Duurdere ijsjes, tabak eu nog meer Wat er in Indonesië gebeurt Afschuwelijke martelingen in concentratiekamp Amersfoort Berg; „stille misdadiger achter de schermen" Duizenden aannemers in protestvergadering bijeen Tegen wanbegrip en onjuiste overheidsmaatregelen RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Verhitte ijscomannen in Tweede Kamer Inzet begroting Binn. Zaken (Van onze Parlementaire Redacteur). VRIJDAG 19 NOVEMBER De Tweede Kamer zou gistermiddag de begroting voor Binn. Zaken in be handeling nemen. Maar een klein wets ontwerp, dat men tevoren even wilde afdoen, lokte grootscheepse debatten uit en vergde volle vier uren parlementaire tyd. Het ging dan ook om niet minder dan twee volksgeneugten: consumptie-ijs en tabak, die duurder moesten wor den. Het ijs was al in prijs verhoogd, in het afgelopen voorjaar; want de Regering was op het huidige wetje vooruitgelopen wat het ijsje betreft, omdat zij de hogere (weelde-)belas ting op dit artikel gedurende het zo merseizoen niet wilde missen. Die verhoging kwam hierop neer, dat imen voor een dubbeltje, gelijk de mi nister plastisch uitlegde, „in plaats van 45 nu 39 gram ijs tussen de wafels ge kneld" kreeg Voor duurdere ijsjes, sor bets en hoe die lekkernijen allemaal heten mogen, was de verhoging „nave nant". Wat de tabak betreft, zou een pakje kerftabak van 39Va cent op 42 komen; een pakje cigaretten van 42 op 45 en de duurdere soorten naar verhouding in prijs omhoog. Van de sigaren zouden alleen de duurdere soorten in prijs stijgen. Er waren nog meer belangen in het spel, maar genoemde genotmiddelen waren het toch, die de paladijnen het strijdperk indreven. Het wetsontwerp heet offcieel „Ver hoging van de oporengst van enkele be lastingen" en dient om de middelen te vinden voor de crisis-toeslag aan de landbouwbedrijven op lichte gronden, waartoe de Regering voor de jaren '47 en '4£ besloten had. Voorgesteld wordt een verhoging van de ondernemingsbelasting voor ae ja ren 1948 en 1949; die voor het lopen de jaar op 13 millioen wordt geschat. Voorts de bovenvermelde verhoging van de tabaksaccijns, gesteld op 20 millioen gld. per jaar. Deze zou blij vend zijn, daar zü tevens is aange bracht in het kader der economische eenheid in Benelux-verband. Tenslot te een wijziging en uitbreiding van de tabel van weeldegoederen, die jaar lijks 10 millioen gld. moet opleveren. Vele artikelen komen hierdoor onder de weeldebelasting te vallen, o.m. per sonen-auto's enz., die 6 millioen jaar lijks moeten opbrengen, consumptie- ijs 2 millioen gld., fototoestellen, speelgoederen, actetasscn enz. totaal ook 2 millioen, waarvan de actetasscn 150.000 gld. m Alleen de heer Hofstra (Arbeid) ver dedigde 't wetsontwerp. Maar alle ove rige sprekers kwamen met felle critiek; het waren de heren Lucas (Kath.), v. d. Wetering (C.H.), v. d. Heuvel (A.R.), Hoogcarspel (Comm.) en Ritmeester (V.V-D.). Een enkele wilde het ontwerp geheel teruggenomen zien en later ver werkt in een voorstel, waarbij alle ove rige voorgenomen herzieningen zouden worden geregeld. Bijna alle sprekers wilden het „volks ijsje" sparen, en zouden bovendien niet alleen de verhoging der ondernemings belasting, maar ook de andere de tabaksaccijns en de weeldebelasting- voorstellen tot een paar jaar beperkt willen zien. De heer Lucas diende drie amendementen in, n.l. Ie om de verho ging der tabaksaccijns slechts tce te staan voor de jaren '49 en '50; 2e om de volksijsjes vrij te stellen; en 3e om de acte tassen buiten de weeldebelasting te houden. De tribune stond vol jjssalon-bezitters en ysco-mannen, die vol spanning de heroïsche strijd volgden. Na uitvoerige discussie wilde de heer Lucas zijn eerste amendement wel wij zigen en de verhoging van de tabaks accijns voor 3 jaar toestaan in plaats van twee. Verenigd West-Europa noodzakelijk ALDUS DULLES. De deskundige van de republikeinse party aangaande buitenlandse aange legenheden, John Foster Dulles, heeft voor de Amerikaanse club te Parus, een redevoering gehouden, waarin hU verklaarde, dat, indien