Engelse en Franse visie op Ruhrgebsed Achter de schermen wordt nog steeds gewerkt aan „Berlijn" WEERBERICHT Nanking thans rechtstreeks door de roden bedreigd Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 16 NOVEMBER 1948 No. 26542 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Israël tegen Palestina- voorstellen Naar vernomen wordt, werkt de voorzitter van de Veiligheidsraad, dr Bramuglia, aan een nieuwe „formu le" ter oplossing van dc Bcrlünse kwestie. Volgens welingelichte bron zou hij voornemens ztfn de Russen te ver zoeken de blokkade op te heffen en de Westelijke mogendheden te vragen zich bereid te verklaren besprekingen te beginnen over de valutakwestie. Alle besprekingen zouden vóór 20 De cember moeten zijn voltooid. In diplomatieke kringen gelooft men, dat op de vergadering van het Britse kabinet besloten is dat Engeland, wat de Berlijnse kwestie betreft, zal vast houden aan de resolutie van 22 October van de Veiligheidsraad, waarin de on middellijke opheffing wordt verzocht van alle beperkingen op het verkeeAnet Berlijn en een onmiddellijk daarna te houden.bespreking van de valuta-kwes tie door de vier militaire gouverneurs in Duitsland. Ook functionnarissen te Parijs en Washington hebben hun twijfel geuit aan het praktisch nut van het beroep van Evatt en Lie. Van de Verenigde Staten wordt ver wacht, dat ook zij zullen blijven bij hun weigering om de onderhandelingen met de Sovjet-Unie te hervatten alvorens de „blokkade van Berlijn" is opgeheven De onder Sovjetrussische controle staande „Nacht-express" te Berlijn juicht de actie van Evatt en Lie toe. „Het is te hopen, aldus het blad, dat de „koele ontvangst", welke vanwege de Westelijke mogendheden aan het plan te beurt gevallen zou zijn, slechts een tactische koelheid is. Het zou onmoge lijk zijn te geloven, dat enige mogend heid ter wereld een gelegenheid tot deelneming aan vreedzame onderhan delingen onbenut zou laten". In de Veiligheidsraad is gisteren het wapenstilstandsplan van dr Ralph Bunche, waarnemend bemiddelaar der V. N. in Palestina, besproken. Generaal McNaughton (Canada),ge steund door Frankrijk en België, dien de een resolutie in, waarin aangedron gen wordt op een onmiddellijke wapen stilstand, gevolgd door onderhandelin gen om tot overeenstemming te komen en opnieuw verzekerd wordt, dat de waarnemend bemiddelaar het recht heeft, in het gebied van de Negeb voor lopige bestandslinies vast te stellen. Parodi (Frankrijk) verklaarde, dat er gevaar bestaat, dat de V. N. de si tuatie in Palestina niet meer de baas zouden blijven en drong aan op spoe dige actie. Voordat de zitting verdaagd werd, besloot men te trachten heden voor de lunch tot stemming te komen. In de politieke commissie verwierp Mosje Sjertok, minister van Buiten landse Zaken van Israël, het herziene verdelingsplan van graaf Bernadotte met klem en herhaalde -zijn aanbod tot vredesonderhandelingen met de Arabie ren. Hij verklaarde, dat de Negeb - dat Bernadotte voorgesteld had aan de Arabieren te geven „Israël's toe komst" is en dat „geen deel opgegeven of verkwanseld kan worden". Zijn aan bod tot vredesonderhandelingen herha lend, zeide hij: „Wij zijn bereid te on derhandelen zoals wij bereid zijn ons tegen elke beroving te verzetten' De Algemene Vergadering van de V. N. is in plenaire zitting bijeengekomen ter bespreking van een Brits voorstel, een compromis-ad-hoc in te stellen, die de behandeling van zes der agenda punten van de politieke commissie zou moeten overnemen. De zes betrokken agendapunten zijn: 1. Het jaarrapport van de Veiligheids raad; 2. Toelating van nieuwe leden tot de V. N.; 3. Het stemmen (en het veto) in de Veiligheidsraad, 4. Instel ling van een permanente commissie van de Algemene Vergadering om op te tre den als „kleine assemblee"; 5. Bestu dering van methoden ter bevordering van de internationale samenwerking op politiek gebied; 6. Instelling van een V. N.