Berlijnse socialisten in moeilijkheden Verlenging dienstplicht in Engeland aanvaard WEERBERICHT Toegeven betekent een vlucht naar de Republiek Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 7 DECEMBER 1948 No. 26560 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Na de verkiezingsuitslag De officiële uitslag der Berlijnse ver kiezingen is aldus; Sociaal-democraten: 858.100 stemmen (64.5 procent), Chr .'sten-democratische unie: 258.496 stemmen (19.4 procent). Liberaal-democraten: 214.224 stemmen (16,1 procent). Het aantal kiesgerechtigden was 1.580.575het aantal uitgebrachte stem men bedroeg 1.360.972 stemmen, dit is 86,2 procent. Er gingen 37,156 stemmen verloren. Zolang nog geen permanente zetel is gekozen voor het stadsbestuur in West- Berlijn, zullen de bureaux van de bur gemeester en de geallieerde verbindings officieren In het raad'hu s van Schoene- berg, een Berlijnse wijk in de Ameri kaanse sector, gevestigd blijven. De „Oostelijke" magistraat van Ber lijn heeft zich in een verklaring het enige wettige bestuur van Berlijn ge noemd. Niemand anders was gerechtigd officiële functies te vervullen. De ver kiezingen van Zondag werden „kluch tig en frauduleus" genoemd. Zij hadden plaats gevonden „onder gewapende ter reur". Ten slotte wordt een beroep op de Berlijners gedaan „een einde te ma ken aan het frivole spel van de verbre kers van Berlijn's eenheid". Terwijl de kopstukken der Berlijnse politieke partijen in vergaderingen en conferenties bijeen zijn om urgente pro blemen te bespreken, is het centraal stembureau ononderbroken in de weer met 't maken van berekeningen. Het is evenwel nog steeds niet met zekerheid te zeggen, hoeveel mandaten elk der partijen In de nieuwe gemeenteraad zal hebben. Vast staat slechts, dat de so ciaal-democraten over een meerderheid van bijna 60% zullen beschikken, het geen niet alleen zal betekenen, dat deze partij grote verantwoordelijkheid zal dragen, maar ook. dat zij voor gevaar lijke problemen zal worden gesteld- In sociaal-democratische kringen overweegt men ernstig de noodzakelijkheid van een nieuwe Berlijnse grondwet. Formeel is nog de oude voorlop'ge grondwet van Augustus 1946 van kracht, aangezien de door de gemeenteraad opgestelde nieu we grondwet van Mei 1948 niet door de geallieerde bestuursraad is goedgekeurd. Wel is waar kunnen de sociaal-demo craten, dank zii hun grote aantal ze tels. zonder ondersteuning van andere partijen nieuwe wetten doorzetten, maar het is zeer de vraag, of zij de nodige twee-derde meerderheid voor een grond- wetsherzienmg zullen opbrengen. In de leiding der SP.D. was reeds eni ge bezorgdheid merkbaar over de naaste toekomst Er openbaart zich een zekere tegenstelling tussen een radicale stro ming, die gebruik wil maken van de Het werk der V. N. De politieke commissie begon aan de behandeling van de kwestie Korea. Amerikanen en Russen beschuldigden elkaar over en weer van fraude bij de verkiez'ngen in Noord- en Zuid-Korea. Besluiten werden nog niet genomen. De algemene vergadering der V.N heeft een Brits voorstel, om de huidige zitting te Parijs voort tezetten tot zij haar agenda heeft afgewerkt, verwor pen. De Britse resolutie werd met 33 tegen 19 stemmen, bij zes onthoudingen, ver worpen. Met 43 tegen 13 stemmen, bij 2 ont houdingen, aanvaardde de assemblee een aanbeveling van de agenda-com-f missie, gesteimd door de V.S., om de huidige zitt'ng op 11 December te ver dagen en In het nieuwe jaar te Lake Success weer bijeen te komen. De da tum. die oorspronkelijk door de agenda commissie was vastgesteld voor het be gin van de nieuwe zitting, was 1 Fe bruari. Deze datum werd echter in 1 April veranderd door een desbetref fende motie van Argentinië, die werd aan eenomen met 21 tegen 16 stemmen, bji 