HELE HUISJES TE 's-GRAVENHAGE Afschaffing van alle rantsoenering per 1 Juli 1949? RECHTZAKEN Wat er in Indonesië gebeurt STADSNIEUWS Generaal Opsomer bewondert de Nederlandse soldaten A. J. Schilderijen-Expositie van Driesten en J. C. Tiele OP EIGEN GROND - Koopprijs 17.000.— Films van zaterdag 27 november Commissie voor Europese eenheid bijeen HERRIOT VOORZITTER. Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, Is door de commissie voor Europese eenheid der vijf Westerse mogendheden, die giste ren te Parijs voor het eerst bijeen is gekomen, tot haar voorzitter benoemd. Men verwacht, dat de afgevaardigden twee belangrijke voorstellen zullen be studeren 1. Het Britse voorstel, dat een raad van ministers der landen, die aanslui ting zoeken, gevormd "wordt en perio diek bijeenkomt om de lopende kwes ties te onderzoeken. 2. Een Frans voorstel tot vorming van een Europees parlement, gekozen door de parlementen der respectieve landen. Herriot deelde mee, dat de handelin gen der commissie met gesloten deuren zullen plaats hebben en dat het rap port geheim zal blijven, totdat het wordt voorgelegd aan de consultatieve raad der vijf mogendheden van de Weste lijke Unie. REORGANISATIE DUITSE ECONOMISCHE COMMISSIE IN SOVJET-ZONE. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet- russische militaire gouverneur in Duits land, heeft een order uitgevaardigd ter reorganisatie van de Duitse economi sche commissie, die de economie in de Sovjet-zone contröleert. Het aantal leden van de commissie, allen vertegenwoordigers van de po li lieke partijen in de Sovjet-zone, pro vinciale regeringen en grote organisa ties, zal worden uitgebreid van 36 tot 101. HAAGSE GERECHTSHOF. Dat pakte slechter uit! Ondanks hun ontkentenis iets van de inbraak te hebben geweten die was gepleegd in een opslagplaats van levensmiddelen te Lei den, had de rechtbank de Gebr. H. en J. de Wit ui' Koudekerk aan den Rijn veroordeeld elk tot twee jaar gevange nisstraf, omdat zij op straat bij de ge stolen goederen waren aangetroffen, en geen voldoende alibi bezaten. De verdachten kwamen in hoger be roep bij het Hof, waar de Proc.-Gene- raal bevestiging van het vonnis eiste. Het Hof heeft arrest gewezen, en thans V'i jaar gevangenisstraf met aftrek preventief opgelegd. Treinverkeer LeidenDelft gisteravond tijdelijk gestremd. Omstreeks 7 uur gisteravond vond op het station te Den Haag een ontsporing plaats, waardoor het. verkeer tijdelijk gestremd werd. Reizigers voor Lelden werden toen naar de Blauwe Tram ver wezen en reizigers voor Rotterdam werden per autobus naar Delft ver voerd. Om 9.20 uur kon het reizigersvervoer naar Amsterdam hervat worden. Oorzaak van de ontsporing was het feit, dat tijd.ens een rangeerbeweging een wagen ontspoorde en tegen de bo- venleidingsmast kantelde, met het ge volg, dat de mast omviel. UNAC-NEDERLAND PASSEERDE HET MILLIOEN. Maar het is nog lang niet genoeg! Unac-Nederland, het voorlopige inza melingsorgaan van het internationaal kinder-noodfonds der Ver. Naties, heeft thans reeds meer dan een millloen gulden bijeen gebracht. .,A1 vrij veel. maar nog lang niet ge noeg", was het oordeel van de heer J. Eggink, directeur van de Unac, die sedert Mei van dit jaar dit werk leidt. Voor de film „Achter de wolken" kreeg de importeur, de heer J. L. Paerl van Universal Film Agency in vrijwel alle theaters gedaan, dat de plaatse lijke Unae-comité's na de voorstellingen mochten collecteren. Deze inzameling bracht reeds meer dan f. 150.000 op. Zoals men weet, wordt van het Unac geld 15 besteed voor kinderen in ons land. 30 voor de jeugd in Oost en West en 55 voor kinderen buiten het Koninkrijk. Gezien deviezenmoeilijkhe- den wordt dit laatste percentage in hoofdzaak besteed ten behoeve van het oDnemen van buitenlandse kinderen in Nederlandse gezinnen voor de tijd van drie