Ontwapening en vertrouwen moeten samen gaan WEERBERICHT Marshall over de vraagstukken van het ogenblik Frankrijk wil inzake het Ruhrgebied voet bij stuk houden Moli. Hatta's voorstellen aan ds Nederlandse regering Hervatting onderhandelingen door bemiddeling C. v. G. D. Met een enkel woord 87 ste Jaargang ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 No. 26540 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Blijvende spanningen Het totale wereldbeeld toont in we zen weinig verandering. Waarheen men de blik ook richt, steeds stuit men op dezelfde moeilijkheden, steeds doet zich voor de controverse Oost-West. Nu en dan schijnt er aan de kim een lichtpunt te dagen en vol verwachting vestigt zich dan daarop alle aandacht. Maar geregeld wordt dat lichtpunt weer verduisterd en is men even ver als te voren. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de z.g. „neutralen" in de Veilig heidsraad nog een poging zullen doen om de Berlijnse kwestie tot een oplos sing te brengen, al ligt over de wijze, hoe dat zal worden geprobeerd, de sluier der geheimzinnigheid nog volle dig uitgespreid. Het heet zelfs, dat de Russen maar al te gaarne die poging zouden zien slagen. En steun vindt deze veronderstelling in de graagte, waar mede van Sovjet-zijde aandacht wordt besteed aan de idee van een ontmoeting tussen Stalin en Truman, al dan niet in tegenwoordigheid van de Britse pre mier Attlee. Meer dan een idee is het echter niet en zowel in Amerika als in Engeland loopt men niet warm voor deze gedachte. Zelfs niet onder het mot to: baat het niet. schaadt het niet. Zo te Washington als in Londen meent men genoeg leergeld te hebben betaald en pas aan iets dergelijks werkelijk aandacht te kunnen besteden, wanneer Moskou met nadere voorstellen zou komen Al te zeer wordt deze gedachtengang bovendien gevoed door de manier, waarop de Russen zich te Berlijn blij ven gedragen De jongste maatregel im mers, die weinig minder dan een be dreiging vormt voor de luchtbrug ook al neemt men aan, dat het in hoofdzaak loos alarm is! is weinig geëigend om enig vertrouwen te wekken in de Sovjet-bedoelingen. Het heeft de schijn V3>ï terug te nemen met de lin kerhand, wat de rechterhand biedt; het is met de atmosfeer scheppen, die voor een werkelijk overleg zo hard nodig is. En helaas, datzelfde beeld overheerst bij alles, wat zich te Parijs afspeelt. Na een zeer moeizaam debat, waarbij de Zuid-Slavische vertegenwoordiger zich niet ontzag om regelrechte obstructie te voeren, is de Griekse kwestie zogenaamd afgedaan. Met recht kan men echter vragen, welk resultaat dan is be reiktTen slotte is op advies van de Balkancommissie, die door het Oostelijk blok intussen niet wordt erkend, de houding der drie Griekse buurstaten af gekeurd en nogmaals een dringend be roep op deze drie gedaan om de steun verlening aan de Griekse guerilla-strij ders te staken Maar welke zoden zet dat aan de dijk? Men weet van te voren, dat die steun niet zal worden stop gezet dat de Sovjet-satellieten een voudig zullen volharden in hun hou ding. Was men daarvan soms zelf over tuigd, toen men tevens een resolutie aanvaardde, om alle betrokkenen bij het Balkan-conflict uit te nodigen om te Parijs te komen praten? Hetgeen wel een vrome wens zal blijken te zijn. Hetgeen de Verenigde Naties ont breekt is macht en kracht en zolang dit niet wordt veranderd, zullen zij weinig of niets kunnen bereiken. Hoe de U.N.O. echter aan die macht te helpen? Onwillekeurig werkt het negatieve antwoord op de laatste vraag mede om het vormen van bondgenootschappen in het lichaam, dat de Volkenbond heeft opgevolgd, in