Geldzuivering in ïweede Kamer geregeld Naar het einde van de V.N.-bij eenkomst te Parijs Afwikkeling geschiedt ondanks verzachtingen in A jaar WEERBERICHT Prof. Romme getroffen door ontwikkeling der deelstaatsgedachte Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 No. 26562 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 67055 Weer een Sovjet-veto op komst? De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft het voorstel om een begin te maken met de debatten over 'de be stemming van de Italiaanse koloniën met 31 tegen 11 stemmen en 9 onthou' dingen verworpen. Het voorstel werd gesteund door En geland en de Sovjet-Unie, doch de meerderheid van de Zuid- en midden- Amerikaanse staten, de Ver. Staten en de meeste Arabische landen stemden er tegen. De kwestie van de Italiaanse koloniën zal nu eerst in de tweede helft van de in April te Lake Success beginnende zitting opnieuw opdoemen. De algemene vergadering heeft zich voorts officieel uitgesproken voor de toelating tot de Verenigde Naties van zeven nieuwe leden, ni. Italië, Oosten rijk. Ierland, Finland, Portugal, Trans- Jordanië en Ceylon. Tegen het lidmaat schap van deze landen 'heeft de Sovjet- Unie indertijd haar veto uitgesproken. De algemene vergadering heeft een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om de aanvragen voor het lidmaatschap van de zeven hiervoor genoemde landen opnieuw in overweging te nemen, zulks in het licht van een uitspraak van het Internationale Hof van Justitie, dat het recht van veto niet dient te worden gebruikt om daarmede een „politieke koehandel" te drijven bij het toelaten van nieuwe leden. Sovjet-Rusland en zijn aanhangers stemden tegen alle voor de toelating van de afzonderlijke landen ingediende resoluties. In de politieke commissie der VN. heeft de Sovjet-Unie verzocht om ont binding van de commissie der V.N. voor Korea. Tijdens het debat over Korea heeft de Nederlandse delegatie bij monde van jhr. Snodck Hurgronje haar steun ge geven aan de door Australië. China en de V.S. ingediende resolutie, waarin te rugtrekking der Amerikaanse en Sovjet- russische bezettingstroepen uit Korea wordt aanbevolen, de regering van Zuid-Korea de enige vrij gekozen re gering m dit land wordt genoemd en verzocht wordt om vorming van een nieuwe commissie voor Korea om hej werk van ae voorlopige commissie der V.N., die de toegang tot Noord-J&orea door de Sovjètrussische bezetting ge weigerd werd, voort te zetten. De nieu we commissie zal haar goede diensten aanbieden om eenwording van dé "beide delen van het land te bewerkstelligen. De resolutie werd met 41—6 stemmen aangenomen. Daarmede beeindlgde de commissie haar werk voor deze zitting. Met 41 stemmen bij 1 onthouding heeft de politieke commissie besloten, dat de nieuwe commissie voor Korea zal bestaan uit dezelfde leden als de tussentijdse commissie n.l. uit de ver tegenwoordigers van Australië, Canada, China, Frankrijk, India, De Philippij- nen, de Oekraine, San Salvador en Syrië. De Slavische gedelegeerden heb ben niet aan de stemming deelgeno men en de Oekraine zal zich van alle deelneming aan de werkzaamheden ont houden. Dr Ralph Bunche. de waarnemende bemiddelaar van de V.N. in Palestina, heeft de regeringen van Israël en Egyp te 48 uur tijd gegeven om te gehoorza men aan het bevel van de Veiligheids raad tot een bestand en een wapenstil stand in Palestina. Wanneer aan het bevel geen gevolg wordt gegeven, zou hjj de kwestie voor de Veiligheidsraad brengen. Zoals eerder gemeld, heeft dr Bunche de Veiligheidsraadscommissie voor de sancties doen weten, dat zijn pogingen om de kwestie van het bestand en de wapenstilstand te regelen, waren dood gelopen. De Engelse afgevaardigde