Ml) Ve "Beéuwe tiel Majoor H. Wels 25 jaar bij Leger des Heils Laatste Berichten Succes- Agenda LE1DSCH DAGBLAD Strenge winter KAMER Vulpenkliniek Dameskapsalon Permanent 6.- Abonneert U op en Adverteert in het Moet ik nu heus op Uw tafel gaan ontbreken 7 Voor IDEALE kwaliteit... Jams van de j een Jongste Bediende (m.) ADVERTEERT LN DIT BLAD MAANDAG 29 NOVEMBER (Foco Leldscli Dagblad/Van Vliet). Majoor Wels en zijn echtgenote (rechts naast hem tijdens het in ontvangst nemen van de gelukwensen. toegezongen, bracht luit.-kol. M. Huijg van Amsterdam de gelukwensen -van het hoofdkwartier over. Aan de hand van Markus 10 45 „Want ook de Zoon des mensen is niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen en zijn ziel te geven tot een rantsoen voor velen", sprak spreker een overdenkingswoord, waarin hij uiteenzette hoe majoor Wels, gehoor gevende aan de roepstem Gods. velen tot zegen is geweest. Zich een trouw volgeling van zijn Leidsman we tende, was het hem een vreugde zijn leven in het teken van het dienen te mogen plaatsen. Daarbij heeft hij mo gen ervaren, dat God het st-eeds goed voor hem heeft gemaakt. Nadat spre ker er op gewezen had, dat de jubilaris reeds op 12-jarige leeftijd zijn intrede bij het Leger des Heils deed, stond- hij achtereenvolgens stil bij de verschillen de bevorderingen, welke majoor Wels heeft gemaakt en de plaatsen, die hü heeft gediend. Ten slotte deelde spreker mede, dat het hoofdkwartier besloten had om majoor Wels, in verband met zijn lange diensttijd, „de orde van lang durige dienst" uit te reiken. Nadat spreker het zilveren ere-teken ma joor Wels op de borst had gespeld, zongen de aanwezigen hem een zegenbéde toe. Welpen, kabouters en padvindsters bodeh vervolgens enige geschenken aan, waarna nog verschillende aanwezigen, ow. majoor A Nieuwenhuijse, directeur van de Landkolonie van het Leger des Heils, het woord hebben gevoerd, die allen getuigden van de grote achting en sympathie, welke men in brede kring koestert voor de-arbeid van de thans jubilerende majoor. Met een enkel woord heeft majoor Wels voor een en ander bedankt. Een hartelijke huldiging Majoor H. Wels, onder wiens bezielen de leiding het Leidse corps van het Leger des Heils staat, herdacht een dezer dagen het feit, dat hij voor 25 jaar in actieve dienst van het Leger trad. Niet minder dan 20 aanstellingen kreeg de majoor in de loop der jaren. Zo gaf hü 4Ms jaar zijn krachten aan het maatschappehjk werk, terwijl hij de evangelisatie ruim 20 -jaar heeft ge diend. Majoor Wels, die in 1898 in Elandsfontein in Zuid-Afrika werd ge boren en die in Juni 1946 als opvoleer van adjudant K. Offenberg naar Lei den kwam, heeft het Leger des R«j"S ln onderscheidene functies in de navol gende plaatsen gediend: Winscnoten, Amsterdam, Rotterdam, Maassluis, Steeenwijk, Vlissingen Treebeek, Gro ningen, Den Haag. Lunteren, Apeldoorn, Zaandam en Gouda. In al die jaren heeft hij een grote steun gevonden in zijn echtgenote, kapiteine F. Wels Mudde, wier leven reeds 28 jaar met 't Legenverk saamgeweven ls Ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum vond Zaterdagmiddag in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Hooigracht een druk bezochte receptie plaats, waar vele Legervrienden uit Lei den en omgeving de gelukwensen kwa men aanbieden, en majoor Wels hebben gedankt voor zü'n- uitnemende gaven van