MAISON MARTINI PANDA EN DE GEDACHTEN-MACHINE Het probleem van onze tweede Westelijke luchthaven Commissie van deskundigen zal advies uitbrengen „Onvoorwaardelijke overgave aan de luchtvaart n Een apathische Woudenberg voor zijn rechters Waar bleven de 15 millioen der vakverenigingen! kSÜ/ CALVEs VAN MEVROUW MAQUISTEN 1) RECHTZAKEN Uw Menu Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 3 December 1948 Tweede Blad No. 26557 (Speciale berichtgeving). Vier dagen achtereen heeft een groep journalisten, op uitnodiging van het ®®Partement van Verkeer en Waterstaat, een excursie gemaakt door ons land. Zy zijn geweest in het Westen, het Noorden en het Oosten, hebben de Westelijke havens bezocht en de Noord- Oostpolder, en kennis genomen van de plaatselijke wensen en verlangens betr effende de Friese en de Twentc-Kanalen, Aan het slot van de excursie is er, in de prachtige'Statenzaal aan het Haag se Binnenhof, gelegenheid geweest om met minister Spitzen van gedachten te wisselen en hem vragen te stellen. Bestrijding van water-verzilting in riviermonden Op zeer elegante wijze heeft de Minis ter een deel van die vragen beant woorden andere omzeild. Minister Spitzen heeft voor dit laatste tweeërlei excuus. Hij is in de eerste plaats nog maar kort in functie en heeft dus weinig tijd gehad om alle problemen te overzien. Hij staat bovendien voor de behandeling der begroting in de Kamer en zou door voorbarige mededelin gen of voorspellingen wellicht critiek kunnen uitlokken, welke zijn plannen en voorstellen niet ten goede zou komen. Het belangrijkste, wat de Minister vertelde, was zonder twijfel dat het probleem inzake de vliegvelden Schie- veen en Ypenburg nader zal worden onderworpen aan het oordeel van een commissie van deskundigen (en be langhebbenden), welke zeer binnen kort zal worden samengesteld. In die commissie zullen zitting hebben ver tegenwoordigers van alle betrokken departementen, alsmede van de ge meenten Rotterdam, Den Haag en Rijswijk. De Minister hoopt dat de commissie spoedig advies zal kunnen uitbrengen omtrent de aanleg van een tweede luchthaven in het Westen. Met deze verklaring is tevens vastgesteld, dat het niet juist is dat hier en daar van Rot terdamse zijde het zodanig wordt voor gesteld als zou de beslissing reeds ten gunste van Schieveen zijn gevallen! De Minister erkent dat meerdere grote Waterstaatswerken op voltooiing moeten wachten, hoewel volkomen vast staat dat er een economisch rendement zal worden geboekt als zij zijn uitge voerd. Werken als het Amsterdam-Rijnka naal, de Friese en de Twente-Kanalen, de tunnel te Velzen' en ook de verdere inpoldering van het IJsselmeer zijn stel lig belangrijk. Dat er momenteel toch geen gelden op de begroting voor uitge trokken zijn, vindt z'n oorzaak in de bijzondere moeilijke omstandigheden van het ogenblik, in invloeden van buitenaf, die liggen bulten de merites van die werken. m Wat de inpoldering betreft heeft de directeur van de Noord-Oostpolder, dr ir Smeding, die met vele andere autoriteiten, de bijeenkomst bijwoonde nog verklaard dat een deel van de Cultuur-technische apparatuur van de dienst binnen afzienbare tijd zonder emplooi zal komen als niet spoedig met verdere inpoldering (in dit geval van het Oostelijk deel van de Zuid-Oost polder) kan worden begonnen. Spr. vestigde er daarby de aandacht op dat het verkrijgen van meer iand uiterst urgent is. vooral met het oog op onze voedselvoorziening. De noodzaak van verbetering van de Gelderse IJssel heeft in het Oosten vele gemoederen in opschudding gebracht. Helaas zo zeide de Minister is het buitengewoon moeilijk de betrokkenen aan het verstand te brengen, dat dit geen problemen op zichzelf is. Manipula ties met de IJssel grijpen in tot ver buiten het