Nieuwe delegatie gaat naar Indonesië V oortduremde zenuw-inspanning De V.N. aanvaarden Westelijke visie inzake ontwapening WEERBERICHT Zij bestaat uitministers Sassen, Stikker en de heer Neher In Tweede Kamer beantwoordt minister 14 sprekers Probleem kleine gemeenten naar oplossing! Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 No. 26546 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Onze wereld is en blijft een vreemd schouwtoneel! Een maand of drie. vier geleden was er de grootste onrusB om „Berlijn". Velen voorspelden, dat de derde wereldoorlog aan de poort klopte en zij zagen de toekomst met de groot ste somberheid tegemoet. Veranderd is er in wezen sindsdien feitelijk niemen dal en toch moet men thans de „oor- lcgs-gelovers iri kort bestek" met een lantaarntje zoe^n, 't Kan verkeren, zei Breeroo. En het meest vreemde is wel, dat juist in tegenstelling tot genoemde tijd in het verleden, er juist nu gevaarlijke symptomen zich voordoen, die tot een oorlog zouden kunnen leiden. Hetgeen niet wil zeggen, dat wij pessimistischer zijn dan destijds, doch men zou deze conclusie kunnen trekken en dan niet ongemotiveerd. Want „Berlijn" neemt de allure aan van een prestige-kwestie en wat dat in politicis betekent, behoeft zeker geen nader betoog. Steeds vaster bijt het Westen zich vast aan de uit spraak: eerst opheffing van de blok kade. eerst dan willen wij praten. Van daar dat van de supposities van Bvatt en Trygve Lie niets terecht is gekomen! Het is nu weer Bramuglia, de tijdelijke voorzitter van de Veiligheidsraad, die zich op het slappe koord der verzoe ningspogingen waagt. Of hij succes zal hebben, zal men moeten afwachten. Er zijn immers symptomen, die het voor de Sovjets gemakkelijk maken, nog een pcos de kat uit de boom te kijken. Zowel in het Westen als in het Oosten. Nemen we allereerst het Westen. De Franse houding inzake het Ruhr-gebied blijft zo halsstarrig tegenovergesteld aan die der beide Angelsaksische lan den, dat de kans op een splitsing niet uitgesloten is te achten. Speciaal niet, waar de mogelijkheid, dat De Gaulle in Frankrijk aan de macht zal komen, eerder stijgt dan afneemt. En dat zou ongetwijfeld inhouden, dat Frankrijk, al heeft het niet meer de macht daar toe, zou pogen weer de positie in te nemen van eerste mogendheid op Europa's vasteland. Zo ziet men het blijkbaar ook in Amerika, getuige volgende uitspraken: De „New-York Times" schrijft: „Vermits het inderdaad moge lijk is, dat hij aan het bewind komt, is het ook mogelijk, dat zijn meningen op zekere dag de officiële Franse politiek worden. En vermits hij bewezen heeft, dat hij zelfs in de volle strijd, er toe bereid is de gemeenschappelijke doeleinden prijs te geven en de gemeenschappelijke strategie in gevaar te brengen voor datgene, wat hij als het belang of het aanzien van Frankrijk beschouwt, dienen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië er zich op voor te bereiden, dat de zaken zoda nige wending kunnen nemen". Het Ruhr-vraagstuk De algemene vergadering heeft giste ren het debat voortgezet over de ont wapening. Alle kopstukken voerden op nieuw het woord maar nieuwe gezichts punten werden niet aangevoerd. De algemene vergadering der V.N. heeft tenslotte met een overweldigende meerderheid het ontwapeningsplan der Westelijke mogendheden gesteund. Het plan werd aanvaard met 43 te gen zes stemmen bij één onthouding. De Sovjet-Unie stemde o.a. tegen. In het plan wordt de oprichting voor gesteld van een internationaal controle- lichaam, dat de bevoegdheid heeft „vol ledige inlichtingen te ontvangen, con troleren en publiceren," welke door alle leden van de V-N. over de strekte van hun gewapende macht worden verstrekt. De bijzonderheden van het plan zullen worden uitgewerkt door de Veiligheids raad en