Parlementair tornooi tussen Franse regering en communisten Koning George van Engeland heeft trombose Fullriede verzachtte Putten's lot WEERBERICHT Groepen ondernemers voelen zich teleurgesteld Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 No. 26548 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l, Leiden - Giro no.: 67055 Reis naar Australië en Nieuw Zeeland afgelast Aan koning George van Engeland is geadviseerd algehele rust te hou den wegens een storing van de bloeds omloop in het rechterbeen. In verband hiermede zijn voor enige maanden alle afspraken van de ko ning voor officiële gelegenheden af gezegd. Ook is door Buckingham-Pa lace medegedeeld, dat de reis van de koninklijke familie naar Australië en Nieuw-Zeeland voor onbepaalde tjjd is uitgesteld. De dokters hebben verklaard, dat de algemene gezondheidstoestand van de koning, met inbegrip van de toestand van het hart, geen reden tot bezorgdheid geeft, doch dat „on getwijfeld de inspanning van twaalf jaren het lichamelijke weerstandsver mogen van de koning merkbaar heeft aangetast". „Het zou gevaarlijk zijn voor de ko nLng, aldus de verklaring der dokters, een langdurige reis te ondernemen, welke het herstel zou kunnen vertra gen en ernstige risico voor een der ledematen zou medebrengen". Naar nader vernomen wordt hebben vijf dokters in de afgelopen week de koning geobserveerd, nadat deze onge veer twee weken geleden had geklaagd over gevoelloosheid in de rechtervoet. Naar verluidt zal de koning wel zijn gewone taak blijven vervullen op Buckingham-Palace en onder andere audiënties blijven verlenen. „De koning en de koningin, aldus wordt in de verklaring gezegd, wensen tegenover de bevolking van Australië en Nieuw-Zeeland uitdrukking te ge ven aan het diepe leedwezen en de bit tere teleurstelling, welke zij zeiven ge- Voelen over het aflasten van de reis". De koning en de koningin en prinses Margaret zouden 27 Januari met het slagschip „Vanguard" vertrokken zijn voor een reis, welke vijf maanden zou duren. In het bulletin wordt woordelijk ge zegd: „De koning lijdt aan een storing van de bloedsomloop in de slagaderen van de benen, welke eerst onlangs acuut is geworden De gebrekkige bloedtoevoer naar de rechter voet geeft reden tot be zorgdheid. Algehele rust is geadviseerd en er is een begin gemaakt met een behandeling terx verbetering van de bloedsomloop in de benen, welke ge durende lange tijd moet worden vol gehouden". Koning George wordt 14 December 53 jaar. Peter Fraser, de minister-president van Nieuw-Zeeland, heeft in een ver klaring gezegd, dat het uitstel van de reis „zo mogelijk het enthousiasme nog zal vergroten waarmede de koning, de koningin en prinses Margaret in Nieuw- Zeeland verwelkomd zullen worden wanneer zij t.z.t. hun bezoek zullen kunnen brengen". Chifley, de Australische minister president, deed voorlezing van het bul letin van Buckingham-Palace voor de Australische radio. „Dit bericht betekent een grote schok voor ons allen", aldus zeide hij. „Ik weet. dat Australië de boodschap on dersteunt, welke ik aan de gouverneur- generaal verzocht heb naar Londen te zenden en waarin uiting wordt gegeven aan het leedwezen over de gezondheids toestand van de koning en er bij Z.M. op aangedrongen wordt het advies van zijn dokters geheel 'op te volgen". „De toegenegenheid en de achting, aldus zeide Chifley verder, welke alle leden van de Koninklijke familie bij de bevolking van Australië genieten, zullen nog vergroot worden door de weten schap, dat de ongesteldheid van de koning te wijten is aan zijn plichtsbe- Frankrijk en het Ruhrgebied Het Franse memorandum over het beheer van het Ruhrgebied is Zaterdag aan Marshall en Mc Neil overhandigd. Een woordvoerder van 't Franse mi nisterie heeft verklaard, dat in het memorandum het Franse standpunt over de volgende kwesties wordt uit eengezet: 1. Eigendom van de steenkolenmijnen en de staalindustrie in het Ruhrgebied. 2. Internationaal beheer van het Ruhrgebied. 