Ver. van Vrijzinnige Hervormden bestaat 50 jaar Strijd in Berlijn wordt verscherpt „Pro Juventute" geniet te geringe bekendheid Morele peil sterk gezakt - Verwildering van de jeugd Wat er in Indonesië Solo is verbroken. !K> gebeurt STADSNIEUWS MAANDAG 22 NOVEMBER De Sovjet-overheid zou een stilleg ging van het bovengrondse electrische epoorwegverkeer tussen de Westerse en de Oostelijke sectoren van Berlijn voor bereiden, zo meldt het Berlijnse blad „Der Kurier" (Franse licentie). Het blad haalt tot staving van dit bericht een reeks maatregelen aan, waarvan de voornaamste volgen: De directie der spoorwegen van Ber lijn heeft het treinpersoneel verdrie dubbeld, ten einde op elk ogenblik de treinen in de Sovjet-sector te kunnen samentrekken. De spoorwegdirecties van Halle en Dresden, in de Sovjet-zone, hebben be vel ontvangen een aantal spoorwegar beiders ter beschikking te stellen van de Berlijnse directie. De electrische treinen van de lijn naar Wannsee mo gen met ingang van heden niet meer in de remises te Wannsee (Amerikaan se sector) worden ondergebracht. De spoonvegdirectie heeft naar de stations van de Westelijke sectoren bo den gezonden, die de opdracht hebben de electrische kabels en het hulpmate- rieel naar de Sovjet-sector te doen overbrengen. In bevoegde kringen, aldus het blad, wordt verklaard, dat de electrische trei nen niet meer zullen rijden wanneer het noodzakelijkste electrische materi eel naar de Oostelijke sector zal zijn overgebracht. De politie in de Sovjetsecotr te Ber lijn heeft opdracht gekregen al het be schikbare personeel met ingang van 1 December in dienst te brengen voor „uitgebreide contróle-maatregelen", al dus meldt de met Amerikaanse licentie verschijnende „Tagesspiegel". Volgens het blad houdt deze order van Paul Markgraf, hoofd van de po litie in de Oostelijke sector, verband met de gemeenteraadsverkiezingen, die 5 December alleen in de vlestelljke sec toren worden gehouden. De Sovjet-bezettingsautoriteiten heb ben dr Friedensburg, waarnemend bur gemeester van Berlijn, verboden, on verschillig welke gemeentestukken uit de gemeentebureaux in de Sovjet-sec tor naar de Westelijke sectoren te laten overbrengen. Naar Friedensburg ver klaarde, werd hij in een desbetreffend schreven gewaarschuwd, dat hij per soonlijk verantwoordelijk zou worden gesteld, indien een of ander document zou zijn weggehaald. politie bezet. De hoofdpost van de Ber lijnse brandweer die juist binnen de Amerikaanse zijde van de grens tussen de Sovjet en Amerikaanse sector is ge legen, werd door de politie uit de Wes telijke sectoren bezet met het oog op eventuele pogingen om materiaal naar het Oosten te transporteren. Ook de brandweerstations in de Franse sector werden bezet, nadat de Fransen Karl Felerabend, de Sovjet-gezinde Berlijn se brandweercommandant, die er van verdacht wordt betrokken te zijn bij pogingen om meteriaal weg te halen, hadden laten arresteren. Tot dusverre functionneerde de Ber lijnse brandweer als een enkele orga nisatie. Zaterdag werden de technische leider van de Berlijnse brandweer, Richard Marx en een afdelingleider, Willi Lipp- streun, op last van de Sovjet-autoritei ten in de Sovjet-sector gearresteerd. Beiden zijn anti-communisten, Later zijn alle drie weer vrijgelaten. De Sovjets hebben politie-agenten uit de Sovjet-sector bij alle brandweerwa gens in de Sovjetsector doen posten om te voorkomen, dat deze niet zullen uitf- rukken op een oproep uit ,de Britse Amerikaanse of Franse sectoren. Te zelfdertijd werden alle brandweersta tions in de Russische sector door de „Alarmtoestand" in Venezuela De president van Venezuela heeft gis teren een bevel uitgevaardigd, volgens hetwelk de vrijheid van vergadering en openbare bijeenkomsten in geheel Vene zuela verboden wordt. Volgens een communiqué van het ka binet is dit verbod noodzakelijk gewor den tengevolge van de aanwezigheid