Beeley deelde mee, dat Israëlische strijdkrach ten tweemaal op kleine schaal ,de Transjordaanse grens hadden over schreden en dat Engeland wel eehs verplicht zou kunnen zijn „tot actie over te gaan" bp grond van zijn ver drag met Transjordanië". Televisie-programma's in Britse bioscopen ANDERZJIDS ZAL DE BBC FILMS VERTONEN. (Van onze correspondent te Londen). De televisie-uitzendingen, die in En geland al zeer populair zijn, zullen bin nenkort nog meer in trek raken. Van Januari af zal de BBC Britse films over het televisie-net vertonen. Omgekeerd zullen enkele bioscopen in Londen de televisie-programma's, die de BBC een bepaald ogenblik uitzendt, op hun witte doek mogen vertonen. De BBC heeft al een overeenkomst getroffen voor de ver toning van dertig Britse films, Voorlo pig zal het publiek van zes Loridense bioscopen het journaal af en toe zien af gewisseld met televisie-opnamen. (Van onze Parlementaire Redacteur). Het wetsontwerp tot afwikkeling van de geldzuivering is gisteren door de Tweede Kamer z.h.st. aangenomen. Globaal kan men zeggen, dat de af wikkeling in vier jaar zal geschieden en niet in vijf, gelijk aanvankelijk was voorgesteld. Bovendien zijn er nog enkele verzachtingen in het ont werp aangebracht. In de nota van wijzigingen waren verbeteringen aangebracht, n.l. dat de houder van een optierekening zijn ge middelde saldo bij zij-n bank over het jaar 1 Aug. '471 Aug. '48 uit zijn op tierekening mag aflossen, en voorts dat de investsrings- en beleggingscertifica ten geleidelijk binnen een termijn van ten hoogste vier (inplaats van vijf) jaar verhandelbaar worden gesteld. Van een tegemoetkoming aan de kleine spaarders was verder geen sprake. De heer v. d. Heuvel (A.R.) verde digde uitvoerig het enige overgebleve ne van zijn vier amendementen. Dat zat zo: Velen, die in de oorlog in kam pen of gevangenissen hebben gezeten, ontvingen hun achterstallig salaris over die tijd in geblokkeerd geld. Maar hun belasting over dat salaris moesten zij met vrij geld betalen. Zulks was zelfs menig belastinginspecteur te gor tig. Maar dat kunnen wij niet allemaal weer ongedaan maken, vond de mi nister. Neen, maar wy kunnen een eind maken aan die onbillijkheid voor de gevallen, waarin de belasting neg niet is betaald, repliceerde de heer v. d. Heuvel. Daartoe diende zijn amende ment, dat aangenomen werd met 39 21 (Arb. en Comm.) st. Bij deze ver zachtingen moest het blijven. 'hamerstukken. Tevoren had de Kamer de kosten van het onderzoek der enquête-com missie Regeringsbeleid 19401945 met gesloten deuren behandeld en 14 z.g. agenda-punen zonder discussie en z.h.s. goedgekeurd. Hiertoe^ behoorden enige internationale zedelijkheids-verdragen, diverse begrotingswijzigingen, oonclu- sies van verslagen en intrekking va.n enige bezettingsregelingen, o.m. inzake het wegverkeer. In de plaats van deze laatste zal op een nader te bepalen tijdstip de we genverkeerswet van 1935 en 1937 met enige kleine wijzigingen opnieuw wor den ingevoerd. WIJZIGING KINDERBIJSLAGWET. Na de geldzuivering nam de Kamer als spoed-ontwerp neg het wetje tot wijziging van de kinderbijslagwet in behandeling. Het wetje bedoelt om voor de periode van 1 October '48 tot uiterlijk 31 De cember '49 de kinderbijslag voor het tweede en volgende kinderen met 4 cent per dag te verhogen. Zulks als aanvulling op de compensatietoeslag van f. 1 per week op de lonen tot f. 3.700 's jaars. Deze verhoogde kin derbijslag is echter niet aan 'n loon grens gebonden. Verschillende sprekers brachten nog de ^progressieve toeslag, de uitkering aan ouden van dagen, de bijslag voor kleine zelfstandigen en de compensa tietoeslag voor gehuwden onder de 23 j ter sprake. Minister Joekes sneed het