Laatste Berichten Het Leitlsch Dagblad RECHTZAKEN Officiële publicaties UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 6 DECEMBER !lllllllllllllllllill!llll||||||||||||||||||||||[|||||||||||||||||||||||||||||||||||||[l]||||i|j|j||||||||^ Krijgt Rijnland weer een eigen Kamer van Koophandel DE KANS DAAROP IS GROOT! Met ingang van 1 April 1942 ver loor de alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland haar zelfstandigheid en werd zij een onderdeel van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland te Rotterdam. Na de Bevrijding kreeg zij al thans in de practijk! een deel van haar zelfstandigheid terug, doch zij bleef deel uitmaken van de Zuidholland.se Kamer, zodat de samenstelling in hoofdzaak be stond uit het Bureau der Kamer. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is momenteel een wetsont werp in voorbereiding, waarbij de Kamers, waaronder dus ook die poor Rijnland, grotendeels in de jude bevoegdheden en samenstel ling worden hersteld. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het ontwerp momenteel door de Raad van State worden bestudeerd, waarna sommigen de verwachting koesteren, dat het omstreeks 1 April a.s. tot wet zal worden ver beven. Wordt deze veronderstelling wer kelijkheid, dan zullen evenals vóór de oorlog de vergaderingen van de Kamer van Koophandel voor Rijn land wederom een openbaar ka rakter dragen. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil P.C. EN L'ERS VIEREN FEEST. Huldigingsavond Jubileumfonds. Het eerst kortgeleden opgerichte Ju bileumfonds van P.C. en L. had Zater dagavond In de vrijwel geheel bezette Stadsgehoorzaal een huldigingsbijeen komst belegd, welke o.m. werd bijge woond door de beide directeuren, de heren mr C. J. Leembruggen en G. Overduin. Alvorens het. gezelschap van Jan Brouwer gelegenheid kreeg om met de revue „Hollands glorie" te star ten. vond een huldiging plaats van de jubilarissen, t.w. de heren H. Donkers en C. van Leeuwen, die hup 40-jarig jubileum herdachten en de heer A. van Rossen en mej. J. Delmeer, die onlangs het zilveren jubileum bij P.C. en L. vier den. De voorzitter van het Jubileum fonds, de heer I. Hartevelt, zette aller eerst de bedoeling van dit fonds uiteen, in aansluiting waarop hij dank bracht aan de leden van de Kerncommissie en de heer H. M. Pont, die zulk een groot aandeel in de totstandkoming er van hebben gehad. Nadat de Jubilaris sen ophet podium hadden plaats ge nomen, wees spreker in een sympathie ke toespraak op de trouwe plichtsver vulling van elk der jubilarissen, die hy tot voorbeeld van het gehele personeel stelde. Namens het jubileumfonds wer den fraaie geschenken en bloemen aan geboden. De heer H. Donkers sprak mede na mens zijn mede-jubilarissen een dank woord. Hierna volgde een vertoning van de film van het tweedaagse uitstapje naar Limburg en België, dat door de directie op .11 en 12 September j.l. aan het per soneel was aangeboden, 't Laat zich be grijpen, dat men er nog eens echt. „in" kwam en dat vele goede herinneringen werden opgehaald. Interessant waren ook de .opnamen, welke aan dit filmpje vooraf gingen van het bedrijf en van de uitbreiding, welke men daaraan bin nenkort hoopt te geven. Als voorzitter van de Kerncommissie heeft de heer A. van Rossen vervolgens de directie en de directeur van het „reisbureau", de heer H. M. Pont, met zijn staf gehuldigd voor het initiatief en de verzorging van deze reis, waaraan alle personeelsleden de beste herinne ring bewaren. Namens het gehele perso neel bood hij de'heren mr Leembruggen en Overduin een fraai uitgevoerd her inneringsalbum aan, waarbij voor de echtgenoten van beide heren nog een handwerk-kleedje werd gevoegd. Ook de heer Pont met zijn staf werd in deze huldiging betrokken; ook zij mochten een blijvend aandenken ontvangen. Na dat een „lang zullen zij leven" had ge klonken, dankte mr Leembruggen voor deze verrassing, waarbij hij nog eens onderstreepte, dat deze reis was aan geboden uit waardering voor de wijze, waarop het personeel in het afgelopen jaar zijn taak heeft opgevat. Eerst na al deze goede woorden was het woord aan het gezelschap van Jan Brouwer,-dat de reeds eerder door ons besproken revue „Hollands glorie" over het voetlicht bracht. Ook ditmaal ga ven de medespelenden een vlotte op voering, waarmede de vele aanwezigen zich uitstekend amuseerden. Tot slot volgde een dansje o.l.v. de heer W. F. van Wijk en