van ,een werkelijke alarmtoestand", die, naar verluidt, tot openbare ongeregeld heden zou kunnen leiden. Volgens offiqleuze berichten mag de Venezolaanse president. Romulo Galle- gos. zijn huis niet verlaten, nadat hoge officieren zijn aftreden hebben geëist- Naar verder verluidt, is in Venezuela een volledige censuur ingesteld en is de toestand ..beangstigend". Er zou een op stand dreigen, indien niet tegemoet wordt gekomen aan de eisen van het leger en de Copei (conservatieve R-K. partij). Gallegos zou tijdelijk beroofd zijn van zijn constitutionele rechten. Spaanse gemeenteraadsverkiezingen SUCCES VOOR FRANCO. De Spaanse minister van Binnen landse Zaken, Bias Perez, heeft mede gedeeld, dat de binnengekomen uitsla gen van de gisteren in Spanje gehou den gemeenteraadsverkiezingen de eerste sedert 17 jaar wezen op een „algehele overwinning" van de candi- datcn, die het regiem van Franco steu nen. De betrokken resultaten waren af komstig uit 36 van de 50 provincies. Door zeventig a tachtig procent van de stemgerechtigden zou gestemd zijn. Deze Zondag werden slechts 20.000 van de in totaal 60.000 leden van ge meenteraden in Spanje gekozen en wel door de gezinshoofden. Aanstaande Zondag zullen er wederom 20.000 ge kozen worden bij indirecte stemming door de leden van de falangistische ar beidsorganisaties De deze en komende Zondag gekozen carididaten zullen de overige raadsleden uit door de rege ring opgestelde lijsten kiezen. DE HAVENSTAKING IN FRANKRIJK. Van de zijde van de bil de C.G-T. aangesloten Franse bond van havenar beiders wordt vernomen, dat er in de loop van deze week onderhandelingen zullen plaats hebben, weshalve de sta- k ng voor havenarbeiders in geheel Frankrijk, welke heden zou beginnen, voorlopig geen doorgang zal vinden. Ook een rodiorede van minister Pineau is uitgesteld. In Duinkerken stemden 800 haven arbeiders voor hervatting van het werk op heden. De secretaris van het plaat selijke vakverbond te Duinkerken en een lvd van de stakingscommissie werden ge arresteerd, omdat zij de vrijheid van ar beid zouden hebben belemmerd. LINKOMIES EN TANNER VRIJGELATEN. De Finse premier tijdens de oorlog, Edwin Linkomies en de Finse minister van Buitenlandse Zaken in oorlogstijd Venoe Tanner, zijn uit de gevangenis ontslagen. Zij hebben slechts de helft van hun straf van 5 jaar en zes maan den uitgezeten. Beiden werden zij in Februari 1946 veroordeeld wegens schuld aan de oorlog tegen de Sovjet- Unie en Engeland. Volgens de Finse wet kunnen vonnissen voor politieke misdrijven op grond van goed gedrag gehalveerd worden. Verscheidene an dere Finse politici werden gelijk ge vonnist, o.a. de vroegere president Rytl, die tot 10 jaar werd veroordeeld. Tan ner verklaarde tegenover Reuter, dat hij de politiek vaarwel had gezegd. Tanner is leider geweest van de Finse sociaal-democraten. Linkomies behoor de tot de conservatieve partij. Beide mannen werden enige uren voor het aangekondigde tijdstip vrijgelaten om communistische demonstraties voor de gevangenis te voorkomen. Spaak in België weer kabinetsformateur Nadat de prins-regent vele bespre kingen had gevoerd en nadat op Spaak hevige druk was uitgeoefend, heeft de laatste er in toegestemd een nieuwe regering te vormen. De bestaande coa litie zal worden gehandhaafd, doch en kele ministers zullen vermoedelijk ver vangen worden. Spaak verklaarde, dat hijtegen he denmiddag met de samenstelling van het. nieuwe kabinet gereed hoopte te komen. Spaak onthulde, dat de nieuwe minister van Justitie weer gekozen zou worden uit de C.VP. Verder zou de enige andere wijziging bestaan uit het heengaan van Moens de Fernlg. minis ter van voedselvoorziening en het plan- Marshall. Zijn taak zou verdeeld wor den onder de andere ministers. De nieuwe regering zou een speciale afde ling krijgen voor de bestrijding van de werkloosheid. De Kamer van Afgevaar digden zou