debat hierover echter af. door de be spreking daarvan naar de begroting van Sociale Zaken te verwijzen. Inmid dels gaf de minister te verstaan, dat inzake die punten een regeling zal worden getroffen. Het wetje werd zJ^.st. aangenomen, Het Noord-Atlantisch verdrag Robert Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken in de V. S.. heeft bekend gemaakt, dat de verte genwoordigers der mogendheden, die het Brusselse pact ondertekend hebben, morgen te Washington bijeenkomen om het openen der besprekingen over een Noord-Atlantisch verdrag met de V. S. en Canada voor te bereiden. AFSCHAFFING FINSE STAATSPOLITIE. Het Finse parlement heeft met 134 tegen 33 stemmen (die der communis ten) besloten tot afschaffing van de staatspolitie, die zal worden vervangen door een veiligheidspolitie met hetzelf de reglement als dat van de gewone politie. Tegen de staatspolitie was herhaal delijk geprotesteerd door de niet-com- munistische fracties, die deze organisa tie als een politiek wapen in handen van de communisten beschouwen. voor een verenigd europa. Ronald Mackay, Brits socialistisch parlementslid en voorz. v. d. Britse afd. van de Europ parlementaire unie, heeft verklaard, dat de vyf-landen-commis- sie voor Europese eenheid voorstellen bestudeerde, afkomstig van de unie. waarin werd aanbevolen in Maart 1949 een raad voor de Europese eenheid bij een te roepen. Voorgesteld is dé raad uit ongeveer 110 leden te doen bestaan, die zouden worden benoemd door de regeringen, op basis van één lid voor elke twee millioen inwoners van een land. Mitterand zei. dat de gewone b<*ro- ting 1.281 milliard francs bedroeg en „practisch in evenwicht" was. De ge wone begroting voor 1938 bedroeg 1000 milliard francs. De minister zei niets over de aara van de extra-belastingen, die de begroting in evenwicht moeten brengen. De regering was het ook eens geworden over maatregelen ter finan ciering van de begroting voor wederop bouw die ongeveer 700 milliard francs bedraagt. De ontmanteling der West-Duitse fabrieken Berichten te Londen suggereren, dat het aantal Westduitse fabrieken, dat de Humphrey-commissie van plan is uit te zonderen van ontmanteling, aan - ontmanteling, aanzienlijk groter is dan door de Britse en Franse regeringen zou worden goedgevonden. De Humphrey-commissie, welke be staat uit Amerikaanse industriëlen en economische deskundigen, heeft tot taak vast te stellen welke Duitse fabrieken moeten worden gespaard met het oog op het Europese herstel. De administrateur van het plan-Mar shall, Paul Hoffman, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de Ameri kaanse aanbevelingen om sommige in dustriële installaties, die op de lust voor ontmanteling staan, in Duitsland te behouden, „buiten haar ware pro porties waren opgeblazen". .loe De totale waarde van de installaties, die de E.C-A. wenste te sparen in het belang van de Europese productie, was, berekend naar de herstelbetalingswaar- de minder dan 40 millioen dollar. In de' betrokken fabrieken konden minder dan 50.000 mensen worden tewerk ge- 5tHoffman gaf toe, dat de werkelijke waarde als productiemiddel m Duits land veel hoger kon zijn. Hu wilde geen schatting geven van het percentage van de Duitse totale productie, dat de betrokken fabrieken zouden kunnen vertegenwoordigen. LATER TIJDELIJK OPKLARINGEN. D° Bilt verwacht tot morgenavond: Aan de kust tijdelijk krachtige, overi gens meest matige wind tussen Zuid west en Zuid. Zwaarbewolkt, later met opklaringen. Slechts op enkele plaat sen wat lichte regen. Iets minder zacht. 