PIECK 'sint nicolaas- geschenken heren overhemden kunstgebitten bootartikelen I MAN EN VROUW Amerika bereidt zich verder voor „PHILIPS'-BIOSOL" Bouwterrein Desnoods minder winkel-, doch méér étalage - verlichting Geschil tussen de grootste en kleinste staat ter wereld Het Leidsch Dagblad Laatste Berichten Dodensprong DEE-TAX 26000 Verdrijf: INSTRUMENTENFABRIEK „SMIT" - C.V. ZATERDAG 27 NOVEMBER Kon. Ned. Middenst. bond vraagt spoedmaatregel. In een door de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond gehouden vergadering kwam de ontstemming der winkeliers tot uiting over het verbod om de étalagellchten vóór 's avonds 6 uur te branden. Men beseft zeer wel, dat de precaire machine-capaciteit der Licht fabrieken uiterste zuinigheid in de spits uren noodzakelijk maakt. Het is echter wéér de middenstand, die de dupe wordt. Juist de uren. dat het meest ge winkeld wordt, zyn de étalages onver licht, wat. in het bijzonder in de St. N'colaastüd. voor de winkeliers een gro te schadepost betekent. Men is van mening dat, indien de Overheid overleg had gepleegd, men wel een betere oplossing had gevonden bijv. door elke winkelier gelegenheid te geven een klein gedeelte van zijn éta la gelicht te branden en een over eenkomstig gedeelte van zijn winkel verlichting uit te schakelen. De afdeling Leiden heeft by de Kon. Nederl. Middenstandsbond een verzoek - ,Qnd om, in overleg met de andere middenstandsbonden, een dusdanig voor- r^T met sooed bii de Minister van Eco nomische Zaken in te dienen. OPENF. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK REUVENS. Mr R. Streng volgt dr A. A. v. Rjjnbach op als voorzitter. Onder leiding van de voorzitter, dr A. A. van Rynbach, werd gistermiddag in he^ gebouw aan de Breestraat een ver gadering gehouden van het bestuur met de gewone leden van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek Reuvens. In deze vergadering werd de begro ting voor het jaar 1949 uitvoerig be sproken en uiteindelijk vastgesteld op een bedrag van f. 33.405, Men betreurde hst dat_het ledental (momenteel 2000) z ch in dalende lijn bevindt, hetgeen zim weerspiegeling vindt in de ont vangsten. Wethouder Van Schalk, die voor het gemeentebestuur zitting in het bestuur heeft, deed de sugeestie aan de hand om met Buurt- en Speeltuinver enigingen in contact te treden. Wellicht kunnen m de -buurt- en speeltuinhuizen dependances van Reuvens gevestigd wor den. terwyi deze verengingen ook in de propaganda betrokken kunnen worden. Voorts zal het bestuur de mogeiykheld overwegen of niet op omliggende ge meenten een beroep tot subsidie-verle ning kan worden gedaan. Met name werden Voorschoten en Oegstgeest genoemd." - Als gewone leden werden herkozen mej. dr J. H. van Lessen en de heer P. A. Hibma Dr J. E, Kroon, die niet in het dageiykst bestuur terugkeerde, zal wel zitting houden in het algemeen be stuur, terwijl de voorzitter, dr A. A. v. Rijnbach, als zodanig aftrad. Dr Van Rijnbach blijft evenwel van het dage lijks bestuur deel uitmaken. Bij monde van de heer Hibma werden beide func tionarissen bedankt voor het ,vele werk, dat zy in het belang van Reuvens heb ben verricht. Wethouder Van Schalk s^oot zich hierby als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur aan'. In de hierop volgende bestuursverga dering werfl mr R. Streng in de plaats van dr Van Rijnbach tot voorzitter be noemd MARKTBERICHTEN LEIDEN, .27 Nov. Coöpr Groenteveiling, per 100 kilo; Andy vie 7,7020.60; boeren kool 1321; druiven 80130; Gele kool 78.50; groene kool 7.2011; gekookte kroten 1115; kroten 6.80; lof I 4763; idem II 27—52; prei I 8.2013.60; schor seneren 36; spruiten 10—65; tomaten 12 72; uien 5-^7,60; waspeen I 813, Idem II 6.106.20; Idem III 4.506. Per 100 stuks: Bllkselderle 814; bloemkool 