VERKOOPSTER DAMESHOEDEN Slagersbediende ®5 fil* Gemeentelijke Volkscredietbank TIMMERLIEDEN Kruidenierszaak Officiële publicatie Laatste Berichten Morgen de C. H. U.-bazaar in Rehoboth slechte tanden Leerling Banketbakker Een Meisje Net Meisje HET PAARD VAN ST. NICOLAAS IS GESTOLEN AFDELING PANDENBELENING Bedrijfsruimte VLEUGEL PIANO DINSDAG £5 NOVEMBER i,Wij Willen Winnen" Won „DE 100.000 KON NIET BETER VALLEN". Nu eens nauwelijks niet bekomen van schrik, maar van de vreugde, die het winnen van de 100.000 geeft en in tegenwoordigheid van een gelukkig ge zin, dat zich in eens geplaatst ziet voor de mogelijkheid „om nu eens wat nieuws aan te schaffen", hadden wij gisteren een kort onderhoud met degene, die in opdracht van de loterijclub van de Ver. Touwfabrieken het „winnende lot" had gekocht. „Mijnheer", zo vertrouwde deze ons toe, „dat hadden wij nooit kunnen denken. Wij hebben wel eens 'n „duizendje" gewonnen en meerdere ma len een „eigen-geldje", maar nu zo in eens die 100.000, en dat op een heel lotDat is een reuze-meevaller voor ons arbeiders. En wij kunnen het allen zo goed gebruiken. Nu kunnen wij ten minste onze huishouding weer eens een beetje aanvullen.. Heus de 100.000 had niet beter kunnen vallen. Ik verzeker u. wij zullen het geld goed besteden en geen overhaaste en niet verantwoorde uitgaven doen. Ik zal eerst met moeder de vrouw te rade gaan". Hij vertelde ons verder met welk een enthousiasme de tijding op de Touwfa- briek werd ontvangen. „Heel wat feli citaties, o.a. ook namens de directie, hebben wij deze ochtend in ontvangst mogen nemen. De gelukkigen zijn al len leden van het personeel van de weverij, dat een afzonderlijke loterij- club heeft. De club van de afdeling spinnerij had een lot, dat maar 7 num mers lager lag dan ons winnende lot. Wij hebben onze loterijclub in het be gin van 1946 opgericht en haar de naam van „Wij4 willen winnen" gegeven. Dat is nu aardig uitgekomen. Wij zullen er nu nog maar een W'tje bijplaatsen, vindt U niet, want Wij willen winnen WON". „En nu ga ik morgen met. de leider van het loterij-kantoor, die ons het lot verkocht, in Den Haag het geld halen, ik heb er maar een dagje voor vrij-af genomen en *dan gaan wij „de buit'' verdelen, maar nogmaals het komt ons allen goed van pas Ook het dochtertje van onze zegs man bleek al bepaalde wensen te koeste ren, want- op onze vraag „En nu krijg jij zeker een nieuw jurkje" antwooi ri de het kind prompt: „Nee, hoor.... een fiets!" Of Pa het daarmede eens is!!... INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. Lezing Land en Volk van Zuid-Afrika. Op uitnodiging van de Leidse afde ling van het I.v.A.O. hield onze stad genoot, de heer T. K, Lingsma, in het Federatiehuis een lezing over Zuid- Afrika. De spreker behandelde voor namelijk het Zuidelijk deel van dit land en wel in hoofdzaak de omgeving van Kaapstad. In 1648 strandde, op weg naar Oost- Indië, een Hollandse bark, de „Haer- lem" in dit gebied. De bemanning ging aan land en kon zich zodoende een oordeel vormen over -de omstandighe den en het klimaat. Weer in 'het vader land terug, brachten zij verslag uit aan de Oost .Indische Compagnie en aangezien hun bevindingen gunstig wa ren, ging er opnieuw een Hollands schip heen onder Jan van Riebeek. Deze stichtte er de Kaapkolonie, waar later ook vele Fransen, voornamelijk Hugenoten, zich vestigden en zich vooral op de druiventeelt toelegden. Spr. schetste de moeilijkheden, welke de Boeren ondervonden en waaruit later de oorlóg met Engeland ontstond Vooral toen er goud en diamant werd ontdekt, spitsten de tegenstellingen zioh toe. Na thet einde van de Boerenoorlog ondervonden de Engelsen nog enige jaren de gevolgen van de guerillaoorlog, die de Boeren zo meesterlijk veerden, In 1910 kwam de Unie van Zuid-Afrika tot stand en als gevolg van de