Berlijn en Palestina blijven op voorgrond w4 Nederlandse delegatie naar Indonesië vertrokken Ja, 9 WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 No. 26547, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 VOOR de tweede maal in zijn neg kortstondig ministerieel leven is de heer Stikker «aar Indonesië gevlogen, dit keer in gezelschap van zijn collega van Overzeese Gebiedsde len, de heer Sassen, en een kleine staf van deskundigen, teneinde tezamen met <Ie gedelegeerde van het Opperbestuur, de heer Neher, een hernieuwde poging te ondernemen om de vastgelopen on derhandelingen met de Republiek we derom cp gang te brengen. Toen, ongeveer drie weken geleden, de heer Stikker deze reis voor de eerste anaal ondernam, schetsten wij op deze plaats zijn taak als een hopeloze en hetgeen sindsdien omtrent de resultaten van zijn bezoek is bekend gemaakt, schenkt ons helaas geen aanleiding die mening te herzien. Op een rechtstreekse mislukking zijn zijn besprekingen niet uitgelopen, maar dat was ook niet te voorzien. De republikeinse onderhande laars zijn tè zeer in het vak doorknede diplomaten dan dat uit hun mond een bot-afwijzend „neen" zou zijn te ver wachten. De heer Moh. Hatta heeft héél verstandig een slag om de arm gehouden. Hij heeft indachtig aan zijn Renville-ervaring evenmin „ja" geantwoord en daardoor het risico ver meden, dat zijn kabinet, gelijk destijds, zijn plechtig aangegane verplichtingen wederom zou desavoueren, maar hij heeft eenvoudig „misschien" gezegd. En de republikeinse propagandadien- sten hebben er wel voor gezorgd, dat aan dit „misschien" in de buitenlandse pers het relief van een bereikte over eenkomst werd gegeven zonder dat daarvan nog in de verste verte sprake was. Zou de Nederlandse regering met dit „missohien" geen genoegen nemen, dan zou in het oog der geïnteresseerde bui tenlandse waarnemers (vooral Ameri ka) de schuld voor het mislukken der onderhandelingen ongetwijfeld aanhaar zijn venveten en de kroon van het ko loniale martelaarschap wat dieper op de republikeinse slapen zijn gedrukt... MINISTER STIKKER is naar Ne derland teruggekeerd en is e blijkens zijn tweede missie in geslaagd het kabinet er van te overtui gen, dat Hatta's „misschien" een in dit beslissende stadium niet te verwaarlo zen mogelijkheid tot hervatting van het politieke gesprek inhield. Hoezeer een dergelijke conclusie op zichzelf reden tot verheugenis zou moeten vormen, toch zijn er verscheidene symptomen, welke alleszins aanleiding geven de vreugdekreten vooralsnog te temperen. En het merkwaardige feit doet zich voor, dat deze domper is aangebracht door een zijde, waarvan men zulks eigenlijk in de laatste plaats zou ver wachten, n.l van rooms-TOde zijde, waar de vrees werd uitgesproken, dat minis ter Stikker zich bereid zou hebben ver klaard tot concessies, welke niet ir overeenstemming zouden zijn met twee van Nederlandse zijde gestelde pre-ala- •bele eisen, t.w. het einde der bestands- schendingen en hervatting van het goe derenverkeer. Ten aanzien van de eerste eis deed zich al direct een bevreemdende tegen strijdigheid voor: toen minister Stikker gewaagde van een afnemend aantal re publikeinse bestandsschendingen, volg de prompt een officieel démenti va.ii de Ned. Indische legerleiding, waarin met cijfers het tegendeel werd aange toond. En terwijl de Nederlandse re gering in alle talen bleef zwijgen, cir culeerden in de pers kennelijk van partij-politieke zijde geïnspireerde be- riohten volgens welke de hierboven ge noemde eisen weliswaar by de komen de besprekingen niet zouden worden losgelaten, doch waarin tevens duide lijk te verstaan werd gegeven, dat het toch niet aanging de tegenpartij met de rug tegen de muur te zetten. Dat deze ontwikkeling in federalisti sche kringen, waar men vreesde voor nieuwe Nederlandse concessies en toe nemende republikeinse invlced in het federaal verband, met de grootste be zorgdheid is gevolgd, behoeft nauwe lijks gezegd. MAAR er is helaas nog meer, dat reden tot