-garde. Aldus zou de volgende onderwerpen aan de politieke commissie ter behan deling gelaten worden: Korea, behan deling van de Indiërs in Zuid-Afrika, het Spanje van Franco, de Italiaanse koloniën en Palestina. Het Britse voorstel, dat bedoeld is om de behandeling der zaken te bespoedi gen, werd door de Algemene Vergade ring aanvaard met 35 tegen zeven stem men bij acht onthoudingen. Niettemin gelooft men nog niet ge reed te zullen komen! Resultaten Stikker's reis diepgaand onderzocht Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft het kabinet, dat gister middag en gisteravond heeft verga derd, de resultaten van de reis van Minister Stikker naar Indonesië aan een diepgaand onderzoek onderwor pen. Als gevolg hiervan zullen nadere instructies worden opgesteld. Het standpunt met betrekking tot de na koming van het bestand, zoals on langs aan de Tweede Kamer by de algemene beschouwingen over dc Rijksbegroting is uiteengezet, blijft vanzelfsprekend ongewijzigd. SOVJET-TROEPEN NAAR WINTERKWARTIEREN. Het Sovjetrussische bezettingsleger in Duitsland, 26 divisies tellende, dit is meer dan driehonderdduizend man, gaat thans zijn winterkwartieren be trekken, waardoor althans tijdelijk een periode, waarin het voor actief optre den gereed stond, wordt beëindigd, al dus meldt de New-York Times. Zij blijven tegengesteld MC NEIL OVER HET RUHRGEBIED. Tijdens een in het Lagerhuis afgeleg de verklaring ever de verordening van Frankfort d.d. 10 dezer, heeft Mc Neil, minister van staat, die thans Bevin vervangt, o.m. verklaard: „Het door de Franse en geallieerde regeringen nagestreefde doel is hetzelf de. Wij trachten allen, wat de controle op het Duitse productiepeil aangaat, tot een accoord te geraken, dat de veilig heid van Frankrijk, van ons land en van onze buren waarborgt. Ik denk dat wfj ook allen wensen, dat de hulpbron nen yan West-Duitsland voor vredelie vende doeleinden worden gebruikt met het oog op het economisch herstel van Europa." Betreffende het probleem van de eigendom der mijnen van het Ruhr.ge- bied betoogde hij: „De Britse regering meent, dat het rechtvaardig is dat een Duitse regering, die vrij is ge kozen en een afspiegeling is van de wil van het Duitse volk, haar eigen keuze kan doen. Dit wil echter niet zeggen, dat zij een buitensporige con centratie der economische macht mag herstellen of personen die aanhangers van ae Nazidenkbeelden zijn geweest, hun oude plaats mag teruggeven. Wat de eigendom der mijnen betreft, mag zij evenmin maatregelen treffen, die inbreuk maken op de bevoegdheden, die aan de bezettende mogendheden zijn voorbehouden, of die in strijd zijn met de veiligheidsmaatregelen of met de inhoud van een eventueel vredesver drag." Mc Neil besloot: „De Duitse regering moet haar keuze doen binnen de door de politiek van het militair bestuur vast- estelde grenzen. Ik hoop, dat het, wan neer de lopende besprekingen inzake de instelling van een internationaal gezag zullen zijn geëindigd, mogelijk zal zijn een nieuwe verklaring af te leggen en de verschillende maatregelen te verdui delijken, die buiten de nieuwe eigen- dcmsregeling moeten worden getroffen om er van verzekerd te zijn, dat de overdracht van het heden door het mi litaire bestuur uitgeoefende gezag aan de Duitsers zal plaats hebben op een wijze die onze veiligheid en die van onze bondgenoten in Europa waar borgt." „Frankrijk voor het Ruhrvraagstuk", zo luidt de kop van een artikel, dat Bidault in „rAube" heeft gepubliceerd. I „Niets kon met meer