belofte van zelfbëst-uur werd het land in 1926 pra-ct-isch onafhankelijk. Spr. behandelde daarna het klimaat en de bestaansmiddelen. Het schaap neemt er een voorname plaats in, want Zuid-Afrika is op één na het grootste wolland ter wereld. Wat- de delfstoffen betreft, is Zuid- Afrika het eerste goudland met 40% der wereldproductie. Aan diamant levert het zelfs 5/6 van het totaal. De bevolking is slechts voor 1/8 blank; oorspronkelijk bestond deze uit Hottentotten en Bosjesmannen. Spr. vertelde nog van de eigenaardige ge bruiken van deze inheemse bevolking bij geboorte, huwelijk en overlijden. De lilms, na de lezing geprojecteerd, gaven hiervan een uitstekend en interessant beeld. Ook een tocht door het bekende Kruger-wildpark, het wildreservaat, trok sterk de aandacht. Het vrij talrijke publiek beloonde de spreker met en hartelijk applaus. •Na 'n opwekking tot deelneming aan 't cursuswerk werd de vergadering ge sloten. LEERLINGENAVOND „VOORGEEST". Gisteravond hebben de leerlingen van de school van „Voorgeest" een uitvoering aangeboden aan de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en de Federatie van Buurtverenigingen uit Leiden. Voor deze avond bestond grote be langstelling. zodat de grote ontspan ningszaal inclusief het balcon geheel was gevuld, een bewijs dat dit aanbod op hoge prijs werd gesteld. De avond werd geopend door het hoofd der school, de heer M. Israel, waarop o.l.v. mej. Marianne de Wekker direct een aanvang werd gemaakt met de afwerking van een uitermate gevari eerd programma- Het eevsce deel va-a de avond bevatte een 17-tal nummers, wel ke algemene waarderingen bewondering voor de prestaties van leerkrachten en leerlingen verwierven en dan ook een overweldigend applaus in ontvangst hadden te nemen. De kleurige belich ting gaf daarbij schitterende effeevn. Na een korte oauze werd opgevoerd de operette „Lentebloemen" in 3 bedrij ven. Het geheel, afwisselend zang en dans werd dank zij pen onberispelijke uitvoering een groot succes. De be., ?- leiding w:as in vertrouwde handen van mevr. A. Doorn. Aan het einde van de avond sprak de heer M- J. Smit namens alle aan wezigen een woord van warme hulde en dank ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Romaanse taal- en letterkunde (Frans) mej. M, A. Schwarz (Leiden)propae- deutiseh examen godgeleerdheid: de heer A. v. d. Klaauw (Leiden). Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen is op hun verzoek ingetrokken de toelating van dr F. Florschütz als pri vaatdocent <a-an de Rijksuniversiteit te Leiden, om in de faculteit der wris- en natuurkunde onderwijs te geven in de palaeophytologie van het Kaenozoicum en de palynologie, en de toelating van dr L. U. de Sitter als privaatdocent aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om in ae faóulteit der was- en natuurkunde on derwijs te geven in de geologie. (Deze beschikking is een gevolg van beider benoeming tot hoogleraar -Red.). TUINTJESVERENIGING „ONS BELANG". R.H.W.-fauritKen stellen wisselbeker beschikbaar. In een der zalen van „De Burcht" had gisteravond de prijsuitreiking plaats van de prijzen, verbonden aan de tuinen- en potplanten-kweekwedstrijd van bo vengenoemde vereniging. De voorzitter, de heer Joh, v. d. Bos, opende deze bijzonder druk bezochte vergadering, sprak zijn grote voldoening uit over de goede opkomst en deelde mede, dat" de vereniging door het in- gebrmk-nemen van de woningen aan de Druiven- en Kersenstraat met pl.m, 60 leden Is vooiuit gegaan. Het deed hem genoegen te mogen constateren, dat de bewoners van dit nieuwe bouwblok over het algemeen alles in het werk stellen om naast hun mooie woning ook een passepde tuin te krijgen. Hij deelde ver volgens mede, dat aan de heer M. J. Verhagen voor de derde maal in suc cessie de wisselbeker was toegekend, waardoor hij definitief