bezorgdheid geeft. En dan doelen wij niet in de eerste, maar toch wel héél belangrijke plaats op de nog steeds voortdurende moord en kidnappartijen in West-Java, waar de arbeid op de cultuufondernemingen onmogelijk wordt gemaakt en het Ne derlandse prestige in het oog der Indo nesische bevolking neg steeds slinkt, omdat het ruimschoots aanwezige ge zag onvoldoende bescherming biedt aan eigen en inheemse gezagsdragers, maar cp° de onheilspellende ontwikkeling, welke de positie van het Amerikaanse lid der Commissie van Goede Diensten in deze commissie dreigt te nemen. Ge lijk bekend heeft de heer Cochran in nauwe samenspreklng met de Republiek een aantal voorstellen geformuleerd, welke als basis zouden moeten dienen voor hervatting der besprekingen. Ba tavia heeft deze voorstellen reeds eer der onaanvaardbaar genoemd; het Bel gische lid. de heer Herremans, heeft er zich volgens de laatste berichten even eens van gelistancieera, doch desalniet temin schijnen ze aan de Nederlandse en republikeinse delegaties als zgn. „working papers" ter bestudering te zijn doorgegeven. Wanneer men bovenalen verneemt, dat een officieel verzoek van de leger- commandant, Generaal Spoor, om de C.v.G.D. persoonlijk te megen overtui gen van de aard en de omvang der republikeinse bestandsschendingen, zon der meer werd afgewezen, dan vraagt men zioh toch voor de zoveelste maal af of aeze Commissie wel een juiste opvatting van haar taak heeft. ER wordt dus weer gepraat in In- aoncsië en ditmaal cp een zodanig hoog niveau, dat gevoegelijk van een plafond kan worden gesproken. Blijkbaar heeft ook de regering de wenselijkheid ingezien de besprekingen niet te beperken tot de Republiek, doch •heeft zy gemeend deze reis ook dienst baar te maken aan een voortzetting van het overleg met de federale staten, dat in Den Haag tot zulke vruchtbare re sultaten leidde. Dit nu achten wij een daad van wijs en verstandig beleid. Zoals wij hierbo ven al schreven, moet vóór alles de in druk worden vermeden als zcu in de conceptie der Verenigde Staten van In donesië de Republiek een boven de an dere deelstaten bevoorrechte positie in nemen. Het komende contact kan er veel toe bijdragen om deze ongetwijfeld bestaande en begrijpelijke indruk weg te nemen of tenminste te verzwakken. Wat tenslotte de aanstaande bespre kingen met de Republiek betreft: wij kunnen ons met de beste wil ter wereld niet opwerken tot een stemming van ook maar gematigd optimisme, In feite is de situatie niets verbeterd sinds mi nister Stikker zijn eerste vlucht onder nam De bestandsschsndingen duren onverminderd voort; de infiltraties en terreuracties in het door Nederland be zette gebied eveneens. Premier Hatta moge dan strafmaatregelen hebben aan gekondigd tegen militaire en politionele instanties, die zich in de toekomst schuldig zouden maken aan verdrags- overtredingen, naar onze smaak hebben zijn woerden voornamelijk propagandis tische waarde, vooral bestemd voor bui tenlands gebruik. Bovendien nam hij in het geheel geen Stelling (wellicht zich bewust van eigen onmacht?) tegen de in tweede aanleg gesignaleerde onge regeldheden. Daar komt nog bij, dat zijn politieke positie in de laatste weken eer slechter dan beter is geworden. Zijn strijd tegen de v communistische benden van Mceso Griekse regering wint op 't nippertje Het nieuwe Griekse coalitie-kabinet van Sophoelis heeft een motie van ver trouwen verkregen met een meerder heid van éen stem. Een gehele nacht had de strijd in het overvolle parlement tussen de rege ringspartijen en de oppositie geduurd, toen de regering met 168 tegen 167 stemmen de vertrouwensmotie won. Tij dens het stemmen hadden opgewonde tonelen plaats. Het parlement is thans tot Februari verdaagd. De regeringsmeerderheid is later met een stem vermeerderd, daar het parle ment de stem van de liberale afgevaar digde Rozakis, die vijf minuten na sluiting van de stemming zijn stem uitbracht, heeft meegeteld. Hij was ln slaap gevallen!) De uitslag van de stemming is dus