625; Knolselderle 4.30—11; sla X 7.5016.50; idem II 2.50—7 Per 100 bos; peen 9—18; selderie 5.508.30. Rode kool 7—9.60 per 100 kilo. BOSKOOP, 26 Nov. Rozen gr. bloemig per bos vac 20 stuks: Plorex 3.00; Better Times 2.40---2,80; Rosalandla 1.301.90; Duisburg 1.80—3.00; Butterfly 3.20; Vler- landen 2-404.20; Hadley 1.70; Diversen per bos van 10 stuks: Chrysanthen gr. Bloemig 1.90—2.70; Idem kl. bloemig 90— 1.20; tros-chrvsanthen 4095; Clematis Prins Hendrik'2.20; Legustrumtakken 25 29; Mahoniablad 4755; Erika per stuk 812; Pernettya per stuk 2329. KATWIJK a. d. RIJN, 26 Nov, Groente veiling. Bloemkool I 2156; Idem II 13 26; Idem III 613; Waspeen 8.50—13.50; Bospeen 1623; Andijvie 412; Boeren kool 14—17; Rods Kool 7—8; Gele kool 6.509.70; Chinese kool 4.905; Kroten 48.50; Breekpeen 5.505.70; Idem II 4.60; Uien 6.7(^—6.80Spruiten 4560; Selderie 5.40—6 10: Peterselie 5.805.90; Aardappelen 5.30—5.50. KATWIJK AAN ZEE. 27 Nov. Vangst- bericht van hedenochtend: KW 3 90 k. uit de halve vleet; KW 47 60 k. Idem, KW 129 10 k. Idem; KW 122 5 k.. Idem; KW 56 17 k. Idem; KW 68 5 k. Idem; KW 79 10 k. Idem: KW 144 2 k. uit 20 netten; KW 4 3 k. uit 10 netten; KW 54 I k. uit 15 netten-; KW 175 1 k, uit 10 netten, KW 22 1 k. uit 5 netten; KW 67 55 k KW 49 40 k. thuisstomend; KW 39 100 k. thuisstomend; KW 29 120 k.; KW 32 50 k KW 20 40 k. thuisstomend; KW 147 40 k., KW 138 34 k.; KW 23 25 k KW 9 40 k.; KW 140 100"k.; KW 227 30 k. thuis stomend, KW 44 35 k.; KW 42 17 k.; KW 130 85 k.; KW 66 90 k, thuisstomend; KW 170 30 k. thuisstomend; KW 127 40 k.; KW 123 90 k KW 159 85 k. thuissto mend; -KW 163 150 k.; KW 16 30 k IJM 75 140 k. thuisstomend; IJM 74 geen vangst Nog niet gehaald: KW 83. KW 14, KW 167. KW 70, KW 33. KW 97, IJM 283. IJM 268. RIJNSBURG, 27 Nov. Groenteveiling. Aardappelen 56; Andijvie 515; Was- pean 8—12; Uien 68; Kroten 58; Rode kool 7—9; Gele kool 68; Groene kool 7io per kilo. Knolselderle 4—10 per stuk. Peterselie en Seldery 4—11; Bospeen 718 per bos. RIJNSBURG, 27 Nov. Bloemenveiling. Narcissen 60—90, Jozuf 3045; Bacchus 3050; Wellendel ros 3555 per bos. Chrysanthen 1424; Jozuf groot 69 p. st. ROELOFARENDSVEEN, 26 Nov. Bloe menveiling. Jozef wit 33—62, Golden Seal 4070; Little America 2662; Herco 45 63; Twello 35—62. Clity 49—67; Goldflnder Jozef 5—6; Germ 6—30. 2845; Choco 29—42; Pulling 17—25; ROELOFARENDSVEEN, 26 Nov. Groen teveiling. Tomaten A 18.0062 00, Idem B 32 00—78.00; idem C 18.00-^4.00; Glassla I 9 00—17 00. Idem II 3.60—7.80; Stoofsla H.oo—27.00; Andijvie 6.00—14 00, Sav.koöl 4 oo8.00; Uien 4.00—6.00; Witlof 42.00 48.00; Bloemkool 5 0027.00. VLAARDINGEN, 27 Nov: Binnen van de haringvisserij VL 78 met 38 last; VL 56 met 40 last. Marktprys; steurharlng En gelse wal f.30 per kantje. TER AAR. 26 Nov. Waspeen I 68; Idem II 4- idem stek 1 per kilo. Bospeen 7 per bos. Witlof. I 30—59; Idem. II 23—29; idem stek 14—20; Savoye kool 7—8; Rode kool 59~ Groene kool 7—9; Witte kool 5: Chinese kool 7; Spruiten 36—51; Spinazie 27 per kilo. Knolselderij 1—4 per stuk. Bosselderlj 4 per bos. Prei 4—12: Kroten 6. Uien 6: Tomaten 874 per kilo- Bloem kool 430 per stuk. Druiven 1.35—1,40 per kilo. Andijvie 40—1-59, Boerenkool fc—1.10 per bak COLLECTE VOOR DE MILITAIRE TEHUIZEN. In de week van 6 t/m 11 December zal hier ter stede een collecte worden gehouden voor de Chr. militaire tehui zen in ons land en in Indonesië. De in zameling staat onder auspiciën van de daartoe ingestelde vereniging, waarin onder meer >rPro Rege" en de jeugdver- oislngen zitting hebben. Opgemerkt moge worden, dat de militaire tehuizen net alleen van betekenis zijn voor de jongens uit Christeiyke gezinnen, maar dat alle militairen, van welke godsdienst of partij ook, er van harte welkom zijn. Zowel hier te lande als overzee worden de