Berlijn, Palestina en het veto-recht voor de V.N. Spoorwegdieven eindelijk onschadelijk gemaakt Rampzalige brand te Deventer Amerika en het zorgenkind China Textiel werd regelmatig uit de trein gegooid STADSNIEUWS MAANDAG 6 DECEMBER 5T2 December einde der zitting? De drie Westelijke grote mogendhe den hebben in een gemeenschappelijke verklaring aan de V N. de Sovjetunie er van beschuldigd een „de-facto-ver- deling" van Berlijn tot stand te bren gen en het invoeren van een enkele munt „uiterst moeilijk" te maken. In de verklaring worden bijzonder heden gegeven over de t maatregelen, die sedert Juni jl door de' Sovjet-auto riteiten te Berlijn werden genomen. Deze maatregelen werden genomen „met voorbijzien van de door de voor zitter van de Veiligheidsraad uitgespro ken wens, dat alle stappen zouden worden vermeden, welke zouden leiden tot een complicatie van de Berlijnse crisis". „De gebeurtenissen, waartoe het Sov.iet-opperbevel in Duitsland heeft aangezet, hebben thans nog meer af breuk gedaan aan het geünificeerde karakter van het stadsbestuur." Een zorgvuldig georganiseerde ver gadering var de communisten en van organisaties van het communistische front, met inbegrip van een klein aan tal leden van de andere wettige Ber lijnse politieke partijen, had de vorming van een lichaam ten gevolge gehad, waarvoor geen wettige basis bestond, dat er aanspraak op maakte een voor lopig bestuur voor de gehele stad te zijn. „Hoewel", zo gaat de verklaring ver der. „aan dit lichaam verhinderd zal worden zich. wat betreft de Westelijke sectoren, bevoegdheden van het wettige bestuur toe te eigenen, zal het bestaan er van in de Sovjet-sector een einde maken aan alle mogelijkheden tot een wettige regering voor de gehele stad". De Westelijke mogendheden hadden voortdurend getracht een dergelijke ontwikkeling te voorkomen. De Westelijke mogendheden waren gaarne bereid alle steun aan de Vei ligheidsraad te verlenen bij het onder zoek var -te muntkwestie. Er wai i thans echter ernstige nieu we w aagstukken gerezen ten opzichte van de oplossing ^an het muntvraag- stuk. doordat de Sovjet-autoriteiten in gegrepen hadden in de normale nale ving van de Berlijnse constitutie. Deze moeilijkheden zouden zelfs thans nog ter zijde kunnen worden gesteld, indien de Sovjet-autoriteiten 't nieuwe lichaam niet zouden erkennen en hun toestemming gaven voor het houden van constitutionele verkiezingen in ge heel Berlijn, zo besluit de verklaring. J Deze verklaring wordt beschouwd als de „doodsklok" voor de hoop dat een oplossing gevonden zou kunnen wor den op de basis der Bramuglia. voorstellen van De politieke commissie der V. N. heeft een beroep gedaan op de vijf grote mo gendheden, een verzoeningscommissie van drie personen te benoemen ten einde te trachten de vrede in Pales tina te bewerkstelligen. De commissie nam met 24 tegen 21 stemmen bij 8 onthoudingen deze werk wijze aan voor het kiezen van de com missie. De resolutie zal naar de algemene vergadering gaan, waar een meerder heid van twee derden vereist is. Verworpen werden twee Syrische voorstellen, namelijk een om van de verdeling af te zien er. een commissie te benoemen ter uitwerking van een plan voor een federale staat in Pales tina (met 26 tegen 14 stemmen bij 8 onthoudingen) en een om de gehele Pa lestijnse kwestie naar het Internationaal Gerechtshof te verwijzen (met 21 tegen 21 bij 4 onthoudingen). Een Sovjet-voorstel om de legers der staten van de Arabische liga te bevelen onmiddellijk het grondgebied van de staat Israël te verlaten, werd verwor pen met 33 tegen 7 stemmen, bij 8 ont- houdingen. De kleine politieke commissie van de V. N. heeft met 33 tegen 6 stemmen l 4 onthoudingen, een resolutie- van En geland, Frankrijk, de V. S. en China aangenomen, waarin beperking van het vetorecht in de Veiligheidsraad wordt voorgesteld. In de resolutie worden meer dan 30 onderwerpen genoemd, die als procedurekwestie dienen te worden