gebied dat door de IJssel geraakt wordt. Er is een steeds ernsti ger wordende bedreiging voor de cul tuur van verschillende streken door de verzilting, indringend uit zee in onze wateren. Er is verder het vraagstuk van de zoetwatervoorziening van verschil lende Westelijke gyte steden. Tussen al deze punten bestaat nauw verband en het is dus zaak nauwkeurig te over wegen hoe men de moeilijkheden zal aantasten. Plannen dienaangaande zijn overigens in zeer ver gevorderd stadium. Hoogstwaarschijnlijk zal de toene mende verzilting van onze riviermon den worden bestreden: le door te zorgen door middel van strekdam men, énz. dat er minder zout water binnen komt, en ten tweede door meer zoet water toe te voegen en te zorgen dat het niet zo snel afvloeit. Het zal misschien nodig zijn daartoe de loop van enige rivieren te veran deren of nieuwe verbindingen met andere wateren te maken. Bij Doesburg zal zo gauw mogelijk een nieuwe vaste brug worden gebouwd ter vervanging van de huidige gebrek kige oeververbinding. Het belang daar van gaat ver uit boven het plaatselijke en geldt ook voor de industriegebieden tot Winterswijk en in de Achterhoek. Minister Spitzen heeét ten slotte meegedeeld dat er besprekingen aan de gang zijn om de Nederlandse scheep vaart in te schakelen bij het vervoer van Marshall-goederen naar andere landen dan Nederland. Een beslissing is nog niet verkregen, maar er is goede hoop dat men tot voor ons bevredigen de resultaten zal komen. De Convair Liner, nieuwste aanwinst v. d. K.L.M. (Van een onzer redacteuren). Sinds kort vliegt de K.L.M. een ge deelte van haar diensten op Stockholm met een nieuwe aanwinst van haar vliegtuigenpark, de tweemotorige Con vair Liner van de Consolidated-Vultee fabrieken in Californië, van welk type reeds vijf toestellen zyn ontvangen en nog zeven in bestelling zijn. In de loop van ,Januari a.s. wordt het toestel ook in dienst gesteld op de lijnen naar Pa rijs en Londen. Gistermiddag hebben wij kennis kunnen maken met dit nieuwe toe stel, dal onlangs reeds van zich deed horen door in enkele minuten min der dan een uur van Amsterdam naar Parys te vliegen. Deze kennismaking resulteerde in een onvoorwaardelijke overgave aan de verdiensten van het luchtverkeer niet alleen, doch tevens aan de genoegens, die het vliegen biedt, en die zelfs luxueus ingerichte salons zelden vermogen te bieden. Het toestel, dat 40 passagiers kan ver voeren, is hoofdzakelijk bestemd voor de kortere trajecten, in den regel niet langer dan 700 K.M., hoewel het vlleg- bereik aanzienlijk hoger ligt. De gemid delde kruissnelheid van 450 K.M. per uur ligt 165 K.M. hoger dan die van de Dakota. Deze eigenschappen stempelen het toestel als een ideaal vervoermid del op de Europese lijnen ln verkeer- technisch opzicht. Doch de passagier verlangt méér van zijn voertuig, dan snelheid en efficiency voor de reis: ge mak, luxe zelfs in onzfe verwende tijd. Het wordt hem geboden. De bouw van de cabine is berekend op het constant houden van de luchtdruk, ook wanneer op grote hoogte in geringer luchtdicht heid gevlogen wordt, waardoor de kruis snelheid kan worden opgevoerd. Een. geperfectioneerd verwarmings- en air conditioning-systeem zorgt voor een ge lijkmatige temperatuur en vochtigheids graad'die naar behoeften kunnen wor den geregeld, pe veertig zitplaatsen zijn evenzovele juweeltjes van fauteullle- constructie. De voor een modern vlieg tuig grote vierkante ramen bieden een ruim uitzicht, dat vele luchtreizigers in de tot dusverre favorite toestellen zul len hebben gemist. Voor de cabinebe kleding is een materiaal gevonden, dat uiterst geluiddempend is, brandvrij en sterk bestand tegen bedervende invloe den. Uiteraard kan ook in dit toestel een ruim voorziene pantry niet gemist