tehuizen dan ook door jongens van alle richtingen bezocht. Zy. h e in de bedoelde week kunnen en willen meehelpen, de collecte te Lei den tot een succes te maken, worden verzocht zioh op Donderdag 2 December naar „Rehoboth". Rapenburg 10. te be geven, Daar vangt namelük 's avonds om 8 uur een byeenkomst plaats, waarin de inzameling zal worden besproken en waarin de instructies zullen worden ge geven. Op een grote opkomst wordt ge hoopt. Van het aantal collectanten en collect-rices immers hangt het welslagen van een collecte af. (Dag in (Adv. BART DE LIGT-HERDENKING. Nu het één dezer dagen tien jaar ge leden was, dat Bart de Ligt, een be kend figuur in de anti-militaristische beweging in ons land, te Nantes over leed. had de afdeling Lelden van de Al gemene Nederlandse Vredes-Actie gis teravond in het gebouw Steenschuur 4 een herdenkingsbyeenkomst belegd» waarin dr H. J. Mispelblom Betfer, Rem. predikant te Rotterdam, wees op de be tekenis van deze figuur en diens stryd voor de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid» giiiiiiMtiiiMiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiAiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiitiiiiiijmiiiiiiHuiniiiiMiiMiuiHiniiiij^ Dat er in menig huweiyk wel eens wat of zelfs héél wat -L sohort, is niet alleen iets van deze tyd. Door de eeuwen heen zy'n er tussen echtparen ruzie's voorge vallen, maar tegenwoordig staat de eis: „de vrouw moet de man blindelings volgen", wel heel erg op losse schroeven. Dat heeft de krachtige man te danken aan de strijdvaardigheid der zachte Eva's, die het „zoetë- doetjes-gedce" van vroeger allang afgezworen hebben en danig pro fiteerden van de voordelen, die door de actie's voor „gelijke rech ten" in haar beminneiyke schoten geworpen werden. De mannen moesten in deze eeuw een angstwekkend deel van hun van oudsher gesancticnneer- de voorsprong afstaan, al blyven er voor de vrouwen altyd nog wel leuzen over, om er een geani meerde strijd voor te voeren. Wanneer men bijv. ziet, dat de gehuwde ambtenares officieel ver wijderd wordt, maar als men haar nodig heeft, mag biyven, dan hoeven de vrouwen toch werkelijk niet erg te klagen, al zyn zy dan ook in velerlei opzicht, althans voor de wet, afhankelyk van hun „heer en meester". Niet dat ze zich daarvan veel aan trekken Zo hoorde ik dezer dagen van een lief vrouwtje, dat er 25 jaar geleden op uit trok, om een „vro lyk leventje" te - gaan leiden, waarby nog kwam, d<at haar se- rieuse man nooit van gekkigheid hield. Zy was het niet eens met diens inzichten, dat zy als plichtsge trouw echtgenote huishoudelijk werk moest v^rrjehten en 's avonds nooit vrolyk mooht zyn. Toen verdween ze maar, zonder een spoor achter te laten. Niemand slaagde er in, ook maar iets van haar te ontdekken. Tótdat zy na 25 jaar haar we- derhelft by toeval tegen 't lijf liep. De brave man vroeg zelfs neg. of ze byhem terug wilde komen, maar ze lachte 'm finaal uit, „Naar wat terug komen?" vroeg ze boos. „Naar werkjes in huis en saaie avonden met een man. die geen grapjes verdragen kan?'' En ze liep door. Maar de man kreeg na 25 Jaar eindelijk maar tóch prompt! zyn echtscheiding. Vrouwenhaters zullen in hun vuistje lachen, als ze dit lezen. Maar een man, die niet lachen kan, is óók geen pretje. Daarom mannen: „Lach 's avonds en wees gezellig.1" Als de vrouw tenminste goed ge kookt, geklopt, geveegd, gezuigden de bedden opgemaakt heeft. Anders is ook zij geen knip voor de neus waard.... PANTASIO. ^liiliiliiilliliiiiiiiiiiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiililiiiilliilliliiiiiiiiiiiiiimiliiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiililliliiiiiiiiiiiiiiliimmiiiinim Hollandse Mij. voor Landbouw. DF. SAMENSTELLING VAN VEEVOER De Kring „Rynland" van de Holl. My. voor