WEERBERICHT Spaak lieeft in België een regering gevormd Vrijwel het oude team Nederlandse delegatie naar Djokja vertrokken f orming van Nationale Reserve Reserve Grenswacht en Reserve-politie Nieuwe verzoeningspoging inzake Berlijn te verwachten Vlet een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 No. 26552 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 2150? Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 67055 Algemene verwarring Terwijl tal van hoofdproblemen de wereld bezig houden, zijn er daarnevens vele bijkomstigheden, die mede helpen het totale beeld te vertroebelen. Alsof de wereld aan de hoofdproblemen reeds niet meer dan genoeg hadOok de V.N. weten er geen raad op! Berlijn verkeert nog altijd in het sta dium van de grootst mogelijke onzeker heid, inzake Palestina neemt de situatie langzamerhand een dergelijke omvang aan, dat uit de ingediende resoluties en amendementen niemand meer wijs kan worden, zodat in deze chaos getracht zal worden orde te scheppen. Zelfs al zou men daarin slagen, blijft toch de vraag, of de kwest e in wezen iets ver der zal komen. Niet te ontkennen valt, dat de staat Israël zich krachtiger toont dan aanvankelijk mocht worden aange nomen, doch het daarin verscholen ge vaar doet zich van stonde af aan gelden. Israël, de wind in de zeilen hehbend, heeft zich niet kunnen weerhouden, ge bruik te maken van ziln overwicht en heeft zijn territorium uitgebreid ver bui ten het hem toegedachte. Israël is in de macht van het Zionisme beland, dat streeft naar de eigen Joodse staat, waar in buiten de Joden niemand zegging schap zal bezitten. Vandaar ook het verzet tegen de terugkeer der Arabische vluchtelingen. Verbazen doet het ons niet, we hebben het altijd zo aangevoeld als het meest waarschijnlijke. Niettemin blijft het hoog spel, dat ge> speeld wordt, want al moge momenteel de staat Israël zich niet alleen hand haven, maar zelfs uitbreiden, de Ara bische landen zullen op de duur een macht weten te ontplooien, die sterker is. En van hun aanspraken zullen de Arabieren nimmer afstand doen, daar aan behoeft niet te worden gedacht. En juist daarom geloven wij niet. dat ook ter V.N. een regeling mogelijk zal blijken, die een werkelijke vrede zal kunnen betekenen. Verder dan een sohijn-vrede zal men het niet brengen en zelf dat is nog zo zeker niet. En waar blijft de vrede met Duits land. Oostenrijk en Japan? Meer dan drie jaren liggen er thans tussen het einde van de oorlog en ja, hoe moeten we de huidige positie betitelen? Wij we ten het niet! Van vrede kan in ieder geval moeilijk sprake zijn Zelfs de dreiging in het Westelijk blok schijnt men geen baas te kunnen wor den. Wel is waar doen de Angelsaksische landen Frankrijk belangrijke toezeggin gen inzake de Franse veiligheid, willen zij zelfs Frankrijk deel geven in de con trole op het Ruhrgebied voor de bizone wordt omgezet in een trizone. dooh al toont Parijs zich niet ongevoelig, toch voelt het, dat het aan het kortste eind je trekt Moèkóu stelt zich zelfs grotendeels aan Franse zijde, daar het zelf maar al te gaarne een woordje wil meepraten in het beheer van het zo uiterst belang rijke Duitse industrie-gebied. En zo doende bevordert Moskou tevens de on enigheid in het Westen. Ook de Griekse aangelegenheid blijft aan de orde. Men zou zo zeggen, dat het voor Griekenland van het hoogste be lang was, om alle krachten te verzame len. gelet op de dreiging voor het land. Maar weer slaat men de plank mis. In plaats daarvan ziet men in de regerings kringen verdeeldheid en wantrouwen. De nieuwe regering Sophoelis-Tsaldaris wist slechts