Europa er niet in zou slagen zich te verenigen, de Verenigde Staten zich wel eens ge noodzaakt zouden kunnen zien terug te keren tot het isolationisme. Dulles wees er op, dat ..de opinie in de Verenigde Staten veld wint. dat deze derde poging, die we thans doen (het plan-Marshall) een Europese eenheid tot resultaat behoort te hebben, waar door het volk voortaan sterk genoeg zal zijn om zich in vijheld te handhaven". Dulles was voorts van mening, dat slechts gebrek aan eenheid „degenen, die in vrees leven", zwak maakt. Voorts gaf Dulles als zijn mening, dat ,.men Duitsland gerust een grote vredeskans mocht geven als een kleine minderheid vah laat ons zeggen twin tig procent van West-Europa". Tegen een neiging van Duitsland om te pogen een dominerende positie te verwerven was volgens spr. geen verdrag een vol doende waarborg. Een verenigd West-Europa zou voorts een „machtige magneet" voor Europa zijn, terwfjl een verdeeld West-Europa het gevaar zou lopen bij gedeelten door Oost-Europa opgeslokt te worden. RASSEN-POLITIEK IN ZUID-AFRIKA De regering van Zuid-Afrika heeft in beginsel een .systeem van nationale registratie" aanvaard, waarbij ieder een persoonsbewys verstrekt wordt, waarbij zyn ras wordt aangegeven. Het persoonsbewijs zou voorts dienst doen in verband met kwesties van woonplaats „en om gemengde huwelij ken te voorkomen". Dr Malan deelde het Congres mee, dat iemand als „niet- Europeaan" geclassificeerd zou worden, indien hij .eenzesde negerbloed of meer in de aderen had", met andere woor den. wanneer die persoon „tenminste één neger-grootouder" bezat. dank aan tojo. In de Japanse bladen is een adver tentie verschenen, waarin aan Tojo en de andere oorlogsmisdadigers, die kor telings veroordeeld zijn, dank gebracht wordt „omdat zij de verantwoording, voor de schuldvan Japan op zich ge nomen hebben." t L De advertentie is geplaatst door de groot-Japanse jeugdparty. een rechtse organisatie. Zij wekte verder het pu bliek op deel te nemen aan demonstra ties tot het verkrijgen van clementie voor de veroordeelden. Hoewel de minister het blijft ontra den, nam de Kamer het aan met 4821 st. Tegen waren de hele P.v.d.A.-fractie en de heren Gerbrandy (AR.) en Krol (C.H). Het 2e amendement-Lucas, inzake de volksijsjes, verklaarde de minister be paald onaannemelijk. De voorsteller trok het daarop in. Het 3e amendement, om de actetas- sen vrij te laten, werd door de minister „gaarne" overgenomen. Onder aantekening dat de Commu nisten tegen zijn, werd het wetsontwerp daarop z.h.st. aangenomen. De verhitte Ijsco-mannen verlieten de tribune, elkaar troostend met de ge dachte, dat hun wafelijzers toch de hele zomer al op een portie van 39 gr waren ingesteld. BEGROTING VAN BINNEN LANDSE ZAKEN. In de middag-vergadering werd be gonnen met de a.gemene beraadslagin gen over de begroting van Binnenland se Zaken, dcch het bleef maar bij één spreker, de heer Algera (A.R.). De avondvergadering was evenwel geheel daaraan gewijd zonder dat het spre- kerslijstje nochtans geheel kon worden afgewerkt. Natuurlijk passeerden alle min of meer brandende kwesties de revue. Er kwam geen eind aan. Van belang was hoofdzakelijk een diepgaande uiteenzetting van de heer Oud (V.V.D.) over de gemeentelijke autonomie. Akkerbouwers bespreken regeringspolitiek AARDAPPELKWESTIE ONDER DE EOUPE. Gisteren werd te Haarlem de jaarver gadering gehouden van de vakgroep ak- kerbouwers van de LTB onder voorzit terschap van de heer H. A- Giesen. Deze ze.de o.a. dat de oogstgewassen grote moeilijkheden opleveren, vooral ten aan zien van de consumptie- en pootaard- appelen en van de herfst-zaaigranen. Spr. critiseerde het landbouwbeleid van de regering en noemde de export-moge lijkheid voor herfstzaaigranen zeer ge ring. Spr. vroeg het college van Ryksbe- middelaars ten aanzien van de goedkeu ring van de looncontracten grotere spoed te betrachten. Na-dat de voorzitter en de heer Van der Weijden de maatregelen betreifende de aardappelen had besproken, werd deze aangelegenheid onder de loupe genomen. De