Landbouw hield een vergadering in hotel „Rynland'. Bijna alle afdelin gen waren vertegenwoordigd. De voorz., de heer Corn. Heyboer, opende de ver gadering en nadat de notulen onver anderd waren vastgesteld, werden de ingekomen stukken behandeld. Dit waren de antwoorden van de vee- voederfabrikaiiten naar aanleiding vaii het verzoek tot hen gericht om voort aan op de labels te vermelden de VES en de Z.W. en bovendien de procentuele samenstelling van de door hen gefa briceerde voedermiddelen. Tegen het eerste verzoek waren geen bezwaren, maar tegen het laatste wel. Om beter inzicht hierin te krijgen waren de be sturen van de Aid. Leiden en Bodegra ven van de Alg. Ned. Molenaars Bond (ANMB) uitgenodigd tot een bespre king. Zij brachten de bezwaren tegen het vermelden van de procentuele sa menstelling naar voren en lichtten toe met welke moeiiykheden ze momenteel nog hadden te kampen. Wanneer een maal alle veevoedermiddelen weer vry zyn, kan beter aan het verzoek wor den voldaan. Ondanks deze bezwaren werd er toch op aangedrongen de boe ren te laten weten wat ze kopen, om dat deze daar recht op hebben. Kan het nog niet cp de label, dan maar per circulaire. De besprekingen tussen d-e fabrikanten en afnemers verliepen pret tig en hebben verhelderend gewernt. In principe werd besloten in Leiden een vergadering te houden van leden van de Kring „Rynland" en de Alg. Secretaris te verzoeken dan een lezing to houden over Benelux en Marshall plan. Daar het inmiddels al vry laat was geworden, werden enige agenda punten tot de volgende vergadering aan gehouden. NEDERLANDSE HANDELSREIZIGERSVERENIGING. Onder presidium van de heer Brou wer kwam de Ned. Handelsreizigersver eniging, afd. Leiden in vergadering bij een in hotel Centraal. In zijn openingswoord heette de voor zitter alle aanwezigen hartelyk welkom, waarby hy zijn blijdschap uitsprak over de grote belangstelling. Na voorlezing der notulen, hield de heer G. H. Rekers een causerie over „De positie van de handelsreiziger en handelsagent onder de huidige econo mische omstandigheden". Spreker constateerde, dat door het afnemen van de vraag enerzyds en het op toeren komen van de productie an- derzyds, een zuiveringsproces in het leven was geroepen, waardoor in ver schillende bedrijven de economische toestand was verslechterd en spr. vroeg zich af welke gevolgen dit zou kunnen hebben voor de positie van de handels reiziger. In een uitvoerig betoog gaf spr. ant woord op deze vraag en kwam tot de conclusie, dat het meer dan ooit nood zakelijk was voor niet-georganiseerde handelsreizigers om zich aan te sluiten bij een organisatie. De luide byval, die spr. van de ver gadering in ontvangst mocht nemen, bewees, dat het referaat een aandachtig gehoor had gevonden en de voorzitter bracht spr. dank voor het overzichteiyk beeld, hetwelk was weergegeven. Hierna bleef de vergadering nog enl- BLOEMIST-WINKELIERS-VER. .LEIDEN. £N OMSTREKEN. De werkwijze van vak- en bedrijfsgroep. De Bloemist-Winkeliers-Vereniging hield onder voorzitterschap van de heer W.Buurman een ledenvergadering in het Gulden Vlies. Na behandeling van enkele hulshoudeiyke zaken, dankte de voorz. de heer Cl L. Riemens, dat hy de taak van secretaris der vereniging had aanvaard en sprak hierby het ver trouwen uit, dat-hij zich ten volle hier aan zou wijden in het belang van de vereniging. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Mr F. H. Zwahlen, Adj. Secr. Groep Bloemistery, voor een causerie over de onderwerpen Bedryfsgroep, Vakgroep en Vestigingswet. Spr. begon met er zyn waardering over te uiten, dat de Vereniging hem de gelegenheid gaf een en ander te vertellen over het werk van de Vakgroep. Vaak blijkt n.l. hoe weinig men daarvan op de hoogte is. Spr. gaf een overdujdelyke uiteen zetting van het doel van de Vestigings wet en de Uitvoering daarvan. De Vak groep doét. alles Wat in haar vermogen ligt om onwettige vestigingen te bes try - den. De nadruk werd er op gevestigd dat de Vestigingswet nog in de kinder schoenen staat en dat er veel ervaring wordt opgedaan, welke o.a. ten goede zal komen bij de tot-standkomlng van de nieuwe Vestigingswet in de toekomst. Helaas zijn er mazen, welke benut wor den, Men moet zich hierop niet blind staren, doch veeleer zien naar het vele goede, dat reeds tot stand werd ge bracht. Vervolgens zette spr. de werk zaamheden uiteen van de Vakgroep. Deze zyn vele: verstrekken van advie zen i.v.m. ministeriële verklaringen, con trole van de Vestigingswet, urgentie- verklaringen, adviezen van de regering, enz. enz. De Bedryfsgroep wordt vaak verward met de Vakgroep. De eerste is evenwel een overvleugelende organisa tie, welke o.a. de ondankbare taak is toebedeeld de contributies te innen. De Bedryfsgroep spant zich wel degelyk in voor de Middenstand. Na de pauze ontstond een levendige discussie over het gesprokene. Verschei dene leden waren beslist- vóór de vrye organisatie, doch stonden sceptisch te genover „van boven opgelegde" organi satie. Spr. wees op de capaciteiten van de vrije en de gedwongen organisaties, en toonde aan hoezeer deze op elkaar aangewezen waren. Veel werd deze avond duidelyk. De Voorz. dankte de heer Zwahlen voor diens interessant betoog. Dat de opkomst der leden slechts matig was, viel daarom des temeer te betreuren. Bij de rondvraag werden nog meer dere interne problemen besproken. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHIIII De krant voor iedereen UilIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIII FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN: Bevallen: Dekker-Slx Dijkstra, z., A'dam. Ziedses des Plantes-Franso. z., R'dam Vogelezang-Pietersen, z„ R'dam; Hollan der-van de Wall. z„ Den Haag. Getrouwd: J. J. Heuff en J. M. T. M. van de Voort. Wadenoyen. Overleden: B. Hamburger, m 54 jaar. 1 Bentveld; A. Roozendaal, m„ 67 Jaar. Am- sterdam; A M. P. Visser-van Es, vr.f 67 j Jaar, Rotterdam. 1 St. Marin wil Amerika de wederopbouwkosten laten betalen (Van onze correspondent te Parys). De regering van de republiek Saint Marin heeft te kennen gegeven het conflict, waarin zy met de regering van de republiek der Verenigde Staten van Amerika gewikkeld is, aan de Uno ter bemiddeling voor te willen leggen. Dit plan heeft in Parys hoegenaamd geen opschudding verwekt. Saint Marin is mogelyk de oudste republiek ter wereld: zy telt by na acht honderd jaar. Waarschyniyi; is ze ook de kleinste; het grondgebied beslaat in Noord-Italië een oppervlakte van precies 60% km2, die door 15000 men sen wordt bewoond. Evenals die andere dwergstaat „Monaco", verheugt St. Marin zich niet slechts in het bezit van een efgen regering, maar ook van een eigen constitutie, een eigen diplomatie ke dienst en een eigen leger, dat uit 200 koppen 'bestaat, waarvan er 50 in het muziekkorps zijn opgenomen. Door dit hoge percentage van derhalve 25 procent steekt naar onze smaak het leger van St. Marin zeer voordelig af by andere militaire apparaten. In de acht eeuwen van haar bestaan en dat is dan een tweede gunstige onderscheiding heeft St. Marin nog nooit een oorlog verklaard, Napoleon heeft het grondgebied eens uit willen breiden,''doch dit voorstel werd door de republiek toen met dédain afgewezen: de St. Marinezen haken nu eenmaal niet naar macht of grootheid. In 1915 moest het leger niettemin in beweging komen, aangezien Oostenrijk de republiek de oorlog had verklaard. Doch ook toén hééft het volk van St. Marin heel weinig onheil aangericht. Bii het uitbreken van de jongste oor log weigerde de St. Marineze regering, haar