worden. Enige technische bijzonderheden ver hogen de kwaliteiten van het toestel in niet geringe mate. De twee motoren met het ongewoon sterke vermogen van 2100 pk. per stuk zijn beide aan de achterzijde voorzien van een straalagre- gaat, dat uitmondt aan de achterzijde van de vleugel. De hierdoor geleide uit laatgassen geven, bij wijze van „hulp straalmotortje", het toestel een extra snelheid van" 19 K.M. per uur, doch veroorzaken bovenal door hun zuiging een luchtstroom langs de motor, die als koeling werkt en de anders gebrui kelijke „motorkiewen" overbodig maakt, hierdoor konden volkomen gladde mo torgondels worden geconstrueerd. Het hoge motorvermogen kon een kleiner vleugeloppervlak tot gevolg heb ben, waardoor echter tevens de lan dingssnelheid groter moest zijn. Om de bezwaren daarvan (zoals een voor vele vliegvelden enigszins te lange uitloop) te ondervangen, werden de schroefbla den automatisch verstelbaar gemaakt, zodat de propeller direct na het eerste contact met de grond gebruikt kan wor den als remschroef. Hierdoor ontstaat een sterke vertraging, die de landings uitloop tot minder dan de normale te rugbrengt. Ook in het landingsgestel (een neuswiel-onderstel) zijn enige nieuwe technische vondsten verwerkt, die de landings- en starteigenschappen ten goede komen. Het stijgvermogen van de Convair Liner is opmerkelijk. Desgewenst kan met een helling van 12 graden reeds kort na de start een aanzienlijke hoog te worden bereikt. Dit type vliegtuig, waarmee wij, on der leiding van gezagvoerder Van Ul- zen een rondvlucht over een groot ge deelte van ons land maakten, heeft al lerminst het uiterlijk, dat men er in de eerste plaats van zou verwachten, na melijk sierlijke slanke vormen, die men meestal met snelheid en behendigheid associeert. In plaats van aan een vo gel, doet het toestel veeleer denken aan een bromvlieg. Dit wordt veroorzaakt door de stompe neus, de ongewoon dik ke achterhelft van de romp en het on evenwichtig grote staartvlak. De vleu gels zijn bovendien ongebruikelijk ver naa!1 achter geplaatst. Maar wat het toestel heeft verloren aan sierlijkheid, heeft het ontegen zeggelijk gewonnen aan indruk van kracht en onverzettelijkheid. Wanneer U deze bromvlieg door de lucht ziet klieven, weet U een van de belangrijkste aanwinsten van de mo derne luchtvaart onder of boven? ogen te hebben. Het Is een aan winst, waarop ook de K.L.M. trots mag zijn en die het waard is, onze driekleur door 't luchtruim te dragen! „Laat de W.A. raak slaan!" Tijdens de behandeling van de zaak tegen H. J. Woudenberg, die de vak verenigingen liquideerde, heeft de voor zitter van de Kath. Arb. Beweging, de heer A. C. de Bruijn, verklaard, het ver lies van zijn bond op 4 a 5 millioen gulden, overeenkomende met 30 35% van het vermogen te schatten. De heer A. Stapelkamp, oud-voorzit ter van het Chr. Nat. Vakverbond deel de mede, dat ook het C.N.V. uiteinde lijk niet aan de liquidatie ontkwam. Hoeveel van de 8 millioen bezit is over gebleven is tot op heden nog niet vast te stellen. De heer K. G. Odink, adj.-secreta- ris van de bedrijfsgroep Handelsban ken, die medewerkt aan de liquidatie van het N.A.F., zeide in verband met Woudenbcrg's financieel beheer, dat van de 21 millioen aan effecten, die het N.A.F. van de diverse vakvereni gingen heeft overgenomen, 8.7 mil lioen verkocht zijn. Er werd voor ruim 3 millioen aan obligaties aangekocht. In Mei 1945 was er nog 14.5 millioen aan effecten over. Aan onroerende goederen waren er 889 percelen met een boekwaarde van 11.5 millioen. Hiervan zyn 177 perce len verkocht voor 1.8 millioen en aan gekocht 40 percelen, w.o. een groot aantal Joodso huizen voor 1.1 milli oen gulden. Vermoedelijk kan 70% van het oor spronkelijke kapitaal aan de bonden