Nog steeds gepraat te Parijs, maar geen besluiten De Gaulle over de vraagstukken van de dag WEERBERICHT Hatta wil samenwerking met Federalisten Hervatting besprekingen hangt af van Nederlandse houding Franco uit vrijelijk zijn mening Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 No. 26544 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Westen wijst in wezen voorstel Evatt-Lie af De Britse regering heeft in een nota, (getekend door de waarnemende minis ter van Buitenlandse Zaken, Hector Mc Neil, geantwoord op het voorstel van de voorzitter der algemene vergadering van de V.N. en van de algemene secre taris der V.N. De Britse regering dankt hen voor hun schrijven van 13 November, waar in een beroep op de grote vier wordt gedaan om opnieuw te onderhandelen over de Berlijnse kwestie en andere za ken. In de anfcwoord-nota geeft de Britse regering een overzicht van de gebeurte nissen en zet het Britse standpunt op nieuw uiteen. De Britse regering wijt het mislukken der onderhandelingen aan de omstandigheid, dat de Sovjet regering .geen instructies aan haar mi litaire gouverneur te Berlijn heeft ge zonden in overeenstemming met de te Meskou bereikte" overeenkomst. De Britse regering is nog immer van mening, dat de zaak op de agenda van de Veiligheidsraad moest blijven staan en verklaart zich bereid om „in een bijeenkomst der vier mogendheden de Berlijnse en andere belangrijke Duitse aangelegenheden te bespreken, zodra de huidige beperkingen met betrekking tot de communicatiemiddelen, het vervoer en de handel tussen Berlijn en de Wes telijke zones van Duitsland zijn opge heven." Ook Frankrijk verklaart te streven naar een oplossing „met de hulp der Verenigde Naties". Frankrijk wil de voorzitter van de Assemblee volgen en „zijn pogingen tot een eervolle regeling steunen." Het Amerikaanse antwoord dekt het Engelse volkomen. Gezegd wordt, dat de V.S. herhaaldelijk verzekerd hebben bereid te zijn onderhandelingen over de Berlijnse kwestie te beginnen zodra de blokkade van Berlijn opgeheven zou worden, zodat de onderhandelingen ge voerd konden worden 2onder druk. Evatt en Lie verklaren in hun ant woord op de nota's der vier grote mo gendheden, dat zij constateren, dat alle vier op de een of andere wijze doen verstaan, dat zij de wens koesteren tot de een of andere oplossing voor het Berlijnse vraagstuk te geraken in de geest van de resolutie van de algemene vergadering. Zij hopen, dat deze gemeenschappe lijke wens zo spoedig mogelijk tot uit drukking zal komen in verdere pogin gen om een voor alle partijen aan vaardbare oplossing te vinden. In het bijzonder deden Evatt en Lie een beroep op de „grote vier" om de bemiddelingspogingen van de voorzitter van de Veiligheidsraad volledig te steu nen. DE „KLEINE ASSEMBLEE". Nederland heeft met Engeland, Bel gië en andere landen zijn steun gegeven aan het Amerikaanse voorstel de in terim-commissie, bekend onder denaam „kleine Assemblee", nog een jaar te laten voortbestaan. Dit voorstel wordt door de Sovjet-Unie en de landen van het Slavische blok, die niet deelnamen aan het werk van deze commissie, be streden. Het debat over Palestina doet uit komen, dat de Arabieren beslist weige ren met Israël te onderhandelen, daar dit een erkenning van een Joodse staat zou inhouden. ROBERTSON WAARSCHUWT. De Britse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Robertson, heeft op een persconfrentie verklaard, dat het bizonale bestuur „ernstig en dringend aandacht zou moeten wijden" aan het achterhouden van voorraden door Duit sers. Het stond te bez en of deze winter en het komende voorjaar de voedsel rantsoenen