de commissie voor conventionele bewapening. De vergadering verwierp met 39 te gen zes stemmen bij zes onthoudin gen het Sovjet-voorstel voor beper king van de strijdkrachten der grote vijf met een derde, uit te voeren bin nen een jaar. De Sovjet-resolutie voor ziet voorts in verbod van de atoom bom en indienine door de grote vijf van volledige officiële gegevens over de bewaüening bij een internationale organisatie, die staat onder de Veilig heidsraad. De vergadering verwierp ook een Pool- seresolutie waarin eveneens verbod van de atoombom en beperking der strijd krachten met een derde worden voorge steld. Het voorgestelde controle-lichaam zou ec/hter niet onder de Veiligheidsraad staan. De resolutie werd verwomen met 33 tegen zes stemmen bij vijf onthoudin gen. Heotor McNeil, de Britse min ster van staat, Robert Sohuman. de Franse mi nister van buitenlandse* zaken en zijn Amerikaanse collega. George Marshall, zijn gistermiddag op het Franse ministe rie van buitenlandse zaken bijeengeko men om „alle aspecten van het Duitse 'vaag~t.uk" te bespreken. Naar men ver wachtte zouden Engeland en Amerika een poging doen om tegemoet te komen aan de stroom van protesten van alle Franse partijen tegen het besluit de eigendom der industrieën van het Ruhr- gebied aan Duitsers over te dragen. De vergadering was door Schuman gear rangeerd voor het vertrek van Marshall naar de V.S. Mc Neil en Marshall verzekerden Schuman, dat de door Frankrijk opge worpen bezwaren zouden worden be studeerd „als een dringende aangele genheid". Mc Neil verklaarde, dat de Engelsen evenzeer verlangden naar een perma nente internationale controle van de Ruhr-industrieën als de Fransen. Naar men meent te weten, verklaarden de Britse en Amerikaanse ministers beide, dat hun regeringen er zeer veel voor voelden om de Fransen op ieder punt met betrekking tot de Franse veilig heid tegemoet te komen. De Britse en Amerikaanse ministers zouden echter hebben betoogd, dat er geen sprake van zou zjjn, dat men terug zou komen op het besluit om het beheer van de Ruhr- industrleën aan de Duitsers over te dragen, daar dit geen verband hield met de veiligheid. Later is Davis weer in vrijheid gesteld. „De fabrieken van het Ruhr-gebied moeten worden genationaliseerd en aan internationale cpntróle onderworpen", aldus een motie die door negen Britse Labour-leden. onder leiding van Ellis Smith (links Labour-lid). bii het La gerhuis is ingediend. In deze mot:e wordt "^nrotesteerd tegen de beslissing om de basisindustrieën van het Ruhrgebied op nieuw aan de Duitsers toe te vertrouwen en wordt het Lagerhuis verzocht de in dit verband te Frankfort genomen be- sl'ssing te verwerpen Bovendien wordt in deze motie verzocht,, dat de Britse regering het initiatief zal nemen voor een vergadering, tijdens welke de ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Veren'gde Staten, de Sovjets. Frank rijk en West-Duitsland de kwestie der controle en van het eigendomsrecht over de fabrieken van het Ruhr-gebied zul len kunnen bespreken, evenals de ver deling der productie. Juist toen de president der algemene vergadering van de V.N., Herbert Evatt (Australië), de vergadering voor een half uur geschorst had om de gedelegeerden in de gelegenheid te stellen de plechtig heid bi.j te wonen der ondertekening van een nieuw protocol aangaaade controle op verdovende middelen, sprong de „wereldburger" van het Palais de Chail- lot, Garry Davis, op de publieke tribune overeind om te spreken. Hij begon met de woorden: „Wij, de volken van de we reld. hebben een recht van spreken". De politie sleurde hem echter de zaal ult- Vijf van Davis' vrienden werden even eens gearresteerd. De strekking van Ja-vis' rede bleek te zijn. dat de volke ren van de wereld recht van spreken hebben over de