21 onthoudingen. De sociale commissie heeft de alge mene verklaring van de rechten van de mens met 29 stemmen en 7 onthoudin gen goedgekeurd. Engelse vakverenigingen tegen het communisme IDEOLOGISCHE OORLOG. Het Britse vakverenigingscongres (de T.U.C.) is een ideologische oorlog be gonnen tegen de actieve communisten in haar gelederen. De leiders van plaat selijke afdelingen over het gehele land hebben een eerste zending circulaires ontvangen, getiteld: „Verdedigt de de mocratie", die ten doel hebben de com munistische plannen en doelstellingen aan het licht te brengen. Duizenden af delingen van 187 bij de T.U.C. aange sloten vakverenigingen zullen in de naaste toekomst het document krijgen. Twee.belangrijke vakverenigingen heb ben de oproep tot de strijd tegen de communisten onderschreven- Het zijn de bond van transportarbeiders met een ledental van 1300 000 en de bond van winkelpersoneel met 360.000 leden. VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest krachtige en langs de kust tij delijk harde of stormachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig verandering in temperatuur. 8 DECEMBER. Zon op: 8 34 uur: onder: 16.29 uur. Maan op: 13 33 uur; onder: 24.00 uur - (EK Hoogwater te Katwijk te 8.55 en 21.23 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's gelegenheid om het partijprogrammate verwerkelijken en een gematigde rich ting, die er zich bewust van is, dat de uitslag van de jongste verkiez'ngen niet zo zeer te danken is aan de dogma der partij, dan wel aan de ondubbelzinnige houding, die de SP.D. heeft aangeno men jegens de communisten en Jegens de pol tiek der Sovjetrussische bezet tingsautoriteiten. In laatstgenoemde krine verwacht men dan ook, dat in de komende maanden de interne partij strijd in hevigheid zal toenemen. Het socialisatieprobleem en de kwestie van het onderwijs worden als gevaarlijke hlndern ssen beschouwd. Zowel een radicale socialisatie van particuliere bedrijven als compromis loze invoering der eenheidsschool zou den zo oordeelt men in gematigde S-P-D.-kringen n et alleen op het verzet van ohr.-democraten en liberalen stui ten, doch ook in de gelederen der so ciaal-democraten beroering te weeg brengen. DE TRAMSTAKING IN BELGIË. Vertegenwoordigers van de Belgische regering zullen vandaag besprekingen voeren met de leiders van de bond van trampersoneel, waarvan 17.000 leden gisteren een staking hielden van 24 uur, waardoor er geen trams reden. De lei ders van de bond verklaarden, dat zij de volgende week nog een staking van 24 uur zouden afkondigen, indien de eis tot een verhoging van het dagloon van 116 francs met 5% niet werd inge- willigd. DE FRANSE FINANCIËN. Mitterand, de Fransp minister van voorlichting, heeft na afloop van een bijeenkomst van het Franse kabinet, bekend gemaakt, dat de militaire uit gaven in Frankrijk verlaagd zullen worden met ongeveer 120 milliard franc. „De begroting zal in evenwicht gebracht worden, dank zy een aantal verlagingen van de civiele uitgaven", zo voegde hij er aan toe. Verder deelde hij mpde, dat het kabinet in principe overeenstemming had bereikt inzake de kwestie van financiering van de weder opbouw ln Frankrijk. Veel critiek uit Labour Gisteravond heeft het Britse iager- huis het wetsontwerp inzake de fflilitai- re dienst, waarbij de periode van dienstplicht van 12 op' 18 maanden wordt gebracht, in derde lezing met 218 tegen 25 stemmen aangenomen. Het hoogtepunt van het debat van drie uur over de eerste clausule, die voorziet in de verlenging van de dienst plicht met 6 maanden, vormden de aanvallen van de socialistische critici van deze maatregel. Toen er over de clausule gestemd moest worden ver kreeg de regering door onthoudingen van Labour-parlementsleden slechts een