geworden: 169 te gen 167 stemmen. De voormalige Griekse premier, de sociaal-democraat Papandreoe, wil op constitutionele gronden nietigverkla ring van het vertrouwensvotum ver zoeken. Hij zal de koning verder meedelen, dat de oppositie bereid is een kabinet te vormen, dat „boven de partijen" staat. In grote kratten verpakt, worden de automobielen, die speciaal voor de reis van het Engelse Koningspaar naar Australië en Nieuw-Zeeland zijn gebouwd, aan boord gehesen van de .Hororata". Het schip vertrekt op 24 November uit Londen naar N euw-Zeeland. De auto's dragen de Koningskroon en zullen de Koninklijke standaard .voeren. (Exclusieve foto) Amerika geeft voorlopige verklaring Reuters correspondent, Michael Fry, meldt, dat de voorzitter van de Veilig heidsraad, Bramuglia, „bevredigende" antwoorden heeft ontvangen van de Sovjet-Unie naar aanleiding van zijn vragenlijst over de Berlijnse kwestie. De antw'oorden van de Westelijke mogend heden moeten neg inkomen. Zij werden tegen morgen verwacht. De vragen omvatten onder meer de vorm van viermogendhedencontröle op de Berlijnse valuta, het soort controle apparaat en de uitvoering van de valu- tahervorpiing. Na deze eerste vragenlijst zal Bramu glia een tweede, met meer gedetailieer- en consorten mege in het buitenland J de vragen, aan belanghebbenden vooi- mede dank zij de zeer handige repu- leggen. Hieruit zou dan een plan zijn af blikeinse propaganda! een gunstige indruk hebben gemaakt, men kan toch onmogelijk in iemand, die Moskcu de exponent noemt van de vrijheidsstrijd der koloniaal-onderdrukte volkeren, een principieel tegenstander van het com munisme zien! rAARMEDE wij maar zeggen willen, dat wij 's minister Stikkers taak onveranderd als hopeloos beschouwen, zelfs al zou Hatta dit keer inplaats van „mis schien", „ja" zeggen. Want wü vrezen, dat zijn confraters evenals na de Renville-ovcreen- komst daarop een' „neen" zullen laten volgen Geen Nederlander of Indonesiër, die het gemeenschappelijk belang van een blijvende samenwerking beoogt, kan vuriger hopen dat de pessimistische visie van de schrijver dezer regelen door de toekomstige ontwikkeling zal worden gelogenstraft, maar de reali teit der nuchtere feiten gedoogt z.i. nu eenmaal geen andere prognose te leiden, dat de oplossing moet geven. Dr Herbert Evatt, de voorzitter van de algemene vergadering der V.N., heelt voor de microfoon verklaard, dat er .redelijk goede vooruitzichten" bestaan op een oplossing van de impasse inzake de Berlijnse kwestie in de komende drie weken. Amerika heeft in zijn langverwachte verklaring over de politiek ten aanzien van Palestina in principe het plan-Ber- nadotte, met bepaalde wijzigingen in de grenzen, goedgekeurd. Over deze wijzigingen zcu door Joden en Arabieren moeten worden onderhan deld. Als de Israëlische autoriteiten Galilea, dat door haar troepen is veroverd, wen sten te behouden, dienden zij bereid te zijn de Arabieren althans een deel van de Negeb te geven. Amerika steunt de aanspraken van de staat Israël op de gTenzen, zeals die zijn vastgesteld in de resolutie van de V-N., d.d. 2-9 November 1947 en is van mening, dat wijziging van die grenzen slechts kan geschieden als zulks vcor Israël ten volle aanvaardbaar is. Volger.s het vorig jaar aangenomen verdeelplan zou de Negeb Joods worden en West-Galilea Arabisch, terwijl de bemiddelaar in zijn plan juist het om gekeerde voorstelde. De Amerikaanse regering staat wel willend tegenover de rest van het plan van de bemiddelaar, ofschoon haar standpunt nog niet definitief is be paald. Op dit voornaamste punt is haar houding echter duidelijk. Het betreft hier een voorlopige ver klaring, hangende ae bespreking die minister Marshall heden te Florida ter zake zal hebben met president Truman. De Arabische vluchtelingen dienen zo spoedig mogelijk naar hun haardsteden terug te keren. Jeruzalem dient afzonderlijk te wor den behandeld. Het blad Hador maakt melding van het neerschieter; van een tweemotori; Egyptische vliegmachine door eon