aardappelmarkt is zo overvol., dat talrijke wagons te Goes zijn geladen met aardappelen, die slechts f. 2.75 per 100 kg opbrengen. Hetzelfde beeld vertoont zich op andere plaatsen. Grote kwan- tums worden thsns als veevoeder uit de markt genomen ter verwerking in de stomerijen. Deze kunnen de zeer grote oogst echter slechts voor een klein deel verwerken. Er gingen stemmen op uit de vergade ring om een gicte:te van de aardaopjl- oogst te denatureren. Ir Smeenk meende de exportdeur naar Duitsland op een kier te kunnen laten staan. Als de eerste eigen voorraad al daar geconsumeerd zal zijn, zal men nog behoefte aan import hebben. Er u.in echter concurrerenten op de wereld markt, voo.vl Denemarken. St. NICOLAASWEDSTRIJD „VOOR HET KIND" 1948. De luisterwedstrijd .die telkenjare sa menvalt met- en bedoeld is als stimu lans voor de verkoop van de zogenaam- kinderzegels, komt a.s. Maandag in de aether. De bejde Hilversumse stations Hilver- um II om 7.30 en Hilversum I om 8 30 uur 's avonds zenden „de St. Nico- laas-luisterwedstrijd „Voor het kind 1948" uit. Er zijn vele prijzen beschik baar gesteld. Maandag 6 December zal Sint Nicolaas om 8.05 uur des avonds over de beide Nederlandse zenders de winnaars van de hoofdprilzen bekend maken. KONINGIN JULIANA BESCHERM VROUWE VAN DE JAARBEURS. HM. Koningin Juliana heeft het be schermvrouwschap der Kon. Ned. Jaar beurs aanvaard, nu H.K.H. Prinses Wilhelmina, die van de aanvang der Jaarbeurs in 1916 af tot het ogenblik van het beëindigen van haar regering het besc-hermvrouwschap heeft bekleed, dit heeft neergelegd. Op de autotentoonstelling, die in Londen is geopend, is dit luxe wagentje te zien, speciaal ontworpen voor invaliden. Het bezit electrisohe aandrijving en wordt bestuurd met een handle, die tevens de contróles over de snelheid en de rem men in zich verenigt- De constructie is zodanig dat een minumum aan krachts inspanning wordt gevraagd van de be stuurder. AMERIKAANSE STAD „ADOPTEERT" ARNHEM. Door „Operation Democracy Incorpo rated", een organisatie, welke zich spe ciaal er cp toelegt nauwe betrekkingen tussen de Ver. Staten en Europese vol keren te bevorderen, heeft bekend ge maakt, dat de stad Wilkesbarre in Pennsylvania, de Nederlandse stad Arnhem heeft geadopteerd. Deze adoptatie van Arnhem is een onderdeel van de vele adoptatie-plan- nen, welke inmiddels reeds ten uitvoer zijn gebracht. TOENEMEND MOND- EN KLAUWZEER. In verband met het toenemen van mond en klauwzeer wordt de veehouders aangeraden tegen deze ziekte de uiter ste voorzorgsmaatregelen te treffen, zo als het tijdig laten enten der dieren, het benerken van de aankoop en van het in aanraking laten komen van eigen- met vreemde dieren, het afdoende reinigen van veetransportauto's en het direct op geven van nieuwe gevallen van besmet ting. BESPREKINGEN VAN ADMIRAAL JAUJARD. Admiraal R. Jaujard vlagofficier van de gezamenlijke zeestrijdkrachten der vijf westelijke mogendheden heeft giste ren te Den Haag besprekingen gevoerd met de chef van de marinestaf, tevens waarnemend bevelhebber der zeestryd- krachten. vice-admiraal jhr E. J. van Holthe. Gistermiddag' bezocht de Franse ad miraal in gezelschap vah de .Comman dant Zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, de havens van Rotterdam, 's Avonds werd hem door de minister van Marine a,i., mr W. F. Schokking, in het gebouw van het mi nisterie een diner aangeboden. Van morgen bezocht admiraal Jaujard. we derom vergezeld door schout by nacht J. J. L. Willinge, de havens van Am sterdam. PRINSES WILHELMINA BUITENGEWOON ERELID „APOLLO" De Koninkl. Mannenzangvereniging „Apollo" te Amsterdam ontving een schryven van Prinses Wilhelmina, waarin H.K.H. zegt van oordeel te zyn, dat zy het beschermvrouweschap ook van deze vereniging moet neerleggen, doch dat zy het zeer op prys stelt als buitengewoon erelid contact met „Apol lo" te biyven houden. Prinses Wilhelmina is als buitenge woon erelid van de zangvereniging van Fred Roeske ingeschreven. DRIELING IN DEN HAAG GEBOREN. In het Bethlehemziekenhuis