meerderheid van 257 tegen 30, veel minder dan de gebruikelijke stemver houding, ondanks steun van de opposi tie. Tijdens het debat was de minister van Defensie, Alexander, het mikpunt van bittere critiek, niet alleen van de plaatsvervangende leider der oppositie, Anthony Eden, en andere conservatie ven, maar ook van aanhangers van de Labour-partij. De socialistische critici laakten de regering en beschuldigden haar van „onbekwaamheid" wegens verandering van de politiek inzake de dienstplicht. Zy betreurden de uitwer king van de verlenging van de dienst plicht op het economisch herstel van Engeland. In een zeer openhartige rede verklaarde Crossman, de voornaamste socialistische criticus, da.t Alexander „het land en het Lagerhuis op erger lijke wijze om de tuin leidde, als hij het deed voorkomen, alsof de verslechtering van de internationale betrekkingen van invloed was geweest op het besluit, de periode van militaire dienst te verlen- gep". Crossman was veeleer van mening, „dat de'gewyzigde politiek v^n de rege ring in deze kwestie haar oorzaak vond in het fedt, dat de situatie op Malakka plotseling, aan het licht had gebracht, dat wij geen strijdkrachten tot onze be schikking hebben." Crossman verklaar de tenslotte, dat ofschoon hij de rege ring steunde, hij persoonlijk niet het minste vertrouwen stelde ln de minister van nationale verdediging. Eden verklaarde, dat de tegenkanting, die de regering van haar eigen „nomi nale aanhangers" in deze kwestie on dervond, hoofdzakelijk aan haar zelf te wijten was. Alexander bracht in herinnering, dat ln Mei 1947, toen de regering toestem de in 12 i.p.v. 18 maanden, hij het La gerhuis gewaarschuwd had, dat zij zich het recht voorbehield op haar besluit terug te komen. „Het is noodzakelijk, dat wy in staat zijn gebruik te maken van hen, die opgeroepen zijn volgens de wet op de militaire dienst buiten dit land, opdat wij aan onze verplichtin gen in de volgende twee, drie of vier jaar kunnen voldoen". De verlenging van de dienstplicht was ook gerecht vaardigd omdat voor de militaire op leiding 18 maanden vereist waren. De slechte toestand van het leger was één factor, maar ook „de toenemende in ternationale spanning" was een be langrijke factor geweest bü het nemen van de beélissing, aldus Alexander. Minister van Oorlog, Shinwell be loofde. dat de regering al het mogelijke zoif doen om het moreel van de man schappen overzee te bevorderen. Naar Shinwell verder verklaarde, had de re gering in de drie jaar na de oorlog 250.000 man gerecruteerd. Dit jaar ge schiedde de recrutering op een basis van 32.000 man per jaar. Op de grote w ntertentoonstelling in Toronto (Canada) trok de Nederlandse inzending van tuinbouwproducten zeer de aandacht. De Canadese boeren wer den het meest getroffen door de uniforme kwaliteit der geëxposeerde kool, in het bijzonder van de bloemkool. Affiches rond de stand wekten de bezoekers op tot „Kopen in Holland", het enige land, dat op deze tentoonstelling het buiten land vertegenwoordigde. Rapport over hulp aan Griekenland en Turkije DREIGING IN GRIEKENLAND NOG NIET OPGEHEVEN. Het vijfde rapport over het Ameri kaanse program van hulpverlening aan Griekenland en Turkije, lopend over de periode van 30 Juni tot 30 September 1948, is aan het Congres voorgelegd. Met betrekking tot Griekenland wórdt in dit document oun verklaard „in dien de hoop op de practische stopzet ting van de guerilla met de overwin ning van het Griekse leger in het Grammosgebsrgte vorige zomer niet is bewaarheid geworden, is zulks in de eerste plaats te wijten aan de aanzien lijke bijstand, die het internationale communisme door toedoen van Alba nië, Bulgarije en Joegoslavië aan de guerillastrijdkrachten heeft verleend. Dezs bittere ontgoocheling heeft