3. Technische kwesties van veiligheid, verbinding en industriële ontmanteling. De preciese inhoud van het memo randum is niet bekend gemaakt. Volgens de verwachting zou er in het memorandum de nadruk op gelgd wor den, dat een doelmatige contröle van het Ruhrgebied, waar al de Westelijke geallieerden voor zijn, niet gescheiden kan worden van het bezit van de mij nen en de staalindustrie aldaar. trachting als souverein en de grote per soonlijke bezorgdheid, welke hij ziin volk heeft getoond in de moeilijke tij den die het Britse gemenebest in de afgelopen jaren heeft moeten door staan". Nog pas een maand geleden werden de geruchten over uitstel van de Ko ninklijke reis naar Australië en Nieuw- Zeeland categorisch tegengesproken door de Australische Senator John Armstrong, die met de regeling van het bezoek was belast en die verklaarde, dat slechts een oorlog het bezoek zou kunnen verhinderen. De geruchten over uitstel waren ontstaan, doordat de ver zekeringsmaatschappijen de premie voor verzekering tegen de gevolgen van een aflassen van de reis met ongeveer vijf tig procent hadden verhoogd. Vervul de wens van Hare Majesteit! Het is zo teleurstellend telkens weer te moeten ervaren, hoe wei nig het Nederlandse publiek de wens van Hare Majesteit de Ko ningin begrijpt, om zich met haar kinderen vrij en ongehinderd on der de mensen te kunnen begeven. Jongeren en ouderen dringen op,- kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, ondanks her haald vriendelijk verzoek langzaam door te lopen. Elk gezellig, door de Prinsesjes bedacht plan, zoals bijvoorbeeld het doen van boodschappen in deze Sint Nicolaastijd of het bezoek aan een dierentuin, leidt daardoor tot een verdrietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong met Idem gevraagd de wens van Hare Majesteit de Koningin te helpen vervullen. Amerikaanse missie naar China? In diplomatieke kringen te Washing ton is verklaard, dat te Washington voorstellen zijn gedaan tot het zenden van een uitgebreide Amerikaanse mili taire missie naar China om de Chinese regeringstroepen van advies te dienen bij de pogingen de opmars der door de communisten geleide legers te stuiten. Officieus zijn de namen genoemd van generaal Mark Clark en lt.-generaal Albert Wedemeyer als eventuele leiders van een dergelijke missie. Chinese persberichten noemen de toestand te Kwesoei, Tayoean en Tong sjan standvastig. De regeringstroepen hebben thans Paoting, de hoofdstad van Hopei, ontruimd. Communistische' troepen der voor hoede, die de spoorweg PeipingTien tsin bedreigen, zijn Tientsin reeds tot op 27 kilometer genaderd. Heden vertrouwenskwestie in de Kamer (Van onze Parijse correspondent). Frankrijk heeft een bewogen week afgesloten. De koude revolutie, die se dert maanden met felheid in de mijnen en de havens woedt, heeft, kan men zeggen, zich vorige week op het parle mentaire plan voortgezet. De regering, die het initiatief tot dit dramatische tournooi genomen heeft, had hier twee redenen voor. In de eerste plaats wilde zij haar juridisch arsenaal met enkele wapens verrijken, waardoor zij in de toekomst sneller en met meer doelma tigheid tegen de rode bedreiging op zou kunnen treden. En in de tweede plaats hoopt Queuille, aan het slot van het debat, zijn parlementaire basis te kunnen verbreden, of althans conso lideren, door middel van een vertrou wensvotum als beloning voor zijn ener gie en strijdlust. Anders gezegd: De regering wenste aldus ook de Gaul listische oppositie de anti-communisti sche wind wat uit de zeilen te nemen. Heden zal waarschijnlijk blijken, in welke mate Queuille c.s. in deze bere kening zijn geslaagd. Het belastend materiaal, dat minister Moch met armenvol heeft aangedragen, is voor de communisten al wel zo be zwarend gebleken, dat er hier weinig twijfel-meer heerst of de regering haar parlerhentaire meerderheid zal halen. Bovendien deden in de couloirs van de Kamer geruchten de ronde over een voorstel, dat de minister van Justitie zou doen tot opheffing der parlemen taire onschendbaarheid van enkele communistische kopstukken, die