Zesmogendhsden - conferentie over de Ruhr f@ Londen geopend - De ontwapeningsvoorstellen der sovjets Chinese regering zet alle zeilen bij Nanking te behouden WEERBERICHT Overeenstemming inzake hervatting onderhandelingen Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 No. 26539 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel X, Lelden Giro no.: 57055 Slag bij het Grote Kanaal Machtige troepeneenheden van de centrale Chinese regering worden in allerijl naar het Noorden van Nanking gedirigeerd voor een veldslag aan het Grote Kanaal niet 80.000 man commu nistische troepen. Volgens een officiële woordvoerder te Nanking zouden deze versterkingen de opmars naar de hoofd stad tot staan kunnen brengen. Het front van het Grote Kanaal ligt 110 km ten Oosten van Hsoetsjow. Lt.-generaal Teng wen ji, de mili- I taii* woordvoerder der regering, heeft toegegeven, dat ongeveer 500.000 man com'tnunisten in het Noorden staan te genover numeriek zwakkere regerings- 6trijakrachten, Er zouden eohter ver sterkingen uit het Westen en Noorden op komst zijn en de regering was over tuigd van de overwinning. Volgens neutrale berichten is de strijd aan het Grote Kanaal op het ogenblik het belangrijkst. Vier communistische legers van in totaal 80.000 man, die aan de Oostelijke oevers staan opge steld, trachten het kanaal over te ste ken. Daartegenover staan regerings- strijdkrachten onder generaal Hoeang pai-tsjao. Een van zijn divisies zou in een omtrekkende beweging het kanaal zijn overgestoken en de communisten in de rug bedreigen. In militaire krin gen te Nanking gelooft men, dat indien de slag om het Grote Kanaal voor de regering succes oplevert, het huidige communistische offensief in centraal China tot staan zal zijn gebracht en een onmiddellijke bedreiging van Peng- poe en Nanking afgewend. Volgens ge neraal Teng wen ji hebben de rege ringstroepen in de eerste drie dagen van de slag om Hsoetsjow 30.000 man communistische troepen buiten gevecht gesteld. Berichten van het front gewa gen van de nederlaag van 10.000 man communistische troepen in het steen- koolgebied Tangsjan ten Westen van Hsoetsjow, terwijl in het Noorden de communisten nog steeds in de buurt van Tsjingantsji, 15 km van Hsoetsjow, zouden worden tegengehouden. In Sjanghai bespoedigen consulaire ambtenaren plannen voor de evacuatie. KRIJGSWET AFGEKONDIGD. In een ambtelijke mededeling over de toepassingsbepalingen van de in China afgekondigde krijgswet, wordt bepaald, dat deze de grondwettelijke vrijheden, zoals de vrijheid van meningsuiting, van drukpers, van vergadering en zelfs van godsdienstoefening, schorst. Bo vendien heeft de bevelheboer van het Nankingse garnizoen het recht sommige collectieve overeenkomsten te schorsen, censuur te oefenen op post-, telegraaf- en telefoonverkeer, verplaatsingen te controleren, sommige bewoners uit som mige streken te verdrijven of de toe gang tot die streken te ontzeggen. Zon der voorafgaand mandaat mag hij tot huiszoekingen, lijfonderzoek en aan houdingen overgaan, alsook alle opvor deringen, die nodig geacht worden vcor ce behoeften van het leger, afkondi gen. Voortaan wordt het uitgaansver bod te Nanking te 23 uur ingesteld en zullen de stadspoorten dan gesloten werden. In verband hiermede heeft de woord voerder van het garnizoen o.m. ver klaard, dat de militaire autoriteiten nog geen bijzondere schikkingen met het oog op het instellen van de censuur heoben getroffen: zulks zal slechts net geval zijn, wanneer de bladen hoofd artikelen of berichten brengen, die het mcreel van de bevolking en het leger kunnen aantasten. Na deze afkondiging had er een run TAMELIJK KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog op vele plaatsen nevel of mist, welke later echter bijna overal verdwijnt. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Droog en ta melijk koud weer. 13 NOVEMBER. Zon op: 7.56 uur; onder: 16.52 uur. Maan op: 15.46 uur; onder: 3.55 uur (E JK.) Hoogwater te Katwijk te 1.36 en 13 56 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. van rijke Chinezen en buitenlanders, die in het arbeidsproces niet onmisbaar zijn, op de lucht- en scheepvaartmaat schappijen plaats. Er heerste echter geen paniekstemming. Uit Tientsin, grote haven in Noord- China, wordt gemeld, dat hongerige militairen der regeringstroepen, die in Mandsjcerije vrij gekomen zijn, de re staurants en kleine winkels hebben be stormd en straatverkopers aanvielen om aan voedsel te komen. DE GOUDEN JOEAN GEDEVALUEERD. Te Nanking is de devaluatie van de gouden joean aangekondigd. De nieuwe koers' is 20 joeail voor één Amerikaanse dollar, vergeleken met de koers van 4 joean tegen één dollar bij de invoe ring van de gouden joean op 10 Aug. Vandenberg waarschuwt de Sovjets Senator Arthur Vandenberg. de repu blikeinse voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, heeft verklaard dat de Sovjet-Unie niet moest denken, dat de verkiezingsover winning van president Truman een ver zachting van de Amerikaanse buiten landse publiek betekende. ..Het volk", aldus Vandenberg, „heeft zich met on geveer 47 millioen tegen 1 miliioen uit gesproken voor een door twee partijen geleide buitenlandse politiek. Molotof heeft zich kennelijk verrekend met de invloed van de verkiezingsuitslag op die politiek". DE STAKING VAN HAVENARBEIDERS IN DE V.S. Zowel Amerikaanse als buitenlandse schepen zijn betrokken bij de haven staking, die de bedrijvigheid in de ha ven van New York heeft stilgelegd en zich dreigt uit te breiden naar andere havens van Portland (Maine) tot Hampton Roads (Virginia). De belang rijke havens Philadelphia en Boston, waar duizenden havenarbeiders zich bil de 10.000 stakende havenarbeiders van New York hadden aangesloten, zijn eveneens buiten bedrijf. Uit San Francisco komen berichten, dat de eerste rechtstreekse onderhande lingen sedert het uitbreken van de zee liedenstaking aan de Westkust op 2 September thans aan de gang zijn en er hoop bestaat op een spoedige over eenkomst. De havenarbeiders in dat ge bied verlangen een loonsverhoging van 15 cent per uur. De werkgevers hadden 10 cent per uur voorgesteld. DE ENGELSE „LUCHT"-STAKING. Een woordvoerder van de stakers op het vliegveld Northolt heeft verklaard, dat vliegtuigen, die deel nemen aan de operatie van de Berlijnse luchtbrug, ondanks de onofficiële staking geholpen zullen worden, indien zij het vliegveld aandoen. ,.Wij willen niet. dat het ge schil op enigerlei wijze een terugslag heeft op de luchtbrugoperatie", aldus de woordvoerder. De staking kost de British European Airways (een genationaliseerd bedrijf) 13.000 pd st. per dag. 500 passagiers hebben passage geno men op buitenlandse lijnen. Moh. Natsir kondigt aan De Republikeinse Minister van Voorlichting, Moh Natsir heeft, volgens de Republikeinse radio „Voice of free Indonesia" gisteravond aangekondigd, dat beide partijen in principe een overeenstemming hebben bereikt om de politieke besprekingen te hervatten, met tussen- komst van de Com. v. G. D. en met het voorstel-Cochran als beginsel- programma, indien dit een officieel voorstel van de C. v. G D. wordt. Na het plaats hebben van deze informele oriënterende besprekingen kan men verwachten, dat de onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek, wanneer deze kunnen worden hervat, niet veel tijd in beslag zullen nemen, aldus Moh Natsir. Het tijdstip waarop de politieke onderhandelingen kunnen worden hervat, kan echter nog niet worden vastgesteld. Natsir zeide nog: „er bestaat geen reden voor erg pessimisme, doch evenmin voor overdreven optimisme daar de toestand zich elk ogenblik kan wijzigen. Gesprek met Franco Waarom de Fransen protesteren Toen g'steren d-s zes-mogendheden- conferentie over de Ruhr op het Britse ministerie van buitenlandse zaken werd geopend, diende de Franse gedelegeer de Hervé Alphand een nieuw Frans pro test in tegen het besluit, de voorlopige eigendom van de Ruhr-industrieën aan Du tsland terug te geven. De huidige conferentie is strikt ge nomen beperkt tot de opstelling van gedetailleerde basis-voorwaarden voor een internationaal gezagsapparaat voor het'Ruhrgebied. De Franse delegatie, die dit