Woensdag en de Senaat Donderdag bijeenkomen. Tot besluit verklaarde Spaak* „In tegenstelling met winstverdeling van deze ondernemingen. Handelsovereenkomst met Bizone Het Belgische blad „Le Peuple' meldt, dat tijdens de besprekingen van Zaterdagmiddag in het ministe rie van Buitenl. Zaken te Brussel tus sen vertegenwoordigers van de dub bele zone van Duitsland en de Ned. en Belgische afgevaardigden „een bevredigende overeenkomst" is geslo ten betreffende het Duitse handels verkeer via de havens van de Bene lux. Het verdrag heeft vooral betrekking op de inschakeling van de Nederlandse en Belgische vloot in het handelsver keer tussen de Duitse havens en van de Duitse vloot voor het verkeer van Duitsland naar de havens van de Be nelux, aldus het blad, dat hieraan toe voegt, dat de financiële kwesties in be ginsel geregeld zijn. De noodzakelijke deviezen zullenter beschikking worden gesteld van de bevoegde autoriteiten en waarschijnlijk afgenomen worden van de door het plan-Marshall verschafte gelden. De Nederlandse delegatie stond on der leiding van de directeur-generaal van scheepvaart Ooijevaar, de Belgi sche werd geleid door Devos, directeur- generaal van Scheepvaart en Charbon- nier, directeur van binnenlandse scheepvaart. De reders van de Rijn scheepvaart waren eveneens vertegen woordigd. De accountant als vertrouwensman BESPREKINGEN OP DE ACCOUNTANTSDAG 1948. De accountantsdag 1948. georganiseerd door het Ned. Instituut van Accountants, werd Zaterdag onder leiding van de voorzitter van het Instituut, de heer G. Hartog. te Amsterdam gehouden. Aan we>7.:ig waren o a. de ministers prof. mr P. Leftinck en L. Götzen. De voorzitter stond in het bijzonder stil bij het vraagstuk, dat in verband met de vennootschapsbelasting is gere zen naar aanleiding van de bepaling, dat de tantièmes van de directies van ondernemingen, welke deze belasting verschuldigd zijn. als bedrijfskosten zijn te beschouwen. Het gaat dan om de vraag, welke de invloed hiervan behoort te zijn op de mijn vorige plannen, zal ik deze week niet paar Parijs gaan, doch misschien de week daarop met het oog op de slui ting van de assemblee". Strijd in China golft op en neer De communistische strijdkrachten rondom Soetsjou zijn weer tot een of fensief overgegaan. Volgens berichten van regeringszijde neemt- de strijd ten Oosten, ZuidijOost en Noord-Westen van de stad in hevigheid toe. In som mige sectoren, waar de communisten zich volgens vroegere berichten terug getrokken hadden, worden zij nu ver sterkt voor een nieuwe aanval. De he vigste gevechten vinden plaats 55 K.M. ten Oosten van Soetsjou. In een com muniqué van het ministerie van defen sie wordt gezegd, dat de regeringstroe pen in de afgelopen 24 uur de commu nisten in dit gebied 2.000 man verliezen hebben toegebracht. Berichten der cen- tVale regering gewagen van voortdu rende aanvallen van de luchtmacht zonder noemenswaardige tegenstand, waarbij zware verliezen aan de commu nistische troepen zouden worden toe gebracht. Uit Peking wordt gemeld, dat rege ringstroepen de spoorweg van Peiping naar Tientsin verdedigen, daar men verwacht, dat pogingen gedaan zullen worden om deze verbinding af te snij den. Landingsvaartuigen der Amerikaanse marine hebben Tientsin verlaten met 31 Amerikanen en buitenlanders. Reuter verneemt van een woordvoer der der centrale Chinese regering te Nanking, dat drie door de communis ten aangevoerde legers „tijdelijk Djants- jean, vijfenvijftig K.M. ten Oosten van Soetsjou omsingeld hadden". Door generaal Hoeang pei tao werden zij echter, aldus de woordvoerder, te ruggeslagen. Tussen deze plaats en Soetsjou, bij Pajitsji. zijn zware gevech ten aan de gang. De woordvoerder wist niet te zeggen, wie thans Slants jen, ten Oosten van het Grote Kanaal, bezat. In Soehsien hebben straatgevechten plaats. Uit San Francisco wordt gemeld.dat mevrouw Tsjang kai sjek een