maanden. Door bemiddeling van kerkelijke en particuliere organisaties hebben reeds 40.000 gezinnen zich hier voor belangeloos aangeboden. Behalve voor thee, koffie, kaas en vlees. (Van onze Brusselse correspondent) Dat „Benelux" een dynamische zaak is, kan door niemand meer ontkend worden. In Nederlandse kringen te Brussel is men van oordeel, dat de Belgen er in geslaagd zijn de Neder landse regeringskringen er van tc overtuigen, dat alleen een politiek van productie, welke geen rekening houdt met een vastgelegde werkduui en dus, waar nodig, talrijke overuren toelaat, opnieuw „de klant koning" kan maken en de prijzen kan doen dalen. Inzake het afschaffen der rantsoene ring is bekend geworden dat van 1 Januari 1949 af in België en Luxem burg alleen nog ingevoerde boter en rijst beperkt zijn, niet door middel van bonnen, maar door eenvoudige inschrij ving bij de winkeliers. In Nederland zou per 1 Juli 1949 alle rantsoenering afgeschaft worden, behalve voor the'1 <>n koffie, kaas en vlees. Deze laatste twee producten zouden als enige op 1 Januari 1950 overblijven. Geregeld vergaderen te Brussel of Den Haag de verschillende regerings commissies, die de Economische Unie voorbereiden Men wil beletten, dat dank zij de Unie een groot aantal Nederlanders in België, winkelier zou den komen spelen, terwijl de vesti gingswet dit in Nederland voor de Bel gen onmogelijk maakt. Uit de versla gen van de Sociale Commissie blijkt, dat de lonen, zoals ze door de wet, ziy.i vastgelegd in België 24% hoger liggen dan in Nederland, en dat de Luxem burgse lonen 43% hoger zijn dan de Nederlandse. In een onlangs gehouden rede voor Belgische industriëlen heeft de Belgische secretaris-generaal van Econ. Zaken met grote nadruk gewezen op de stiptheid en eerlijkheid, waar mede Nederland de verplichtingen van de Benelux-overeenkomsten uitvoert. Nederlandse delegatie thans in Djokja De Nederlandse delegatie is te Djokja aangekomen, zo verneemt Reu ter van Antara. De leider der delegatie, minister Stik ker, zeide, dat de delegatie gekomen was teneinde een overeenkomst te be reiken met betrekking tot de vorming van een Federale Indonesisch Interim reg. Ook de adviseurs van de Rep. dele gatie zijn gearriveerd. „GENERAAL" SOEDIRMAN ERNSTIG ZIEK. Luitenant-generaal Soedirman. de 36- jarige ex-onderwijzer die thans aan het hoofd staat van het Indonesische leger, is ernstig ziek en volgens Republikense bronnen is practisoh geen kans op her stel. De aard van Soedirman's ziekte werd niet medegedeeld, aldus UP. 4Q jaar tandarts Onze jongenszijn goede „ambassadeurs" AGENDA ZATERDAG: Volkshuls: Lezing ctr J. Veldkamp over aardbevingen enz., 4 uur nam. ZONDAG: Lldc: N.V S.H. afd. Lelden. Fllmochtend „De wording van de mens". 10 uur v.ro. Gerecht 10 Geünieerde Loge van Theo- sophen. 10} uuj voorm. Schouwburg. Telepathische seance J. Rlemersma. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Geef hem muziek" (alle leeft.). Zat en Zond 2,30. 4,45, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond K. en O. Lltlo „Joan. de onverschokkene" (14 Jr). Zat. en Zond 21. 4}, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor ..Grof geschut" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2:30. 4.45 - 7 en 9.15 uur; o\erlge dagen 2.30, 7 en 9.1o uur. Hex .Captain America" (14 Jr). Zat. en Zond. 2 15, 4 15 7 i5 en 9.15 uur; overjgo dagen 2.15 7 16 en 9.15 uur. Trianon .Duel In ae zon" (18 jr). Zat. en Zond. 2, 4.15 6 4b en 9.15 uur; overige dagen 2.15. 6.45 en 9.15 uur. Green way (Voorschoten) Vrij. 8 uur. Zat. en Zond. 7 en 9.15 uur „Fantomas" (18 Jr); overige dagen 8 uur „Contra- splonnage" (14 Jr) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der anntviekei te Lelden wordt van Zaterdag 27 Nov. 13 uur tot Zaterdag 4 Dec. 