eigenaar is ge worden. De jury, bestaande uit de heren Smit, De Jong en Verver, reikte daarna- middels eerstgenoemde, de prijzen uit, waarbij hij voor ieder een afzonderlijk woordje had. Alle prijswinnaars te noe men zou te veel plaatsruimte vergen en wij volstaan met het noemen van de eerste prijswinnaars: M. J. Verhagen (beker), J. Ph v. d. Bosch en D. Gal- jaard. Van de potkweekwedstrijd noemen wij slechts: mevrouw Verhagen en me vrouw Post. De prijzen bestonden gro tendeels uit huishoudelijke voorwerpen. Hierna nam de heer J. H. Riedel, di recteur van de R.H.W.-limonadefabrie- ken alhier, het woord. Hij had vernomen dat de wisselbeker definitief was gewon nen, zodat de vereniging hem kwijt was. Spr. voelde zoveel voor het werk van de vereniging, dat hjj met de direc tie besproken had het bestuur een nieuwe beker te schenken. Het was hem een genoegen deze beker dan ook namens de directie te kunnen aanbieden. Dat de voorzitter hiervoor hartelijk dank zei spreekt vanzelf. Vervolgens trad de voorzitter fier bouwvereniging de heer J. Gerritsen, naar voren om het bestuur dank te zeggen voor zijn werk en vergeleek deze grote opkomst met het bezoeken van de ledenvergadering. Hij spoorde de aan wezigen aan ook dan in zo grote getale op te komen en riep aller medeleven in voor het werk der bouwvereniging. Hierna trad de heer Gé Heinen met enkele andere artisten op, die enkele aardige stukjes ten gehore brachten en er op de van hen bekende manier uit stekend in slaagden een gezellige stem ming onder de aanwezigen te brengen. Een tombola deed menigeen met een aardig prijsje huistoe gaan. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter de artisten en de aanwezigen, „Ons Belang" kan op een zeer geslaagde avond terugzien. MANDOLINE VERENIGING „KUNST EN GENOEGEN". Gecombineerde uitvoering. De thans reeds 18 jaar oude mando linevereniging „Kunst en Genoegen", waarover de heer Joh. Hazes de diri- geerstaf zwaait, gaf gisteravond in de grote zaal van „De Burcht" in samen werking met de toneelvereniging van dezelfde naam en The Swing Players een gecombineerde uitvoering, welke derhalve veelzijdig genot verschafte. Er bestond hiervoor goede belangstelling Na een openingswoord van de voor zitter' werd allereerst het muzikale ge deelte afgewerkt, waarbij K. en G. van goede vorderingen en grondige voorbe reiding blijk gaf Daarna was het woord aan de-toneel-- club., die het familiedrama „Ik heb ge zondigd" door W. v d. Berg en J. Gros- feld pp.voerde en daarmede alle eer in- legdé^De regie was bij de heer H. v. d. Bloni; die tevens de mannelijke hoofd rol vervulde, in vertrouwde handen. Een hartelijk applaus getuigde na elk bedrijf van de waardering voor spel en stuk. (Adv.) BAZAAR MAATSCHAPPELIJK WERK IN ZIEKENHUIZEN. Aula xAcad. Ziekenhuis doet denken aan warenhuis. Morgenmiddag om 2 uur zal de bur gemeester, 'j-hr mr F. H. van Kinschot, in de aula van het Aca-d. Ziekenhuis een bazaar openen, waarvan de ftp- brengst is bestemd voor de Ver. Maat schappelijk werk in de ziekenhuizen. De vereniging, welke haar arbeid uit strekt over het Diaconessenhuis, het St. Elisabethziekenhuis en -het Acad. Ziekenhuis, ktelt zioh ten doel om op maatschappelijk terrein haar interme diair te verlenen tussen de in deze in richtingen verpleegde patiënten en de burgermaatschappij, waartoe zij vier zusters in dienst heeft. Daarnaast vormt de arbeidsbherapie een belangrijk on derdeel van haar werkzaamheden, ter wijl zij ook nog een leerkracht in dienst heeft, die aan kinderen van leerplichti ge leeftijd, die langer dan 2 weken in één der ziekenhuizen moeten verblijven, onderwijs geeft. H?t sympathieke doel, dat aan deze vereniging ten grondslag ligt, is ongètwijfeld voor het dames comité van deze bazaar een stimulans geweest om maanden achtereen met zo veel toewijding