hoofd en hart, welke hij reeds 25 jaar in dienst van het Leger des Hells heeft gesteld. In aansluiting op deze receptie vond in de avonduren een huldigingsbijeen- komst plaats, welke zeer druk bezocht was. Nadat de padvinders(sters)^ een vlaggengroet hadden gebracht en ma joor Wels de zegenbede uit Ps. 134 was „Voorgeest"-leerlingen zingen voor Wereldomroep EEN VOLLEDIG SUCCES. De laatste feestavond op 22 Nov. werd o.m. bijgewoond door enkele medewerk sters van de P. C. J. Wereldomroep, die enthousiast besloten een opname te ma ken van het voorprogramma, dat uit 17 verschillende nummers bestond. Zaterdag was de grote dag! Toen de blauwe auto van de Wereld- omroep het terrein van Endegeest kwam oprijden, waren eerst de ..Sleuteltjes", de radio-kinderklas, onder leiding van Henk Franke aan de beurt, om hun liedjes te laten opnemen. Wat een vreugde, toen ze, na afloop, hun eigen stemmen uit de wagen hoorden klinken! Daarna waren de leerlingen van school „Voorgeest" aan de beurt. Vele .lezers hebben op verschillende avoqden de kinderen op het toneel in actie ge zien. Nu moesten ze spel, pilmiek en gebaren achterwege laten, om alleen vodr de microfoon te spelen. Dit was al een paar dagen geoefend. Het wekte bij negina Zwart, de sym pathieke jeugdleidster van de P.C.J., grote bewondering, dat deze zwakbe gaafde kinderen zo vlug reageerden op haar aanwijzingen. Zonder haperen kon het hele programma achter elkaar wor den opgenomen. Regina Zwart had voor ieder kind een verrassing meegebracht. En toen beleefden de Kinderen de grootste emotie in hun leventjes. De technicus, de heer Ruis draaide frag menten uit de opgenomen platen. Allen «verdrongen zich om de auto, om hun stem te horen. Het hoeft zeker geen betoog van welk een opvoedkundige waarde deze uitvoe ringen zijn. Dank zij de grote mede werking. van de Geneesheer-Directeur en de administratie, is het mogelijk, de school voor de kinderen tot een licht punt in hun leven te maken. Door deze uitvoeringen hebben de leerlingen van school „Voorgeest", vele banden van vriendschap gesloten met groot en klein in Lelden en omgeving. Blyken van waardering, in de vorm van speelgoed, lekkers en andere ver rassingen, komen telkens de wel kleine, maar gezellige school binnen, waarvoor Hoofd en personeel langs dez^ weg hun hartelüke dank uitspreken. Nader zal nog worden bekend ge maakt wanneer de opnamen zullen wor den uitgezonden. ONTSPANNINGSVER. „O.K.E." Bovengenoemde vereniging gaf Zater dagavond in de zaal van de heer Heme- rik aan de Hoge Rijndijk een Sint Ni- colaasfeest voor de kinderen der leden. De voorzitter, de heer J. Roefstra, heette alle kinderen van harte welkom en wenste hun een genoeglijke avond toe. Als eerste trad op de goochelaar Wil li Alberto, die de kinderen met zijn won derlijke toeren uitstekend vermaakte. De Anja's verzorgden het muzikale ge deelte van de avond en speelden vele Sint Nicolaas-versjas. Het hoogte punt was, als steeds, het bezoek van de Sint met zijn knecht. De Sint liet ieder kind bij zich komen en overlaadde allen met versnaperingen en een passend geschenk. Nadat de heer Alberto nogmaals met groot succes was opgetreden, maakte de heer D. Sloos zich tot tolk der aanwe zigen door het bestuur dank te zeggen voor het voortreffelijk geslaagde feest. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 29 November. De belangstelling concentreerde zioh in hoofdzaak op enige specialiteiten. De stemming was prijshoudend, maar de koersbeweging onregelmatig. HVA's openden iets lager, avanceerden een achttal punten, waarbij zioh en vrij levendige handel ontwikkelde hetgeen verband hield met het feit, dat de han del recepissen per 1 December 'n aan vang zal nemeni Tegen het slot volgde een kleine reactie. Van affaire in Ruo- berfondsen was hoegenaamd niets te bemerken, doch de stemming was prijs houdend. Van de Tabakken kwamen aandelen Deli-My. iets hoger. Pnilips werd een paar punten boven het vorige slot ingezet, waarna zich weldra een reactie voltrok, die echter weer gevolgd werd door een herstel; tenslotte was er een kleine koerswinst. Unile vers waren iets lager. Koninklijke wer den een viertal punten lager ingezet, doch konden zich daarna verheffen. Bij het slot werd een paar punten beneden het slot van Vrijdag afgedaan. De Scheepvaartkoersen waren iets hoger. Bankaandelen lagen wederom vast. De beleggingsmarkt was stil. De Ned, Staatspapieren waren zo goed als onveranderd. Amerikanen veronacht zaamd. EWOUT JOPPENZ ORGANISEERDE E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN. En won zelf de eerste prys! Spelende jongens hadden een door hen gevonden projectiel door middel van een vuurtje op een duintop tot ont ploffing gebracht. Drie verkenners, die in de duinen verblijven, worden door de hevige explosie opgeschrikt en ren nen in de richting van de rookkolom Zo ongeveer was de opdracht, sa mengesteld door dr J. G. Bazuin bij de gehouden E.H.B.O.-wedstrijden, georga niseerd door de Ewout Joppenz-groep voor alle padvinderstroepen in het dis trict Rijnland van de vereniging de Ned. Padvinders. Doordat 15 ploegen werden inge schreven (waarvan één verstek liet gaan), moest in twee lokalen worden gewerkt, welke te voren zoveel mogelijk als „echt" waren ingericht, dus veel duinzand, huilende knapen die hun vriendje uit het zand trachtten te gra ven enz. Na de»wedstrijden volgden 'n brood maaltijd en het kampvuur, waar mu ziek en zang de hoofdschotel vormden afgewisseld door enkele toespraken. Oubaas Bazuin besprak de opgaren en deelde met enkele waarderende oi opwekkende woorden de uitslag van de wedstrijd mee t.w. lè Ewout Jo-Jppenz- groep. Leiden 130 pnt. (max 150 pnt.); 2. Shawano's, Oegstgeest, 122 pnt.; 3. Satrya's (ploeg 6), Oegstgeest, 102 p.; 4. Sagara Satrya's. Oegstgeest, 101 p.; 5. Jan van Galen, Leiderdorp, 100 p.; 6. Satrya's (ploeg 7>, Oegstgeest, 85 p.; 7. Irene (pleeg 2), Hillegom, 82 pt.: 9. Waigunga Lelden, 74 punten. Ten slotte bedankte Hopman Tierolf de jury-leden voor de genomen moeite en de deelnemers voor hun oDkomst. LEIDERDORP De Koningin Juliana school. Deze school, die hier enige weken ge leden ls geopend, was toen voornamelijk wat het Interieur betreft, nog niet geheel af. Dit ls alles Inmiddels gereed gekomen en het ligt ln de bedoeling, dat ouders en belangstellenden binnenkort ln de gelegenheid worden gesteld een kijkje to nemen. Doodstraf geëist tegen elk lid der Kotülla-groep Na een requisitoir dat bijna lVa uur duurde, eiste de Advocaat-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshot te Amster dam, mr B. J. Besicr, hedenmorgen de doodstraf tegen elk der zeven ver dachten in de zaak tegen dc Amcrs- foortse kampbewakers: Kotaila, Berg. Wolf, May, Brahm, Oberle cn Alscher. Na deze eis klonk een luid applaus van de publieke tribune op. Alle luchtlijnen gestopt OOK AMSTERDAM „POTDICHT". De Amsterdammers, die vanmorgen hun neus buiten de deur staken, werden verrast door een dikke, koude mist, welke als een' ondoordringbare deken over de stad en de omgeving was uit gespreid. Schiphol had vanmorgen een zicht van 50 tot 60 meter, waardoor alle niet viermotorige vliegtuigen aan de grond gebonden waren volgens de voorschrif ten Alle continentale diensten waren gestopt. 