ternauwernood een votum van vertrouwen in het parlement te ver krijgen. Kracht kan zii zodoende niet ontwikkelen, hoe nodig en noodzakelijk dat juist in de gegeven omstandigheden is. De wereld stelt ieder denkend mens voor raadselen. d:e niet te verklaren, laat staan op te lossen zijn! Intussen duurt in Ohina de rode drei ging onverminderd voort. De regering wordt meer en meer afhankelijk van een direct ingrijpen van Amerika, wil zij zich nog weten te redden van de onder gang. Afgezien van de vraag, of Wash ington daartoe bereid is, mag men zich afvragen, of die hulp nog op tild zou kunnen komen, zo zii zou worden gebo den. Blijkbaar zetten de communisten alles op alles, om de beslissing in hun voordeel te forceren. En stel nu eens naast al deze wereld vraagstukken. dcor ons zo summier op gesomd wat zich bezig fs af te spelen in de diverse landen. Zie naar België, zie naar Frankrijk, naar Italië, naar Ierland, naar Zuid-Afrika, Zuid-Ame- rik.a. Ach, waren alle mensen wijs... EGYPTE EN DE SOEDAN. De negen Egyptische advocaten ver lieten gistel-morgen per speciaal vlieg tuig Cairo, Toen het toestel in Wadi Haifa, in de Soedan, landde, gelastte de districts-commissie hen terug te keren. De advocaten besloten via de Nijl huiswaarts te reizen. DE HAVENSTAKING AAN DE OOSTKUST DER V.S. Twee duizend New Yorkse havenar beiders hebben bij stemming besloten het voorlopig accoord tot beëindiging van de havenstaking aan de Oostkust te verwerpen. Zij hebben de andere havenarbeiders van de stad verzocht de voorwaarden eveneens te verwerpen, wanneer hierover heden gestemd wordt. Joseph Ryan, de voorzitter van de havenarbeiders'-vakvereniging. noemde de oppositie van deze arbeiders „een poging van de communistische partij de kwestie te vertroebelen". WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking en meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen. Vannacht weer lichte vorst, be halve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer zelfde temperatuur als vandaag. 28 NOVEMBER Zon op: 8.21 uur: onder: 16.35 uur. Maan cp: 519 uur: onder: 15.15 uur Hoogwater te Katwijk te 1.22 en 13.45 u. (L.K (29 Nov. te 2.10 en 14.27 uur) Dit nummer bestaat uit acht pagina's Spaak heeft gisteravond medegedeeld, dat hyj een nieuw kabinet heeft ge vormd. Hij zelf blijft eerste minister en minister van buitenlandse zaken. Verwacht wordt, dat het kabinet zich Dinsdag a.s. met een regeringsverkla ring tot de wetgevende Kamers zal wen den. In het oude kabinet hadden de katholieken 9 portefeuilles, de socia listen 8 en de technici 2. In het nieuwe kabinet is de verhouding als volgt: katholieken 8, socialisten 7 en technici 2 portefeuilles Twee ministeries (brand stof en energie en gezondheid en ener gie) zijn opgeheven, waardoor een nieuwe indeling is doorgevoerd. Aan het hoofd van het ministerie van justitie zal de technicus Moreau de Melen staan in de plaats van minister Struye. Moreau de Melen is de enige nieuwe minister in het zo juist samen gestelde kabinet. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Het blijkt nu duidelijk, dat de Belgi sche regeringcirsls het preludium is van de verkiezingsstrijd. De korte periode, welke nu door de nieuwe regering wordt overbrugd, zal geheel in het teken staan van de politieke propaganda der par tijen. Mocht het liberale wetsvoorstel in de Kamer aanvaard worden, dan zouden reeds in Juli 1949 verkiezingen kunnen worden georganiseerd. Er blijft alleen nog een aantal tech nische problemen op te lossen, n.l her ziening der kiezerslijsten en het opma ken van de lijsten der stemgerechtige vrouwen. Het