en liefde de bazaar voor te bereiden. Dat dit comité daarnaast de onmisbare steun van tal van parti culieren en firma's heeft ondervonden, stemt tot grote dank. Het resultaat van een en ander heb ben wij reeds heden in ogenschouw kunnen, nemen en overtreft, naar wij uit de mond van een der comité-leden vernamen, verre de verwachtingen. Wat al liefde voor dit goede doel spreekt b.v. uit de uitgebreide stand van handwerken en textiel. En dan die kaboutsrtuinvoor kinderen, maar ook voor oud-eren, om niet op uitgeke ken te geraken. Een blik langs de boe ken-, levensmiddelen- en bloemen- en fruitstands zal straks de bezoeker (ster) doen wanen in een warenhuis. Maar ook de patiënten van de interne en neurologische afdeling, waarbij zich de zieke zusters van het Acad. Ziekenhuis hebben gevoegd, hebben in de afgelopen weken niet stil gzeten. De stand van de arbeidsther-apie toonde hei ons. 't Is bewonderenswaardig, wat hier met een voudige middelen tot stand werd ge bracht! Gezien de maandenlange voorbereiding en de bijzondere toewijding, waarmede deze bazaar is tot stand gebracht, ver dient zij in de komende dagen (morgen en overmorgen van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur) de belangstelling van vele stadgenoten. Moge het welslagen van deze bazaar evenredig zijn aan de in spanning, welke 't damescomité daar aan heeft besteed! Het motorschip „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd wordt a.s. Donderdagmorgen met ruim 750 passagiers uit Batavia te Rotterdam verwacht. Het schip brengt op deze reis een record-lading mee van 2300 ton, waaronder veel thee. tinerts en ge schenkpakketten. Onder de passagiers bevindt zich onze oud-stadgenoot prof. dr L. G. M. Baas Becking, directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. DRIE DAGEN YOUTH FOR CHRIST. Het plaatselijk comité van Youth for Christ organiseert hier ter stede op drie aohtereenvolgende avonden een campag ne en wel op 30 Nov. en 1 en 2 Decem ber a.s. De drie-daagse campagne staat on der het motto: „Heeft het leven nog zin?" De onderwerpen voor de drie avon den zijn: 1- Wat is je doel? 2. Is er nog toekomst? 3. Alles geven voor iets groots. De sprekers voor de drie avonden zijn resp. ds K. J. H. Burgy uit Rijnsburg, ds P. W. Spruyt uit Leiden en Sidney S. Wilson uit Hilversum. Er zal voorts muzikale en vocale afwisseling zijn. Dit is de derde maal in Nederland, dat een soortgelijke campagne wordt ge houden. De eerste maal vond een proef - campagne plaats te Amsterdam van 2 dagen en drie weken geleden werd een driedaagse campagne gehouden in het Gooi. Nagenoeg wekelijks belegt Y. f.C. Lei den kleine rallies. De opkomst voor deze kleine rallies varieert tussen de 15 en 50 bezoekers, waarbij steeds veel activiteit van de .jeugd wordt bevonden. Ook heeft hèt plaatselijk comité plan nen tot uitbreiding van het werk. Zo zal er Donderdag a.s. in Katwijk/Zee een kleine rally worden gehouden, waar de heer G, Buisman uit Hilversum zal spreken. Verder bestaan er plannen om in meerdere omliggende dorpen van Lei den grote rallies te houden. Aan de jongeren met wie reeds con tact. ts opgenomen door middel van gro te of kleine rallies, wordt regelmatig een maandelijkse contactbrief gezonden waarin al het werk van de komende maand wordt vermeld. Tevens worden regelmatig door een groep jongeren wekelijks resp. tractaten verspreid en ander werk verricht. Verheugend weerzien met Tibor de Machula VOLGROEIDE SAMENWERKING MET THEO VAN DER PAS. Weerzien op dit tweede Kunstconcert met de cellist Tibor de Machula: onge twijfeld een der grootste meesters der cellokunst van deze tijd! Zijn eerste optreden in onze stad ligt nu alweer vele jaren geleden en sinds dien was hij een graag gehoorde gast. Maar wie hem ééns hoorde, vergeet deze voortreffelijke instrumentalist