met medewerking van Leen van Dijks revue-orkest. Het Jubi leumfonds van P.C, en L. had deze avond een goede start! De krant voor iedereen Paul Kiës verdedigde zichzelf drie uur BEWERKTE HIJ VORRINK'S VRIJHEID? De raadsman van Paul Kies, mr J. Th H. Buiel hield Zaterdag voor het Bijz Gerechtshof te Leeuwarden zijn pleidooi, waarbij hij ontkende dat ver dachte zich, wat betreft het onder vreemde heerschappij willen brengen van ons land, zich aan het in het Wet boek van Strafrecht genoemde misdrijf heeft schuldig gemaakt, omdat Neaer- land zich juridisch reeds onder vreem de neerschappij bevond. Een vergelij king met de zaak-Mussert gaat volgens de raadsman niet op. Uit naam van Kiës, zeide mr. Buièl, dat de uitlatingen nopens ons Vorstenhuis worden be treurd, maar dat anderzijds voor de oorlog de SJD.A.P. en de C.P.N, ook niet zulk een grote belangstelling voor het Vorstenhuis aan de dag hebben ge legd. In plaats van haat tegen perso nen te hebben, heeft Kiës veel van zijn tegenstanders de handen boven het hoofd gehoudem Hij heeft weten te be reiken. dat Koos Vorrink in vryheid werd gesteld. De verdachte had voor zyn verdedi ging niet minder dan drie uren nodig. Om wille van mijn idealistisch-socla- lisme heb ik, aldus Kiës. met mijn fa milie aebroken en dikwijls armoede ge leden Nadat hii dank had gebracht KATWIJK AAN DEN RIJN Intrede ds S. G. J. Goverts Voor de Ned. Herv. Gemeente was het gisteren een grote cn gelukkige dag. Sinds 1 Juli van het vorig jaar was de gemeente, na het vertrek van ds W. Oost zonder vaste herder. In de morgendienst dan had de bevestiging plaats van ds S. G. J. Goverts uit Oud-Vossemeer. Dit geschiedde door een zwager van de nieuwe herder, ds F. J. v. d. Velden uit Rotterdam- Feijenoord. Ds v. d. Velden had hier bij tot tekst gekozen Lucas 22: 27e. In de middagdienst had in een stamp volle kerk de intrede van ds Goverts plaats. O.m. waren aanwezig verschil lende ringpredikanten, burgemeester Woldringh v. d. Hoop. de gemeente secretaris de heer Boekhoven, de wet houders Kleen en D C. v. Leeuwen, ds H. de Valk. Ds Goverts verbond zich aan de nieu we Gemeente met tekst Mattheus 17; 8. Deze dag, zeide de eerw, spreker, is voor de Kerk des Heren een grote dag; wij vieren immers advent. De komst van een nieuwe predikant komt op plan 2. In het Oude Verbond was de Kerk des Heren de Messias verwachtende. De be lofte in het Paradijs gegeven, liet lang op zich wachten. De vacature-tijd van de gemeente Katwijk a. d .Rijn moeten we zien als een tijd, waarin de ge meente adventsgemeente was. Toen de Messias kwam in de gemeente een wachtende gemeente geworden. Wach tende op de komst van de grote herder en leraar. Wachtende op de wederkomst- Een predikant moei, de gemeente voor bereiden op die wederkomst. Er zijn veel mensen, die bij de verheerlijking op de berg alleen de twee oud-testamentische figuren Elia en Mozes zien. God wijst echter alleen op de geliefde Zoon. Er komt dan een grote vreze over Johan nes, Jacobus en Petrus. Maar Jezus raakt hen aan. Er blijft in het grote gebeuren daar op de berg alleen over Jezus, de Zaligmaker. Dit is een blijde boodschap, gesproken ook tot ons Jezus alleen, wees daarom niet bevreesd. Dan bracht ds Goverts woorden van dank aan zijn zwager ds v. d. Velden voor de bevestiging, welke spontaan werd gedaan. Ook dank aan ds Burgy te Rijnsburg voor de verzorging van de va cante gemeente. Gij waart in wereldse zin consulent. Ik ben het, zeide spr., in geestelijk opzicht. Dan werden woorden van dank ge sproken tot de kerkeraad en het kies college voor het vertrouwen in hem ge steld Dit vertrouwen is wel zwaar op de proef gesteld. Moge het contact tussen ons zo zijn, dat wij gezamenlijk deze gemeente mogen leiden. Dank aan d< kerkvoogden en nota belen voor het medeleven in de tijd van voorbereiding. Ook zeide ds Goverts dank namens zijn vrouw. Vervolgens werden woorden van dank gesproken - kingslokaal,; Vlietstraat te Voorburg op köster, de organist, de Jeugd- Vrijdag 17 December a.s. van 9—15 uur. De Burgemeester van Leiden zal Woensdag 8 December spreekuur hou den van 2 tot 3 uur. Burgemeester en Wethouders van Lei den bréngen, zulks ter voldoening aan het bepaalde fn de artikelen 238 en 253 der gemeentewet, ter openbare kennis, dat de begroting der plaatselijke inkom sten en uitgaven voor het dienstjaar 1949. alsmede de begrotingen voor dat jaar van de takken van dienst, aangewe zen krachtens artikel 252 der gemeente wet, op de secretarie der gemeente voor een leder ter lezing ziin nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar zijn gesteld. Lelden. 