dringend beroep op de Amerikanen heeft gedaan om onmiddellijke hulp aan de Chinese regering. Hierbij stonden ook de Ame rikaanse belangen op het spel, zei zij, want als „de communisten Azié zouden veroveren", was Amerika eveneens ver zwakt. De nieuwe minister van Financiën der centrale Chinese regering, Hsoe kan, heeft een plan opgesteld voor nau were economische samenwerking met de Verenigde Staten. De Chinese regering heeft voorts be sloten 10 millioen gouden joean uit te trekken voor verbetering van het mo reel der op verschillende fronten strij dende troepen. Een ingestelde commissie zal in de eer ste helft van 1949 rapport hieromtrent uitbrengen. Prof. mr A. N. Molenaar, lid van de Tweede Kamer, sprak over het onder werp: „Inleiding tot het probleem der bedrijfsorganisatie" en de heer A. Gou- deket gaf een mondelinge toelichting op zijn prae-advies over het onderwerp: De accountantsverklaring en haar be tekenis in het internationale economi sche bestel." 1 Spr. wees daarbij op het grote belang dat de accountantsverklaring een volko men betrouwbaar baken voor een Ieder, die er kennis van neemt, is en blijft-. Indachtig aan de behoeften van het be drijfsleven moet de accountant zich bij de ontwikkeling van het beroep blijven realiseren een functie in het maatschap pelijk verkeer te vervullen, n.l. als „ver trouwensman". HANDELSBESPREKINGEN MET ZWITSERLAND. Te Bern werden handels- en finan ciële besprekingen gevoerd tussen een Nederlandse en Zwitserse delegatie, die ten doel hadden verstoring van het evenwicht in het betalingsverkeer, dat is ontstaan door de onvoldoende op brengst van de Nederlandse export, te onderzoeken en maatregelen te treffen dit evenwicht te herstellen. Dit is be reikt door een reeks van maatregelen, mm. door een verlenging van de gel digheidsduur van het lopende verdrag van 1 Juli 1949 tot 30 September 1949. Voor het toeristenverkeer werd voor Juli, Augustus en September 1949 een zelfde bedrag beschikbaar gesteld als in de overeenkomstige maanden van 1948 THANS VOLDOENDE ONDERWIJZERS IN ONS LAND. Blijkens gegevens van half September j.l. waren in ons land 200 onderwijzers plaatsen voor verplicht personeel va cant. Van de zijde van het Ministerie van O., K. en W. werd vernomen, dat deze toestand normaal is. Bovendien zijn er na 13 September weer 1342 onderwijzers bijgekomen van de eenjarige cursus. Over het algemeen is er bij het onder wijzend personeel een tendenz waar te nemen om in de grote plaatsen van het land te blijver en de „uithoeken" te mijden. Men heeft bijv. liever een tijdelijke aanstelling in Amsterdam, dan een vaste op een afgelegen plaats. Tijdelijk vacant, door ziekte of mili taire dienstplicht waren op 16 Septem ber 336 plaatsen. VICE-ADMIRAAL J. M. DE BOOY. Bij K. B. is met ingang van 1 De cember 1948 de heer J. M. de Booy be noemd tot vice-admiraal by de Kon. Marine Reserve en hoofd van de Ne derlandse militaire missie bij de geal lieerde bestuursraad in Duitsland. DE 100.000 EN DE 25.000 ER UIT! In de 505de Staatsloterij, 5e klasse, le lijst, s de f. 100.000 gevallen op no. 17141 en de f. 25.000 op nr. 14962. Jeugdrama te Enkhuizen 15-JARIGE SCHOLIER VERMOORDT 16-JARIG MEISJE. Vrijdagavond is de 16-jarige Annle Rolle, helpster aan de neutrale kleu terschool te Enkhuizen, door haar vriend, de 15-jarige scholier M. B., op een plek buiten de stad aan de oever van het Usselmeer met een dolkmes van het leven beroofd. Uit de sectie op het lijk, door dr Hulst uit Lelden verricht, is komen vast te staan, dat er geen sprake kan zijn van een zedendelict. De politie, die eerst gisteravond een summier communiqué over deze afschuwelijke moord, die in het stadje grote opschudding heeft verwekt, verstrekte, onderzoekt thans wat de motieven van de dader, die zich Zaterdagmiddag vrijwillig meldde en heeft bekend, zijn geweest. Het meisje, dat Vrijdagavond niet, zo als