niet licht. Subliem Is zijn spel, doorwrocht de muzikale visie. Uit zijn prachtig instru ment nog steeds de Carlo Bergonzi van vroeger? doet hij een oneindig gedifferentieerde, glanzende toon op bloeien, waarbij zijn fenomenale tech niek een weergave in perfectie tot in de hoogste liggingen waarborgt. Het werd in samenwerking met de steeds meer rijpende Theo van der Pas een „sonaten", avond in de waarste en meest verheven betekenis van 't. woord, die in Rachmanonow's prachtige so nate op, 19 de edelste eigenschappen qua homogeen samenspel bereikte. Twee volkomen gelijkwaardige part ners bewezen Rusland's laatste grote romanticus vervoerend en mecslepënd de hoogste eer. Bij zulk een fijnzinnige eenheid stroomt de warme, breedgewelfde melo- diek in onverflauwde spanning aan 't oor voorbij: men beluistert ?n bewon dert beider zuiver peilen der schoonste waarden en vergeet daardoor totaal de lengte van het laatste deel. Beiden leken in Rachmaninow elkaar hier het sterkst te inspireren, zodat een stijgende afwisseling van hoogtepunten ontstond en vooral ook Van der Pas beeldde zijn veeleisende pianopartij, waarin telkenmale reminicenties aan Rachmaninow's pianoconcerten te on derkennen zijn, met sterk herschep pingsvermogen uit. Reeds eerder speelde de Machula op dit podium Beethoven's grote As dur sonate op. 69, een der zwaarste opgaven voor een cellist: zo mogelijk was zijn spel nog poëtischer en bezonkener dan toen. Ook hier een uitnemend aanvoe len van beide comparanten, waarbij een zuiver en voornaam Beet-hovenbe- grip op de voorgrond stond. Compositorisch leek ons daarna het jeugdwerk van de Hongaar Zoltan Ko- daly, diens Sonate no. 4, een inzinking. Ondanks verschillende interessante, maar tezeer op zichzelf staande tref fende vondsten, waarin zijn affini teit met de folklore een belangrijke rol speelt, draagt zij toch een te rhapsq- disch karakter, dan dat zü bij voortdu ring Roeien kan. Kodaly heeft er zijn eigen persoon lijkheid nog geenszins in gevonden en vooral de beïnvloeding van Debussy is sterk merkbaar, hoewel dat op zichzelf niet erg is. Want wie staat in zijn jeugd niet on der invloed van een ander?...., J Maar qua uitvoeringspractijk bleef ook ditmaal geen wens onbevredigd. De Machula's geestelijke ontwikkeling hield gelijke tred met zijn fantastisch technisch kunnen, hoewel wij hem van zijn eerste optreden af eigenlijk als een der grootsten konden signaleren,. Doch dat hij ditmaal dat vermaledij de „kleingoed", waar 't toch meestal louter om uiterlijk effect gaat, niet van node had om te imponeren, is toch be wijs van innerlijke groei. Zo werd 't eeri sonatenavond, die omgevlogen was, voor wij 't goed beseften Zo vrij en intens doorleefd had hij zich echter niet kunnen geven, zonder het ter 'zijde staan van de eminente Van der Pas, Dus groeide het applaus aan tot een ovatie voor beiden. Volgroeid als zij zijn, begrepen zij el kaar tot in finesse's, waarbij crit-iek ver stomt! H. Leidse Schouwburg KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Kinderen zonder toezicht. De ontreddering van een groot deel der jeugd heeft- aanleiding genoeg ge geven, om dit- thema ten tonele te voe ren. En op zich zelve kunnen wij dit slechts toejuichen, Hoe sterker immers het publiek wordt gecomfronteerd met de gevolgen van de jeugd-verwaarlozing, des te bej^r. Het zal ongetwijfeld bij dragen, om mede-strijders te vinden in de plicht de maatschappij opgelegd, om deze jeugd-verwildering te bestrijden. „De zaak A.D." deed het in dit'kader uitmuntend en ook het Amerikaanse „Kinderen zonder toezicht" van Else Shelley, bevat ongetwijfeld elementen die wel iets te zeggen hebben. Alleen, het Is Amerikaans en daardoor nu en dan ook wat al te overdreven pathetisch, waar juist matiging o.i. gro ter effect zou hebben gesorteerd. Niettemin, het