58 passagiers, die zich in Frankfurt be vonden. zijn thans per autobus op weg r.aar Amsterdam. Zij hebben ernstige vertraging de bus had reeds vanmor gen vroeg in Amsterdam zullen aanko- .men en zullen hier ook niet verder kunnen reizen. Op het water en in de havens van Amsterdam en Rotterdam was het ver keer vrijwel geheel lamgelegd. Het luchtverkeer lag over geheel West-Europa stil. Alleen met radar bleek het soms mogelijk te varen of te vliegen. EERSTE OPEN IJSBAAN GEOPEND! Op de Match-Ice-Tennis-banen aan de Ezelsdljk te Utrecht kon men heden morgen reeds de ijzers onderbinden en een baantje trekken. Het ijs ligt op gravel dat eerst met water was onder gespoten. EUROPA IN DE MIST. Storm over de V. St. Een groot deel van West-Europa was gi§teren in een dikke mist gehuld, welke het verkeer op zee, te land en in de lucht belemmerde. Zowel de lucht brug te Berlijn als het vliegverkeer in Frankrijk ondervonden hiervan de ge volgen. Het wegverkeer in Frankrijk ondervond vertraging, zowel door dc mist als door de gladheid der wegen ten gevolge van de lage temperaturen. Engeland werd gisteravond in de dichtste mist sedert jaren gehuld. Het wegverkeer lag practisch stil. alsmede het luchtverkeer tussen Engeland en het 'vasteland. De bootdiensten in het Ka naal waren echter practisch normaal. Overstromingen, regens, stormen en sneeuw hebben in ver uiteenliggende delen van de V.S. tijdens het week-elnd schade veroorzaakt. Verscheidene hul zen in Alabama stortten ten gevolge van stormen in. Honderden personen ln het gebied van Birmingham in Ala bama waren dakloos ten gevolge van overstromingen. Men verwacht, dat voor duizenden dollars schade is aangericht. Ontwerp Wederopbouwwet komt spoedig B\j de Tweede Kamer zal binnenkort worden ingediend een wetsontwerp lot „tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid" (Wederopbouw wet). Dit wetsontwerp treedt in de plaats van de reeds eer aangeboden vvetsont werpen „tot regeling van de wederopbouw" en „wijzigingen van de woningwet", welke ontwerpen inmiddels zyn teruggenomen. Daar de toestanden in het bouwbe drijf nog zo weinig zijn gestabiliseerd, wordt aan een tijdelijke voorziening evenals zulks bij de ingetrokken wets ontwerpen het geval was, de voorkeur gegeven. Het onderzoek, dat door de staatscommissie-Van den Bergh wordt ingesteld ten behoeve van de toekom stige wetgeving nopens de „ruimtelijke ordening" en de volkshuisvesting is op zich zelf een afdoende reden om van een duurzame regeling voorlopig af te zien. Het in té dienen wetsontwerp laat de woningwet ongewijzigd. In het nieuwe wetsontwerp wordt het vaststellen van wederopbc^iwplannen en de onteige ning ter uitvoering van die plannen geheel in handen der gemeentebesturen gelegd. Het wetsontwerp regelt verder de vaststelling van de rijksbouwpro- gramma's en de verdeling van de con tingenten voor bouw en