pacifistische traditie getrouw, een ultimatum van Mussolini te aanvaar den. Het land bleef aldus buiten de actieve stryd, doch hield de grenzen op een kier' teneinde vluchtelingen toe te kunnen laten Op 26 Juni 1944 werd evenwel St. Marin door een formatie geallieerde vliegtuigen gebombardeerd, tengevolge van het feit, dat de Engelse en Ameri kaanse piloten van de juiste status van het land biykbaar onvoldoende op de hoogte waren gesteld. Vyftig hulzen werden toen verwoest en 60 inwoners gedood. Met die 3 procent van haar be volking betaalde de republiek, verhou- dlngsgewys, een. hogere prys aan men senlevens dan enig ander land gedu rende de laatste wereldoorlog. De vraag is thans, wie de kosten van de wederopbouw móet betalen en wie de lasten zal dragen van het onderhoud der families, die achter zyn gebleven. St. Marin kan dat zelf niet, en mocht ze het kunnen, zo gevoelt ze er zich volkenrechteiyk niet toe verplicht. De Aan de dichter A. Roland Holst is gisteren in het Haagse Raadhuis door burgemeester Visser namens het be stuur van de Jan Campertstichting en het gemeentebestuur van Den Haag de Constantyn Huygensprys uitgereikt. Dezer dagen is de 25-j. landbou wer J. Eekman te Laren (G.) zo ern stig getroffen door een uit elkaar sprin gend vat, dat hy enige ogenblikken later 1$ overleden. regering heeft de rekening dus bij Amerika en Engeland ingediend. Eerst genoemd land meent echter, in tegen stelling met Engeland, juridische re denen aan te kunnen vberen om zich te onttrekken aan dit verzoek. Zo staan dus beide partyen onverzoeniyk tegen over elkander. De Ver. Naties zyn thans uitgenodigd de schuldvraag op te los sen, die gerezen is tussen de machtigste en de mlnusouulste staat ter wereld. Plan voor civiele defensie (Van onze correspondent te New-York) Na een werk van zeven maanden heeft het Office of Civil Defense-Plan ning aan de minister van defensie der Verenigde Staten Forrestal een rapport van de omvang van een boekdeel over handigd, dat geldt als laatste schakel in Amerika's defensie. Dit plan voor „civiele -defensie voor nationale veiligheid" beoogt de mobili satie van 15 millioen Amerikanen voor de passieve oorlogvoering (in tegen stelling met de actieve oorlogvoering met de wapenen) in het geval van een vyandelijke actie tegen de Verenigde Staten. Het plan dat sterk doet denken aan de Engelse en Europese luchtbescher mingsdiensten gedurende de laatste oorlog, begint met het Individu, daarna komt het gezin, groepen burgers, een gehele gemeente en vervolgens onder linge hulp van gemeenten aan elkaar. Ten slotte komt de hulp van de mili taire overheid, indien de laatste fase van de burgerhulp nog ontoereikend blijkt. Ten einde infiltraties van onbetrouw bare lieden en verraders te voorkomen, zal van Iedere vrijwilliger een eed van trouw worden afgenomen, Byzondere aandacht wordt in het rapport geschonken aan de luchtoor log, de atoombom, vliegende bommen, afgeschoten uit verre landen of van onderzeeërs dicht onder >de Amerikaanse kust. Eveneens behandelt het rapport het optreden van en tegen saboteurs en de vyfde colonne. In Washington zal een nationaal bu reau worden gevestigd met een perma nente staf, aanwyzingen gevend aan staten en gemeenten, welke laatste vooral gebruik zullen maken van vrij willigers en van bestaande organisaties, zoals politie en brandweer. De training zal in niet geringe mate betrekking hebben op hulpmaatregelen in geval van atoombomaanvallen, bac- tereologische oorlogvoering ter besmet ting van water, vee en voedingsmid delen, gasaanvallen en aanvallen met „andere byzondere wapenen", waar over het rapport zich niet in details maar wel met grote stelligheid en ernst uitlaat. Een enkele op een grote stad gewor pen atoombom zou 100.000 slachtoffers eisen, waarvan 