internationale apparaat zo spoedig mogelijk in werking wenst te zien. steunt de beperkte doelstellingen van de huidige conferentie De door Alphand ingediende verkla ring is volgens een Franse woordvoer der bedoeld om het van het begin af duidelijk te maken, dat de Franse deel neming ni«t betekent, dat de Franse re gering haar mening over de wenselijk heid van internationale eigendom van de sleutelindustrieën van het Ruhrge- bled zou hebben gewijzigd De Britse en Amerikaanse delegaties namen kennis van de verklaring en verzochten om tijd voor bestudering er van alvorens te ant woorden. Het hoofd van de Britse delegatie. Ro ger Stevens, werd voor de duur van de conferentie vermoedelijk twee weken tot voorzitter gekozen. De vergade ring was verder gewijd aan de bepaling van de procedure en de kwestie of iede re delegatie naar eigen verkiezing van dag tot dag aan de pers mededelingen zou kunnen doen. HET FRANS VERZET President Auriol van Frankrijk heeft in ccn rede, ter gelegenheid van wa penstilstandsdag te Compiègne gehou den, verklaard, dat het een onvergeef lijke fout zou zijn. het Ruhrgebied nog eens in handen te laten vallen van „Hitler's medeplichtigen of van een Duitse gemeenschap, die in staat is dit tegen de wereldvrede te gebruiken". H(j zeide: „Tot welke catastrophes hebben de dwalingen van de na-oor- logse periode van 1919 geleid?" en voegde er aan toe: „Het zou een her haling van die dwalingen en een al lermerkwaardigste paradox betekenen, indien iemand om de materiële scha de, door Duitsland geheel Europa aan gedaan, er aan zou denken Duitsland eerder weer op de been te helpen dan zijn slachtoffers, door dit land te ont- s'aan van alle herstelbetalingsvcr- plicht'ngen en zonder waarborgen van controle een politieke en economische macht te geven, die het weer tegen zijn slachtoffers zou kunnen keren." Wel erkende Auriol de noodzakelijk heid. dat Duitsland niet alleen bijdraagt tot de voorspoed van Europa doch te gelijkertijd verzekerd zij van een be hoorlijk bestaan Auriol z et in de bevestiging van een stelsel van bez.t en controle op inter nationale basis de enige waarborg voor Europa's veiligheid. Auriol wordt in Frankrijk in deze me ning "algemeen gesteund. De Fransen vrezen, dat het Brits- Amerikaanse besluit er toe zal leiden, dat de Duitse contróle over de Ruhr-in- dustrieën de facto gevestigd wordt en iedere poging om een effectieve inter nationale contróle in te stellen onmoge lijk zal worden. De reger ng is gebonden door een resolutie van de Nationale Ver gadering waarin uitdrukkelijk is be paald. dat de vergadering de Londense zes-mogendh eden-overeenkomst slechts ratificeert op voorwaarde, dat de Franse regering zal blijven aandringen op inter- nationalisat'e van de Ruhrmijnen en de sleutelindustrieën van het Ruhrgebied. Aan deze Franse houding ligt de over tuiging ten grondslag dat de Westelijke geallieerden te gemakkelijk over het Duitse vraagstuk heenstappen uit angst voor de Sovjet-Un e. Een dergelijk stand punt. zo wordt te Parijs vernomen, wordt door de Belgische regering ingeno men. De Franse diplomaten gaan van de veronderstelling uit. dat een over haast herstel van de Duitse macht alle kansen op een toekomstige Duitse sa menwerking bij het bewaren van de vre de in Europa zullen doen te loor gaan en hiermede alleen bereikt zou worden, dat de Duitsers opnieuw een agressieve houding aannemen. 7 Lord Montgomery of Alame.n. de pup ui aire bevelhebber, van het 21ste leger corps in Wereldoorlog II. was gistermiddag de gast van Koningin Juliana en Prins Bernhard op Paleis Soestdijk. waar de lunch werd gebru kt In de tuin po seerde het Koninklijke paar met zijn gast voor de fotografen. Nederland biedt in de waterrijke streken soms verrassende toneeltjes. In de zgn. ,loslandgeb eden" geschiedt alle transport per punter. Nu de eerste nacht vorsten het verblijf van het vee onmogelijk maken, moeten de beesten naar de stal worden gebracht. In Hensbroek (Noord-Holland), een dorp waar al het weideland „los ligt" .haalt een veeboer zijn koeien per punter naar huis. OUDE ARGUMENTEN