aan gemerkt en waarop hef veto niet van toepassing diende te zyn. In de resolutie wordt de permanente leden van de Veiligheidsraad verzocht waar doenlijk te overleggen, voordat er éen belangrijke stemming plaats heeft en het veto alleen te gebruiken als er geen eensgezindheid heerst en de kwes tie van vitaal belang wordt geacht. De resolutie verzoekt voorts om „lankmoe digheid". Een Australisch amendement op de viermogendhedenresolutie dat het veto alleen zou worden gebruikt in gevallen van bedreiging van de vrede, het schen den van de vrede en daden van agres sie. werd met 22 tegen 9 stemmen, bij 10 onthoudingen, vercvorpen. Een Argentijnse resolutie, dat een al gemene conferentie zou worden bijeen geroepen ter bespreking van een herzie ning van het Handvest, werd eveneens verworoen met 22 tegen 12 stemmen, bij 10 onthoudingen. De bestuurscommissie van de alge- tegen 4 stemmen besloten de algemene mene vergadering der V N. heeft met 8 vergadering aan te bevelen, dat zij haar zitting op 12 December verdaagt. De Europese eenheid Het uitvoerend comité van de Euro pese beweging is verzocht Donderdag een delegatie te zenden naar een bijeen komst van de commissie voor Europese eenheid van de Westeuropese Unie. In een communiqué wordt gezegd, dat de delegatie de kwestie van een-Europese assemblee nader zal toelichten. Chur chill en Spaak twee der voorzitters van de beweging hebben er in toege stemd. de openingsvergadering van de internationale raad van de Europese beweging. d;e van 25 tot 28 Februari te Brussel wordt gehouden, bij te wonen. De andere twee voorzitters, Leon Blum en De Gasperi, zullen misschien ook aanwezig - zijn. Het communiqué zegt verder, dat in April 1949 te Londen een economische conferentie zal w:orden ge houden onder auspiciën van de Euro pese beweging. Hieraan zullen 200 ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, alsmede econo men en vertegenwoordigers van industrie en landbouw, deelnemen. De bedreiging van China Volgens berichten uit regeringsgezin de bron te Nanking hebben de troepen van Tsjang kay tsjek het belangrijkste spoorwegknooppunt Koetsjeng. twintig k m. ten Noorden van Pengpoe, her overd. De door de communisten gelelde legers zouden in Noordwestelijke rich ting terugtrekken en grote verliezen hebben geleden. De Chinese regeringstroepen hebben echter Hweiying, 175 kilometer ten Noord-Oosten van Nanking, ontruimd en het garnizoen teruggetrokken op een nieuwe verdedigingslinie, die haar centrum te Yangtsjou en Taihsien heeft, resp 65 en 100 kilometer van Nanking verwijderd. De eerste verdedigingslinie van de Chinese hoofdstad is thans verlegd tot op een afstand van 32 kilometer van de Yangtse, de laatste grote natuurlijke hindernis tussen het optrekkende com munistische leger en Nanking. da£ op de Zuidelijke oever ligt. Volgens alle regeringsberichten ver loopt de voornaamste strijd aan belde zijden van de spoorlijn Pengpoe— Soehsien gunstig voor de regerings- s try d krachten. Volgens „Central News" bevinden zich binnen een straal van 22 kilometer van Pengpoe geen commu nistische strijdkrachten. In welinge lichte kringen vreest men, dat ten minste enkele der regeringseenheden, die in het gebied van Soetsjou door de communisten omgetrokken zijn, over gelopen of verslagen zijn, Naar verluidt heeft generaal Foe Tsoyi, bevelhebber der regeringstroepen, 8 kilometer ten Zuid-Oosten en 24 kilo meter ten Westen van Kalgan nieuwe sterke stellingen betrokken, Kalgan, het voornaamste bolwerk in het verdedi gingsstelsel van Noord-China, is de doorgangspoort van Pelping naar Mon golië. STAKING VAN BELGISCH TRAMPERSONEr.