herbouw. Bij dc verdeling van het contingent voor woningen worden Gedeputeerde Staten ingeschakeld. De goedkeuring van wer ken zal grotendeels aan de gemeentebe sturen worden gedelegeerd. Ten slotte wordt een wettelijke grondslag verschaft aan het verlenen van credieten, bijdra gen of zekerheid door de overheid aan particulieren. SJOETSJOU GEVALLEN. Te Nanking wordt uit militaire bron cle val van Sjoetsjou, halverwege Soe- sien en Pengpoe, gemeld. Uit dezelfde bron wordt medegedeeld, dat de ontrui ming van Sjoetsjou door het ministerie van landsverdediging is bevolen. Nederland-België toch in Amsterdam ONDANKS VERHOOGDE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Het bestuur van de KNVB heeft besloten de wedstryd NederlandBel gië op 13 Maart a.s. toch in het Olym pisch Stadion tc Amsterdam te doen spelen. Hoewel het bondsbestuur zijn' ernstige bedenkingen tegen de verhoogde ver makelijkheidsbelasting handhaaft, heeft het gemeend door dit besluit de weg open te houden van overleg met de be trokken gemeentebesturen om te komen tol een redelijke verhouding tussen de noodzakelijke inkomsten uit wedstrijden ten bate van de sport enerzijds en de vermakelijkheidsbelasting anderzijds. Het bestuur spreekt er zyn groot leedwezen over uit dat het belangrijke bedrag, hetgeen sinds het einde van de oorlog na elke interlandwedstrijd voor de liefdadigheid kon worden af gezonderd, thans door verlaagde toe gangsprijzen moet komen tc vervallen. Alleenstaande nette jongeman vraagt een ongemeubileerde Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 4008a. is, binnen! Verzoeke bestellingen nu af te halen. Nog enkele exemplaren over. Breestr. 145-Tel. 23211 MORSSTRAAT 16 Wij bieden U aan een prima Dameskapper A. J. VAN HEERINGEN. Moet ik nu werkelijk de aflevering van mijn verrukkelijke jams drastisch gaan beperken, alleen omdat ik met een schrikbarend „porten-tekort" zit. U kunt aan al mijn potten-zorgen een eind maken als U onmiddellijk iedere lege pot bij Uw winkelier inlevert. Voor U is het zo'n kleine moeite, voor mj betekent het, dat ik U dan veel en, véél meer 'van mijn ideale jams kan leveren. 4. Wèa met de t&ndwolf Er bestaat een afweermiddel tegen tandwolf en dat is het scheikundig FLUOR. Houdt U daarom aan Castelia tandpasta. Microscopisch kleine schuimbolletjes brengen het FLUOR in ieder tandgrocfje j Weer zo'n goed -product TANDPASTA tuben 45 c en 80 c bevat FLUOR tegen tandwolf Octrooi no. 61409 Zo spoedig mogelijk gevraagd een net DAGMEISJE als hulp in de huishouding bij A. J. VREEBURG, Lijsterstraat 1, Telef. 25136 Bestel nu droge eiken en ber ken Blokken v. kachel en c.v. Vastgestelde prijs, f 75,— per 1000 k.g. C. H. BÖSKER, Bloemluststr. 71. Wassenaar Telefoon 2717 K. 1751 Op een kantoor te dezer stede kan geplaatst worden leeftijd 15-17 jaar. Brieven met opgave van genoten onderricht onder no 1172 aan het Bureau van dit Blad. Wegens het tegen te hoge prijs verkopen van melk, eieren, margarine en kaas, werd JOHANNES JACOBUS VAN DER HORST, winkelier te Warmond, wonende en zaakdoende Dorps straat 200, bij vonnis van de Tuchtrechter voor de Prijzen te 's-Gravenhage d.d. 16 November J.I., ver oordeeld #tot betaling va., een geldboete ad f600.—, alsmede 'openbaarmaking van het vonnis op '-osten van de veroordeelde in een plaatselijk blad.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3