het moreel van de Griekse bevolking ten zeerste geschokt. Dank zij de militaire hulp van de Verenigde Staten is Grie kenland nu evenwel beter uitgerust en voorbereid om de binnenlandse veilig' heid in het land te herstellen". In het gedeelte van het rapport, dat aan Turkije is gewijd wordt een opti mistische toon aangeslagen, hierin leest men o.m., dat „de resultaten van het gebruik van het Amerikaanse materieel in Turkije de Amerikaanse autoriteiten er van overtuigd hebben, dat de mo derne uitrusting de behoeften van het Turkse leger heeft verminderd, waar door werkkrachten voor de landbouw en industrie vrijkomen. Dank zij de Amerikaanse hulp heerst in Turkije een atmosfeer van vertrouwen, die de normole ontplooiing van de democra tische instellingen in dit land in de hand werkt". VERNIETIGING DUITSE TORPEDOPROEFSTATION. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Britse besluit om 't torpedoproefstation te Eckernfoerde bij Kiel te vernietigen onherroepelijk Is. De demontage, die heden zou beginnen, zal niet beïnvloed worden door een moge lijke boycot van de zijde der Duitse ar beiders. Naar tfe Londen wordt verklaard, is het proefstation niet geschikt voor vre delievende doeleinden. Het. is namelijk ontworpen uitsluitend voor oprlogsge- bruik. Zelfs instandhouding van het g,e deel te voor proeven boven water zou een gevaar vormen voor de veiligheid der geallieerden. Men heeft besloten, dat 149 gebouwen voor woningen ge bruikt zullen worden. Vakverenigingsfunctionnarissen te Kiel hebben medegedeeld, dat heden stille demonstratie-marsen zullen wor den gehouden in Kiel, Flensburg, Rends- burg, Schleswig en Eckernfoerde uit protest tegen het besluit het proefsta tion to vernietigen. JAPANNERS VOOR AMERIKAANSE RECHTBANK. Het opperste gereóhtshof in Amerika heeft met vijf tegen vier stemmen het beroep van twee Japanse overheids dienaren uit de oorlogstijd, die door het internationale tribunaal voor oor logsmisdaden ter dood zijn veroordeeld, toegestaan. Het betreft generaal Kenji Dohihara en Koki Hirota, de vroegere premier van Japan. Het opperste gerechtshof heeft de be handeling van de zaak op 16 Decem ber vastgesteld. Ook vijf andere Japanners, die tot gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens misdaden tegen de vrede, zuilen door de Amerikaanse rechtbank worden ver hoord. De Nederlandse rechter bij het tribu naal voor oorlogsmisdaden te Tokio, prof. Röling heeft, evenals zijn Chinese collega, Joeamoei, scherpe critiek gele verd op de beslissing van het Ameri kaanse opperste gerechtshof het von nis van het tribunaal over de Japanse oorlogsleiders te herzien, Joeamoei noemde deze beslissing „een dwaling en een gevaarlijk precerent". TODT POSTHUUM VOOR EEN ZUIVERINGSGERECHTSHOF. Bij het zuiveringsproces tegen Fritz Todt, de bij een vliegtuigongeluk omge komen Duitse minister voor Herbewa pening en voor de Ammunitie, heeft de viiegtuigfabrikant, Ernst Heinkel, de kroongetuige, verklaard, dat het vlieg tuigongeluk veroorzaakt werd doordat een helse machine door een niet ge- identificeerde man in Duitse uniform in het toestel van de minister werd ge smokkeld. Volgens andere getuigen had Todt bij het bezoek aan een verzamel plaats van Sovjetrussische krijigsgevan- genen uitgeroepen„Moge God ons hel pen, indien wy ter verantwoording wor den geroepen voor hetgeen hier gebeurd is". Todt werd veroordeeld als schuldi ge van de tweede orde. De helft van zijn bezit, geschat op een waarde van 2000 mark, is geconfisceerd. Brand in Deventer e.ste 6 slachtoffers. In de bovenverdieping van een slacerij aan de Assenstraat te Deventer is Maandagochtend een felle brand uitgebroken, die aan 2 volwassenen en 4 kinderen het leven heeft gekost. De totaal uit gebrande