^ Gehoor gevend aan de oproep van de Belgische centrale voor het tramperso neel hebben meer dan 16.000 leden van deze bond hedenmorgen voor 24 uur het werk neergelegd, om te protesteren tegen „het langzame verloop der on derhandelingen. die tot een verhoging der lonen moeten leiden". Ondanks het feit. dat het katholieke verbond van tram- en buurt.personeel inmiddels heeft bekend gemaakt niet accoord te gaan met deze staking, is deze vrijwel alge meen in België. Zelfs de buurtspoorwe gen, die het grenspersoneel naar Noord- Frankrijk plegen te vervoeren, liggen stil. In Brussel reed hedenmorgen geen enkele tram. Grote ondernemingen had den hun vervoermiddelen ter beschik king gesteld om het personeel van huis te halen. Het centrum der Belgische hoofdstad kon de toevloed van het grote aantal auto's nauwelijks verwer ken. Hier en daar functionneerden de verkeerslichten niet met het gevolg.dat het tot crote opstoppingen kwam. Verscheidene t.axihestuurders werden bekeurd wegens prijsopdrijving. Motorrijwielen gemakkelijker te verkrijgen Een dode en twee gewonden NAAR EEN VOLWASSENE EN VIER KINDEREN WORDT GEZOCHT. Hedenmorgen vroeg heeft te Deven ter een felle uitslaande brand gewoed, die vermoedelijk zes slachtoffers heeft geëist. Hierbij viel tot dusverre een schikbare motorrijwielen over de dode te betreuren, terwijl 2 personen gewond werden. Een volwassene en vier kinderen worden nog vermist. Te ca. kwart voor zes werd brand gemeld in de zeer nauwe Asserstraat boven een slagerij. Op de eerste ver dieping woonde de reiziger B. ae Lan ge. die enige logé's In huis had met kinderen. Vermoedelijk hebben deze op eeji zolderverdieping geslapen Juist toen de brandw:eer arriveerde, viel de logé Lodeweges van een hoogte van 1Ü meter naar beneden. De man brak door de val beide benen. Men zag daarop een vrouw op de gevellijst. die in haar val van de dakgoot uit. nog juist kon worden opgevangen in een springzeil. Deze 'vrouw bleek de echt genote van De Lange te- zijn. Zfj stootte in het zeil op de trottoirband en brak het rechterheupbeen. De brandweer slaagde er in met de mechanische lad der een vierjarig meisje .te bereiken, dat in de dakgoot lag. Intussen had de brandweer met veel materiaal de felle brand aangetast. De zolderverdieping brandde geheel uit en van de eerste verdieping werd de achterzijde door het vuur verwoest. BIJ VOLDOENDE ECONOMISCHE NOODZAAK. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen is het verkrijgen van n.euwe motorrijwielen met ingang van 2 December j l. iets gemakkelijker geworden. Tot dusverre werden de be- - - ver schillende Rijksvekeersinspecties ver deeld, welke dan zorgden voor distribu tie onder de aanvragers. Nu is zo geworden, dat een ieder bü een importeur of dealer een bereid verklaring kan invullen en onderteke nen, welke dan, mede-ondertekend door de handelaar, als bewijs van voorra dig zijn naar de R.V.I. wordt gezon den. Als deze' een voldoende economische noodzaak aanwezig acht voor de aan koop, wordt de bereidverklaring van een stempel en handtekening voorzien terug gezonden aan de handelaar, die haar op zijn beurt weer zendt aan het directo raat van het vervoer. Deze instantie schrijft uiteindelijk de vergunn ng op naam uit. waarbij vermeld wordt het merk en type van het gewenste motor rijwiel. ONDERWIJZERS STREVEN NAAR SALARISVERBETERING. Drukbezochte protestvergadering, te Utrecht. Onder voorzitterschap van de heer W, YViltschut hield ae Alg. Nsd. Onder wijzersfederatie te Utrecht een druk bezochte protestvergadering. Daar vend men bij de nablussing het I De voorzitter wees erop. dat door de In een kiezelgroeve bij Weiach (Zwitserland) st'eten arbeiders op een bijzondere- dikke, bruin gekleurde wortel. De onder wyzer van dit dorpje aan de Rijn stelde vast, dat het hier een mammoettand betrof, die bij de berging helaas in drieën brak. De tand bleek 3.30 m. lang en 17 cm dik te zijn en een gewicht van bijna 100 kg te bezitten. De vondst is overgebracht naar het Zoölogisch In stituut te Zürioh, waar de ouderdom op 10 k 20.000 Jaar wordt geschat. Is Tjang kaj Sjek in Washington uit de gratie? (Van onze correspondent te New York). Mevr. Tsjang, die, gezien de plotse ling optredende noodtoestand in China, het besluit vatte om zich