de hand te werken, hoewel op zichzelf dit standpunt natuurlijk on juist moet worden geoordeeld In zijn aïgemeenheid hebben de Sovjets daarin feitelijk geen ongelijk. Edoch, aan wie de schuld, dat noodgedrongen daartoe wordt overgegaan? Zo krijgt de Weste lijke Unie steeds vastere vormen en het lijdt bijkans geen twijfel meer, of het aansluitend Atlantisch pact zal even eens tot stand worden gebracht. Ter wille van de veiligheid is dat onafwend- De zwakke stee ls en blijft echter nog altijd Frankrijk, waar de zo gevaar lijke vijfde colonne een grote factor van betekenis is. Wel is waar schijnt de regering de mijnstaking de baas te zijn gebleven, doch het laatste woord is niet gesproken. Bovendien is door de jongste overwinning van generaal De Gaulle bij de verkiezing van de Senaat de situatie troebeler dan ooit geworden, te meer, waar De Gaulle met zijn suc ces op zichzelf toch niet over een meer derheid beschikt. Weinig hoopvol is daarnevens, dat in zake het belangrijke vraagstuk van het bestuur van het Ruhrgebied. zo nauw verbonden met de idee van een samen gaan van het Westen. Frankrijk een volslagen afzijdige houding blijft inne men en zal handhaven. Hetgeen te be grijpen valt. Frankrijk heeft aan den lijve ondervonden, wat de betekenis van het Ruhrgebied is, zo Duitsland in de gelegenheid komt zich te herstellen en dus. als van zelf, opnieuw agressief te worden! Maar aan de andere kant zal Eurooa nimmer weer kunnen opbloeien zonder Duitsland op te nemen in het te voeren proces van opbouw en herstel Controle zeggen de tegenspelers van Frankrijk, maar juist dat vertrouwt Ma rianne niet meer na de opgedane erva ringen en ongelijk kan men haar fei telijk niet geven Zo blijft de wereld in spanning en al is het dan geen directe oorlogsspanning, men voelt deze toch als ondergrond! GELEIDELIJK ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noord-Westen van het land: matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met h'.er en daar enige regen. Zachter voor al des nachts. Voor het Zuid-Oosten van het land gedeeltelijk bewolkt, over wegend droog weer. Des nachts nog ta melijk koud, morgen overdag iets zach ter dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. 14 NOVEMBER. Zoff op: 7.58 uur; onder: 16-51 uur. Maan op: 15.57 uur; onder: 5.07 uur Hoogwater te Katwyk te 2.15 en 14.28 ■ur (15 Nov. te 2 46 en 14.59 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Geen ontmoeting met Stalin De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, werd gisteren op een persconferentie de vraag gesteld, hoe hij de jongste re acties in Moskou, die de indruk moes ten wekken, dal een ontmoeting tus sen Truman en Stalin welkom zou zijn, zag. Marshall antwoordde, dat dit kon worden gekarakteriseerd als „een van die schijnbare pogingen om tot vrede te komen, die zeer gevaar lijk waren. „Iedereen wilde vrede, al dus Marshall, „doch een propaganda- vredesoffensief van deze aard was 'n methode, v aarbij men speculeerde op het verlangen naar vrede en een po ging om de positie van de V.S. te verzwakken". Volgens Marshall was de Sovjetpro paganda op de huidige zitting van de SLsemblee niet geslaagd, daar de meer derheid van de landen te Parijs zich vast aaneengesloten had in hun me ning over wat de werkelijke feiten en oorzaken van de huidige situatie waren. Dat was waarschijnlijk een van de re denen, waarom premier Stalin onlangs zijn verklaring aflegde, zo zeide Mar shall. Aangaande het Europese herstelpro- gram was Marshall van mening, dat er veel grotere vorderingen waren ge maakt, dan men wel besefte. In de pe riode van begin vorig