zij thuis vertelde, naar de gymnas tiekclub ging, is met haar vriend, een leerling van de Ryks HJ3.S.. met wie zij voorheen in dezelfde klas had ge zeten en sinds twee jaar bevriend was, gaan wandelen buiten de stad. Hoe de jongeman, bijna een kind nog, zijn af schuwwekkende daad heeft gepleegd, is nog niet precies tot klaarheid gebracht. Reeds Vrijdagavond, toen het meisje om halfelf nog niet In het ouderlijk huis was teruggekeerd, werd de politie gewaarschuwd, die terstond op onder zoek toog. Enkele leerlingen der hoogste klasse van de H B S gingen Zaterdag middag na schooltijd ook aan het speu ren en vonden bijna gelijktijdig met de politie-ambtenaren het lichaam van het meisje. Echtelijke moord te Maastricht MAN TROF ZIJN VROUW DODELIJK MET BIJL. De 44-j. bakkersknecht A. L. te Maastricht heeft zijn 41-j. echtgenote met een bijl zodanig op het hoofd ge slagen, dat de getroffene enkele uren later tengevolge van een schcdelbasis- fractuur in het ziekenhuis is overle den. Aanleiding tot dez?, blijkbaar in zeer overspannen toestand gepleegde daad, was een twist over voorwaarden tot echtscheiding tussen man en vrouw. De man, die eerst naar zyn werk was gegaan, is later met een bijl naar een woning aan de Coclerstraat gegaan, waar de vrouw bij een vriendin ver toefde. Toen de vrouw op 't bellen van de bak kersknecht open deed sloeg hij er vrijwel direct op los. Kort na zyn daad is de man door de politie gearresteerd toen hij doelloos door de stad zwief, DE „GAROET" ALS KERSTSCHIP VERTROKKEN. Ruim 300.000 Kilo post aan boord. De „Garoet" van de Kon. Rott Lioyd, is Zaterdag uit Rotterdam als „Kerst schip" vertrokken met niet minder dan ongeveer 250 000 kilo Kerst-post, brie ven, tijdso'.iriffcen, boeken, pakjes, enz. voor Indonesië. In Engeland komt er no| 75.000 kilo post bij! De Nederlandse post is in meer dan 5000 grote zakken verpakt. Voorts transporteert het schip o.a. de gecon denseerde melk van „Nederland helpt JnJie" De „Garoet" vervoert nog het bergingsvaartuig „Dolfijn" van v. d. Tak's Berglngs My dat in Indonesië bergingswerk gaat doen; een motor bootje voor de R.K. missie in Sorong (Nw. Guinea), waarmee de missionaris sen heel Guinea en omliggende eilanden "zullen kunnen rondvaren voor him mis sie-arbeid, en een tweetal autobussen voor de B.P.M. LUIT. GEN. JHR W. RÖELL ONTVING ONDERSCHEIDING. Zaterdagmorgen werd met een korte plechtigheid de oud-commandant van het veldleger jhr W. Röell ter gelegen heid van zijn 75ste verjaardag bevor derd tot commandeur in de Orde van de Ned. Leeuw. De minister van Oorlog, mr W. F. Schokking sprak zijn dank uit voor al hetgeen generaal Röell gedurende zijn lange militaire loopbaan had verricht. Hierna las de adjudant van de mi nister ritmeester jhr mr C. C. van Lidth de Jeude het K.B. voor. Dr K. H. Boersema: „Moge het God behagen om de harten van de christe nen zo te keren, dat wij in de naaste toekomst naar elkander toegroeien". De vereniging van Vrijzinnige Her vormden te dezer stede, die gisteren het feit mocht herdenken, dat z\j voor 50 jaar de mogelijkheid opende tot liet houden van een vrijzinnige pre diking, had gisterochtend in het Volkshuis een herdenkingsdienst be legd. waarbij voorgingen de plaatse lijke predikanten dr K. H. Boersema en ds F. v. d. Heijden. Onder hen. die de kerkzaal geheel vulden, merkten wij o.m. op de burge meester. jhr mr F H van Kinschot, prof. dr G. Sevenster, dr A. v. Iterson, emeritus-predikant te Oegstgeesi, u;e nog vele malen in de kring der Vrijz. Hervormden voorgaat, de heer Fruin van het H.B. van de Ver. van Vryz. Her vormden en voorts afgevaardigden van de Rem. Gemeente, de Ned. Protestan tenbond, de Vryz. Chr. Federatie en van de afdeling Leiderdorp van de Ver. van Vrjjz. Hervormden. Dr K. H. Boersema, die reeds sir.ds 24 Januari 1926 de Ver. van Vryz. Hervormden te Leiden als predikant dient. Ds F. v. d. Heijden, die