persoonlijk naar Washington te begeven om daar de zaak van haar land te bepleiten, wordt hier te lande met de gebruikelijke bewijzen van eerbetoon ontvangen, maar kan zich niet aan de indruk ont trekken. dat het een koele beleefdheid is. Zij vloog met bommenwerpers van de Navy, zij kreeg In San Francisco het toestel van Marshall ter beschikking (de beroemde „Heilige Koe", die vroe ger alleen voor Truman vloog), zij is de gast van de heer en mevrouw Marshall en zij zal kunnen verschijnen voor een aantal commissies van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging. Maar Tom Connally (de democratische senator, die door de politieke omwenteling van 2 November j.l. Vandenbergh zal opvol gen als hoofd van de commissie voor buitenlandse politiek in de Senaat) verklaarde op de dag voor mevr. Tsjang's aankomst: „Zij komt niet op uitnodiging van de Amerikaanse rege ring, zij komt alleen als propagandiste van de Chinese regering". En verder had Connally bittere woorden aan het adres van Tsjang, die zich „generaal noemt maar veel te weinig vecht". Opvallend is ook, dat mevr. Tsjang niet de gast der Truman's zal zijn. In 1943 was zy wel de gast van de Roo sevelt's in het Witte Huis. Truman kan zich zo nodig verschuilen achter het feit, dat „hij in de verhuisboel zit". Hij is namelijk net over van het Witte Huis (dat in reperatie gaat) naar het Blalr House Wat er van zy, men is In Washington maar matig te spreken over de ontwikkeling der dingen in China en evenmin over mevr, Tsjang's propaganda-toer naar de U5.A., die er alleen op gericht is om steun los te krygen. De toestand in China plaatst Amerika voor een enorm probleem. De Ver. Staten hebben op moedige wyze hun duim In de Europese d|jk gestoken om Europa voor een communistische overstroming te behoeden. Maar in China is geen duim. er is zelfs geen dijk. De communistische legers stro men het grote land binnen. Sedert het begin van de tweede we reldoorlog heeft Amerika 3.6 milliard dollar aan China besteed, zonder enig zichtbaar resultaat. De economische nood is aan de lippen, de valuta is waardeloos ondanks talloze „sanerin gen". het nationalistische front is door broken, grote delen van het land zijn door de communisten bezet, het mo reel van bevolking en nationale troepen is op een dieptepunt. Het ziet er naar uit. dat de voorgevel van het grote Europees-Aziatische landblok dank zij Amerikaanse hulp behouden kan wor den, maar de achterkant staat in laaiende brand en verpulvert. Gedurende de oorlog was Tsjang in Washingtonwerkelijk China's „grote man" en ontving h(j voor milllarden aan wapenen en voeding. Zonder twijfel was men zich toen reeds in Washington bewust, dat de verspilling in China groot was, maar iedere oorlog is verspilling en in het strijdrumoer dier dagen kon men niet op kleintjes gaan letten. Tsjang was voor Washington het enige betrouw bare element in China en in zekere zin de man. die de unificatie van China bewerkt had. Opnieuw doet Amerika de schrikba rende ontdekking, dat de rol van we reldmacht nummer een handen vol geld kost.. Dat Amerika China zal laten vallen, kan men nog niet zeggen. Daar voor zijn er in Washington te veel ver antwoordelijke lieden, die zich realise ren, wat een communistisch Azië voor de rest van de wereld betekent. En er zijn reeds hulpplannen, die spreken van een nieuwe assistentie ten bedrage van 5 milliard dollar, maar het is nog een open vraag, wie in China op de steun van Amerika kan hopen. Het zou namelijk niet behoeven te verbazen, dat men dergelijke hulpbe dragen niet langer aan Tsjang ter be steding overlaat. Tsjang is tegengeval len, hij is niet zo'n groot man gebleken, als men gedurende de oorlog van hem dacht. MILITAIRE MISSIE? En als Amerika opnieuw in de zak zal tasten voor China, dan zou het goed mogelijk kunnen zijn, dat de besteding geheel vla Amerikaanse officiële ver tegenwoordigers zou lopen. Desnoods met een militaire missie in China. In