Detectiveverhaal uit het werkelijke leven Frankrijk eensgezind inzake de Ruhr-polifiek Horesi in huis! Kerkelijk Leven Frankrijk werkt weer! R.C.L. kan zich rehabiliteren Officiële publicatie Lezers schrijven VRIJDAG 3 DECEMBER Trots tegenstemmers en onthoudingen De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft tijdens het de bat over de geallieerde politiek inzake de Ruhr in de Nationale Vergadering verklaard, dat geen definitieve overeen komst inzake de eigendom van de Ruhr- industrieën kon worden gesloten zonder de goedkeuring van Frankrijk. Frank rijk had reeds protest aangetekend te- gen het Brits-Amerikaanse besluit om de Ruhrindustrieën aan de Duitsers in eigendom te geven. Schuman zeide vervolgens, dat Frank rijk beroofd zou blijven van invloed in het Ruhrgebied tot de instelling van een trizone. Uitweidend over de toelating van Frankrijk tot de twee contróle-organi- saties voor steenkool en staal zeide Schuman, dat hij nog niet in staat was te zeggen, hoe de structuur van deze internationale contróle zou zijn. Wat voor de Franse regering onaanvaard baar bleef, was het door de geallieerde regeringen geuite voornemen, de toe komstige Duitse regering volledige vrij heid te verlenen om te beslissen wie de mijnen en staalfabrieken zouden bezit ten en welke vorm de eigendom zou krijgen. Een kartel in handen van de Duitse regering was even gevaarlijk als een kartel in handen van Duitse parti culieren, aldus Schuman. „Veiligheid", zo vervolgde hij, „is niet langer een aangelegenheid van een of ander land, hoo machtig ook. De Ruhr moet een waardevolle bij drage vormen tot het Europese bond genootschap. Frankrijk verlangt naar een duurzame vrede. Zijn politiek is niet ingegeven door wraak. Wat wij nodig hebben is een Europese oplos sing voor de vrede en dat betekent een Europese oplossing voor de Ruhr" Schuman legde er de nadruk op, dat de Marshall-hulp onmisbaar was voor de wederopbouw van Europa en de ves tiging van de vrede. Hij sprak ander half uur en werd aan het eind van zijn rede luide toegejuicht door alle afge vaardigden met uitzondering van de communisten. Eon resolutie werd voorgesteld, waar in de regering verzocht wordt aan Groot-Brittannië en Amerika mede te delen, dat het Franse volk „eenstemmig hun politiek ten aanzien van de eigen dom van de steenkool- en staalindustrie van het Ruhrgebied verwerpt". Deze resolutie werd door afgevaar digden van links en rechts ondersteund. Een communistisch voorstel tot In stelling van een parlementaire commis sie van onderzoek naar de situatie in Duitsland, in het bijzonder in het Ruhr gebied. werd met 411 tegen 181 stem men verworpen. Eveneens werd verwor pen. met 314 tegen 62 stemmen, onder Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een ujtkomst Mljnhardt poeders bij de hand te hebben. Doos 45 ct. (Adv.) Marshall blijft minister van Buitenlandse Zaken President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat George Marshall er in toegestemd heeft mi nister van Buitenlandse Zaken te blijven. Truman zeide Marshall zulks verzocht te hebben. Er zou thans geen verande ring in het kabinet komen. Alle kabi netsleden hadden er ln toegestemd in functie te blijven. Op de vraag van journalisten of hij zich zou wreken op vooraanstaande func ionarissen. die zijn nederlaag ln de verkiezing hadden verwacht, antwoord de Truman vergevingsgezind te zijn. Hij voegde er aan toe op niemand boos te zijn en niet te weten of hij iemand iets te vergeven had. Op de vraag wat zyn houding zou zijn ten opzichte van de democratische dissidenten, die zich tegen het program voor de wetgeving ter verzekering van de burgerrechten der negers in de Zui delijke staten verzetten, zeide hij, dat het Huis van Afgevaardigden zelf moest uitmaken welke rol deze „rebellen" in het nieuwe congres zouden spelen. Hij beloofde plechtig, dat, zolang hij president was, er geen Duitse kartels terug zouden komen, zoals die tijdens en voor de oorlog bestaan hadden. Voor verdere bijzonderheden hieromtrent ver wees hij de journalisten naar de ver slagen der senaatscommissie van on derzoek, waarvan hij tijdens de oorlog voorzitter was. Deze commissie