mogendheden ook onder elkaar mogen hebben, het Is wel heel verkeerd deze onenigheden te wreken op kleinere mogendheden en onschul dige mensen". Ten aanzien van de politieke aspecten van de West-Europese Unie was vol gens Berin betrouwbare voortgang gemaakt. Hy bestempelde als „van absoluut fundamenteel belang" de op richting van een gemeenschappelijk commando en organisatie op perma nente basis van de bevoorrading met verdedigingsmateriaal. „Wanneer wy komen tot een succes vol besluit van onze besprekingen over een Noordatlantisch Pact, aldus Berin, en ik heb er alle vertrouwen in, dat zulks hot geval zal zijn, zal een dergelijk pact betekenen, dat een be langrijk gedeelte van de wereld de ge legenheid zal krijgen toe te treden tot een systeem van collectieve veiligheid. Doch wat belangrijker is. het zal ver trouwen geven, in het bijzonder aan de West-Europese mogendheden. Ik ken niets, da-t ons een betere kans zou ge ven de eeuwenlange strijd tussen Duits land en Frankrijk te beëindigen en het vertrouwen van Frankrijk voor de toe komst te waarborgen als dit Atlantisch Pact". „Over niet zoveel jaren zullen de mi nisters van defensie en van financiën van de Westerse wereld met elkander een gemeenschappelijke begroting be spreken, een gemeenschappelijke taak en een gemeenschappelijke methode van defensie teneinde zichzelf te kun nen beschermen en de hulpbronnen van hun landen te kunnen ontwikke len". Bevin verdedigde de politiek van de Britse regering bij het zich verzetten tegen de aandrang tot instelling van een Europese assemblee, „Alleen maar een facade opzetten, Iets, dat niets kan uitrichten, zal wederom tot een teleur stelling leiden," zeide hij. „Wat ik wil doen. is stevige constructies bouwen, die het kunnen uithouden". Bevin wilde geen commentaar leveren op de positie van de V N. behalve deze verklaring: „De V.N. doet ons zeer be zorgd zjjn over de vraag, of zij wel te gen de ernstige problemen opgewassen zal zijn". Bevin zeide tot besluit: „Ik geloof niet, dat iemand kan ontkennen, dat er een geest van Europese solidariteit groeiende is. Wij juichen dat toe. Alleen wij zullen misschien een weinig langza mer moeten bouwen dan sommigen wel wensen, doch wij moeten methodisch bouwen wij moeten ons niet laten op jagen door onpractische zoal aantrek kelijke hulpmiddelen. Wij zullen voor niemand wijken bij ons streven naar het einddoel". Namens de conservatieve oppositie sprak Anthony Eden. Wat de Ruhr- kwestie betreft, vroeg hij zich af, waar om men het denkbeeld van internatio nale contróle had laten varen. Clement Davies, leider van de liberale fractie, oefende critiek op het feit. dat de regering Israël niet heeft erkend. Zilliacus (links-Labour) zei, dat de buitenlandse politiek van de regering de laatste drie jaar in elke belangrijke kwestie in welk deel van de wereld ook, een mislukking was geweest. „Deze poli tiek heeft ons niet nader tot de vrede gebracht, maar in het zicht van een nieuwe wereldoorlog", zei hij De Westelijke Veiligheids commissie De voorgestelde Westerse militaire veiligheidscommissie, waarvan minis ter Bevin sprak, zal een lichaam zijn, waarin Engeland, Frankrijk en de V.S. zitting hebben en dat vóór het einde van de controle-periode in West-Duitsland met zijn werk zal be ginnen en mogelijk na het vredesver drag in functie zal blijven, zo wordt uit gewoonlijk welingelichte bron ver nomen. De commissie zal bestaan uit militai re. technische en industriële deskun digen, die worden aangewezen door Engeland, Frankrijk en de V.S. De zcsmogendhedenconferentië te Londen werd het in Juni j.l, in principe eens over de instelling van de commissie. De militaire gouverneurs der drie Westelijke "mogendheden in Duitsland hebben de afgelopen weken te Berlijn besprekingen gevoerd over samenstel ling, functie en bevoegdheden van de commissie. Zoals Bevin mededeelde, heeft men bijna een definitieve overeen komst bereikt. Naar verluidt zal het doel van de commissie zijn de voortzetting van de ontwapening en demilltarisatie in West- Duitsland. in het belang van de veilig heid der geallieerden. De commissie moet verhinderen dat Duitsland zich opnieuw militair organi