De Sovjets vormen in Oost-Berlijn een eigen gemeenteraad Fritz Eberl benoemd tol burgemeester Westelijken in Berlijn erkennen het bewind niet WEERBERICHT Vertrouwensvotum voor nieuwe regering Spaak in België Met een enkel woord Omvangrijke Chinezen- immigratie naar Indonesië 87ste Jaargang WOENSDAG 1 DECEMBER 194.8 No. 26555 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Een lauwe betoging Om half twee gistermidda-g is de „bij zondere zitting van de gemeenteraad" te Berlijn geopend, die bijeen was ge roepen door Ottomar Geschke, vice- voorzitter van de gemeenteraad. Gesch ke is lid van de SED, waarin de com munisten de meerderheid hebben. Geschke deelde mee, dat het „de mocratisch bloc" op 29 November een resolutie had aangenomen, waarin 1) gezegd wordt dat de „huidige ma gistratuur" door de vitale belangen van de stad te verwaarlozen haar ver plichtingen niet was nagekomen. 2) dat er een „voorlopige democrati sche magistratuur" gevormd moest worden, alvorens algemene verkiezin gen voor geheel Berlijn zouden plaats hebben. De resolutie werd natuurlijk met algemene stemmen aangenomen. Daarna werd Fritz Ebert, lid van de SED en zoon van de voormalige Duitse rykspresident Friedrich Ebert, met algemene stemmen tot voorlopig „Oberbuergermeister" van de stad gekozen, Ebert Is 54 jaar oud. Hij is in 1913 lid geworden van de sociaal-democrati sche partij, werd In 1928 afgevaardigd naar de rijksdag voor het district Pots dam en bracht de jaren tussen 1933 en 1939 in diverse concentratiekampen door Nadat hy was vrijgelaten, werd hij opgeroepen voor de Wehrmacht en hij nam deel aan de invasie in Polen, Toen in 1946 linkse socialisten en com munisten de socialistische eenheids partij vormden, werd hij lid van die partij. Drie plaatsvervangende burgemees ters zijn door de vergadering benoemd. Op de lijst van leden der magistra tuur, die door de vergadering gekozen werd, waren alle politieke partijen der Sovjet-zone vertegenwoordigd alsmede de „vrije Duitse vakverenigingen" en andere massa-organisaties. De verkie zing had plaats met algemene stemmen. Er waren geen tegencandidaten. De afdelingen personeelszaken, fi nanciën en economie kwamen in han den van de SED. Ebert verklaarde ter vergadering: „Wij zullen zorgen, dat elk Berljjns ge zin kolen heeft. Wij zullen het electri- citeitsrantsoen verhogen en met ingang van 1 Januari zullen wij rantsoenkaar- ten voor textiel invoeren. Wij zullen voorts een overeenkomst treffen om meer kolen naar Berlijn te doen trans porteren, zodat de fabrieken, die thans stil liggen, weer aan het werk kunnen. Wij weigeren te geloven, dat enige be zettende macht zal verhinderen, dat deze dingen uitgevoerd worden". „Er is een beslissende stap genomen" aldus Ebert, „de scheuring van Berlijn is geëindigd". Hierna begaf men zich naar de mas sa-bijeenkomst „Unter den Linden". Lange rijen arbeiders waren reeds ver zameld voor de ruïne van de Humboldt- universiteit. De Berlijnse radio (Sovjet zone) sprak van „enige honderdduizen den". Reuter voegt er aan toe, dat de me nigte „rustig en ordelijk" was. In een bepaalde sector van de menig te, aldus Reuter, werden afkeurende kreten geuit, toen Ebert meedeelde, dat het oude stadsbestuur de voet was ge licht. Spoedig daarop rolden enige ar beiders-delegaties hun vlaggen op en gingen heen. Er werd ruim baan voor hen gemaakt en zij konden ongehinderd vertrekken. Het bericht spreekt van een „dissidente groep" van „verscheidene honderden". Volgens Reuter scheen de menigte „matig geest-driftig" en applaudisseerde „apatisch" of stond brood te eten. In de invallende duisternis gingen „grote aantallen" naar huis, terwijl de toe spraken nog aan de gang waren. Er wordt aan toegevoegd, dat de me nigte „bijna uitsluitend bestond uit be woners van de Oostelijke sector en ar beiders, die van fabrieken in de Ooste lijke sector