zekerheid verwar - ring helpen stichten bij de Westerse naties van het vasteland", zo schrijft de gewezen minister van Buitenlandse Zaken als commentaar cp de beslissin gen, die door de Brits-Amerikaanse autoriteiten zijn genomen in verband met het eigendomsrecht van de mijnen en staalfabrieken van het Ruhrgebied. „Frankrijk, zo zegt hij, heeft meer dan het recht er verwonderd over te zijn, dat uitsluitend krachtens 't recht van de bezetter een der meest funda mentele vraagstukken van het Westen is geregeld. Natuurlijk zullen velen duch ten, dat uit deze beslissing voor Duits-: land een belangrijke aangroei van zijn industrieel potentieel, wat de zware nij verheid betreft, zal voortvloeien en zulks ten nadele van zijn slachtoffers. Naast de indruk, die door talrijke Fran sen is opgedaan, dat. Duitsland meer dan Frankrijk wordt begunstigd, is het vooral bedenkelijk, dat dit alles gebeurd is niet ten behoeve van Duitsland als bestanddeel van Europa, maar ten be hoeve van Duitsland, alvorens Europa aan de beurt kwam," ONDERZOEK IN ENGELAND GEOPEND. Naar beweerde onregelmatigheden. Te Londen is het officiële onderzoek geopend naar de beweerde onregelma tigheden, waarbij vooraanstaande of ficiële Britse functionarissen betrokken zouden zijn. De procureur-generaal sir Hartley Shawcross verklaarde, dat er op het ogenblik niet voldoende bewij zen waren. De aanklachten wegens cor ruptie hadden geen betrekking op cor ruptie in strikt juridische zin, doch in de ruimere betekenis, die er in het al gemeen door het publiek aan werd toe gekend. Volgens de procureur-generaal zullen 8 verschillende aanklachten onder zocht worden. Drie betreffen een voet balpoolmaatschappij. Andere aanklach ten hebben betrekking op de voorge stelde import van „amusementsmachi nes", de uitgifte van bouwvergunningen, een voorgestelde vergunning voor de export van cementzakken naar België en Frankrijk, cadeautjes, die van tijd tot tijd aan bepaalde ambtenaren zou den zijn gegeven en „verschillende an dere, minder belangrijke zaken". OVERDAG TOENEMENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht-tot morgenavond: Aanvankelijk: weinig wind met hier en daar vorming van nevel of mist. Later: wat toenemende en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig veran dering in temperatuur. 17 NOVEMBER. Zon op: 8.03 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 16.50 uur; onder: 9.01 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 3.50 en 16 03 uur. |)it nummer bestaat uit vier pagina's SFORZA TEGEN ITALIAANS „ISOLATIONISME". De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, graaf Sforza, heeft in 'n rede over de Italiaanse buitenlandse politiek krachtig stelling genomen te gen de gedachte van de Italiaanse neu traliteit. Hij viel de Italiaanse „lsola- tionisten" aan en zeide: „In werkelijk heid hebben wij niet langer te maken met aanvallers enerzijds en neutralen anderzijds, doch met aanvallers aan de ene kant en die naties, die zich vast aaneensluiten om aan agressie het hoofd te bieden, aan de andere kant". Sforza vroeg zijn gehoor: „Denkt gij, dat Italië, dat door de oorlog is ver woest, in afzondering kan voortbe staan? Denkt gij, dat de grote sociale problemen zoals agrarische hervorming waarmee de regering zich thans bezig houdt. kunnen worden opgelost bui ten het Europese kader en met be hulp van eigen hulpbronnen? Het dat de hoop van alle Italianen verbon den is met die van geheel Europa en met het welslagen van de inspannin gen, die Europa verricht om zich te verenigen, voor de Italianen en met name de werklozen verborgen te hou der.". Sforza besloot met de woorden: „Wil men de neutraliteit behouden, dan moet men gewapend zijn. Italië