Sforza's graan gaat rijpen kd!H:m.T4d? Exclusief interview metjhr Tjardci van Starkenborgh Bij zij li vertrek als gezant te Parijs „Dit is een afscheid zonder bitterheid" RECHTZAKEN „Economische positie nog steeds zorgelijk" Middenstandsvraagstukken onder de loupe Kerkelijk Leven 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 26 November 1948 Tweede Blad No. 2bSSl (Van on2te correspondent te Parijs). Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer heeft, als gezant, ons land te Parijs maar kort vertegenwoordigd. In 1946 aanvaardde hij deze hoge post, welke hij, gelijk bekend, 1 Decem ber a.s. zal verlaten. Het is echter geen gemeenplaats, wanneer wij opmer ken, dat zijn opvolger een zware taak op de schouders neemt, alleen reeds wegens het simpele feit, dat hij de plaats van jonkheer van Starkenborgh in zal moeten nemen. Want deze gezant had het hart veroverd van dit stuk Holland in den vreemde. In Parijs zal hij niet licht vergeten worden In een recent gesprek dat wij met de consul-generaal, jhr. de Brauw, moch ten hebben .noemde deze de scheidende gezant terecht: „een geboren regent". Inderdaad; een geboren regent, wiens rustige natuurlijke autoriteit gekleurd werd door een warme menselijkheid en een zeer grote innemendheid. Met het woord populariteit geloven wij de gevoelens, die hem hier worden toegedragen, onjuist te karakteriseren. Populariteit veronderstelt namelijk een zekere mate van jovialiteit, welke jonk heer van Starkenborgh ontbeerde. Deze gezant is géén man van specta culaire gebaren geweest en wij vermoe den, dat hij massale en officiële recep ties niet beschouwde als het meest aantrekkelijk aspect van zijn functie. Docht juist deze sympathieke en op rechte bescheidenheid van een figuur, die over zijn talenten en competentie beschikte, inspireerde bij ieder, die het voorrecht had de gezant te benaderen, een directe en blijvende genegenheid. Wars van plichtplegingen en uiter lijk vertoon, had de gezant de wens te kennen gegeven, liefst in stilte te ver trekken. Vooral geen toespraken. Geen poespas. Het afscheid van het openbare leven van een grote figuur als mr Tjarda van Starkenborgh, die ons land in de moeilijkste tijden op de hoogste posten heeft gediend, kon niettemin bezwaarlijk geschieden zonder enige manifestatie van dank en genegenheid, die in het bijzonder in Parijs thans voor hem wordt gevoeld. Op so bere, doch zeer doorvoelde wijze, heeft tijdens een receptie te zijnen huize onze Consul-Generaal aan die sentimenten uitdrukking gegeven. Onzerzijds prijzen v/ij ons gelukkig, dat, ondanks de over stelpende drukte van het aanstaand vertrek, de scheidende gezant ons als enige correspondent te Parijs in zijn werkkamer in de ambassade heeft kunnen ontvangen en wij aldus de ge dachten mogen vertolken, die jhr van Starkenborgh op dit zo belangrijks moment bezielen. Ik heb wel eens medelijden gevoeld, begon de gezant met mensen, die bit ter zijn gestemd, wanneer ze hun loopbaan beëindigen. Van zulke gevoe lens is gelukkig bij mü niet de aller minste sprake. Ik trek mij terug uit het openbare leven, omdat ik mij wil wijden aan philosophische en ge schiedkundige studiën, waartoe mijn drukke bezigheden mjj tot dusver de gelegenheid niet hebben kunnen bie den. Ik gevoel nu een sterke behoef te aan rustige contemplatie. Op 1 December vertrekt de gez-ant naar Den Haag en de 12de hoopt hij in Le Havre de boot naar Amerika te nemen. Er staat daar een bezoek van 6 