Is raëlische jager bij Falcedja. Volgens Joodse militaire woordvoerder hebben Egyptische strijdkrachten drie plaatsen in de Negeb op „Joods territoir" bezet. „De toestand is ciitiek" 70 Minuten voor liet vastgestelde vertrek van de „Queen Elizabeth" naar New York verliet een derde deel van de bemanning het schip om een vergade ring in de haven van Southampton bij te wonen. Besloten werd uit sympathie voor de stakende havenarbeiders aan de Amer.kaanse Oostkust niet uit te va ren- De 2000 passagiers aan boord van het grote schip zullen dus noe even geduld moeten oefenen. De bemanning van de Queen Elizabeth" verlaat het schip. De staking omvat 900 van de 1200 man personeel. Directe onderhandelingen als doel Gisteravond is met de PH-TDF (Franekcr) van Schiphol naar Bata via vertrokken de nieuwe Nederland se delegatie, die zal trachten een de finitieve oplossing voor de moeilijkhe den met de regering van de republiek tot stand te brengen. Deze delegatie bestaat uit de mi nister van D. Geb. mr N, J. M. A. Sassen, de minister van Buitenl. Za ken mr D. U. Stikker en de gedele geerde van het Opperbestuur L. Ne her, mr N. S. Blom, raadsadviseur van Buit. Zaken, dr H. Hoven, oud-direc teur B.B., drs H. J. Manschot, di recteur Bijbank Javasche Bank te Amsterdam, mr J. W. de Pont, advi seur der Nederlandse delegatie en ad vocaat te Amsterdam en P. A. Ur- sone, hoofdambtenaar ter beschik king van de minister van O. G. drs H. Hagenaar, gezantschapsraad te Cairo, zal zich aldaar bij het gezelschap voegen. Voor 't vertrek vertelde minister Sassen dat de bedoeling van de regering is naar het woord van Koningin Juliana, uitgesproken bij Haar inhuldiging in ds Nieuwe Kerk waar te maken wat neergelegd is in de nieuwe grondwet met betrekking tot de nieuwe rechts orde van het Koninkrijk. In de door de delegatie te voeren on derhandelingen, zullen, aldus de mi nister van O. G. vanzelfsprekend ook de Federalistische nationalisten worden betrokken. Minister Stikker zeide in dit verband, dat men hoopt te mogen be reiken, dat onderhandelingen gevoerd kunnen worden door de Nederlandse, Republikeinse en Federalistisch natio nalistische delegatie gezamenlijk. De delegatie zal ook met de C. v. G. D. spreken, doch de bedoeling is directe onderhandelingen te voeren; van het verloop daarvan zal de verdere gedrags lijn afhangen. Ook Moh. Hatta zal de delegatie stellig ontmoeten. Op de vraag of de delegatie lang in Indonesië zal vertoeven antwoordde min. Sassen: „Zeker niet, want de toestand is critiek". De vraag of deze als laatste poging moet worden be schouwd beantwoordde de minister met op te merken, dat er al zo dik wijls van een laatste poging is ge sproken, dat dit wel niemand meer zal interesseren. De Amerikaanse ambassadeur dr Herman B. Baruch en de Britse am bassadeur sir Philip Nichols, alsmede de ministers Van Schalk, Götzen en Schokking waren bij het vertrek aan wezig. De Kamerleden, die naar Indonesië zullen gaan, zijn nog niet aangewezen. Als zeer waarschijnlijk werden de na volgende leden genoemd: prof. Romme, Tilanus, prof. Molenaar, jhr. van der Goes van Naters en Meyerink. Tijdens de afwezigheid van de minis ters zaFdr Drees optreden als w.n. mi nister van Buit. Zaken en minister Götzen als wji. minister van o. G. GROEIEND OPTIMISME. Kringen uit de omgeving van de C. v. G.D. aldus U.P., zeiden, dat 't Nederl. besluit om de onderhandelingen met de Republiek te hervatten, een goed teken is. dat een vreedzame oplos sing van het Indonesisch probleem alsnog gevonden kan worden. Een zegsman verklaarde, dat hij momen teel optimistischer is dan op welk tijdstip dan ook sedert in Juni de onderhandelingen vastliepen. Het verluidt, dat speciaal de Amerikaanse delegatie ingenomen is met het Ne derlandse besluit. Ingelichte kringen wezen op twee dingen, die aanleiding hebben gegeven tot een gevoel van optimisme, 1. de Nederlanders geloven blijkbaar op basis van minister Stikker's persoon lijk onderzoek van de situatie in Indo nesië, dat de