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18. tel 20085. Tc Oegstgeest door de Oegstgeester- Apotheek Wllhelmlnapark 8.. tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Leeuwen. Van Alphen, Jasperse en Kortmann. Te Oegstgeest door dr Varekamp, tel. 21916. De dienst der dierenartsen door de lieren Van Oostrom cn Van Zijverden. Canadees minister voert }^<aQr>rolri'nr%=>'n ZT.TV LAVD KAN FTTROPA BELANGRIJK STEUNEN. Gistermiddag arriveerde uit Parii.s op het vliegveld Valkenburg de minister van Buit. Zaken van Canada, de heer B. Pearson, die een kort on^ffic'eel be zoek brm-gt aan ons land. Hij werd o.a. verzegeld door zeneraak A F L. Mac Nauzhton. hoofd van de Canadese de legatie bij de VN. Minister-president, dr W. Drees, ontving hem gisteravond waarna een diner werd aangeboden door de Canadese ambassadeur, de heer P Duduv. waaraan behalve de minis ter-president. ook de minicters mr W. F. Schokking, pref. P. Lieftinck en L. Götzen deelnamen. In een interview met de pers heeft de heer Pearson o.a. verklaard, dat Canada elke actie om 'n sterke Euro pese eenheid tc vormen, toejuicht. Sprekende over het materieel, dat Ca nada zal verschaffen, zei hii dat men hier onderscheid dient te maken tussen hetgeen Canada kan en zal verschaffen. Canada kan veel leveren. Het land be schikt over zeer vele grondstoffen en het heeft een grote industriële capaci teit. Wat het zal leveren is afhankelijk van de gezamenlijke besprekingen en de wijze waarop men zich de distributie van alle benodigdheden voorstelt. Canada kan een zeer belangrijke bij drage leveren. In dit verband herinner de hij ook aan de versterking van de Canadese strijdkrachten. De Canadese minister merkte met betrekking tot de emigratie naar Cana da op, dat de Nederlandse emigranten zich uitstekend aanpassen. ,.U heeft meer land nodig, wij een grotere be volking", zo voegde hij er aan toe. De Canadese ambassadeur, de heer P. Dupuy. zeide dat 't in de bedoeling ligt het volgend jaar 20.000 Nederlan ders naar Canada te doen emigreren. De Canadese minister gaat vandaag via Berlijn naar Parijs terug. Conclusie van prof Schuh inzake de „voetbalpools". INVLOED VAN DEELNEMERS NIET DOOR „SYSTEEM", MAAR DOOR „KENNIS". Gistermorgen versoheen voor de kan tonrechter te Rotterdam prof. Fred Schuh, hoogleraar in de wis- en na tuurkunde te Delft, om in verband met de voetbalpoolzaken, die eind Augustus voor de kantonrechter dienden, als des kundige zijn schriftelijk rapport toe te lichten. Dit moest de vraag beantwoor den of de deelnemers aan een voetbal pool overwegende invloed kunnen uit oefenen op de kansbepaling tct het win nen van een prijs, door de wijze waar op zij de pool formulieren invullen. De kantonrechter besloot de zaak uit te stellen tot 10 December a.s. Wü. kregen inzage van de conclusie van het rapport van prof. Schuh, dat luidt: „De deelnemer aan een voet balpool kan een niet onbelangrijke in vloed op zijn wiskundige hoop (d.i. het product van kans en bedrag) u't- oefenen, maar alleen door zijn kennis van de speelsterkte der verschillende clubs en niet door een zorgvuldig overwogen systeem, volgens welke h\j verschillende formulieren op doelma tige wijze invult" Lof voor tucht en teamgeest „Gedurende mijn bezoek aan Indone sië Is mijn bewondering voor onze manschappen nog gestegen. Ik had reeds een hoge dunk van hen," aldus vertelde generaaLmajoor A. T. C. Op somer, die, gelijk bekend, enige dagen geleden uit Indonesië terugkwam. Generaal Opsomer vindt, dat de Ne derlandse soldaten hun moeilijkheden fantastisch goed opvangen en teleur stellingen als mannen dragen. Zü wilden graag weten, wanneer zij af gelost zullen worden, doch tonen be grip voor de situatie als men hun vertelt, dat niemand dat op 't ogen blik weet. De medisch-hygiënische toestand on der de troepen is over het algemeen, goed, zo vertelde generaal Opsomer. Opvallend