HERHAALD. De politieke commissie der VN be sprak gisteren het Sovjet-voorstel tot vermindering van de bewapening 'der vijf grote mogendheden met een derde. De Chinese gedelegeerde deelde mede. dat China concrete plannen zou indie nen voor ontwapening van vijfde colon nes over de gehele wereld. Hij beschul digde de Sovjet-regering er van geen verlangen naar vrede te hebben en zei de. dat „wij in China niet alleen vech ten tegen de communisten maar ook te gen Japanners, die krijgsgevangenen van de Russen werden". Volgens de Chinese gedelegeerde waren 13 000 van deze Japanners in Mandsjoerije belast met technisch werk. „Wij kunnen geen vrede hebben, wan neer het ene land de vijfde colonne tegen een ander gebruikt Iedere stap naar de vrede moet voorafgegaan worden door ontwapening van de Sovjet-vijfde colonnes in Griekenland, Korea en de Chinese provincie Mand sjoerije". De commissie behandelde een rapport van haar sub-commissie, die het Sovjet- voorstel met twee tegen zes stemmen bij twee onthoudingen had venvoipen. De sub-commissie had een Frans-Bel gische resolutie aangenomen, die ver klaart. dat „ontwapening slechts kan worden bereikt in een atmosfeer van werkelijke en duurzame verbetering in de internationale betrekkingen". De resolutie doet tevens een beroep op de commissie voor conventionele wapens voorstellen te formuleren ..voor het In winnen. controleren en publiceren van volledige gegevens over de bewapening van alle landen door een internationaal controle-orgaan met internationale be voegdheid". De Rus Wysjinsky verklaarde, dat de ontwapeningsimpasse voorifamelijk te wijten was aan de afgevaardigden van Engeland en de V.S. „Zij willen ken nelijk geen conventies opstellen t.a.v. deze belangrijke kwestie en blijkens onze ervaring in de afgelopen twee jaar stapelen zij slechts moeilijkheid op moeilijkheid". Volgens Wysjinsky besteedde Amerika 79 ':'r van zijn begroting van bewape ning, terwijl de Sovjet-Unie 83 van haar begroting voor vredelievende doel einden aanwendde. De Frans-Belgische resolutie was „absoluut onbruikbaar en onaanvaardbaar voor ieder, die de atoombom wenste te verbieden en tot een ontwapening wilde 'komen". Het was ..absoluut onjuist om te zeggen, dat de beperking van de bewapening moest geschieden door inventarisatie en con trole. Integendeel. Eerst moet over ont wapening wórden beslist en pas later over inventarisatie en controle". Vervolgens antwoordde Wysjinsky de Chinese afgevaardigde. .,Of China nu zijn bewapening met een derde heeft verminderd of niet, ls volgens mij voor de strijd van het Chinese volk tegen de Chinese legers van geen enkele beteke nis" „Lasterlijk" noemde hij de bewe ringen over het gebruik van Japanse krijgsgevangenen door de Sovjet-Unie tegen China. Wysjinsky haalde de Berlijnse kwestie aan als bewijs, dat Engeland en de V.S. „alle pogingen tot internationale sa menwerking vergiftigen". Hij betoogde, dat de Sovjet-Unie met de ..neutrale zes" in de Veiligheidsraad overeenstem ming had bereikt en Engeland en de V.S.'t compromis hadden teniet gedaan. De Sovjet-Unie zou onverzettelijk blij ven strijden voor de aanvaarding van haar resolutie. DR VAN MOOK SPREEKT VOORLOPIG NIET. Als antwoord op een telegrafische uit nodiging. gericht aan dr Van Mook om aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam een senaatslezing te hou den. heeft dr Van Mook getelegrafeerd: ,3en voorlopig niet in gelegenheid lezingen te houden, doch zal later gaar ne op gewaardeerde uitnodiging terug komen." BINNENLAND De politie te Doetinchem heeft na oen uitgebreid onderzoek een groot aantal personen gearresteerd, dat zich bezig hield met clandestiene slachtingen of het kopen van vlees, afkomstig van clandestiene slachting. In het gezin van de heer W. de Berg aan de Roskamstraat ln Haarlem ls een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. De kinderen hebben allen een ge wicht van meer dan 4 pond en maken het, evenals hun moeder, bijzonder goed. Prinses Wilhelmlna heeft gistermor gen onverwachts een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Limburg, zoals