in Den Haag is een drieling geboren. Het zyn twee jongens en een meisje van de heer en mevr. PronkSmits- huys, Terwestenstraat 46 te Den Haag. De jongens Adrianus en Cornelis we gen resp. 1800 en 2000 gram, het meisje Cornelia Theodora weegt 1750 gram. De toestand van moeder en kinderen is goed. VIJF MILLIOEN DIRECTE BRANDSCHADE. De rode haan kraait weer victorie! Gedurende de maand October werd door brand een directe schade veroor zaakt van byna 5 millioen gulden. Hier mede steeg het totale bedrag van de directe brandschade over 1948 tot ruim 37 millioen gulden. In 1947 was de di recte schade 30 millioen gulden. In October werden 12 boerderyen door brand vernield. Dit betekende een schade van f. 684.000. Ondanks deze grote verliezen heeft de hoofdinspectie voor het brandweerwezen toch een lichtpuntje ontdekt: brand door spelen met vuur en onvoorzichtigheid komt minder voor. EERSTE THEEVEILING NA DE OORLOG. De eerste theeveiling te Amsterdam, die na de oorlog werd gehouden, werd gisteren met meer dan gewone belang stelling. zowel van importeursziide als van de kant der pakkers .tegemoet ge zien. Het aanbod bestond uit 5104 kisten Java-thee en 300 kisten Sumatra-thee, directe aanvoer. De opbrengstpryzen liepen van 138 cent tot 242 cent per halve kg. in entrepot, behoudens een enkele partij die door kwaliteitsafwij king 130 cent opbracht. PRINS BERNHARD BEZOCHT MARINE-ETABLISSEMENT Prins Bernhard bezocht gisteren de verbindingsschool en de ..technische op leiding" op het marine-etablissement te Amsterdam. Lange tijd vertoefde de prins, die werd rondgeleid door de com mandant van de „technische opleiding", de hoofdofficier M. S. D. der 2e klasse, H. de Roode. de commandant van de verbindingsschool. Lt ter Zee eerste klas se A H. baron de Vos van Steenwyk en de commandant van het wachtschip „Amsterdam", kapitein ter zee W. van Lier, o.a- in de sterkstroom- en zwak stroom-praktij klokalen en de Radar- school. JAN VAN ZUTFEN NOGMAALS GEHULDIGD. Gisteren herdacht de Alg. Ned. Dia- mantbewerkersbond in Bellevue te Am sterdam het 54-jarig bestaan van de bond en daarnaast huldigde men een der grondleggers van deze bond, Jan van Zutfen, die kort geleden zyn 85ste verjaardag heeft gevierd. Er waren vele sprekers, o.w. de heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. en ir J. W. Albarda, lid van de Raad van State. De by eenkomst werd opgeluisterd door zang van een klein koor van de „Stem des Volks" en een strijkorkest onder leiding van Anton Krelage Jr. Jan van Zutfen had vele handen te drukken en vele geschenken in ont vangst te nemen. NUTTIG WERK VAN WICHELROEDELOPER. De wichelroedeloper W. Hulsegge uit Gorssel heeft nuttig speurderswerk ver richt te Eefde by Zutphen. Na de ver koop van het buitengoed „Het Haveke" wilde de nieuwe eigenaar zekerheid heb ben omtrent geruchten, dat er een niet- ontplofte bom in de grond zou zitten. Men heeft zonder resultaat naai- de bom gegraven. Hulsegge werd te hulp geroepen en toen men op de door hem aangewezen plaats de schop in de grond stak, stiet men spoedig op het gevaariyke projectiel, 500 kg zwaar, dat gisteren kon worden uitgegraven. EDUARD VAN BEINUM 1 JANUARI IN LONDEN. Dirigeert ook „Mattheus-Passion". (Van onze Londense correspondent). Op 1 Januari a.s. zal Eduard van Beinum dc leiding op zich nemen van het Londens Philharmonisch Orkest, in de wandeling L.P.O. genoemd. Van Beinum biyft minstens vüf maanden achtereen in Engeland en. naar ik verneem, is het zijn bedoeling gedu rende de duur van zUn verblyf zich van zijn gezin te doen vergezellen. Men is thans druk doende voor hem een woning te zoeken. Dat is min stens zo moeiiyk als in Nederland. Van Beinum zal zyn entree maken met een Beethovencyclus. Behalve alle symphonieën zal ook Beethovens viool concert worden, uitgevoerd met als so list de beroemde Italiaanse violiste Gio- conda de Vito, die dit jaar zoveel suc ces op het muziekfeest te Edinburgh heeft geoogst. Op Eerste Paasdag zal Van Beinum bovendien in de Albert Hall de „Mat- theus