het jongste wachtwoord van de partij „onder geen beding strijd tegen de Sovjet-Unie" wat al te brutaal had den doorgegeven. Ramadier, de mi nister van defensie, heeft in een scherp zinnige analyse namelijk uiteen gezet, dat zo'n proclamatie in feite gelijk stond met een verklaring van desertie op voorhand. Wat resteert er van de veiligheid des lands, heeft Ramadier toen terecht uitgeroepen, wanneer hele fracties van het volk bij voorbaat zich aan hun eventuele militaire plichten onttrekken? Dit is openlijk verraad aan het vaderland, die nog aan ernst wint aangezien het communistisch partijbe stuur sedert kort aan al haar vertegen woordigers in de openbare lichamen de eis blijkt te stellen, deze gelofte zwart op wit te onderschrijven? Doch van zijn kant heeft ipinister Moch, de socialistische minister van binnenlandse zaken, er op gewezen, dat een globaal verbod van de communisti sche organisaties niet in de bedoeling van de regering ligt. In tegenstelling met de vijand zullen wij, aldus Moch, de democratische beginselen respecte ren. De communistische partij, die over verschillende voortreffelijke tactici be schikt, die hun weg door de procedure- doolhof van decreten en wetten haar fijn kennen, heeft het de regering overi gens niet gemakkelijk gemaakt, en geen duimbreed terrein zonder hardnekkige strijd ontruimd. Zo heeft de voormalige banketbakker Jacques Duclos, die als zeer behendig fractieleider der commu nisten fungeert, een verrassende tegen zet gedaan, toen hij, nadat minister Moch over de buitenlandse subsidies der communisten had gesproken, om een parlementaire enquête verzocht naar de financiële bronnen van zijn partijalsmede naar die van het zieltogende partijblad der socialisten, „Le Populaire", De communist drong voorts luidkeels aan op bewijzen, in de voor hem geruststellende wetenschap, dat de activiteit V£pi zijn partij van de democratische instellingen ruime be scherming genoten had. Iemand die de ogen niet in zün zak heeft en enigszins op de hoogte is met de actuele prjjzenstandaard iu Frankrijk, had, met of zonder die „bewijzen", niettemin sedert maan den al wel begrepen, dat een partij die haar clientele uit de materieel minst bevoorrechte bevolkingslagen recruteert. onmogelijk over de eigen middelen kan beschikken een cam pagne tegen het Marshallplan te on dernemen, gelijk de communisten die sinds enige tijd in Frankrijk hebben gelanceerd. Men schat de kosten van deze actie op minstens 20 millioen francs per dag. Door het gehele land vindt men de muren met enorme affiches beplakt, en in een tijd dat bijna ggen krant er meer in slaagt een renderende exploitatiè te voeren, richt de communistische partij het ene propagandablad na het andere op. Zo is in Montpellier een blad met een drukkersschuld van ongeveer 40 millioen francs (een kleine 4 ton) kort geleden opnieuw uitgekomen, maar on der communistische directie. In Parijs werd een ander blad, Liberation, door de partij overgenomen, en dat alles, ter wijl, als gezegd, bladen, die op een vul gair kapitalistische leest zijn geschoeid, de een na de ander moeten verdwijnen. De communisten kunnen voorlopig nog van de vnjheid profiteren teneinde de democratie te ondermijnen, maar er is nauwelijks één Fransman meer, die hun demagogie niet doorziet en aan hun blanke onschuld nog geloof wil hechten. Formeel uit gerechtelijke bewaring ontslagen Voor de Bjjz, Raad van Cassatie te Den Haag diende het beroep van „Oberst" Fritz Wilhelm Hermann Fullriede, die door het Arnhemse Bijz. Hof veroordeeld is tot een gevange nisstraf van 2 jaar en 6 maanden we gens zijn aandeel in de ondergang van het dorp Putten. Ook de Proc. Fiscaal was tegen dit vonnis in be roep gegaan. Fuljrlede gaf nogmaals een gedetail leerd overzicht van de gebeurtenissen in Putten. Na zijn vertrek op 2 October voltrok het drama zich. 90 huizen in totaal werden in brand gestoken. De president vroeg hem of hij geweten had. wat er met de mannen in Putten zou gebeuren. „Neen", zei Fullriede. Hij had aange nomen, dat