jaar tot nu was er een geweldige verandering gekomen In Frankrijk en Italië, economisch maar vooral psychologisch. De oorlog had een politiek cn econo misch vacuum geschapen dat eerst moest worden opgevuld aleer het mo gelijk zou zyn overeenkomsten te bereiken, die duurzaam waren. De ontwikkelingen sindsdien hadden er veel toe bijgedragen om het vacuum op te vullen. Er kwam nu werkelijk gang in het program. Sovjet-arrestatie in Wenen VERZET DER WESTELIJKEN. De Sovjet-autoriteiten hebben de Oostenrijkse regering medegedeeld, dat mevrouw Ottillinger, de secretaresse van de Oostenrijkse minister voor Or dening, dr Krauland, 5 November ge arresteerd is „omdat zij tegen de Sov- jet-bezettingsautcriteiten werkte." Zij is hoefd van de afdeling ordening van het ministerie. De Britse vertegenwoordiger in de geallieerde bestuursraad, gesteund door zijn Franse en Amerikaanse collega's, heeft tegenover de Scvjetrussische hoge commissaris in Oostenrijk verklaard, dat 't aanhouden van hoge Oostenrijk se functionarissen door de Sovjet-au toriteiten „de stabiliteit van de Oos tenrijkse regering in 't gedrang brengt en het misnoegen wekt bij de Oosten rijkse regering tegen het geallieerde be stuur. Generaal Koerassof, de hoge commis saris der Sovjet-Unie, verklaarde, dat de Sovjet-Russen in deze in hun recht waren. Dit geval viel buiten de com petentie van de geallieerde bestuurs raad. De Westerse afgevaardigden wezen deze verklaring van de hand en eis ten, dat mevrouw Ottellinger aan de Oostenrijkse autoriteiten zou worden uitgeleverd en dat de zaak aan de be stuursraad zou worden voorgelegd. Marshall ontkende nadrukkelijk, dat er plannen zouden worden gemaakt om een missie van president Truman naar Moskou te zenden. De besprekingen over het Noord- Atlantische Veiligheidspact droegen vol gens Marshall nog steeds een explora- tief karakter, doch de tijd voor meer concrete besprekingen naderde. Hij ver onderstelde, dat deze weldra zouden worden gehouden. De luchtbrug naar Berlijn zou in stand gehouden worden zolang de VB. dit nodig achtten. Met betrekking tot Griekenland zeide Marshall, dat er een plan werd voorbe reid om het Griekse leger te versterken en de mannen van wie veel gevergd was enige verlichting te geven. Marshall was van oordeel, dat de onlangs aangeno men resolutie van de politieke commis sie de Balkan-commissie meer gezag zou geven. Over Palestina wilde hij zich niet uitlaten. Zuinigheid met dakpannen geboden Het grote tekort aan dakpannen, waardoor de voltooiing van vele bouw werken wordt gestagneerd, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting genoopt aan de gemeente besturen mede te delen, dat de grootst mogelijke beperking in het gebruik van dakpannen noodzakelijk is. Het ligt in de bedoeling van de minis ter met ingang van 1 Januari a.s. geen riiksgoejkeuringen meer af te geven voor utiliteitsgebouwen, welke op speciale in dustrieterreinen worden opgericht, in dien uit de aanvraag om goedkeuring blijkt, dat voor deze gebouwen een dak bedekking met pannen is ontworpen. De minister doet voorts een beroep op de gemeentebesturen om er scherp op toe te zien. dat huiseigenaren niet over gaan tot het vernieuwen van met pan nen bedekte daken, zonder dat de ver eiste goedkeuring is verkregen. Voorts dient het verlenen van laatstbedoelde goedkeuringen slechts tot de werkelijk urgente gevallen te worden beperkt. Uit doorgaans betrouwbare bron te Batavia verneemt Reuter, dat in de brief van Moh Hatta, die minister Stikker meebrengt naar Nederland, 'n compromis-overeenkomst wordt voor gesteld, afhankelijk van de bereidheid van het