als eerste spreker het woord voerde, deed dit aan de hand van Galaten 5 1 ..Staat dan in de vrijheid, m?t welke Christus ons heeft vrijgemaakt en wordt niet weder om met een juk van dienstbaarheid bevangen". Spreker, die wees op de blij de boodschap en de opdracht, welke van dit tekstwoord uitgaan, zette in het kort de waarde en betekenis van een vrijzinnige prediking uiteen. Nadrukke lijk stelde spr. hierbij in het licht de volkomen vrijheid, waarin Christus de mens, als Zijn schepsel, plaatst. Staan de in deze vrijheid en ln de blijschap van ons geloof, stellen wij al ons ver trouwen op de God van onze doop en in Jezus Christus, onze Heer, aldus spreker. Nadat Gezang 166 3 was gezongen, sprak dr K H. Boersema een herden kingswoord uit, waarbij hij uitging van Lev. 25 10—12 en Johannes 8 31 en 32. In 't kort schetste spreker de ge schiedenis van de Leidse afdeling, in welk verband hij dankbaar het werk van de hoogleraren Oort, Van Manen en Knappert memoreerde. In al de jaren van ons bestaan, aldus spr. hebben wij het willen wagen met de vrijheid, omdat God het allereerste begin van die vrij heid in ons hart heeft gelegd. Hoewel het voor ons als Vrijz. Herv. thans een jubeljaar is, waarin wy met oprechte dankbaarheid de arbeid van onze voor gangers en de van God ontvangen ze gen herdenken, doen wij dit toch ook weer met een zeker leedv/ezen in ons hart. Het is niet zo, aldus spr,, dat wij ons. van de Ned. Herv. Kerk wilden afscheiden om een gezellig zelfstan dig leventje te leiden. Wy werden er toe gedwongen, omdat wij God niet anders kunnen belijden, dan in de weg der vrijheid. Dit houdt evenwel niet in, dat wy ons op deze dag niet met diepe droefenis in het hart zouden afvragen: kan er nu niet een weg worden gevonden, waarop wy gezamenlijk kunnen belyden van de eeuwige liefde van Christus? Gelukkig is er een proces in sommi ge delen van ons land gaande, waardoor men reeds naar elkander Het Ned. Verbond der verenigingen „Pro Juventute" hield Zaterdag te Utrecht de jaarvergadering o.l.v. mr B. Kist, subs.-off. van Justitie te Amster dam. Deze sprak over 't werk van „Pro Juventute" en over de ontstellende fei ten, waarmede men bij dat werk in aanraking komt. Er zal zoveel mogelijk preventief moeten worden gewerkt, en niet gewacht tot het strafbaar feit is gepleegd. Grote aandacht zal worden besteed aan adviesbureaux met behoorlijke spreekuren en efficiënt onderzoek. Ver der aan opleiding van vrije patroons en gezinshoofden en aan samenwerking met organen, die hetzelfde doel hebben „Pro Juventute". Het aantal kin deren beneden 18 jaar, dat in de hui zen van bewaring gedetineerd is, is erg groot en er zal een reeks van moge lijkheden worden georganiseerd om die kinderen te helpen en te ontwikkelen. De kinderen van politieke delinquenten hebben het zeer moeilijk en zeer veel tact is hier nodig. Het is opgevallen, dat de wy'ze van verhoren der minder jarige kinderen op zeer onjuiste wlize geschiedt. Het is de taak van „Pro Ju ventute" iets voor deze kinderen te doen en hen veel leed te besparen, zon der dat aan de rechtspraak tekort wordt gedaan. Afschuwelijk zyn de gedetailleerde processen-verbaal inzake zedendelic ten. Een ontstellend groot aantal wa renhuis- en fabrleksdiefstallen wordt door vrouwen en kinderen bedreven. Het Jaarverslag, door mej. mr C. E. E. Bal (Amsterdam) uitgebracht, sprak van een grote activiteit, die is ontwik keld dank zij grote financiële steun van de Stichting Volksherstel. De kin- dercriminaliteit is stationnair hoog. Het morele peil van de gehele be volking is gezakt en dit heeft ver wildering van de jeugd tot gevolg. In Amsterdam alleen wordt door de jeugd voor anderhalf millioen gulden per jaar moedwillig vernield. Er is een groot tekort aan gezinsvoogden en toezichthouders. Het werk van „Pro Juventute" heeft door weinig bekendheid zeer geringe medewerking van de