Washington ziet men duidelijk, welke consequenties hieraan vast kunnen zit ten en men haalt zich het voorbeeld van Griekenland voor ogen. Daar strijden 25000 door Rusland gesteunde commu nisten tegen het Griekse leger, dat on der toezicht staat van een Amerikaanse staf. Ondanks dit alles is het in Grie kenland nog alles behalve opgeklaard en wanneer men dan bedenkt, dat ln China 3.000.000 communisten onder de wapenen zijn, dan is het duidelijk dat Amerika zich daar een graf kan graven, waar het nooit meer uitkomt. Een ..all out" hulp aan China totdat er resultaat bereikt kan worden, zou practisch neerkomen op een Ameri kaans-Russische oorlog ln China en dat is natuurlijk een beslissing, die zeer moeilijk wordt. Van Engelse zijde wordt dezer dagen aan Amerika te kennen gegeven, dat dollars alleen nooit de wanorde in Chi na kunnen opruimen. Voordat aan de economische herbouw kan worden be- lijk van een volwassene, dat men tot dusverre niet heeft kunnen identifice ren. Toen het dag werd begon men verder te zoeken naar de andere slacht offers. daar nog een volwassene en 4 kinderen die in huis zouden hebben verbleven, worden vermist SINT NICOLAAS BELEDIGD! Toen Sint Nicolaas in een open lan dauer zUn triomftocht door Winterswijk maakte, werd deze kindervrend van een commissie Wesselings belangrijke resul taten zijn bereikt. De salarispositie van de onderwijzers is verbeterd. Maar thans dreigt er ernstige stagnatie te komen, en daartegen gaat ons protest, aldus spreker. Nadat de heren D. P. Bothof, direc teur van de Ver. van Chr. Onderwijzers en secretaris van de A.N.O.F. en de heer A. C. Zevenbergen, voorzitter van de N.O V. en vice-voorzltter van de A.N.O.F. het woord hadden geveerd, werd een motie aangenomen, waarin bouwwerk af door één der daar aan het i (je vergadering haar diepe teleurstel- werk zijnde arbeiders met zand gegooid. - Sint Nicolaas stelde de politie telefon sch met deze baldadigheid ln kennis, waar na onder leiding van een inspecteur on middellijk een onderzoek werd ingesteld. Nadat een der arbeiders als verdachte naar het pol tiebureau was overgebracht, legde hij een bekentenis af. De pol tie maakte proces-verbaal tegen hem op. EERVOL ONTSLAG AAN KAPITEIN ALSEM. Met Ingang van 1 December is het hoofd van de Legerf lmdienst, de kapi tein in buitengewone dienst Henk Al sem van zijn functie ontheven en eervol uit de militaire dienst ontslagen. gonnen, moeten de communisten ver slagen worden en dat kan alleen ge schieden volgen^Engelse militaire deskundigen me (^behulp van Ame rikaanse commandanten, staven, een kern van Amerikaanse troepen en een Amerikaanse luchtmacht. Men drukt het thans in Washington zo uit, dat het bestaan van het natio nalistische China aan een draadje hangt, en dat de politieke carrière van Tsjang aan datzelfde draadje bengelt. Nog hebben de Tsjang's trouwe vrienden in Amerika (mevr. Tsjang is in Amerika opgevoed), maar men voelt er in Washington heel weinig voor om meer in China te investeren, indien dat misschien ten koste moest gaan van de 16 Europese Marshall- landen. DE LACHENDE DERDE. Intussen zit Rusland natuurlijk ach ter de schermen als lachende derde. De tijdsfactor werkt sterk in Rusland's voordeel. Terwijl Washington zich weer pijnigt over militaire hulp, laat Mos kou de feiten rustig hun loop nemen, en die loop is een doorgaande commu nistische infiltratie en bezetting. Daar komt nog bij, dat.van de Chinese be volking nauwelijks enige trouw aan Tsjang verwacht, mag worden. De eco nomische toestand is zo deplorabel, dat het al heel weinig verschil maakt of men nu honger lijdt onder de troepen van Tsjang of onder de troepen van een of andere communistische gene raal. Tot op zekere hoogte geldt het zelfde voor de troepen, die under Tsjang vechten: men kan nauwelijks zeggen dat zij vechten voor een beter leven of een hogere levensstandaard. In Amerika ziet men dat duidelijk? ln en men koppelt, hieraan de