worden uitgekeerd. Deze uitlatingen gaven weinig hoop, dat het tekort van 15 millioen aanzien lijk zal slinken. Bezwarend voor verdachte is tevens een zich in het dossier bevindend schrij ven van zijn hand, waarin hij een vier tal mensen van het N^J.V., die bij de heer Kupers besprekingen zouden heb ben gevoerd over de Februari-staking, bij de Duitsers aangeeft. Inderdaad zijn deze mensen gearresteerd, waarbij Wou denberg glimlachend heeft toegekeken. Woudenberg aanvaardt hiervoor de verantwoordelijkheid. Hij betoogt ech ter, dat deze brief een misstap van hem is gev/eest, die niet met zijn karakter overeenkomt Na een zitting van acht uur verdaag de de president de behandeling tot 13 December a.s. Ondanks het feit, dat Woudenberg van deze acht uur nauwe lijks meer dan een kwartier aan het woord was geweest, verliet hij vermoeid en gedeprimeerd de zaal. Vermoeid van de eindeloze voorlezing der stukken, die onloochenbare taal spraken. Er gaat niets boven PUDDING CUSTARD- MAlZ-ENA CP 10 027 (Adv.) FEUILLETON liet testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. Terwijl Jeff Stewart naar Nioht Ho- noria ging en Honor terug sloep naar haar plaats, zei Dennis met zijn mooie, diepe stem: Ben je boos? Pluk een roos! Zet haar op je hoed dan ben je morgen weer goed! Waarop Nora haar kopje met een -klap op het schoteltje zette en de kamer uitstormde. Een vaatje buskruit nietwaar! zei Dennis. Ja, dat zit in dat fatale haar van ons. En als je haar helemaal woedend wilt maken, moet je tegen (haar zeggen, dat dat haar het enige legaat van tante Honoria is, waarvan zij volkomen zeker kan zijn. Neen, mis schien is het toch maar beter, dat je dat niet doet. Ik spaar het op voor een werkelijk hevige ruzie, zie je. Carey keek hem nieuwsgierig aan. Hij had hetzelfde lichte kastanjebruine haar als Nora. Ze lachte en zei: Maar het is niet rood. Ssst! Niet over -praten! Het idee, dat het werkelijk rood is, valt juist zo in de smaak en we doen ons best om't ons zo aangenaam mogelijk te maken. Ik heb Honor al vaak aangeraden om heur haar eens te wassen met 'n ster ke henna-oplosdlng en te zien, of haar dat niet tot voordeel strekt. Zijn stem was nu juist luid genoeg om deze vriendelijke opmerking bij de theetafel verstaanbaar te maken, waar ze werd ontvangen met een verachtelijk gesnuif. Carey zei, snel fluisterend: Waarom ben je zo onvriendelijk tegen haar? Dennis barstte in een schaterlach uit. Honor, mijn dierbare, zij wenst te weten waarom we niet aardig tegen 6 Carey kreeg plotseling zin om hem een klap in zijn gezicht te geven. Na dat zij hem had aangekeken op een manier, die hem duidelijk zei, hoe zy over zijn handelwijze dacht, nam zy haar kopje op en ging er mee naar de theetafel. Is hij altijd zon plaaggeest? vroeg zij, half lachend. Honor snoof weer ©ven. De punt van haar neus glom en was vuurrood. De zwaTe theepot trilde, toen zy hem op hief Toen zij hem weer neergezet nad en melk in Carey's kopje had gedaan- slóeg zij een ogenblik haar rode oog leden en kleurloze wimpers op. Maar ■U liet ze dadelijk weer zakken. Enigszins ongerust ging Carey terug naar haar stoel, 't Was niet mogelijk, dat zo'n witte-muizenpersoentje, dat nooit enig kwaad van je had onder vonden, -maar dadelyk binnen de vijf minuten, dat ze je kende, een hekel aan je zou hebben. Zij hield zich voor, dat zy het zich verbeeld moest hebben, dat er iets van koude afkeer in die kleurloze ogen gelegen had, toen die haar een seconde hadden aangekeken, maar terwijl Dennis weer tegen haa-r begon te praten, kwam die gewaarwor ding toch telkens weer terug en iedere keer stemde het -haar onaangenamer. Zij hoorde zichzelf plotseling vragen: Is Nora eigenlijk je zuster? Ik ben er nog niet precies achter hoe de familie in