ze geëvacueerd zouden wor den. Niemand wist het echter. In zijn cassatiemiddel voerde Fullrie de aan, dat door zijn optreden erger voorkomen werd. De verdediger betoogde o.a. dat, in dien Fullriede zich geheel had terug getrokken, de gevolgen voor Putten nog vreselijker geweest zouden zijn. Dan warén er, door een ander, 2.000 huizen in brand gestoken en 4.000 mannen weggevoerd. Mr Plochs ver klaarde. dat requirant de juiste keuze gedaan had door het belang van velen ie stellen boven dat van anderen. Fullriede had zich terug kunnen trek ken door zich ziek te melden. Hij be sloot echter "aan te blijven, want hij zag het als zijn plicht Putten te be hoeden voor de totale ondergang. Fuilriede's beroep op overmacht is juist, aldus de raadsman, die daarom ontslag van rechtsvervolging en vrij spraak vroeg. Mr Bakhoven, de advocaat-fiscaal verwierp requirant's beroep op nood weer, want Fullriede had zich kunnen onttrekken aan de uitvoering van het bevel. Alleen indien hij de gehele uit voering had kunnen beletten, had hij aan moeten blijven. Mr. Bakhoven re- quireerde ten slotte tot een gevangenis straf gelijk aan die, welke het Arnhem se Bijz. Hof heeft opgelegd. Na een zitting in raadkamer deelde de president mee, dat de raad, voor opstellende, dat hü zeer begaan was met het lot van Putten ter zitting tot het inzicht was gekomen, dat Fullrie de pogingen heeft gedaan om het lot van Putten te verzachten. Daarom had hij geen bezwaar requirant for meel uit gerechterlijke bewaring te ontslaan. Fullriede zal thans naar een kamp worden overgebracht, waar Duitsers. verblijven die uitgewezen worden. Mocht het nodig zijn, dan kan de raad hem daar altijd nog ach terhalen. De uitspraak werd bepaald op 10 Januari 1949. Appèl van Middenstandsbonden DE AMERIKAANSE HAVENSTAKING DUURT VOORT. De stakende havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust hebben een voor stel van werkgeverszijde, dat het werk terstond hervat zou worden, waarna de details van te nemen sociale maatrege len zouden worden uitgewerkt, van de hand gewezen. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden, weinig wind en vannacht plaatselijk nachtvorst en vorming van nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur. 24 November. Zon op: 8.15 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 0.40 uur; onder: 14.21 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 9.19 en 21.56 •ur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's Tengevolge van de blokkade is het niet mogelijk de bevolking in de Westelijke sectoren van Berlijn van voldoende brandstóf voor de komende winter te voorzien. De militaire autoriteiten hebben daarom bevel gegeven tot een ver grote houtkap in de stad en omgeving. Houthakkers aan het werk in de straten van de Duitse hoofdstad. Iedere tweede boom wordt geveld. Dringende moties aan de Regering Óp een te Utrecht gehouden appèl van de ChW Middenstandsbond'noem de vice-voorzitter De Jong de loon- toeslag van f. 1.- op zich zelf zeer juist, maar hij achtte het verkeerd, dat deze loontoeslag door de onder nemers niet mag worden doorberekend. Voor de kleine zelfstandigen is dit de druppel, die de emmer doet overlopen. Hü geloofde, dat het nemen van deze gulden uit de zak van de een om die te stoppen in die van de ander ontoe laatbaar is. Spreker was de heer H. van Eysden, directeur van de bond van Chr. textiel- detailhandelaren, die er op wees. dat voor tal vari ondernemers het inkomen beneden de f. 3700 - zijnde de grens door de overheid gesteld voor verkrijging van de loontoeslag blijft. Maar ook op deze kleine ondernemers worden de sociale lasten van deze maatregel afgewenteld. De moeilijkheden van de regering wor den ten volle ingezien en het is niet de bedoeling de loontoeslag zelf te becri- tiseren, maar wel de dubbele lasten, die de middenstand daardoor worden opge legd. In een met algemene st. aangenomen resolutie gaf de vergadering vervolgens uiting aan de grote teleurstelling over het feit, dat in onvoldoende mate