steunt de behoefte aan de oprichting van een permanente Europese organisatie, ge grondvest op het Europese herstelpro gram en uitgebreid tot het politieke terrein". DE STAKING AAN DE AMERIKAANSE OOSTKUST. De stakende havenarbeiders aan ae Amerikaanse Oostkust hebben een ver zoek van de administrateur van het plan-Marshall, Hoffpian, van de hand gewezen en blijven bij hun weigering Marshallgoederen voor het buitenland te laden. Wel hebben zij toegezegd mi litaire goederen te zullen laden en de gewone voedsel- en brandstof transpor ten door middel van sleepboten in de New-Yorkse haven te doen voortgaan. Bij de staking zijn een 65.000 man betrokken. De staking breidt zich nu uit tot Montreal en Halifax, waar de stu wadoors geweigerd hebben te werken aan schepen, die oorspronkelijk voor New-York bestemd waren. Meer dan tienduizend Kerstpakket ten liggen te Boston reeds opgestapeld. De afvaart van de 26.000 ton metende j „America" naar Europa, welke op he- den was vastgesteld, is afgelast. I Een groep Zwitsers, die met een aantal honden aan de internationale U.Z.G.- kampioenstentoonstelling te Utrecht heeft deelgenomen bracht gisterenoch tend in nationaal costuum een bezoek aan Paleis Soestdijk, waar zij Prinses Marijke een Sennenhondje aanboden. Het kleine prinsesje moet blijkbaar nog aan het nieuwe speelkameraadje wennen. TELEGRAMMEN NAAR BUCKINGHAM PALACE. Gisteren is het grootste aantal tele grammen. dat ooit Buckingham Palace in één dag bereikte. aangekomen- Op het postkantoor van het paleis wa ren extra postbeambten aangesteld om de meer dan 4000 felicitatietelegram men in ontvangst te nemen. Gisteravond is geen bulletin over de toestand van moeder en zoon uitgegeven. Men beschouwt dit- als een aanwijzing, dat alles normaal verloopt. HAP! De heer J. P. van Willigen te Delft, heeft een aardappel gedol ven van 1270 gram. Hiermee is hij ongetwijfeld recordhouder, want zover bekend, stond het record op een kleine achthonderd gram- Vertrek van regering en ambassades? De communistische radiozender te Charbin meldt de verovering van Tsjengteh, de hoofdstad van de pro vincie Jehol, die de bergengte van Koepeikou de traditionele invasieweg naar Noord-China beheerst. Hierdoor wordt de bedreiging voor Peking groter, voegt de communistische radiozender er aan toe. Uit Nanking wordt bericht, dat ten minste drie divisies van de Chinese re gering volledig zijn verslagen bü de jongste gevechten in Centraal-China. Ongeveer 10.000 man regeringstroepen zijn volgens deze berichten overgelopen naar de communisten in Tai joean, de hoofdstad van de provincie Sjensi. waar de toestand critiek werd genoemd. In de belangrijke slag om Sjoetsjou, waarvan het lot van Nanking, dat on geveer 330 km Zuidelijker ligt, afhangt, maakten de communisten vorderingen. Volgens hoge Amerikaanse kringen te Sjanghai is Sjoetsjou reeds in com munistische handen gevallen. Peng- poe is thans het enige bolwerk, dat de weg naar Nanking, dc hoofdstad van China, nog verspert. Naar verluidt maken de buitenlandse ambassades te Nanking zich gereed voor vertrek. Volgens het Amerikaan- Gisterochtend heeft de directeur van het Staatovisserütoedrüf te IJmuiden de nieuwe hal van de Rijksvisafslag met enige pleohtigheid heropend- De oude hal was door de Duitsers grotendeels vernield. Als eerste vis werd in de nieuwe hal een tarbot geveild. Het visje, dat ge kocht werd door de Vakgroep Visserij, bracht f.274.. op. welk bedrag ten goede komt aan de Niwin. BERLIJNS MEISJE GEVRAAGD. Een Schotse timmerman heeft per brief aan de fungerende bur gemeester van Berlijn verzocht hem behulpzaam te willen zijn bij het kiezen van een vrouw uit de huw bare maagdschap van de stad „om dat hii diepe