6 December 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. "De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL, F. H. v. KINSCHOT. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 6 December, Vandaag bestond er een goed prijs houdende stemming. Er openbaarde zich enige kooplust, terwijl het aanbod zo goed als geheel was opgedroogd. Ten slotte waren de koersen wat hoger. De belangstelling ging weer in hoofdzaak uit naar de aandelen en de scrips HVA. De scrips werden ingezet op f 392, daarna waren zij f. 399; tenslotte om streeks f. 393. In weerwil van het feit dat de besprekingen in Indonesië ncj niet tot overeenstemming hebben ge leid, was de algemene tendens voor de Cultuurfondsenende Indonesische waarden prijshoudend. Voor Koninklij ke bestond enige vraag. Per saldo was er een koersavance van zes punten. De Ned. Staatspapieren waren zo goed als onveranderd. De Amerikaanse afdeling was zeer stil. OEGSTGEEST De heer A. G. Walraven alhier slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen tandheelkunde. RIJNSBURG In de maand Nov. hebben de col lecten der Herv, Kerk opgebracht voor de diaconie f. 623.50. voor de kerk f. 910.97. voor de zending f. 921.27, ter wijl er nog nagekomen giften voor de winter collecten zijn ingekomen van f. 20.40. VOORSCHOTEN Na-uitreiking bonkaarten De na- uitreiking van bonkaarten, tabaks-, versnaperingen-, - gecombineerde- en toeslagkaar ten, as. en jonge moeders, heeft plaats in het Centraal-Uitrei- verenigingen. Tot de gemeente zeide spreker: Wij hebben elkaar alleen Gods Woord voor te houden, die ons te allen tijde wil aanspreken. Ook werd dank gezegd aan de collega's uit de ring en ds H. de Valk voor de belangstelling. Tot burgemeester en wethouder zeide spreker omi.; gij ziit op ander terrein werkzaam, maar gij zijt vertegenwoor digers van God in het burgerlijk be stuur. Ds Krijkamp van Sassenheim sprak namens de ring Noordwiik een woord van welkom in de ring Er is bij ons grote blijdschap voor de vervulling van deze vacature. Ds H, de Valk. sprak woorden van welkom namens de Geref. Gemepnte. Ds Burgv SDrak namens de kerkelijke colleges en de gemeente har telijke begroetingswoorden en verzocht dan de nieuwe lepras'* toe te bidden Gez. 94- 1 f gewijzigd» En hiermede was deze voor de Ned. Kerv. Gem., grote en vreugdevolle plechtigheid beëindigd. WASSENAAR Dronken op de weg Op de Rijks straatweg bij het viaduct slapten twee mannen en een vroUw, die in beschon ken toestand verkeerden, uit een auto en wildeh dé weg oversteken, waarbij de vrouw luit Lelden) eerst werd aan gereden door een motorrijder en ver volgens door een auto. Zij bekwam di verse verwondingen en is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Een van de beschonken mannen iuit Haarlemmermeer) werd ter ont nuchtering ingesloten, de andere was met dé auto verdwenen. De heer J. Kousemaker, hoofd van de openbare M.U.L.O. school aan de Karei Doormanlaan alhier, is benoemd tot directeur van de Gemeentelijke Handelsavondschool aan de Raamstraat te Den Haag. Reactie's op het vastlopen der onderhandelingen SOEKARNO NAAR INDIA. NIET-REPUBLIKEINEN WENSEN RAADPLEGING. „Antara" meldt, dat Soekarno aan Nehroe heeft doen weten, dat hij diens uitnodiging om India te bezoeken, zulks ter versterking van de vriendschaps banden tussen de Republiek en India, heeft aanvaard Reuter meldt, dat dit bezoek het voorspel zou kunnen zijn van een kort bezoek aan andere Aziatische landen om steun te verkrijgen voor de Repu bliek in haar verhouding tegenover Nederland. Dit besluit zou beïnvloed zijn door het opnieuw vastlopen der on derhandelingen. -De Republikeinen heb-- ben de laatste tijd him betrekkingen met naburige staten reeds verstevigd. De tweede belangrijke reactie naar aanleiding van het dode punt in de onderhalsdelingen was de mededeling uit gewoonlijk betrouwbare bronnen, dat de nict-Republikeinse Indonesi sche leiders na hun ontmoeting met de Nederlandse kabinetsdelegatie een boodschap aan de Nederlandse rege ring hebben gezonden, waarin zij te kennen gaven, dat zij geraadpleegd wensen te worden alvorens Neder land enige actie onderneemt tot het vormcii van een interimregering zon der de Republiek, aldus Reuter. SENATOR MALONE VOERDE BESPREKINGEN MET MR VAN HOOGSTRATEN EN SOEKARNO. De Amerikaanse senator George W. Malone. die een. rondreis maakt door Z.O.