afschaffing van de atoombom zoals voorgesteld in de Sov jetresolutie over ontwapening. Jeugdige Franse aanhangers van Da- vis reikten later afdrukken uit van Da- vis' rede. En de dat .Washington Post" zegt om., „de voorzitter van de R.P.F. aan de Amerikanen het voorbeeld van een Frans isolationisme heeft gegeven, dat „extremer is dan om het even welk Amerikaans isolationisme, dat ooit heeft be staan". Dit isolationisme komt te voor schijn juist op het ogenblik, dat alle Amerikanen het bjjna eens zijn om al de kwalen van de 20e eeuw aan de boze geest van het isolationisme te wijten. Thans •staan de Amerikanen voor een nationalisme, dat even buiten sporig is als dat van Napoleon of Bismarck. Eén feit is thans voor ons duidelijk: Generaal De Gaulle is niet alleen een patriot, maar eveneens een extreem chauvinist." Hebben de Sovjets in deze omstan digheden reden zich te haasten? Te meer, waar de inwendige situatie in Frankrijk nog altijd niet zuiver is, ook al schijnt de communistische nederlaag zeker? Evenzo staat het in het Oosten. Al moge de regering van Tsjang kai sjek de eerste bedreiging van zijn hoofdstad hebben afgewend, de toestand blijft zeer precair en alleen Amerikaanse hulp lijkt geëigend om China te redden van de ondergang door de rode zondvloed. En, al zou Amerika bereid zijn, deze hulp te verschaffen, zal zij dan nog op tijd kunnen komen? Voor de Sovjets zien wij daarom nog geen enkele reden, om reeds nu zich terug te trekken en daarom menen wij, dat men er goed aan zal doen, om zich te prepareren op een voortduring van de spanningen. Waaraan de wereld echter reeds gewend raakt Ook zonder aan oorlog te geloven, wil het ons voorkomen, dat ontspanningen zich niet direct zullen aftekenen. Slechts noodgedrongen zal Moskou terugwijken en dat moment is o.i. voor de Sovjets nog niet aangebroken. Van de zenuwen zal dien tengevolge nog heel wat worden gevergd. IETS MINDER ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Morgen overdag overwegend droog weer met verandei- lijke bewolking Langs de Waddenkust aanvankelijk nog matige Zuid-Westelij ke wind. Overigens weinig wind. Iets minder zacht. 21 NOVEMBER. Zon op: 8.10 uur; onder: 1642 uur. Maan cp. 20 39 uur: onder: 13.15 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 6.23 en 18.41 uur. (22 Nov. tc 7.12 en 19.35 uur). Dit nummer besta;, i al- aclit pagina's De luchtbrug naar Berlijn werkt twee kanten uit: de vliegtuigen de voedsel en brandstof naar de geblokkeerde stad vervoeren, worden op hun retourvluch ten gebruikt om zieke en ondervoede kinderen uit de stad te brengen. Ter verbetering van de voedselsituatie wor den ook vrouwen, wier echtgenoten bui ten Berlijn werkzaam zijn, uit de stad geëvacueerd. Frau Dorothea Nagel vertrekt met haar vier k nderen van het vliegveld Gatow om zich bij haar man in Bremen te voegen Om haar handen vrii te hebben, vervoert zij haar joneste op de beproefde manier van de Indianen. (Exclusieve foto) Regering acht wellicht mogelijkheden aanwezig: Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandse regering heeft een uitvoerige en diepgaande studie ge maakt van het door minister Stikker gedaan verslag van de door hem in Indonesië gevoerde besprekingen. Het kabinet is daarbij tot de conclusie gekomen, dat er wellicht nog mo gelijkheden zün om op de grondslag van de gedragslijn, welke door de rege ring is vastgesteld, op korte termijn de geschilpunten tussen de regering van het Koninkrijk en de regering van de Republiek langs de weg der onderhan delingen op te lossen. Derhalve heeft het kabinet de Minister van Overzeese Gebiedsdelen, mi N. J. M. A. Sassen, de minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Slikker en de gedelegeerde van het opperbestuur L. Neher aangewezen als delegatie, ten einde