elkaar zit. Hij zei: „Nee, we zijn allemaal neven en nichten. Tante Honoria's vader is hertrouwd en kreeg toen nog een zoon en een dochter dat was erg verve lend voor tante Honoria. En die doch ter kreeg wèèr een dochter, Nora, en' de zoon kreeg een zoon dat ben ik. Maar allebei de oudersnoemden hun kinderen vol piëteit naar hun halfzus ter. Want zie je, grootpa -had helemaal de kant van de Maquistens. Haar moe der was een zuster van Oom James een heel stuk jonger natuurlijk. Zij is er vandoor gegaan met een bediende uit een apotheek of zoiets en kreeg geen cent. En daar zitten we nu bij elkaar, een liefhebbende, eensgezinde, hoopvolle familie." Mevrouw Maquistens stem kwam hier tussenbeide met een dreigende klank. Wat zit je Carey daar op te sto ken' Dat wil ik niet hebben. Hoor je mij? Hij wendde zioh lachend tot haar en wierp haar een kushand toe. Lieve schat van een tante, ik ver telde haar alleen maar, wat 'n plichts getrouwe neven en nichten wij zijn. Na tuurlijk heeft ze nog geen kennis ge maakt ihet Robert. Die sensatie staat haar nog te wachten. Alsof zijn naam het waohtwoord was geweest, deed Robert Maquisten de deur open en kwam binnen een cor pulente man van middelmatige lengte, donker en met de bleke gelaatskleur, die het gevolg is van een zittend leven. Hij had een krachtige, zakelijke ma- nier van doen en scheen zich volkomen niets na te laten of ten minste zo op zijn gemak te voelen. Hij kuste zy-n goed als niets. Maar tante Honoria's moeder was een zeer rijke erfgename en Honoria trouwde met Maquisten, die nog zowat een half millioen méér had dan zij. Onze dierbare Honor komt van tante, nam de stoel, waaruit Jeff Ste wart was opgestaan, zonder dat hij hem scheen op te merken, en begroette de rest van de aanwezigen met een knikje en een „Hallo, lui!" Toen hij aan Carey werd voorgesteld, lette hij na een snelle blik zonder enige belang stelling niet meer op haar. Voor Magöa Brayle, die hem een kop thee bracht, had hij helemaal geen aan dacht. Met een stem, die het gehele gesprek beheerste, maakte hij twee op merkingen over het weer en een stuk of drie over de oorlog, waarna hy met grote slokken zijn thee uitdronk en zich tot Honoria Maquisten wendde. Ik kwam eigenlijk om eens met u te praten, als u een ogenblik tijd heelt. De toon was lang niet zo eerbiedig als de woorden. Mevrouw Maquisten's ogen kregen een blik van waardering. Er was spot in haar stem, toen ze zei: Hoe buitengewoon zakelijk, Nu, ik wilde inderdaad ook over zaken met u spreken, tante Honoria. Mijn zaken of de jouwe, Robert? Ehhemhij keek even de kamer rond ik geloof, dat het beter is, om daar niet over te praten met zoveel anderen om ons heen. Mevrouw Maquisten verhief haar stem alsof zij een toespraak ging hou den aan een diner: Dames en heren, mag ik stilte verzoeken voor de heer Robert Maquis ten 1 En toen zy zag, hoe zijn gezicht verstrakte, -barstte zy in lachen uit. Goed, Bob, goed!" Zij hief haar han den op in een plotseling gebaar, waar door alle ringen begonnen te schitte ren. (Wordt vervolgd) Eindeloze stukken uit „Storm" en andere nationaal-spcialïstische bla den, afkomstig van zyn hand, teken den deze man, die thans beweert slechts het beste met de Nederlandse arbeiders te hebben voorgehad, ten voeten uit: „Ik sta op een vooruitgeschoven post in de N.S.B. en laat ik u vertel len. dat ik alles doe naar Duits mo del". En op een besloten vergadering zei de hy: „Het doet me goed, dat dc WA nu eens kan slaan. Laten ze raak slaan". In Juni 1942 zei hy: „Het is daar om gelukkig, dat binnenkort geen Jood het Nederlandse arbeidsleven nog kan verstoren". Hij sprak met Rauter en ontmoette in Amsterdam Himmler, die hem een erepistool ten geschenke gaf. Oude jeugdvrienden werden zijn naaste