-Azië. heeft o.a. geconfereerd met de secretaris van staat voor Economi sche Zaken, mr Van Hoogstraten en andere Nederlan-dse economische ex-, perts. Gisteren voerde hij te Djokja be sprekingen met Soekarno. Hadji Agoes Salim e a. Malone is voorzitter van de senaatscommissie „National Resources Economie Committee" en reist de Z.O. Aziatische en Pacific gebieden af, spe ciaal om te onderzoeken welke factoren invloed hebben op het- beschikbaar zijn van producten voor de Amerikaanse markt. HU verklaarde tegenover Aneta, dat hij in Indonesië in het bUzonder on derzocht heeft dc wyze, waarop de Marshallfondsen gebruikt worden en welke invloed de Nederlandse econo- mische controle in Indonesië heeft op de uitvoer van producten naar Amerika. Hij is heden naar Singapore vertrok ken en zal vandaar paar Indo-Chlna= Pakistan en Japan gaan om dan vla Spanje en Portugal in Januari naar Washington terug te keren. NEDERLANDERS IN GEVECHT MET STERKE BENDE. „Legercontacten" meldt, dat Neder landse patrouilles op 4 December con tact hadden met een sterke, geïnfil treerde bende, 16 km ten Oosten van Tjikampek. Tijdens een vuurgevecht leed de bende aanzienlijke verliezen, waarbij wapens in beslag genomen werden. Aan Nederlandse zijde viel een dode; twee militairen werden licht ge wond. REPUBLIKEINSE KABINETZITTING? Antara meldt, dat premier Hatta zich voor een vierdaagse vacantie heeft te ruggetrokken in Kakoerang. Donderdag a.s. zal waarschijnlijk een kabinetszit ting worden gehouden. Algemene vergadering „Hollands Merendistrict" Zaterdagmiddag vond de algemene vergadering plaats van het Hollands Merendistrict van de Zuidhollandse Ijsbond in het Paviljoen „De Brasem" te Oude-Wetering. In zijn openings woord richtte de voorzitter, de heer Joh. van Zwiepen, een speciaal woord van welkom tot de heren v. Dissel en Vlasveld, beide hoofdbestuursleden van de Z.H.IJ. De boekhouding van de penningmees ter van Dec 1946—31 Aug. 1948, was gecontroleerd door enige bestuursleden van de ysclubs Willem Barentz te N.- Wetering en bij monde van de voor zitter, de heer Hazebroek, werd behou dens enkele opmerkingen over onvol ledige kasstukken alles accoord ver klaard. 't Batig saldo bedraagt, f. 382.86, De penningmeester, de heer J. W. de Ren, werd onder applaus gedechar geerd. Over de op stapel staande toertoch ten werd uitvoerig gesproken en de nieuwe tocht BloemenstadSleutelstad (AalsmeerLeiden v.v. groot 70. km) werd speciaal onder de loupe genomen. Voor het tourisme op de sohaats be staat grote belangstelling, maar voor deze tocht wordt wel bijzonder Door de afgevaardigden van de enige ysclubs uit Aalsmeer en Uithoorn werd de wens uitgesproken, dat straks by het vaststellen van de gewesten der ge- reorganiserende KNSB er rekening zou worden gehouden met de Zuid-West hoek van Nooid-Holland, Aalsmeer en Uithoorn zouden in verband met de bestaande ijswegen in de toekomst jaarne in het gewest Zuid-Holland worden opgenomen. De voorzitter, die deel uitmaakt van het hoofdbestuur van de KNSB heeft deze kwestie be reids te bevoegder plaats besproken, zoals uit zyn antwoord blijkt; hij ver wacht dan ook, dat de wens van deze verenigingen in vervulling zal gaan. Voorts deelde de voorzitter neg mede, dat de cluos behorende tot het Meren district aan de distiictswedstrydan uit geschreven en georganiseerd door het district Sassenheim onder bepaalde voorwaarden zullen kunnen deelnemen. Onder auspiciën van het district zullen door de vereniging „De Kaag" het a.s seizoen schoo'wedstrijden worden ge organiseerd. De bedoeling is. dat van de lagere scholen enige candidaten wor den afgevaardigd en dat de hiervoor beschikbare wisselbeker eventueel een schoolbezit wordt. Deze jeugdactie ondervond veel bijval van de vergadering en de heer v. Dis sel juichte dit initiatief ook namens de Zuidhollandse IJsbond toe. Van de. rondvraag wera nog uitvoerig gebruik gemaakt, terwijl de heer Van Dissel het Meren districts bestuur dank bracht voor de grote activiteit, die doo>r dit bestuur steeds aan de dag gelegd wordt. De heer Joh. v. Zwieten dankt als voorzitter van Hollands Merendistrict alle aanwezigen voor de prettige dis- voor de*InVale"behandeling" vatT zijn cussie'a en spreekt de wens uit, tot ak werd de uitspraak bepaald op 17 allen indien