eerbied had gekregen voor de kwaliteiten van de inwo ners van Berlijn." BINNENLAND. De Amsterdamse politie arresteerde een 31-jarige Inwoner van Groningen en een 44-Jarlge zeeman, die bezig waren 10.000 gesmokkelde sigaretten te vervoe ren. Het Jaarlijkse congres van het In do-Europees Verbond wordt op 8 en 9 Januari In Bandoeng gehouden. Gistermorgen ls de nieuwste hal van het Staatsvlssershavenbedrllf te IJmui den met enig officieel vertoon geopend. De gemeentepolitie te Emmen ls een complot van clandestiene slagers op het spoor gekomen. Verschillende arresta ties zyn \erricht. De Nederlandse Studenten Vereni ging voor Federale Wereldregering, die onder deze naam haar tweede landelijk congres te Utrecht hield, heeft haar naam veranderd in „Nederlandse Stu denten Vereniging voor Wereldrechts orde". Dit ls het gevolg van een basis verbreding van de vereniging, die vooral gezien moet worden ln het zich meer richten op de organisatie der Verenigde Volkeren. De Nederlandse versie van de film „Niet tevergeefs", d.e opgenomen ls ln de Cinétone-studlo's te Dulvendrecht. zal ln het begin van de Kerstweek haar première beleven. BUITENLAND. De grootste Duitse omroepmaat- schappij. de Noord-West Duitse Omroep, ls in Duitse handen overgegaan. De om roep zal nu niet meer onder Britse cen suur staan. In België blijft het mond- en klauw zeer zich nog steeds uitbreiden - Gisteren Is Louis St Laurent be ëdigd als nieuwe Canadese premier na het aftreden van Mackenzie King. St. Laurent, die 66 Jaar oud ls. was minister van buitenlandse zaken. De waarnemende Sovjet-comman dant te Berlijn kolonel Yellsarof. heeft prol. Ernst Reuter (sociaal-democraat) „ontslagen" als hoofd van het gemeen telijke departement voor verkeer en ge meentelijke installaties. Reuter had zich „onbekwaam" getoond en zich in meer dan drie maanden niet op zijn bureau laten zien. In zijn plaats ls benoemd Heinz Spicke. De Westelijken zullen deze benoeming niet erkennen. Het Canadese legioen heeft het ka binet verzocht Canada te doen deelne men aan de luchtbrug van Berlijn. Een Amerikaans transportvliegtuig van het type C 54 ls bij het landen op Tempelhof, het Amerikaanse vliegveld te Berlijn, neergestort. Vliegtuig en lading zijn vernield. Dt bemanning liep slechts onbeduidende blessures op. In verband met 't a.s. koninklijk be zoek aan Australië is de vraag naar hoge hoeden plotseling gestegen. Zaterdagnacht ls te Namen het ge bouw van de Grand Bazar" uitgebrand. De schade loopt ln de millloenen. Op de slotvergadering van de natio nale partijraad d^r „Progressieve Partij" heeft Wallace verklaard, bereid te zijn opnieuw partljcandldaav te staan voor de presidentsverkiezingen ln 1952. HIJ voeg de er aan toe voor de progressieve partij te zullen blijven IJveren, en „al het mo gelijke te doen om haar te steunen", j Het Bulgaarse Regionale Hof heeft uitspraak gedaan ln de zaak tegen negen vroegere socialistische leden van de oppo sitie ln het Bulgaarse parlement. Zij zijn schuldig bevonden aan „verraad", sa_ botage en anti-Russische activiteit" en kregen gevangenisstraffen variërend van 10 Jaar tot levenslang. De hertogin van Valencia ls ln Spanje opnieuw gearresteerd, omdat zij een voorname rol zou hebben gespeeld ln een demonstratie bij de begrafenis van Carlos Merdez, een Jonge monarchist, die 8 November in de gevangenis stierf. De hertogin is reeds meermalen ln conflict geweest met de Spaanse autoriteiten van wege haar pro-monarchistische sympa thieën. Strauss, de Britse minister van be voorrading. heeft lr het Lagerhuis ge weigerd mede te delen waarom ten be hoeve van zi)n departement 250 apen uit Calcutta zIJd aange\o-rd. Het zou niet van algemeén belang zijn de reden te