heeft het verband tussen de Duitse kartels en de nazi agressie blootgelegd en veroordeeld. De bedreiging van Nanking De strijd om Pengrpoe, het grote bol werk ten N. van Nanking, s ln volle can" Over de afloop valt noE weinle te zesgen. Beide partijen gewagen van voordelen. Bepaald hoopvol lulden de berichten voor het China van Tsjang kal stek niet. Mevr. Tsjang heeft ln het z'ekenhuis een onderhoud gehad met Marshall. Over Amerika's houding is echter nog geen enkele betrouwbare aanwijzing aanwezig. ELF BRITSE VISSERS OMGEKOMEN BIJ IJSLAND. Elf Britse vissers zijn van uitputting en koude omgekomen, toen zij in een hevige sneeuwstorm op hulp wachtten, nadat hun trawler, afkomstig uit Grimsby, aan de grond was gelopen in het Patreksfjord. Een hunner sloeg over boord. De anderen stierven aan boord van het schip. Zes leden van de bemanning over leefden het ongeluk. Zij verkeerden echter, toen hulp arriveerde, ln een toestand van grote uitputting. Het Patreksfjord ligt ongeveer 120 mijl ten N.W. van Reykjavik, by het uiterste Westpunt van het eiland. MAARSCHALK PETAIN. Maarschalk Petain, de 92-Jarige voor malige leider van het Frankrijk van Vichy, die in gevangenschap vertoeft op het eiland d'Yeu, verkeert volgens zijn advocaat. Jacques Isorni in zeer zwakke gezondheidstoestand. De communistische party heeft ge- pro ;esteerd, tegen „de campagne voor vrijlating van de verrader Petain op he» ogenblik, dat mijnwerkers veroor- (',-eld worden wegens stakingsactiviteit cn verzetswerkers in gevangenschap worden gehouden". onthouding van de communisten,' een motie van Gaullistische zyde. betreu rende „dat de regering onze bondgeno ten, alleen op advies van deskundigen of bij beslissing van ondergeschikten, een weg heeft laten inslaan, die zo ge vaarlijk is voor de toekomst van de wereld". De resolutie over de politiek ten aanzien van het Ruhrgebied werd aanvaard met 377 tegen 181 stemmen by onthouding van de Gaullistisch gezinden. De communisten stemden wel is waar tegen deze resolutie, doch zy gaven te kennen, dat ook zij de Brits-Ameri kaanse politiek afkeurden. De Gaullis ten onthielden zich slechts om te de monstreren, dat naar hun mening de resolutie in krachtiger termen diende te worden vervat. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Zeist (vac.-R. Bartlema) Jac. Vermaas te Amersfoort; te Nieuw-Beljerland H. J. ter Maat. cand. en hulppred. te Amersfoort. Bedankt: voor Eemnesbulten J. T. Doornenbal te Oene; voor Hoorhster- zwaag A. v d. Veen te NIJega-Elahuizen; voort Voorthuizen (2de pred.pl.) en voor Leerdam J W. de Bruijn te Sprang; voor Montfoort J. M. van Dieren te Ede voor Nieuw-Loosdrecht N. Kooreman te Scher- penlsse. Vrye Evang. Gemeenten Beroepen: te Bergum A. Vermaas, cand. te Dor drecht. Gercf. Kerken Bedankt voor Herwij nen D. Bremeer te Brulnlsse. Beroepente Hardinxveld G. Visser te Wissekerke (N.Bev.). Geref. Gemeenten Beroepen: Woerden M Blok te Zeist. te Het prestige der regering versterkt (Van onze Paryse correspondent) De laatste stakers in het myngebied hebben na acht weken staken het werk weer hervat. De communistische C.G.T. (die het gezicht moest zien te redden) had zich te voren tot haar „100.000 ge trouwen" gericht om hen ln een ron kend manifest te verzekeren, dat niet zy, doch de regering een nederlaag had geleden, „wy hebben haar gedwongen het masker af te werpen en het ware gelaat van afzichteiyk reactionair bloot te geven." De normale Fransman heeft de schouders opgetrokken en de com munistische arbeiders, die voor de Ko- minform de kastanjes uit het vuur mochten halen, zullen wel van oordeel zijn geweest, dat deze troost een tikje bitter smaakt Het getal van 100.000, dat de C.G.T. in haar communiqué heeft genoemd, is overigens voor discussie vatbaar. In werkelijkheid waren er hoogstens een 30 000 arbeiders, die tot het laatst toe het. parool der stakingsleiders volgden. Sedert een week klom het dagelyks productiecyfer namelijk tot dicht by het normale niveau (67M: ton in plaats van 80) omdat ,het aantal werkwilligen met de dag was gestegen. Ondanks de medewerking, die de stakers van coö peratieve winkels kregen, die 10 tot 15 procent