10 DECEMBER. Zon op: 8.37 u,; onder: 16.29 u. Maan op- 13.54 u.; onder: 1.38 u. (EK.) Hoogwater te Katwijk te 1039 en «3.36 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's Hedenmiddag wordt het kamp Neerijen (gem. Waardefiburg) offlc^el overge dragen aan de Militaire School voor Hygiëne en Preventieve Geneeskunde. Deze school ontstond op 1 Juni j.l. door samenvoeging van de School voor Pre ventieve Geneeskunde, die bestemd was voor cursussen aan officieren van Ge zondheid. en de School voor Hygiëne, waar ook aan ander personeel les werd gegeven. - Het z.g. museum, waar allerlei preparaten, Insecten en desmiectie- middeien zijn ondergebracht. Het door de oorlog zwaar geteisterde stadje Tiel is druk bezig met de weder opbouw. In de HoogeincLse straat staat nog steeds het bord, dat de verwoeste panden vermeldt met de adressen, waar hun bewoners thans verblijf houden. De in aanbouw zijnde percelen op de achtergrond vormen een aanwijzing, dat binnen niet al te lange tijd de winkeliers hun zaken op de oude plaats kunnen heropenen. Republikeins vechten daar tegen is hopeloos Gistermiddag arriveerde op Schip hol de voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de KVP, prof. mr C. P. M. Romme uit Indonesië. Prof. Romme vertelde aan de talrijke journalisten, die hem in de douaneloods omringden: „wy zijn naar de Oost gegaan om de te Bandoeng gelegde contacten met de Federale deelstaten te vernieuwen. Wij gingen als waarnemers met een advise rende stem. 't Spreekt dus vanzelf, dat ik niets kan zeggen ten aanzien van de aard van myn adviezen. Wel kan ik verklaren, dat het nuttig is geweest dat wy als waarnemers naar Indonesië zyn gegaan, opdat onze fracties zich een oordeel kunnen vormen over de toe stand aldaar. De regering moet nu een nadere beslissing nemen". „Twee jaren geleden", zo vervolgde prof. Romme, „was jk ook aanwezig bij de installatie van het parlement van Oost-Indonesië en als ik terug blik en vergelijkingen maak, treft mjj de enorme ontwikkeling, die de deel staatsgedachte heeft doorgemaakt". Prof. Romme acht het vechten van de Republiek tegen het Federale be ginsel hopeloos, omdat, naar hij zei- de, „de dcelstaatsgedachte zich tot in de diepere lagen van de Indonesische bevolking zodanig heeft ontwikkeld, dat men de deelstaten niet zomaar meer kan wegdenken". Met hetzelfde vliegtuig arriveerden ook de vier regeringsadviseurs dr W. Hoven, drs H. J, Manschot, mr P. A. Ursone en mr J. H. de Pont, die een oriëntatiereis naar Indonesië hebben gemaakt. Zy wensten zich nog niet uit te laten over hun bevindingen. Vandaag of morgen zullen de andere fractievoorzitters uit Indonesië terug keren. BINNENLAND Het ligt in het voornemen van de secretaris-generaal van het Dep. van Eco nomische Zaken, dr T. P. van der Kooy, als zodanig ontslag te vragen wegens zijn benoeming tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Vice admiraal J. M. de Booy is Maan dag te Beriyn aangekomen en heeft de leiding van de Nederlandse militaire mis sie bij de geallieerde bestuursraad In Duitsland aanvaard. Het is de kolenhandelaren thans toe gestaan. voor het leveren van brandstof fn papleren zakken een toeslag op de kolenprljs in rekening te brengen groot f 1-per H.L. De hoogst geoorloofde toe slag bedroeg voorheen f. 0.70 per H L. Op het Jan Willem Brouwersplein te Amsterdam sprong gisteravond een liefst 85-Jarlge trampassagier van een rydende rhotorwagen van lijn 16. De gevolgen ble ven uiteraard niet uit. De man kwam terecht voor de baanschuiver van de bij wagen en ls met ernstige verwondingen aan hoofd en ledematen naar het Jullana- zlekenhuis overgebracht. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr J. In t Veld zal deze week enkele dagen de provincie Zee land bezoeken en met verschillende ge meentebesturen besprekingen voeren. Het oude kunstkringgebouw te Soe- rabaya is aangekocht door de Roio en zal gerestaureerd worden. Er komen twee za- i len. een grote, met 800 zitplaatsen en een kleinere zaal. Men hoopt hier spoedig het Philharmonlsch orkest te kunnen ont vangen. 