gedachte, dat aan China iets gegeven moet worden „worth fighting for". Maar zelfs al zou men aan iedere Chinees een prijs geven voor het winnen van de oorlog, dan nog zit men voor de reuze-taak om bijna 500 millioen Chinezen onder zijn be scherming te nemen. Bij een hulp van twee dollar per hoofd, komt men reeds tot een milliard dollar. Nauw verband met China houdt de positie van Marshall, die enkele Jaren geleden terugkeerde van een speciale missie uit China. En hoewel zijn rap port nimmer publiek is geworden, wordt algemeen aangenomen, dat het weinig goeds over Tsjang bevatte. Men kan dus ais zeker veronderstellen, dat Marshall niet dan met de grootste be hoedzaamheid het vraagstuk China zal benaderen. Na alle feestelijkheden van begin November, heeft president Tru man diezelfde maand geëindigd met ware nachtmerries over dit vraagstuk, dat zich onontkoombaar aan de Aiuo- rikaanse legering opdringt. trein dan naar de hoofdstad reed, had den zij de t(jd bij het licht van een zaklantaarn uit te zoeken, wat van hun gading was. Nabij Diemen verlaten de goederentreinen het hoofdspoor om via een kleine helling de Rietlanden op te rijden. Op deze helling vermindert de trein aanmerkelijk in snelheid en hiervan, maakten de mannen gebruik de goederen uit de wagons te gooien en zelf eveneens er uit te springen. Samen met daar opgestelde handlangers wer den dan snel de pakketten verzameld en vervoerd. Bfj een poging de mannen aan te houden wist één te ontsnappen, doch de andere drie konden worden gear resteerd. De politie heeft met deze arrestatie een goede slag geslagen. Vermoedelijk zijn nog enkele andere Samenwerking tussen rijkspolitie te Dicmen, politie te Amsterdam en de z.g. spoorwegrecherche van de Ned. Spoorwegen, heeft een eind gemaakt aan de werkzaamheden van een ben de spoorwegdieven, die voor duizen den guldens textiel uit goederentrei nen heeft gestolen. Reeds maanden lang waren dief stallen uit goederentreinen, die des nachts van Twente naar Amsterdam rijden, geconstateerd. Deze treinen bevatten soms 30 tot 50 pakken tex tiel, welke te zamen een waarde van tienduizenden guldens vertegenwoor digen. Een uitgebreid onderzoek bracht thans aan het licht, dat één of meer leden van de bende reeds in Amersfoort of Hilversum, op de wagons sprongen, j Daar zij beschikten over sleutels die op i mannen in deze zaak betrokken, doch de deuren pasten, lukte het hun in de de politie is er van overtuigd thans aan wagons door te dringen. Terwijl de de activiteit van deze bende een eind ling uitspreekt over het feit. dat voor ambtenaren diverse maatregelen zijn genomen, die neg steeds niet voor de onderwijzers zijn geldig verklaard. Met klem wordt er bij de regering op aan gedrongen de gratificatiebeslullen, die voor de ambtenaren van kracht zijn, ook voor de onderwijzers geldig te ver klaren, dat de 5% verhoging van de salarissen boven de f. 3000, die voor de ambtendien in ontwerp is, eveneens voor de onderwijzers van toepassing zal zijn en dat voorstaande maatregelen, die wijzigingen brengen in de finan ciële positie van de ambtenaren, gelijk tijdig en evenredig voor de onderwij zers zullen gelden. H.M. DE KONINGIN BESCHERM VROUWE VAN „VOLKSZANG Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor de Volkszang mocht bericht ont vangen, dat H.M. de Koningin gaarne bereid is 't beschermvrouwschap van de vereniging te aanvaarden, terwijl Prin ses Wilhelmina der Nederlanden mach tiging verleende haar als erelid in te schrijven Aanklacht van N.V.V.