burgerij en er zal in de toekomst meer aandacht worden besteed aan de propaganda. Na de pauze werd een inleiding ge houden door dr J. Koekebakker. hoofd van de afd. geestelijke volksgezondheid van het Instituut voor praeventieve ge neeskunde te Leiden over de indrukken van zijn studiereis in de Ver. Staten. Teneinde in Indonesië besprekingen te gaan voeren zowel met de regering van de Republiek als met de fderalistische nationalisten en op deze wijze de ge schilpunten tussen het Koninkrijk en de Republiek op te lossen, is een nieuwe aeie-gatle zondagavond naar Indonesië vertrokken. Even voor het vertrek van de Constellation: v.l. n. r.: mr D. U. Stikker ir L, Neher. mr E. J. M. A. Sassen minister L .Götzen, minister J. R. H. van Schalk, minister-president dr W. Drees en minister mr W, F Sohokking. Communistische doorbraak bij Koendoeran In een communiqué van de dienst Legercontacien wordt gezegd dat volgens de T.N.I. leider van de opera ties in het gebied ten westen van Bandoeblatang de poging om de com munisten onder aanvoering van Sja- rlfoeddin en Djokosoejono daar te omsingelen, is mislukt. De commu nisten zyn er in geslaagd door te breken in het gebied ten zuiden van Koendoeran (ten N.W. van Ran- doeblatoeng). Het communiqué meldt voorts, dat de chef van de generale staf van de ter ritoriale troepen der Republiek aan de militaire commandant van Patih heeft medegedeeld, dat de communisten het voornemen hebben de politiek van de verschroeide aarde toe te passen in de omgeving van Tjepoe, waartoe een aan tal arbeiders werd geconcentreerd bU het olie-reservoir te Patjol, ten zui den van Bodjonegoro. De reisgelegen- TWEE GEVALLEN VAN BUBONENPEST TE SOERABAJA. De resident hoofd tydelyk bestuur van Soerabaja heeft verklaard, dat Soe- rabaja sedert Woensdag jJ. besmet is door bubonenpest. Er deden zich twee gevallen voor. doch de toestand is ,.niet verontrustend". SMOKKELWAAR IN BESLAG GENOMEN. De Kon. Marine heeft in samenwer king met de luchtmacht nabij Laboe- hanbilik een van Malakka afkomstige speedboat inbeslaggenomen. Toen de Nederlandse patrouille naderde, nam men de vlucht naar zee. De boot werd echter door een Nederlands vliegtuig gedwongen niet verder te varen. Het bleek, dat de boot smokkelwaar uit Malakka voor de Republiek vervoerde; de bemanning bestond uit Indonesiërs. Lading en boot werden in beslagge nomen. WATER OP SUMATRA GEZAKT. Vrijwel overal op Oost-Sumatra is het water thans gezakt en zijn alle verkeersstremmingen opgeheven. Ook Tandjongpoera is nagenoeg droog. toegroeit. Spr. vraagt zich echter af. waarom men in die streken al ver der gevorderd is dan hier, waar men steeds weer moet horen: geduld oefenen, de dingen moeten lang zaam groeien. Ofschoon dr Boerse ma zich stellig over deze gouden herdenking verheugt, hoopt hij toch, dat de weg nog eens zo moge worden geëffend, dat geen tweede halve eeuwfeest meer zal moeten worden gevierd. Met heel ons geloof bidden wij tot God, dat het Hem behage om de harten van de chris tenen zo te keren, dat wij in de naast toekomst naar elkander tce groeien. Moge het binnen afzienbare tijd zo zijn, dat de mensen van beiderlei rich ting elkander diep in de ogen zien en dat zij het geloof vinden, dat uitroept: „Abba Vader, kom haastelijk. ja kom haastelijk met Uw Koninkrijk". Nadat de dienst besloten was met het zingen van Gezang 135 1 en 2 „Dankt, dankt nu allen God", was er gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen, waarvan velen gebruik maakten. In verband met dit jubileum vindt a.s. Donderdagavond in „Den Burcht" een feestelijk samenzijn plaats. Ds B. van Ginkel beroepen Het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te dezer stede heeft gisteren een beroep uitgebracht op ds B. van Ginkel, Ned. Herv. predikant te Amsterdam (West). Mocht ds v. Ginkel, die voordien de Ned. Herv. Gemeente van Katwijk aan Zee diende, dit