Nederlandse kabinet om de onderhandelingen te hervatten door bemiddeling van de C.v.G.D., op de formeel aanvaardde basis van de Amerikaanse, mondeling gedane, voorstellen. Naar verluidt wordt in de brief voorgesteld, dat voor 1 Jan. a.s. de Nederlanders en de Indone siërs ministers zouden benoemen voor een Federale Interimregcring, die voorbereidingen zou moeten treffen I voor de verkiezing van een constitue rende vergadering binnen ongeveer 6 maanden. De intcrimregering zou dan verant woordelijk zijn aan dit lichaam, dat een grondwet zal opstellen voor de Ver. Staten van Indonesië en de on derhandelingen met de Nederlanders zal voeren voor de instelling van een Ned. Indonesische Unie. De souverei- niteit over Indonesië zou gedurende de interim-periode blijven berusten bij de Nederlandse hoge vertegenwoordi ger van de Kroon, doch de interim- regering zou de facto het bestuur in handen hebben. De C.v.G.D. zou wor den teruggetrokken na de totstandko ming van de interim-regering. Polen steunt de Fransen De zeslandenconferentie over het Ruhrgebied heeft toegestemd in een Frans verzoek, dat het beheer van de Ruhrindustrieën wordt besproken op de lopende vergadering, die in de eerste plaats is bijeengeroepen om een statuut te ontwerpen voor een toekomstig in ternationaal orgaan van toezicht op het Ruhrgebied. De delegaties van Engeland, de V.S. en de Benelux^-landen deelden mee. dat zy het door de Franse afgevaardigde overgelegde protest tegen het Brits- Amerikaanse besluit om de eigendom van de Ruhrindustieën aan Duitsers over te dragen, nog niet geheel bestu deerd hadden. Bij het begin van de besprekingen van gisteren behield mr Luns van de Nederlandse delegatie zich de houding van de Nederlandse regering voor ten aanzien van het gebied, waarop het voorgestelde controle-orgaan van toe passing zou zijn.' Hij bevestigde de Nederlandse territo riale cn economische eisen jegens Duitsland, en zei. dat naar de me ning van zjjn delegatie niets in de huidige besprekingen deze eisen bij de toekomstige vredesregeling kon verminderen. De conferentie vormde toen een com missie ter bestudering van de drie ont werpen van statuten voor het inter nationale controle-orgaan, ter tafel ge bracht door Engeland, Frankrijk en de weekeinde vergaderen. V.S. Deze commissie zal tijdens het De volgende vergadering van de vol tallige conferentie zal op Maandagmid dag worden gehouden. De Belgische premier, Spaak, heeft verklaard, dat het Belgische standpunt t.a.v. het Brits-Amerikaanse plan tot overdracht van de eigendom van de Ruhr-industrieën aan de Duitsers ..dichter bij het Franse standpunt ligt dan bij dat van de Britten en Ameri kanen". Een woordvoerder van de Poolse re gering heeft verklaard, dat Polen de Franse oppositie steunt. Volgens de woordvoerder was „de enige juiste op lossing" van het Ruhrvraagstuk. die waarover door de 8 Slavische ministers van buitenlandse zaken te Warschau in Juni werd beslist, nJ. de vaststelling van een viermogendhedencontrole voor een bepaalde periode op de zware in dustrieën van het Ruhrgebied. De terugkeer van Francois Poncet naar de actieve diplomatieke dienst is kentekenend voor de grote ongerust heid, die in vele kringen te Parijs wordt gevoeld aangaande de koers van de Brits-Amerikaanse politiek ten opzich te van Duitsland. Poncet was Frans ambassadeur te Berlijn van 1931 tot 1938. Naar men meent te weten, heeft de Franse regering het voornemen, het Brits-Amerikaanse besluit met alles wat in haar vermogen ligt te bestrij den.. Nimmer sinds het einde van de oor log heeft er in Frankrijk zo'n alge mene eensgezindheid bestaan