nodig weer hun beproelde krachtige steun zullen verlenen aan de December ai, as. Merentochten. ALPHEN SINT NICOLAAS BIJ VELEN TE GAST. Zaterdag heeft de. goede Sint bij de kinderen van verschillende scholen en verenigingen een bezoek gebracht. Zo was hij o.a- aanwezig in het Nutsgebouw, waar 's morgens de kinderen van de school aan de Oüdshoornseweg, hoofd de heer Knook, hun Sinterklaasfeest ge vierd hebben. De heer Knook had er hier goed de wind onder. Onder leiding van de heer Th. Jasperse zongen de kinderen van de ULO een St. Nicolaas- cantate, met pianobegeleiding van de heer C. Verruijt. De kinderen van de lagere klasse voerden enkele voordrach ten op. Sint Nicolaas deelde met milde hand cadeaux en lekkernijen uit. In de lagere school aan de School straat werd de Sint ontvangen door de heer Van Driel. Hier bracht hii een be zoek aan elke klas -apart, waarbij voor namelijk in de laagste klassen veel ont zag en belangstelling voor de goede Sint bleek te bestaan. Verschillende kinderen zongen hun gebruikelijke versje en wer den daarvoor rijkelijk beloond. Alle kin deren werden ook hier weer ruimschoots getracteerd. De organiserende commis sies kunnen tevreden zijn. 's Middags was het weer feest in het Nutsgebouw, waar in twee keer de kin deren van de leden van de Alphense Besturen Bond hun St. Nicolaasfeest vierden. Mej. Gerhardt sprak hier de Sint bij zijn komst toe en heette hem namens alle kinderen hartelijk welkom. Met een schetsje, goochelen en zingen werden alle aanwezigen beziggehouden. Tot slot deelde Sint Nicolaas ook hier aan alle kinderen lekkernilen uit. Voor de kinderen van verschillende buurtverenigingen was het vanzelfspre kend ook groot feest. Sint bracht een bezoek aan de speeltuinvereniging Bloemhof, aan de kinderen van Ouds hoorn Vooruit en aan de kinderen van het Brittenrustkwartler. Overal heerste een uitbundige stemming en over wer den rijkelijk pepernoten en ander spe cifiek Sint- Nicolaas-lekkers gedeeld. ALKEMADE Burgerlijke Stand Maria Gerarda. d. -van J. P. Klein en G. B. Wesselman: Johanna Maria, d. van L. M van der Meer en J. Akerboom; Adriana Johanna, d. van L. M van der Meer en J. Akerboom; Adriana Johanna Theresla. d. van G P van Seggelen en J. A van Rooljen; Adriana Margaretha Jacoba Maria, d. van G. H. J. Volwater en A. C, v. d Akker; Anja, d. van P. de Bil en J. J. van Kooperen; Maria Joanna Catharlna, d. van C 0j van der Meer en M. J de Jong; Johannes Petrus ■Maria, z. van G. Bakker en M A. van Benten; Gecrtrulda Cornelia Maria, d. van W A. Disseldorp en A. C. Hlllebrand; Petras Johannes, z. van S. J Koek en J. W. van den Heiligenberg; Maria Petronella Johanna, d. van J. van Egmond en Th. van Haastregt; Tvresie Johanna, d. van M. H, Koolloos en C van den Broek; Chrlstlaan Theodoras Maria, z. van J. C. Castelein en M, W A. de Jeu; Maria Johanna, d. van W. J RiJn&burger en M. J. Bernard; Cor nells Mattheus G^a^dus Maria. z. van W. J. M. Vessèur en M. M. Bakker; Catharlna Helena Maria. d. van A. M Kerkvliet en C- O. Straathof; Hermanus Jozef. z. van J H van der Ploeg en C. van der Steen; Petionella, d. van C. Windhorst en C. Metselaar; Evalina Jacobk Maria. d. van J. P. van Es en J. A. van Dijk; Barbara Adriana Maria. d. van G C. Termeulen en P. de Cloe: Albertus Hendrlcus z. van J. J. Rletbrock en M. W. H. Meijer; Alida Cornelia, d. van N. P. Heemskerk en C. L. van.der Poel; Johannes Jozef Hendrlkus Maria, z \an A. M. J. v. d. Meer en Th. II. M v. d. Hoorn. Ondertrouwd: J. Loos en C. A. Zoeten daal; II. O. van Teljllngen en A, M Bontje; J J. van Rossum en G. Keijzer; Ch. J. M. van der Meer en G. E. M. Wesselman. Getrouwd: P. A. Meijer en A. C. Vane man: H. C. Hoogenboom en J. A. M, Has sing: H. van Harten en E. Vis; A. J Oudshoorn en P H. Vaneman; H. C. van Tel.iilngen en A. M. Bontje; J. Loos en C. A. Zoetendaal. Overleden: Johanna Maria van Egmond, 67 Jaar; Gerrit Goedhart, 00 Jaar; Petro nella Turk, 76 Jaar. HAZERSWOUDE Sinterklaas bracht bezoek aan scholen. Natuurlijk kon de goede Sint ook dit Jaar de Kleuterscholen niet vergeten. Za terdagmorgen arriveerde de hoge gast ln verband met het slechte weer per auto te omstreeks 9.30 uur in ons dorp en begaf zich allereerst naar de Gerer. Kleuter school. Daar werd hij ontvangen door de burgemeester de heer Den Hollander Daar na bracht de Bisschop een bezoek aan de Ned Herv. Kleuterschool. Hier werd hij begroet door de onderwijzeres