korting op de inkopen toeston den; ondanks de collectes in binnen- en buitenland, ondanks de solldariteit- bonnen, die ln het Noorden het offi ciële bankpapier vervingen (de C.G.T. heeft voor 400 millioen francs aan bon nen uitgegeven, die algemeen door de winkeliers werden aanvaard): ondanks al deze maatregelen hebben de commu nisten dus de nederlaag niet kunnen vermijden. De regering heeft voet bij stuk ge houden en haar weigering gehandhaafd om te onderhandelen." zolang het werk niet was hervat. Evenzeer heeft de re gering zich niet gehouden aan haar voornemen, niet één der 34 000 solda ten, gendarmen en andere polltietroe- pen terug te trekken zolang de rust niet geheel zou zyn hersteld. Reorganisatie der Korpsen Marine-officieren ANDERE BENAMINGEN EN DISTINCTIEVEN. Op 1 Januari a-s. treedt een KB. ln werking waarbij het bestaan van de korpsen officieren bii de Kon. Marine by de Kon. Marine-reserve wordt vastgesteld. De voornaamste verschillen met de huidige toestand zyn. dat de korpsen officieren van de Marine-Stoomvaart dienst en officieren van gezondheid andere benamingen krijgen n.L onder scheidenlijk officieren van de techni sche dienst en officieren-arts. terwijl de officieren van gezondheid voor spe ciale diensten worden ondergebracht in de korpsen officieren-tandarts cn officieren-apotheker. Een belangrijke wijziging is voorts, dat alle marine officieren dezelfde rang-aanduidingen zullen krijgen en wel de rang-aandui dingen zoals deze thans bii de zee officieren bestaan onder toevoeging van het dienstvak. Dit betekent bijv,, dat een officier van de Marine-Stoomvaartdienst der eerste klasse na 1 Januari 1949 genoemd zal worden- ..Luitenant ter zee van de tech nische dienst der eerste klasse" en dat een hoofdofficier van adm'nistratie der tweede klasse nadien zal heten: „kapi tein-luitenant ter zee van administra tie". Ook voor het korps off'cieren-vlie- ger is deze hervormLne doorgevoerd. De hiermede tot stand gekomen unifor miteit zal er veel toe bijdragen, dat de onbekendheid en verwarring, die op dit gebied bil het publiek bestaan, worden weggenomen. De bovenstaande wyziglngen brengen met zioh mede. dat ook in de distinc- t'even van de versohillende korpsen of ficieren wijzigingen worden aangebracht. De voornaamste verandering is. dat alle marine-officieren en ook de vlootgeeste- lijken hetzelfde embleem ln goud op de pet gaan dragen, nl. het onklaar anker gedekt door een kroon, alles omgeven door eikenloof, dit is het ouda embleem van de zee-officieren. De officieren van het Korps Mariniers vallen buiten de beschreven wijzig'ngen; bil hen blijft alles voorshands bil het oude. 5000 DEKENS VOOR PALESTINA. Na de schenking van 50 ton erwten en een gelijke hoeveelheid bonen van de Nederlandse regering aan de waar nemende bemiddelaar van de Ver. Na ties te Palestina, ten behoeve van de Arabische vluchtelingen, welke zending inmiddels te bestemder plaatse aange komen is, heeft de regering thans 5000 dekens voor hetzelfde deel ter beschik king gesteld. De dekens zyn 26 Novem ber j.l. per stoomschip „Maas" vande KNSM naar Palestina verscheept. BIJNA EEN MILLIOEN KOPEREN CENTEN! Voor Legermonument Grebbeberg. Toen ons land was bevryd stroomden uit alle hoeken van het land bij de burgemeester van Rhenen de in de oorlog achtergehouden koperen centen binnen voor het te stichten legermonu ment op de Grebbeberg. Deze centen- stroom is tot nu toe aan biyven hou den en binnenkort zal de millioenste cent gebcekt kunnen worden. Dat deZe actie zelfs tot ver buiten onze grenzen is doorgedrongen, bleek dezer dagen, toen de burgemeester van Rhenen een kistje bronzen munten, afkomstig uit Maracaibo ln Venezuela, ontving. Deze vastberadenheid van bfficiële zyde heeft de hervatting der werkzaam heden mogeiyk niet bespoedigd, doch thans wel een klimaat geschapen, dat het uitlokken van nieuwe avonturen evenmin bevordert. De communisten weten thans, dat de regering niet meer met zich sollen laat en desnoods bereid is de strijd tot het bittere einde uit te vechten. De positie van het kabinet is moreel onmiskenbaar versterkt. Alleen in het Zuiden te Marseille en Bor deaux wordt nog wat