als In de huidige verontwaardiging over het Brits-Amerikaanse besluit. Bladen'van elke politieke schakering, van uiterst rechts tot uiterst links, zijn eenparig in hun protesten. Zelfs de so cialistische Populaire,die gewoonlijk zeer dicht staat bij het Brits-Amerikaanse standpunt ten aanzien van Duitsland, noemt het besluit .,een ernstige poli tieke vergissing" en „een uitermate be treurenswaardig incident". Deze Duitse kwestie,» aldus Reuters correspondent, zal waarschijnlijk haar terugslag hebben op de binnenlandse politiek in Frankrijk. Zij zal bijna zeker de Gaulle's aanhang verder versterken en uitbreiden en misschien een derge lijke uitwerking hebben voor de com munisten. Men verwacht, dat hierdoor de positie van de regering, wier presti ge een slag gekregen heeft door de overwinnig van de Gaullisten bij de verkiezing voor de raad van de repu bliek, nog meer zal worden verzwakt. Als diplomatieke onderhandelingen het Brits-Amerikaanse besluit niet kun- De onherstelbaar gebarsten historische luidklok van het Belfort te Gent wordt vervangen door een nieuwe reuze-klok, die de naam „Overwinnend" zal voeren. Het gevaarte, dat een gewicht van 6050 kg en een doorsnede van 2.10 meter be zit is in Tournai gegoten. De graveurs aan het werk voor het aanbrengen van de inschriften en versieringen. nen wijzigen, zou de openbare mening de Franse regering wellicht kunnen dwingen tot een wijziging van haar bui tenlandse politiek, hetgeen afbreuk zou kunnen doen aan de vlotte ontwikke ling van de West-Europese Unie. Een andere ontwikkeling, waarmee men in enkele verantwoordelijke Fran se kringen rekening houdt, is, dat Frankrijk zou kunnen weigeren een re ferendum in Duitsland over de voorge stelde constitutie voor West-Dultsland te sanctionneren. indien het Brits-Ame rikaanse besluit van kracht zou blijven. ipii Nederlandse militairen van de Veiligheidspolitie in gesprek met leden van de „polisie Keamenan". (Exclusieve foto) De V.S. en Engeland contra de Sovjets In de politieke commissie heeft de afgevaardigde van de Verenigde Sta ten, Osborn, de Sovjet-Unie aangeval len wegens „haar in gebreke blijven bij het scheppen van een atmosfeer van vertrouwen''. Naar zijn mening heeft de Sovjet- Unie gebieden geannexeerd, „progres sieve democratische regerlhgen ln Oost- Europa" vernietigd, de onderhandelin gen over de vrede met Duitsland en Japan belemmerd, geweigerd hetatoom- contróleplan, dat door 48 naties werd ondersteund, te aanvaarden. 28 keer het veto-recht in de Veiligheidsraad toegepast en verzoeningspogingen met betrekking tot de Berlijnse kwestie van de hand gewezen. Osbom was van opi nie, dat de spanning in de wereldpoli tiek veroorzaakt wordt door de „terug keer van de Sovjet-leiders tot de prin cipes van wereldrevolutie van het mar- xisme-lenisme". Hij voegde er aan toe, dat de Sovjet-Unie „vier millioen man BINNENLAND Gisteravond omstreeks 12 uur ver trok uit Amsterdam de „Grote Beer" met 805 man troepen naar Indonesië. Bij K.B. is met ingang van 1 Decem ber 1Ö48 aan TI. Kevser wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur in vaste dienst bij het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. In Amsterdam, Rotterdam en Utrecht hebben ambtenaren van de prijs- beheersing een onderzoek ingesteld naar de prflzen, die berekend werden in de „Galeries modernes". Reeds thans kan worden medegedeeld, dat op ruime schaal prljsovertredingen zijn geconstateerd. Op een gisteren te Amsterdam ge houden vergadering van de Ned. Jeugd gemeenschap aanwezig waren afgevaar digden van de 41 aangesloten organisaties, tezamen 800.000 leden omvattend