ge het nog niet kent", georganiseerd door de Federatie van verenigingen voor vreemde lingenverkeer ln Limburg, die thans in Arnhem wordt gehouden en ook ln onze stad reeds te zien was. Zondag 19 December a.s zal ln de Houtrusthallen te 's-Gravenhage een Inter nationale kamploenschapstentoonstclllng voor katten worden gehouden, welke ge organiseerd wordt door de Nedrlandse ver eniging van fokkers en liefhebbers van katten. Gisteravond werd door buren brand ontdekt in het pand Vette Oordstraat 5 te Vlaardlngen. waarin gevestigd zijn een opslagplaats van de aannemer J Verhey I en een timmermanswerkplaats van de heer J. Blok. De brandweer kon niet verhin- deren, dat het pand geheel uitbrandde. I De recherche te Enschedé is er ln I samenwerking met de spoorwegrecherche te Utrecht ln geslaagd een groot aantal te Enschedé gepleegde spoorwegdiefstallen op te helderen. Iri verband hiermede zijn twee Enschedése spoorwegrechercheurs. M. S. en H. V. gearresteerd, die gedurende ruim een Jaar verschillende goederen uit de door hen bewaakte loodsen en wagons hebben gestolen ter waarde van ongeveer f. 7000. Gisteren ls te Rotterdam de eerste uitvoering gegeven van het studenten- lustrumspel „Don Qulchot ln havenstad" door leden van het Rotterdams studenten corps. Een 50-Jarlge rljtulgpoetser van de Ned. Spoorwegen is door onbekende oor zaak gevallen tussen het derde perron van het Centraal Station te Amsterdam en een passerende goederentrein. Hij werd meer dan tien meter meegesleept en liep dus danige verwondingen op. dat hij b(j aan komst in het Binnengasthuis bleek te zijn overleden. Minister rar dr J. In 't Veld instal leerde gistermiddag met een korte rede het centraal orgaan voor de wederopbouw en de bouwnijverheid. De 74-Jarlge weduwe L.. wonende in het verzorgingshuls voor Ouden van Dagen ln de Roeterstraat te Amsterdarri, ls, toen zij zonder uit te kijken de Van Woustraat overstak, door een motorwagen van lijn 4 gegrepen en op slag gedood. BUITENLAND Het ls hoog tijd dat de Europese een heid tot stand komt. Er ls geen tijd meer te verliezen en sommigen vragen zich zelfs af. of het niet reeds te laat is", zo verklaarde de Paus ln een toespraak tot de leden van het congres van de Unie der Europese Federalisten. Dr Zwlcky, een Zwitser van afkomst, heeft ln een fabriek in Callfornië een systeem uitgewerkt voor de toepassing van straalaandrijving op duikboten. De motor zou van hetzelfde type zijn als de straal motoren der vliegtuigen, doch ln de ver gassingskamer zou water ln plaats van lucht nv f benzine worden vermengd. 8 personen worden vermist, nadat een lljnvJiegtulg ln de monding van de Mersey neerstortte en zonk. Het was een tweemntorig de Havllland-lijntoestel op weg van Belfast naar Speke (Lancashire). Eén passagier werd opgepikt. Tijdens een bijeenkomst van de „Soviet Society" të Islington (Londen) ls het tot een rel gekomen waarbij vuurwerk aangestoken werd, stoelen door de lucht vlogen en kleren gescheurd werden. Tij dens de bijeenkomst onderbraken perso nen, die vooraan zaten een spreker met: „dit ls Russische propaganda", en er vielen klappen Toen zaalwachters de verstoor ders wilden verwijderen. Bulten de zaal werden vijf personen gearresteerd. Zij zul len wegens beledigend gedrag en het ge bruik van beledigende woorden voor de rechter moeten verschijnen. Drie personen werden overigens niet ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Een Amerikaans lid voor de wegen bouw van de hulpmissie der V.N.. Francis McShane. ls met vier Grieken ln de na bijheid van Triplos, ln de Peloponnesos, ontvoerd. Zijn Griekse chauffeur, die met hen naar een dorp ln het door de guerilla- strljders bezette gebied werd gevoerd, werd later vrijgelaten. Het congres der Europese federalis tische beweging te Rome besloot aan te dringen op de vorming van een „Europese assemblee gekozen door parlementen. Deze assemblee zou een Europese consti tutie moeten opstellen. Heden verwacht men het aftreden van de Griekse regering. HERSTEL DER MONARCHIE IN SPANJE. Tijdens zijn bezoek aan Spanje heeft