seert. dat het zich niet houdt aan de beperkingen, die aan de industrie zijn opgelegd, c'at wapens, oorlogsmateriaal of andere verboden uitrusting wordep. gefabriceerd of geïmporteerd, dat er v ecenschappelijk onderzoek voor oor logsdoeleinden wordt verricht en dat Duitsland in enigerlei vorm een oor logspotentieel schepC. Na de instelling zal de commissie de bevoegdheden en functies overnemen, die op het ogenblik in West-Duitsland worden uitgeoefend door de militaire gouverneurs van Engeland, Frankrijk en de V.S De commissie zal aan de militaire gouverneurs verantwoording schuldig zi.in zolang de contróle-periode (de pe riode van het militaire bestuur) in Duitsland, duu#.. Bevoegdheden en functies van de commissie zullen waarschijnlijk worden belichaamd in het. bezettnigsstatuut voor West-Duitsland. dat op 16 Decem ber, mogelijk voor de lgatste maal, door de drie Westelijke militaire gouverneurs zal worden bekeken. De bekende kunstenaar Willy Sluyters, 's-Gravenhage, schilderde dit portret van werd voltooid. oud-voorzitter van Pulchri Studio te H.M. Koningin Juliana, dat zo juist Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte StngeJ 1, Lelden - Giro no.: 57055 Belcher zal aftreden DE ENGELSE CORRUPTIE-ZAAK. De raadsman van John Belcher, par lementair secrtaris bij het Britse depar tement van handel, heeft aan de ge rechtelijke autoriteiten, die bezig zijn met een onderzoek naar aanleiding van de beschuldigingen van corruptie op re- geringsbureaux, medegedeeld, dat Bel cher na- zijn verhoor zijn functie zal neerleggen. Belcher heeft op zijn verzoek verlof gekregen sedert besloten werd tot een officieel onderzoek over te gaan. De raadsman verklaarde, dat Belcher „ten stelligste ontkende" geld ontvangen te hebben of op enige andere manier zich te hebben laten beïnvloeden bü het nemen van ambtelijke beslissingen, doch wel toegaf geschenken ontvangen te hebben van Sidney Stanley, de hoofd persoon in het onderzoek, en twee an dere personen. Belcher zag thans in, aldus verklaarde de raadsman, dat deze geschenken, of schoon hij ze niet met bedoelingen tot corruptie accepteerde, noch zich op eni gerlei wijze er door heeft laten beïn vloeden, niet in overeenstemming waren te brengen met ziln positie als minister van de kroon, Jhina steeds meer in de hand der roden De Chinese regeringstroepen in de steeds meer inkrimpende „driehoek" in 1 Noord-China en op de toegangswegen naar Nanking voeren een defensieve strijd tegen de door de communisten ge leide troepen. Er werd melding gemaakt van aan vallen der door de communisten geleide troepen op een afstand van minder dan 45 kilometer ten Noord-Westen van Pei- ping en op ongeveer zestig kilometer naar het Zuiden. De regeringstroepen, die ten Westen van Hscetsjou zijn geïsoleerd, hebben alle pogingen om uit te breken opge geven. Slechts een betrekkelijk klein aantal manschappen zou zijn uitgebroken. De verdedigers van Nengpoe toonden zich niet optimistisch over de uitslag van de strijd, welke thans hoger in het Noorden wordt gevoerd. Te Singapore is officieel meegedeeld, dat het Britse garnizoen te Hongkong zal worden versterkt in verband met de „slechter wordende toestand in China," President Truman heeft medegedeeld, dat hij heden het vraagstuk van de Amerikaanse hulpverlening aan China met mevrouw Tsjang kai sjek zal be spreken. VRIJ VEEL WIND. De Bilt venvacht tot morgenavond: Matige tot krachtige, in de kuststre ken tijdelijk harde Zuidelijke wind. Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen en voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. 