stuk wist toch te boeien en met ineresse volgt men de droeve historie rond de 15 jarige Elisa* bet-h, die zwaar gestraft wordt voor haar afdwalingen van het goede pad. Het Rotterdams Toneel heeft er over het algemeen een goede opvoering van gegeven. Jammer genoeg, kon ons juist Elizabeth van de jeugdige Mariëtte Flink niet geheel voldoen. Hier is bloed verloochend zich niet! in de kiem talent wel aanwezig, maar het is nog niet rijp voor een zodanig zware inspanning. Het bleef te veel aan de oppervlakte, de waarlijke diepte was nog niet aanwezig, In dit opzicht vol deed ons de Peter van Jan Velzeboer beter. Ko Arnold! gaf een echt men selijke creatie met warme accenten, zo als hy dat kan en Louis de Bree als de vader vond eveneens warm gestemd ge voel voor zijn uitbeelding. Ook Wily Haak als de moeder gaf mooi doorvoeld spel. Zonder verdere bepaalde uitblinkers, voldeed de rest der vrij grote bezetting voldoende óm een goed sluitend geheel te bewerkstelligen. De geheel gevulde gaal heeft het aan bijval niet doen ontbreken. M. BEURSOVERZICHT Vandaag bestond wederom een vaste stemming, die zich tot alle rubrieken uitstrekte. Voor vrijwel alle Aandelen sporten openbaarde zich vraag, zodat ae koersen overal op hoger peil kwa men. Koninkl. waren tenslotte slechts een paar punten hoger, doch Unilever boekte een behoorlijk avance. Bijzonder vast waren de bankaandelen, speciaal Amsterdamsohe Bank en Rotterdam sche Bank, die beide vier punten hoger kwamen, evenals certificaten Twentsche Bank. De Scheepvaartmarkt toonde kleine koersavances. HVA's monteerden vijf punten, waarna tegen het slot een reactie intrad. Java Cultuur en Nisu waren enige punten beter. Amsterdam Rubbers liepen na vaste opening nog een paar punten naar boven, om ver volgens iets in te zakken. De Tabakken werden hoger genoteerd. De Nederland se staatspapieren waren prijshoudend; de conversielening was 98. De Ameri kaanse markt was stil. De Wethouder van Financiën de heer D. v. d. Kwaak, is verhinderd Woensdag' spreekuur te houden. De burgemeester van Lelden zal morgen van 1112 uur spreekuur hou den. 3 JAAR VOOR „GERRIT DE STOTTERAAR". Hedenmorgen veroordeelde de Amster damse rechtbank Gerard Cornelia Blom alias „Gerrit de Stotteraar" 50-voudi- ge inbreker doch meer bekend'door zijn tot drie maal toe uitbreken uit de inriohtingen waar hij preventief was in gesloten tot een gevangenisstraf voor de tijd van 3 jaar en. na afloop daar van, ter beschikkingstelling van de re gering. Veroordeelde gaf slechts met een hoofdknik te kennen, dat hij begrepen had dat hij binnen 14 dagen in hoger beroep kan gaan. Tegen B. was 6 jaar geëist. Tegen zijn a.s. zwager, J. J. Bakvis was wegens hel'ng een Jaar geëist. Zijn zaak werd teruggewezen. De rechtbank wenst over hem een psychiatrisch rap port te zien uitgebracht. De ongesteldheid van koning George Onze Londense correspondent telefo neerde ons naar aanleiding van de ge zondheidstoestand van de Engelse ko ning hedenmorgen; Het zo onverwachte nieuws over de gezondheidstoestand van de koning heeft in Engeland en het gehele Britse rijk een diepe schok teweeggebracht. Het effect er van is des te groter nu de mededeling komt juist na de vreug devolle gebeurtenis van de vorige week. De kontos is vanzelfsprekend meer dan een symbool. De grote massa des volks leeft altüd intens mee met het wel en wee der Koninklijke familie- Wie de koning de laatste jaren van nabil heeft gade geslagen, kan zich vaak moeilijk aan de indruk onttrekken, dat hij gebukt ging onder een zekere, psy- chisohe druk. Hij zag er vaak zeer zor gelijk uit. De alles opeisende oorlogs jaren en de na-oorlogse spanningen had den zichtbare sporen achtergelaten. Dit heeft blijkbaar ook zijn physieke toe stand ondermijnd. De koning heeft zich nooit gespaard. Ook in de gevaarlijkste tijd