gestaakt. Onmiddeliyk dient men hier echter aan toe te voegen, dat, ofschoon haar prestige is gestegen, de regering niet temin geen enkel probleem heeft op gelost. De kwestie der lonen en pryzen staat nog steeds als eer« gevaarlyke klip in de vaargeul van het Franse schip van staat. Er is echter reeds iets ge wonnen nu de communisten van het roer verwyderd zijn. Agent bij nachtelijke schietpartij getroffen De omgeving van het politiebureau te Zaandam is 's nachts opgeschrikt door een schietparty ten gevolge waarvan de Zaandamse politie-agent .J. Gravcnstcin in het onderste ge deelte van zijn rug werd getroffen. Het slachtoffer maakt het redelijk wel. Tegen het middernachteUjk uur kreeg de Zaandamse politie van de rijkspoli tie uit Alkmaar het verzoek een zeke re De G. uit Alkmaar aan te houden, die hoogstwaarschynlyk per auto op weg was naar Amsterdam. Omstreeks halfeen kon De G. by de Hembrugpont worden aangehouden. Toen hij in het bureau van politie was, verzocht hy even naar zyn auto te mogen kijken, omdat er kortsluiting in zijn wagen zou.zyn ontstaan. Dit werd hem toege staan. Achter het politiebureau haal de de man een revolver uit zijn zak, die hy op zichzelf richtte. Door de wor steling, die tussen de agenten en de arrestant ontstond, ging de revolver af waardoor de agent Gravenstein werd getroffen Een tweede kogel trof De G. in zijn been. De G. wordt verdacht van oplichting. KONINGIN BESCHERMVROUWE CENTRAAL GENOOTSCHAP KINDERHERSTELLINGSOORDEN. Het heeft H.M. Koningin Juliana be haagd als beschermvrouwe op te tre den van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezond- hcidskolonies. TWEE MONTEURS DOOR KOKENDE OLIE GEDOOD. Oliereservoir sprong uit elkaar. Gistermiddag waren drie monteurs bezig met het aanleggen van 'n cen trale verwarmingsinstallatie op een by Dordrecht in aanbouw zijnd tankschip. Plotseling sloeg een olieresevoir uit elkaar, met als gevolg, dat de mon teurs kokende olie over het lichaam kregen. De 22-j. F. Zook sprong over boord, doch was zo zwaar gewond, dat zijn toestand op het ogenblik zeer ern stig is. De 30-j. C. va.n Dijk uit Rotter dam. werd dood van het schip gehaald. De 30-j. W. Poly uit Dordrecht, was zeer zwaar gewend en is later op de avond in het gemeente ziekenhuis over leden. Engelarfd nam wraak.... ZWITSERS KONDEN SCHITTEREND SPELENDE PROFS NIET IN BEDWANG HOUDEN. Engeland heeft 1 zich gisteren op Highbury duchtig gewroken voor de 10 nederlaag welke het verleden jaar te Zurich tegen Zwitserland had geleden, door de bewoners van Hel vetia een gevoelige 60 nederlaag toe te brengen. De Zwitsers, die veranderingen in hun ploeg hadden moeten aanbrengen wegens het gewondraken van twee van hun beste spelers, troffen de Britten in topvorm en maakten geen ogenblik de Indruk dat zij de schitterend spelende profs in bedwang zouden kunnen hou den. Zij brachten een stevige en vast beraden ploeg in het veld, die echter wat snelheid, kunde en fyne balbehan deling aangaat niet tegen de gastheren op kon en by tyden. vooral in de tweede helft, volkomen overspeeld werd. De nieuwe Engelse aanvalslyn was verrassend goed op dreef. Stan Mat thews heeft wellicht nooit beter ge speeld in de vele Internationale wed stryden waarin hij als rechtsbuiten voor Engeland uitkwam, en Rowley, die de gewonde Mortensen op de rechtsbin nenplaats verving, maakte een van de fraaiste doelpunten die men ooit ln landenwedstrijden heeft zien scoren, toen hij van een afstand van 18 meter plotseling met zyn linkervoet een on- gelooflyk hard schot loste. Corrodi zag de bal pas toen het net trilde. Milburn had als middenvoor dash genoeg voor twee. en links van hem kweten Halnes en Hancocks, de beide nieuwe inter nationals, zich uitstekend van hun taak. Samen maakten ze vier van de 6 doelpunten. Milburn bezeerde zyn en kel toen hij een hard schot wilde lossen en speelde de wedstrijd uit op de Im kervleugel. Voorts kan de Engelse ver dediging.. met aanvoerder Wright als uitblinker, op een puike wedstryd te rugzien. In het elftal van de gasten kwam de rechtsback Gyger ver boven de midden maat: iq feite was hy de enige Zwitser se speler die zich tot het peil van de