reke ning Is gehouden met de belangen van grote groepen van ondernemers in mid den- en kleinbedrijf. De bond dringt op het in practijk brengen van de bij herhaling aange kondigde middenstandspolitiek aan, hetgeen kan worden bereikt door de invoering op korte termijn van: door berekening van de extra lasten over de gehele linie voor die sectoren van het bedrijfsleven, waar zulks mogelijk is zonder dat gevreesd behoeft te worden voor een noemenswaardige verhoging van het direct noodzakelijke levensonderhoud van de grote groep van loontrekkenden. Voor zover de genoemde oplossing in bepaalde sectoren niet voor verwe zenlijking in aanmerking komt: het toestaan van doorberekening in de prijs op zodanige artikelen, waarvan mag worden verwacht, dat een ver hoging niet als rechtstreeks gevolg heeft een aanmerkelijke verhoging van het levensonderhoud, hetgeen bran- chegewijs beoordeeld zal moeten wor den., In de Dierentuin en Scala te Den Haag kwamen plm. 2700 Katholieke middenstanders samen in een demon stratief congres over het na-oorlogs be leid ten aanzien van de middenstand. Dit congres van de Ned- Kathol'eke Mid denstandsbond en de aangesloten onder nemersvakbonden werd toegesproken door de vice-voorzitter Th. S, J. Hooy, lid van de Tweede Kamer over „De mid den- en kleinbedrijven in de loon- en prijspolitiek", door prof. dr A. A. Ariëns over „Ondernemerschap en zelfstandig heid in het economisch-sociale beleid", door de alg. secretaris het iSveede Ka merlid mr F. J. H. Bagh over „Collec tieve krachtsontplooiing op economisch en maatschappelijk terrein" alsmede door vertegenwoordigers van diverse bedrijfstakken. Een resolutie werd aangenomen in zake de loon- en prijspolitiek, waarin de regering dringend verzocht wordt on middellijk voorzieningen te treffen: a. In prijspolitiek opzicht, door het als nog toestaan van een doorberekening der nieuwe bedrijfslasten; b. in fiscaal opzicht, opdat daardoor ook voor deze maatschappelijke groep de bezwaren, verbonden aan de thans opnieuw gestegen kosten van levens onderhoud, worden weggenomen; c. op sociaal-politiek gebied, door het met de meeste spoed tot stand bren gen van een noodwet kinderbijslag- regeling voor zelfstandigen. Ook werd een resolut'e inzake be drijfseconomische voorlichting en het organisatievraagstuk aangenomen. BOMBAY DOOR STORMEN GETEISTERD. Bombay was gisteravond voor de eer ste maal in zijn geschiedenis verstoken van licht tengevolge van stormen, die alle vijf de hoofdverbindingslijnen' van de electriciteitscentrale. op ongeveer 130 km afstand van de stad hebben verbro ken. De .stormen, vergezeld van zware re-, gens hebben Bombay en het omliggende gebied practisoh van de rest van India afgesneden. De transportdiensten van de stad zijn stilgelegd. Zeven personen kwamen om het le ven en een honderd zijn gewond. Er werd schade aangericht aan boten in de haven. Na 22 uur geldt een uitgaansverbod. De overheid heeft meegedeeld, dat plun deraars onmiddellijk zullen worden neer geschoten. COMMUNISME IN AMERIKA IN KERKELIJKE KRINGEN. Volgens een door de Amerikaanse commissie tegen on-Amerlkaanse ac tiviteit uitgegeven brochure doen de communisten in de V.S. pogingen „hun vangarmen uit te slaan naar kerken en godsdienstige organisaties". De commu nistische partij zou leden opdragen zich aan te sluiten bij kerken en kerkorga nisaties „ten einde waar mogelijk de leiding te krijgen en in ieder geval ge dachten en daden te beïnvloeden met het communisme als doelwit". Volgens deze brochure hebben enkele predikan ten zich reeds bij communistische or ganisaties aangesloten. De christelijke jonge mannen- en jonge vrouwenver enigingen en de methodistenbond zou den tot de organisaties behoren, waar de communisten zich indringen. De methodistische bond voor sociale actie wordt „een werktuig van de commu nistische partij" genoemd. Het te New York verschijnende blad „The pro testant" „voert fanatiek communisti sche propaganda onder het mom der religie". Ook te Amsterdam. Zwolle en andere plaatsen zijn