beroep aanne men, dan zal hij komen te arbeiden in de wijk van ds D. Kuilman. De 100.000 viel in Leiden LOTERIJCLUB VAN DE VER. TOUW- FABRIEKEN DE GELUKKIGE. Een wel zeer grote buitenkans valt vandaag de leden van de loterijclub van de Ver. Touwfabrieken ten deel. Op een heel lot (No. 17141) deponeerde Vrou we Fortuna de f. 100.000, zodat de leden onderling een bedrag van f. 85.000 mo gen verdelen. EERSTE LEIDSE KLUCHT- EN REVUEGEZELSCHAP. Cabaret-avond in Stadsgehoorzaal. Zaterdag gaf 't Eerste Leidse Klucht en Revuegezelschap in de geheel be zette Stadsgehoorzaal een cabaret avond, waarvoor 'n gevarieerd program ma van zang, dans en muziek was sa mengesteld, waarvoor een gevarieerd programma van zang, dans en muziek was samengesteld. Ook werden enige sketches opgevoerd, terwijl het show element van deze avond zijn uitdruk king vond in het „Hollandse ijsfeest" en „Rozen in Tirol". Belde waren aar dig van opzet en uitvoering. Ofschoon er nog wel enkele zwakke* plekken in het programma waren zo miste de conferencier meerdere malen het contact met de zaal en ontbrak het in enige sketches aan de nodige actie hebben allen hun beste krachten naar voren gebracht. Een bal o.l.v. de heer J. Alphenaar en met medewerking van de „Gold Star Band" besloot de avond. DE HINDERWET-ZAAK H. J. JESSE. Verzegeling thans opgeheven. In opdracht van het college van Bur gemeester en Wethouders heeft mr ir J. Westra, ingenieur bij Gemeentewer ken Zaterdag jl. de verzegeling opge heven welke de heer H. J. Jesse sedert geruime tijd beoogde te verhinderen in een perceel aan de Rynsburgerweg zijn bedrijf uit te oefenen Gelijk bekend was deze verzegeling destijds aangebracht wegens een door B. en W. geconstateerde overtreding van de Hinderwet waaraan door de heer Jesse was tegemoet gekomen door het motorisch vermogen van de totale ap paratuur te verminderen tot beneden B. en W„ aanvankelijk door de Kroon in het gelijk gesteld, handhaafden hun beslissing, waarna de raadsman van de heer Jesse vernietiging van het besluit door de Kroon verzocht Hoewel de officiële beslissing nog niet is bekend gemaakt, mag uit de in aanhef genoemde handeling worden af geleid, dat deze is gevallen ln een voor de heer Jesse gunstige zin. „SOLE MIO" HAD GOEDE DAG. Zaterdag j.l. werd de collecte gehou den ten bate van „Sole Mio" te Noord- wijk. Deze collecte is als zeer geslaagd te beschouwen, niet alleen dank zij de gunstige weersgesteldheid, maar vooral door het groot aantal collectanten en de medewerking van de muziekcorpsen der Politie, Nieuw Leven en Werkmans Wilskracht. die geheel belangeloos daaraan luister hebben bij-gezet. Zelfs hebben de tamboers van W.W. als col lectanten gefungeerd! De opbrengst te- droeg f. 3.538,84. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. Naar wij vernemen zullen de Geref. predikanten in het ressort van de Part. Synode van Zuid-Holland ten Noorden Donderdag as. in de Zuiderkerk te dezer stede in vergadering bijeenkomen ter bespreking van de vraag van de mogelijke hereniging met de Geref. kerken onderhoudende artikel 31 K.O. Als sprekers zullen optreden de heren dr A. de Bondt, Geref. predikant te 's-Gravenhage-West en ds B. A Bos, Geref. pred. onderhoudende art. 31 K. O momenteel werkzaam als legerpre- dikant te Groningen. Als onderwerpen worden behandeld: „Is hereniging met de vrijgemaakten mogelijk? en: „Wat ons in dezen te doen staat". De verga dering is uiteraard alleen voor predi kanten van de Geref. kerken toegan kelijk. AGENDA MAANDAG. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Tiber de Machula er Theo v Pas, 8 u. nam. DINSDAG: Gerecht 10: Lezing pred. H. Mandema- ker. 8 uur nam. Jeruël: S.G.P. Spr. de heer A. de Rede lijkheid. 8 uur nam. WOENSDAG: Gerecht 10: Spiritlsch Genootschap 8 uur nam. Stadszaal: Theater Plezier van Florl» Meslier, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2