tegenparty opwerkte. De wedstrijd droeg van het begin tot het einde een sportief karakter en de Nederlandse scheidsrechter Karei van der Meer had het dan ook gemakkeiyk. Maar wat hij doen moest., deed hy goed. Van der Meer, die by de Britse voetbal autoriteiten goed aangeschreven staat, was prompt in zyn beslissingen en had het spel voortdurend in de hand. Een enkele maal zag hy. naar het oordeel van sommigen, wat te veel door de vin gers en wanneer hy in de eerste helft Engeland een strafschop had toegewe zen, nadat Matthews op ongeoorloofde wyze was aangevallen, zou dat niemand hebben bevreemd. Hoe komt mijn club uit? Quick Boys Bauw. v. Beelen, P. Barnhoorn, Parlevliet, De Best, De Lan ge, Verloop, Schaap, Blankert, Verdoes, Zuiderduin. Katwijk A. Zwaan, G. de Best, T. Meyvogel, H. Knetsch, J. Hellenberg, J. v. d. Berg, J. Haasnoot, C. Hoek, L. v. d. Plas, A. Parlevliet, K. Haasnoot. Lisser Boys F. den Elzen, M.Mon- tagne, C. Enthoven, A. Mywaard, G. Gardenier, A. Griekspoor, J. de Vos, B. Vaneveld, B. Griekspoor, J. Bliek, C. Bouwman. KORFBAL. Neemt Vicus Oriëntis revanche op Achilles? De fraaie prestatie van verleden week zal voor Vicus Oriëntis een stimulans zyn op deze weg voort te gaan en de thuiswedstrijd tegen Achilles biedt haar daartoe een uitstekende gele genheid. In de residentie verloor V.O. destijds geflatteerd met 75, zodat o.i. de kans groot is dat dit keer de punten in Lei den zullen blyven. waardoor onze stad genoten zich tevens heel wat veiliger zuilen stellen. Voor de 2e klasse B heeft De Alge mene rust. Fluks gaat op bezoek by GKV 2, dat vermoedeiyk Iets sterker zal zyn, zodat de rood-witten deze ont moeting waarschyniyk met gering ver schil zullen verliezen. De wedstryd te gen Hou Stand biedt de V.O.-reserves een. kleine kans om eindelyk ook eens een succesje te boeken, doch dan zal er terdege aangepakt moeten worden. In de 3e klasse D kan De Algemene 2 zich weer bij het leidende peleton voegen, indien zy er opnieuw in zou slagen ALO de beide punten te ontfut selen. Of de Hagenaars het echter zo ver zullen laten komen, betwyfelen we. Fluks 2 Is niet kansloos tegen GKV 3, Grootse zwendelaffaire of fantasie? (Van onze Londense correspondent). In het schone architectonische ge bouw, waar het hoofdkwartier van de kerk van Engeland is gevestigd, heerst op het ogenblik een activiteit, welke in schrille tegenstelling staat met de gees- teiyke zaken, welke in deze prachtige omgeving plegen te worden besproken. Daar toch zetelt het speciale tribunaal, dat van de regering opdracht heeft ge kregen te onderzoeken wat er voor waarheid schuilt in tegen hoge ambte naren en ministers geuite beschuldi gingen van omkopery. Indien de feiten waar zyn, is dit de grootste zwendel affaire, die Engeland ooit gekend heeft. Ondanks de papierschaarste drukken vele bladen elke dag minstens tien ko lom van dit detectiveverhaal uit het werkelijke leven. Het onderzoek zal nog minstens drie weken duren. Daarna zal moeten biyken of het instellen van een vervolging gerechtvaardigd -is. Het be- wysmateriaal is verre van volledig. Het publiek wordt dan ook aangemaand voorzichtig te zijn met conclusies. Veel van wat er beweerd wordt, komt uit de tweede of derde hand. In het middelpunt staan de gedragin gen van een zekere Stanley, een roeke loos heerschap, die leeft alS een vorst en die bij verschillende zakenlieden de indruk had gewekt, dat hij zekere gunsten voor hen gedaan kon krygen, met name by John Belcher, de onder minister van economische zaken (de ..Board of Trade"). Deze ontkent hardnekkig. Maar hy had er waarschynlijk verstandiger aan gedaan zich van mensen als Stanley te distanciëren. De laatste deed alsof hy met Belcher zeer bevriend was. Er was nauw contact tussen de twee, maar of het meer was dan een normaal zakeiyk contact tussen hen is nog niet gebleken. Waren de telefoongesprekken, die Stan ley in het byzyn van anderen met de Board of Trade voerde, gefingeerd? Hy beweerd? iedereen te kennen. „Spreek met Stanley en het komt in orde" was zyn leus. „En betaal hem navenant". Hij beweerde alles voor elkaar te kun nen brengen: vergunningen voor import van amusementsinrichtingen, schrijf