in Indonesië besprekingen tc voeren, zowel met de regering van de Republiek, als met de Federalistische nationalisten voor het tot stand bren gen van een definitieve oplossing. worden toegevoegd als nodig za| blijken. Deze delegatie zal zeer binnenkort vertrekken. Nu de Federalistische na- nionalistcn op uitnodiging der Neder landse regering enige maanden ge leden naar Den Haag zün gekomen voor het voeren van overleg dat tot verheugende resultaten leidde, meent de delegatie dat het ditmaal op haar weg ligt, hen nu in Indonesië tc gaan ontmoeten. KAMERLEDEN EN DESKUN DIGEN ALS WAARNEMERS. De delegatie zal worden bijgestaan door enige vooraanstaande leden der Staten-Generaal als waarnemers, en enige deskundigen uit Nederland terwijl in Indonesië in overleg met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon zodanige andere deskundigen kunnen Op het gymnas um van Dartmouth krij zen de leerlingen gelegenheid zich in allerlei takken van handenarbeid te bekwamen. Als enig meisje koos de 14- jarige Jeanette MacLeod de houtbewerking en zjj werkt nu ijverig met de jon gens van haar klas mee. (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Binnenl. Zaken de heer Van Maarseveen, had gisteren de opmerkingen van 14 Kamerleden te be antwoorden. Hij deelde de visie van de heer Oud op .de bevoegdheden van B. en W. in zake de woningnood. Veel moeilijkhe den zouden voorkomen kunnen worden, indien B. en W. vrijwillig aan de ge meenteraad zo volledig mogelijke inlich tingen zouden geven over hun beleid ter zake. Om een wettelijke verant woord ingspllcht te scheppen, zou men de woonrulmtewet dienen te wijzigen, of wachten tot de voorgenomen wijzi ging der gemeentewet. Een boven-ge- meentelijk vestigingsbeleid zou ook veel goed kunnen doen. Voor een mogelijk heid van beroep op Ged. Staten tegen beslissingen van B. en W. volgens de woonruimtewet voelt de minister wei nig. Aan dë Commissie van Advies voor de Wederopbouw is een ontwerp-rege- ling voorgelegd over het geven van een vergoeding aan hen, die onkosten heb ben moeten maken voor het vrijwillig afstaan van een gedeelte hunner woon ruimte aan anderen. De militairen in Indi^K zullen niet deelnemen aan de komend jaar tc houden gemeenteraadsverkiezingen. Van incidenten bij de afgelopen Kamerverkiezingen weet hij niets. De heer Scheps (Arbeid): „Maar het stond toch in de „Pravda" (grote hilariteit!) DE RESERVEPOLITIE. Het instituut „Steun aan het wettig gezag" moest met zijn actie wachten tot alle maatregelen in verband met de re- serve-politie en de nationale reserve in orde zouden zyn. Dit is thans het ge val en de wervingscampagne kan star ten. Genoemd instituut heeft het mo nopolie en de regering is persé niet van plan om verdeeldheid toe te staan. Men late nu maar zijn hoop varen op een herleving van de Bijz. Vrjjw. Landstorm. Nu de kwestie rijks- en gemeentepo litie commissariaal is geworden, valt er voorlopig niets over te zeggen. Bij de burgemeestersbenoemingen zal de minister er naar streven, dat geen enkele bevolkingsgroep zich achterge steld behoeft te voelen. GEMEENTELIJKE AUTONOMIE. „De burgemeesters zijn onafhanke lijk", had de heer Oud betoogd. „In het belang van een goede samen werking moet deze kwestie nooit wor den uitgevochten", aldus de minister tot grote vreugde der Kamer. Autonomie komt alleen tot haar recht in goede samenwerking met de centrale overheid. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN Er zijn 22 miniatuur-gemeenten in Utrecht, dat zelf een miniatuur-pro vincie is. Z9 telt meer gemeenten on der de 4000 zielen dan het totaal aan tal gemeenten in Friesland, dat drio maal groter is dan Utrecht. Het probleem der kleine gemeenten moet over het gehele land worden op gelost. Er is nog geen beslissing ge nomen over de wyze van aanpakken. De inschakeling in het arbeidsproces van vrijgekomen politieke delinquenten verloopt zeer gunstig. De minister beloofde ook voor de toe komst extra zorg voor de hier vertoe vende Indische Nederlanders, voor wie de heer Weiter een warm pleidooi had gehouden. „DONDER"REDE TEGEN COMMUNISTEN. De Kamer genoot nog van een dave rende ,.donder"rede van de heer Scheps (Arbeid) tegen de communisten. De heer Gortzak (Comm.) interrumpeerde herhaaldelijk heftig. Bij de afdelingen hielden de dames FortanierDe Wit (VVD) en Tendeloo (Arbeid) een krachtig pleidooi voor de gehuwde ambtenares. De heer Weiter bepleitte betere arbeidsvoorwaarden voor de ambtenaren. ONZE VERLIEZEN. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week het navolgende verlies is geleden: Kon. Landmacht: Korp. S. Koop- mans, Hennaarderadeel (Fr.), Kon. Ned.-Ind. Leger en Kon. Marine géén verliezen. BINNENLAND Te Amsterdam is opgericht de ver eniging „Maatschappelijke opbouw", met als doel: sociale vooruitgang door econo mische opbouw, hetgeen Inhoudt: door gezonde evolutie revolutie te voorkomen. Mevrouw Cornelius Vanderbllt is erevoorzitster geworden v. d. Amerikaanse commissie tot hulp aan de R.K. Universi teit van Nijmegen. Door middel van deze commissie steu nen Amerikanen de wederopbouw van deze universiteit. Verwacht mag worden dat een voor stel van wet ln verband met veranderingen in de indeling van departementen bin nenkort kan worden tegemoet gezien. Blijkens het Jaarverslag van het Ned. Sanatorium te Davos over 1947, waren op 1 Januari van dat Jaar 390 patiënten aanwezig De economische politierechter te Amsterdam, mr C. H Plu" veroordeelde de N.V. Gebrs. Gerzon's Modemagazijnen tot een boete van f. 150.000. De Officier van Justitie had f. 250.000 boete geëist. De N V stond terecht terzake het verkopen van textiel zonder punten gedurende de Jaren 1945, 1946. 1947. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de inrichting Meer en Bosch te Heemstede. Gistermiddag is een Unac-Rode Kruls- treln uit Oostenrijk met ruim 500 kinde ren ln Venlo aangekomen. De kinderen gingen eerst per autobus naar de kampen „America" en „Well" en worden volgende week naar hun pleegouders, voornamelijk ln Noord- en Zuld-Holfand, gebracht. De Nederlandse kustvaarder „Quo De tentoonstelling van schilderijen uit de Plnakotheek te Munchen, die in het Rijksmuseum te Amsterdam is ge houden. heeft 135.907 bezoekers getrokken. De schilderijen worden thans Ingepakt voor het transport naar Parijs, waar zij op 1 December voor het publiek te be zichtigen zullen zijn. Naar Antara te Batavia verneemt, zal een missie van de Rockefeller Foun dation Indonesië bezoeken: een bezoek aan de Republiek wordt tussen 25 en 30 November verwacht. Het doel ls inlich tingen te verzamelen over de volksgezond heid. di economie, de sociologie en vooral de gezondheidstoestand ln Indonesië ln verband met het bevolkingsvraagstuk. BIJ de Tweede Kamer der Staten- Generaal ls ingediend een wetsontwerp tot bestrijding van de aardappelmoeheld. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben de Prov. Staten voorgesteld, hen te machtigen tot het aankopen of onteigenen van het terrein van de Dierentuin te 's-Gravenhage voor de bouw van een pro vinciehuis en een ambtswoning voor de Commissaris der Koningin. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten op beperkte schaal een prijsvraag voor architecten uit te schrijven, zodra vast staat waar het nieuWe gebouw zal komen te staan. BUITENLAND Zes leiders van de Poolse antl-sovjet- russlsche ondergrondse groep W.R.N. (een illegale rechts-soclallstlsche organisatie) zijn door een militaire rechtbank te War Kolonel Ante Moslkof, de comman dant der Zwarte Zee-vloot der Oestasjl tijdens de oorlog, is te Belgrado tot het vuurpeleton veroordeeld „wegens oorlogs misdaden en spionnage" Het hof ver klaarde. dat hij verantwoordelijk was voor massamoord op mannen, vrouwen en kin deren. Mosjkof werd aan de Joegoslaven over geleverd door Engeland en wel ln Mei 1947. (De Oestasji waren pro-Duitse Kroa tische verzetslieden tijdens de oorlog). Volgens radio-Zwitserland heeft de regering aan de V.S. een verzoek over handigd tot schadevergoeding ten bedrage van 52.500.000 Zwitserse francs. De schade was ontstaan, toen Amerikaanse vliegtui gen ln April 1944 per ongeluk Schaffhau- sen bombardeerden. Na het bombardement ontving Zwitserland een voorschot van een millloen dollar en de toenmalige Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Cordell Huil, beloofde schadevergoeding voor het „tragische bombardement". 55 yan de 84 afgevaardigden van de Griekse liberale party hebben besloten hun stem te onthouden aan» het nieuwe coalitiekabinet van de liberaal Sophoelis. wanneer dit heden in het parlement de vertrouwenskwestie stelt. De commissie voor de eenheid van Europa, die door de ministers van buiten landse zaken der Westeuropese Unie op hun laatste conferentie te Parhs was In gesteld zal 24 November bijeenkomen. Mgr. Zanar. secretaris van de Hon gaarse kardinaal Mlndszenty, is te Ester- schau veroordeeld tot gevangenisstraffen ghem. de zetel van de primaat, gearres- variërend van vijf tot tien Jaar. ZIJ werden er van beschuldigd een complot te hebben gesmeed, dat omverwerping van de rege ring ten doel had. Hun bezittingen en 60.000 dollar, die aa nde W.R.N. behoorden, werden ln beslag genomen. De centrale commissie der TsJecho- Vadis", die ln de Theemsmondlng gezonken Slowaakse communistische partij heeft be was. Is gisteren gelicht en de rivier op j sloten een party-controle-commissie In te gesleept. I stellen. teerd, beschuldigd van verraad tegenover de Hongaarse regering, zo wordt officieel gemeld. De Noorse regering heeft het parle ment verzocht om een crediet van 112 millloen Kronen voor defensie-doeleinden Mevr. Kosenklna. de Russische onder wijzeres die in Augustus uit het raam van het Sovjet-consulaat te New York sprong, heeft kort voordat zy het ziekenhuis ver liet de pers ontvangen. Zij verklaarde dat zij „nimmer naar de Sovjet-unie zou te rugkeren en er trots op zou zijn Ameri kaans staatsburgeres te worden". Een Jonge Noorse kunstenaar kocht te Parljs aan een stalletje een schlldcry voor 180 Kronen cn verkocht het doek, dat van Manet bleek te zijn, aan het nationale museum te Oslo voor 25.800 Kronen. Na de verkoop bleek een Ameri kaan er 45 000 Kronen voor te hebben willen geven. Het wereldverbond van vakverenigin gen zal een speciale Internationale com missie vormen om een onderzoek In te stellen naar de oorzaak van dc Franse mynstaklng. De echtgenote van Admiraal Raeder. de voormalige opperbevelhebber van de Duitse oorlogsmarine, is opnieuw aange houden en naar de sovjetzone gedepor teerd. Volgens ten Vatlcane ontvangen be richten zijn alle katholieke geesteiyken in Roemenië, die hebben geweigerd toe te treden tot de officieel erkende orthodoxe kerk, naar de gevangenis gezonden. De Britse regering heeft de tekst ge publiceerd van een wetsontwerp, dat ten doel heeft te verzekeren, dat niemand ln Engeland wegens geldgebrek Juridische bystand ontzegd wordt. In grote trekken voorziet het wetsont werp ln Juridische bystand aan personen, wier Inkomen lager ls dan 420 pnd ster ling per Jaar. Volgens het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zone), heeft Rudolf Hess' raadsman by het internationale militaire tribunaal, de geallieerde be- met het oog op „de huidige gespannen stuursraad te Beriyn verzocht het vonnis toestand tussen de. grote mogendheden en van Hess te vernietigen en zijn vryiatlng het gevaar, dat