mogelijkheid van een vreedzame oplossing nog altijd aanwe zig is.. 2. In de nieuwe Nederlandse delegatie zitten leden van de Nederlandse recht se partijen en daarom kan verwacht worden, dat Indien binnen de komende weken overeenstemming bereikt zou worden, niets aan een ratificatie door het Nederlandse Parlement in de weg zal staan.. Een onnodige crisis in België Onverwachts brak in België de kabi netscrisis uit, hoewel men er feitelijk enigszins op geprepareerd was! In we zen dus een contradictio in terminis Reeds enige weken waren er tussen belde regeringspartijen, de socialisten en de katholieken, besprekingen gaande over een program, dat in staat zou zijn om de regeringscoalitie te handhaven tot midden volgend jaar, wanneer er een nieuw parlement zal moeten worden gekozen en dan voor het eerst met deel neming der vrouwen. Dat die besprekingen nodig waren, gaf op zich zelf reeds blijk, dat er iets haperde ln de coalitie, ook al waren belde betrokken partijen er volkomen van overtuigd, dat het land zonder deze coalitie niet bestuurbaar zou blijken te zijn. Met alle gevolgen van dien. Hoewel derhalve belde regeringspar tijen van de noodzakelijkheid waren doordrongen om tot medio 1949 te moe ten blijven samengaan, noopten de omstandigheden om de situatie nader onder ogen te zien, opdat niet onver wacht een kink in de kabel zich zou voordoen, die voor het land noodlottig zou worden. Want het staat vast, dat alleen de huidige coalitie in staat is bij onze Zuiderburen de rust en orde te hand haven. Iedere andere combinatie be schikt immers niet over voldoende macht om excessen tegen te gaan. Waarvan natuurlijk de communisten in de eerste plaats zouden profiteren Het is niet moeilijk te gissen, wat de verdeeldheid bracht in de regerings gelederen. Slechts twee redenen waren daarvoor aanwezig: de koningskwestie cn het verschil van mening over de vrye school, hoewel de laatste minder naar buiten treedt dan de eerste. Die koningskwestie blijft ln België als splijtzwam de politiek volslagen over heersen. Tot een bevredigende oplossing voor het gehele volk is zij niet te bren gen zonder de medewerking van koning Leopold zelf! Slechts zijn abdicatie ten behoeve van prins Boudewijn kan Bel gië weer tot een geheel maken. Zonder die abdicatie blijft in België verdeeld heid, onverschillig de vraag, of de koning al dan niet een meerderheid verwerft. De katholieken hopen met behulp van het vrouwenkiesrecht vol gend jaar de terugkeer van de koning te kunnen bewerkstelligen en vermoe delijk is die veronderstelling juist, al thans wat het getal betreft. Maar is op dergelijke wijze voor de koning de mogelijkheid geschapen om zich weder om koning der Belgen te mogen noe men? De vraag is het antwoord tevens. Zodoende drijft men immers de socia listen naar het republikeinse standpunt en wordt de dynastie verzwakt in plaats van versterkt. Juist met het vrouwenkiesrecht in het vooruitzicht, komt de kwestie van de vrije school pas in het tweede gelid. En nu plotseling de crisis, buiten de „brandende kwesties" om! Deze was alleen een gevolg van het verlenen van gratie aan twee ter dood veroordeelden. Illegaliteit en socialisten liepen opeens daartegen storm. Afgezien van de vraag, in hoeverre thans illegaliteit nog een factor mag zijn in de huidige maat schappelijke samenstelling, doet die socialistische aanval juist op dit mo ment wel ietwat vreemd aan. Tenzij men juist wil doen uitkomen, dat zü een onmisbaar element vormen. Het begint er op te lijken, dat dit de bedoeling ls geweest. Te meer, waar de socialistische partij Spaak heeft moeten bidden en smeken om aan te blijven als premier, terwijl hij zelf maar al te graag het premierschap zou hebben neergelegd om alleen buitenlandse zaken te behouden! Incidenteel is derhalve een crisis uit gelokt, om het socialistische standpunt te verstevigen. Het schijnt te gelukken. Maar of dit slagen geen Pyrrhus-ovenvinning bete kent, zal de toekomst moeten leren. VERKLARING VAN CRIPPS. Grotere productie