bovenétage. Nederland moét kiezen Malaise-stemming bij Federalisten Onze correspondent te Batavia seint ons: In Federale kringen wordt critiek uitgeoefend op de Nederlandse stil zwijgendheid inzake de besprekingen met Djokja, omdat deze er toe geleid heeft dat de binnen- en buitenlandse pers uitsluitend over de Republikeinse berichtgeving beschikt, hetgeen scha delijk is voor de Nederlandse zaak. Men is in genoemde kringen van oor deel dat het mislukken van de bespre kingen te wijten is aan het oude pro bleem van het Republikeinse machts apparaat, waartegenover geen Federale strijdmacht staat zodat de positie van de Republiek in de Archipel overheer send wordt, zodra het Nederlandse leger wordt terug getrokken. Als Nederland zal toegeven inzake het voortbestaan van de TIN.I. zal zulks het vertrouwen van de Federatie ondermijnen en e<?n vlucht veroorzaken naar het Repübllkeinse kamp, waar men thans nog als verloren zoon behandeld wordt, doch straks' als verrader. Openlijke medewerking van Federale zijde moet Nederland niet ver wachten alvorens het heeft bewezen in staat te ziin tot voldoende krachtig op treden om herstel van het vertrouwen te rechtvaardigen. Nederland moet kiezen: of zich laten gelden of zich geheel terugtrekken en afstand doen van zijn rechten. Bij gebrek aan eigen machtsmidde len kan de Federatie slechts bouwen op een krachtig Nederland of anders zich verraden voelen door een zwak Nederland. Het is begrijpelijk dat er door dit al les een malaise-stemming hangt in het Federale kamp. VOOR EN TEGEN DE REPUBLIEK. De Nederlandse afgevaardigden in de economische commissie voor Azië het Verre Oosten van de Ver, Naties hebben gedreigd niet meer aan de con ferentie van de commissie te Lapstone deel te nemen, indien de Republiek In donesia als lid zou worden toegelaten. Het debat hieromtrent, dat is vastge steld op morgen, zal, naar men ver wacht, leiden tot een scherpe splitsing in de commissie. India, Pakistan, Birma, Rusland, de Philippynen en Australië zullen waar schijnlijk voor toelating der Republiek zijn, terwijl Nederland en Frankrijk ln ieder geval tegen zullen stemmen. Naar men venvacht zal Engeland zich van stemming onthouden. Omtrent de hou ding van de Ver. Staten, China, Siam en Nieuw-Zeeland is nog niets bekend. ONGEREGELDHEDEN IN TAPANOELL De correspondent van Aneta te Me- dan verneemt, dat in Tapanoeli ge vechten zijn uitgebroken tussen twee groepen van de „Banteng Negara", die resp. onder leiding staan van de z.g. „Boeng mitrailleur" en een zekere Ma- lao. De vroegere commandant van de Banteng Negara, majoor Bedjo is naar Boekittingi vertrokken. De ongeregeld heden zouden zich geconcentreerd heb ben in Taroetoeng. BINNENLAND. Op 1 December Is Hr Ms torpedo- bootjager „Evertsen" weer ln dienst ge steld onder commando van de luitenant ter1 zee der eerste klasse A. H. J. van der Sohatte Olivier. Met Ingang van 1 Januari a.s. wor den de weldadigheids postzegels (kinder zegels) 1947 en de zomerzezels 1947 bul ten gebruik gesteld en voor de franke ring waardeloos. Lou Bandy heeft aan burgemees ter d'Ailly van Amsterdam een bedrag van f. 12.560,27 afgedragen ten bate van het Kan-kerfonds. Dit bedrag ls het re sultaat van twee Jubileumvoorstellingen, nl. ln Amsterdam en Rotterdam. De op brengst hiervan heeft Bandy voor dit liefdadig doel afgestaan. 