werd bet voorlopig charter geaccepteerd, dat op de dezer dagen gehouden internationale Jeugdconferentie ts Londen werd aange nomen. De naam zal zijn: International Youth Assembly. Vergezeld van lr H. W. Mouten, se-ret.ir:s generaal en dr lr Z Y. van der Meer. alrectour-grneraal van de Volkshuis- vest.ng heeft minister mr dr J. In 't Veld gistermiddag Eindhoven bezocht, waar hij typen van montagebouw bezichtigde, BUITENLAND Engelands grootste landvllegtuig de 127 ton wegende acht motorlge Bristol „Brabazon" is. wat de bouw betreft, thans gereed. Verwacht wordt, dat de proef vluchten ln de komende lente gehouden kunnen worden. De .Brabazon" is ontworpen voor het vervoer zonder tussenlanding van honderd passagiers van Londen naar New York. In Zwitserland heeft het reeds ge sneeuwd. De A.N.W.B. waarschuwt de automobilisten dan ook, dat als gevolg daarvan de doorgaande route over de^ St.. Gothardpas niet meer bereden kan bor den. De Slmplon-pas ls nog steeds sneeuw vrij. Leden van de belangrijkste politieke partijen ln Zweden hebben "een parlemen taire groep gevormd van „wereldfedcra- llsten". In Malakka ls een Dakota, die op zoek was naar een neergestorte Spitfire eveneens omlaag gestort. Men vreest, dat de be manning van beide toestellen om het leven is gekomen. Alois Hitler, een halfbroer van Adolf Hitler, heeft toestemming gekregen zijn naam te veranderen ln Hans Iller. hij verklaarde nooit veel baat bij zijn naam te hebben gevonden, thans was de naam Hitler zeer zeker nadelig. Te Liverpool is plotseling een wilde staking uitgebroken onder 250 leden van het sleepbootpersoneel. Dertig sleepboten lagen stil. Drie vrachtschepen, die zouden vertrekken, moesten ln de haven blijven. De 69-Jarige generaal Henri Glraud ls naar een ziekenhuis te Parijs over gebracht. De Sovjet-autoriteiten hebben de plaatsvervangende burgemeester van Ber lijn, dr Frledensburg. medegedeeld, dat zij niet accoord gaan met de benoeming van Fleischmann als hoofd van de afdeling arbeidszaken van het Berlijnse stadsbe stuur. Het besluit om het communistisch aezincie gemeenteraadslid Schmidt uit deze functie te ontslaan was onwettelijk. Een nteuw handelsaccoord is gesloten lussen België en Polen. Polen zal steen kool. granen, aardappelen, eieren en andere levensmiddelen, hout en grondstoffen uit voeren voor een bedrag van ongeveer 1200 millioen Belgische francs. Daartegenover zal de Belgisch-Luxem burgse economische unie naar Polen uit voeren industrie-producten, chemische productn, kleurstoffen, photo-artlkelen, grondstoffen e.d. onder de wapenen had en „de bij de S. U. aangesloten staten twee millioen". Daarom, zo zei hij, wordt door vermin dering der strijdkrachten met een derde het gevaar niet weggenomen. Daarom wilde Osborn de Belgisch- Franse resolutie steunen, inhoudende, dat ontwapening „alleen bereikt kan worden in een sfeer van waarachtige en blijvende verbetering der internatio nale betrekkingen". Suchy (Polen) ondersteunde het Sov jet-voorstel. De Britse vertegenwoordiger Mc Nell verweerde zich tegen de Sovjet-beschul diging. dat de Britse regering en die der V. S een mogelijkheid tot overeen komst aangaande de Berlijnse kwestie getorpedeerd zouden hebben. Dat vermoedelijk de voorzitter van de Veiligheidsraad een bepaalde formule ring met betrekking tot de Berlijnse kwestie aanvaardbaar achtte voor de Sovjet-Unie, was een belangrijk feit maar maakte de zaak nog niet aan vaardbaar voor derden. Voorts zei hij, dat een effectieve con- tróle op de atoom-energie de enige waarborg was voor de betekenis van 'n atoom-overeenkomst. Het moest ni^t mogelijk zijn ongemerkt van vredesdoel einden over te schakelen op oorlogs productie. .1# McNeil haalde vervolgens cijfers aan, waarmee, naar hij zei. de practische ontwapening in Groot-Brittannle be wezen werd. Daarentegen waren volgens hem de Sovjetcijfers karig en voor verschillen de uitleg vatbaar. 