volledig zouden kunnen wor den verstrekt, te oordelen naar de hui dige inzamelingen van Duitse instanties. Het zou nodig zijn .krachtige maatre gelen te nemen" om de economische euvelen te bestrijden die een economie dreigden te ontwrichten, welke zich aan het herstellen was door verhoogde pro ductie van de steenkoolindustrie. ERP- steun en de valutahervorming. De Ruhr AMERIKA WIL NIET WIJKEN. In officiële kringen te Washington heeft men duidelijk te kennen gegeven, dat de V.S. het Brits-Amerikaanse be sluit om de sleutelindustrieën van het Ruhr-gebied aan Duitse beheerders over te dragen niet zullen herroepen on danks herhaalde Franse protesten. Functionarissen tonen ten volle sym pathie met het Franse verlangen naar veiligheid met betrekking tot Duitsland. Zij gaan echter niet accoord met de Franse opvatting, dat internationale controle niet voldoende zou zijn om Duitsland te beletten nogmaals oorlog te voeren. Het verschil tussen het Brits- Amerikaanse standpunt enerzijds en 't Franse anderzijds, wordt te Washing ton beschouwd als het verschil tussen een schema van internationale controle en een schema van internationaal be heer De V.S. en Engeland zijn bereid de kwestie van de eigendom van ae Ruhr-industrieén te laten rusten tot dat het Duitse volk. door middel van een democratisch regeringsstelsel, er over kan beslissen. Men is echter van gevoelen, dat tot een schema van in ternationale controle zou kunnen wor den besloten, waardoor zou worden -voorkomen, dat de Ruhr-industrieën gebruikt kunnen worden om b.v. oor- logsvoorraden aan te leggen. Interna tionaal beheer, zoals Frankrijk wil, is daarom overbodig. De nationalisatie der Britse ijzer- en staalindustrie Het Britse Lagerhuis heeft in tweede lezng ziin goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot nationalisatie van de iizer- en staalindustrie. De motie van de oppositie tot verwerping van het ontwerp werd met 373 tegen 211 stem men afgewezen. MEEST ZWAAR BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk iets afnemende, maar later weer toenemende wind tussen West en Zuid. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noordwestelijke gedeelte van het land nu en dan lichte regen of motregen. Weinig verandering in temperatuur. 19 NOVEMBER Zon op: 8.06 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 18.13 uur; onder: 11.34 uur. (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 5.01 en 17 14 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Afwijkingen van genomen beslissingen Generaal De Gaulle heeft op een persconferentie verklaard, dat „de Anglo-Amerikanen een Duits rijk willen heroprichten". „Ik weet, aldus zeide hij verder, dat men aan Angelsaksische zijde denkt, dat een heropgericht „Reich" tegen de Sovjet-Unie zou zijn. Men neemt een groot risico door aldus te denken. Hitier kwam zonder enige moeilijkheid tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie. Ik weet, dat het moei lijk ls Europa te begrijpen, wanneer men slechts voor enige tijd ln Europa ver toeft en al die problemen beziet van Frankfort uit met baantjesjagers en mensen van simpele geest in zyn om geving. Men heeft ons gezegd, dat, wan neer wij niet met de politiek ten aan zien van het Ruhrgebied instemmen, het plan-Marshall in het geding zal worden gebracht. Wij hebben eeuwen lang geleefd zonder een plan-Marshall. Ik heb het plan-Marshall toegejuicht en wij steunen het. doch op één voor waarde: dat het ons niet het lot van Frankrijk en van Europa doet opoffe ren terwllle van onmiddellijke voor-, delen. Ten aanzien van de Italiaanse kolo nies zeide De Gaulle, dat hii steeds