blijkt nu ook, dat de socialisten van deze crisis hebben willen gebruik maken om enkele spectaculaire politie ke successen te behalen op hun katho lieke regeringspartners en om deze ar gumenten dan op hun beurt te kunnen uitspelen tegen de communisten, die in het Walenland de grootste politieke te genstanders zijn. Het ging namelijk om het oprichten van een speciaal ministerie voor de be strijding der werkloosheid, dat zeer uit gebreide volmachten zou hebben gehad en een soort controle over alle ministe ries, die bij de tewerkstelling van ar beidskrachten tussen beide komen, o.m, economische zaken, buitenlandse han del, arbeid en financiën. Dit betekende een diepgaand ingrij pen en contröleren van de activiteiten van ook niet-socialistische ministeries. In deze opzet zijn de socialisten niet geslaagd. De nieuwe regeringsploeg biykt Inder daad zijna ongewijzigd. Er zijn enkele ministeries minder, wat een kleine con cessie is aan de katholieken, terwijl de bevoegdheden der Verschillende ministe ries ook niet veel veranderd zyn. Na acht dagen regeringscrisis is men dus op hetzelfde punt geland, waar men begon. Alleen heeft Eyskens, de eigen- Ijjke formateur, het premierschap aan tak willen overlaten, omdat hij zelf als minister van financiën momenteel een veel te grote impopulariteit moet ondergaan als gevolg van zyn belasting- politiek. Er zijn in sommige bladen zelfs zeer hatelijke aanvallen tegen hem ge publiceerd. Het schijnt nu reeds vast te staan, dat de katholieken een speciale com missie krijgen voor de oplossing van het schoolvraagstuk. Dit was een van de delicate punten. De katholieken zijn inderdaad verbolgen over het feit, dat de socialistische minister Camiel Huys- mans van 1947 «tot de zomer van dit jaar niet minder dan 2000 nieuwe leer krachten heeft aangesteld bij het of ficiële onderwijs en vaak aan nieuw op gerichte scholen, welke door hun klein leerlingental geen reden van bestaan hadden. De voornaamste twistappel tussen de regeringspartijen, n.l. het beheer van het plan Marshall, werd op tamelijk subtiele wijze opgelost: men geeft dit departement aan Moens de Fernig, die het ministerie van voedselvoorziening heeft geliquideerd en doorgaat als een partijloos technicus. Nochtans is het bekend, dat hij een persoonlijk vriend is van Spaak. Nu ook in België, n.l. gisteren, de suiker werd vrij gegeven, had het mi nisterie van voedselvoorzieninè geen zin meer. Ingevoerde boter, rijst en slaolie zullen door de winkeliers verdeeld wor den zonder bonnen. Het ministerie van brandstoffen en energie, dat eveneens verdwijnt, had ook alle bestaansreden verloren, omdat de kolenmijnen meer dan een millioen ton kolenvoorraad hebben. REIZEN VAN EN NAAR BELGIË. Het Belgische ministerie van Buit. Zaken deelt mede, dat Nederlanders van 15 December af naar België zullen kunnen reizen op vertoon van een na 1 Januari 1946 afgeleverd paspoort, dat geldig is of verjaard, op voorwaarde dat de geldigheidsduur niet reeds meer dan 5 jaar verstreken is. Voorlopig geen mededelingen. Hedenochtend te halfacht zijn de ministers Sassen en Stikker, dc heer Schoorsteenveger ..rijn is wel één v.n cis minst benijdenswaardigs b an tjes in deze geteisterde stad- De rook canal-sn van de Intact gebleven hu^en zijn meestal slechts na duizelingwekkende klauterpartyen over de vernielde da ken te bereiken. Oproep tot „Steun aan het wettig gezag" (Speciale ber chtgeving) De onrust op internationaal gebied, de communistische greep naar de macht in Tsjecho-Slowakije, en de herhaalde oproerige bewegingen in Frankrijk en Ital"«ë hebben bij het Nederlandse