20 i 25 j geleden maakte de kunst schilder Han v Meegeren dessins voor to neeljaponnen. die ziin vrouw als actrice zou dragen Een Amsterdamse firma heeft het Initiatief genomen deze des sins meeuwen-, reigers- en draken- motieven te gebruiken voor haar col- leotie. In de loop van deze week zal een ver tegenwoordiger van de firma met een aantal van deze Japonnen naar de V.S. reizen. In verband met de wijzigingen ln ons muntstelsel zal de waarde van 1/2 cent ln de nieuwe serie portzegels (type Van Krimpen) niet worden aangemaakt. H.M. Koningin Juliana bracht gis termorgen een bezoek van c.a. een uur aan de tentoonstelling ln het Koninklijk Paleis te Amsterdam van de geschenken die HfK.H, Prinses Wllhelmina ontving bij gelegenheid van haar gouden rege ringsjubileum. Bil beschikking van de minister van Financiën van 2 December 1948. ls aan C. F, Overhoff het door hem ge vraagde ontslag uit zijn functies van eerste plaatsvervangend voorzitter van de hoofdgroep Banken en voorzitter van de Ver. voor de Effectenhandel verleend met ingang van 16 October 1948. Te Den Haag ls opgericht de Ver eniging Officieren Artillerie met ongeveer 500 leden. Deze vereniging heeft ten doel, het mede door de oorlog en de bezettings jaren verloren gegane contact tussen de officieren van het wapen der artillerie te herstellen. Voorzitter ls F. G. Dürst Brltt kol. der Art. b.d„ ondervoorzitter: J. F. M. Steen- me-ser k'il dei Art. Gistermiddag hebben de Finse gezant en mevrouw Ivalo ter gelegenheid van de herdenkingsdag der Finse onafhankelijk- held en van het 25-jarig bestaan der I Fins-Nederlandse vereniging, ln het ge- 1 bouw der legatie te Den Haag voor de Nederlandse vrienden van Finland een I drukbezochte receptie gegeven. De 32 Jarige A. J. K. stak ln een woning te Apeldoorn de 41-jarige P. K.- Van K. tijdens een hooglopende twist met een dolk ln de bulk. De dader werd- gearresteerd, de vrouw ln het Sint Liduinaziekenhuls opgenopien. Haar toe stand ls ernstig. Bij K.B. ls aan mr J. R. H. van Schalk, te Den Haag. op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijn functie van .lid-voorzitter van de commissie van des kundigen vóór de tabaksaccijns, onder dankbetuiging voor de ln die functie be wezen diénsten; als zijn opvolger ls be noemd mr F. G, C. J. M. Teullngs, te Vught. Te Utrecht overleed, na een korte ongesteldheid, ln de leeltljd van bijna 62 Jaar. mr M. H. de Boer. president van de Utrechtse Kamer van net Amsterdams BIJz. Gerechtshof en president vau de Utrechtse Kamer van Rechtsherstel. Mr De Boer was van 1926 tot 1935 wethouder van onderwijs te Utrecht en vice-presi dent van „De Vrijheidsbond". BUITENLAND. Hltosl As j Ida. de voormalige Japan se minister-Dreslden-t en leider van de democratische partij, wiens parlemen taire onschendbaarheid ln verband met beschuldigingen van betrekkingen met een fraudegeval bil de Sjowa-denko kunstmest-maatschappij ls opgeheven, heeft zich bil de gerecht, autoriteiten te Tokio aangemeld om verhoord te wor den. Victor Csornokoy. de 29-Jarlge vroe gere gezant van Hongarije te Cairo en schoonzoon van de gewezen president van Hongarije Zoltan Tildy, zal heden worden opgehangen, daar zijn beroep te gen de over hem uitgesproken doodstraf door het opperste Hongaarse gerechtshof, dat tevens de gratie-verzoeken behan delt, ls afgewezen. Tijdens de zitting van de derde al gemene conferentie van de Unesco, wel ke op 16 November J 1. te Beiroet werd geopend, werd besloten dat de vierde Unesco-zittjlng in de loop van 't volgen de jaar te Parijs zal worden gehouden. De Noord- en Zuid-Westelijke de len van Ierland zijn de afgelopen 24 uur door stormen geteisterd, die gepaard gin gen met zware regens, waardoor hevige overstromingen werden veroorzaakt. Ri vieren traden bulten hun oevers, vee verdronk en honderden mensen werden tijdelijk dakloos, In het graafschap Cork staan verscheidene steden onder water. Dezer dagen is in het ziekenhuis te Tüblngen overleden Elisabeth Duncan, een zuster van de beroemde danseres Isa dora Duncan Elisabeth leidde een dans school ln de Franse zone. Bij een vliegramp te Milaan zijn ze3 personen om het leven gekomen. Een toestel van de lijn