Passion" ten gehore brengen. OPLEIDING BEROEPSMILITAIREN DER LUCHTMACHT. Tot officier middelbaar technicus. Voor beroepskorporaals en beroeps onderofficieren der Luchtmacht, die daartoe roeping gevoelen, aanleg be zitten en geschikt worden bevonden wordt de gelegenheid opengesteld te worden opgeleid tot officier middelbaar technicus. In aanmerking komen zy, die op 1 September van het jaar, zijnde de da tum waarop de studie aan de M.TH. zal aanvangen, de leeftyd van 28 jaar nog niet hebben bereikt. Zij ontvangen, naast een vergoeding van .de door hen verschuldigde schooi en excursiegelden, een tegemoetkoming in de kosten van aankoop van studie boeken enz. De voor het volgen dezer studie ge plaatste leerlingen verplichten zich na de studie nog voor een tijdsduur van ten minste 8 jaren als beroepsmilitair beschikbaar te biyven. Hatta naar Sumatra vertrokken Antara meldt, dat Moh. Hatta, per vliegtuig naar Sumatra is vertrokken, waar hy vele weken zal blyven. Hij werd o.m. vergezeld door Sjafiroeddin, m nis ter van Economische Zaken. Hakim Loekman, Republikeins financieel com missaris van Sumatra, en Hadi, func tionaris aan het Ministerie van Finan ciën- bandoengconferentie heropend. De conferentie van Bandoeng, is he denmorgen met een uitvoerige rede ge opend door de Commissaris van de Kroon voor de Pasoendan, dr R. W. v. Diffelen. Ontstellende voedingstoestand Gisterochtend werd voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam het proces tegen Karl Berg. de latere comman dant van het concentratiekamp Amers foort voortgezet. De eerste getuige, de heer Broertjes, werd in November 1941 als lid van de Parool-groep gearresteerd en kwam in Mei 1942 in het kamp Amersfoort te recht. Dadeiyk maakte hy kennis met Berg, die getuige een der eerste dagen met een yzeren staafje op het hoofd sloeg, zodat deze een bloedende hoofd wonde kreeg. By een werkcommando, dat onder leiding van Berg stond, werk te een der gevangenen niet hard ge noeg naar de zin van Berg en deze stenigde de arme man met bakstenen. Het slachtoffer stond niet op en werd nadien niet meer gezien Berg dreigde altijd met de kalkput. Dit was een put met ongebluste kalk; waarin hjken gegooid werden.... De verdachte ontkent de feiten. Berg werd vervolgens door de presi dent, prof mr dr J. A. van Hamel, on dervraagd. Het biykt dat hij in Maart 1943 commandant van het kamp is ge worden. Maandag jl. trachtte Berg het te doen voorkomen alsof hy tydens zijn commando nooit meer geschopt of geslagen had en hy dat ook aan de be wakers niet toestond. De getuige Van der Steen, die in de leidersperiode van Berg in het kamp was, vertelde, dat Berg eens zyn hon den op een gevangene losliet, die de man in de benen beten. Op 1 Januari 1945 stonden alle ge vangenen aangetreden op de appèl plaats. Kotalla kwam. met veel mis baar schreeuwde hij: „Der Komma.n- dant hat gesagt. dasz sie stehen blei ven mussen bis zum verrecken" Op die dag gingen de bewakers zich aan een algemene mishandeling te buiten, waarby *100 gevangenen dermate ge wond werden, dat zy in de ziekenbarak verzorgd moesten worden. Een zestig tal moest voor langer tyd daarin wor den opgenomen. Een der verbalisanten, de recher cheur Kleinvcld, schilderde uitvoerig de toestand, die in „de bunker" be stond. De getuige heeft zelf in dc bunker gezeten van 17 December 1942 tot 1 Maart 1943. De gevangenen la gen daar aan handen en voeten ge ketend in volkomen duisternis. De boeien sneden diep in het vlees en vaak gebeurde het bovendien, dat dc bewakers vergaten het eten uit te de len. Soms ook kwam het eten op een afstand van de gevangene te staan, die het door zyn boeien niet kon be reiken. Behalve deze Tantalus-kwelling, die zy soms moesten doorstaan, werden de gevangenen o.a. door de Arbeitsdlenst- leiter Max Ritter en Brahm (het Kerstmannetje) op gruwelyke wijze mishandeld en de getuige kan bij de herinnering aan de verschrikkelyke to nelen, die hij hier meemaakte, nog maar moeiiyk uit zyn woorden komen. Berg moet hiervan op de hoogte zyn geweest en