is, aat bi) strenge tucht de ziekencljfers het gunstigst zijn. Bij in voeren van strengere tucht bij enige onderdelen daalde b;v. het malaria- percentage. Generaal Opsomer reisde langs' vele buitenposten. Hij heeft overal met de jongens, desgewenst onder vier ogen, Vijf textielpunten per kwartaal meer JULI 1949 OPHEFFING TEXTIEL-DISTRIBUTIE? (Speciale berichtgeving). Naar wü vernemen ligt het in het voornemen om voor 1949 20 textiel punten meer toe te wijzen dan voor dit jaar, en wel 5 punten per kwar taal. Deze verhoging zal in Januari ingaan. Hierbij wordt overigens uit gegaan van de verwachting, dat uiter lijk Juli 1949 de textiel-distributie zal zijn opgeheven. EEN STRAAT VAN GESTOLEN STENEN! Van een grote hoeveelheid stenen, aan een Rijksweg nabij Delden opge slagen, werd een partij van 6000 gesto len, welke naar bij onderzoek bleek, voor bestratingswerkzaamheden in Rijs- sen was gebruikt. De daders zijn ge arresteerd. De straat in RJjssen werd weer opgebroken en de stenen aan de rechtmatige eigenaar het Rijk te ruggegeven. gesproken en zodoende een verlang lijstje kunnen samenstellen, variërende van de wens naar goedkopere schoen smeer, betere sigaretten en zwaardere brieven tot zeer persoonlijke verzoeken. Over de voeding hoorde hij vrijwel geen klachten. Het Is generaal Opsomer opgevallen, dat. vele soldaten maar het liefst op buitenposten zitten. Daar hebben zij meer contact met de bevolking, doen patrcuillediensten en maken eens een actietje mee, terwijl ze in de grote ste den vrijwel uitsluitend wachtdienst moeten doen en geen geld hebben om uit te gaan. Buiten zijn ze „onder ons". Vele soldaten spreken thans vloeiend Maleis en andere Inheemse talen. Een onderwijzer geeft in zijn vrije tijd les ^an dessa-kinderen. Andere soldaten op buitenposten doen allerlei dingen vcor de bevolking. De verstandhouding ls bijzonder goed, zelfs bij de demarcatie lijnen, waar mensen uit Republikeins gebied begin September de Oanjefees- ten kwamen meevieren Helaas is het aantal incidenten nog grcx*t. De bevol king wordt hiervan veelal in de eerste plaats het slachtoffer. Generaal Opsomer prees het aanpas singsvermogen, de tucht, het doorzet ten en de teamgeest der Nederlandse jongens. Dank zij hun ervaring Is na hun demobilisatie zeker voor hun plaats in het Nederlandse bedrijfs leven. „Onze jongens zijn goede ambassa deurs in de Oost," zo zeide generaal Opsomer. „Hier zullen zij gewaardeer de leden in de samenleving zijn." Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Élselina, d van A. H. C. Arends en C. van Hooidonk; Prlna, d. van C. de Ridder en G. de Ruiter; Hermanus Jacobus Maria, z. van J. J. Buis en J. Dijt; Emma Wlb- blna, d. van J. R. van Blom en S. A. E. W. Hartman; Charlotte Ursula, d. van C H. D. Suermondt en C. U. J. Brlët; Gooske, d. van M. Mulder en N. Roest; dementia Agnes Anna, d. van W. P. van Vliet en A. W. van Wieringen; Cornelia Maria Anna. d. van W. P. van Vliet en A. W. van Wie- ringen; Franclscus Adrlanus Aloyslus Maria, z. van H. M. van Wel en C. J. L. den Boer. OVERLEDEN: H. Opdam, wednr, 77 Jaar; E. C. Dunn, d., 24 Jaar. De heer Lourens Bosch. Een der meest bekende tandartsen te dezer stede, de heer Lourens Bosoh her denkt a.s. Zaterdag 4 December de dag, waarop hij veertig jaar geleden te Utrecht het tandarts-examen aflegde, waarop hij zioh op 1 Februari 1909 in onze stad als tandarts vestigde. Achtereenvolgens oefende hij praktijk uit aan het Rapenburg, op het Pieters kerkhof en sinds 1925 aan de Rijnsbur- gerweg nr 2 Zijn drukke praktijk verhinderde hem niet van ziln grote belangstelling voor onderwijsaangelegenheden te doen blijken 'n#de loop der jaren verscheidene functies op dit gebied te vervullen. Zo was hii in vroeger jaren lid van de Plaatselijke Schoolcommissie op het L. O., secretaris van de Ver- voor Ohr. Mid delbaar Onderwijs (Chr. HJB.S.) en se cretaris der Commissie van Toezicht, terwijl hij thans nog deel uitmaakt van het bestuur der Ver. voor Ohr. Onder wijs, Moge het hem gegeven ziln. zijngees- telilke en l'chamelijke vitaliteit min stens tot zijn gouden tandartsen-jubi leum te orolongeren! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het Propasdeu- tisch examen Godgeleerdheid de heer A. v. d. Ven te Leiden; voor het docto raal examen Nederlands-Indisch recht: de heer J. D. C de Vries te Wassenaar; voor het doctoraal examen Genees kunde: mej. A. S. Auwerda te Den Haag en de heer A. J. W. Schellekens te Rijs wijk; voor het artsexamen le gedeelte: mej. E. M. J. Meijers te Rotterdam; voor het artsexamen 2e gedeelte: de heren A. H. Klokke te Gorinchem, W. P. C. Knuttel -te Leiden en A C. Nisu- wenhuyzen Kruseman te Den Haag. APOTHEKERS-ASSISTENTS EXAMENS. Geslaagd zijn voor het Apothekers assistentsexamen: de dames J. G. Aar- noutse te Dordrecht; H. A. T. Beirhng te Schiedam; M. Beukelman te Melis- kerke; H. E. Braat te Dordrecht; C. van de Giessen te Dordrecht; C. E. Koop man te Dordrecht; A, J. Nieboer te Dzn Haag; M. C. Odijk te Vlaardingen; E. van Roon te Maassluis en J. Smit te IJsselmonde. Een wooid van bezinning. het heilsplan. Morgen, Zondag, is het naar al-oud gebruik de eerste Adventszondag. Vier Zondagen vóór 25 December wordt in allerlei vorm en met allerlei woorden aangeduid wat wij met Kerstdag te verwachten hebben. Er is eigenlijk g-een feest, dat zozeer op allerlei mensen en kringen van ge meenschap beslag legt als het Kerst feest. Wij mogen er allerlei gedachten aan toevoegen en gewaarwordingen in leggen, dat Kerstfeest is toch wel bij uitstek het feest dat ons weer zeg gen gaat. dat het alles op deze wereld en dus ook in onze levens anders moet zijn en dus anders moet worden. Kerstfeest zal ons spreken van een heilsplan. Daar hebben wij altijd wel oren naar gehad. En voor onze tegen woordige aardse bedeling, die niet op veel heil kan bogen, noch bij een eer lijke visie er op durft hopen, zal deze boodschap kans van gehoor hebben. Of is het zo, dat wij bij voorbaat zul len beweren, dat ook nu niet veel ver anderen zal? Het zou inderdaad goed mogelijk zijn, dat wij deze overwegingen er op na houden. Hoevele heilsplannen zijn er in het verloop der tijden al ontworpen, tot Marshall-plan en Benelux en West- Europese Unie toe. Ja, alle systemen en ontwerpen gaan er toch in zekere mate van uit, dat in de plaats van het vele onheil uiteindelijk het heil der volkeren dagen zal. Doch na korter of langer tijd is het steeds weer gebeurd, dat het on heil de boventoon gaat voeren en er niettegenstaande beste plannen en hooggestemde verwachtingen van het heil geen spoor meer te bekennen was. Adventstijd is heilstijd; tijd van deze boodschap: dat Gods heilsplan anders is dan dat der mensen. En hoewel wij al zo vele malen deze over-bekende boodschap hebben gehoord, hoewel wij misschien wel letterlijk uit het hoofd kennen wat in Lucas 2, het evangelie van de Kerstdag, vermeld staat, wij zullen het weer horen. Ja, wij zullen weer in de spanning verkeren van te horen de nieuwe boodschap in het oude verhaal: het heilsplan Gods dat de aard' in 't rond verheugt. In deze wereld, waarin alles (en ook de vreugd) is gedevalueerd, is er geen betere tijding dan die van de echte diepe vreugde. Want hoe sporadisch is die nog te vinden! En toch, hoe verveeld en blazé als wij in meerderheid zijn, hoe wij op alles en nog wat al volkomen uitgekeken zijn, ons leven zou pas door de ware diepe vreugde zin en in houd kunnen verkrijgen. De boodschap van over 4 weken vraagt reeds nu er ons op te bezinnen: dat het advent is, dat inderdaad het beste nog komen moet. Is dat niet vreugdevol? Straks zullen ook ln onze stad overal de Kerstplaten te zien zijn met het on