11 DECEMBER Zon op: 8.38 uur; onder' 16.29 uur. Maan op: 14.04 uur: onder: 2 uur (EK,). Hocg water te Katwijk te 12 00 en 12.07 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagin&'s in acht worden genomen. Bedreiging van wetenschappelijk werk In een adres aan de Tweede Kamer vraagt het verbond van Medische Stu dentenfaculteiten in Nederland een Minister Stikker naar Parijs De Minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U Stikker, is hedenmorgen voor een kort bezoek naar Parijs vertrok ken. Minister Stikker zal daar o.m. con tact opnemen met de voorzitter der Nederlandse delegatie op de Alg, Vér ga derMg der V.N. en spreken over de jongste situatie naar aanleiding van het bezoek der kabinetsdelegatie aan Indonesië. Minister Stikker wordt he denavond of morgen vroeg weer terug verwacht. Het werk der V.N. De algemene vergadering van d: V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan de beslissing van de commissie voor sociale aangelegenheden de Unac (United Nations Appeal for Children) nog een jaar te laten doorwerken. Ne derland onthield zich van stemming, ofschoon het, zoals mej, Klompé in de commissie verklaard heeft, verlen ging van het werk van de Unac „van g|jj| be tevoren aanwezig zijn, cm plaats te kunnen krijgen, waardoor het voor gaand college niet bezocht kan worden. Volgens het adres moeten de studenten vaak „vechtend en dringend" 'n plaats zien te vinden. - - aenteniacuneiujii ui neaenuiia ecu NyfAsi$ vele andere bezwaren wiJst het vn^Nederlalidse^ijde is echter aantal verbeteringen ten aanzien van i verbond op een onevenredige verheu- ™N®™naaa-<5 lUde ueenter. de medische opleiding. Dit adres is door I ding tussen studenten en docenten. d*t de commissie^ op Amerikaans voor de heren H. C. Zanen (Amsterdam), waardoor voldoende controle op oe bratoten teelt alleoerangsten G Goethart (Groningen) J H C de kennis der studenten niet mogelijk is. ian inzamelingen aan net v.jn. xinaer o. «joetnaru lurrunui^eiu, u n. o. ue t 3 y i fonds te geven. Nederland verklaarde Koek van Leeuwen (Leiden) en J. D. Door overbelasting der aanwezige do- i ZiC^ hjer tegen, met het oog cp het centen wordt wetenschappelijk werk dollartekort 'van verschillende landen, ernstig bedreigd, zo niet onmogelijk, verder kon Nederland niet accoord (Utrecht: in 1935 29 docenten op 800 studenten en in 1947 29 docenten op 1700 studenten). Het verband wijst cp een aantal oor zaken van deze moeilijk he den. Z.i. is in en na 1945 bij docentenbenoemingen niet voldoende rekening gehouden met de aanwas van de medische faculteit. Vervoeren (Utrecht) nader bij de se cretaris-generaal van het Dep. van O., K. en W. toegelicht. Het verbond zegt van mening te zijn, dat de omstandigheden, w.o. gestu deerd en gedoceerd moeten worden, zeer onbevredigend zijn. Het bestuur vreest, dat deze omstandigheden oor zaak zyllen worden van een stellig inferieure kwaliteit der toekomstige artsen, met alle gevolgen van 'dien Het hoger onderwijs kan zijn assisten- - ton ,noe horiAnrv-i 0,0 noHsl unnr mi lira irn op medisch en hygiënisch terrein. Hierdoor zou blijvende schade aan de volkskracht kunnen worden toege bracht. Het verbond beklaagt zich over over volle collegezalen, die geen gelegenheid bieden tot rustige en nauwgezette stu die, tot waarneming en tot voldoende contact tussen student en docent. Bij sommige colleges moet men een urn- ten pas benoemen, nadat voor militaire diensten reeds keuze is gemaakt. Bo vendien is de positie van de assistent financieel niet aantrekkelijk. Naast verbetering van de reeds genoemde gaan met het geheel onder het toezicht van het V.N.-kinderfonds plaatsen van de Unac, Tijdens de bespreking in verband met een conventie ter bestrijding van ge nocide, hield de Nederlandse afgevaar digde, dr De Beus, opnieuw een plei dooi voor het bestuderen van de wen selijkheid om tot de instelling van een internationaal gerechtshof te geraken, dat een oordeel over genocide-misdrij ven (misdrijven tegen ras etc.), zou moeten vellen. De Nederlandse resolutie werd ten- oorzaken vraagt het verbond, om bui- slotte door de algemene vergadering ten de klinieken medische assistenten, aangenomen, met slechts de stemmen belast met de opleiding, aan te stellen. I van het Sovjetrussische blok tegen. Dit Contróle op de opleiding door deze as- j blok steunde wel de conventie, nadat sistenten zou bij hoogleraren moetan 'n aantal Sovjetrussische amendemen- berusten, 1 ten was verworpen. BINNENLAND Gistermiddag meerde het m.s. Tabinta uit Indonesië aan de Sumatrakade te Am sterdam. Namens de minister van Oorlog werden de repatriërende troepen welkom geheten door kol. J. R. H. Lagas. Blijkens te Batavia ontvangen be richten zijn de prijzen ln Bantam tenge volge van inflatie sterk gestegen. De circu latie van goederen geschiedt ln feite nog slechts door directe rulL De laatste dagen zijn bij de politie te Haarlem verscheidene aangiften bin nengekomen van gedupeerden, die ongel dige bankbiljetten van f. 100.