volk in al ziin geledin gen een sterk gevoel van onbehagen teweek gebracht. Er is 'n steeds meer groeiend besef dat ons hetzelfde' overkomen kan, wat nu elders geschiedt en dat bijzondere maatregelen nodig zijn om ons daartegen te kun nen verdedigen. De oprichting van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag mag als de resultante van die overwegingen worde beschouwd, In verband met intern, rust Het Instituut, dat a.s. Maandag over heel het land zijn propaganda- en wer vingsactie zal/beginnen, staat in nauw contact met de regering. Het bedoelt zoals de minister van Binnenlandse Za ken heeft geschreven in een folder, wel ke in grote oplaag zal worden verspreid een samenkoppeling te zijn van alle vrije maatschappelijke krachten, die Aan de Parkweg te Ede worden wonin ,.n gebouwd voor personeelsleden van de A.K.U. Deze woningen worden ge ouwd volgens een systeem van monta- gebouw, waarbij de verschillende onderdelen, als bijv. de muren ter plaatse in beton worden geeoten en vervolgens met een hijskraan worden aangebracht. De minister ran Wederopbouw en Volks huisvesting, mr dr J. in 't Veld, (zonder hoed) heeft gisterochtend deze woning -ouw in ogenschouw genomen en ver- l'jehs een bezoek gebracht aan het gemeentelijk project van montagewonin gen. zich ten aanzien van de handhaving van de inwendige orde en de uitwendige vei- Lchëid van de staat onvoorwaardelijk achter de regering scharen, de leid'ng van de regering volkomen aanvaarden en de regering naar beste vermogen steunen Het Instituut verpersoonlijkt de e^'sdrang van het Nederlandse volk cp een terrein, waarop ons volk niet verdeeld mag zijn. In een persconferentie te Den Haag heeft de voorzitter van het Instituut, ir J. B. G M. de Ridder van der Schue- ren, er op gewezen dat ook de v.m. B V.L., met zijn ongeveer 90.000 leden, ten nauwste bij deze actie betrokken is. Luit.-Generaal B D, L. F. Duymaer van Twist heeft zittin? qenomen in het be stuur van het Instituut. Een zeer groot deel van de BVL-leden heeft bereids medewerking toegezegd. Tot de bestuursleden behoren verte genwoordigers van alle groepen, die be- ■n zijn bii de steunverlening aan het wettig gezag, benevens o.m. afge- van de St ohtine voor de Landbouw en de Stichting voor de Ar beid. In de komende weken zal het Natio naal Instituut het ganse volk tot me dewerking oproepen. De actie omvat de vorming van: 1. een nationale reser ve; 2. een reserve-grensbewaking; 3. een reserve-politie (weer onder te ver delen in Rijks- en gemeentepolitie. Bovendien zal er een bewakingsre- servc en een vrtfwilligersdepót worden gevormd. De eerste dient ter bewaking van openbare gebouwen, enz., het de pót om al diegenen samen te brengen, die niet voldoende tijd hebben om de oefeningen voor de andere groepen te volgen- Zij zullen een voorbereiden de oefening ontvangen en kunnen t.z.t. naar andere diensten overgaan. De nat'onale reserve en de reserve- grensbewaking zullen bestaan uit mili taire eenheden, die al dan niet tezamen met andere troepen moeten kunnen op treden en die een grotere paraatheid moeten hebben dan de hulptroepen, waarover het leger ih het verleden be schikte. De vrijwilligers moeten de leef tijd van 21 jaar bereikt hebben. Zij zul len bij de reserve-pol'tie enige uren per week en bij de Nationale Reserve en de reserve-grenswacht, maximaal 200 uren jaar aan oefeningen mosten beste den. Voor hen allen gelden de sociale voor- nrzen. zoals die ook van kracht zijn '■oor de gewone militairen en politie beambten. Vrijwilligers bil de Nat'onale Reserve en de grensbewaking zullen, als regel, de rane krileen. die