derschrift: Zie hier is uw God. Want God die komt, die altijd weer opnieuw komt, heeft een plan bh zich. En Hij laat ons in een paar weken van advent er al iets van zien. Hij vraagt ons een ogenblik van rust, om ons in Zijn waar achtig heil te betrekken, anders dan elk menselijk plan. Immers daarin ligt een volkomen aansluiting aan ons diep verlangen en ons intens begeren. Laat ons deze adventstijd gebruiken om stil en vol eerbied te horen naar het beste dat God voor ons bewaard heeft! W. K. TE KOOP wegens omstandigheden nog vier van onze aan de Maarsbergen- straat nabij het Zuiderpark te 's-GRAVENHAGE gelegen hele huisjes, bevat tende: flinke woonkamer, woon-eet-keuken, 2 grote en een kleine slaapkamer, douchecel enz. KOOPPRIJS f17.000.—. HYPOTHEEK DESGEWENST f9.000. BEGROTE RIJKSBIJDRAGE PLM. f320.— per jaar. De huizen zijn aanvang 1949 gereed en worden verkocht op uLtdrukkelfjke voorwaarde dat koper het pand zelf zal mogen betrekken. Inlichtingen ter plaatse en bij het Hoofdkantoor van de N.V. STANDAARDBOUW, Bczuidenhoutsewcg 127, 's-Gravenhage, Tel. 770887. (Adv.) Trianon De directie van het Bree- straat-theater vertoont in de laatste tijd wel een grote voorliefde voor moor den. Want hoewel het een grove beledi ging jegens de nagedachtenis van Sha kespeare zou wezen zijn „Hamlet" te veigelijken met „Duel in de zon", heb ben beide films toch dit gemeen, dat er een ongebruikelijk groot aantal moorden in plaats vindt. In laatstge noemde film zijn het er niet minder dan zeven, waaronder de voltrekking van één doodvonnis. De inhoud is ver der een wonderlijk mengelmoesje van romantiek, liefde en haat, hartstocht en misdaad, het geheel in de meest letterlijke zin nog feller gekleurd door de weergave in technicolor. De handeling speelt zich af op de vlakten van Texas en we zouden er geen ogenblik rouwig om zijn, wanneer dit echt-Amerikaanse filmproduct nimmer de grenzen van zijn geboorteland had overschreden. Films als deze zijn een bespotting van het idee „geestelijke wederopbouw" Ons dunkt, dat de Centrale Film- keurings-commissie een slaperige bui heeft gehad, toen zij'deze film keurde! Lido ,,'k Had het toch leuker ge vonden als ze was blijven leven!" Het was de eerste opmerking die wij hoor den, terwijl wij enigszins perplex de bioscoop verlieten na „Joan, de onver- schrokkene" te hebben ondergaan. Het waren tevens de woorden waarmede het laatste greintje van onze magere waar dering voo. deze „film" de wereld uit geholpen werd. En ..unhappy" end te rijgen aan anderhalf uur driestuiver- romantiek vereist een durf en techniek, waarvoor wij althans nog waardering konden koesteren. De geciteerde opmer king toonde evenwel dat zelfs deze gie is voor een bioscooppubliek dat be dorven is door de massale Kitsch, welke het witte doek gemeenlijk vult. Onder de talloze oorlogsfilms die wij in de loop der jaren kregen te verwer ken, vermochten wij maar een enkele te ontdekken die door een simpele eer lijkheid de ontstellende achtergronden en wezenlijke trekken van een totale oorlog wist uit te beelden. Een betrek kelijk geringe middenmoot stond door volkomen gebrek aan enige diepgang en emotie te ver van de waarheid om serieus als oorlogsfilm te mogen worden aangemerkt. Het merendeel beoogt wel bewust te speculeren op de mede door de film met zorg gecultiveerde sensatie zucht van het publiek en hanteert daar toe op de meest weerzinwekkende wijze de diepste menselijke en nationale ge voelens en waarden. Zonder enige aar zeling rekenen wij genoemde film tot deze laatste categorie. Casino De medewerking van één van 's werelds beroemdste violisten Jascha Heifetz, die zich daarbij tevens een voortreffelijk acteur toont, verleent aan de film „Geef hun muziek" een bijzondere bekoring. Zijn subliem viool spel ls deze week alleen al een gang naar Casino waard Doch ook