was hij meestal in Londen, Zijn voorbeeld werkte inspirerend. Vele ram pen troffen de wereldstad. Als er leed gelenigd moest worden, was de koning altijd ter plaatse. Ziln eigen huls werd verscheidene malen gebombardeerd. De laatst emaal, dat hij in het open baar versoheen, was op 11 November, toen hij een bezoek bracht aan een landbouw-inst'tuut. Hij wandelde daar twee uur rond, o.a. over omgeploegd terrein. Niemand merkte iets van een bijzondere vermoeidheid. Tot voor en kele dagen maakte de koning nog wan delingen door de tuinen van Bucking ham Palace. Toen de vorige week Zondag zijn eer ste kleinkind werd geboren, bevond de koning zich. volgens degenen, die hem zagen in uitstekende welstand- Op 6 November nam hij deel aan de jacht,-op Windsor waarbij hü grote af standen door de velden liep. De avond van die dag woonde hij met de koningin een herdenkingsbijeenkomst •"•m het Britse legioen in de Albert Hall. Toen klaagde hij voor het eerst -ver last aan de rechtervoet. Vijf kamerleden morgenavond naar Indonesië Officieel wordt medegedeeld: Dc leden der Staten-Generaal, die als waarnemers aan de jongstleden Zon dag naar Indonesië vertrokken dele gatie zijn toegevoegd, zijn de heren jhr mr Ivl. van der Goes van Naters, II. A. Korthals, H. J. W. A. Meyerink, prof. C. P. M. Romme en H. W. Tila- iuis. De Kamerleden zullen morgen avond van Schiphol vertrekken. KOMST OVERTREFT REPUBLI KEINSE VERWACHTINGEN. „De komst van een delegatie van 't Nederlandse kabinet, vergezeld van ad viseurs en leiders van de verschillende Parlementsfracties, naar Indonesië heeft de verwachtingen van de Republiek overtroffen", aldus schrijft het Chinese te Batavia verschijnende dag-blad „Keng Po". Het blad zegt voorts: „Deze me dedeling werd dan ook met gevoelens van meer hoop door de Republikeinen ontvangen dan zij in 't algemeen laten merken." Ratio Koster vrijgesproken ZIJN GESCHRIFT GEEN AGITATIE TEGEN UITZENDING MILITAIREN. By vervroegde uitspraak heeft het Hoog Militair Gerechtshof heden in hoger beroep Ratio Koster vrijge sproken. Hij is lieden in vrijheid ge steld. Het Hof overwoog, dat het door hem verspreide geschrift, niet, zoals de ten laste legging inhoudt, ageert tegen uitzending van Nederlandse militairen naar Indonesië en ver klaart derhalve niet wettig en over tuigend bewezen, hetgeen aan ap pelant Is ten laste gelegd. Zoals bekend werd Koster 20 April van dit jaal* door de krijgsraad te 's Hertogenbosch veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, ontslag uit de mi litaire dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te die nen. GEEN VERLICHTING VEROOR ZAAKT DODELIJK ONGEVAl). Een koetsier, die gisteravond in het duister met zijn onverlichte wagen de Rijksstraatweg naar Velsen overstak, was oorzaak, dat de 30-j. motorrijder H. A. plotseling moest uitwijken en op een tegemoetkomende auto botste. De motor vloog in brand. De bestuurder kon niet tijdig uit zijn benarde positie worden bevrijd en is zwaar verminkt bij aankomst in het St. Joannes" de Deo ziekenhuis te Haarlem overleden. GRONINGSE KUSTVAARDER BIJ ZWEDEN GEZONKEN. Bemanning gered. Het 250 ton metende ms „Alk" uit Groningen is, terwijl het in de afgelo pen nacht voor anker ging in Straat Kalmar (Zuidoost Zweden), aangeva ren door het Zweedse mi, „Lisa". Het Zweedse schip nam de gehele beman ning van de Groningse kustvaarder, vijf personen, aan boord. De machinist van de „Lisa" sprong in zee, hij wordt ver mist. De „Alk" was op weg naar Helsinki. prachtige WOLLEN ARTIKELEN (zonder punten) Zeer veel ST. NICOLAAS CADEAUX. Geopend van 1112.30 uur en van 1423 uur. GEVRAAGD: Flinke zelfstandige Brieven met opgave van referenties, leeftijd, enz. onder no. 859 aan het Bureau van dit Blad. bederven Uw adem en tasten Uw gestel aan. Laat vóór Kerstmis slechte tanden vervangen door AMERIKAANSE TRANSPARANT TANDEN. Niet van de natuurlijke tand te onderscheiden. Desgewenst- ook narcose. De Perponcherstraat 107, Den Haag - Tel. 392090 GEVRAAGD, bjj B. v. d. HEYDEN, Janvosscnsteeg 38 - Leiden GEVRAAGD nette in- of extern bij SLAGERIJ JOH. LOS Kempenaerstr. 