medewerkers, van wie zijn secre taris Ter Schiphorst door enige getui gen als een groter struikelblok dan hij zelf werd beschouwd. Ten slotte blijkt dat noch Woudenberg noch zijn penningmeester Alofs begrij pen waar de verdwenen 15 millioen zijn gebleven. Zy schatten het tekort op 7 millioen. Steeds trager wordt de figuur in de verdachtenbank naarmate de uren verstrijken. Even slechts, wanneer dc vier getuigen a decharge, van wie twee gedetineerd zijn, worden ge hoord, veert hy op. Doch by do laat ste getuige, is lilj even apathisch op zijn bank teruggezonken als in de voorafgaande uren. Over 10 dagen zal mr Van Veen zijn eis te&en Woudenberg uitspreken. HAAGSE RECHTBANK. Sterk! Twee getuigen kwamen vertellen dat zij in de leerling-kellner J. A. Spoor de man herkenden, die le Leiden een tandem had gehuurd, doch er niet mee terug kwam. Maar S. hield vol helemaal niet in Leiden te zyn ge weest, en beweerde dat hij op het be paalde tijdstip in Groningen zat. Dat hij nog enkele bankbiljetten had ge stolen, erkende verdachte. De Officier liet gelden dat verd. reeds enkele ma len is veroordeeld, en eiste 1 jaar en 3 mnd. gevangenisstraf m. a. Misbruik van vertrouwen - De koop man H. Sluis uit Den Haag kwam vaak bij een dame te Leiden aan huis, en had kennis gemaakt met de dienst bode. Hy ging een avondje met haar uit en toen flink gedronken was, kwam hij in huis terug, en nam er een flink bedrag aan geld en juwelen weg, een totale waarde van pl.m. f. 20.000. Volgens verdachte wist hij niet pre cies wat hij gedaan had, omdat hy dronken was. De Officier herinnerde er aan, dat verd. reeds 5 maal is veroordeeld, en eiste 1 jaar en 3 mnd. gevangenisstraf m.a. De raadsman, mr Huygens ging het moeilijke leven van verd. na, die in vele concentratiekampen heeft gezeten, én daardoor uit zijn evenwicht is ge raakt. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Vijf jaar voor meeloper Volgens de tuinder J. C. Waardenburg uit Alphen aan den Rijn was hij slechts een mee loper geweest bij de Landwacht, het geen niet wegneemt, dat hij ook Ijverig had geholpen bij huiszoekingen enz. Doch, hij zou niet zo onmenselijk zijn opgetreden als bij de „normale" land- wachters te doen gebruikelijk was, In verband daarmee eiste de Proc.- Generaal bij het Haagse Gerechtshof tegen hem acht jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot vijfjaar met aftrek van preventief. Bij de vyand De chemicus A. G. Sandvos uit Noordwijkerhout had dienst, genomen bij de vyand en kwam bij de NSKK en Waffen SS. Hy deed dienst aan het front, doch werd na ziekte huiswaarts gestuurd. Tegen verd. werd acht jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëist. Het Hof heeft vijf jaar met aftrek opgelegd. De „Idealist" Volgens verdachte J. J, A. Pollman te Lelden, was hij uit idealistische overweging bij de NSB ge gaan en vervolgens in dienst getreden bij de SS. Tegen hem luidde de eis ne gen jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. Het Hof heeft vijf jaar met aftrek opgelegd. FAILLISSEMENT VER. „PARTICULIER INITIATIEF" NIETIG VERKLAARD. De Haagse arrondissementsrechtbank heeft het vonnis van 18 November j.l. waarbij de Ver. .Particulier initiatief tot het doen van oharitatieve werken" in staat van faillissement werd verklaard, vernietigd. De rechtbank deed zulks, „omdat niet gebleken is. dat de vereni ging in een zodanige toestand verkeert, dat zij heeft opgehouden te betalen." Het faillissement was, gelijk gemeld, aangevraagd door de arts J. M. Hof man uit Nijmegen die zich door P.I. voor f. 15.000.. gedupeerd achtte. Zeer waarschijnlijk zal deze tegen bo vengemelde uitspraak in hoger beroep gaan. VOOR DE VOLGENDE WEEK. Bel even op STEENSTRAAT 49 - TEL. 26008 Diner f. 1.75 p. persoon. MAANDAG: Champ, soep. Biefstuk Bloemkool, Gek. aard, Flensje met room. DINSDAG: Ragout broodje, Ossen lapje, Rode kool, Gek. aard., Pudding. WOENSDAG: Tomatensoep, Stamppot van Boerenkool met worst, G^ak. DONDERDAG: Twee croquetten, Zuurkool met Puree, Van. Pud ding met Bessensap. VRIJDAG: Loempia. Geb. Vis, Groente, Aard., Choc. Pudding. ZATERDAG: Huzarensalade, Bief stuk, Gek, aard., Spruitjes, Gebak (Adv.) Het Jubileum van de Rijkstuinbouwschool te Boskoop IR v. d. PLASSCIIE tRELID VAN ARBORICULTURA. Het vrolijk vlaggende Boskoop maak te zich Donderdagmorgen reeds vroeg op om de reünisten voor de herdenking van het 50-jarig jubileum der Rijks- tuinbouwschool te ontvangen. Als eerste sympathieke daad van de zyde der school en van de zij>de der leerlingenvereniging „Arboricultura" had des morgens om halftien een kransleg- ging plaats bij het oorlogsmonument der gemeente Boskoop. Dit geschiedde door de directeur der school, dr E. F. Jacobi, met de voorzitter der vereni ging „Arboricultura". de heer Th. Brans. Inmiddels verzamelden zioh vele reü nisten in het Verenigingsgebouw aan de Rozenlaan, alwaar de eerste ont vangst plaats vond. Na de gezamenlijke koffiemaaltijd aldaar volgde des middags om 3 uur de officiële ontvangst door 't gemeen tebestuur van Boskoop op het Raad huis. Deze ontvangst werd opgeluisterd door het Boskoopse Strijkorkest onder leiding van Wim Kaïreman. Onder de aanwezigen aldaar merk ten wy op de oud-directeur der RTS, ir C. Ph. Moerlands, voorts de direc teur-generaal van de landbouw, ir C. Staf, de directeur van de tuinbouw, ir A. W. van de Plassehe, oud-burgemees ter van Boskoop, tevens ere-lid van „Arboricultura", de heer P. A. Colijn. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door de burgemeester, mr dr E. P. Verkerk, de wethouder mr dr J. F. Taat, en de gemeente-secretaris, de heer W. Trapman. Als eerste spreker trad op de bur gemeester van Boskoop, die de wens uitsprak, dat de school in de naaste toekomst als een middelbare school zcu worden aangemerkt. Vervolgens sprak de voorzitter van de eveneens jubilerende vereniging „Ar boricultura" (die 40 jaar bestaat), waarbij hij een kort historisch overzicht gaf van deze vereniging. Tevens deelde hij mede, dat de vereniging besloot de inspecteur van de tuinbouw, de heer Van de Plassehe, te benoemen tot ere lid. Hierna hield de tegenwoordige direc teur der school, dr E. F. Jacobi, een herdenkingsrede. Naast een kort histo risch overzicht van de geschiedenis der school releveerde spr. hierby vooral 't belangrijke aandeel, dat de Boskoopse kwekers hebben in de practische op leiding der leerlingen, die op de Bos koopse kwekerijen hun verplichte prak tijkvorming doormaken. Vanzelfsprekend betrok dr Jacobi ock de jubilerende vereniging „Arboricul tura" en de eveneens 50 jaar bestaande proeftuin voor de Boskoopse kwekerijen in zijn overzicht. Vervolgens kreeg het woord de direc teur-generaal van de landbouw, ir C. Staf, en tenslotte de oud-directeur der school ir C. Ph. Moerlands, die in een uitermate geestige speech zijn geluk wensen uitsprak. Uit het hartelijke ap plaus na de woorden van ir Moerlands bleek zonneklaar, hoe de vroegere di recteur nog in de harten der oud-leer lingen leeft. Na de pauze voerden nog verschil lende sprekers het woord, met name o.a. de voorzitter der commissie van toezicht voor de Rijksbuinbouwschool.de heer G. J. van Noordt. Hierna volgde nog 'n receptie, waar na in de avonduren een fakkeloptocht plaats vond door de gemeente, vooraf gegaan door de Harmonie „Excelsior". Het gezelschap vertrok daarna per autobussentrein naar Gouda, alwaar in de Schouwburg een daverende feest avond werd gehouden, gevolgd door 'n geanimeerd groot bal. KAMPBEUL KRIJGT LEVENSLANG. Overeenkomstig de eis van de Pro cureur-Fiscaal veroordeelde het Byz. Gerechtshof te Leeuwarden de 38-Jarige electro-technisch monteur H. Melker uit Leeuwarden tot levenslange gevan genisstraf. De veroordeelde stond 14 dagen geleden terecht wegens wanda den door hem in concentratiekampen bedreven. 