protested jéenkomsten van middenstanders gehouden enmotie'svan ongeveer gelijke strekking aangenomen. BINNENLAND In het Groot-Audltorlum der Rijks universiteit te Utrecht aanvaardde gister middag dr H. Brugmans het ambt van bijzonder hoogleraar ln de Franse taal en letterkunde, met een rede over „Het begrip peuple" bij Mlchelet en Peguy". Woensdag j.l, brandde de kapitale landbouwschuur van de eeuwenoude „Blauwe Hoeve" te Oudenbosch af. Thans ls een zekere M. uit Zevenbergen, die de (bewuste of onbewuste) brandstichter moet zijn geweest, door de rijkspolitie ge-», arresteerd en naar Breda overgebracht. De Nederlandse gezant te Rome, mr W. F. L. graaf van Bljlandt, heeft een onderhoud gehad met de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza. De temporalre krijgsraad te Medan heeft uitspraak gedaan ln een zaak tegen negen Japanse oorlogsmisdadiger^ die deel uitmaakten van de Kejnpetai te Palem- bang. Drie hunner werden ter dood ver oordeeld, n.l. majoor Yamane Takassl, korporaal Amkl Mochlro en de Formo- saanse tolk Havashi Zekezo. De andere beklaagden kregen gevangenisstraffen, variërende van 5 tot 25 Jaar. Het personeel van het Loodswezen heeft gistermiddag te Vlissingen afscheid genomen van zijn directeur, de kapitein ter zee J. Callenfels, ln verband met diens benoeming tot directeur-generaal van het Ned. Loodswezen. De huldiging had een uitermate spontaan en hartelijk karakter. De Cherlbonse recherche heeft te Batavia de beruchte bendeleider Kadma gearresteerd, die verdacht wordt van negen rampokpartijen. BIJ graafwerk ln een tuin te Greven- blcht (L.) zijn fragmenten van Romeins beeldhouwwerk voor de dag gekomen. Het zijn gedeelten van een jupiterbeeld. Deze zomer zijn in dezelfde tuin bij graafwerk soortgelijke beeldhouwwerken naar boven gebracht, waarvan één een bijzonder fraai stuk ls, een zittende Jupiter voorstellende. Het werk dateert uit de 2e eeuw na Chris tus en is van grijs zandsteen. BUITENLAND Te Havanna zal een inter-Amerlkaan- se conferentie over de kwestie der Europese koloniën op het Westelijke halfrond wor den gehouden, zodra de Cubaanse regering de nodige toebereidselen heeft getroffen. 14 van de 21 leden van de unie hebben zich bereid verklaard aan zulk een con ferentie deel te nemen. Noorwegen heeft een Amerikaans voorstel afgewezen om een deel van het Zuidpoolgebied te internationaliseren. Bij Milaan ls een nieuw vliegveld geopend, waar ook vliegtuigen van .inter nationale luchtlijnen kunnen landen. In Zuid-Engeland, op de grens van Hampshire en Wiltshire ,ls een vliegtuig van een particuliere Britse maatschappij neergestort. 7 van de 8 inzittende a zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig is verbrand. Oorzaak ls mist. Majoor A. D. Bestebreurtje, zoon van de voorzitter van de Ned. K. v. K. te New York. heeft van Schuman. de Franse minister van Buit. Zaken, bericht ontvan gen, dat hem het oorlogskruls met de ver gulde ster is toegekend wegens zijn hulp aan Franse parachutisten by een operatie in Noord-Drente, Van Engeland en Amerika ontving deze Nederlandse reserve-officier gelijk bekend ook reeds onderscheidingen. Het gebruik van televisie-ontvang toestellen ln auto's ls op een bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad te Chicago „een zelfmoordpoging" genoemd „De ogen op de weg voor zich en op het verkeer ls een eerste vereiste voor veilig verkeer", aldus een verklaring van deze raad. Het werk der V.N. In de V\N. is in diverse commissies het debat over toelating van nieuwe leden en over Palestina voortgezet. Be slissingen werden nog niet genomen. De commissie der V.N. voor India en Pakistan heeft gisteravond bij de Vei ligheidsraad een voorlopig verslag in gediend over haar werkzaamheden. De commissie had als opdracht haar goe de diensten aan te bieden aan de beide regeringen, ter oplossing van het ge schil inzake de staten DJammoe en Kasjmir, die door India en Pakistan voor zich worden opgeëist, en zo mo gelijk een volksstemming voor te be reiden. In haar verslag meldt