onthullen! Duizenden Berlijners bestormden gisteren een pas geopende „vrije win kel" ln de Sovjetsector, waar kleding en schoeisel werden verkocht zonder bon en tegen prijzen, die aanmerkelijk lager wa ren dan die op re zwarte markt. Er zou ook een „vrije winkel" Id voedingsmid delen geopend worden doch deze open stelling werd wegens ..technische moei lijkheden" cot heden uitgesteld. Zondag hebben te Mulhouse (Elzas) Gemeenteraadsverkiezingen plaats eehad. Van de 37 zetels heeft de R.P.P (De Gaulle) er 21 ln de wacht gesleept. De overige zetels zijn verdeeld als volgt: de socialisten 10, de MRP. 3 en de commu nisten 3. se bericht venvacht men ieder ogen blik, dat de Chinese regering zijn voornemen kenbaar zal maken naar het Zuiden te vertrekken. De evacuatie van gegoede Chinezen uit Sjanghai en andere door de com munistische legers bedreigde steden heeft het karakter aangenomen van 'n massale vlucht, aldus te Hongkong ont vangen berichten. VoLgens de reisbureaux zullen binnen een week 10.003 evacué's te Hongkong aankomen. De luchtvaartmaatschappij en zouden tot Maart werk hebben om het thans besproken aantal passages uit te voeren. Alleen de Chinees-Amerikaanse lucht vaartmaatschappij is te Sjanghai in volledig bedrijf gebleven. De andere luchtvaartmaatschappijen vestigen nieu we centra voor reparatie en onderhoud verder naar het Zuiden, vooral te Pai- yoean, de luchthaven van Kanton, en op het militaire vliegveld van Tienso. VERTREK AMERIKANEN. John Cabot, de Amerikaanse coftsul- generaal te Sjanghai, heeft de Ameri kanen in China de raad gegeven zich onmiddellijk naar veilige plaatsen te begeven „met het oog op de algemeen slechter wordende toestand en de waar schijnlijkheid, dat later alle mogelijk heid China te verlaten afgesneden kan zijn." Het advies geldt voor alle Amerika nen in de provincie Kiangsce, Anhwei, Tsjekiang en Foekien van centraal- China, die de communistische opmars niet af willen wachten. De faciliteiten voor de evacuatie, waarvan de regeling binnenkort bekend gemaakt zal worden, zullen slechts voor korte tijd verstrekt worden, aldüs Cabot. De vlootautoriteiten der Verenigde Sta ten in Tientsin hebben besloten de eva cuatie van Amerikanen uit Noord-Chi na met de grootste spoed te doen plaats hebben. Zij verlenen vrije overtocht naar Tsingtao en Sjanghai. Het ver trek is op morgen gesteld. Uit welingelichte bron wordt verno men, dat op een conferentie van hoge ambtenaren van de Kwomintang onder voorzitterschap van Tsjang kai sjek, om een eventuele opzegging van het Chinees-Sovjetrussisch verdrag te be spreken, besloten is de status quo in de Chinees-Sovjetrussische betrekkin gen te handhaven. |llllillllillllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||^ 1 SLIKKEN! I 2 De cellen achter het Asser poli- =E tiebureau herbergen rare klanten. Er zün er, die in het nachtelijk duister de gulden vrijhei'd hebben opgezocht, zonder toestemming af te wachten. Er zijn er ook, die „bijvoeding" wensen. Eén van deze lieden probeerde dezer dagen die „bijvoeding" te verkrijgen door het consumeren van een vork. Eerst vonden de tanden een weg, die al het voedsel gaat en dat in- spireerde hem tot het verorberen EE van het hele etensapparaat Hij slikte, slikte nog eens en kwam S5 uiteindelijk al slikkende in het EE ziekenhuis terecht, waar bij van 2 dit „zwaar-op-ce-maag-liggende" geval verlost werd. Zijn tcestand is redelijk Slikken doet hij nog ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllHllllllllllUE Engelse dagbladen worden dikker BOVENDIEN GEEN OPLAAG BEPERKING MEER. (Van onze Londense correspondent). In Fleetstreet, de grootste kranten wijk ter wereld, heerst vreugde. Want van 3 Januari a.s. af zullen de Engelse