hierin voor Noorwegen te gelasten. Hess werd tot levenslange schuilt". I gevangenisstraf veroordeeld. Franse kabinet stelt vertrouwenskwestie INZAKE BEHANDELING MIJNSTAKING. Jacques Duclos. de leider van de Franse communistische Kamerfractie, heeft in zijn antwoord op de door de minister van binnenlandse zaken Dins dag in de Nationale Vergadering uitge brachte beschuldigingen minister Moch uitgedaagd, de bewijzen van beschul digingen over te leggen. „Ik verklaar hier plechtig", zo zei Duclos, „dat de Franse communistische party geen cen time uit het buitenland heeft ontvan gen en ik daag iedereen uit het tegen overgestelde te bewijzen". Duclos eiste de instelling van een parlementscommissie, belast met het onderzoek naar de gedragingen van de communistische partij en de beoorde ling van de door de minister van bin nenlandse zaken tegen die partij uit gesproken beschuldigingen. Zich richtend tot de minister zei hij: „Ik beweer eens te meer, dat gij ge logen hebt". Minister Moch, die Duclos antwoord de. zei: „U geeft slechts toe, wat kan worden toegegeven. Het is niet de taak van een commissie van onderzoek de feiten aan het licht te brengen, dat zullen deskundigen van de justitie doen". Moch verklaarde voorts, dat de com munistische partij een „permanente vijfde colonne is, die betaald wordt door een totalitaire staat", Ramadier vroeg de communistische afgevaardigden, of zij zouden weigeren hun land tegen de sovjet-unie te ver dedigen Duclos verklaarde, dat Moch „ontoelaatbare taal" jegens de sovjet unie had gebezigd. Ramadier antwoord de hierop: „Er bestaat een verdrag tus sen de sovjet-unie en Frankrijk. Frank rijk is besloten zijn verdragen na te komen. De communisten beschuldigen Frankrijk er van, dat het oorlog wil!" De Franse regering Queuille heeft be sloten, naar aanleiding van het debat over de mijnstaking en de beweerde hulp van dc Kominform aan de Franse mijnwerkers, de kwestie van vertrouwen te stellen. Men vermoedt, dat Dinsdag a.s. dc stemming in deze zaak geschieden zal. De Belgische crisis BESPREKINGEN BEGONNEN. De Prins-regent van België heeft gis termiddag besprekingen gevoerd met de voorz tter der Belgische Kamer, Frans van Cauwelaert, en de voorzitters der politieke partijen. Gisteravond met de voorz'tter van de Belgische senaat Ro- lin. Verwacht wordt, dat de consultatie verscheidene dagen in beslag zal nemen. Eerste minister en minister van bu.- tenlandse zaken Spaak zou het voorne men te kennen hebben gegeven zijn functie van eerste minister neer te leg gen teneinde zich geheel te kunnen wij den aan de taak, die het ministerie van buitenlandse zaken met z ch brengt. Reeds bij de vorige regeringscrisis had Spaak doen weten dat de dubbele func tie van premier en minister van buiten landse zaken te veel inspanning ver eiste doch hij is toen niettemin gezwicht door dc aanire-»" die van katholieke en -tische 2iide op hem werd geoe fend om aan te blijven DE TER DOOD VEROORDEELDE JAPANNERS. De Japanse ex-premier Tojo en de zes andere voormaligs Jqpanse leiders, d:e onlangs wegens oorlogsmisdrijven ter dood werden veroordeeld, hebben het Sjintoisme met zijn ultra-nationa listische verering van de keizer, opgege ven en zijn overgegaan naar het Boed dhisme. Tojo's priester verklaarde, dat alle mannen bereid waren te sterven, „zon der spijt en zonder haat jegens de ge allieerden". Zij hadden alleen ..split, dat zij de volkeren de*- wereld zoveel ellende hadden berokkend". JOSJIDA TEGEN COMMUNISTISCHE VAKBONDSLEIDERS. De Japanse eerste minister, Josjida, heeft in een toespraak tot de arbeids commissie van de Japanse volksverte genwoordiging te kennen gegeven, dat de „communisten uit leidende posities ir vakvereni7'oT^« vorwKic—*" Mden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1