a 7 maanden aan zijn dochter en kleinkind op het programma. In de zo mer keert het echtpaar van Starken borgh dan weer terug naar het vader land, in de hoop in de buurt van Den Jhr Tjarda van Starkenborgh zegt: „Ik verlang zéér naar wat rust' Haag een geschikte woning te kunnen vinden. Toen jhr. van Starkenborgh in 1946 zijn aanstelling" als gezant te Parijs aanvaardde, kende hij de stad reeds voldoende, aangezien hij van 1919 tot 1924 onder jhr Loudon aan de ambas sade al werkzaam was geweest. Het werd dus eigenlijk een hernieuwde kennis making, want vele vroegere relaties vond de gezant hier terug. Zowel van de talrijke particulieren, als van de autoriteiten, die ik reeds kende of leerde kennen, hebben mijn vrouw en ik, aldus de gezant, ontzag lijk veel sympathie ondervonden. Al lerwegen trof ik de groootste waarde ring voor dé goede resultaten van ons hardwerkende land. Die sympathie heeft mijn arbeid ten zeerste bevorderd. En het verheugt mij dit te mogen con stateren, omdat de Franse en Neder landse belangen, cultureel, politiek, eco nomisch en militair, elkander voortdu rend dichter naderen. De ambassadeur verheft zich ach ter z^jn bureau. En weer valt ons op, hoe jong, hoe jeugdig zelfs, zijn al lure en voorkomen is. Deze zestig jarige, die men hoogstens op vijftig zou taxeren, lijkt ons nog geenszins rjjp voor een retraite. Doch eerbied voor zijn persoon gebiedt helaas de motieven van zjjn besluit te res pecteren: „Ik verlang zeer naar wat rust Tegen Bloemendaalse agent inbreker 5 jaar geëist „EEN UNIEK GEVAL". Half October kwam, gelijk gemeld, de leiding van het Bloemendaalse poli tiecorps tot de verrassende ontdekkini dat een inbreker, die gedurende een half jaar een ware terreur in de villa wijken had uitgeoefend en de politie steeds te slim af was geweest, niemand anders was dan een lid van het politie corps, de 24-j. agent A. L. Sinnige, die tijdens zjjn nachtelijke diensturen met valse sleutels en door het indrukken van ruiten in de woningen binnendrong. De agent en zijn verloofde, de 22-j. M. Vreenegoor, stonden thans voor de Haarlemse rechtbank terecht. Het bleek dat S. zijn sleutels „viste" uit de bak op het politiebureau, waarin de gevonden sleutels gedeponeerd wer den; zijn verzameling verborg hij er gens in het Bloemendaalse bos. In to taal pleegde S. 29 inbraken, plus een, de laatste, in de nacht dat hij betrapt werd door zijn superieuren, die lang- zamenhand de overtuiging hadden ge kregen, dat S, de dader moest zijn en daarom zelf op patrouille gingen. De Officier van Justitie bracht hulde aan de Bloemendaalse politie voor de opsporing van dit ernstige geval, dat uniek moet worden genoemd in den lande. Hij eiste een gevangenisstraf van vijf jaren wegens diefstal, meermalen gepleegd onder bezwarende omstandig heden. De verdediger, mr A. W. Luikinga, verzocht clementie. De verloofde van S. verklaarde niet geweten te hebben dat de goederen, die S. bij haar bracht, van diefstal afkom stig waren. Zij meende, dat hij de goe deren van zijn inspecteur kreeg uit NSB-inboedels. S. verklaarde dit zijn verloofde inderdaad te hebben wijs ge maakt. Tegen haar luidde de eis vier maanden wegens heling, waarzan de Officier de opzet bewezen achtte. Uit spraak 9 December. HAAGSE RECHTBANK. Voor het feestcomité De kantoor bediende S. Hans zonder bekende woon plaats, heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hij in een boekhandel te Leiden had verteld, dat hij enkele