40.000, die onmiddellyk gedood zouden worden of spoedig zou den sterven, en 60.000 die gered zouden kunnen worden, wanneer de civiele be volking op afdoende wyze ls getraind en geprepareerd. ONS KORT VERHAAL door RIENK SLEESWIJK. Schiphoi zat dicht, pótdicht. Er hing een zware mist en de Westenwind voer de steeds nieuwe mistbanken .aan, zodat aan vliegen niet viel te denken, zelfs Diet op de radiobakens. In het restau rant zaten de piloten en de mechani- clens verveeld bii elkaar en doodden de nutteloze wachttijd met het drinken van liters koffie Er hing een landerige sfeer; het wés ook veWelend om te zit ten en maar niet te weten wanneer er een eind aan zou komen. Een binnenkomend vliegtuig bracht afleiding. Het was het ïyntoestel uit Pa rijs, dat nog was opgestegen bii een hel dere onbewolkte hemel, maar door de mist was verrast en nu op het radio baken een landing probeerde te maken. De piloot-van het toestel w£s een be- KERSTACTIE LEGER DES HEILS. Grootse plannen.- De plaatselyke afdeling van het Le ger des Heils (Stichter William Booth) heeft omvangrijke plannen opgesteld voor de a.s. Kerstactie. Majoor H. Wels deelde ons mede, dat in het by zonder de aandacht zal wor den besteed aan de stille armen en ouden van dagen .terwyi ook de overige honderden minder bedeelden niet zul len worden vergeten. Zo wil men 200 arme kinderen een feestelyke en ste vige maaltyd bereiden en op Tweede Kerstdag in een openbare jeugd dienst zo mogelyk speelgoed en versna peringen uitreiken. Waar dit programma uitgebreider is dan in vorige jaren het geval was, wordt een dringend beroep gedaan op de burgerij om deze actie te helpen sla gen. hetzy door de collecte langs de huizen te steunen, hetzij door de be kende „Kerstpotten" mild te gedenken, hetzij door een giro-overschrijving op nr. 35187 ten name van het Leger des Heils. Opdat het straks voor velen een waarlyk „Gezegend en vrolyk Kerst feest" zy.... kwaam man en had dergelyke landingen reeds tientallen malen achter de rug: de kist rolde feilloos over de baan en kwam wiskundig juist tot stilstand op de daarvoor bestemde plaats. Het was een staaltje van meesterlijke navigatie geweest, waarvan de passagiers ternau wernood iets hadden gemerkt, zó ge woon was alles verlopen. „Een knap staaltje", merkte Donkers op. Hy was een van de piloten, die uit het restaurant de landing met belang- 'o,]ïns hadden gadegeslagen. Hy vloog nog niet zo lang. was eigenlyk nog maar een „broekje" vergeleken bij de luchtmillionnafrs naast hem. „Daar moet je toch lef voor hebben, om je kist er zo recht door te prikken, alsof ie mijlen ver kunt zien „Ach wat", zei Vermolen, een van de „oude rotten" in de luchtvaart, „jy vindt, dat nu misschien nog iets bij zonders Maar vergeet niet. dat die pi loot de beschikking heeft over tiental len apparaten, die hem vertellen wat hij te doen heeft. Een moderne piloot is vaak meer een automaat dan een zfffdenkend mens. Neen, voor zo'n lan- dmg is niet veel durf meer nodig. Als Je eens een twintig, vyf-en-twintig jaar geleden had kunnen kijken, zie je, dan dan zou je wel anders praten. De kerels, dié toen vlogen, die hadden lef! In hun oude zeepkisten deden ze dingen, waar van wij nu rillen Ik heb eens een piloot gekend, een prima kerel, een Frans manDat was pas een kerel om je petje voor af te nemen." „Vertel ëeris op", vroeg een der pilo ten. „Ik ruik een goede geschiedenis. We zitten hier nu toch maar onze tild te verbeuzelen. „Uitstekend", antwoordde Vermolen. „Dan zal ik jullie vertellen van mijn vriend Malreaux een uitnemend piloot, een van de beste vliegers uit de eerste wereldoorlog. Ik woonde toen nog in Pa- rils. waar ik hem had leren kennen. In 1915 had hy al twintig neergeschoten Duitsers op zyn naam. Toen hii stierf waren het er