had voorgesteld deze „met enige wijzigingen" aan Italië terug te geven. De verdedi ging van continentaal Europa zou naar de mening van De Gaulle niet in En geland haar middelpunt moeten krijgen. Zo hii aan het bew nd kwam, zou hij de militaire organisatie, die thans door de vijf mogendheden van de Westeuro- pese Unie is ondertekend niet erken nen. De Palestijnse kwestie schijnt zichzelf te gaan regelen bij gratie van algemene nalat'giheid. Het zou moeilijk zijn Israël de Negeb en Galilea te weigeren meen de hij, nu het deze gebieden reeds ge nomen heeft. Jeruzalem zou bii de Joodse staat moeten worden ingelijfd, doch onder een internationaal bestuur met het oog op bescherming van de hei lige plaatsen. Hij deelde mede. dat de R.PP. in de loop van de komende maanden vak bonden van een nieuw type zal stichten, gebaseerd op samenwerking tussen ka pitaal en arbeid. De Gaulle zeide te menen, dat de ge beurtenissen een bedenkelijke loop ne men en dat de toestand hachelijk is voor Frankrijk, zowel in het binnen- als het buitenland. ..Het regiem van de vierde republiek steunt niet langer op het vertrouwen van het land. ofschoon het zich steeds poogt te handhaven en als gids te dienen voor de natie, die het heeft veroordeeld bii de jongste verkie zingen voor de raad van de republiek." aldus zeide hij. Hij geloofde niet a priori dat het nood zakelijk is een partü te ontbinden en voegde er aan toe: .Doch indien het bewezen is dat sommigen, tot welke partü zü ook behoren, voor het bu tenland werken dat ons bedreigt., dienen alle middelen, zonder uitzondering te worden aangewend om zulks te verhinderen." Generaal De Gaulle zeide in verband met de verdeling van de Marshall-hulp: .Zij lijkt mij vrij normaal, doch het schilnt mü toe dat de Europese samen werking weinig vorderingen maakt." Als antwoord op een vraag betreffen de het weren van Spanje bij de verde dig ng van West-Europa verklaarde De Gaulle: „Het zou belachelijk zijn uit principe ja te antwoorden, terwijl, zo de oorlog uibbreekt er geen enkel middel is, waardoor dit land bij de verdediging van Europa kan worden geweerd." Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dank van Prinses Wilhelmina H.K.H, Prinses Wilhelmina heeft aan de Commissarissen der Konin gin in alle provincies een door haar persoonlük ondertekend schrüven doen toekomen van de volgende Inhoud „De talloze gelukwensen en blij ken van medeleven, die mü uit büna alle gemeenten van het land hebben bereikt ter gelegenheid van myn verjaardag en mün regerings jubileum, hebben mü diep getrof fen. Waar het mij tot mün leedwezen niet mogelyk is. allen, die mij ge lukwensten, persoonlük te bedan ken, zoude ik het zeer op prüs stel len, indien u gemeentebesturen, gemeenteraden en bevolking van Uw gewest myn hartelüke dank zoudt willen betuigen". Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllir Waarschuwing tegen bestandsschendingen De Republikeinse minister. Moham med Hatta, deed gisteren voor Radio Djokja een beroep op het leger en de politie om him plicht te vervullen. Hy verklaarde met nadruk, dat dc leger eenheden aan dc status-quo-liin ern stig zullen worden gestraft, indien zü bestandschendingen plegen. Met betrekking tot besprekingen met minister Stikker verklaarde Hatta. dat In de residentie zyn tal van particuliere huizen in gebruik als ryksbureaux. Ten einde deze woonruimte weer aan haar oorspronkelijke bestemmine terug te ge ven. worden aan de Alkemadelaan een aantal barakken gebouwd. Deze worden ingericht ter hu sv est ine van de bureaux van hst Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, thans ondergebracht