machines, enz. Ook zou hy gerechteiyke vervolgingen kunnen doen stoppen door omkopen van de advocaat-generaal. Betaalde hij, zoals getuigen beweerden, inderdaad Belchers hotelrekeningen en diens dure pakken en fuifde hy 'af en toe Belchers vrouw Lulu? Heeft Belcher geld aangenomen? Probeerde een voetballoterij een concurrent er uit te v. erken door betaling van 100.000 pond, die via Stanley met zijn dikke sigaren hun weg moesten vinden? Vol gens de ,.Pool"-elgenaar Sherman zou Belcher de kwaaie pier zyn geweest, die hem te weinig papier gaf en zyn me dedingers hielp. Deze Sherman was het, die tot ln de hoogste kringen door drong, om over zyn tekort aan papier te praten. Hij bereikte niets. Was het zyn teleurstelling, die hem Belcher deed beschuldigen? Met Stanley ging hy naar Belchers ziekbed, beladen met bloemen, fruit en boeken. Hy zocht Belcher op in zyn vacantieoord en viel hem lastig in een nachttrein. Alle, voorlopige losse beweringen, over het toeschuiven van gelden aan Belcher zyn van Sherman afkomstig. De cli max van het onderzoek zal worden be reikt als Stanley en Belcher zullen worden gehoord. Dat zal denkeiyk pas aan het einde gebeuren. De lyst van getuigen is nog zeer lang. De beste rechtsgeleerden nemen aan deze zaak deel. Sommigen verlenen als staats ambtenaren hun diensten kosteloos. De advocaten, die namens partijen optre den, berekenen echter 3 tot 400 pond per week. zodat het de betrokkenen een aardige duit kost. Zo wordt er dag aan dag verder ge graven in het mijnenveld der weder- zydse verdachtmakingen, beweringen en ontkenningen. Maar zal het tot een explosie komen? Zateidagmiddagcompetitie KNVB Rijnsburgse St. Nicolaas- surprise? (Van onze Zaterdagmiddagmedewerker) Leider Quick Boys gaat morgenop bezoek by het zeer wisselvallig spelen de Oranje Wit. De papieren van de bezoekers staan hoger genoteerd, maar desondanks zal het de Katwykers een pak van het hart zyn, wanneer de volle buit binnen Is. CSVD krijgt het in Vlaardingen ongetwyfeld zeer moeilijk tegen Zwaluwen en zal alle hens aan dek moeten roepen om een kleine zege te behalen. Noordwyk moet in staat geacht worden het triest onder aan de ranglyst vertoevende ARC met een nederlaag naar huis te sturen. Rijns burgse Boys, dat een 50 nederlaag door een 7—0 overwinning liet volgen, zien wy in Pernis de eer aan de gast heren laten. Of zorgen de Rijnsbur gers voor een St. Nicolaas-verrassing? SSSK achten wy in staat om Ca- pelle te kloppen, vooral omdat in het tegenovergestelde geval de Klaaswaal- se kampioenskansen vrij zeker tot nul gereduceerd worden. De vierde klasse brengt Die Haghe in het veld tegen Katwijk en de Hagenaars zullen de plank wel niet mis slaan. Ter Leede, thuis Lisser Boys ontvarigend, kan op geduchte tegenstand rekenen. De eerste ontmoeting eindigde in een gelijk spel en ook thans zal het daar vermoedelyk niet ver vanaf zijn. RCL heeft na het voetballesje van de vorige week een kleine kans zich te rehabiliteren tegen PTT. 's-Gravenzande SV zal alle krach ten moeten inspannen om Semper Al- tius te bedwingen. De uitstekende pres taties van de Westlanders laten echter een zege vermoeden. Al met al een programma dat wel licht enkele verrassingen in petto heeft. Het luidt: District II: 3e klas: Zwaluwen V CSVD; Excelsior PRynsb. Boys; Oranje-WitQuick Boys; Noordwijk ARC: SSSK—Capelle. 4e klasse A: Ter LeedeLisser Boys; KatwijkDie Haghe; RCLPTT; Sem per Altius's-Gravz. SV. Res. 3e klas A: ARC 2Noordwyk 2; Quick Boys 2—Semper Altius 2; Rijnsb. Boys 2—JAC 2; CSVD 2—Monster 2. Afdeling Leiden. IB: Quick B. 3—Noordwyk 3; RCL 2 Leiden 2. 2A: Rouwkoop 1SCHL 1; Alphia 1 —NS A 1. 2B: ARC 4—RCL 3; Katwijk 3— Quick B. 4. 3A: T. en D. 2—Rynsb. B. 4; Wou- brugge 2VWS 2. 3B: GWS 2—Valken B. 2; SVOW 3— ARC 5. 4A: Valken B. 3Oranje Gr.; Lisser B. 4Noordwyk 6. 