vrijaf hadden gekregen". Berlins „wettig gekozen magistra tuur onder leiding van mevr. Louise Schroeder, waarnemend burgemeester van Berlijn", zal bijeenkomen in de woning van mevr. Schroeder in de Amerikaanse sector ten einde de si tuatie te bestuderen, die is ontstaan door de verkiezing van 'n magistra tuur, welke gesteund wordt door ver tegenwoordigers van de Oostelijke sector. Dr Friedensburg, plaatsvervangend burgemeester, verklaarde, dat ten ge- ALLEEN NACHTVORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Vannacht en mor genochtend lichte vorst, behalve plaat selijk in de kustgebieden van de Noord zee en het IJselmeer. Hier en daar tij delijk nevel of mist. Morgen overdag overal temperaturen boven het vries punt en weinig bewolking. 2 DECEMBER. Zon op: 8.27 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 10.48 uur; onder: 17.21 uur (nm.). Hoogwater te Katwijk te 4.27 en 16.42 uur ((springtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's volge van de „communistische zet" de nog overgebleven takken van dienst genoopt zouden zijn Wbt raadhuis.dat in de Sovjet-sector gelegen is, te ver laten. Vijf van de twaalf afdelingen hadden het raadhuis reeds ontruimd. Dr Suhr, voorzitter van de „Westerse gemeenteraad van Berlijn" heeft be kend gemaakt, dat zijn ondergeschik ten „niet verplicht" zijn, instructies op te volgen Van Fritz Ebert. Volgens dr Suhr heeft het „Oostelijke stadsbe stuur" geen wettige basis en heeft het geen recht enigerlei maatregel te ne men. Later verklaarde dr Friedensburg, dat hij het raadhuis niet zou verlaten. „De beslissing van de communisten om een afzonderlijk stadsbestuur voor de Sov jet-sector te vormen, zal rampzalige ge volgen hebben", zei hij. „Berlijn kan niet in twee delen bestuurd worden". Volgens hem is Fritz Ebert ,een zwakke figuur, die slechts een marionet ls van de communistische leiders". Nog wordt, gemeld, dat dr Friedens burg enige tijd lang gedwongen in het raadhuis verbleef, daar de Sovjet-poli- tie hem slechts toestemming wilde ge ven het gebouw te verlaten, wanneer hij zijn actetas liet inspecteren. Dit weiger de hij. Later stond hij echter het hoofd der politie toe de tas te controleren, waarna hij verlof kreeg te vertrekken. De Amerikaanse bevelhebber te Ber lijn, kolonel Frank Howley, heeft de instelling van „een afzonderlijk stads bestuur voor de Oostelijke sector" een arrogante daad genoemd, geheel ge speend van legaliteit. „Van de wettig gekozen gemeenteraad van 130 leden hebben slechts de 26 le den van de socialistische eenheidspartij deelgenomen aan de schertszitting in de opera", aldus Howly. „Als het niet zo tragisch was, zou men de door de Sovjets gesteunde actie van heden „de comedie in de staatsopera" kunnen noemen". Ook generaal-majoor Herbert, de Britse commandant in Berlijn, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de „actie het culminatiepunt vormt van de door de Sovjets ge- inspireerde pogingen om de commu nistische minderheid in de stad te doen overheersen". De drie Westelijke militaire gouver neurs in Duitsland hebben een brief doen toekomen aan maarschalk So- kolofsky, de Sovjetrussische gouver neur, waarin zij de verkiezing van nieuwe functionarissen in het Bcr- lijns gemeentebestuur in de Oostelijke sector van Berlijn „onwettig" noemen en aandringen op toepassing zonder voorbehoud van de Berlijnse constitu tie, zoals deze door de vier bezettende machten is goedgekeurd. De brief is door elk der drie gouver neurs afzonderlijk, doch in gelijkluiden de termen, verzonden, tevens als ant woord op de eerder van Sokolofsky ont vangen brief. Verder wordt in deze brieven tegen de Sovjet-autoriteiten de beschuldiging in gebracht, dat zij zouden pogen de stad te verdelen en de uitoefening van de democratische rechten in hun sector te verhinderen door uiteenscheuring van het gemeentebestuur door „straat schenders" toe te laten, gekozen func tionarissen te ontslaan zonder instem ming van de Westelijke commandanten en door de geallieerde Kommandantura te verlaten. MUTATIES AAN ENGELS DEPARTE MENT VAN BUITENL. ZAKEN. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heef mtedegedeeld, dat sir Orme Sargent zyn functie als on derstaatssecretaris zal neerleggen en per 1 Februari opgevolgd zal worden door sir William Strang, tot nu toe hoofd van de afdeling Duitse zaken. Sir Ivon Kirkparyrick zal enige van de plichten als hoofd van de afdeling Duitse zaken overnemen, terwijl hij sommige van zijn plichten als onder minister van Buitenlandse Zaken zal blijven waarnemen. Gladwyn Jebb, adviseur van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken voor de V. N. en Brits afgevaardigde voorde permanente commissie voor de West- europese unie is gepromoveerd tot on der-minister van Buitenlandse Zaken. Hij zal zijn dubbele functie blijven waarnemen. HIMMLERS BEZITTINGEN VERBEURD VERKLAARD. Heinrlch Himmler, leider van de vroegere Duitse SS, die vergif innam toen hij door de Engelsen in 1945 werd gearresteerd, is -door een zuiverings rechtbank bij Muenchen gerangschikt onder de „grote oorlogsmisdadigers". De rechtbank bepaalde, dat alle bezittin gen van Himmler zullen worden ver beurd verklaard. Himmlers weduwe en zijn twee kinderen zullen echter recht hebben op een deel der bezittingen. het uitoefenen der koninklijke prero gatieven. De regeringsverklaring legt er de na druk op, dat hoe de oplossing van het koningsvraagstuk ook zal zijn, 'n dergelijke studie thans noodzakelijk is. Wat het sohoolvraag-stuk betreft, de regering acht het ogenb.ik gekomen om, bce ingewikkeld 't sohoolvraagstuk ook is. een poging aan te wenden, om tot 'n oplossing te geraken. "5lij zal 'n com missie instellen die het schoolprobleem in zijn geheel zal bestuderen. De com missie zal binnen zes maanden verslag van haar bevindingen moeten uitbren gen. Met betrekxing tot de zo juist beëin digde tienjaarlijkse volkstelling zal de regering bij ae wetgevende Kamers een ontwerp indienen, houdende wijziging van de kieswet. Deze wet dient bij de aanstaande verkiezingen Oherfst 1949) toegepast te worden. De regering is voorts besloten maat regelen te treffen die een betere toe passing van de taalwetten, in het bij zonder waar het regeringsinstanties be treft, zullen verzekeren. Bovendien zal de regering in de loop van de eerstvol gende weken een wetsontwerp bij de Kamer indienen, waarbij het statuut van de Belgische nationale radio-om- rcep wordt vastgesteld. De regeringsverklaring legt er verder de naduk op dat de uitvoering van de wet, houdende organisatie van het be drijfsleven, zal worden voortgezet. Met de uitbetaling van de oorlogs schade zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. De financiële problemen zullen een belangrijke stap nader tot haar' oplos sing kernen indien de sutisidies aan de Belgische kolenmijnen en aan de na tionale maatschappij der Belgische spoorwegen afgeschaft kunnen worden. Na een debat van vijf uur over bin nenlandse aangelegenheden, met na me de werkloosheid, kreeg de regering éen vertrouwensvotum. Socialisten en katholieken stemden unaniem voor de motie bij handopsteken, doch de libe ralen en communisten stemden tegen. Bestrijding werkloosheid hoofddoel De Belgische eerste minister en mi nister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft gistermiddag de nieuwe rege ringscoalitie aan de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers voorge steld en de regeringsverklaring voorge lezen. De voornaamste taak van de nieuwe regering zal zijn met alle mogelijke middelen de werkloosheid, die in vele takken van bedrijf een dreigende vorm begint aan te nemen, te bestrijden. Inzake de koningskwestie blijft de Belgische regering trouw aan de ver klaring