bladen weer dezelfde omvang mogen hebben als in Juli 1947, toen ze een be langrijke veer moesten laten. Er ging toen namelijk weer af, wat er in Sep tember 1946 bij was gekomen. De dol larpositie dwong daartoe. Het vooroor logse Ideaal is natuurlijk bij lange na nog niet bereikt, toen vele bladen 24 tot 30 pagina's telden. De z.g. volksbladen, die een penny kosten, zullen thans driemaal per week met zes pagina's kunnen uitkomen. Een serieus blad als de „Daily Telegraph" zal voortaan dagelijks zes pagina's rijk zijn. De grote opiniebladen Kregen na melijk van de aanvang der distributie af meer papier dan het luchtiger genre. De „Times", nog steeds het omvang rijkste dagblad, handhaafde zijn aantal pagina's, namelijk acht en tien om en om, door het mes te zetten in de toch reeds ingekrompen circulatie. Dat zal nu niet meer nodig zijn, want de ver koopbeperking behoort nu tot het ver leden. Wilde men zich tot nu toe op en krant abonneren, dan moest men soms maanden lang wachten voor men aan de beurt was. De circulatie was namelijk bevroren volgens een schaal, die berustte op de vooroorlogse opla gen. Van Januari af zullen de bladen nu net zoveel exemplaren mogen druk ken als ze kunnen verkopen. De avondbladen, die een kleiner for maat bezitten, zullen om de dag met acht en twaalf pagina's verschijnen. Voor de oorlog hadden zij afwisselend 28 en 32 pagina's. De jongste verbete ring ls mogelijk geworden door de gro tere papierproductie in Engeland zelf, welke thans 45 procent van de vooroor logse cijfers bedraagt. Dit ls een voor uitgang van niet minder dan -5 Pr°c-» vergeleken bij de productie aan het be gin van dit jaar, toen de Scandinavi sche pulpfabrieken door te weinig elec- trische stroom niet op volle toeren kon den werken. EX-HONGAARS GEZANT TER DOOD VEROORDEELD. De voormalige Hongaarse gezant te Cairo Viktor Scornoky heeft voor de volksrechtbank te Boedapest de tegen hem ingebrachte beschuldigingen we gens spionnage, anti-democratische ac tiviteit en zwarte handel in buitenland se valuta en andere zaken van waarde, toegegeven. Hii is ter dood veroordeeld. Op verzoek van de verdediging zal ae gehele zaak aan het hoog Hongaars ge rechtshof worden voorgelegd. Tezelfder tijd is een verzoek om clementie aan de Hongaarse pres-dent gezonden. FRANKLIN DELANO ROOSEVELT Jr IN ONS LAND. De 34-jarige Franklin Delano Roose velt Jr. een van de vier zoons van de overleden president der Ver. Staten, is te Amsterdam gearriveerd. In de oorlog diende hii in de Marine, zwierf over de zeeën met convooien naar Moermansik, de Middellandse Zee, Noord-Afrika, de Pacific, de Philipij- nen en Okinawa. Hii zag zijn vader toen zelden. DRIE JAREN EEN FRANSE SOLDAAT VERBORGEN. Ter gelegenheid van de onthulling van het monument voor gevallen Franse strijdkrachten te Arnemuiden heeft mevr. Van 't Hoff uit Rotterdam in te genwoordigheid van de ambassadeur der Franse Ambassade in Nederland en de Commissaris der Koningin in Zeeland aan de familie Jan van Belzen te Arne muiden een oorkonde met draagmedaille namens ae Franse regering uitgereikt. De familie Van Belzen heeft meer dan drie jaren in het geheim een achterge bleven Franse m.litair die zich niet had willen overgeven aan de Duitse bezet ting, gehuisvest en verzorgd. „DAMPLAN VOOR CURA<?AOSE HAVEN GOEDGEKEURD. Kosten 13 Vi millioen gulden. De staten van Curasao hebben het zo genaamde „damplan" voor de uitbrei ding van de haven van Curasao goed gekeurd. Het plan, dat door de rege ring is voorgesteld en waarvan de kos ten op 13 V-! millioen gulden worden ge schat. omvat het bouwen van een geheel nieuwe haven in het Oosten van het SchoUegab bij Zeehmdia.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1