en zuinigheid. Sir Stafford Cripps. de Engelse minis ter van financiën, heeft op de jaarlijkse conferentie der Labourpartil te Man chester aangedrongen op grotere pro ductie en zuinigheid. Engeland moet zijn export met 15 pCt verhogen en 20 pCt van het nationale inkomen in kapitaal beleggen, aldus Cripps. Volgens Cripps wordt de huidige to tale productie van Engeland op 10 mil liard pond sterling per jaar geschat. De totale export beloopt 2 milliard. De huidige crisis is vooral een morele crisis, aldus Cripps. ..Wat men thans nodig heeft, ls de moed ons Christen dom in het dagelijks leven in practijic te brengen." RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig wind en van nacht op vele plaatsen nachtvorst en vorming van nevel of mist. Overigens wisselende bewolking. Iets lagere tem peraturen dan vandaag. 23 NOVEMBER. Zon op: 8.13 uur; onder- 16.39 uur. Maan op: 23.34 uur; onder; 14.05 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.07 en 20.41 »ur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's BINNENLAND Twee Nederlandse Jongelui. Louis de Vldal de Saint Germain en Koenraad Brouwer, zijn op hun reis om de wereld (zonder geld op zak) te Lyon aangekomen. Bij K.B. is de heer J. H. O. ReJJs, directeur van de Haagse kweekschool voor Lichamelijke Opvoeding, ls bevorderd tot officier iii de Orde van Oranje Nassau. De Alg. Bond van Arbeidscontractan ten, te Den Haag de huidige bezoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel bespre kend, heeft een motie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen op kort? termijn aan het burgerlijk rljks- Eersoneel alsnog een gratificatie uit te etalen van f25. Het bericht „anderhalve ton boete voor N.V. Gebr. Gerzon's modemagazijnen" zou ln zoverre kunnen worden misverstaan dat men daaruit begreep, dat deze firma textlelgoederen zonder punten aan het pu bliek verkocht. De strafzaak had uitsluitend betrekking op het afleveren van textiel door de eigen confectiefabriek van Gerzon aan baar eigen winkelbedriji' zonder gelijktijdige aflevering van punten, hetgeen een juridi sche gelijkwaardige overtreding oplevert. In de toren van het Gothlsche stad huis in Veere is het vernieuwde carillon geïnstalleerd. Het zijn ln totaal 35 klok ken. waarbij een grote, de luidklok ls. Tien van deze klokken zijn nieuw gegoten. A.s. zomer zullen regelmatig belaardconcerten worden gegeven. Zaterdag ls in het N V.-huls te Utrecht de derde algemene vergadering gehouden van de Federatie van Ned. ver enigingen die de belangen van de verple ging en de verplegenden behartigen, onder voorzitterschap van Zuster A. Relneke. Bij deze federatie zijn zeven bonden met tezamen ruim 12.000 verplegenden aangesloten. Het m.s. Johan van Oldenbarnevelt wordt Woensdagavond a.s. met militairen en burgerpassagiers te Amsterdam ver wacht. De ontscheping zal Donderdag morgen om 9 uur beginnen. De lultenant-kolonel-vlleger-waar- nemer en garnizoenscommandant van Nijmegen, overste J. L. Zegers, is benoemd tot commandant van de vliegbasis Twenthe. Het congres Inzake vacantlespreldlng in tyd en ln ruimte zal 18 Dec. a.s. ge houden worden ln de Rolzaal, Binnenhof te 's-Gravenhage. Onder auspiciën van de Ned. K. v. K. voor België en Luxemburg te Brussel, heeft baron Van der Straeten-Walllet, minister van buitenlandse handel ln het afgetreden Belgische kabinet, een causerie gehouden over het onderwerp: „De totstandkoming van de Benelux". De Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron van Harlnxma thoe Slooten. de vice-president van de Ned. Raad van State Jhr. mr F. Beelaerts van Blokland, de secretaris-generaal van de Nederlands- BelgischLuxemburgse douane-overeen komst dr Jaspar en de directeur-generaal van de Nederlandse buitenlandse econo mische betrekkingen drs A. B. Speeken brink woonden de lezing by. Het bestuur van het Tollens-fonds heeft de vijfjaarlijkse Tollens-jDrijs toege kend aan de dichter mr H. W. Keuls. Op het Burchtplein te Heusden wor den door