-Voorzitter TEGEN „DE WAAKHEID De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., hes ft een aanklacht inge diend bij de Officier van Justitie te Amsterdam tegen „De Waarheid" we gens belediging, zowel hem als het N.V.V. aangedaan. - „De Waarheid" had in het verslag van de rechtzitting inzake H. J. Wou- denbsrg onder grote koppen het be richt gebracht: „Kupers leverde de cartotheek en de millioenen van het N.V.V. uit". In zijn aanklacht verklaart de heer Kupers daardoor ernstig in eer en goe de naam te zijn aangetast. KONINKLIJKE GELUKWENSEN VOOR BEIAARDIER VINCENT. De heer J. Vincent, koninklijk beiaar dier van het paleis op de Dam is Zater dag 80 jaar geworden. Te zijner ere werd in het Luthers rusthuis „De „Wartburg" te Oudenrijn, waar hij woont een receptie gehouden. Het hoogtepunt was het moment toen gelukstelegrammen van Koningin Ju liana en Prins Bernhard en van Prin ses Withelfnina werden binnengebracht. „Het is voor mij steeds een genot ge weest om naar uw carillonspel te luis teren",' aldus telegrafeerde Prinses Wil helmina. STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN VAN NEDERLANDERS AANGEKOMEN. De stoffelijke overschotten van 400 Nederlanders en Fransen, die tijdens de oorlog omkwamen in het thans door de Russen bezette deel van Duitsland, zijn in de Westelijke zone aangekomen. Zij zullen naar Nederland en Frankrijk gebracht worden en daar opnieuw wor den begraven. Een Franse missie is thans bezig om in de Russische zone de stoffelijke resten van in de oorlog omgekomen Fransen op te sporen. DODELIJKE BOTSING OP AFSLUITDIJK. Zaterdagmorgen heeft ter hoogte van het monument op de Afsluitdijk 'n ern stig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Friesland kwam een personen auto en uit de tegenovergestelde rich ting een vrachtwagen Daarachter volg de een motorrijder. Juist op het moment, dat beide wagens elkaar wilden passe ren, haalde de motorrijder de vrachtauto in. Een botsing was niet te vermijden. De 38-j. motorrijder T Smit, kampcom mandant te Medemblik, werd op slag gedood- De duopassagier, de 40-j. W. de Haan, eveneens uit Medemblik, werd zwaar gewond. De mist en de onvoorzichtigheid van de motorrijder worden als oorzaken van dit ongeluk genoemd. Wat er in Indonesië gebeurt SJARIFOEDDIN c.s. TE DJOKJA AANGEKOMEN. Antara meldt, dat Sjarifoeddin, Hard- jono en Soeripno Zaterdagmiddag per trein te Djokja zijn aangekomen en daar onmiddellijk werden overgebracht naar de gevangenis. Op het station Toegoe te Djokja had zich een belangstellende menigte verzameld, doch er deden zich geen incidenten voor. Sinterklaas en Piet op tournee BIJ DE KINDEREN VAN MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS. „Waar Sint Nicolaas komt, is vreugde voor de kinderen". Met deze woorden opende de voorzitter, de heer H. de Jager, ln een geestige toespraak de Sint Nicolaasmldüag, welke Zaterdag j.l. werd gehouden in het café-rest. „Het Raedthuys" te Leiden, t.b.v. de kinderen van de leden van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers, afd. Zuid-Holland Noord. De versierde zaal, waarin een 200-tal kinderen aanwezig was, gaf een feestelijke indruk en in afwachting van de komst van de goede Sint was het optreden van een poppenkast, verzorgd, door de heer J. Veilbrief, de muzikale medewerking van de „Anja's" en het ronddelen van consumpties een wel kome afwisseling. Aan ieder kind kon - dank zij de medewerking van ver schillende Leldse firma's en tal van particulieren - een mooi geschenk wor den uitgereikt. Aan het slot van deze middag dankte de voorzitter nog in het bijzonder de heer L. A. Bremer, die hem in de voorbereiding van deze sa menkomst tot l'n geweldige steun is ge weest. Voorts hebben de Heilige Man en zijn knecht nog een bezoeK gebracht aan het Haagwegkwartier, waar zy vele huizen binnentraden en aan de kinderen van het personeel der Vita, snelvries-conservenfabriek, waar een goochelaar en een poppenkast het pro gramma completeerden. De 300 kinderen van het personeel der Kon. Ned. Grofsmedery werden in het St. Anthonie-clubhuis door St. Nicolaas in audiëntie ontvangen en met geschen ken en tractatie bedacht. Verder was er poppenkast en goochelen. Eenzelfde programme met medewer king van de Kruit-noten ol v. Bram Kruit en de Devilé's werd met groot succes afgewerkt in de foyer der Stads- zaal. waar pl. min. 300 kinderen van de