1, Oegstgeest GEVRAAGD voor de LINNENKAMER. Aanmelden „Het Diaconessenhuis", Witte Singel 27. THEOSOFISCHE VER. N.A, Loge LEIDEN. OPENB. BIJEENKOMST op Donderdag, 25 November 1948, des avonds te 8 uur in het Federatiehuis, Gerecht 10 Spreker: de Heer L. W. J LABOUT van Amsterdam. Onderwerp: Het Heilig Avondmaal van Leonardo da Vinei. Toegang vrij. KATWIJKERS! IJsconsumptietent compleet aangeboden; ook als zomer huisje en vele andere doel einden geschikt-. Iets moois. 5x3 M. Te bevragen Bur. v. dit Blad onder No 3673a Gevraagd te Oegstgeest een voor de Huishouding. Zelfst. kunnende werken en eenvou dig koken. Genegen ook lichte winkel werkzaamheden te ver richten. Leeftijd niet beneden de 20 jaar* Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 852. Laat Uw kinderen meedoen aan de spannende wedstrijd Waar bevindt zich de schimmel op 24 Nov. Waar werd de schimmel op1 Dec, ge vonden Dit zijn de 2 titels van de Woensdag middagwedstrijden te houden in de Lunch room op de 3e Etage, telkens van 2 2.30, 3-3.30, 4-4.30. 5-5.30 uur. Het is de bekende schrijver van vele kinderboeken Tom Bouws, die deze da verende wedstrijden door ons „Sonofil- Apparaat" ten gehore brengt. Kinderen zonder geleide geen toegang De prijzen van elke wedstrijd: 1 e prijs, koopbon voor een bedrag van f5.aan speelgoed 2e prijs, idem voor een bedrag van f 2,50, 10 prijzen voor een koopbon van f1.— De uitslag van de Jury is bindend. Bij meerdere goede uitslagen beslist het lot De benodigde tekeningen en formulieren worden bij de ingang Lunchroom uitgereikt Uitslag van de 1 e wedstrijd op Woensdag 1 7 Novemher. 1e prijs: Koopbon f5.J. den Duik, Wyborghstr. 13, Katwijk. 2e prijs: Koop bon f 2.50: J. Brussel, Haarl.weg 1 O, Leiden Koopbon f 1,— T. Couzijn, Mecklenburg- straat 5, Leiden; A. de Wolf, v. d- Waals- straat 36, LeidenF.VIasveld, Doezastr. 22, Lelden; A. Örandenburg, Lindenhofstr, 6, Noordwijk; A. Kooreman, Waardstr. 47, Leiden; W. Koning, Hoofdstr. 1 74, Sassen- beim B. Brouwer, Meidoornstr. 27, Leiden; T. Kaay, Hogewoerd 99, Leiden; R. S. P. Beekes, Emmalaan 103, Oegstgeest; T. Peeters, y. Assendelftstr 1 9. Oegstgeest De prijzen kunnen worden afgehaald op Woensdag 24 Nov. aan de Speelgoedafd., 2e étage van ens hoofdgebouw. De tractatle in de Lunchroom: Een heerlijk - ST. NICOLAAS-COMPLET fO.25 HET HUIS VAN ST. NICOLAAS VROOM A DIÏEESTIA W LEIDEN TE LEIDEN. De veiling van de verstane panden, beleend in de maan den Juni 1946 t.m. Maart 1948 zal plaats hebben op Woens dag 8 December 1948, aan vangende des voormiddags te *10.00 uur. Te zien daags te voren in het gebouw Nieuwsteeg 8 van 10—12.30 uur. Lossing of rentebetaling tot uiterlijk 30 November 1948. Gevraagd: enige bekwame TIMMERLIEDEN, voor reparatie- en verbouw werk. Aanm. Herenstceg 22. TE KOOP AANGEBODEN, op zeer drukke winkelstand te Lelden. Ruime omzet. Overname contant. Prijs nader overeen te komen. Ge schikt voor klein gezin, In dien mogelijk woningruil. Brieven onder No. 871 Bur. van dit Blad. plm, 250 M2 bedrljfs- en op slagruimte. met woonhuis aan weg en vaarwater, nabij Lei den, in ruil aangeboden voor woning met pakhuis. Brieven aan het Bureau Van dit Blad onder No 3675a HAARD- EN KACHELBLOKKEN prima f 70 per 1000 k.g., In elk kwantum. Droog Aanmaak- hout f 3.per H.L. Franco thuis. Even noteren, oudste adres: VERVERSPLEIN 4. Nu bestellen. Telefoon 20117, Leidcu. GEVRAAGD kleine Aanbiedingen met volledlff omschrijving en prijs DE WIT, Krimkade 43, VowwWI*, Telefoon 4«&

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3