de commissie, dat zij voorlopig al haar onderhande lingsmogelijkheden ter plaatse heeft uitgeput, en dat zij op instructies van de Veiligheidsraad wacht. TWEE BRANDWEERBRIGADES TE BERLIJN. Te Berlijn, waar reeds tweeërlei po litie is, zullen van nu af, twee brand weerbrigades naast elkaar bestaan. Geen van belde zal mogen opereren ln het gebied van de ander, zelfs niet om een grote brand te helpen bestrijden. De waarnemende burgemeester van Berlijn, dr Friedensburg, heeft medege deeld, dat „na verscheidene uren van onderhandeling besloten was, dat de splitsing van de brandweerbrigades in Westelijke en Oostelijke secties voor on bepaalde tijd moet worden verlengd". DE VOEDSELTOESTAND IN HET RUHRGEBIED. De plaatsvervangende Britse geweste lijke commissaris voor Noord-Rijn- Westfalen, generaal Bishop, heeft ver klaard, dat de broodrantsoenen ln het Ruhrgebied met twee kilogram per maand zullen worden verminderd en op negen kilogram gebracht zullen worden, wanneer de boeren niet meer graan in leveren. Generaal Bishop waarschuwde ernstig tegen de zwarte handel. Verlies Staatsmijnen 24.4 millioen De Staatsmijnen zullen in 1948 waar schijnlijk een verlies van 24,4 millioen gulden lijden op de kolenwinning, de brikcttenproductie en de centrales. Er is voor 1949 een nieuwe regeling van de kolenprijs in voorbereiding. Het ligt in de. bedoeling de bedrijven voor de kolenwinning dan een redelijke op brengst te verschaffen. Deze medede lingen doet de minister van Economi sche Zaken in zijn Nota naar aanlei ding van het Verslag bij de begroting van de Staatsmijnen. Dit jaajr zal de productie per arbei der en per ondergrondse dienst naar schatting 2290 /kg bedragen; in 1939 was de gemiddelde productie 3068 kg en 1945 1648 kg. ER KOMEN WEER PINDA'S! Dezer dagen zullen wederom enkele schepen met ca. 3100 ton grondnoten uit Indonesië in ons land aankomen. Een gedeelte hiervan (ca. 900 toni zal, mits de noten van voldoende kwaliteit zijn, worden gebrand en als pinda's in de handel gebracht. Voorts zal een hoe veelheid van ca. 1800 ton worden ver werkt tot pindakaas, terwijl de rest voor diverse andere doeleinden is be stemd. TUINDERS TE HAARLEM BIJEEN. 1948 was een niet ongunstig jaar. Tijdens de te Haarlem gehouden vak- groepsvergadering van de tuinders bij de Land- en Tuinbouwbond, sprak de heer Jac. Groen, voorzitter van de vakgroep, over een niet ongunstig 1948. De opinie van een groot gedeelte van de Nederlandse bevolking, dat, omdat groenten en fruit duur ziin, het de tuin bouw goed gaat, is onjuist. Dat ook of ficiële regeringskringen er zo over oor delen betreurde spr. Voor de tuinder is eveneens de koopkracht en de waarde van de gulden verminderd, terwijl de grondstoffen voor de bedrijven eveneens duurder ziin geworden- Als volgens de minister de productiekosten in land- en tuinbouw naar beneden moeten in ver band ook met de buitenlandse concur rentie, moeten dan zo vroeg spr. alleen land- en tuinbouw het spit afbij ten? De aftr. bestuursleden werden herko zen. I Het bestuursvoorstel, te bevoegd er plaatse stappen te doen tot het oprich ten van één krachtige R.K. Tuinders- •organisatie in Nederland werd overge nomen. De heer Jac. Groen deelde nog mede, dat het in de bedoeling van de Stichting voor de Landbouw ligt een hoofdafdeling tuinbouw op te richten. H.K.H. PRINSES WILHELMINA MORGEN NAAR ZEELAND. Prinses Wilhelmina heeft zch bereid verklaard morgen deel te nemen aan het begin der herbeplanting van de Weel te West-Kapelle. Zoals bekend is een groot deel van het daartoe benodigde plant soen verleden jaar door H.K.H, aan de stichting Nieuw-Walcheren" aangebo den. AARDAPPELMEEL IN HET BROOD. Met ingang van gisteren mengen maalderijen en hoogmblens 10% aard appelmeel bii de broodbloem. zowel voor het normale als voor het wittebrood. M©t het oog op de voorraden bloem van oude samenstelling zullen nog enkel* weken verlopen voordat brood va® bloem van de ni«uwe samenstelling wordt gebakken."

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1