dr Follick. Brits Labour-parlementslid en gewezen professor aan de universiteit te Madrid, een onderhoud van ander half uur gehad met generaal Franco- Tijdens dit onderhoud, zo heeft Follick tegenover Reuter verklaard, had hij de verhouding tussen Spanje en West- Europa en een eventueel herstel van de Spaanse monaroh'e besproken. „Tijdens mijn onderhoud", zo ver klaarde Follick, zeide ik. dat de gehele wereld met verlangen uitzag naar de terugkeer van Spanje tot normale tij den. Op de vraag van Franco wat ik hieronder verstond, antwoordde lk: de terugkeer tot de monarchie. Franco ant woordde hierop van plan te zijn de mo narchie weder in te voeren. Op de vraag wanneer, antwoordde hij, dat zijn ver houding tot de monarchie zeer goed was." Follick had Franco voorgesteld een .symbolisch gebaar" tegenover de West- europese mogendheden te maken, waar uit zijn bedoeling Spanje tot normale omstandigheden te brengen zou blijken. Franco antwoordde hierop, dat niet h;1 de diplomatieke betrekkingen ver broken had en dat het daarom niet aan hem was een dergelijk gebaar te ma ken. Zij, die de betrekkingen verbroken hadden, moesten dit gebaar maken. Fol lick had Franco gezegd een tamelijk lange samenwerking tussen hem. Franco en don Juan, te hebben waargenomen ter wederinvoering van een constitutio neel stelsel in Spanje. Franco zou ech ter kunnen komen te overlijden voordat dit stelsel ingevoerd was. Hierop had de caudillo geantwoord, dat regelingen ge troffen waren voor het geval hem iets zou overkomen. België telt ruim 8/4 millioen inwoners BRUSSEL MET 1.299.925 GROOTSTE BENELUX-STAD. (Van onze Brusselse correspondent). Per 31 December j.l. telde België 8.513.195 inwoners of 420.191 personen meer dan bij de volkstelling van 1930. In vergelijking met de telling van '30 is er een tcename in alle Vlaamse pro vincies en in het arrondissement Brus sel. Alle Waalse provincies zijn daar entegen achteruit gegaan. De Vlaamse provincies plus 't Vlaam se arrondissement Leuven maken reeds 50,19 procent van de totale bevolking uit. Brussel en omgeving tellen 1.299.925 inwoners of 15,27 procent tegen 14.89 procent in 1930. Het Waalse land ver tegenwoordigt met 2.940.085 inwoners 34,54 procent van het rijk t.o.v. 37,09 procent en 3.001.479 inwoners ln 1930. De bevolkingsdichtheid is 279 inwo ners per km2 tegen 265 in 1930. Welke zijn nu de dichtstbevolkte ste den en gebieden v-an België' Vooraan komt Brussel met 1.299.925 inwoners, wat haar tot de grootste stad van de Benelux maakt en haar meer inwo ners geeft dan de gehele provincie Ant werpen. Daarna volgen naar hun numerieke belangrijkheid: Antwerpen: 784.313; Luik: 564.364; Gent: 440.864; Charleroi: 435.091; Leu ven: 316.677. Op deze zeer bevolkte centra volgen dan nog acht gebieden, die meer dan 200.000 inwoners tellen, namelijk: Kortrijk: 274.263; Mechelen: 249.021; Turnhout: 247.999; Aalst: 238.443; Ber gen: 259.396; Verviers: 236.596; Hasselt: 219.239; Namen: 214.021. De Belgische mannen kunnen zien in een vrouwensurplus verheugen. Er zijn 112.739 vrouwen meer dan mannen. In de cijfers zijn echter zuigelingen, min derjarigen etc. inbegrepen. DE HARINGEXPORT NAAR AMERIKA EN CANADA. Monopolie aan nieuwe associatie. Op een vergadering van de Ver. van Haringhandelaren te Vlaardlngen werd de oprichting van de „Holland herring Fisheries Association" besproken. Deze organisatie werd in het leven geroepen door enkele haringexporteurs op Cana da en Amerika. Hoewel ln de vergade ring van de vakgroep groothandel in vis besloten werd aan zulk een groep nooit hel monopolie te zullen geven en een kortgeleden gehouden vergadering van uitsluitend Amerika en Canada exporteurs zich uitsprak tegen de op richting van een dergelijke groep, heeft het Bedrijfschap voor Visserijproducten toch het monopolie aan deze nieuwe associatie verleend en worden buiten deze stichting om geen uitvoervergun ningen meer verstrekt, zodat men dus wel gedwongen is tot deze groep toe t« treden. Door de vergadering werd hier tegen geprotesteerd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1