— aange boden kregen. Dr J. C. J. Burkens te Meppel ls benoemd tot geneesheer-directeur van het Oüde- en Nieuwe Gasthuis te Delft ln de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van dr P. C. Cleyndert. Dr Burkens was sedert April 1937 ge neesheer-directeur van het Diaconessen- huis te Meppel. Thans ls toestemming verkregen de openbare effectenveilingen te hervatten. Zoals dit bij onderhandse transacties het geval ls. moeten bij aan- en verkoop ln velling de geldende bepalingen van rechts herstel en beschikking beursverkeer 1947 België zal voor het eerst sedert de oorlog met een textlellnzendlng deelnemen aan de Utrechtse Jaarbeurs in 1949. In de gemeente Waardenburg werd gistermiddag het kamp Neerijnen officieel overgedragen aan de militaire school voor hygiëne en preventieve geneeskunde. Gistermiddag ls ter hoogte van Dek kers' houthandel N„V, op de Provinciale weg te Zaandam de 27-Jarlge lerares in al gemeen vormend onderwijs aan de meisjes vakschool te Zaandam, mej. H. M. A. M. Versteeg, wonende Tuinstraat Zaandam en afkomstig uit Groningen, door een vee wagen aangereden en op slag gedood. BUITENLAND Deskundigen van de socialistische partijen van België, Nederland. Frankrijk, Denemarken, Zwe4en en Engeland hebben een grote mate van overeenstemming be reikt over de nationalisatie-problemen. Een volgende conferentie, die volgens het plan volgend Jaar Maart zal worden gehouden, zaï de internationale planning en het beheer van fundamentele hulp bronnen behandelen. Een hoge geallieerde functionaris deelde mede, dat de zeven vooraanstaande vroegere Nazi-leiders, die thans de enige bewoners zijn van de grote internationale Spandau-gevangenls te Berlin, als enig voorrecht met Kerstmis een uur zullen mogen luisteren naar gramofoonplaten met klassieke muziek. Hun voedselrantsoenen zullen niet worden verhoogd en hun Kerstmis zal verder ln geen enkel opzicht afwijken van de andere gevangenisdagen. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat ln het begin van het vol gend Jaar eenheden van de Britse vloot naar het Noorden van de Atlantische Oceaan en de Poolzee zullen varen om de uitwerking van het zeer koude klimaat op de bemanning en het materiaal te onderzoeken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat Groot-Brlttannlë. de V.S. en Frankrijk aan de regering van Irak hebben verzocht de ollebuisleldlng naar Haifa weer open te stellen, daar de buis- leiding van zeer groot belang voor de uit voering van het Europese herstelprogram ma ls. President Truman heeft de onder republikeinse contróle staande commissie inzake on-Amerikaanse activiteit, welke een onderzoek Instelt naar beweerde com munistische splonnage, een „dode com missie" genoemd en haar ontbinding voor speld na het bijeenkomen van het nieuwe congres ln Januari aanstaande. De rechtbank van Bratislava heeft drie soldaten, die er van beschuldigd wer den een reeks aanslagen, o.m. op president Gottwald, te hebben willen organiseren en getracht te hebben de wijk naar het bui tenland te nemen, ter dood veroordeeld. In eenelectrische centrale ln de buurt, van Topeka hebben zich twee hevige ontploffingen voorgedaan, gevolgd door minder herige explosies, 45 minuten nadat de eerste grote ontploffing ont stond. 7 personen zijn om het leven ge komen en 17 werden gewond. Regeringsmededeling over Indonesië Van officiële zyde wordt het volgende medegedeeld: „De ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het Opperbe stuur, de heer Nchcr, die J.l, Dinsdag in ons land zijn teruggekeerd, hebben in de Ministerraad verslag uitgebracht over de informele besprekingen welke zfj in Indonesië hebben gevoerd. Daarbij is gebleken, dat hun con tact met de vertegenwoordigers van de Republiek op enige belangrijke pun ten teleurstellend is geweest- De ministerraad heeft hierbij opnieuw de toeneming van de bestands- schendingen onder ogen gezien. Nadat er een lichte