van Maart 1947, op grond waar van zij bereid is iedere gelegenheid te baat te nemen die kan leiden tct een grondwettelijke oplossing van dit moei lijke ep pijnlijke vraagstuk. De regering doet een beroep op allen, opdat de besprekingen waartoe de ko ningskwestie nog aanleiding zou kunnen geven, in een atmosfeer van waardig heid en van eerbied voor iedere overtui ging zullen verlopen. De regering heeft besloten een com missie in te stellen, samengesteld uit leden van het parlement en van ju risten, die als opdracht zal hebben de toepassing te bestuderen van de con stitutionele principes met betrekking tot Het m.s. .oranje", hec vraggfcscn..p van ae Mij, Nederland, ligt op hei ogenblik in de dokken van de Nederl. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam een gedaanteverwisseling te ondergaan. Van hospitaal- en troepentransportschlp wordt het weer in overeenstemming met zijn oorspronkelijke taak als pas sagiersschip ingericht. Het interieur van de 2e klasse eetzaal wordt, geheel- vernieuwd met inbegrip van tafels, wanden, vloeren en verlichting. VOEDSELPAKKETTEN VAN DE BRITSE KROONPRINSES. Prinses Elizabeth van Engeland heeft het ministerie van voedselvoorziening verzocht aan iedere moeder een voed selpakket te zenden, die het leven ge schonken heeft aan een kind op 14 No vember, de geboortedatum van haar zoon. Deze pakketten zullen afkomstig zijn van de zending, die prinses Eliza beth sinds haar huwelijk uit de delen van het gemenebest en Amerika ont vangen heeft. Gemiddeld worden 2.500 kinderen per dag in Groot-Brittannlë geboren. BINNENLAND. Met ingang van heden ls het mo gelijk waardezendingen per luchtpost te verzenden naar Denemarken, Finland (geen doosjes), Frankrijk, Groot-Brittan- më en Noord-Ierlanc, Vrije Staat Ierland. Noorwegen (geen doosjes), Portugal. Spanje (geen doosjes), Zweden, Zwitser land, Argentinië, de Ned. Antillen en Su riname. Het bedrag der aangegeven v/aar- de mag. voor deze zendingen, de f. 500 niet te boven gaan. Tijdens werkzaamheden met een kraan ls bij de Chamotte Unie te Gelder- malsen de 40-Jarige M. uit Gorkum van een 20 meter hoog gebouw van het fabriekscomplex naai beneden gestort. Met zeer ernstige inwendige kneuzingen werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarna overleden ts. De Nederlandse coaster „Martha" ls gistermiddag in IJmuiden binnengeko men. nadat het schip op de Humber in de dichte mist In aanvaring was gekomen met een onbekend schip en daarbij een zware beschadiging aan de voorsteven opliep. De „Martha" kon op eigen kracht naar IJmuiden ".tomen. De heer M P. Gorslra is benoemd tot vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen In Den Haag Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwarp tot vervallenverklaring van de bezettlngsregeling betreffende de termijn van bewaring van boeken, be scheiden en balansen van bedrijven. Het wetsontwerp heeft ten doel de termijn van bewaring weer op 30 jaar te stellen. De Nederlandse ambassadeur te Pa rijs, jhr Starkenborgh Stachouwer. is door de Franse premier Queullle. voor zijn ver trek uit Frankrijk ontvangen. Bij K. B. is benoemd tot Offlqler in de Orde van Oranje-Nassau, de heer H. Keyser, te De Bilt, directeur van het K.N.M.I. Vrijdag a.s. zal de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr J. In 't Veld zich in 's-Hertogenbosch van de stadsuitleg, de saneringsplannen en de woningbouw op de hoogte stellen. 600.000 sigaretten waren de bult van enige C.C.D,-ambtenaren, die in Amster dam 2 mannen en 2 vrouwen, onder ver denking van zwarte handel, hebben aan gehouden. BUITENLAND. Wederom zijn enkele bekende perso nen uit Tsjecho-Slowakije gevlucht. Tot dusver z(jn 55 parlementsleden en 14 ge neraals uit Tsjecho-Slowakije gevlucht. In een verklaring zegt 'de Chileense militaire procureur-generaal, dat het Jongste „rechtse complot" tegen de rege ring geïnspireerd was van Argentinië' uit en samen moest vallen met andere op standige bewegingen van Zuid-Ameri kaanse landen. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Marshall zijn tijd sinds de terugkeer uit Parijë doorgebracht In een militair hospitaal. Hij wordt aan een algemeen onderzoek on derworpen. Alle vrouwenverenigingen te Zürich hebben de hulsvrouwen opgeroepen om door een 14 dagen lange boycott van dé slagers te trachten de stijging der vlees- prijzen ongedaan te maken. De voormalige Venezolaanse presl- dent, Gallegos, is naar de militaire school te Caracas overgebracht. Acht van zijn vroegere ministers zijn in de centrale gc- i vangenis opgesloten. 1 - In het bureau van de Franse mi. nister van openbare werken en vervoer is de overeenkomst getekend tussen de ver eniging van bij de C.G.T. aangesloten ha venarbeiders en de regering. Volgens de overeenkomst zullen de nu stakende ar beiders heden naar het werk terugkeren. Volgens een bericht uit Algeciras' wordt vermoed, dat een vernield Ameri kaans vliegtuig, dat in de bergen tussen Algeciras en Tarifa (Zuid-Spanje) is ge vonden, hetzelfde vliegtuig is, dat ver ast or j viicEKuig iö, uao ver leden week werd vermist op een vlucht van Gibraltar naar Port Lyautey (Frans Noorc£ Afrika) Churchill ls gisteren 74 Jaar gewor den. Zijn secretaresse beantwoordde tele fonisch een aantal vragen. Churchill heeft volgens haar zeer vele gelukwensen ontvangen uit alle delen van de wereld. Churchill verheugt zich in een uitste kende gezondheid, zei ze. De gemeenteraad van Chartres heeft zich uitgesproken voor de verplaatsing van de stedelijke luchthaven, die minder dan l j k.m. van de stad ligt. De raad acht dit een gevaar voor de historische mo numenten in de stad, in het bijzonder van de 13de eeuwse cathedraal. Ten gevolge van de dichte mist zijn op een viaduct by Stockport (Lancashire) twee treinen op elkaar gelopen. Vier per sonen kwamen om het ie\en en ongeveer 50 werden gewond. De dichte mist, de dichtste sinds Jaren, hinderde het red dingswerk. Op het tydstip van de botsing was er bijna geheel geen zicht. Bij Birmingham Ie de sneltrein Bir minghamLonden op een locomotief ge reden Zes personen moesten gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. De HJn was meer dan een uur geblokkeerd. Voorlopig verslag Overzeese Gebiedsdelen: Onder hen vele communisten met geheime opdrachten Wij ontlenen aan het voorlopig ver- slag"/der Tweede Kamer betreffende ds begroting „Overzeese Gebiedsdelen '49", dat zeer vele leden van oordeel zijn, dat de betekenis van de Republiek het laatste jaar belangrijk verminderd is. Niettemin blijven zij in de Republiek toch neg steeds een belangrijks factor zien. Zij wijzen er op, dat de Republiek ook door vele Federalisten beschouwd wordt als de moederorganisatie van het gehele Indonesische nationalisme. Een hd stelde de vraag of de rege ring zich neg immer voorstelt met de huidige machthebbers der Republiek tot een accoord te komen Daargelaten, dat de onwil van deze heren wel overdui delijk is gebleken, hebben zij zich zo danig naar alle kanten gecompromit teerd, dat men mag vragen of de waar digheid van Nederland nog wel toelaat met hen onderhandelingen te voeren. Vele leden kunnen zich met deze be schouwing niet verenigen. Zeer vele leden zien met voldoening, dat de bestrijding van het communisme in Indonesië door de Nederlandse rege ring krachtig ter hand genomen wordt. De actie, die een Nederlands Vrou wencomité de laatste tijd in binnen- en buitenland voert, heeft vele leden onaangenaam getroffen. Dit comité ope reert met allerlei oncontroleerbare ge gevens. Nieuw bemid del'ngc voorstel van Bramuglia BETREFT ALLEEN DE FINANCIËLE ZIJDE. Te Parijs wordt vernomen, dat dr Bramuglia, de voorzitter van de Veilig heidsraad, gisteravond een resolutie heeft klaargemaakt ter oplossing van de Berlijnse kwestie, welke hij bij de Vei ligheidsraad wil indienen. Naar verluidt zou in de resolutie het volgende worden voorgesteld: 1. Instelling van een commissie van financiële deskundigen uit de zes „neu trale" leden van de Veiligheidsraad. 