mej. S. Dekker. Nadat Zwarte Piet ook hier de kinderen had getracteerd, begaf zijn Eer waarde zich naar de Torenstraat en bracht aldaar een bezoek bij een vriend. Daarna vertrok hij in de richting Rotter dam. NIEUWKOOP FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. Vrijdagavond gaf de afdeling ..Volks onderwijs" één der jaarlijkse feest avonden in de zaal van de heer De Koker. In afwijking van de gewoonte werd ditmaal deze avond geheel ver zorgd door de kinderen. Als bijzondere verrassing van deze avond gold wel de komst van St. Nicolaas en z'n zwarte knecht, hetwelk de feestelijkheid veel verhoogde, Van het begin tot het qinde was overigens de schooljeugd, door mid del van toneelstukjes, zang en declama tie aan het werk. Vanaf de kleuters tot de leerlingen Van de oudste klasse kwa men allen voor het voetlicht. En dit met niet weinig succes. Alleraardigste stuk jes werden ten tonele gebracht en steeds met applaus beloond. Deze avond mag dan ook zeker een groot succes voor de afdeling genoemd worden. Het is dan ook een zware taak voor het onderwij zend personeel geweest deze, alle zelf gemaakte stukjes en voordrachten, met de kinderen in te studeren; maar deze moeite is glansrijk'beloond geweest Na afloop dankte de heer Langendoen, 't hoofd der school, voor de goede opkomst. Hierna bracht de heer Stopeienburg namens de ouders der kinderen een woord van warme dank aan de heer Langendoen en het overige onderwij zend personeel. OUDE WETERING Jaarvergadering Weterlngse Boys. In hotel Klein hield „Wet. Boys" haar Jaarvergadering. Na opening volgden de Jaarverslagen van secretaris en penning meester, welke laatste een batig saldo per 15 Nov. 1948 vermeldde van f,218.31. Hier na v^rd overgegaan tot bestuursverkiezing, welke na meerdere stemmingen de heren K. de Jeu en A. Cozfjn ln het bestuur bracht. De heer Q. Kortekaas werd met grote meerderheid tot voorzitter gekozen. SOBSI WIL GEEN AANTASTING DER REPUBLIKEINSE SOUVEREINITEIT. „Antara" meldt, dat het presidium van de Sobsi (de Republikeinse Vak centrale) heeft besloten geen goedkeu ring te heohten aan elke overeenkomst tussen de Republikeinse en Nederland se regeringen, die de scuvereiniteit van de Republiek zou kunnen besnoeien. ZU steunt- slechts een regering, die zich verzet tegen het imperialisme en het kapitalisme. Zes dodelijke slachtoffers bij de brand in Deventer Het vermoeden, dat bU de brand te Deventer zes personen om het leven zyn gekomen, is helaas waarheid ge worden. Men vond de verkoolde res- ten van twee volwassenen en vier kinderen nog in en bij de ledikanten. Gered zyn, hoewel gewond, de be woner van het perceel, B. de Lange cn de vrouw van de logé Lodeweges uit Zaandam, alsmede een vierjarig dochtertje van de familie Lodeweges. Omtrent de identiteit der zes omge komenen stelt men thans nog een onderzoek in. Men meent, dat de brand reeds ge ruime tjjd heeft gewoed, voordat de .slachtoffers het hebben gemerkt. Een buurman heeft vlammen zien uitslaan en waarschuwde de brandweer in de dichtbij gelegen brandweerkazerne. Het vuur heeft zich van ds benedenverdie ping langs een trap naar de zolderver dieping, waar de slachtoffers sliepen, uitgebreid. Vandaar, dat de drie gered den niet meer langs de trap naar be neden konden komen en hun toevlucht hebben gezocht op de daklijst. De toe stand der geredden is redelijk. Geen wijziging in politiek t.a.v. uitvoering doodstraffen In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begro ting voor Justitie 1949. wordt met be trekking tot de gratieverlening van doodstraffen medegedeeld, dat de mi nister voornemens is de door het vroe gere kabinet vastgestelde riohtlynen te blijven volgen. Reeds uit een oogpunt van verdelen de gerechtigheid zou het niet verant woord zy^i in de toekomst geen enkele doodstraf, hoe ernstig de gepleegde mis drijven ook mochten zijn, me.er ten uit voer t-e leggen. Juist de omstandigheid, dat bij het gratiebeleid van den be ginne aan tevoren vastgestelde normen in acht zjjn genomen, volgens welke al leen in zeer zware gevallen tenuitvoer legging var. de opgelegde doodstraf zou mceten volgen, maakt 't mogelijk hier een vaste koers te blijven houden. Fusie A.R. en C.H. van de baan? DE HEER SCHOUTEN ZEGT „MAAK DE REPUBLIEK SCHOON"! Tijdens het te Scheveningen gehou den congres der A.R. Partij heeft, aldus „Trouw", oud-minister mr De Wilde verklaard, dat het geen zin heeft, zoals de stukken