boekwerken no dig had voor een feestcomité en de boeken die hij ,,op zicht" meenam, ver kocht. De eis was 1 jaar en 6 mnd. ge vangenisstraf met aftrek preventief, waartoe de rechtbank hem heeft ver oordeeld. NEDERLANDS SIPO-LID KRIJGT F. 100.000 BOETE. De advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijz. Gerechtshof eiste gistermid dag tegen P. N. Menten uit Aerdenhout, die in Juli '41 in dienst trad bij de Ein- satzgruppe van de Sicherheitspolizei te Krakau, een gevangenisstraf van één jaar met aftrek, een geldboete van f. 100.000 en verbeurdverklaring van zijn vermogen. M. is van Mei '40 tot Juni '42 opge treden als Verwalter en Treuhaender over Joodse kunsthandelzaken te Kra kau. De Duitsers namen een groot aan tal professoren en hun gezinnen gevan gen en brachten hen ter dood. Ver dachte nam zijn intrek in de woning van een der vermoorden, prof. dr Ostrowski Uit diens woning, alsmede uit die van anderen, o.w. graaf Badeni en prinses Jablonowska, eigende hij zich talrijke waardevolle goederen en voorwerpen toe en bracht deze over naar zijn huis in Krakau. Een gedeelte verkocht hij en de rest verzond M. naar Nederland met het doel die daar te verkopen. Minister Van der Brink in Tweede Kamer: Nog slechts 26.000 werklozen Gistermiddag betraden nog acht Tweede Kamer-leden de katheder, voor het leveren van algemene beschouwin gen over de begroting van Econ Zaken. De heer C. v. d. Heuvel (A.R.) wees op de vlucht uit de handenarbeid in ad ministratieve betrekkingen. Ook vroeg hij hoe de minister de mensen aan het sparen dacht te krijgen, gezien de be handeling van de vroegere spaarders door de regering? 's Avonds herhaalde minister Van den Brink grotendeels hetgeen hij in zijn M. v. A. had uiteengezet. Hfj wees er op, dat onze economische positie nog steeds zorgelijk is. Onze export bedraagt nauwelijks de lielft van de invoer, terwijl de samenstel ling van onze uitvoer niet gunstig is. De vraag naar luxe-artikelen is ge ring in het buitenland. Daartegen over moeten wij op grond van bilate rale verdragen bepaalde goederen ac cepteren, die wij liever niet zouden invoeren. Als verdere factoren, die zorg baren, noemde de minister de nog steeds onvoldoende arbeidspro ductiviteit, de verhouding tot Indo nesië, de economische betrekkingen tot Duitsland, het nog maar beschei den begin met onze industrialisatie en het wegvallen van de Ned. beleggin gen in het buitenland, hetgeen onze deviezenpositie en de betalingsbalans in het algemeen veislechterL Naast de Amerikaanse hulp wees de heer Van den Brink op het behoud van onze sociale vrede als een gunstige factor. In 1924 gingen in ons land 3.150,000 arbeidsdagen door staking ver loren. In 1947 203.000 en in 1948 tot nu toe slechts 115.000. Dit wijst op een gunstige ontwikkeling. Hoopgevend is ook ons relatief lage loon- en prijspeil, dat ons op de internationale markt te stade zal komen. Hadden wij in 1938 257.000 werklozen, dit aantal bedraagt thans slechts 26,000. - De minister zag vooral heil in een krachtige bevordering van het multi laterale betalings- en handelsverkeer, van de economische eenheid der Bene- lux-landen en een spoedige inwerking treding van het handvest voor de in ternationale handelsorganisatie. Met België wordt overleg gepleegd over de coördinatie der industrie. De beheersing van de consumptie wil spr. niet zozeer door dwang van over- VEROORDELING VAN „TAND- TECHNICI". 