4BVWS 4—PBOV 2; SCHL 2— MSV 2. Junioren: A: Lisser B. (A)Rynsb. B. (A). B: RCLMSV. C: Noordwijk (B)Ter Leede; Quick B. (O—Rynsb. B. (B). Sportsplinters Voordat de Europese kampioen middengewicht Cyrille Delannoit op 2 Januari a.s. te Antwerpen tegen Bep van Klaveren uitkomt, zal hy op 18 December te Charleroi boksen tegen Barthelemy, die dezer dagen in Den Haag op punten van Luc van Dam ver loor. Dinsdag 7 December as. vertrekt B.V.V. per speciaal vliegtuig naar Madrid, waar zy Woensdag 8 December een wedstryd zal spelen tegen de Ma- drileense „Atletico". In plaats van Nel van V?iet, die niet meer op wedstrijden wil uitkomen, heeft de Deense Zwembond thans haar clubgenote Tony Hom uitgenodigd om medio Januari aan wedstrijden in Dene marken deel te nemen. dat tot nu toe evenmin veel gepresteerd heeft. Het programma luidt: Zuid-Holland I: Rozenburg—Deetos Vicus Oriëntis—Achilles: Ons Eibernest HKV; Het Zuiden—OSCR. Zuid-Holland II B: Barendrecht— Olvmplaan; Ons Eibernest 2Spangen; GKV 2—Fluks; Hou Stand—Vicus Oriëntis 2. Zuid-Holland in D: Phoenix—Rood Wit; ALO—De Algemene 2; HKV 3— Achilles 3; Fluks 2GKV 3. GEEN L.K.B.-WEDSTRIJDEN. In verband met het Sint-Nicolaasfeest heeft het bestuur van de L.K.B. voor dit weekend geen wedstryden vastge steld. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Na zes wedstryden luidt de stand in de Bonds-viertallencompetitie Hoofdklasse: Koch 6:12 m.p. Vrijen- hoek 6:8 m.p. v. Tuin 6:7 m.p. v. Win- gen 6:5 m.p. Leeuwin 6:4 m.p. Thoo- len 6:0 m.p, Eerste kl. A: v. Berge—Henegouwen (DDS) 5:8 m.p. v. d. Voort (Noordwijk) 5:7 m.p. Mevr, Braams 6:7 m.p. Oete- laar (NWH> 5:5 m.p. Smlttenaar 5:5 de Haan 6:0 m.p. Eergte kl. B: Aukes 6.8 m.p. Ouds hoorn 6:7 m.p. Verboog (DDS) 6:7 m.p. Smit (VOG) 6:6 m.p. v. Noort (NWH) 5:5 m.p. Jacobs 6:3 m.p. Eerste kl. C: Beyer 6:12 m.p. Jonge- leen (Alphen) 6:8 m.p. Falkena (Al phen) 6:8 Slieker 5:4 m.p. Bahlman (Alphen) 5:2 m.p. Mevr. Sier 7:2 m.p. Eerste kl. D: Scheffers (DDS) 6:9 m.p. Broekman (Alphen) 6:7 m.p. Kuif (Alphen) 6:6 m.p. Janmaat (Alphen) 6:6 m.p. Eichhorn (DDS) 6:5 m.p. Hal ting (Alphen) 6.3 m.p. Tweede kl. A: Ariman (Alphen) 6:8 m.p. Dekens (Boskoop) 5:7 m,p. v. Beest (Alphen) 4:6 m.p. v. Beek (Al phen) 4:5 m.p. Kromhout (Alphen) 5:2 m.p. Mej. v. Rhoon (Alphen) 6:2 m.p. Tweede kl. B: Hooyer (Alphen) 5:7 m.p. zyerveld (Alphen) 5:7 m.p. v. d. Horst (Alphen) 5:7 m.p. v. Nes,, (Bos koop) 5:4 m.p. v. d. Bos (Alphen) 5:3 m.p. Seppen (Alphen) 5:2 m.p. Tweede kl. C: v. d. Holst (Noordw.) 5:9 m.p. v. Galen (NWH) 4:7 m.p. Wes- seloo (Lisse) 4:6 m.p. v. Kampen (NWH) 6:6 m.p. Hiep (Noordwijk) 6:2 m.p. Brama (NWH) 5:0 m.p. Tweede kl. D: Kreft 6:10 m.p. God- dyn 6:8 m.p. Bergsma 6:6 m.p. Mevr. v. d. Star 6:4 m.p Mevr. Schouten. 6:4 m.p. De Tombe 6:4 m.p. DAMMEN. Keller's kansen voor tweede plaats stijgen WANT GHESTEM SPEELDE REMISE Gisteravond werd te Rotterdam de 20e ronde van het touinooi om de we reldtitel dammen gespeeld. De uitslagen waren: PostRoozenburg 02Ghestem Verpoest 11; Van der StaayChiland 20; DemesmaeckerLaros 02; Pe rotRostan 11. De stand is nu: 1. Roozenburg 33 pnt. (18 part.); 2 Keiler 26 pnt (181: 3. Ghestem 24 pnt (18); 4. Verpoest 23 pnt (19); 5. Laros 20 pnt. (18); 6. 7. Post en v. d. Staay 19 pnt (18); 8. Pe rot 16 pnt (18); 9. Chiland 13 pnt. (18); 10. Demesmaecker 4 pnt (18); 11. Rostan 3 pnt (19). TAFELTENNIS. A.L.T.C. De uitslagen voor de in de afgelopen weken gespeelde competitie wedstryden zijn: Heen, 3e klasse: ALTC 2Wilskracht l 7—3: ALTC 1—Dolfyn 2 10—0. Heren. 4e klasse: Sleutels 5ALTC 3 1—9: ALTC 4—ALTC 6 10—0: ALTC 5 —ALTC 6 9—1; ATTC 2—ALTC 6 10—0. Dames, 4e klasse: ALTC 1ALTC 2 6—4; Sleutels 3—ALTC 1 2—8: ALTC 2 —Treffers 2 8—2; ALTC 2—Sleutels 4 8—2; ALTC 3—Treffers 1 3—7; ALTC 3—ATTC 2 5—5. De vriendschappelijk gespeelde Junio- renwedstrijden hadden als uitslag: Sleutels Jun. AALTC Jun. A 19; Sleutels Jun. B—ALTC Jun B 2—8. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. BELANGRIJK VOOR BAKKERS. In de week welke 6 December e.k. aan vangt dienen bakkers op onderstaande dagen en uren toewijzigingen D. 165, D. 186. D. 179, D. 187, D. 182, D. 190. D. 183, D. 191 af te halen. Te Leiden (voor Lelden, Leiderdorp en Zoeterwoude) op Dinsdag 7 December van 8.30 tét 11 uur en van 2 tot 3 uur. Oeestgeest (voor Oegstgeest en War mond) op Woensdag. 