zii laatstelijk defi nitief in militaire dienst hebben bekleed. Voorwaarde is trouwens dat zij een Neher en hun adviseurs per vliegtuig naar Djokja vertrokken. Generaal Spoor deed hen uitgeleide. De heer Neher verklaarde te ver wachten, dat het bezoek „niet lang" zou duren hoewel geen tijdsduur te bepalen was. Op de vraag, wat hU dacht van de mogelijkheden om t*U overeenstemming te geraken zeide de heer Neher: „Ik ben van nature opti mistisch". Een half uur eerder vertrok de Da kota van de C. v. G. D. met acht Re publikeinss adviseurs, o.w. Darmasstia- wan, Soedjono en Soepomo. doch niet Sjahrir, die mogelijk later zal volgen. Moh. Hatta is gistermiddag te Djokja gearriveerd in Boekittingi. Van gezaghebbende Nederlandse zijde werd vernomen dat van moreen af. e?n dagelijkse KLM-d'enst op Djokja zal werden onderhouden. Voorzover de ru m- te het toelaat, zullen geaccrediteerde correspondenten onder bepaalde voo"- waarden van deze verbinding gebru'k kunnen maken om naar Djokja te rei zen. Overigens vestigde men er van gezag- b^m-ende ziide de aandacht op, dat al thans van Nederlandse zijde, in het eer ste stadium der besprekingen geen en kele mededeling is te verwaohten. De premier van Pasoendan, Adil Poe- radiredla. heeft in een interview mst het dagblad „Merdeka" o.a. verklaard, dat. indien de Republiek in de onder handelingen met de Nederlanders in staat zal ziln meer concess es los tp krij gen, dit hem zeer verheugen zal. Er zal zeker géén Indonesiër zijn, die daar niet mee accoord zal gaan." ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: Serg. W. G. de Vries, 's-Gravenhage; Serg. J. van Wersch, Vaals; Sold. Ie kl. C. Westra, Amsterdam. Kon. Ned.-Ind. Leger: le lt. In- fie A. van Andel, Rotterdam. Kon. Marine: geen verliezen. d ensttijd van tenminste zes maanden hebben voltooid. De vrijwilliger bii de politie zal in de rang van reserve-wachtmeester worden aangesteld. Het Nationaal Instituut zal zowel provinciale als plaatselijke coniité's oprichten en aan deze laatste zal eigenlijk de kern van het werk wor den opgedragen. Zii zullen In eerste instantie moeten beslissen over de toelating van de vrijwilliger, want het is duidelijk, dat vreemde elementen moeten worden geweerd. Voor de grensbewaking zullen in vele plaatsen oefencentra worden opgericht. Voor studenten is een afzonderlijke re- eetroffen in verband met hun studie en vrije tild. Afzonderlijke stu dentencorpsen, waarin een uiting van klasse-tegenstelling zou kunnen worden gezien, zullen niet worden gevormd- Antwoorden der grote vier gepubliceerd. Dé president van de Veiligheidsraad, de Argentijnse minister Bramuglia, heeft de antwoorden gepubliceerd op de vragen die hij de vier grote mo gendheden heeft voorgelegd in zake het muntstelsel te Berlijn. Men is van oordeel, dat zij de deur openlaten voor verdere onderhandelingen. De drie Westelijke mogendheden heb ben een gezamenlijk antwoord inge diend, maar Engeland en Frankrijk heb ben daarenboven een memorandum overgelegd met voorstellen, die voor de Verenigde Staten niet aanvaardbaar zijn, doch Amerika bij een uiteindelijke regeling niet .zouden tinden,, aldus het memorandum. Volgens een woordvoer der van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben de Verenigde Staten de Engels-Franse voorstellen niet aanvaard, omdat zij geloven, dat de verkiezingen van 5 December in de stad een zodanige kloof te weeg zullen brengen, dat alle hoop op d? uitvoer baarheid van een viermcgendhedenplan in zake het muntstelsel de bodem zou worden ingeslagen. De Sovjet-Unie houdt in haar korte antwoerd-nota vast aan het cp 30 Aug. te Moskou gesloten accoord van de vier bezettende mogendheden over de in- BINNENLAND De Haarlemse justitie heeft de te Haarlem woonachtige deurwaarder D. G. van Wijngaarden aangehouden onder ver denking van verduistering van een bedrag van f. 34.000. OP 21 December a.s. zal te Westerbork (Dr.) Louis A. Roesingh, de nestor der Drentse schilders, die op 10 December a.s. '5 jaar wordt, gehuldigd worden. Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, van de Ziektewet en van de Kinderbijslag wet. In de Steenstraat te Arnhem ls gis termorgen een Jeugdige wielrijder door een vrachtauto met aanhangwagen aangereden en gedood. De auto waarvan nummer noch provincleletter bekend zijn en die tn de richting Velp ging, is doorgereden. De dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Eduard Flipse zal op uitnodiging van de Nederlandse legatie binnenkort enige concerten in Spanje dirigeren. Voor de derde maal eiste mr M. H. Gellnck, advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijz. Gerechtshof, gisteren de dood straf tegen *<-n lid van de colonne Hen- neicke, n.l. tegen de Amsterdammer Adolf Schmidt. De minister van Wederopbouw, mr J. In 't Veld, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Ede om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de resultaten der proeven, welke daar met montagebouw werden bereikt. Bij beschikking van de Minister van O., K en W. Is aan mr W. F. Schokking In verband met zijn benoeming tot Mi nister van Oorlog alsnog eervol ontslag verleend als lid van de programmaraad van de Stichting Radio Nederland Wereld omroep, niet dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten en als zodanig benoemd mr J. W de Jong Schouwenburg. Het onderzoek In de grote distributie fraude te Utrecht ls nog steeds niet ge sloten. Sedert het begin van deze maand zijn nog 14 personen aangehouden, waar van drie Amsterdammers en 1 Inwoner uit Erlchem (Gld,). Eén December zal wederom een aantal arrestanten worden berecht. Tussen de directie van het Poolse Centrale Kolenagentschap te Parijs en de directeur van het Nederlandse Rijkskolen- bureau ls een voorlopige overeenkomst gesloten over leverantie van 600.000 tot 800.000 ton Poolse steenkool aan ons land ln 1949. Voor 1948 werd levering van 465.000 ton overeengekomen. De Amsterdamse kinderpolitie heeft de hand gelegd op een bende van zeven jeugdige boefjes, waarvan de leeftijden variëren van 10 tot 13 jaar. Zy maakten zich aan Inbraken schuldig. Onder auspiciën van de Ver. van directeuren van Nederlandse musea „De Museumdag" ls te Amsterdam een aanvang gemaakt met een cursus tot verdere op leiding van museum-ambtenaren en onder de wetenschappelijke leiding staat van prof. dr Fr. W .S. van Thlenen en onder de administratieve leiding van de heer D. F. Lunslngh Scheurleer. BUITENLAND President Truman heeft zijn goed keuring gehecht aan een versnelde beste- dlng van de gelden voor het Europees herstel. In een brief aan de administrateur van het plan-Marshall, Hoffman, zegt Truman, dat de vier milliard dollar, die door het Congres zijn toegewezen, voor 2 April as. kunnen worden uitgegeven. Het congres van de Kroatische com munistische partij te Zagreb heeft de aan vallen van de Komlnform op maarschalk Tlto en de Joegoslavische communistische party „oncommunistisch" genoemd. Het aantal analphabeten bedraagt ln Italië volgens de laatste statistiek nog bijna 7£ millioen. Zij bevinden zich vooral ln het Zuiden. De mijnstad Roodepoort, bij Johan nesburg (Zuld-Afrlka) gelegen, is door een orkaan geteisterd. 