in het flatgebouw Duinwilck. Het landgoed „Aardenburg" te Doorn is sedert ruim een jaar in gebruik geno men als Militair Herstellings-en Trainingsoord voor ongeveer 200 invalide militairen, die hier vertrouwd gemaakt worden met prothesen en voor werk zaamheid in de maatschappij worden opgeleid. Onder leiding van een Rode Kruszuster wordt sloydwerk beoefend- DE SOVJET-ARTILLERIE. In een interview met ,Het literaire Nieuwsblad" heeft de Sovjet-generaal Blagonravov. president van de Sovjet academie voor artillerie, verklaard, dat de Sovjet-wetenschap nieuwe typen ar tillerie had gecreëerd, waarmee „grote successen" waren behaald bij de ontwik keling van luchtdoelwapenen. Hij gaf te kennen, dat Amerikaanse militaire ver slaggevers zich vergisten, indien zij be weerden, dat „het wapen van de artil lerie in het atoomtydperk verouderd ls". REUZENBIET. De Gebr. Eykelenboom. land bouwers te Hardinxveld rooiden een biet. die het gewicht van byna 25 pond had. Merkwaardig is dat deze biet gegroeid is uit een zaad soort. die de landbouwers ongaar ne hadden ingekocht, omdat het kwaliteitszaad dat zij gewoonlük gebruiken, niet voorhanden was. Zwitserland z.i. noodzakelijke factor voor West-Europa Naar aanleiding van een interview van Edward Weintal, diplomatiek cor respondent van het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" met generaal Fran co, spreekt men van „een van de eer- lükste verklaringen, die een staatshoofd ooit in een interview heeft afgelegd". Volgens Franco zouden Spanje en de V. S. reeds lang tot overeenstem ming zyn gekomen, indien Engeland er niet tussen in gezeten had. Enge land mengt zich in de kwestie van eventuele aansluiting van Spanje als militair bondgenoot der V. S. om zyn prestige te redden, nu het zyn lei dende positie in de wereld verloren heeft, aldus Franco. Op de vraag, of Spanje liever di rect met de V. S. zou willen onder handelen dan via de Westclüke Unie, antwoordde Franco: „Ja zeker. Bo vendien, wat is de Westerse Unie an ders dan Engeland?" Franco bevestigde de geruchten, dat de Franse generale staf, Spaanse ge neraals hebben gevraagd, of het Franse leger in geval van een oorlog door Spanje naar Noord-Afrlka zou kunnen trekken. Deze vraag werd ongeveer een jaar geleden gesteld. Hü had de Spaan se officieren opdracht gegeven te ant woorden, dat alle vrouwen en kinderen vry door Spanje konden trekken doch dat de soldaten in Frankrijk moesten blyven en hun vaderland moesten ver dedigen. Sprekende over de verdediging van West-Europa zeide Franco: „Een ste vig militair en politiek bolwerk moet worden gevormd, dat niet onderhevig is aan toevallige wijzigingen op poli tiek onderhandelen. Alle landen van West-Europa zouden zich cr by moe ten aansluiten. In het büzonder Zwit serland moet opgenomen worden als belangryk deel van het Westeuropees verdedigingsstelsel. In geval van een Sovjetrussischc invasie, zou Zwitser land een onneembare vesting van rot sen en bergen zijn. BINNENLAND. Gistermiddag heeft de'Auster R2 van de vliegbasis Valkenburg een noodlanding bü Zwartsluis uitgevoerd Het toestel werd licht beschadigd. De bestuurder was de sergeant-majoor-vlieger Noest. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Amotenaren van de Prüsbeheerslng hebben een grote partü serviesgoederen in beslag genomen bil de winkelier C. L. Langeveld te Goes, die voor serviesgoe deren te hoge prijzen gevraagd had. naar aanleiding waarvan klachten bij de prijs, beheersing waren binnengekomen. Bovendien werd een hoeveelheid aar dewerk van voor de oorlog gevonden. Blijkens de in de Staatscourant op genomen staat van c'e gevallen van be- smettelüke veeziekten ln ons land voor gekomen gedurende de maand October, werden in Zuld-Holl. 34 besmette boerde rijen geteld: deze waren alle nieuwe ge vallen De heer R. J van Groningen ls be noemd tot sociaal attaché aan de Neder landse ambassade te Brussel. HIJ was tijdens de oorlog chef van het algemeen secretariaat van buitenlandse zaken te Londen en sedert 1938 directeur van de kanselarij te Brussel. Aneta meldt uit Semarang, dat vo rige week ln Tegal een baby werd gebo ren met twee hoofden en drie armen. Het kind leefde twee uur De moeder maakt het goed. de vader was een ge- penslonneerde assistent-wedana Op de scholen te Santos, in de Brazi liaanse staat Sao Paulo, ls een opstelwed strijd over Nederland georganiseerd door het Braziliaans-Nederlands instituut. De eerste prijs, een retourbiljet voor een reis met de „Aldabi" naar Nederland, werd uit gereikt aan mej. Alenir Furtado Dlvlera. De Belgische krijgsraad heeft de Nederlander Nlcolaas Roosje, beschuldigd van levering van fruit, wijn en likeuren aan de vüand, tot een Jaar gevangenisstraf en een geldboete van 700.000 francs ver oordeeld. BUITENLAND. De Egyptische autoriteiten hebben aan boord van het Amerikaanse vracht schip „Flying Trader", dat drie dagen ge leden uit Bombay te Port Said ls aan gekomen, 38 pantserwagens, die als trac tors gecamoufleerd waren, wapens en munitie ln beslag genomen. Deze mate rialen zouden voor de Joodse strüdkrach- ten ln Palestina bestemd zijn. Een Afrikaanse arbeider ln de Roe- anda Oeroendl-mljnen weid door een ge rechtshof te Leopoldville ln de Belgische Congo er van beschuldigd goud te heb ben gestolen, door stofgoud te laten eten door een kuiken, dat hü naar de mijn meenam. 21 personen werden gedood en vier gewond door het instorten van twee hoge muren ln het dorp Maghagha in Boven- Egypte, waar men een Mohammedaans feest vierde. In het licht van schijnwerpers heeft de Londense politie in de nacht van Dinsdag op Woensdag in een tuin in een der Oostelijke voorstede;» van Londen een hoeveelheid diamanten ter waarde van 100.000 gulder opgegraven, die naar men meent, afkomstig ls van een roof, die drie jaar geleden werd gepleegd. Een woordvoerder vun het Britse palnlsterle van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het proces wegens verraad I tegen de „leider der Bulgaarse pa riemen- I talre oppositie Loeltsjef en acht andere i voormalige afgevaardigden een inbreuk j betekende op het vredesverdrag". Het I proces was „geheel ln strijd met de geest van het vredesverdrag mot Buleariie en I op een reeks punten ook ln strüd met de letter". Overwogen wordt of een actie I zal worden Ingezet. Aan meer dan 76.000 Duitse kinderen ln de Amerikaanse sector van Berlijn zal een Kerstdiner worden aangeboden. Het geld hiervoor ls bijeengeoracht door de Amerikaanse bezettingstroapen en het personeel van het militaire bestuur, De Amerikaanse, federale rechter Harold Medina heeft 17 Januari vastge steld als de datum voor de opening van het proces tegen 12 voornaamste Ameri kaanse communistische leiders, beschul digd van samenzwering tege de Ame rikaanse reger-ng. In een communique uitgegeven door de Centrale Veiligheidsraad, heeft de Siamese regering verklaard geen hulp te zullen bieden aan anti-Franse elementen ln Vietnam en andere Franse delen van Indo-Chlna. Mayhew de Britse onder-minister van buitenlandse zaken, heeft ln het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland overweegt de Brits-Poolse overeenkomst van 25 Augustus 1939 op te zeggen, daar dit verdrag voorzag ln zeei bepaalde om standigheden. die thans niet langer