14 dagen geleden eiste de Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank straffen variërend van f50 tot f250 tegen een zevental Amsterdamse tand- teohnici, die niet de wettelijk vereiste bevoegdhe'd voor de uitoefening van dit beroeo bezitten. Gisteren deed het Hof uitspraak en ontsloeg een hunner van rechtsvervol ging. De anderen werden veroordeeld tot boeten variërend van f-25 tot f.500. heidswege als wel door zelfbeperking en vooral door sparen van de bevolking. Sparen is ook nodig voor het bedrijfsle ven, Want zelf-financiering is de voor naamste bron voor de industrialisatie. Het stopzetten van de ontmanteling der Duitse industrie acht de minister een zeer wijze politiek. Men zij niet te optimistisch ten aanzien van ons han- delsveer met Duitsland, dat slechts zeer geleidelijk zal toenemen. Voor de verbetering van onze econo mische betrekkingen tot Indonesië is een oplossing der politieke vraagstuk ken nodig. Toch is ook nu reeds die ver betering bevredigend. Voor het komende jaar is onze invoer uit Indonesië ge raamd op 300 millioen gulden en onze uitvoer daarheen op 250 millioen. De 50 millioen verschil stelt Indonesië in staat om zijn verplichtingen jegens ons in goederen te voldoen. Om de economische eenheid der Be- nelux-landen in werking te doen tre den, moet eerst aan bepaalde voorwaar den zijn voldaan, waarop de wil bij de partners aanwezig is. De minister waarschuwde nogmaals tegen te hoge winst-uitkeringen door de bedrijven. Er zijn nu reeds afzet- moeilijkheden. Ook het toenemend aan tal faillissementen zij een waarschu wing! De Herstelbank heeft tot nu toe glo- baül voor 60 millioen gulden credieten verstrc-kt onder staatsgarantie. De zelf-fmanciermg in het afgelopen jaar wordt op 1 milliard gulden geschat. De minister ging nog uitvoeriger in op het middenstandsprobleem. De loon beslag kon niet worden doorberekend in verband met de loon- en prijspolitiek. Mocht nochtans incidenteel of voor be paalde categorieën blijken, dat doorbe rekening nodig is, dan zal zulks ge schieden. Bij de fiscale winst vaststel ling zal worden gewaakt, dat de kleine bpdrijven niet minder geholpen worden dan de grote. De minister wil een interdepartemen- rale commissie instellen om te komen tot beter coördinatie ten aanzien van middenstandsvraagstukken. Over de opheffing van het vestigings verbod kleinbedrijf wil de minister zijn mening opschorten tot hem het advies van de Economische Raad heeft be reikt. De post voor verheffing van de middenstand zal worden besteed in overleg met de vrije organisaties. Het economisch instituut voor de midden stand heeft geen zelfstandig financieel bestaan. Volgend jaar wil de minister dit vraagstuk onder ogen zien. Hij heeft geen bezwaar tegen een onderzoek naar de deloyale concurrentie. Per 1 December a.s. zal de papier- toewijzing voor de dagbladen worden verhoogd tot 3000 ton per maand. De tijdschriften zullen dan vrij zijn in hun papierverbruik. De textiel-voorziening heeft de volle aandacht der regering. De minister wees. er nog op, dat een geleidelijke opvoering van het levens peil in de bedoeling ligt. Heden voortzetting. CUSTARD - M A I Z E N J (Adv.) Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Raalte A. v. d. Veen te Nyega-Elahuizen; te Sliedrecht (3de pred.pl.) H Engelsma te Vollenhove; te Naaldwijk J. v. d. Winden te Hippolytushoef. Bedankt: voor Oudemlrdum J. Groene- veld te Molkwerum; voor Oud-Beijerland J. J. Poot te Barneveld; voor Holland- scheveld Jch. L, Verbeek Wolthuys te Nieuwleusen; voor Harderwijk (3de pred.