8 personen zijn gedood en velen gewond. Naar schatting hebben 700 huizen schade opgelopen. De Dail (Ierse parlement) heeft een parig ln tweede lezing zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp Inzake de Ierse republiek, waarbij de laatste band tussen Eire en de Britse kroon wordt ver broken. Het Berlynse stadsbestuur heeft het pro-Russische hoofd van de afdeling on derwijs, Ernst Wllda Angel wegens onge hoorzaamheid ontslagen. Hy had geweigerd deel te nemen aan een Bespreking van de onderwijsbegroting. Men neemt aan. dat de Sovjets het ont slag niet zullen erkennen. Zestien passagiers en een vijf koppen tellende bemanning zijn omgekomen door het neerstorten van een vliegtuig, toebe horende aan een luchtvaart-mij van Pa kistan, dat op weg was van Lahore naar Karatsji. Een gerechtshof te Boedapest heeft vijf personen ter dood veroordeeld en 25 tot gevangenisstraffen variërend van een maand tot vijf jaar voor nazistische en antl-semietlsche activiteit voor en na de oorlog. Onder de veroordeelden bevonden zich een aantal jonge lieden, die een Joods kerkhof bestormd hadden en graf stenen hadden vernield. De Mexicaan Jalme Lorres Bodet ls met 30 van de 35 uitgebrachte stemmen, waaronder twee blanco, tot directeur- ceneraal van de Unesco (de organisatie der V.N. voor onderwys wetenschap en cultuur) gekozen. voering van de Russische Mark als eni ge valuta in Berlijn. Dit ls steeds Rus- lands voorwaarde voor de beëindiging van de blokkade geweest. De Westelijke mogendheden stellen voor, dat de vier militaire gouverneurs een wet uitvaar digen om tot een regeling voor de vier- mogendhedencontröle te kernen. Da-ar over de inhoud van deze wet niet vol doende overeenstemming ls bereikt met het Sovjetrussisch bestuur, hebben de Westelijke mogendheden op dit tydstip niet gepoogd deze wet gedetailleerd op te stellen, aldus het antwoord. De Westelijke mogendheden verkla ren, dat zij nooit van plan zijn geweest zich te mengen in de financiën van de Russische zone. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, laten hun ant- I woorden vergezeld gaan van het Brits- 1 Franse plan van September j.l„ waar in voorgesteld werd. dat een bepaalde Duitse bank in de Russische sector van de stad. het „Stadt-Kontor" door de vier mogendheden erkend zou worden als de bank, die de Russische marken in Beriyn in omloop zou brengen. In de nota's der Westelijke mogend heden wordt gezegd, dat de Amerikaan se, Britse en Franse militaire autoritei ten het recht beheren te hebben in hun sectoren van Beriyn vryeiyk le vensmiddelen, brandstoffen en energie in te voeren en op de verkoop hiervan toezicht uit te oefenen. In het Russi sche antwoord wordt voorgesteld, vcor de zendingen levensmiddelen, brand stoffen en energie uit het Oosten ent heffing te verlenen van de verp'iehting van een vergunning, wanneer derge yke zendingen ten doel hebben „de B--riyn*e bevolking in de vorm van hulp te be voorraden." In hun poging, cm een oplossing te vinden voor het 3erliinse vra.agst k, hebben de neutrale landen van de Vei ligheidsraad hun eigen financiële des kundigen geraadpleegd; z!J hoopten vanavond gereed te komen met Vut op stellen van een nieuw compromisplan. De algemene vergadering der V.N, heeft met 33 tegen 6 stemmen en 8 I onthoudingen een Poolse resolutie ver werpen. volgens welke alle leaen der V.N. verplicht zouden worjen te ver mijden. dat „economische di crminr-tle gebruikt wordt ten einde sancties te kunnen toepassen tegen andere land m of hun binnen- of buit- bnd.re "oh te beïnvloeden." (Deze resolutie gi.-.g tegen de V. SU)

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1