het on derwerp. dat in deze film aan de orde wordt gesteld, is van zulk een verheven inhoud, dat het ons tot nadenken moet stemmen. Het is een verhaal van kleine boefjes, met kwaad in het hart en een lied op de lippen. Frankie is de held in deze film, een talentvol acteurtje van dertien jaar, dat zo weggelopen schijnt uit de sloppen van Manhattan. Op zijn zwerftochten komt Frankie terecht in de muziekschool van prof. Cawson, een idealist, die Frankie en technische vaardigheid verspilde ener-zijn kornuiten de liefde tot de muziek weet bij te brengen. De school zit ech ter in zware geldzorgen, waardoor al het prachtige werk van prof. Cawson dreigt te mislukken. Frankie weet even wel de violist Heifetz te bewegen zich. voor de school te interesseren, waarna het dan ook spoedig bergopwaarts gaat. Straatjongens gaan ambitieus musice ren en vergeten zo hun straatschende rijen. Zoals gezegd een film met inhoud, welke het bovendien door zijn spel uit stekend „doet". Rex Dit theater brengt ons deze week het eerste deel van „Captain America", een film vol actie. Dr Maldor, die zich terzijde gesteld voelt in zijn aandeel in de rijkdom en de roem, be haald bij een wetenschappelijke expe ditie, die hij leidde, is van plan een lid van deze expeditie te doden. Hij noemt zich de „kever" en hij doodt zijn vijan den door middel van een vergif, be kend als „de purperen dood". Van zijn laatste slachtoffer heeft hij zich een vernietigingsinstallatie toegeeigend. Captain America, die in werkelijkheid commissaris Grant Gartner is, komt tussenbeide en beleeft nog vele avontu ren. Op het hoogtepunt van de film, laat het beeld ons in het onzekere en moeten wij nog een week wachten, voor dat wij van de ontknoping getuige kun nen zijn. Spanning is er in deze film voldoende. Luxor Stan Laurel en Olivier Har dy overtreffen zich zelf in de film „Grof Geschut". Vrijwel niemand zal de lach spieren in bedwang kunnen houden bil het aanschouwen van de dolle avontu ren, die het duo beleeft als vrijwilligers van het Amerikaanse leger. Opvallend is, dat aan het scenario meer zorg is be steed dan gewoonlijk. De opnamen van grote Amerikaanse legermanoeuvres zijn zeer interessant. Zelfs Laurel en Hardy kunnen die. al doen zij hun uiterste best, niet- in de war sturen. In Kunsthandel v. Spaandonk Eindelijk dan tóch een expositie van schilderijen, aquarellen en tekenin gen van de nestor der Leidse schil ders, de thans 70-jarige A. J. van Driesten. De heer Van Spaandonk, vurig bewonderaar van Van Dricssen's kunst, is er in geslaagd de toestem ming daartoe te verkrijgen! Bescheiden als deze is, hield liij zich steeds op de achtergrond. Wars van het wereldgcrlucht, schildert Van Driesten louter uit liefde voor zijn kunst, waarin hij zich oprecht cn waarachtig uit en niet allereerst om er bekendheid door te verwerven. Die bekendheid geniet Van Dries ten echter reeds lang. En terecht! Want zijn ras-talent wordt geschraagd door een grondig vakmanschap. Hij is een lanjischapsschilder bij uit nemendheid, die de realiteit zó tref fend weergeeft, dat het de beschouwer tot stille overpeinzing stemt. Er is sfeer en bewogenheid in de romanti sche, dikwijls imposante opzet en de persoonlijke visie. Grijze donkere of goud-doorstoven kleuren domineren, stormachtig zijn de luchten. Hij bezit een diepe bezonkenheid, vooral in zijn latere werk. Van Driesten vond de in nerlijke rust om „waar" te kunnen zijn, hij liet zich niet meeslepen door alle mogelijke -ismen, bleef zijn eigen weg getrouw, Zijn hand en hart werden geïnspireerd door 't wonder der schoon heid, die hij suggestief aan anderen weet door te geven. Een kerncollectie uit zijn werk is hier aanwezig. Ook voor zijn krachtige, doorwerkte aquarellen, tekeningen en etsen is plaats ingeruimd. Talloze plek jes, waarvan vele uit onze omgeving boeien het