- pl.) W. Vroeglndewelj te Hulzen (N.-H.); voor Nljkerk (toez.) J. van Slledregt te Huizen (N.-H.). Geref. Kerken Beroepen: te Garrels- weer W. v. d. Linden te Nes (W.D.). Aangenomen: naar Asperen J. Bos te Montföort; naar Ooltgensplaat A. C. Scherpenisse, cand. to Klundert, die be dankte, voor Capelle a. d. IJssel, Gende- ren. 's^Gravenmoer, Hoek van Holland, Molenaarsgraaf-Brandwllk. Nieuwerkerk a. d. IJssel, Schoondyke en Wlerlngen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O, Beroepen: te Loenen a. d. Vecht H. Scholte, cand. te Assen; te Aduard K. de Hoop, cand. te Groningen. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Yerseke M. Blok te Zeist. Predikant op de kansel overleden Toen gisteravond de kerk der Chr. Ge- reform. Gemeente te 's-Gravenzande op nieuw ln gebruik werd genomen, wilde ds H. Velema, die van 1938 tot 1942 deze gemeente als predikant heeft gediend, de gemeente toespreken. Nadat hij enkele woorden had gespro ken viel hij op de kansel achterover en was op slag dood. Een arts constateerde, dat hij tengevolge van een hartkwaal was overleden. Ds Velema, die de laatste ja ren als emeritus-predikant te Den Haag woonde, had zich juist enkele weken ge leden opnieuw beroepbaar gesteld. Kerk en politiek Naar wij vernemen zijn vanwege de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage besprekingen gevoerd on der leiding van de president, ds H. J. F. Wesseldijk, met Prot. leden van de Twee de Kamer. Aan deze besprekingen hebben deelgenomen vertegenwoordigers ln ons parlement van de P. van de A.. de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, de Ghr. Hlst. Unie, de Anti-Rev, part!) en de Staatk. Geref. Party. De Comm. -partij was, tot deze bespreking niet uitgenodigd. hoéWel althans éen van de leden van deze Kamerfractie lid is der Ned. Herv. Kerk. Evenwel geen aansluiting bij het pact van Brussel (Van onze Romeinse correspondent) De buitenlandse reis van De Gasperi, al werd zij een maand geleden reeds aangekondigd, heelt plotseling alle pennen in beweging gebracht. Eerst toen de minister-president Rome reeds verlaten had, werd bekend gemaakt, dat de reis toch een politiek aoel had en dat De Gésperi niet alleen met Spaak, doch ook met Schuman besprekingen zou voeren. Op diezelfde dag was er voor het eerst sprake van een aanstaand bezoek van generaal Marras, chef van de Italiaanse generale staf, aan de Ver enigde Staten en vén een reis van de Engelse generaal Shinwell naar Rome. Het heet, dat Shinwell, hoofd van de dienst voor oorlogsgraven, geen ander doel heeft dan de geallieerde kerkhoven in Italië te inspecteren. Maar er Is toch reeds sprake van een onderhoud met de minister van verdediging Pacciardi en met Sforza. En ten slotte is gene raal Shinwell toch ook nog Brits mi nister van defensie! Het lijkt dus wel heel wat waarschijnlijker, dat hij naar Italië komt in verband met de strate gische betekenis der havens in dat deel der Italiaanse bezittingen in Noord- Af rika, dat eventueel binnenkort weer onder Italiaans beheer zal komen. Het geloof in officiële verklaringen voor de reislust van hoge personages is sterk geschokt, doordat in Palazzo Chigi tot op het laatst toe werd verzekerd, dat De Gasperi alleen naar Brussel ging om een conferentie te houden en Parijs zelfs niet zou passeren, daar hij via Straatsburg zou reizen. Thans laat men de fantasie des te meer de vrije teugel. In het uiterst linkse