1 Te Soerabaya ls het Soerabajas stu dentencorps opgericht onder voorzitter schap van de beer H. Spoel. Reuter meldt uit Osnabrück dat een grote smokkelaarsbende, die aan de Duits- Nederlandse grens opereerde, opgerold ls, Tien personen zyn gearresteerd. Gedurende de laatste maanden moet deze bende ver scheidene honderdduizenden sigaretten, duizenden chocoladerepen en een groot aantal damesschoenen van Nederlands fa brikaat naar Duitsland hebben gesmok keld. De goederen werden op de zwarte markt tegen hoge pryzen verkocht. BUITENLAND Even voor aankomst op het vliegveld te Londen is een uit New York komend ,.Constellatlon"-transportvllegtuig door de bliksem getroffen. Het toestel ls op nor male wyze gedaald, hoewel de bliksem het voorste deel en de staart van het toestel heeft beschadigd. De inzittenden van het toestel bleven ongedeerd. De universiteit van Kaapstad heeft het eredoctoraat in de letteren toegekend aan de Zuldafrlkaanse dichter J. D. du Tolt (Totlus) Te Wenen ls meegedeeld, dat ook Engeland zich accoord heeft verklaard met het Oostenrijkse voorstel tot een nieuwe bijeenkomst van plaatsvervangers der mi nisters van buitenlandse zaken om uit te maken, of de besprekingen over een vredes verdrag met Oostenryk kunnen worden hervat. Naar te Londen verluidt, heeft Ras mus Hansen, de Deense minister van defensie, die uit Kopenhagen te Londen ls aangekomen, opdracht gekregen Enge- land's verzoek ln te willigen, dat de Deen se brigade ln de Britse zone van Duitsland haar bezettingsperiode verlengt. Van welingelichte zijde wordt verno men. dat dr Margarete Ottillnger, onder- staatssecretaresse van het ministerie van economische zaken ln Oostenrijk, veroor deeld ls op een aanklacht wegens splon- nage. zy mocht geen verdediger hebben. Sedert Augustus 1945 zyn 98 Britse torpedobootjagers aan buitenlandse mo gendheden verkocht of gesloopt, In dezelfde periode werden 39 nieuwe torpedojagers ter beschikking van de En gelse vloot gesteld. Naar van officiële zijde wordt gemeld, ls de productie van „volkswagens'^ ln dè blzone ln de loop van dit Jaar meer dan verdubbeld. In November werden 2.403 „volkswagens" geproduceerd. De Noorse parlementscommissie voor aangelegenheden betreffende de buiten landse politiek en de defensie peett een stemmig het voorstel der regering voor een credlet van 112 millioen kronen voor speciale defensiedoeleinden goedgekeurd. Het te Bayreuth gevestigde gerechts hof voor de berechting van personen, die in de afgelopen oorlog de Nazi-party ln Duitsland hebben gesteund, veroordeelde Winifred Wagner, de van Britse afkomst z(jnde schoondochter van Richard Wagner en eens een persoonlbke vriendin van Hit ler. tot een voorwaaraeiyke gevangenisstraf van 2 J Jaar en een boete van 6000 mark. Het hof verklaarde de beklaagde als een „licht geval" te beschouwen. In eerste Instantie was mevr. Wagner door een zuiveringsgerechtshof tot 450 dagen dwangarbeid en tot een boete ten bedrage van 60 van haar vermogen ver- j oordeeld; zij was toen geklasslflceerd als i een „tweede-klasse-Nazl-helpster". Recordaantal van 307 incidenten THANS OOST-JAVA AAN DE BEURT! Legercontacten meldt, dat in de week van 1 t/m 7 December in Fede raal eebied 307 incidenten zjjn gemeld, d.i. 69 meer dan in de voorgaande week. Dit weektotaal is het hoogste sedert de ondertekening van de Ren- ville-overecnkomst. Hei hoogste totaal was tot nog toe 244. Tien TNI-leden en bendeleden werden gedood, 14 gewond en 8 gevangen geno men. In totaal werden voorts 216 ge welddaden