oog en doen Van Driesten als een zuiver en verinnerlijkt kunste naar kennen. Ook als een philosoof, waaraan zijn reeds op 20-jarige leeftijd raak gete kend „Philosofenpad" (bij de Lammen- schansweg) herinnert. Men verzuime niet de vele frappante en stemmings volle „Van Driesten's" te bezichtigen en er aandachtig bij te verwijlen. Geheel anders, want lichter van toets zijn de dun geoenseelde stukken van J. C. Tiele eertijds in Leiden en Noordwijk, thans in Arnhem woonach- tig. Met ongebroken schepningskracht is hii na de oorlog, toen 200 van ziin schilderijen in zijn woning verbrand den, weer aan het werk gegaan. Land schappen, stillevens en bloemen zijn hier van hem te zien. Conventioneel en soms wat „gelikt" doet zijn werk aan, maar 't is fiin- zinnig van coloriet en van beschaafde huize. Hij heeft het contract tussen licht en donker lief getuige het innige spe len van de zon over de muur van zijn „Klooster bij Vlaanderen" (No 37) Hoe vriendelijk van toon zijn die schuren bii Giethoorn (No 46) Tiele kent zeker ook zijn zwakke ogenblikken waarin hii beneden de maat van zijn kunnen blijft, maar dan oneens trekt hii weer vohedig aandacht, biiv. met ziin ..Sidonira Japonica". De nauwlettend observerende Tiele bezit ook tederheid en gevoeligheid; hij uit zich op een intieme en zachtmoe dige wijze waarvan een zekere welda dige bekoring uitgaat. Hoe zeer men hem ook als portret schilder schijnt te waarderen, blijkt uit de hem zo juist verleende opdracht tot het schilderen van een beeltenis van H. M. Koningin Juliana voor het Raadhuis te Arnhem. Kunsthandel Gerard Van Spaandonk deed er goed aan, deze twee uiteenlo pende naturen door middel van een veelzijdige en bezienswaardige expositie naar voren te brengen. H. Leidse Schouwburg K. en o. Geef mij maar een schip! Er zijn momenten, dat een criticus zich onmachtig voelt. Hij staat voor een opgaaf, waar er eigenlijk geen opgaaf is. Dat moge vreemd klinken, maar niettemin is het waar! Wie zou durven beweren, dat „Geef mij maar een schip" een toneelstuk is? Niet alleen, dat het gegeven onwaar schijnlijk is, het is onmogelijk. En elke poging het nog aannemelijk te maken ontbreekt en terecht, want het zou on begonnen werk zijn Hoe kan op de basis van een dikke dalles en met medewerking van lauter „bajesgasten" een soort rederij in het klein worden opgebouwd? Het is te mal om over te praten! Laten we aan het. stuk daarom geen woord meer vuil maken, want anders En toch hebben we ons kostelijk ge amuseerd! De lach is ons gewoon af gedwongen. Als men wil, tegen wil en dank, doch dat verstevigt nog het feit, dat we gelachen hebben Tegen iets dergelijks is geen critiek bestand Maar dat de auteur, Hans Tiemeyer, aldus geslaagd is, dankt hij weer het grootste deel aan de vertolking. Deze „onmogelijkheid" was de Boubers om zo te zeggen op het lijf geschreven en zowel Herman als Aaf zijn onbetaalbaar in dit volksstuk bij uitnemendheid. Zij belden dragen deze, hoe moet het ge noemd worden?, naar het succes, door alle overigen naar behoren bijgestaan. Aan de vereiste van vlot spel wordt ruimschoots voldaan! Geen wonder, dat een volle schouw burg het was toch een K. en O. uitvoering ten slotte warm applau disseerde voor.... een volslagen nie mendal, die een avond van ongedwon gen jolijt gaf! M. ds f. van der heijden gaat heen. Ds F. van der Heijden, die zich op 21 Juli 1946 als tweede voorganger naast dr K H Boersema verbond aan de Ver. voor Vrijzinnige Hervormden te Lelden en Oegstgeest. zal dit ambt na beëindi ging van de 3-iarige contracttermijn neerleggen, daar de f nanciën der ver eniging de handhaving van twee pre dikanten niet toelaten. Het bestuur zal -worwegeo od welke wijze het de taak van dr Boersema na het heengaan van ds Van der Heilden zal kunnen ver- Ij

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2