kamp beweert men, dat het ware doel der reis, juist omdat men het verborgen heeft willen houden, wel „heel erg" moet zijn. En „heel erg' is volgens de opvatting van die kringen aansluiting bij het pact van Brussel of ook bij het toekomstig At lantisch pact. De communistische pers acht die aan sluiting reeds zonder meer aanstaande. Volgens de ..Unltó" is Italië geheel on der de Amerikaanse hegemonie en heeft de reis van Marras geen ander doel dan de bewapening van dit land in overeen stemming te brengen met die van Ame rika en van het „West-Europees oor- logsblok". SFORZA HEEFT ZIJN EIGEN PLANNEN. Deze voortvarende interpretatie dei- gebeurtenissen van het ogenblik houdt weinig rekening met de ware toestand. Eerstens schijnt Italië, of juister Sfor za, niet zozeer aansluiting bij het pact van Brussel te beogen en ten tweede zou althans Engeland niet zondermeer bereid zijn een eventuële Italiaanse candidatuur te aanvaarden. -Sforza heeft zijn eigen plannen. Hij is een handig diplomaat en het zou ons niets verwonderen als mocht blijken, dat hij de steun van Marshall voor zijn denk beeld heeft venvorven. Wat hij wenst is nauwe samenwerking op politiek terrein in anti-totalitaire geest tussen alle landen, die betrokken zijn bij het Marshall-plan. Een dusdanige politiek is van Ita liaans standpunt verklaarbaar. Italië wil weer gaan meetellen in Europa: „De tijd der passieve politiek is yoor Italië voorbij," zeide Sforza. Aansluiting het pact van Brussel, een militair pact, is voor het ontwapend land, dat naar het Oosten geheel open ligt, niet mo gelijk, Daarmee zou onmiddellijke her bewapening gepaard moeten gaan, een eenzijdige schending van het vredes verdrag door de Westerse mogendhe den, die vrijwel onvermijdelijk tot een gewapend conflict met Rusland zou voeren. Politieke en culturele samen werking met de Marshall-landen brengt dit gevaar niet mee en geeft toch aan Italië, dat tengevolge van een driemaal herhaald Russisch veto, nog steeds niet tot de Uno kon toetreden, enige stem in het kapittel. Herziening -van het Italiaanse vredesverdrag en even tuële herbewapening van het land zou den later kunnen volgen, wanneer het Westen krachtiger is geworden en Rus land plooibaarder. Het lijkt ons waarschijnlijk, dat de besprekingen van De Gasperi te Brus sel en te Parijs ten dele in die geest moeten worden verklaard. De aanwe zigheid te Brussel van het hoofd der Italiaanse vertegenwoordiging bij de E.R.P.-commissie te Parijs wijst ook in die richting. ,De regeling der door Belgische bur gers in Italië geleden oorlogsschade is natuurlijk ook ter sprake gekomen. Zo lang dergelijke zaken niet geregeld zijn, kan men niet van normale, laat staan vriendschappelijke relaties tussen twee mogendheden spreken. Het is daarom te hopen, dat ook tussen Nederland en Italië deze kwestie eindelijk eens worde geregeld. TERUGGAVE VAN KOLONIAAL GEBIED? Een ander belangrijk punt der ber sprekirigen hebben stellig de koloniën gevormd. Spaak immers is voorzitter der eerste politieke commissie van de algemene vergadering der Uno en deze commissie zal zeer binnenkort 't vraag stuk der Italiaanse koloniën moeten oplossen. Zoals de zaken op het ogen blik staan, maakt Italië een uitstekende kans haar pre-fascistisch koloniaal be zit, met uitzondering van Cyrenaica, als mandaatgebied terug te krijgen. Graaf Sforza is in deze dagen opti mistisch. Hij heeft er reden toe. De Verenigde Naties hebben een grote hulpverlenings-actie