geeft ook wel toe in 1942 tweemaal in de bunker te zyn geweest, maar be weert, dat de meeste feiten hem on kundig waren. Getuige Bastiaanse, oud-gevangene, vertelt hoe Berg bevel gaf aan de ge vangenen door de modder en sneeuw over de appèlplaats te rollen. De men sen waren slecht gekleed en leden ont zettend. Ging het rollen niet snel ge noeg. dan gaf Berg bevel aan de kapo's om er met hun knuppels op los te slaan. Deze getuige noemde Berg een „sluwe sadist, die de stille misdadiger achter de schermen was". Een Joodse gevangene, de heer Melkman, vertelde van de verschrik kelyke martelingen, die de Joodse ge vangenen moesten doorstaan. Zo werden grysaards aan de baarden over de appèlplaats gesleept. Getuige werd ln de bunker geworpen, waar hy, zwaar gewond, vyf dagen in de boeien moest blijven zonder eten. De verwondingen van deze getuige wa ren zó ernstig, dat dc kampleiding maar vast een doodsbericht naar dc vrouw van getuige stuurde Vrydagavonds na het appèl verscheen Berg meeestal op de appèlplaats en liet de Joden uittreden. Zy moesten dan strafexerceren en kregen geen eten om dat het 't begin van de Sabbath was. Iedere volgende getuige schilderde opnieuw mishandelingen en toestanden in het kamp. En na iedere getuige stond Berg weer op om te zeggen: „Dasz es nicht ganz stimmt". Getuige Van West was 25 maal ach tereen in een beerpunt geschopt, kreeg 50 slagen met een stok met spy kers, werd tweemaal levend begraven en op de andere „gewone" manieren mishan deld. Toen de getuige by Berg over deze mishandelingen klaagde, was hij zo uit geput, dat hy ineen zakte. Berg gaf toen het commando „hinlegen", waar na getuige op de rug ging liggen. Een van de sateMieten van Berg gaf hem een slag met een bikhamer in het ge zicht. De getuige vertelt over de voe dingstoestand in het kamp. details, die dermate ontstellend zyn, dat men zich afvraagt hoe dit alles mogelijk was. Nog verschillende andere getuigen legden verschrikkelyke verklaringen af. De president nam tot slot de dag vaarding met Berg door. Prof. Van Hamel trok fel van leer tegen Berg. toen deze opnieuw beweerde, dat hy niet wist dat de Russen krijgsgevange nen waren. Nogmaals werd het execu teren van de Russische krygsgevange- nen behandeld en prof. Van Hamel sprak zyn afschuw uit over een der- gelyke onmenselyke daad. Russen die tydens het werk bewuste loos neervielen, werden op een sneeuw hoop gegooid, waardoor zy de bevrie- zingsdood stierven. Medische hulp mocht hun absoluut niet verstrekt worden. De zitting werd hierop geschorst tot 29 November. (Van onze speciale verslaggever). De gistermiddag: te Utrecht gehouden landelijke bijeenkomst van on dernemers in het bouwbedrijf werd bezocht door niet minder dan 3400 aan nemers uit alle streken van ons land. Zy was zoals de voorzitter, lr J. J. G. van Hoek, uit Leiden, het uitdrukte uit nood geboren. Zjj be oogde een bij het grote publiek heersend wanbegrip over de positie van de ondernemers weg te nemen en te protesteren tegen diverse maatrege len van overheidswege, dfe ingaan tegen de belangen van die ondernemers en zelfs hun voortbestaan in gevaar brengen. Spreker zeide daarbij het te betreuren, dat de elkaar opvolgende ministers van Wederopbouw het ecen van alle nodig hebben gevonden in te gaan op het voorstel van de patroonsorganisaties om hen van advies te dienen of overleg te plegen over alles wat het vak betreft. Er is voortdurend een bedroevend gebrek aan medewerking. Een recent voorbeeld daarvan is de samenstelling van het Centraal Orgaan voor de Wederopbouw en de Bouwnyverheid, waarin naast vele ambtenaren dc, architecten vertegenwoordigd zijn, doch aannemers noch bouwondernemers of bouwpatroons een afgevaardigde hebben. CHAOTISCHE LOONSITUATIE De heer H. J. C. Klein-Schiphorst uit Haarlem, noemde de loonsituatie in het bouwbedryf chaotisch. Er is een rege ling van lonen en arbeidsvoorwaarden nodig, welk aangepast is en afgestemd op een reëel en daarom ideaal bouw programma. De huidige loonsituatle vol doet niet aan deze primaire eis. De