drie-en-veertig.. En het waren er nog meer geweest, als hij zich maar nooit aan de nieuwe twee-per- soons Sopwith-Camels had gewaagd, die toen door Frankrijk waren gekocht. En- machines, eeen lor waard, in ze ker niet geschikt voor twee personen. Op een goeie dag stapte Malreaux in zo'n ding om een verkenningsvlucht te maken boven de stellingen van de Duit sers. De tweede piloot was een nieuwe ling. een dienstplichtige, geen vrijwilliger zoals hy. Enfin, ze vliegen zonder in strumenten. behalve dan een kompas, begryp me goed ze raken in afweer- •"ur en worden door óe viland onder schot genomen Allemaal niks byzon- ders, dat gebeurde dageiyks. Maar door dat ze noe al een eind óm hadden moe ten vliegen, vanwege dat afweervuur, raakte de benzine op voordat ze daar eigenlyk op gerekend hadden. Tot over gaat van ramp was er nog een granaat door de vleugel geschoten en dat maakte de zaak er niet beter op. Het was duidelijk, dat er maar twee moge lijkheden waren: óf landen, óf doorvlie gen. Het laatste was onmogeiyk: de ma chine was niet geschikt voor ttfee man, zou het eind zeker niet hebben ge haald. Met één bestuurder zou het mis- an ")in gegaan, maar met twee ze ker niet. Dus landen! Maar land maar eens, wanneer je met je kist boven niemandsland vliegt en kans loopt de vijand in de armen te vallen! Voor de vliegers een ramp. maar het ergste zou wezen dat de machine in handen van de vijand viel en daaraan kon helemaal niet gedacht worden. Dus een derde oplossing: één er uit springen en de andere proberen de kist te redden Malreaux keek eens om: ach ter hem zat de tweede piloot, een man vp.n e°n jaar of dertig, getrouwd en met twee kinderen. Hij had nog niets ge merkt van de hachelijke toestand en vloog rustig verder. Malreaux overdacht de situatie: wanneer er gesprongen *nop.st worden, dan zou hij het zelf do°n. Malreaux had kind noch kraal, dus vond hij dat hii zelf de aangewezen ppv- soon was. Hii draaide zich om vertelde in korte zinnen wat er aan de hand was, doodkalm overboord en sorong.. ander vloog door en kon inderdaad de kist achter de linies veilig aan de grond zetten." Hpt bleef even stil. „Nogal een kunst", merkte iemand od wat betekent nóu zo'n sprong? Hoog- «t-ens van twee-, driehonderd meter Er zijn veel betere dingen gepresteerd op d^t gebied „Misschiensprak Vermolen peinzend „Maar weet je.... toen dat gebeurde schreven we negentlenhon- derdvüftienen pas in negentienhon derd en zestien gaven ze aan piloten óók parachutes mee Voor bezorging van St. Nicolaas bestellingen. U vindt bij ons een grote collectie in alle maten van 13% tot maat 17. OVERHEMDEN met vast boord en overhemden met 2 losse boorden. Effen Over hemden in grijs, beige en blauw. HAARLEMMERSTR.228 J WIHTEHSCHE KWAALTJES EN WINTERSCHE BLEEKHEID De zoo noodige ultra-violette stralen en ozonrijke lucht NU in Uw huis met Vraagt Uw medicus om inlichtingen! Alle hoogtezonmodellen direct uit voorraad leverbaar HEERENGRACHT 34 LEIDEN AMERIKAANSE PLASTIC met garantie, omzetten niet passend gebit in 1 dag gereed. Reparaties in enkele uren klaar. Spreekuur v. 94 uur Tevens Maandag-, Woensdag- Vrijdagavond van 78 uur. HOGEWOERD 88a, Telefoon 23970 - Lelden Haven 14. TROOST, tel. 21661 Dr Ph. B. LIBOUREL, No taris te Delft en W. A. CA- RON te Voorschoten, zullen op Woensdag 1 December 1948 te 11 uur v.m. in het perceel Leidseweg 95 te Voor schoten publiek verkopen een perceel uitermate gunstig ge legen aan de Wyngaardelaan, Kon. Wilhelminalaan en Beatrix- straat te Voorschoten, geheel groot 21 A. 04 c.A. Gunning by de toeslag. Betaling 3 Januari 1948. Wordt maximumprys niet bereikt dan toeslag 8 Decem ber 1948 zelfde plaats en tyd. Inl. Duivenvoordestraat 2, Voorschoten, Tel. 392.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3