'Mc Neil verklaarde niet te kunnen geloven, dat de Sovjet-Unie haar vele manschappen nodig had om de v^ede binnen eigen territoir te handhaven. Voorts wilde McNeil het aantal pende politiemannen per hoofd van ae bevolking der USSR weten. McNeil gewaagde van „het nJeuwe politieleger. dat in de Sovjet-zone op de been gebracht werd. een leger waari" zich enkele bekende figuren bevonden, die niet altijd aan de zijde van de de mocratie gestaan hadden" Hij betoog de. dat deze „macht" zo geweldig ver sterkt was en „zo volkomen vertrouwd gemaakt was met het marxisme, dat geen grote militaire machten nodig wa ren om de Duitse burger te dwingen een lijn met. de Soviet-Unie te trekken". „Wij in West-Europa hebben ontwa- Een overwinning der Chinese regeringstroepen EEN ADEMPAUZE. Volgens een regeringscommuniqué is een leger van 160 000 man, dat door de communisten wordt aangevoerd, op de vluoht gedreven, na een veldslag van 36 uur om Hsoetsjou. 250 km ten Noorden van de hoofdstad. Dit was het einde, zo wordt gemeld, van de eerste faze van de slag om Hsoetsjou. Naar waarnemers menen, zou ..de overwinning aan de regering van Tsjane kal sjek een adempauze verle nen tot de volgende maand, wanneer, naar men verwacht, de tweede faze van de slag zal beg'nnen." Volgens het Chinese legerblad „Vre- desdagblad" (regering) hebben de door de communisten gelelde troepen 37.000 man verloren, voordat zy .in wilde wanorae" naar het Noorden vluchtten. De regeringstroepen zouden twee pun ten 30 km ten Noorden van de stad her overd hebben. Er zouden nu geen vijan delijke troepen op minder dan 112 km ten Oosten van Hsoetsjou ziin. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat 5.000 ton munitie voor kleine wapens als voorlopige zending naar China is ver scheept. De republikeinse senator Styles Brid ges, voorzitter van de commissie van be groting en van de commissie van toe- z'cht op de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland heeft president Tru man verzocht het Congres ln buitenge wone zitting bijeen te roepen ten einde de mogelijkheid ener ruimere hulp aan Tsjang kal sjek te onderzoeken. Senator Bridges heeft ook verzocht generaal Mac Arthur naar China te 2enden om de Chinese regering te helpen de toestand meester te worden. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen ln de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon. Landmacht: Lt Kol. H. Schild, Maartensdijk (post Utrecht) Sold. J W. Schopberteld. Olden- zaal. Sold. A. H. Spann, Balgooij. Kon. Ned. Ind. Leger: Mil. sold. W. M. Lapre, Indonesië, Kon. Marine: geen verliezen. pend. Wij zijn berëid en willen graag leder redelijk plan tot ontwapening aan vaarden. Men zou het ons echter niet vergeven als wij onze verdedigingen vernietigen voordat wij de zekerheid hebben, dat degenen, voor wie de we reld vreest, ook bereid zijn te ontwa penen. „Indien de gewone man ln Engeland de Sovjet-burger even goed zou leren kennen als wij Wysjinsky kennen, zou den wij een geweldig eind vorderen in de richting van goede Internationale betrekkingen. Laten wij er ln toestem men, dat er vrij gereisd wordt en laten wij het goed vinden, dat wij voorloplf van mening verschillen over die pro blemen, die wy op het ogenblik niet kramen oplossen", zo hocifw McNeiL

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1