ingezet voor de Arabische vluchtelingen in Pelestina. Meer dan 2.000 tenten en 45,000 dekens zijn naar de vluchtelingenkampen gezonden, waar velen tot dusver op de naakte grond sliepen. op d« pljnlljlco plek, bestrijdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK dozen h 50 en 75 ct PIJNSTILLENDE WATTEN De Belgische regeringscrisis EYSKENS NIET GESLAAGD? Gaston Eyskens, de Belgische kabi netsformateur. verklaarde gisteravond tegenover de journalisten: „Ik heb rap port uitgebracht by de prins-regent en wacht thans op diens beslissing". De minister van Financiën in het afge treden kabinet weigerde verder com mentaar over het verloop der onder handelingen, welke de gehele dag heb ben geduurd, te geven. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat Eyskens er niet in geslaagd is een nieuw kabinet te vormen en dat hy de prins-regent verzocht heeft hem van deze taak te ontslaan. De prins regent zou in dat geval, volgens deze kringen, Spaak opniq^iw verzoeken zich met de vorming van een nieuwe rege ring te belasten. SARTRE WINT ZIJN PROCES. Jean Paul Sartre, de Franse existen tialistische toneelschryver en philosoof, heeft zyn proces tegen "zyn uitgevers gewonnen. De uitgeversmaatschappy Nagel te Parys had zonder zijn toestem ming een Amerikaanse versie van zyn toneelstuk „Les mains sales", getiteld ,.Red Glovens", laten maken, die vol gens brieven van zyn vrienden, aldus Sartre, „een ordinair melodrama is met een anti-communistische strekking". Het gerechtshof willigde zyn eis in, dat er een administrateur wordt be noemd om supervisie uit te oefenen op het contract van Sartre met zyn uit gevers en op zyn andere zaken op lit terair gebied. NIEUWE UITGAVEN. „Spiegel der Mlllloenen". De Stichting tot Daadwerkelijke Be strijding van het Inflatiegevaar heeft een uitvoerige analyse van de mlllloe- nennota het licht doen zien, getiteld: „Spiegel der Mlllloenen". Zij komt daar in tot de conclusie dat van een werke lijke beperking van de staatsuitgaven ln de begroting 1949 geen sprake Is en dat Integendeel de kosten van het overheids apparaat nog toenemen, welke styglng ls iggewerkt langs boekhoudkundige en dere wegen. Hetzelfde ls het geval met de overheidsinvesteringen. Mede doordat bij de raming der mid delen met een voortgezette Inflatie ls ge rekend en daarentegen de raming der uitgaven met een prijsvermindering re kening houdt, zal deze begroting niet reëel oiyken te zijn en hangt de verbe tering van de budgetaire positie ln de lucht. De Stichting komt tot de conclusie, dat het staatsbudget ondrageiyk is ln ver houding tot de nationale productie cn daardoor een belangrijke druk op de wel vaart van het volk legt. De republiek Turkije. Als eerste in de serie van de „Terra- blbllotheek", (uitgevers J. A. Boom en Zoon te Meppel). die bedoelt diverse In teressante landeD nader tot het publiek te brengen, ls verschenen ,,De republiek Turkije" van de hand van dr W. E, Noordman, directeur der Gem. H.B.S. te Nijmegen. In dit boek vindt men op bevatteiyke en aangename wijze vereend, wat men wil weten over het ln vele opzichten nog weinig bekende Turkye oo allerlei ter rein. Historisch, geografisch, economisch, cultureel en wat niet al. Wie iets over Turkye wil weten, ook wat karaktertekening en gewoonten be treft, kan dit boek een goed vademecum zijn. Verschenen bij: S-envert en Zn.. Mep pel Zott'n Arjaan, roman, door Joh. C. Maas. De tot een wonderiyke Jongeman op gegroeide „Zott'n