2. Assistentie voor deze commissie van financiële deskundigen, benoemd door de secretaris-generaal van de V. N., Trygve Lie, uit het personeel van het secretariaat. 3. Overleg van de commissie met des kundigen van de vier bezettende mo gendheden in Berlijn, 4. Beëindiging van het werk der com missie per einde December. De aangewezen deskundigen zullen pogen In overleg met de betrokken mo gendheden voorwaarden op te stellen voor de uitvoering van de richtlijnen van 30 Augustus betreffende invoering in Berlijn van de Sovjetmark en de con trole op de uitgifte en circulatie en regelen betreffende bank- en crediet- teciliteiten en de handel van Berlijn met de buitenwereld. Ingeval men niet tot overeenstem ming kan komen, zal de commissie van deskundigen een gedetailleerd rapport uitbrengen aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. In Westerse kringen is men algemeen van oordeel dat het nieuwe plan van Bramuglia door de Westerse mogend heden zal aangenomen worden, doch dat deze alvorens zich tot iets te verbinden, de bevoegdheid en de taak wensen vast te leggen van het nieuwe comité van deskundigen, die een oplossing van het muntprobleem zullen uitwerken. Men wtfst er tevens op, dat de voor stellen van Bramuglia geen betrekking hebben op al de vraagstukken waarover onder de grote mogendheden te Berlijn verschil van mening bestaat en dat er, onder deze voorwaarden, geen sprake kan zijn van een bemiddelingsplan, zo als in sommige berichten was gemeld. In de politieke commissie is het debat over Palestina voortgezet. Engeland maakte zich los van het plan Berna- dotte en zal nu met Amerika meegaan. In de Kleine Assemblée heeft Wys- jinsky weer een „donderrede" gehou den tegen de voorstellen het veto-recht af te schaffen of te beperken. De Krupp-fabrieken EEN PLAN VOORGELEGD. De bezefctingsautoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan het volgende plan ten aanzien van de ijzergieterijen van het Krupp-concern te Essen: 127 gebouwen, die niet voor de vervaardiging van oorlogstuig kunnen worden ge bruikt. zullen gespaard worden ten be hoeve van de ontwikkeling van de Du't- se vredeseconomie. 73 gebouwen, die voor 60% of meer zijn beschadigd, zul len onmiddellijk worden gesloopt. Het hierdoor vrijkomende staalschroot zal worden geëxporteerd. Ten slotte zullen 22 gebouwen, die geschikt zijn voor de vervaardiging van oorlogstuig worden vernietigd, tenzii de bevoegde Du tse autoriteiten binnen redelijke tijd aan het militair bestuur gedetailleerde plan nen tei goedkeuring kunnen voorleggen die voorzien in het dienstbaar maken van deze gebouwen aan de vredesecono- m e en beogen alles te verwijderen, wat deze gebouwen voor bewapeningsdoel einden bruikbaar maakt. BESPREKINGEN DER WÊSTELIJKE GOUVERNEURS. De drie Westelijke militaire gouver neurs in Duitsland zijn tot vrijwel al gehele overeenstemming gekomen ten aanzien van de functies, de samenstel ling en de bevoegdheden van een per manente „militaire veiligheidscommis sie", doch konden niet tot een oplos sing komen betreffende de nog bestaan de meningsverschillen over het bezet- iingsstatuut. Op 16 December zullen de gouver neurs voor de vierde en laatste maal bijeenkomen. Verschillende leden zouden gaarne vernemen of de minister iets bekend is van een zeer omvangrijke Chine- zenimmigratie naar Indonesië, d:e volkomen clandestien zou geschieden. Volgens uit Indonesië ontvangen be richten zou deze clandestiene land verhuizing een alarmerende omvang aannemen. Tussen de clandestiene Chinese im migranten zouden bovendien vele communisten zitten, die met geheime