daling in de bestands schendingen was ingetreden tydens het eerste verblyf van minister Stikker in Indonesië, ls sindsdien een sterke stijging van het aantal incidenten ge constateerd, zodat in de week van 1 tot en met 7 December in federaal gebied het droevig record van 307 incidenten werd gemeld, het hoogste weektotaal sedert de ondertekening van de Renville-overecnkomst en van het bestand. Ernstig is. dat het aantal moordaanslagen en ontvoeringen, waarvan Indonesische bestuursambtenaren het slachtoffer zün, de laatste weken toeneemt. Naar aanleiding van de in de ministerraad gevoerde bespreking werd een instructie opgesteld bestemd voor de delegatie van het Koninkryk te Batavia (de delegatie, welke sedert het optreden van de Commissie van Goede Diensten aangewezen is om vla deze commissie de formele bespre kingen met de Republiek te voeren). Ingevolge deze instructie zal die dele gatie een nota aan de C. v .G. D. overhandigen, waarin het regerings standpunt vervat is. Zodra de nota ter kennis van de C. v. G. D. gebracht is, kunnen over de inhoud nadere mededelingen verwacht worden". REPUBLIEK VOORZIET RAMP. Volgens de Republikeinse radiozender te Djokja heeft de Republikeinse rege ring een verklaring uitgegeven naar aanleiding van „het streven der Neder landers tot het vormen ener interim regering buiten de Republiek om". Gezegd wordt: dat zulks een grote ramp tengevolge zal hebben, waarbij minstens het bereiken ener oplossing van het Indonesische probleem met be middeling van de C. v. G, D. zal worden bemoeilijkt, indien daarvoor tenminste deze mogelijkheid niet geheel teniet wordt gedaan. Voorts, dat deze ramp groter zal zijn, indien de Nederlandse regering bij de uitvoering dezer plan nen het Republikeinse gebied zal blij ven omringen met regelingen,, waardoor de verbindingen tussen de Republiek en de andere gebieden van Indonesië, welke onder Nederlandse contróle staan, onmogelijk worden gemaakt. COMMENTAAR VRIJGEGEVEN. Door de C. v. G. D. te Batavia is het commentaar van de Nederlandse dele gatie op de nleiding van het vierde in terim-rapport der commissie voor pu blicatie vrijgegeven. Deze inleiding was op 27 November ter kennis va nde Ne derlandse delegatie gebracht. De Inhoud van het commentaar komt overeen met de verklaring, die Nederlandse officiële kringen te Den Haag op 2 December naar aanleiding van het vierde interim rapport. gaven en die door ons gepubli ceerd werd. Ondernemingswacht van „Wagoe Redja" verdwenen OPLEIDINGSCENTRUM VOOR COMMANDANTEN TE BANDOENG. De speciale correspondent van Ane- 1 ta, die een tocht maakt langs de on dernemingen in de omgeving van Bandoeng en Soekaboemi, seint, dat de gehele ondernemingswacht uit gezonderd een man van „Wangoe Redja" ten Z.W. van Soekaboemi eind vorige maand op onverklaarbare wyze met medeneming van wapens is verdwenen, evenals de gezinsleden, in totaal 34 personen. Aanvankelijk meende men, dat allen naar de TNI waren overgelopen, dcch later kwam vast te staan, dat een ben de 16 wachten overviel en ontvoerde. De politie vermoedt, dat de op wacht staande ondernemingswachten met deze bende samenwerkten. Het hooid van de politiedienst, *in Pasoendan R. Joesoef, verklaarde, dat dit reeds voor de derde maal was voorgevallen. Hij zeide, dat het overlopen te wijten was aan het aanstellen van niet geheel te- trouwbare commandanten van de on dernemingswachten en ook aan gebrek aan samenwerking tussen de onderne mingsstaf en de wachten. Thans wordt getracht hierin verbetering te brengen door instelling van een opleidingscen trum voor commandanten te Bandoeng, dat medio Januari zal worden geopend. EGYPTISCHE MISSIE NAAR INDONESIË? Volgens het Republikeinse dagblad „Berita Indonesia", is uit Egypte be richt ontvangen, dat koning Faroek van Egypte persoonlijk voorbereidingen treft voor het zenden van een missie naar andere Islamitische landen, met het doel de onderlinge culturele betrek kingen te verstevigen. Deze missie zal bestaan uit vooraanstaande Islamitl* sche leiders en zal de „Faroek-missiè" genoemd worden. Ook Indonesië be hoort tot de landen, die de missie zal bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1