be stonden. Functionarissen van het plan- Marshall schatten, dat ongeveer 140 000 ton herstelgoederen, bestemd voor Europa, zich aan de havenc aa" de Amerikaanse Oostkust hebben opgestapelo als gevolg van de staking van havenarbeiders. Te Londen is door Winston Churchill een tentoonstelling geopend van de beweging vour een Verenigd Europa. In zijn toespraak drong Churchill aan op uitbreiding van het gemeenschap pelijk overleg en de planning Ln Europa. Een zestienjarige te Louisville ln Kentucky, die Zaterdag J.l. in het huwelijk trad met een veertienjarig schoolmeisje, ls door de spoorwegmaatschappij waarbij hij ln dienst was. ontslagen, nadat de maat schappij door de aan zijn huwelük gegeven publiciteit te weten was gekomen, dat hij pas zestien Jaar was inplaats van zeven tien, zoals hij bij de maatschappij had voorgegeven. De Britse commissarla van Neder- Saksen heeft Schacht, die zich thans in de Britse zone bevindt medegedeeld, dat het Britse militaire bestuur zich niet voor zijn verdere vervolging Interesseerde. In de loop van gisternacht ls een Britse Dakota ln de Sovjetzor.»» van Duits land neergestort en ln vlammen opge gaan. De bemanning zou zi)n omgekomen. Niet ver van de uranlummljnen te Sjlnkolowe (Belgische Congo) wordt thans een fabriek voor d» bewerking van ura niumerts gebouwd die de belangrijkste ter wereld zal worden. Einde 1950 zal zü ln gebruik worden genomen Drie personen, die penicilline over de Hongaars-Roemeense greiio hebben ge smokkeld, zijn te Boedapest ter dood veroordeeld, twee hunner medeplichtigen tot resp. 3 en 5 Jaai gevangenisstraf. De Shell Petroleum Company te Londen heeft verklaard, dat de 7 mlllloen pond sterling boete, door een Roemeense rechtbank opgelegd aan haar dochter maatschappij. de Astra Romana. „het ge volg ls van een actie van de Roemeense regering, met het doei deze maatschappü te confisqueren". Dr Huxley directeur-generaal van de Unesco, heeft ln een rapport, dat te Lake Succes bekend werd gemaakt, ver klaard. dat de geleerden ln de Oosteuro- pese landen de wens koesteren met bui tenlandse collega's samen tc werken en hun kennis uit te wisselen. Gisteren ls de grens tussen Chili en Peru. die sedert Maandag gesloten was, weer opengesteld^ De West-Duitse constituerende verga dering te Bonn heeft besloten, dat de nationale kleuren van de West-Duitse sta ten zullen zijn: zwart, rood en goud. de zelfde als van de republiek van Welmar. Naar aangenomen wordt zün vijfhon derd mensen verdronken ln de Ganges (India) bü het kapselzen van een stoom boot, die volgeladen was het passagiers en vee. deze nuttig waren geweest doch dat c!» sfeer wordt verslechterd door „Batavia", waarby hii speciaal noemde de berichten van de dienst Legercontacten. Hii zeide verder ojn.: „Wij zullen ons verdedigen indien wii worden aangevallen, doch in dien wij niet worden aangevallen moe ten wij ons aan onze beloften houden." Hij verklaarde voorts nog. dat hü samenwerking wenst met de Federalis ten en dat het ..belachelijk is te spre ken over marionettenregelingen", om dat „wy een doel voor ogen hebben, n.l. vrijheid voor geheel Indonesië". „Er dient geen antithese te bestaan tussen ons en de Federalisten dcK-h een synthese cn wij moeten gezamen lijk streven naar het bereiken van het doel op één Januari 1949." Hatta ging uitvoerig in op de affaire Madloen, die hij een betreurenswaardige nationale tragedie noemde. Hij ver klaarde dat ideologische geschillen de eendracht hebben verbroken De oorzaken van het liiden van het volk zijn volgen^ Hatta ten eerste de Nederlandse blokkade, vervolgens de af- fa're Madioen en ten derde