nu op het schaakbord staan neg naar fusie met de CH. te streven. Wel moeten we zoveel mogelijk samen-, werken, want de partij die ons het naaste staat, is toch de C.H. Unie. Ook wat de gemeentcraafösverkiezin- gen betreft voelde spr. het meest voor samenwerking van afzonderlijke frac ties. Maar deze zaak zou men het beste plaatselijk kunnen bekijken. Ten aanzien van Indonesië heeft de heer Schouten tijdens dit congres op gemerkt: Er is maar één ding, dat wer kelijk een oplossing brengt, dat is de republiek schoonmaken. Al het andere is lapwerk. Er is overleg gevoerd met de federa listen en dat brengt consequenties met zich mede. Maar wil de zaak in orde komen, dat moet men iets anders doen dan tot nog toe. Het wfts dè plicht ge weest van de overheid haar gezag te doen gelden. Dé staat die dat niet doet, is slachtoffer van de revolutie in prin- cipiëlen zin. Tijdelijk loontoelage aan Rijkspersoneel Dezer dagen is het KJ3. te verwachten waarbij de toekenning van de tijdelijke loonbiislag aan Rijkspersoneel zal wor den geregeld en waarin ook bepalingen ten aanz en van de loontoelage zullen worden opgenomen. De in dit besluit vervatte bepalingen zullen vrijwel pa rallel lopen met die van de jongste bij- slagregeline in het particuliere bedrijf. DODELIJK ONGELUK OP SPOORBRUG CULEMBORG. Hedenmorgen is op de spoorbrug te Culemborg de 28-jarige gehuwde wal ser J. de J. uit Alkmaar,, die aan deze brug werkzaam was, het slachtoffer geworden van een ongeluk. By het naderen van de militaire 'fet oom trein uit de richting Utreoht stap te de man uit deze spooriyn ln de an dere, zonder te hebben opgemerkt, dat de electrlsche voortrein, die om 8.20 uur Culemborg passeert, reeds op de brug was. Hoezeer de bestuurder van de trein ook remde, hy kon deze niet ty- dig tot stilstand brengen. De voorste wagen greep de man en wierp hem tussen de spijlen van de brugboog door ca 50 meter ver 'in het water. Na neg eenmaal even te zyn boven gekomen, verdween het slachtoffer in de diepte. MEVR. M. E. LELIMAN-BOS OP 80-J, LEEFTIJD OVERLEDEN. Te Georges-l'es-Bains (Frankryk) Is eergisteren op 80-jarige leeftijd over leden mevr. M. E. Leliman-Bos, oud- inspectrice van het nijverheldsonder- wys in ons land, EEN RUS DOOR DE ENGELSEN VASTGEHOUDEN. Nader wordt gemeld, dat een van de twee Sovjetrussische soldaten, die ge wapend een stembureau binnendrongen om de kiezerslijsten op te eisen, nog door de Britse militaire politie wordt vastgehouden. De andere soldaat, die eveneens werd gearresteerd, slaagde er in zich los te rukken en te ontsnappen, na met zyn wapen verschillende scho ten in de lucht gevuurd te hebben. Na de arrestatie kwam een Sovjetrus sische kapitein met zes gewapende manschappen om de vrylating van de gearresteerde soldaat te vragen, die, naar zij zeiden, „op onwettige wyze werd vastgehouden". De Britse mili taire politie dreigde daarop de gehele patrouille te arresteren, waarop deze zich terugtrok. Nog later kwamen opnieuw twee Sov jetrussische militairen, die met tommy- guns gewapend waren. Ook zy werden met arrestatie bedreigd en trokken zich terug. Men stelt een onderzoek in naar de opdrachten, die de gevangen gehouden soldaat heeft gekregen en van wie hy ze heeft ontvangen. PROTEST DER STATEN VAN CURACAO. De staten van Curasao hebben ge protesteerd tegen het feit, dat dr A. da Costa Gomez onoffcieel een tusssn- regeling voor de Nederlandse Anti.len heeft aangekondigd in plaats van publi catie van de ontwerp-constitutie, dis de redactie commissie van de Ronde tafel-conferentie op 14 November heeft voltooid. De Nederlandse regering wenst de instelling van de constitutie van het Ver. Koninkrijk uit te stellen tot de Ned.-Indonesische Unie is voltooid, aldus dit protest. De staten zyn ver baasd, dat dergelyke belangryke maat regelen bespreken zyn, terwyi zy offici eel van niets weten, zy zyn bovendien van mening, dat een noodwet voor de Nederlandse Antillen niet wenseiyk is, daar de huidige constitutie reeds be doeld is als overgangsmaatregel. Ver dere veranderingen zouden moeten wor den uitgesteld tot de algemene verkie zingen in Maart a.s. DRIELING GEBOREN TE HONSELERSDIJK. Zaterdag werd het echtpaar W. C. Bruinen-Ou-dshoorn te Hcnselersdyk verbiyd met de geboorte van een drie ling, n.l. twee meisjes en een jongen. Berlijnse eindcijfers AFP geeft als volgt de volledige uit slagen van de gemeenteraadsverkiezin gen voor de drie Westerse sectoren van Berlyn Britse sector: sociaal-democraten 248.321, christen-demqcraten 82.964, li beraal-democraten 73.181. Amerikaanse sector: sociaal-democra ten 389.460, christen-democraten 127.611, liberaal-democraten 98.852. Franse sector: sociaal-democraten 188.119, christen-democraten 45.225, li beraal-democraten 28.903. Reuter maakt melding van de vol gende voorlopige officiële einduitslag voor de drie westelijke sectoren teza men: Soc.