30). Toen professor Dommel en Pon- da naar beneden waren gestormd, za gen zij nog juist Billy Bulk in de verte verdwijnen, met de gedachtenontvanger onder zyn arm geklemd. „Lieve help", mompelde Panda, „die kerel moet van staal zijn. Ik dacht min stens, dat hij een dozyn ribben gebro ken zou hebben, na de val, die hij ge maakt heeft". „Nee, kereltje", zei de professor. „Ze zeggen wel eens, dat het kwaad zichzelf straft, maar meestal worden er toch eerst een paar anderen de dupe van. Dat zie je". „Ik zie wat anders!" juichte Panda, terwijl hij zich bukte en iets van de straat opraapte. „Kijk eens, professor, dit heeft onze vriend bij zijn overhaaste vlucht verloren". VOOR ZATERDAG 4 DECEMBER. Hilversum I (301 M.). VARA 7.00: nieuwe; 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: gram.muz.; 8.00: nieuws.- 815: socialis tisch strijdlied- 8.18: gram.pl.; 9.30: koor zang (gr.pl); VPRO 10.00: morgenwij ding; VARA 10.20: een Sint Nlcolaasfan- tasle. voordracht, 10.35: uitzending voor de continubedrijven; 11.35: composities van beroemde pianisten; 12.00: gram.pl.- 12.30: weerpraatje: 12 33 Vlncentino; 1.0Ó voor de strijdkrachten; 1.30: metropole orkest; 2.00: hei Nederlandse lied 2.20: I gram.pl.; 2.30: „l'Armée de 1'Alr"; 3.00: dit was eens het mlllloenenDaradlJs; 3.25: Residentie-orkest, 4.00: velllgheidskwar- clertje- 4.15: Malando en zijn tango-rum- ba-orkest; 4.45- sportpraatje; 5.00: 6ChlJ- venschouw; 5.30' om en nabij de twin tig: 6.00: nieuws; 6.15: Johan Jong. or gel- 6.30: voor de strlldkrachten: 7.00: artistieke staalkaart: VPRO 7.30: „Wat doet de Kerk?11; 7,45 voor Nederlanders ,De gedachtenmachine!" jubelde de ln Duitsland: vara 8.00: nieuws- 8 05' professor. „Een gedeelte van mijn uit- dingen van de dag; 8 15: vol verwach- vindlng is althans gered. Nu moeten klopt ons hart: 8.20: omroeporkest: êenrk de 0ntvanger terug 21611 te kry" ABcSbaS1;8011 „Daar is alle kans op", antwoordde kw!?tcthJa^TSSuwina-"1 Panda,, „want als ik me niet vergis, i pi aten): 12 00: sluiting. komt daar om de hoek de politie-auto Hilversum n (415 M kro 7nn- al aanrazen". nieuws; 7.15; gram.muziek- 7*? Maria ere (gr.pl.);. 7,45; morgengebed en 11. turglsche kaltnder; 8.00: nieuws; 8.15: gram.platen); 9.00: voor do vrouw. 9.05: gram.pl.; 9.30: waterstanden; 9.35: Glas gow Orpheus Koor (gr.pl.); 10.00: Klein, klein kleutertje....; 10.16: gram.platen; 10.45: ..De Zonnebloem"; 11.45: school, radio; 12.15 uur KRO. amusements orkest; 12.30: weeroverzlcht: 12.33: KRO, amusements Orkest. 12.55: Zonnewijzer; 1.00 nieuws; 1.25: muzikale melange; 1.50 film en toneel; 2.10: gram.pl.); 2.20: En gelse les voor beginners 2*40: omroep- Kamerorkest. 3.10: „Naar het wonder land der muziek": 3.30: concert: 3.50: katholieke arbeidersbeweging; 4.00: pro menade orkest; 4 30: „De schoonheid v. het Gregorlaan8Ch": 6.00- „De Wigwam"; 6 00: Kareal septet; 6.30: Journalistiek weekoverzicht; 6 45: „Wie weet hoe deze plaat heet?"; 7.00: nieuws: 715: Henge- lo's Katholiek mannenkoor. 7.38: gram. platen; 7.50; „Zie ginds komt de stoom boot": 8.0C: nieuws; 8.05: de gewone man; 8.12: Concertwals op. 47 (gr.pl.); 8.20: lichtbaken 8.50: gr.platen); 9.00: „Negen helt de klok"; 9.45: „Wie neemt de handschoen op?": 10.00: weekend se renade: 10.30: actualiteiten: 10.45 avond gebed en liturgische kalender: 11.00: nieuws- 11.15 gramTpl.; 12.00: sluiting. AGENDA DINSDAG: Den Burcht: U.V.K. sp kwacUl", uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5