speeltuinver, „Zuiderkwartier" dit feest vierden. En ten slotte werd ons nog gerappor teerd omtrent een dergelijk festyn voor de kinderen van het personeel der In strumentenfabriek Smit waar kinder films het geheel opluisterden eh waar de stemming niet onder deed voor on- getwyfeld nog talloze andere gezelschap pen, waar dit kinderfeest niet de gé- bruikelyke uitbundigheid is gevierd. Leidse Landwachters voor et gerecht In de komende weken zullen de meest beruchte leden van de Leidse Land wacht zich voor het Haagse Byz. Ge rechtshof te verantwoorden krygen. Totaal zullen ongeveer dertig van deze lieden in speciale zittingen van het Hof terecht staan, Deze zittingen vin den plaats op 7, 14 en 21 Dec daarna 4 en 11 Jan. In de zitting van morgen zullen ach tereenvolgens verschijnen H. W. Tiele- man, kantoorbediende te Oegstgeest, P. J. L. Heederik, administrateur te Lei den, F. W. Elfert, schoenmaker te Lel den, J. D. vén Royen, winkelier te Oegstgeest en in de middagzitting M. L. J. Groffie, boekhouder te Leiden. De gebruikelijke Landwacht-werkzaam heden worden hun verweten. 40 jarig jubileum tandarts Lourens Bosch Ter gelegenheid van het feit, dat het Vrijdag 40 jaar geleden was. dat de heer Lourens Bosch zich hier ter steae als tandarts vestigde, vond Zaterdag middag te zijnen huize een druk be zochte receptie plaats, waar zeer vele patiënten en oud-patiënten en vrijwel alle Leidse collegae de gelukwensen kwamen aanbieden. Verder maakten hun opwachting ds M. J. Punselie, ds D. J. Vossers en de heer M. H. de Reede. nie de felicitaties overbrachten van de Vereniging voor Chr. Onderwijs, van welke vereniging de jubilaris reeds tientallen jaren deel van het bestuur uitmaakt en voorts de heer J. P. Mul der Sr., secretaris van het bestuur van de Chr. H.B.S., de heren H. Th. la Rivlère en Kluver namens de Leidse Ziekenfondsen en een deputatie van 't Weeshuis aan de Hooglandse Kerk- gracht, van welke inrichting de heer Lourens Bosch reeds meer dan 30 jaar de tandheelkundige verzorging in han den heeft. Ook mocht de heer Lourens Bosch, wiens woning aan de Rynsbur- gerweg in een bloemenhof was her schapen, vele schriftelijke en telegra fische gelukwensen ontvangen. N.V. Meelfabriek „De Rijn" wordt geliquideerd. FABRIEKSCOMPLEX OVERGENOMEN DOOR BACKER EN CO. C.V. Naar wij vernemen is het fabrieks complex der N.V. Meelfabriek „de RUn" voorheen firma Weduwe T. J. Bots aan het Utrechtse Jaagpad aan gekocht door de Comm. Vennootschap Backer en Co, gevestigd aan de Turfmarkt. De N.V. Meelfabriek „de Rijn" wordt binnenkort geliquideerd, waarna de nieuwe eigenaresse op 1 Maart as. de panden hoopt te kunnen aanvaarden. Hei ligt in de bedoeling daarna ingrij pende verbouwingen te doen plaats vinden, waarna het bedryf medio 1949 naar het nieuwe complex zal worden overgebracht. In overweging is om het bedrijf wederom om te zetten ln een naamloze vennootschap.o Zaterdag j.L was het juist 30 jaar geleden, da. hat Carameltredrijf, waarin toentertyd 2 man werkzaam waren, overging aan de heer N. C. Spaargaren. Thans geeft het bedrijf arbeid aan ongeveer 50 man, v terwyl het vooris in de bedoeling ligt het noodgedwongen te Rotterdam ge vestigde nevenbedryf binnenkort over te brengen naar het nieuwe gebouw. Waar de Meelfabriek „de Rijn" reeds vele jaren niet meer maalde, bestond het personeel uit slechts enkele maga- zynknechts en een kleine administra tieve staf. De architect A. C. Gathier, heeft het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Laan van Aren-sceyn te Oegst geest opgedragen aan de aannemer K. Burgy alhier, voor f. 34.220.—. Onze stadgenoot, de heer L. Se- gaar, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen radio-telegrafist en -telefo nist. Morgen hoopt de heer J van der Veer de dag te herdenken, dat hij 49 Jaar geleden in dienst trad bij de druk- kery der fa. E. J. J v. d. Linden. Vliet 4a alhier.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2