tegen de bevolking gepleegd, waarvan 31 moorden op Indonesische bestuursambtenaren en burgers. In de laatste drie weken vielen er 200 slacht offers van moordaanslagen en ontvoe ringen. Het communiqué zegt: „Nadat de in cidenten voornamelijk in Midden- en West-Java geconcentreerd waren, schijnt thans de beurt te zijn aan Oost-Java, waar het aantal inciden ten gestadig toeneemt-" Lovett acht nog geen breuk aanwezig Op zyn wekeiykse persconferentie heelt Lovett, de waarnemende Ameri kaanse Minister van Buitenl. Zaken, verklaard, dat de Nederlandse ambas sade te Washington het departement van Buit. Zaken had meegedeeld, dat de, delegatie van de Nederlandse regering uit Indonesië naar Den Haag was terug geroepen voor overleg. Lovett voegde hieraan toe. dat hy dit niet uitlegde als een breuk tussen de Nederlandse regering en de Indonesi sche Republiek, MOH. NATSIR OVER TOELATING REPUBLIEK TOT ECAFE. „De toelating van de republiek tot de economische commissie voor het Verre Oosten is een overwinning van het practische denken op de juridische ge- dachtengang", heeft, volgens Antara, de Republikeinse Minister van Voorlich ting, Mohammed Natsir, gezegd in een commentaar op de toelating der Repu bliek in de Ecafe. Hy voegde er aan toe, dat de arbeid van de conferentie door het uittreden van de Nederlanders niet zou worden beïnvloed. De heer Oesman Sastroamidjojo zal de Republiek voor lopig op de conferentie vertegenwoor digen. MARAMIS OVER DE REPUBLIKEINSE HANDEL. „De mogeiyke export van de onder nemingsproducten uit Indonesië heeft grote belangstelling in de handelswe reld in Amerika getrokken", aldus ver klaarde de Republikeinse minister van financiën, mr. Maramis, in een inter view met de correspondent van „Mer- deka" te Parys. „Niet alleen wordt het tussen Mat thew Fox en de Republiek gesloten contract doorgezet, doch wy zyn reeds begonnen met de uitvoering daarvan", aJdus de minister. Volgens Maramis liggen Amerikaanse schepen in havens gereed om naar In donesië uit te varen. De schepen zyn geladen met textielproducten en me dicijnen voor de F^cpubliek. waartegen over deze volksproducten, zoals rubber zal uitvoeren. Nangking blijft bedreigd Reuter meldt uit Nanking, dat in ver warde gevechten ten Noorden van Nan king beide partyen zware verliezen heb ben geleden. Regeringscolonnes trach ten hier de kring van door de commu nisten geleide strydkrachten om drie legergroepen heen te verbreken. Volgens gewooniyk betrouwbare regeringskrin gen worden de bevrydingslegers, die uit Pengpoe naar het Noorden optrekken, tegengehouden door 10 colonnes der tegenparty, doch trachten zij zydelings uit te breken met steun van de lucht macht. Regeringstroepen hebben zware aan vallen gedaan op ue troepen, die het garnizoen te Klangjen overweldigd heb ben. In Noord-China wordt de driehoek Peiping-Tientsin-TongSjan kleiner on der de druk der door de communisten, geleide legers. 75 leden van de Chinese wetgevende vergadering vragen in een resolutie om de doodstraf voor hooggeplaatste leger officieren en zware straffen voor amb tenaren, die hun post verlaten of in hun plicht tekort schieten tydens de huidige crisis. In de resolutie wordt voorgesteld, dat dergeiyke ambtenaren verder niet meer in overheidsdienst werkzaam zul len mogen zyn en dat hun bezit onder de troepen verdeeld wordt. Tegen func tionarissen van het ministerie van de fensie, die Nanking trachten te verla ten, zou een onmiddellijk arrestatiebe vel uitgevaardigd moeten worden, ter- wyi afwezige leden van de wetgevende yoean naar Nanking zouden moeten te rugkeren op straffe van verlies van hun zetel. NIEUWE FRANSE NOTA OVER RUHRGEBIED. Frankryk heeft een nieuwe nota aan de V. S. gezonden