de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek opgravingen ge daan naar de overblijfselen van het kasteel, dat daar eens stond. Reeds ls een deel van de voorburcht blootgelegd en er zijn merkwaardige vondsten gedaan. Na afloop van een feestje viel uit een perceel aan de Weteringkade te Den Haag, de 30-Jarige L. C. W., uit het door hem op de 2de etage geopende raam, op straat. Hy overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. BUITENLAND ..Mijn regering zal streven naar betere betrekkingen met de sovjets", zo heeft de Perzische minister-president Mohammed Seed, verklaard by het voorstellen van zyn regering. Baron von Schroeder, een bankier uit Keulen, die in 1932 het onderhoud tussen Hitler en Von Papen voorbereidde, ls door het hof van beroep te Stade wegens steunverlening aan de Nazipartij veroordeeld tot 500.000 mrk boete of eón Jaar gevangenisstraf. Een door mevr. Rlcharda Morrow- Talt bestuurd vliegtuig ls bij een nood landing tussen Fairbanks en Anchorage (Alaska) vernield. Mevr. Morrow-Talt is een Britse pilote, die een vlucht om de wereld maakt. Zij en haar navigator Michael Townsend, zouden ongedeerd ge bleven zyn. Door sneeuwstormen zyn vele Noord- Amerikaanse dorpen dit weekeinde ge ïsoleerd. Gisteren was het ln Rusland artil lerie-dag. 1600 artilleristen werden tot held van de sovjet-unie verklaard. De leider van de Italiaanse socialis tische meerderheidsparty, Pletro Nennl, heeft zich ln een rede uitgesproken voor ..een politiek, die vrij ls van elke Interna tionale verbintenis". Hy keurde de politiek van graaf Sforza af, welke volgens hem er op gericht ls Italië ln te ïyven by het Westerse blok. Ceylon heeft een Russisch aanbod, de gehele rubberproductie van Ceylon op te kopen, verworpen. Naar aanleiding van de maatregelen, die, kort geleden ln Frankryk zyn geno men tegen leden der Roemeense ambassade te Parijs en tegen de „vereniging van Roemeense vrienden van Frankrijk heeft de Roemeense regering het cultureel ver drag met Frankrijk opgezegd. Het Zweedse Rode Kruis zal met in gang van 1 December gedurende de winter voor 25.000 Berlynse kinderen ln 140 centra in de stad in alle sectoren warme maal- tyden verstrekken. De gewezen Roemeense minister zon der portefeuille ln de regering Groza. en leider van de ln Roemenië verboden agrarische party Emil Hatleganu ls tot gevangenisstraf veroordeeld wegens „sluik handel en sabotage". Hatleganu was" een der vertegenwoor digers der oppositie ln de Roemeense re gering. Hy trad uit de regering by de ver kiezingen in November 1946. Volgens welingelichte kringen te Tokio acht generaal MacArthur, de ge allieerde opperbevelhebber ln Japan, de vonnissen tegen Tojo c.s. „zeer streng", doch overweegt hy niet deze te verlichten. Volgens radio-Hamburg ls een Duitse P E.N.-cluh opgericht. Deze zal het vol gende Jaar tot de Internationale P.E.N.- club worden toegelaten. Een Dakota van de Mercury-lucht- lllnen ls bij een poging tot een noodlan ding naby het Parijse vliegveld Orly met een transformator ln aanraking gekomen. Het toestel werd vernield en vijf personen moesten naar het ziekenhuis overgebracht worden. Volgens radio Ankara heeft Bulgarije langs de Turkse grens een voor onbe voegden verboden militaire zone afgeba kend. „om Bulgaren te beletten aan de Bulgaarse terreur te ontsnappen". De 67-jarlge Duitse mijnwerker Frltz Dleterlch, uit Eschweiier bil Aken, werd dezer dagen aangezegd dat hij van een oom. die ruim 50 Jaar geleden naar de Ver. Staten emigreerde, een fortuin van 13 millioen dollar heeft geërfd. Veldmaarschalk Montgomery heeft uit handen van groothertogin Charlotte van Luxemburg de versierselen van de „grootorde van de eiken kroon" cn de militaire medaille ontvangen. De Egyptische regering heeft mede gedeeld, dat verschillende leden van d« Mohammedaanse broederschap, een natio nalistische organisatie, gearresteerd zijn, nadat ln een leep bommen, een machine geweer en andere wapens waren ontdekt.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1