Arjaan" trekt de wijde wereld ln. Na vele Jaren keert hij terug als een ln zichzelf gekeerde man, die een eenzelvig leven leidt. De ontmoeting met een Jonge vrouw, met wie hy na veel strijd trouwt, brengt zyn leven ln ge lukkiger banen. Reünie der smarten, roman door Menno de Munck. In dit werk, elgeniyk zyn eerste roman, vertelt de schryver ons over de gebeur tenissen. die zich tydens een week-end afspelen in een eenvoudig gezin. De drie grote problemen van na de oorlog: de opgroeiende Jeugd, het huwelijk en de oorlogsweduwe, die ln dit gezin vla Jos, de Jonge oorlogsweduwe, Han, de uit een der vernietigingskampen teruggekeerde politieman en willy, het werkende meis je, worden waargenomen, behandelt do schryver met grote zuiverheid. Bruna en Zn, Utrecht: Parfum en Aether, roman door Bea Leydensdorff. De titel symboliseert de beide polen, waardoor de jonge vrouweiyke arts, de hoofdpersoon van deze roman, beurte lings wordt aangetrokken. Het grete- ziekenhuls-mllleu met zyn eigen span ningen en conflicten ls uitstekend gete kend. Terwyi een Brug groeit, roman door Marten Camstra. Een jong Rijkswaterstaat ingenieur werkt aan een groot project van brug genbouw. Zijn werkzaamheden worden uitvoerig beschreven, terwijl het roman tisch motief gevonden wordt ln de liefde van de ingenieur voor een Jonge vrouw, met wie hij ten slotte trouwt. Kosmos Uitg.My., Amsterdam: De Blinde Weerelt, roman door Jan Mens. Opnieuw zien we de figuur van Griet Manshande, de kasteleines van de her berg,, De Gouden Reael" ln deze nieuwe roman wan Jan Mens. Hy beschryft haar thans op ongeveer 40-Jarlge leef- tyd. levend te midden van de Jordaners. Met zijn grote liefde voor de ras-echte Amsterdammers en hun stad, met zijn historische zin en gevoel voor romantiek en volkshumor, heeft de schryver op-1 nieuw een boek vol tintelend leven ge geven. Fa. v. d. Loeff, Enschedé: By ons op den heuvel, roman door Ed. de Nève. In deze roman geeft de schryver de geschiedenis van de familie Lagache in Wolstad. Luclen Lagache, die als vreem deling ln Wolstad verzeild raakt, strijdt tegen de geld-mentalltelt der fabrikan ten, en behalve de persooniyke geschie denis van hem en zhn zoon, wordt het hele leven ln Wolstad beschreven, waar- by diverse toestanden aan de kaak worden gesteld. Universitaire Pers, Leldenfc De Veldgeoloog en zijn materie, rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar fn de geo logische en geophysl6cne karterlngsme- thoden aan de Rijksuniversiteit te Lelden, door dr L. ,U. de Sitter. Wolters, Groningen: Vijfstromenland, verzameld en inge leid door dr J. C. Brandt Cortlus en dr G, Stuiveling. NIEUWE UITGAVEN VOOR DE JEUGD. Verschenen by Uitg. Pegasus, Amsterdam: Eekje Hoorn overwint, door H. van Krulnlngen. met Illustraties van da schryver. Uitg.My, Kosmos, Amsterdam: Roblrtson C'rusoë, voor de jeugd op nieuw bewerkt naar het verhaal van Daniel Defoe, door Jan Mens. Geïllustr. Don Qulehotte de la Manclia, opnieuw naar het Spaans van Miguel de Cervan tes Saavedra, voor de Jeugd bewerkt door C. Wilkeshuis, Geïll. Relnaert de Vos. een dierenverhaal ln dichtvorm uJt de 12de eeuw, opnieuw voor de Jeugd bewerkt ln proza, door J. P ZoomersVermeer. Geïll. Uitg.My. Kok. Kampen: Kleutervertelboek voor de Bijbelse g9m schledenis. bestemd voor Jonge kinderen ln de leeftyd van ongeveer 4 tot 8 Jaar, door Anne de Vries, met vele Illustratie® van TJeerd Bottema.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5