opdrachten uitgezonden worden om de verwarring in Indonesië nog te vergroten. Beschikt dc minister ter zake wellicht over ambtelijke gege vens? Delegatie te Batavia gearriveerd Thans bespreking met kamerleden De Nederlandse ministers Stikker en Sasseh, alsmede de heer Neher en hun adviseurs zijn hedenmorgen te Batavia gearriveerd. Bij aankomst zeide minister Sassen: „Wij zijn teruggekomen om bespre kingen te voeren met de te Batavia aangekomen Kamerleden. De gesprek ken te Kaüocrang met Moh. Hatta en andere Republikeinse autoriteiten werden in een aangename sfeer ge voerd. Het zou echter te vroeg zijn, om daarop reeds thans commentaar te geven". De ministerswerden begroet door de adjudant van dr Beel, de chef van het Kabinet en de Nederlandse Kamerleden. Hatta heeft tegerïover Antara ver klaard, dat alle besprekingen van. de laatste vier dagen een Informeel ka rakter droegen en dat men kwesties in verband met het Nederlands-Indone sische geschil besproken had. Hij zei, dat de Nederlandse delegatie na een verblijf te Batavia naar Nederland zou gaan om een memorandum inzake de besprekingen te Kalioerang aan het parlement voor te leggen. Gisteravond heeft de laatste bespre king tussen minister Sassen en Hatta plaats gevonden. Beslissende slag om Nanking De hoofdmacht van de Chinese rege ringstroepen, die onlangs gewikkeld waren in de strijd om Soetsjou, is thans op mars naar het Zuiden om zich te mengen in de slag bij Pengpoe, 160 km ten Noorden van Nanking. In Soetsjou Ls thans alleen nog het 74ste leger ach tergebleven. De beslissende veldslag om centraal China en de beheersing van de rivier de Jangtsze ontwikkelt zich in het gebied halverwege Nanking en Soetsjou. De regeringsstry-dkraohten zouden in hoefijzer-formatie ten Noor den van Pengpoe zijn opgesteld. Men verneemt uit goed ingelichte bron, dat de regering besloten heelt te evacueren. 1. De Tsjoengtoenfoe, d.i. het bureau van de president der republiek, de uit voerende en de wetgevende joean, zou den naar Kanton worden overgebracht. 2. De drie andere joeans (voor ge rechtelijke aangelegenheden voor on derzoek en voor conbróle(, zouden te Tsjoengking gevestigd weiden. Maarschalk Tsjang kai sjek zou be vel gegeven hebben de gezinnen van 't militaire personeel uit Nanking te eva cueren en zou hebben doen weten, dat hij persoonlijk en ter plaatse de verde diging van Nanking zal leiden. SPLITSING IN ITALIAANSE REGERING? De ministers van de socialistische minderheidspartij (Saragat, Temelloni en Lombardo) zullen ontslag nemen, indien de Italiaanse regering bij het slot van het debat over de buitenlandse politiek in de Kamer niet de officiële verzekering geeft, dat Italië geen enkel militair accoord zal ondertekenen. Wat er in Indonesië gebeurt Sjarifoeddin en Soeripno gevangen genomen REPUBLIKEINSE VELDTOCHT PRACTISCH TEN EINDE? Reuter meldt dat Amir Sjarifoeddin door de Republikeinse troepen is ge vangen genomen bij de kapxpong Klamboe, waarheen hy na de arres tatie van Djokosoejono was gevlucht. Nog andere communistische leiders werden tegelijk met Sjarifoeddin ge vangen genomen, o.a. Soeripno. Reuter zegt hierbij, dat door deze ar restaties practisch een eind is gekomen aan de Republikeinse veldtocht tegen de communistische opstandelingen. Een later bericht wekt echter twijfel aan de juistheid van Sjarifceddins ge vangenneming. DE MERAPI WERKT De Merapi, ten Noorden van Djokja, vertoont een zodanige vulkanische wer king, dat de op de hellingen liggende desa's zijn ontruimd. REGENT VAN BANJOEWANGI WALI NEGARA VAN OOST-JAVA. Het voorlopig parlement van Oost- Java heeft met 40 stemmen voor, 3 stem men tegen en 2 stemmen blanco, tot Wall Negara van Oost-Java verkozen d# regent van Banjoewangi Ahmed Koe- soemonegoro. Deze stamt uit ee oud, Bajajoewwfti's regentengeslacht.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1