over de toekomstige contróle van de Ruhrindustrieën. Dit werd meegedeeld door Robert Lovett, de waarnemende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, op zijn weke lijkse persconferentie De nota had be trekking op kwesties als het industriële peil dat aan Duitsland zou worden toe gestaan en het programma voor de ontmanteling van Duitse fabrieken. Deze kwesties werden thans ln Londen van de technische kant bekeken door een commissie van de E.C.A. en een antwoord van het State Department was niet noodzakeiy'k, aldus Lovett. Indonesisch Volkscongres tegen Kerstmis te Djokja Antara meldt uit Djokja, dat alle politieke organisaties binnen en bui ten de Republiek zullen worden uit genodigd voor 'n Indonesisch Volks congres, dat op initiatief van tien re publikeinse partijen tegen Kerstmis te Djokja zal worden gehouden. Op een voorbereidende bespreking van de tien betrokken partyen (w.o de PSI, de PNI en de Partai Moerba) is gister avond dit besluit genomen. O.m. zullen besproken worden de Republikeinse pro clamatie van 17 Augustus 1945 en de verwezeniyking daarvan, alsmede bepa ling van volksmengine betreffende de strijd voor de verwezeniyking van de nationale onafhankeiykheid. Natsir zegt: Onderhandelen, géén overgave In een interview ln het te Djokja verschynende blad „Nasional" met de republikeinse minister van voorlichting, Moh Natsir. verklaarde deze. dat de stichting van een interim-regering voor geheel Indonesië niet mag inhouden, dat de koloniale regeringsvorm her steld wordt. De interim-regering be hoort een nationale regering té zijn, die bekleed is met concrete bevoegdhe den en die binnen een bepaald tijdperk de souvereiniteit de facto ook de jure moet overdragen aan de souvereine Ver. Staten van Indonesië. De Republiek is bereid door onder handelingen tot een overeenkomst te komen en niet door overgave. Er zjjn nog geen tekenen, dat de Nederlan ders tot de door de Republiek ge wenste regeling willen komen, aldus Natsir. De gemeenschap voor 80 millioen opgelicht THANS KRACHTIGE BESTRIJDING VAN SMOKKELHANDEL. De Minister van Justitie van Oost- Indonesië, mr Soumokil, heeft giste ren te Makassar in het parlement verklaard dat ,,de gemeenschap voor meer dan tachtig millioen heeft moe ten opbrengen voor de zakken van smokkelaars De minister zeiae. h«-c bedroevend het was te moeten erva ren, dat na nauwelijks twee jaar al het opgebouwde dreigt te worden vernietigd en verstikt door de finan ciële en economische manipulaties van onverantwoordelijke elementen. Hy hekelde de individuen, die smok kelhandel bedryven en zeide, dat hun financiële en economische manipula ties een ernstige aanslag betekenen op het financiële en economische leven van staat en volk. „Merdeka dan Ber- daulat" (vryheid en souvereiniteit). een ideaal, dat door elke nationalist op zyn eigen wyze wordt nagestreefd, dreigde een waardeloze en inhoudsloze materie te worden en afdoende maat regelen werden een gebiedende eis, al dus de minister. In de afgelopen drie maanden zijn dan ook krachtige maat regelen genomen door de Justitie in samenwerking met de douane. Mr óoumokil besloot met te wysen op de h>vloed van de smokkelhandel op de economische positie van Oo:t- Indonesié en deed een ernstig beroep op alle bevolkingsgroepen om de rege ring te helpen DÖ de bestrijding van dit kwaad. BINNENKORT WEER RIJSTDISTRIBUTIE TE BATAVIA. De persdienst van Economische Za ken te Batavia deelt mede. dat besloten is, binnenkort weer over te gaan tot in voering van distributie van ryst. In de moeilijke periode tussen de rijstoogsten is de ryst weer schaars In Batav a lie pen de pryzen op van 50 «ent tot 1. L- UUr.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1