ar beiders zijn gewoon in tarief te werken en aldus door verhoogde prestatie extra te verdienen. Die mogelykheid is door het vastgestelde plafond echter veel te klem. Arbeiders, die zich werkelijk aan hun werk geven, hebben het maxi mum allang bereikt voordat de werk week ten einde is. Wie zal het hun euvel duiden dat hun ambitie dan gaat ver minderen De heer A. C. Mulder uit Oosterbeek, besprak in een uitbundig toegejuichte rede de moeiiykheden van de burgerpa troons en de kleine ondernemers- Hun aantal is buitengewoon groot. Van de ongeveer 20.000 personen, die bh de bedrijfsgroep bouwindustrie staan ingeschreven, betaalt minder dan 25.000 gulden loon per jaar. Het publiek meent dat. zij schatten verdienen en uit weelde zwarte lonen betalen. Het tegendeel is waar. IN DWANGPOSITIE De bouwpatroon zit in een dwang positie. Uit vrees dat de vergunning zal worden geweigerd, eisen vele cliën ten dat de aannemer werkzaamheden zal verrichten zonder de nodige Rijks- of gemeentevergunningen. Om zyn klanten niet te verliezen is hy dik- wyls wel gedwongen „zwart" te bou wen. Zou hij weigeren dan gaat men naar een ander, die het wel doet om dat hij nu eenmaal leven en verdie nen moet. Helaas is er een schrynend tekort aan bouwvakarbeiders. Door het feit dat het ruk een veel te groot aan tal woningen tegelijkertijd in uitvoe ring heeft, heeft iedere aannemer te weinig arbeiders. Vele bouwvakarbeiders ontevreden over de lonen gaan bovendien naar andere bedryven (sinds de bevrijding 16.676 uit de dr.e grote arbeidersbonden, afgezien van de ongeorganiseerden), of vertrekken naar Canada of Zuid-Afrika. Om dus arbeiders te krijgen moet men bijzondere maatrgelen toepassen. In de textielbedryven doet men dit met be hulp van nylonkousen of ondergoed: de aannemer vindt alleen hulp by „zwarte" lonen. Wel is waar mag de patroon vak bekwaamheid extra honoreren met 6% van het totale loon en een deel van de arbeiders is daarmee gebaat, maar de patroon raakt 6r weer mee achterop om dat hy dat exta-loon niet aan zyn prin cipaal in rekening mag brengen. Hy mag dat trouwens evnmin doen met de'kosten voor reisuren. Het werkterrein van de burgerpa troon is bovendien geweldig ingeperkt. Vergunningen voor restauratiewerk en kleine verbouwingen worden bijna niet meer gegeven, behalve in de geteisterde gebieden, waardoor het buitengewoon moeilijk is geworden het bedrijf gaande te houden. Vele patroons zijn in een nood-toestand gekomen- Het is ook in het belang van de volkshuisvesting gewenst dat zy eindelyk weer volop aan het werk mogen gaan. Zy vragen verder Ingeschakeld te worden by de woning bouw door aanbesteding in kleinere com- n en by de woningsplitsing. Grijze haren krijgen ze daarenboven door de prijsbeheersing. De door deze toegestane opslag op lonen, materialen en onder aannemers bedraagt volgens een onder zoek van het Bureau voor de Statistiek, gemiddeld 82%- van het productieve loon. De indirecte bedryfskosten. met on- dernemersloon en toegestane winst, be dragen echter 108% van het productieve loon, zodat er een gemiddeld tekort is van 26%. Meerdere bedrijven werken daardoor met verlies of kunnen zich maar net bedruipen. HET LAATSTE VIJGENBLAD VERDWIJNT De heer P. O. Zanen, te Heemstede, wees er op dat het uitbetalen van zwarte lonen door de regering strafbaar is ge steld. Het ontvangen echter niet. Maar terwijl de werkgever er armer door wordt, heeft de werknemer er voordeel bij. De eerste is dus de heler, de tweede de ste ler. Een oud spreekwoord zegt dat de een net zo strafbaar is als de ander. De heer P. A. de Raadt, te Deventer, zeide dat er veel te veel won ngen tege lijk in aanbouw zyn. De regering heeft na lang aandringen - wel verbetering toegezegd, maar na drie maanden is de situatie erger dan ooit. Verlaging van kostprijs per kubieke meter van een woning van f. 35 tot f. 32.50 noemt spreker totaal verkeerd. De verlaging werkt anders dan men denkt. De ontwerpers van de arbei derswoningbouw zoeken het lapes de weg van de minste weerstand. De naakte woningen