-democraten 839.488 st. '64.4 pet.) Chr.-democraten 253.925 st. (19.5 pet.) Lib.-democraten 210.525 st. (16.1 pet.) Totaal aantal uitgebrachte st.: 1.340.262. Verloren stemmen: 36.324. 86.4 pet. der stemgerechtigden heeft gestemd, Franse uitvinding BELOOFT PRIJS VAN PENICILINE AANMERKELIJK TE ZULLEN DRUKKEN. (Van onze Paryse correspondent). In' een laboratorium te St. Germain, een klein Frans plaatsje, worden mo menteel op geïnfecteerde dieren proeven gedaan met een nieuw penlciline-prepa- raat, dat langs chemische weg vervaar digd is. Als deze proeven slagen, dan verwacht men, dat dit vermaarde ge neesmiddel, dat, naar men weet, dui zenden soldaten tydens de laatste oor log het leven heeft gered, op veel groter schaal kunnen worden gefabriceerd, waardoor de prys aanmerkeiyke verla ging zal kunnen ondergaan. In Frank ryk begroot men deze uitvinding dan ook reeds als een dubbel succes, aange zien een exploitatie in een naaste toe komst ook de deviezenpositie des lands op lofwaardige wyze zou .kunnen ver lichten. Tot dusver werd de peniciline gewon nen uit de bouillon van een schimmel soort, Penicillium notatum geheten. Voor deze zeer gecompliceerde produc tie-methode worden kostbare instru menten, veel tyd en een grote deskun digheid vereist, welke factoren de „om zet" van de peniciline tot dusver sterk beperkten. "Om deze redenen werd er in Amerika, Rusland en Frankryk se dert enkele Jaren intensief gezocht naar mogelykheden om de peniciline langs chemische weg te produceren. Op kleine schaal scheen men ln deze richting ln 1946 in Amerika reeds resultaten te hebben geboekt. Niebtemin zdjn des kundige Fransen van oordeel, dat eerst thans zy het geheim hebben ontdekt van de „synthetische peniciline". LOUISE SCHROEDER TREEDT AF. Louise Schroeder, de 61-jarige waar nemende burgemeester van Berlyn, heeft de wens te kemlen gegeven van haar functie ontheven te worden. Men verwacht, dat prof. Ernst Reu ter, de sociaaldemocratische candidaat voor de post van burgemeester, wiens verkiezing tot burgemeester in 1946 door, het veto der Sovjets getroffen werd, binnenkort zyn amot zaï aan vaarden. BELASTINGVERHOGING IN FRANKRIJK VERWACHT. Morgen zal het Franse kabinet bij eenkomen teneinde te overwegen, hce de belastinginkomsten kunnen worden verhoogd om de begroting van volgend jaar in evenwicht te brengen. In wel ingelichte kringen voorspelt men, dat de staat minstens 25% meer aan be lasting zal moeten ontvangen dan dit jaar, dat reeds een recordjaar was. Zakenlieden zyn echter van mening, dat voor een sluitende begroting de belastinginkomsten met 70% moeten worden verhoogd, hetgeen zy onmoge- ïyk achten. TEGENSPRAAK. De berichten over het uitroepen van Abdoellah tot koning van Palestina worden van diverse zyden tegengespro ken. UTOPIA. De bemanning van het 109 ton me tende schip „Ketch Miena", dat dezer dagen te Sydney arriveerde, verklaarde een „Utopia" te hebben ontdekt, waar men nog niet eens wist. dat er een tweede wereldoorlog was geweest. Het is het eiland Tikoteia, ongeveer 650 icm ten Zuid-Oosten van de -Salomons eilanden. Dit eiland is vyf kilomeier lang en twee kilometi-i meeiL Het word* oewoond door nogen'.ionu'.rd mensen, die, aldus'de zegslieden, geen weet hebben van politiek, inflatie, be lastingen en „ismes". De vrouwen op dit eiland dragen het haar kort, de mannen laten het lang enbleken het. Te Koningsbaai op Spitsbergen heeft een ontploffing in een steenkcol- myn plaats gehad. Men heeft reeds het ïyk van één mynwerker kunnen ber gen, doch 14 mijnwerkers worden ver- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Maria Suzanna d. van K. L. van Duu- ren en P. S. van Loef; Gradus z. van G. Nas en J. C. Slegtenhorst; Rudi z. van G. Blok en J. M. van Abswoude; Gerdina Adriana d. van W. A. J. Foa- tyn en J. G. C. van der Helm. OVERLEDEN. P. Tuinhof de Moed, wednr, 90 Jaar; F. Prikkel, hulsvr. van L. van Rraam. 43 JM*.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3