de langdu rige droogte, waardoor de oogsten mis lukten. Hij deed een beroep op de boeren en de jongeren om de eenheid te her stellen. Volgens „Antara" zeide Hatta n"g, dat hervatting van de onderhandelin gen met de Nederlanders afhangt van dc Nederlanders. Hii legde cr de na druk op, dat de Nederlanders en de Republikeinen cmi vreedzame sfeer be houden. die po^ir Js voor dl» van het "Orchil tussen Nederland en de Republiek door bemiddeling van de C. v. G. D. Oostenrijkers, Noord-Italianen, Duit sers en Fransen zouden daar toevlucht kunnen vinden en de strüd bijna onbe paald kunnen voortzetten". Franco meende echter uit gesprekken tussen Spaanse en Zwitserse officieren te moe ten opmaken, dat Zwitserland in een volgende oorlog weer neutraal wil blij ven. Franco voorspelde, dat de Sovjet- Unie tegenstand zal ondervinden van de vaderlandse bevolking in de landen, die zü bezet heeft en dat de tegenstand in deze landen zal worden aangemoe digd. Naar Franco's mening overschatten dc V. S. de macht van de Sovjet- Unie. „Uit de ons bereikende berich ten vernemen wjj, dat de luchtmacht, de artillerie cn de tanks van de Sov jet-Unie goed zyn. doch dat het mo reel van de infanterie zeer laag is. Volgens de Duitse generaals is de in fanterie het kwetsbare punt van de Sovjet-Unie en gaven honderden en duizenden zich tydens de oorlog over", aldus Franco. Op dc vraag, of hy bereid zou zyn, de teugels van het Spaanse regiem wat minder strak te houden, ant woordde Franco: „Wü doen alles voor meer vryheid, wat wij in overeen stemming achten met de veiligheid en de welvaart van het land". Hü erkende, dat het waar is, dat „wy ons volk van enkele zogenaamde vryheden hebben beroofd". „Inderdaad is staking van Spaanse arbeiders uit gesloten", aldus Franco. „Maar dezelfde regering tracht de arbeiders zelfs meer voordelen te verschaffen dan zü door staking hadden kunnen verwerven". Ierlands laatste band met Britse Kroon verbroken In een zeer korte behandeling heeft het parlement van Eire met algemene stemmen de wet aangenomen, waarbij Eire tot een republiek wordt ver klaard. die niet meer met dc Britse kroon verbonden is. Volgens de wet. die Woensdag a.s. in tweede lezing behandeld zal worden, be hoeven de maatregelen op het gebied van de buitenlandse politiek niet meer de goedkeurig van de Britse kroon. De president van Eire krijgt de uitvoerende macht in verband niet buitenlandse aangelegenheden en de naam van de natie wordt „Republiek Ierland". De minister van binnenlandse zaken van Noord-Icrland, Warnock, heeft verklaard dat, nu Eire zich heeft los gemaakt van de Britse kroon, het te vens „de laatste schakel met Noord- lerland heeft verbroken". Costello en zyn regering hadden ,.met eigen handen een niet te verwüderen barrière tussen Noord en Zuid opge richt". De crisis in China Volgens de laatste berichten uit Nanking verenigen 300.000 commu nisten zich ten Noord-Westen van Sjcetsjou voor een nieuwe aanval, nadar de regeringstroepen volgens militaire waarnemers blijkbaar de Oostelüke vleugel van de door de communistische strijdkrachten om deze vesting heen gelegde tang hadden verslagen. Te Washington wordt vernomen, dat generaal Tsjang kal sjek zich recht streeks tot president Truman heeft ge wend om een uiteenzetting van de Amerikaanse politiek ten aanzien van China, ter bemoediging van het leger en het volk in de strijd tegen de com munisten. De waarnemende minister van bui tenlandse zaken, Lovett, heeft gezegd, dat de president en de generaal recht streeks con'act onderhouden over da huidige crisis in China.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1