MUaan—Brussel ls bij het opstijgen te pletter gevallen De zes slachtoffers zijn een passagier en de vijf leden der bemanning. De heren Korthals en Tilanus terug VLIEGTUIG VAN DR BEEL BESCHADIGD DOOR WINDHOOS. Hedenochtend zijn de Kamerleden Korthals en Tilanus per vliegtuig naar ons land vertrokken. Morgen vertrokken de horen Van der Goes van Naters en Meyeriuk. De adviseurs van de kabinetsdelegatie, die waren meegekomen, vertrekken eveneens dezer dagen naar Nederland. Tijdens het bezoek, dat de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, dr Beel en de Nederlandse Kamerleden aan Ma- doera brachten, heeft jhr mr Van der Goes van Naters ln een bijeenkomst van de voorlopige Madoerese volksver tegenwoordiging het woord gevoerd, waarbij hij verklaarde uiterst verheugd tg zijn, dat de Madoerezen voor hun bestuur democratische, parlementaire vormen kozen, aangezien de democratie het enige stelsel ter wereld is, dat uit gaat van de onvolmaaktheid van de mens en zijn instellingen. Het is voor ons Nederlanders een rijke gedachte, dat wij ook in de toekomst door een ge lukkige samenwerking met de Ver. Sta ten van Indonesië ln de Ned.-Indonesi sche Unie onze Westerse eenzijdigheid zullen mogen aanvullen met uw Ooster se wijsheid, aldus spr. Dr Beel en de Kamerleden kwamen eerst om tien uur in de avond terug, aangezien het speciale toestel, waar mede zij naar Madoera waren gereisd, op het vliegveld van Soerabaja was beschadigd door een windhoos, die eveneens schade aanrichtte aan het dak van een grote vliegtulghangar en aan verschillende gebouwen. Een an der vliegtuig werd toen uit Batavia gezonden om de autoriteiten terug te brengen. BOM VERNIELDE HUIS VAN WEDANA. Zijn zoontje gedood. Het huis van de Wedana Nawawi van Lahat (Zuid-Sumatra) is door een bomexplosie vernield. De Wedana zelf was niet thuis, maar zijn echtgenote werd ernstig gewond en zijn zoontje is aan de verwondingen overleden. Mili tairen hebben het begin van de brand geblust. Terroristen hadden een blik vol springstoffen onder het huis van de Wedana geplaatst. REPUBLIKEINSE AUTONOME PROVINCIE OOST-JAVA? „Antara" meldt, dat het werkcomité van het KNIP (voorlopig Republikeins parlement) „in principe" een wetsont werp heeft aanvaard voor de vorming van een autonome provincie Oost-Java. Deze provincie zal omvatten de zeven vroegere residenties Soerabaja, Madoera, Besoeki, Malang, Kediri, Madioen en Bodjonegoro. De regionale raad zal be staan uit 75 vertegenwoordigers. NA DE OPSTAND TE MADIOEN. Militaire kringen te Djokja hebben verklaard, dat na de onderdrukking van de opstand te Madioen ongeveer 3.000 personen, grotendeels leden van de Lasjkar Rakj-ats, zijn gearresteerd. Ongeveer de helft van de wapen- en munitievoomder. van de opstandelin gen zyn in beslag genomen. De rest is vernield of verborgen door de opstan delingen. De communistische leiders Wikana, Setiadjit en Soemarsono zijn nog op vrije voeten. ONDERHOUD CRITCHLEY—HATTA. Antara meldt, dat het Australische lid van de C. v. G. D., de heer Critch- ley, hedenochtend per vliegtuig naar Djokja is vertrokken. In hetzelfde toe stel reisden mee de consul-generaal van India te Batavia, de heer Algappen en de adviseur van de C. v. G. D., de heer Scott. Onmiddellijk na aankomst te Djokja had Critchley een bespreking met Moh. Hatta. De consul-generaal van India, werd door Soekarno ontvan gen. BESPREKINGEN TUSSEN INDIA EN PAKISTAN. Vertegenwoordigers van Pakistan en India zyn te New Delhi besprekingen begonnen over alle tussen de twee landen gerezen geschillen, met uitzon dering van de kwestie-Kasjmir. Naar verwacht wordt, zal de conferentie, waaraan verschillende ministers van beide partijen deelnemen, een week duren.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1