8 December van 1.30 tot 2.30 uur. Roelofarends\een. op Woensdag 8 De cember van 8.30 tot 11 uur. Katwijk (voor Katwyk. Rynsburg en Valkenburg) op Donderdag 9 December van 8.30 tot 11 uur. Hazerstvoude: op Maandag 0 December van 1.30 tot 2.30 uur. UITREIKING TOESLAGKAARTEN WEGENS BIJZONDERE ARBEID. In de week, welke 6 December e.k. aan vangt vindt uitreiking plaats van toe- slagkaarten wegens bijzondere arbeid te: Hazerswoude (Ryndljk:: 6 en 7 De cember Katwyk: 8 en 9 December. Zoetcrwoude (dorp) 10 December. Valkenburg: 11 December De loketten zMn geopend van 8.30 tot 12 uur en van 1.30 tot 4 uur. Zaterdag van 8.30 tot 10.30 uur. De datum van afhalen is op de for mulieren gestempeld. De Stamkaarten van alle voor toeslag In aanmerking komende werknemers die nen te worden overgelegd Werknemers worden verzocht ae stam kaarten tijdig aan de werkgevers ter hand te stellen. In verband met de opheffing van de distributie van zeep vlpdt uitreiking van zeepartlkelen wegens vuile arbeid niet meer plaats. VLUCHT ZONDER VLUCHTHEUVEL. De heer J. M. te Leiden klaagt over het gedrag van vele automobilisten, die veelvuldig de verkeersvoorschriften overschrijden door niet te stoppen, wanneer een tram passagiers moet op nemen of uitlaten op een halte, waar geen vluchtheuvel aanwezig is. Met name doet zich dit euvel vrijwel voortdurend voor aan de Rynsburger- weg, halte Lysterstraat. inzonderheid by de trams, welke uit de stad komen. Politietoezicht en een aantal processen- \erbaal zou z.i. gunstige gevolgen heb ben. SCHEEPSBERICHTEN. ALAMAK 4/12 voorm. van Buenos Aires te R'dam verwacht; ALGORAB, R'dam Perz. Golf, 27/11 te Rastanura; ALKAID, R'damPorte Alegre, 1/12 te Santos; AL- BLASSERDIJK. New OrleansRotterdam, 2/12 (2.40) te Londen; ALWAKI 4/12 van Buenos Aires te R'dam verw.; BALI, Co lombo-Casablanca. 2/12 te Suez; BEVER WIJK, Kasko-R'dam, 2/12 van Brunsbut- tel; BLOEMFONTEIN 1/12 v. Drieham n. Lorenzo Marques; BLOMMERSDIJK, 30/ 11 v. New-York te Philadelphia; DELFT- DIJK 3/12 voorm. van Vancouver te Rot terdam verwacht; ENA (t.)Singapore Wellington, pass. 30/11 Thursday Eiland; FRIESLAND, Java-R'dam, pass. 1/12 Kaap Guardafui; GROOTE BEER, Am sterdamBatavia, pass. 1/12 Dondra- head; HEDEL 1/12 van Montreal te Carleton; LEOPOLDSKERK, R'dam-Cal- cutta, 1/12 van Marseille; LINDENKERK, Perz. GolfR'dam, 1/12 van Larnaca; LOMBOK, TacomaCebu, 1/12 te Ma nilla; MURENA <t Colombo—Port Said, pass. 1/12 Mlnlcoy; OVERIJ9EL. 29 /ll van Houston te Mobile; ROTTI. N - YorkBahrein, pass. 1/12 Ras Fartak; RUYS, Buenos AiresHongkong, 3/11 te P. Elizabeth; SALANDO 2/12 v. Stavauger te Gdynia- STAD ARNHEM. 1/12 van Gdansk naar R'dam; TAWALI, Blma Semarang, 1/12 te Soerabaya; ABBE- KERK 4/12 van Sydney te Townsvllle verwacht; CONGOSTROOM 2/12 van Da kar naar Freetown; DRENTE 1/12 van Lake Charles naar Java ESSO ROTTER DAM (t.). FahaheelHavre, pass. 2/^2 Gibraltar; HELICON 2/12 van Trinidad naar Grenada; HESTIA. A'damValpa raiso. 2/12 te Lelcoes; LARENBERG 2/12 van Tacoradl to Lome; OBERON 1/J2 v. Maracaibo naar Punta Cardon; ONDINA (t.) 1/12 van Curacao te Maracaibo; ORESTES 3/12 v. Punta Arnas te Mon tevideo verwacht; OVERIJSEL 1/12 v?n Mobile naar Panamacity; PAPENDREC^T (t R'damAbadan. pass 2/12 Wicht: SARPEDON 2/12 van Curacao te Mobile; SOCRATES 2/12 van Curacao te Trini dad; SOESTDIJK 2/12 van Houston te N"u-_Orleans- STAD ARNHEM. Gdvnla— R'dam, pass, 2/12 Bornholm: UTRECHT, 2/12 van R'dam te Antwerpen. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. BALI, 3/12 van Port Said naar Casa blanca; BOSCHFONTEIN, A'dam—Mom- bassa. 3/12 van Suez: CHAMA (T). 3/12 van Poeloe Samboe te Pladjoe; DANAE. AleeclrasHoek v. Holland, pass. 2/12 Ka^p St. Vincent (v.o.): LEMSTERKFPK R'damMuscat 3/12 van Aden; ZEE MAN. BremenJava. 3/12 te Bona; AVERDIJK, vertrekt 3/12 (c.a 17 xiur) van R'dam vla Antwerpen n. New York; ARNEDIJK 1/12 van New Orleans naar Ionden naar Antwernen en R'dam: JA VA BataviaR'dam, 1/12 van Port Swettenhnm: MAETSUYCKER 30/11 van Freemantle te Singapore; PAULA (T), 20/11 van Plad.loe naar Telok Ans<->n; POLYPHEMUS 1 '12 van Soronc te Ba tavia: RONDO 30/11 vap Port Swetten- ham te Singapore; T JIT JALEN OK A, 1 '12 van Macassar te Batavia; TJISA- DANB, 1/12 van Hongkong te Singapore.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2