worden van haar laatste vijgenblad ontdaan. We gaan woningen bouwen, waarin de kasten geen deuren meer hebben. Wü maken, omdat het zo aesthetisch is, nog wel een kap op het huis. maar geen zolder waar iets opgezet kan worden. Het pla fond van de slaapverdieping wordt sa mengesteld uit rïbbetjes, waartegen zacht board en waarover geen zolder vloer komt. want men krijgt dan min der materiaalkosten aan de zolder balklaag en het vloerhout wordt ge bruikt als dakbeschot, enz. EEN NATIONALE RAMP. Als wy met de woningbouw zo door gaan wordt dat een nationale ramp. Bimren 50 jaar zijn de nu geïnvesteerde miilioenen weg- De heer H. van der Schaar, uit Am sterdam, betitelde de huurpolitiek van de regering met „roofeconomie". De huurder betaald niet de volle economi sche huur van zijn woning, terwijl de huiseigenaar is eebonden aan een huur- limiet welke gebaseerd is op het crisis- peil 1936, De heer J- Blok Fzn. uit Sneek, constateerde ten slotte, dat er te weinig coördinatie is op het gebied van de over heidsbemoeiing met de bouwnyverheid. Eerzijds wordt er een bouwprogram ma nagestreefd dat veel meer bouwvak arbeiders vraagt dan voor de oorlog ooit beschikbaar waren en daarnaast wordt een loonpolitiek gevoerd. wraarbij het aantal bouwarbeiders met duizenden per jaar omlaag gaat Doodstraf geëist tegen S.D.-ers OEFENDEN TERREUR IN DRENTE UIT. De hoogste straf, de doodstraf, eiste de Advocaat-Fiscaal by het Byz. Ge rechtshof te Assen tegen drie der vier Asser S-D.-ers Sander van Droffelaar, de oud-Leidenaar J. Lamberts en H. C. J. Lammerse. De vierde A. Sluiter, hoorde 20 jaar gevangenisstraf zonder aftrek tegen zich eisen. Het viertal, dat aan- vankelyk tot de Staatspolitie behoorde, werd tydens de bezetting by de S.D. te Assen gedetacheerd. Niet minder dan 100 getuigen gaven tydens dit proces een triest beeld der gedragingen van deze vier S.D.-ers, die niet alleen in Assen, maar door geheel Drente schrik en ontsteltenis hebben verspreid en tal van slacht offers hebben gemaakt. O.a. maakten zy deel uit van een executiepeloton, dat ln Vledder en As sen enige jonge mensen van de Neder landse Arbeidsdienst, die ondergedoken waren, illegale werkers en geallieerde piloten ter dood bracht. In tal van plaatsen verrichtten zy arrestaties. De gearresteerde personen werden gewoonlyk ernstig mishandeld. Het Hof bepaalde de uitspraak op 2 December a.s. VERENIGING „PARTICULIER INI TIATIEF" FAILLIET VERKLAARD. De Arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft het faillissement uitgespro ken over de Vereniging P.I. („Partiou- lier initiatief tot het doen van chari tatieve werken"), kantoor houdend te Maastricht en gevestigd te Den Haag. Dit faillissement werd aangevraagd door de arts J. H. Hofman uit Nijme gen en gesteund door de K.L.M., die een direct aantoonbare vordering had van enige duizenden guldens. Het be stuur van P.I. was niet versohenen. Dokter Hofman heeft, zoals bekend, in Augustus J.l. een aanklacht tegen bovengenoemde vereniging ingediend, omdat hy zich voor f. 15.000 gedupeerd achtte. Naar zyn mening was het cha ritatieve doel van de vereniging slechts een dekmantel voor de ware bedoelin gen van de andere bestuursleden: de oprichting van een handelshuis in Noord- of Zuid-Amerika. Deze aanklacht is nog in-onderzoek by de Officier van Justitie te Maas tricht. Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Holten (toez.) J. N. de Ruiter to Sneek; te Neder- horst den Berg H. Engelsman te Vollen- hove. Aangenomen naar Leersum (toez.) J. P. N. v. d. Vos te Rllland-Bath; naar Game ren J. v. Dijk te Putten; naar Oud-Vosse- meer R. C. v. Putten te Babylonlënbroek. Bedankt voor Colljnsplaat W. v. Hooge- vest te Warns: voor Veenendaal Jac. Ver maas te Amersfoort; voor Bergen op Zoom H. Gletema te Oud-kerk-Roodkerk; voor 's-Gravenmoer J. C. Terlouw te Otterlo. Geref. Kerken Beroepen te Westerle» (Gron.) J. H. Antuma te Gorredljk. Aangenomen naar Nleuw-Lekkerland (29 maal) P. de Feljter t« Zwartsluis

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6